kandidatke za članstvo

Čimprej v EMU

20. 09. 2001 00.00

Kandidatke za članstvo v EU morajo čimprej postati tudi del Evropske monetarne unije, je sporočilo druge bančne konference Europa Forum na Dunaju. Najtrši oreh za kandidatke pa bo izpolnjevanje maastrichtskih kriterijev.

Evropski pregled usposobljenosti uprave

14. 09. 2001 00.00

Končana je misija Delegacije urada za prehrano in veterino Evropske komisije, ki je ocenjevala upravn možnosti za izvajanje evropskega pravnega reda s področja varne prehrane na nacionalni, regionalni in lokalni ravni. Drugih podrobnosti o vtisih delegatov - razen pohvale na račun velike pripravljenosti slovenske uprave na sodelovanje - ni znanih.

Ukrajina naj nadaljuje reforme

11. 09. 2001 00.00

Delegacija EU, ki se mudi na obisku v Ukrajini, je pozvala Kijev naj nadaljuje pot demokratizacije, nadaljnjih gospodarskih, političnih reform ter boj proti korupciji.

V Portorožu o pristopnih pogajanjih

08. 09. 2001 00.00

Vodje pogajalskih skupin šestih držav kandidatk za članstvo v Evropski uniji so na srečanju v Portorožu napovedali, da bodo države na podpis pristopnih pogodb pripravljene že pred koncem leta 2002.

O napredku Slovenije

05. 09. 2001 00.00

Evropski parlament je v resoluciji o pripravah Slovenije na članstvo v Evropski uniji ob pohvalah o napredku na vrsti področij na državo naslovil tudi več pozivov o čimprejšnji ureditvi stanja, predvsem na politično-ekonomskem področju.

Ameriški ocenjevalci sklenili obisk

30. 08. 2001 00.00

Ameriški vojaški izvedenci so zaključili obisk na ministrstvu za obrambo, med katerim so preverjali pripravljenost slovenske vojske za vstop v Nato.

Petrinova zadovoljna s konferenco

27. 08. 2001 00.00

Ministrica za gospodarstvo Tea Petrin se je udeležila dvodnevne konference ministrov za gospodarstvo in delo držav kandidatk prvega kroga širitve EU.

Belgijski minister v Sloveniji

27. 08. 2001 00.00

Belgijski minister Louis Michel, ki predseduje Svetu ministrov Evropske unije, je Slovenijo označil za vzorno kandidatko.

Težave slovenskih gradbenikov

05. 07. 2001 00.00

Slovenski gradbeni delavci so se v pogovoru z vodjo ožje pogajalske skupine za pristop Slovenije k EU Janezom Potočnikom seznanili z napredkom pristopnih pogajanj Slovenije z EU ter z morebitnim prehodnim obdobjem na področju prostega pretoka oseb in storitev, ki ga bosta morda zahtevali Avstrija in Nemčija. Predstavniki Združenja gradbeništva so na pogovorih izrazili mnenje, da se bodo pogoji na tujih trgih med dveletnim prehodnim obdobjem za vstop v Evropsko unijo za slovenske gradbene delavce še zaostrile. Kot so poudarili na današnjem srečanju s Potočnikom, gradbeniki državi najbolj očitajo popustljivost pri pogajanjih z EU. Vodja pogajalske skupine Janez Potočnik je na očitke odgovoril, da na področju prostega pretoka delovne sile za države kandidatke velja petletno prehodno obdobje, ki pa bo po njegovem mnenju, za Slovenijo verjetno vseeno krajše.

Slovenija zadovoljna s švedskim predsedstvom

29. 06. 2001 00.00

Švedska s 30. junijem zaključuje svoje prvo polletno predsedovanje Evropski uniji. V tem obdobju je bil v širitvenem procesu z novo fazo konkretnih pogajanj na ključnih področjih narejen velik napredek, zato je Slovenija zadovoljna s potekom in dinamiko pogajanj, saj so bili cilji, zastavljeni v časovnem načrtu pogajanj, celo preseženi, je danes sporočilo slovensko zunanje ministrstvo, ki je Švedski ob tej priložnosti čestitalo za uspešno predsedovanje petnajsterici.

