kandidatke za članstvo

Slovensko gospodarstvo preseglo pričakovanja
19. 05. 2000 16.08
Po mnenju Evropske komisije je slovensko gospodarstvo v letu 1999 preseglo pričakovanja, kar je glede na neugodne zunanje okoliščine izreden dosežek. Gospodarska rast je bila po navedbah Bruslja 4,9-odstotna, za leto 2000 in 2001 pa Evropska komisija napoveduje 4,1-odstotno realno rast bruto domačega proizvoda.

Robertson v Sloveniji
11. 05. 2000 22.10
Predsednik države Milan Kučan je danes v Ljubljani sprejel generalnega sekretarja zveze NATO Georgea Robertsona, ki je bil s sodelavci na uradnem obisku v Sloveniji. Pogovora se je udeležil tudi zunanji minister Dimitrij Rupel, so sporočili iz urada predsednika republike.

Robertson danes na Brdu pri Kranju
11. 05. 2000 15.24
Generalni sekretar zveze NATO George Robertson in v. d. predsednika vlade Janez Drnovšek sta danes na Brdu pri Kranju spregovorila na mednarodni konferenci s temo zveza NATO, Evropska unija in JV Evropa v 21. stoletju. Kot je poudaril Robertson, je Slovenija zgled za regijo kot demokratična in stabilna država, ki je del rešitve in ne del problema, ki je majhna država, a velik partner. Slovenija je tudi resna kandidatka za članstvo v zavezništvu, je dodal, pri čemer je poudaril, da odgovornost za članstvo nosijo kandidatke same, saj bodo morale na poti v članstvo izvesti še nekaj precej zahtevnih reform. Robertson sicer ne dvomi, da jim to ne bo uspelo.

Evrobus po Sloveniji
05. 05. 2000 21.10
Prihodnji teden se bo na pot po Sloveniji odpravil Evrobus, nekakšna potujoča knjižnica in informacijska pisarna, kjer se bo lahko izvedelo vse, kar kogarkoli zanima v zvezi z Evropsko unijo in vključevanjem Slovenije vanjo. Evrobus bo obiskal tudi podeželje, kjer še zlasti pogrešajo informacije o tem, kaj nas čaka v Uniji.

Uspešno leto za evropsko gospodarstvo
03. 05. 2000 13.13
Letos so možnosti za gospodarsko rast v Evropi najugodnejše v zadnjem desetletju. V Zahodni Evropi naj bi se gospodarstvo zahvaljujoč tudi nizkemu tečaju evra okrepilo za tri odstotke, v srednjih in vzhodnoevropskih državah na prehodu pa v povprečju za štiri odstotke, je zapisala gospodarska komisija ZN za Evropo (ECE) v svojem poročilu.

Nemški gospodarstveniki proti širitvi EU
24. 04. 2000 21.24
Nemški gospodarstveniki nasprotujejo možnosti, da bi prve srednje- in vzhodnoevropske kandidatke za članstvo v EU postale polnopravne članice unije že leta 2003. Menijo namreč, da do takrat na članstvo še ne bodo pripravljene v tolikšni meri, kot se trenutno pričakuje.

Nizka podpora slovenskemu članstvu v EU
19. 04. 2000 15.41
Eurobarometer, redna polletna javnomnenjska raziskava o odnosu unijinih državljanov do EU, ki so ga objavili danes, je znova pokazal, da slovensko članstvo v uniji med prebivalci petnajsterice uživa nizko podporo. Slovenija si med trinajstimi kandidatkami po podpori deli predzadnje mesto z Romunijo, za njima je le Turčija. Na vrhu lestvice je med trinajsterico Malta, sicer pa bi unijini državljani še najraje videli, da se v EU vključita Norveška in Švica, ki uživata daleč večjo podporo kot trinajst kandidatk.

