kandidatke za članstvo

Turčija resna kandidatka za EU
02. 09. 1999 21.33
Britanski zunanji minister Robin Cook je po današnjem srečanju s turškim kolegom Ismailom Cemom dejal, da se bo na zasedanju Evropske unije (EU) ta konec tedna zavzel za to, da se Turčijo prizna kot resno kandidatko za polnopravno članstvo v EU. Cook meni, da bi morala imeti Turčija enake pogoje kot ostale kandidatke za članstvo v uniji.

Fontainova zagotovila podporo
27. 07. 1999 20.17
Predsednica Evropskega parlamenta Nicole Fontaine je po srečanju s predsednikom slovenskega parlamenta Janezom Podobnikom zagotovila podporo Evropskega parlamenta širitvenemu procesu EU.

Frlec in Quin o širitvi EU
05. 07. 1999 21.24
Minister za zunanje zadeve Boris Frlec se je danes srečal z britansko ministrico za evropske zadeve Joyce Quin, ki je poudarila, da si je Evropska unija zastavila zahtevno nalogo, saj želi nadaljevati s pristopnim procesom in pogajanji s šestimi državami kandidatkami, obenem pa državam Jugovzhodne Evrope dati perspektivo približevanja EU, vendar ne na račun upočasnitve širitvenega procesa, so sporočili z zunanjega ministrstva.

V Slovenijo prispel Wim van Velzen
01. 07. 1999 19.41
Predsednik državnega zbora Janez Podobnik je danes sprejel člana Evropskega parlamenta Wima van Velzena, ki je med drugim izrazil veselje nad napredkom Slovenije in izrazil pričakovanje, da bo Slovenija pospešeno nadaljevala priprave na polnopravno vključitev v Evropsko unijo, so sporočili iz DZ.

Ministri EU za okolje terjajo več odgovornosti
09. 05. 1999 19.09
Ministri za okolje Evropske unije nameravajo na področju kemične industrije terjati več odgovornosti. Proizvajalce in predelovalce kemičnih snovi naj bi obvezali z izdelavo varnostnih ocen, s katerimi bi lahko ugotovili morebitne učinke na zdravje in okolje, je danes v Weimarju dejal nemški minister za okolje Juergen Trittin. V Weimarju je ta konec tedna potekalo neformalno srečanje ministrov za okolje držav petnajsterice.

Kandidatke za vstop v zvezo NATO podpirajo operacijo zavezništva proti ZRJ
20. 04. 1999 21.02
Sedem držav kandidatk za članstvo v Severnoatlantski zvezi - med njimi tudi Slovenija - je danes v pismu francoskemu predsedniku Jacquesu Chiracu izrazilo podporo operaciji zveze NATO proti ZR Jugoslaviji, poroča agencija AFP.

Vrh NATO verjetno brez časovnega načrta za širitev
19. 04. 1999 16.31
Visoki predstavnik zveze NATO je danes v Bruslju izjavil, da vrh zavezništva konec tedna v Washingtonu najverjetneje ne bo določil datumov za prihodnje širitve povezave. Zavezanost politiki odprtih vrat bo po besedah omenjenega predstavnika Severnoatlantska zveza potrdila z oblikovanjem konkretnega ''akcijskega načrta za članstvo''.

Bolgarija želi sodelovati v drugem krogu širitve NATO
16. 03. 1999 16.48
Bolgarija od vrhunskega srečanja zveze NATO aprila v Washingtonu pričakuje, da bo uvrščena med kandidatke za drugi krog širitve zavezništva, je bolgarska zunanja ministrica Nadežda Mihajlova povedala po pogovorih z nemškim kolegom Joschko Fischerjem danes v Bonnu.

Kandidatke za članstvo v EU beležile 3,4-odstotno rast BDP
10. 03. 1999 18.30
Po podatkih Eurostata so kandidatke za članstvo v Evropski uniji, med njimi Slovenija, v drugi četrtini lanskega leta v primerjavi z enakim obdobjem leta 1997 skupaj beležile 3,4-odstotno rast bruto družbenega proizvoda (BDP). Rast slovenskega BDP je bila v drugem trimesečju leta 1998 3,2-odstotna.