Sprejeto poročilo o napredku

28. 06. 2001 00.00

Vlada je sprejela svoje letošnje poročilo o napredku Slovenije pri vključevanju v Evropsko unijo, ki bo Evropski komisiji služilo kot ena od podlag za pripravo rednega letnega poročila o napredku kandidatk za članstvo. Slovenija mora - tako kot druge kandidatke - poročilo o lastnem napredku Bruslju oddati do konca junija, septembra pa ga bo še imela možnost dopolniti. Evropska komisija naj bi letos poročila o kandidatkah - že četrtič zapored - objavila 13. novembra.

Pridružitveni svet o slovenskih pripravah

26. 06. 2001 00.00

Na tretjem rednem letnem zasedanju se danes v Luksemburgu sestaja pridružitveni svet, po Evropskem sporazumu najvišji skupni organ med Slovenijo in Evropsko unijo. Svet bo pregledal izvajanje sporazuma ter dvostranska in mednarodna vprašanja skupnega interesa. Slovensko stran bo vodil zunanji minister Dimitrij Rupel, evropsko pa švedska zunanja ministrica Anna Lindh. Vodja slovenske diplomacije bo nato odpotoval v Bruselj, kjer bo popoldne na konferenci o prihodnosti Evrope, ki jo za države kandidatke prireja Kraljevi inštitut za mednarodne odnose, predstavil slovenske poglede na bodočo podobo EU.

Grizold na uradnem obisku v Pragi

20. 06. 2001 00.00

Minister za obrambo Anton Grizold se z delegacijo mudi na uradnem obisku v Češki republiki, kjer je njegov gostitelj češki obrambni minister Jaroslav Tvrdik. Na dopoldanskih uradnih pogovorih sta se ministra pogovarjala o možnostih za slovensko članstvo in pripravah naše države za vstop v Nato. Češki minister je povedal, da so zagotovila z nedavnega srečanja Natovih ministrov v Bruslju, da do širitve na praškem srečanju gotovo pride, dobro znamenje državam kandidatkam. V tej luči sta oba poudarila dosledno izpolnjevanje obveznosti iz Akcijskega načrta za Nato, ki bo v procesu odločanja o novih članicah eden od ključnih dokumentov o pripravljenosti kandidatke za vstop v zavezništvo.

Končano zgodovinsko srečanje

17. 06. 2001 00.00

Vrhunsko srečanje ameriškega in ruskega predsednika, Georgea Busha in Vladimirja Putina, na Brdu pri Kranju je potekalo brez zapletov. Pred začetkom vrha so potekali ločeni dvostranski pogovori ameriškega in ruskega predsednika s slovenskima gostiteljema, predsednikom države Milanom Kučanom in premierom Janezom Drnovškom. Premier Drnovšek je s Putinom govoril predvsem o situaciji na jugovzhodu Evrope ter o trenutni situaciji v Makedoniji, Bush in Drnovšek pa sta govorila o vprašanju Nata in njegove širitve ter o vprašanju partnerstva med ZDA in Rusijo. Drnovšek je izrazil upanje, da bo srečanje začetek novega dialoga med voditeljema. Na tiskovni konferenci je slovenski premier spregovoril tudi o stališču Slovenije do protiraketnega stališča. Dejal je, da ZDA ne bodo odstopile od tega projekta, saj izhajajo iz predpostavke, da so tehnološko vodilna država na tem svetu, da se ščitijo pred množičnimi raketnimi napadi ter dodal, da se mu zdi bistveno, da ZDA v tem ne nastopajo enostransko, zato želijo v dialog vključiti tudi Evropo in Rusijo.