Srečanje predsednikov držav kandidatk za EU
18. 04. 2000 21.48
Udeleženci srečanja predsednikov parlamentov držav kandidatk za Evropsko unijo s predsednico Evropskega parlamenta Nicole Fontaine so se na današnjem plenarnem zasedanju v Ljubljani zavzeli za ohranitev zagona procesa širitve EU na vseh ravneh. Predstavniki šesterice, ki je prva začela pogajanja za vstop v EU, so izrazili prepričanje, da bo medvladna konferenca o reformi institucij EU končana do konca letošnjega leta, tako da bi se pogajanja z najbolj pripravljenimi kandidatkami končala v prvi polovici leta 2001 in bi se širitev unije začela leta 2003. Obenem so se zavzeli, da bi državljani kandidatk za članstvo sodelovali na volitvah v Evropski parlament leta 2004.

Srečanje kandidatk za članstvo v EU
17. 04. 2000 19.04
V Ljubljani bo jutri in v sredo potekalo dvodnevno deveto srečanje predsednikov parlamentov držav kandidatk za polnopravno članstvo v Evropski uniji s predsednico Evropskega parlamenta Nicole Fontaine. Ob tej priložnosti bo Fontainova predsednikom in podpredsednikom iz predvidoma vseh trinajstih držav kandidatk ter poslancem državnega zbora spregovorila tudi v slovenskem parlamentu.

Zavezništvo za čimprejšnje srečanje s Slovenijo
11. 04. 2000 20.57
Do preložitve za 13. april predvidenega dvostranskega srečanja med Slovenijo in Severnoatlantskim svetom prihaja na slovensko pobudo, kar pa je zaradi notranjepolitičnih razmer popolnoma razumljivo in sprejemljivo, so danes povedali na zavezništvu. Na NATO so pri tem izrazili željo, da bi do srečanja prišlo čim prej, saj želi zavezništvo zaključiti ciklus dvostranskih srečanj, na katerih z vsemi devetimi kandidatkami ocenjuje napredek v pripravah na članstvo.

Srečanje Rupla in Robertsona
14. 03. 2000 16.32
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel je danes po srečanju z generalnim sekretarjem zveze NATO Georgeom Robertsonom v Bruslju opozoril, da časa za priprave na članstvo v zavezništvu ni na pretek. Minister verjame, da bo zavezništvo vabila za članstvo na nove kandidatke naslovilo na prihodnjem vrhunskem zasedanju leta 2002, vendar pa je treba zadostno usklajenost doseči prej, kot je opozoril, zaradi dolgotrajnih postopkov v ameriškem senatu.

Širitev EU šele čez 8 let?
07. 03. 2000 16.29
Na neformalnih pogovorih v Bruslju vse večkrat omenjajo, da države kandidatke za članstvo v EU ne bodo sprejete prej kot v osmih do desetih letih, danes piše madžarski dnevnik Nepszabadsag.

Kučan na obisku v Latviji
02. 03. 2000 20.14
V okviru uradnega obiska v baltski republiki Latviji se je predsednik Milan Kučan danes ločeno srečal s predsednikom latvijskega parlamenta Janisom Štraumejem in premierom Andrisom Škelejem. Sogovorniki so največ pozornosti namenili širitvi Evropske unije in prizadevanjim obeh držav za članstvo v zvezi NATO.

Avstrija ne bo onemogočala širitve EU
22. 02. 2000 07.59
Evropski komisar za širitev Günter Verheugen je med včerajšnjim obiskom v Budimpešti zatrdil, da Avstrija ne bo preprečevala širitve EU proti Vzhodu.

Potočnik na pogovorih v Bruslju
26. 01. 2000 21.23
Vodja slovenske pogajalske ekipe za članstvo v Evropski uniji Janez Potočnik je danes v Bruslju po pogovorih z vodjo bruseljske pogajalske ekipe oziroma vodjo generalne direkcije Evropske komisije za širitev Enekom Landaburujem kot pragmatično pozdravil nedavno odločitev komisije, da bo dodatne screeninge s kandidatkami opravila pisno in ne na sestankih. Po Potočnikovem mnenju pisni postopek omogoča hitrejši potek procesa kot bi ga omogočili sestanki.

Nove članice EU še v tem mandatu
25. 01. 2000 19.55
Predsednik Evropske komisije Romano Prodi je pred Parlamentarno skupščino Sveta Evrope danes poudaril, da bi morala Evropska unija prve kandidatke za članstvo sprejeti v svoje vrste še v mandatu sedanje Evropske komisije. Ta se bo iztekel januarja 2005.