Slovenija na večstranskem screeningu za kmetijstvo
17. 12. 1998 16.25
Slovenska delegacija na čelu z državnim sekretarjem v kmetijskem ministrstvu Francetom Butom se je do danes v Bruslju tri dni udeleževala skupinskega screeninga, na katerem je širitvena skupina kandidatkam, ki se o članstvu v Evropski uniji že pogajajo, podrobno predstavila način financiranja skupne kmetijske politike. Zanjo gre iz skupnega proračuna skoraj 50 odstotkov vsega denarja.

Na vrhu EU danes tudi Drnovšek in Frlec
12. 12. 1998 11.10
Sklepni dan dunajskega vrha Evropske unije naj bi danes minil tudi v znamenju širitve, saj se bodo voditelji petnajsterice po jutranjem zasedanju predvidoma kmalu po opoldnevu sestali s predsedniki vlad in zunanjimi ministri enajstih držav kandidatk za polnopravno članstvo v EU, med katerimi bosta tudi slovenski premier Janez Drnovšek in zunanji minister Boris Frlec.

Gil-Robles: Vstopi novih članic v EU ne pred 2004
11. 12. 1998 12.41
Predsednik Evropskega parlamenta Jose Maria Gil-Robles je danes po srečanju z voditelji držav Evropske unije, ki zasedajo na Dunaju, ponovil svojo oceno iz junijskega vrha EU v Cardiffu, da prve nove članice v povezavo ne bodo vstopile pred iztekom mandata Evropskega parlamenta prihodnjega sklica v letu 2004. ''Gre za zelo realistično oceno dejanskega stanja,'' je dejal predsednik parlamenta.

Minister Dragonja na srečanju s kolegi iz EU
16. 11. 1998 18.10
Slovenski minister za gospodarske dejavnosti Metod Dragonja se je danes v Bruslju udeležil srečanja ministrov Evropske unije, pristojnih za industrijo, s kolegi iz držav, kandidatk za članstvo v povezavi. Kot je minister Dragonja povedal po srečanju, je petnajsterica na sestanku posebej poudarila pomen učinkovitega usklajevanja zakonodaje kandidatk s skupno unijino, saj bo to olajšalo in pospešilo integracijo industrije kandidatk v unijin sistem.

Začetek vsebinskih pogajanj o širitvi EU
10. 11. 1998 13.38
Evropska unija danes na dvostranskih medvladnih konferencah s šestimi naprednejšimi kandidatkami za članstvo v povezavi, med njimi s Slovenijo, začenja vsebinska širitvena pogajanja za prvih sedem področji skupnega pravnega reda povezave. Zunanji ministri EU so se na pogajanjih davi najprej sešli s kolegom iz Cipra, nato pa bodo sledila še pogajanja z Madžarsko, Poljsko, Estonijo, Češko in Slovenijo. Slovenijo na pogajanjih predstavlja glavni pogajalec, vodja diplomacije Boris Frlec. Glede na pogajalska izhodišča petnajsterice, ki so jih zunanji ministri EU dokončno potrdili včeraj, bo unija v prvem krogu z vsemi šestimi kandidatkami najverjetneje začasno sklenila pogajanja za malo in srednje gospodarstvo, izobraževanje ter za znanost in raziskovalne dejavnosti. Nadaljnja usklajevanja bodo potrebna na področjih telekomunikacij, industrijske politike in audiovizualne politike, saj je tu unija od kandidatk zahtevala dodatna pojasnila o tem, kako in kdaj nameravajo uskladiti zakonodajo. Odprto bo ostalo tudi področje skupne zunanje in varnostne politike, saj je tu unija ocenila, da kandidatke še ne dosegajo dovolj visoke stopnje usklajenosti in jim je zato naložila nadaljnja prizadevanja v tej smeri.

Svet EU že razpravlja o poročilih Evropske komisije o kandidatkah
06. 11. 1998 14.51
Odbor stalnih diplomatskih predstavnikov držav Evropske unije v Bruslju je na splošno ugodno sprejel v sredo objavljena poročila Evropske komisije o napredku kandidatk za članstvo v povezavi, vendar opozoril, da morajo biti pred zavzemanjem bolj vsebinskih stališč opravljene podrobne analize poročil v prestolnicah petnajsterice, so danes povedali na svetu EU.