Širitev Nata prihodnje leto

13. 06. 2001 00.00

Vodja slovenske diplomacije Dimitrij Rupel je izrazil zadovoljstvo ob današnji napovedi držav članic zveze Nato, da nameravajo na vrhu v Pragi prihodnje leto odpreti vrata zavezništva za vstop novih članic. Kot je še dejal v izjavi iz Dublina, kjer se mudi na obisku, bo Slovenija po njegovem mnenju med povabljenimi državami, če bo izpolnila naloge, ki jih nalaga Akcijski načrt za članstvo v zavezništvu. Ruplu so irski sogovorniki zagotovili, da negativen izid referenduma, na katerem so Irci pred dnevi zavrnili ratifikacijo pogodbe iz Nice, ni uperjen proti širitvi Evropske unije in da bo Irska nadaljevala politiko aktivne podpore širitvi unije. Sicer so irski sogovorniki izrazili mnenje, da je Slovenija kvalificirana kandidatka za članstvo v EU, ki ga lahko doseže v okviru ciljev, ki si jih je zastavila, tako da bi lahko postala članica EU 1. januarja 2004 in že sodelovala na volitvah v Evropski parlament.

GZS o vključevanju v EU

12. 06. 2001 00.00

Na današnji skupščini GZS so govorili o aktualnih vidikih vključevanja Slovenije v EU, zato je na njem spregovoril minister za evropske zadeve Igor Bavčar. Dejal je, da se čas, v katerem so bile uspešne tiste kandidatke za članstvo v EU, ki so zaprle največ pogajalskih poglavij, izteka in da se začenja čas pogajanj o konkretnih problemih, zlasti finančnih. Bavčar je pojasnil, da se začenjajo pogajanja o poglavjih, kjer imajo članice petnajsterice različne interese, kar se je že pokazalo pri vprašanju prostega pretoka delovne sile, poleg tega pa prihajajo v ospredje finančna vprašanja. Med drugim je izrazil tudi zadovoljstvo, da je prav med slovenskimi gospodarstveniki podpora vstopu Slovenije v EU največja, glede podpore širše javnosti pa je dejal, da se je ta v zadnjem času sicer nekoliko zmanjšala, a je še vedno dokaj visoka.

Göteborg mora biti prepričljiv

10. 06. 2001 00.00

Evropska unija bi morala na bližnjem vrhu v Göteborgu dati državam kandidatkam še bolj jasen in prepričljiv signal glede širitve, meni Günter Verheugen, evropski komisar za širitev. "Po irski zavrnitvi pogodbe se je položaj spremenil, zato mora dati EU jasen znak kandidatkam. V Nici se je EU zavezala, da bo do konca leta 2002 pripravljena na sprejem novih članic, tako da bi te že lahko sodelovale na parlamentarnih volitvah leta 2004. EU mora narediti korak naprej in jasno oznaniti svojo voljo, da bodo najbolje pripravljene kandidatke lahko sklenile pogajanja do konca leta 2002," je za časnik Süddeutsche Zeitung dejal Verheugen. Prepričan je, da se bodo roki, ki zadevajo širitev EU, spoštovali kljub izidu na Irskem.

Slovenija v EU ''po načrtu''

08. 06. 2001 00.00

Verheugen se je v okviru obiska v Sloveniji sestal z ministrom za evropske zadeve Igorjem Bavčarjem. Pogovori so tekli o vključevanju Slovenije EU in o slovenskih stalilščih do odločitev petnajsterice v zvezi s širitvijo. Po besedah Verheugna je evropska komisija zadovoljna s potekom pristopnih pogajanj s Slovenijo in z napredkom, ki ga je država naredila, saj je Slovenija ena najbolje pripravljenih kandidatk za članstvo v EU. V pogajanjih s Slovenijo sicer obstaja nekaj težav, ki pa niso nepremagljive. Med temi je komisar omenil dve, prostocarinske prodajalne (PCP) in vprašanje prehodnih obdobij za prost pretok delovne sile. Glede PCP je Verheugen izrazil prepričanje, da bodo slovenske oblasti problem, ki naj ne bi vplival na proces širitve, rešile, saj gre nenazadnje za kredibilnost in ugled Slovenije, ki se je zavezala, da bo PCP zaprla.