Predstavljen proces vstopanja Slovenije v EU
13. 01. 2000 19.00
Vodja ožje pogajalske skupine za vstop Slovenije v EU Janez Potočnik je poslancem predstavil proces vstopanja Slovenije v EU ter opozoril na nekatere glavne izzive v letu 2000, ki bo po Potočnikovih besedah ključno za vstop Slovenije. Ta bo morala letos poskrbeti predvsem za izpolnjevanje obljub, danih v pogajalskih izhodiščih, hkrati pa ohraniti položaj neproblematične kandidatke, saj je njena politična moč neprimerljivo manjša od recimo Poljske, je poudaril vodja slovenskih pogajalcev. Slovenske oblasti, kot je še dejal, morajo biti letos pripravljene na možnost in potrebo po hitrejšem reagiranju in sprejemanju odločitev. Po izčrpni predstavitvi vseh 29 poglavij pravnega reda EU, o katerih se bo Slovenija pogajala z unijo, je Potočnik izrazil prepričanje, da je Slovenija resna kandidatka za prvi krog širitve EU. Pri tem je poudaril, da bo prihodnjih osem mesecev odločilnih za razvrstitev kandidatk za članstvo: med portugalskim predsedovanjem uniji bodo namreč znova odprta vsa pogajalska izhodišča, med francoskim predsedovanjem v drugi polovici prihodnjega leta pa bo že prišlo do razvrščanja kandidatk.

Najtežja pogajanja z EU še sledijo
30. 12. 1999 10.45
Širitvena pogajanja Evropske unije s šestimi kandidatkami prve skupine, med njimi s Slovenijo, bodo v prvi polovici prihodnjega leta prešla v odločilno obdobje. Unija je že napovedala, da se bo v prvih šestih mesecih leta 2000 s šesterico začela pogajati o še zadnjih šestih od skupaj 29 poglavjih pravnega reda, kolikor jih je s kandidatkami podrobno analizirala na screeningu. Med temi so najzahtevnejša področja, vključno s kmetijstvom in prostim pretokom oseb, ki zaskrbljenost vzbujajo predvsem na strani petnajsterice.

Demirel pozval parlament
25. 12. 1999 19.08
Turški predsednik Suleyman Demirel je danes parlament pozval, naj glede odločanja o usmrtitvi voditelja Kurdske delavske stranke (PKK) upošteva najpomembnejše turške interese.

Turčija za rešitev sporov z Grčijo
18. 12. 1999 19.38
Turški premier Bulent Ecevit je izrazil pripravljenost Ankare, da ozemeljska nesoglasja z Grčijo v Egejskem morju razreši v štirih letih, in sicer pred datumom, ki ga je določila EU.

Podobnik pri češkem predsedniku Havlu
10. 12. 1999 17.37
Slovensko parlamentarno delegacijo pod vodstvom predsednika DZ Janeza Podobnika, ki se mudi na dvodnevnem delovnem obisku na Češkem, je danes na Praškem gradu sprejel češki predsednik Vaclav Havel. V krajšem pogovoru sta se Podobnik in Havel strinjala, da morajo države kandidatke za članstvo v EU sodelovati, in ne tekmovati med seboj.

Hrvaška, BiH in Srbija sodijo v Evropo
08. 12. 1999 18.52
Vodja avstrijskih svobodnjakov (FPOe) in koroški deželni glavar Joerg Haider je med obiskom v Bruslju izjavil, da tudi Hrvaška, BiH in Srbija sodijo v Evropo. Po njegovem mnenju bi morali Hrvaško obravnavati podobno kot Slovenijo, saj že dolgo ni več v vojni. Opozoril je, da zdajšnja politika EU do Hrvaške ne vodi do stabilnosti te države v obdobju po odhodu predsednika Franja Tuđmana.

Nove članice EU leta 2003
01. 12. 1999 21.52
Predsedniki parlamentov dvanajstih kandidatk za članstvo v EU, med njimi slovenski Janez Podobnik, in predsednica Evropskega parlamenta Nicole Fontaine so v sklepni izjavi dvodnevnega srečanja menili, da bi morale tiste kandidatke, ki bodo na to pripravljene, postati članice EU s 1. januarjem 2003.