Malta bo morala na dopolnitev mnenja o kandidaturi za EU počakati do februarja
06. 11. 1998 14.16
Evropski komisar za zunanje zadeve Hans van den Broek je danes v Bruslju zunanjemu ministru Malte Guidu de Marcu razložil odločitev Evropske komisije, da bo vnovična ocena veljavnosti leta 1993 podanega pozitivnega odgovora na prošnjo te države za začetek pogajanj o članstvu v Evropski uniji, končana šele sredi februarja prihodnje leto in ne pred dunajskim vrhunskim zasedanjem decembra letos, kot je bilo sprva pričakovano.

Evropska komisija jutri objavlja poročila o napredku kandidatk za članstvo
03. 11. 1998 16.01
Evropska komisija bo jutri objavila redno poročilo o napredku, ki so ga v prizadevanjih za vstop v Evropsko unijo opravile kandidatke za članstvo, med njimi Slovenija. Diplomatskim predstavnikom dvanajstih držav, med katerimi je tudi Turčija, bo po potrditvi poročil na zasedanju komisije dokumente izročil evropski komisar za zunanje zadeve Hans van den Broek, takoj nato pa bo o njihovi vsebini seznanil Evropski parlament.

Okoljski izziv širitve
10. 08. 1998 12.30
Okoljska dimenzija bo v prihajajoči širitvi Evropske unije večji izziv kot v kateremkoli prejšnjem širitvenem procesu, o razkoraku med ravnjo zaščite okolja v uniji in srednje- ter vzhodnoevropskih kandidatkah za članstvo meni Evropska komisija. Ta ocenjuje, da bo uskladitev vseh kandidatk z unijinim okoljskim pravnim redom dosegljiva šele dolgoročno, potrebna vlaganja pa naj bi po ocenah Bruslja za vseh deset kandidatk znašala do 120 milijard ekujev.

Frlec na srečanje zunanjih ministrov Evropske unije
28. 06. 1998 13.28
Slovenski zunanji minister Boris Frlec se bo v ponedeljek zvečer v Luxembourgu udeležil srečanja zunanjih ministrov Evropske unije v zasedbi trojke s kolegi iz držav, kandidatk za članstvo v povezavi.

EU: Začetek pogajanj o članstvu šestih najbolj pripravljenih, tudi Slovenije
31. 03. 1998 11.07
Dan po začetku celovitega procesa vključevanja enajstih kandidatk za članstvo v Evropsko unijo danes petnajsterica v skladu s sklepi z lanskoletnega vrhunskega srečanja v Luxembourgu s kratkimi medvladnimi konferencami na ravni zunanjih ministrov v Bruslju začenja pogajanja o članstvu šestih za ta korak najbolj pripravljenih kandidatk, med njimi Slovenije.

Frlec: Širitev EU naj bo pridobitev za prihodnje in sedanje članice
30. 03. 1998 16.26
Slovenski zunanji minister Boris Frlec se v Bruslju udeležuje srečanja 26 zunanjih ministrov Evropske unije in prosilk za članstvo v povezavi, s katerim se uradno odpira vključevanje enajsterice kandidatk v povezavo. Z današnjim dnem se odpira novo obdobje in Slovenija je prepričana, da bodo tako sedanje kot prihodnje članice optimalno pridobile s to enkratno priložnostjo, je v nagovoru na srečanju dejal minister Frlec.

Na socialna vprašanja pri vključevanju v EU ne gre pozabiti
28. 03. 1998 12.55
Predstavniki Evropske unije so kandidatke za članstvo iz Srednje in Vzhodne Evrope na srečanju ministrov za delo v Budimpešti opozorili, naj ob stremljenju za gospodarskim napredkom ne pozabijo na socialna vprašanja. Britanski minister za delo Andrew Smith je poudaril, da so vprašanja povezana z delom in socialo ključne skupne teme v EU. Nove članice se bodo morale prilagoditi evropskim predpisom tudi na teh področjih, je dejal Smith.