Srečanje finančnih ministrov G5

08. 06. 2001 00.00

Na povabilo finančnega ministra Antona Ropa so se v Ljubljani srečali finančni ministri oz. njihovi namestniki s Češke, Madžarske, Poljske, iz Estonije in Slovenije. Omenjene države, ki sestavljajo t.i. skupino G5, sodijo v prvo skupino držav kandidatk za članstvo v Evropski uniji. Gostitelj je s finančnim ministrom Češke Jirijem Rusnokom, Estonije Siimom Kallasom in Madžarske Mihalyjem Vargo ter namestnikom poljskega finančnega ministra Krystofom Nerssom izmenjal mnenja glede pomena srednjeročnega fiskalnega načrtovanja z namenom doseganja makroekonomske stabilnosti ter vpliva vstopa v EU na nacionalne proračune, spregovorili pa so tudi o izkušnjah držav s pripravo predpristopnih ekonomskih programov. Ministri so ob koncu srečanja oblikovali skupna stališča, ki jih bodo zastopali na dvostranskih pogajanjih z EU.

Portugalski premier v Sloveniji

06. 06. 2001 00.00

Slovenija in Portugalska bosta v Evropski uniji strateški partnerici, tesno posvetovanje pa bosta začeli kar takoj. To je po srečanju s slovenskim premierom Janezom Drnovškom na Brdu pri Kranju dejal predsednik portugalske vlade Antonio Guterres, ki je na dvodnevnem uradnem obisku v Sloveniji.

Kučan v Grčiji

05. 06. 2001 00.00

Grški premier Simitis, ki bo Slovenijo obiskal novembra, je po pogovorih s Kučanom dejal, da za sprejetje Slovenije v EU ne vidi težav. Izrazil je tudi upanje, da bodo kandidatke , med njimi Slovenija in Ciper, do konca leta 2002 izpolnile pogoje za članstvo, tako da bo Grčija, ki bo znova predsedovala uniji v prvi polovici leta 2003, takrat lahko še dodatno prispevala k temu, da bodo lahko kandidatke leta 2004 sodelovale na volitvah v Evropski parlament.

Luksemburški tisk o Drnovškovem obisku

30. 05. 2001 00.00

Luksemburški tisk je ob včeraj končanem dvodnevnem uradnem obisku slovenskega premiera Janeza Drnovška veliko pozornosti posvetil Sloveniji, njenim dosežkom na poti v Evropsko unijo in vprašanju prehodnih obdobij pri prostem pretoku delovne sile po širitvi unije. Luksemburg je za Slovenijo zgled, izjavo slovenskega premiera povzemajo luksemburški časniki, ki Drnovška označujejo kot številko ena slovenske politike.

Kandidatke za načrtno pogajanje

28. 05. 2001 00.00

Kandidatke za vstop v Evropsko unijo pozdravljajo pogodbo iz Nice, ki je potrdila unijino širitveno strategijo, obenem pa si želijo bolj zavezujočega časovnega načrta za potek pristopnih pogajanj. Za uspeh procesa širitve je potrebna podpora javnega mnenja tako v državah članicah unije kot v kandidatkah za vstop vanjo, so danes v Bratislavi poudarili udeleženci 11. srečanja predsednikov parlamentov kandidatk za EU - med njimi predsednik državnega zbora Borut Pahor - s predsednico Evropskega parlamenta. Slednja se zaradi obveznosti srečanja ni udeležila, zastopal pa jo je podpredsednik Evropskega parlamenta Guido Podesta.

Ciper kmalu v EU?