V EU že leta 2003?
01. 12. 1999 17.20
Predsedniki parlamentov dvanajstih kandidatk za članstvo v Evropski uniji, med njimi slovenski Janez Podobnik, in predsednica Evropskega parlamenta Nicole Fontaine so v sklepni izjavi dvodnevnega srečanja danes v Bruslju menili, da bi morale tiste kandidatke, ki bodo na to pripravljene, članice povezave postati s 1. januarjem 2003. Na ta način bi se državljani prvih novih članic junija leta 2004 že udeležili prihodnjih volitev poslancev Evropskega parlamenta.

Turčija kmalu v EU
26. 11. 1999 21.51
Finski premier Paavo Lipponen, katerega vlada je trenutno predsedujoča Evropski uniji, je danes na tiskovni konferenci v Madridu povedal, da bo Turčiji EU najverjetneje že prihodnji mesec ponudila status kandidatke za članstvo, vendar pa mora vlada v Ankari ponovno premisliti o smrtni obsodbi za voditelja kurdske delavske stranke Abdullaha Ocalana. Lipponen je tudi povedal, da bo Turčiji ponujeno tudi sodelovanje na vrhu EU, ki bo decembra v Helsinkih. Od Ankare EU pričakuje pozitivne reakcije, vendar so že sedanji odzivi obetajoči.

Slovenija najmanj problematična kandidatka za EU
22. 11. 1999 10.58
Slovenija je včeraj na najbolj poslušanem berlinskem radiu 100,6 doživela temeljito in obsežno predstavitev, v kateri je bilo jasno ugotovljeno, da je med vsemi državami nekdanjega komunističnega bloka najrazvitejša, z najvišjim življenjskim standardom in zato najmanj problematična kandidatka za EU, je davi poročal Radio Slovenija.

Članstvo Turčije v EU
18. 11. 1999 15.39
Po pogovorih s predsednikom turške vlade Buelentom Ecevitom, sta danes v Carigradu grški premier Kostas Simitis in francoski predsednik Jacques Chirac izjavila, da podpirata članstvo Turčije v Evropski uniji.

Slovenski prispevek k stabilnosti JV Evrope
03. 11. 1999 16.05
Slovenija je gospodarsko in politično dovolj močna ter stabilna, da lahko prispeva k stabilnosti jugovzhodne Evrope, je danes na novinarski konferenci ob koncu dvodnevne parlamentarne mednarodne konference z naslovom Slovenija in druge države kandidatke na poti v EU - vloga parlamentov v procesu širitve Evropske unije poudaril slovenski poslanec in predsednik parlamentarne odbora za mednarodne odnose Jelko Kacin.

Kakšna je vloga parlamenta pri širitvi EU?
02. 11. 1999 21.50
Mednarodna parlamentarna konferenca Slovenija in druge države kandidatke na poti v Evropsko unijo - vloga parlamentov v procesu širitve EU, ki jo je pod pokroviteljstvom švedske vlade pripravil državni zbor, udeležuje pa se je okrog 120 predstavnikov evropskih institucij, držav članic ali kandidatk, se je popoldne prvega dne nadaljevala v dveh delovnih skupinah: o širitvi unije ter o izkušnjah v uniji. V prvi so razpravljalci pozornost posvečali vlogi nacionalnega parlamenta v EU ter njegovem odnosu z Evropskim parlamentom, odnosu med večino in manjšino v nacionalnem parlamentu ter odprtosti parlamenta za javnost, ob koncu pa tudi pripravljenosti unije na širitev. Druga skupina se je ukvarjala predvsem z izkušnjami držav članic z EU in, tako kot prva, poudarjala potrebo po krepitvi vloge parlamentov ter sodelovanja nacionalnih parlamentov z Evropskim.

Švedski veleposlanik na obisku pri Kacinu
18. 10. 1999 11.48
Predsednik odbora DZ za mednarodne odnose Jelko Kacin je danes na delovni obisk sprejel veleposlanika Kraljevine Švedske Bjoerna Skalo. Rdeča nit pogovora so bile priprave na prvo mednarodno parlamentarno konferenco z naslovom Slovenija in druge države kandidatke na poti v EU - vloga parlamentov v procesu širitve EU, ki bo 2. in 3. novembra letos v Ljubljani.