Za EU v varstvu okolja najbolj zaostaja Poljska
11. 03. 1998 16.21
Vzhodnoevropske kandidatke za članstvo v EU bi morale v desetih letih vložiti približno 122 milijard ekujev (128 milijard dolarjev), da bi na področju varstva okolja izpolnile evropska merila, je pokazala raziskava belgijskega inštituta Vito, ki jo objavlja avstrijski časnik Standard. Raziskava je pokazala, da bi morale države vzhodne in srednje Evrope za izboljšanje varstva okolja nameniti od 3 do 5 odstotkov BDP, kar je štirikrat več kot države EU. Skoraj četrtino te vsote bi morale nameniti zbiranju gospodinjskih odpadkov, za izboljšanje kakovosti vode pa nameniti približno desetino te vsote. Poljska je država, ki na področju varstva okolja najbolj zaostaja, je še pokazala raziskava.

Janez Podobnik na obisku v Veliki Britaniji
19. 02. 1998 16.38
Predsednik državnega zbora Janez Podobnik, ki se mudi na delovnem obisku v Veliki Britaniji, se je dopoldne srečal z delegacijo odbora za mednarodne zadeve v britanskem parlamentu, v kateri so bili predsednik odbora Donald Anderson ter nekateri člani odborov za evropske in za čezoceanske zadeve, ki sta pristojna za države kontinentalne Evrope. Podobnika je sprejela tudi predsednica spodnjega doma britanskega parlamenta Betty Boothroyd.

Vrh EU začrtal pot širitve
13. 12. 1997 12.24
Globalni proces pridruževanja kandidatk za članstvo v Evropski uniji se bo v skladu z odločitvijo voditeljev povezave začel z vsemi desetimi srednjeevropskimi prosilkami za članstvo in Ciprom, medtem ko se bodo intenzivna pogajanja o članstvu aprila prihodnje leto začela s Ciprom in petimi najbolj pripravljenimi srednjeevropskimi kandidatkami, med njimi Slovenijo.

Drnovšek na vrhu EU v Luksemburgu ta konec tedna
10. 12. 1997 08.56
Slovenski premier Janez Drnovšek in zunanji minister Boris Frlec se bosta konec tedna v Luksemburgu udeležila vrha Evropske unije. Kot je že običaj, se bodo voditelji evropske petnajsterice sestali v petek, v soboto pa se jim bodo pridružili še kolegi iz pridruženih članic.

Evropski parlament sprejel dokument po kateren naj EU začne prihodnje leto pogajanja z vsemi kandidatkami za članstvo
04. 12. 1997 18.39
Evropski parlament je v Bruslju sprejel dokument, v katerem se je zavzel, naj EU prihodnje leto hkrati začne pogajanja z vsemi kandidatkami za članstvo, ki izpolnjujejo politične kriterije, zastavljene na koebenhavnskem vrhu leta 1993. Pri tem je parlament predlagal, naj unija poleg Cipra začne intenzivna pogajanja s kandidatkami, ki jih je Evropska komisija ocenila za najbolj pripravljene: Poljsko, Češko, Madžarsko, Estonijo in Slovenijo. Parlament opozarja, da unija ne sme vnaprej časovno določiti datuma, kdaj bodo prosilke dosegle polnopravno članstvo, saj bo ta odvisen od prizadevanj, ki jih bodo posamezne kandidatke storile. Evropski parlament se je v resoluciji zavzel za temeljito reformo institucij unije še pred vstopom prve članice v povezavo in torej s tem za zgodnjo medvladno konferenco, ki naj bi dokončno odgovorila na to vprašanje.

Janez Drnovšek o vključevanju Slovenije v EU
28. 11. 1997 18.15
Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek, ki se danes v Oxfordu udeležuje kongresa Liberalne internacionale, je v pogovoru za televizijsko mrežo BBC World Service v oddaji World Today izjavil, da se Slovenija zavzema za individualni pristop v pogajanjih Evropske unije s kandidatkami za članstvo.

Konferenca o širitvi EU za kandidatke
22. 09. 1997 00.00
Evropski gospodarski in socialni odbor (CES) v sodelovanju z uradom Evropske komisije za tehnično pomoč in izmenjavo informacij TAIEX 23. in 24. septembra v Bruslju prireja konferenco o izzivih širitve Evropske unije. Konference se bodo udeležili predstavniki socialnih in strokovnih organizacij držav kandidatk za članstvo v uniji, med njimi Slovenije.