26. 05. 2001 00.00

Ciprski zunanji minister Ioanis Kasulides je za tednik European Voice izrazil prepričanje, da bo njegova država v Evropsko unijo stopila v prvem širitvenem valu, tudi če do takrat problemi na grško in turško skupnost razdeljenega otoka ne bodo rešeni. Bilo bi politično in moralno nesprejemljivo Cipru odreči članstvo, potem ko smo storili vse, da bi našli politično rešitev, je minister mednarodno priznane vlade večinsko grškega dela otoka menil v pogovoru, objavljenem v zadnji izdaji tednika.

Zeman o strateškem povezovanju

25. 05. 2001 00.00

Češki premier Miloš Zeman je z obiskom Krškega zaključil- po njegovih besedah- zelo uspešen dvodnevni obisk v Sloveniji.

Schuster sklenil obisk v Sloveniji

24. 05. 2001 00.00

Slovaški predsednik Rudolf Schuster je sklenil dvodnevni uradni obisk v Sloveniji. Pred tem se je srečal še s predsednikom vlade Janezom Drnovškom. Tako premier Drnovšek kot predsednik Schuster sta poudarila dobre odnose in sodelovanje med državama na vseh področjih, ki jih potrjuje današnji obisk.

Bruselj za ''uravnoteženo'' širitev EU

21. 05. 2001 00.00

Evropska komisija meni, da je treba v kontekstu širitve najti "uravnoteženo rešitev" v zvezi s pomočjo, ki jo Evropska unija iz strukturnih skladov namenja svojim manj razvitim regijam, je v Bruslju dejal evropski komisar, pristojen za regionalno politiko, Michel Barnier. Pri tem je pripomnil, da brez ustreznih sprememb ob vstopu revnejših članic v Unijo finančno ne bi bila prizadete le regije iz Španije, članice, ki že danes glasno opozarja na te probleme, temveč tudi manj razvite regije iz nekaterih bogatejših držav članic. Vprašanje bi utegnilo biti problematično še za razvitejše kandidatke za članstvo, kot je Slovenija, je pred začetkom dvodnevnega foruma o prihodnosti regionalne politike v kontekstu širitve menil evropski komisar.

V Bratislavi o širitvi Nata

12. 05. 2001 00.00

Ne smemo se spraševati, kaj lahko Evropa stori za nas, temveč kaj mi lahko storimo za Evropo, je dejal gostitelj konference, slovaški premier Mikulaš Dzurinda, v svojem uvodnem govoru. V sporočilu ameriške administracije je bila podpora širitve Nata jasno izražena. Slovenski premier Janez Drnovšek pa je ob tem povedal, da Nato še vedno nima pravega načrta za prihodnost, vendar bo moral vključevati širitev zavezništva.

Rupel za jasen urnik širitve

07. 05. 2001 00.00

Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel se je v Nykopingu zavzel, naj Evropska unija v letošnjem letu sprejme jasen urnik za izvedbo širitve. Če tega Unija ne bo kmalu storila in bo čakalna doba za članstvo še daljša, bi se utegnilo javno mnenje v kandidatkah obrniti proti uniji in tistim, ki zagovarjajo vstop v Unijo, je opozoril šef diplomacije, ki se je udeležil razprave zunanjih ministrov petnajsterice s kolegi iz trinajstih prosilk za članstvo o prihodnjem razvoju EU.

EU in kandidatke o prihodnosti

06. 05. 2001 00.00

Zunanji ministri Evropske unije se bodo v švedskem Nykopingu, ob robu rednega polletnega neformalnega zasedanja, sestali s kolegi iz kandidatk za članstvo, med njimi z vodjo slovenske diplomacije Dimitrijem Ruplom. Ministri petnajsterice želijo s kolegi iz prosilk za članstvo izmenjati poglede o prihodnjem razvoju unije in tako kandidatke vključiti v letos začeto javno debato, ki naj bi, v skladu s sklepi vrha EU decembra lani v Nici, v letu 2004 pripeljala do naslednje medvladne konference o nadaljnji prenovi unije.