kitajska

'Hinavska' Evropa: podnebna škoda veliko večja od obljub

09. 11. 2022 18.49

Razvite države na podnebni konferenci COP27, ki jo gosti egiptovski Šarm el Šejk, obljubljajo dodatna finančna sredstva za pomoč državam v razvoju pri spopadanju s posledicami podnebnih sprememb, a kritiki izpostavljajo, da je že povzročena škoda veliko večja od zavez. Na Evropo medtem iz Afrike zaradi premoga letijo očitki o dvojnih standardih.

Kraševec kljub odpovedim verjame v izenačen dvoboj s Kitajkami

09. 11. 2022 16.12

Čeprav je slovenska ženska teniška reprezentanca po odpovedih Tamare Zidanšek in Andreje Klepač v močno podrejenem položaju pred obračunom s Kitajsko v pokalu Billie Jean King (BJK), ki bo prihajajoči konec tedna v Velenju, kapetan Andrej Kraševec verjame, da lahko Kaja Juvan in ostale slovenske igralke poskrbijo za izenačen dvoboj.

Na Kitajskem odpovedali Michelov govor, ki je kritiziral vojno v Ukrajini

09. 11. 2022 14.56

Na kitajski mednarodni razstavi uvoza v Šanghaju (China International Import Expo in Shanghai) niso predvajali vnaprej posnetega govora predsednika Evropskega sveta Charlesa Michela. Čeprav kitajske oblasti niso podale uradne razlage za svojo odločitev, evropski diplomati pravijo, da je bil govor najverjetneje odpovedan zaradi Michelove kritičnosti do ruske invazije v Ukrajini.

Berlin Kitajcem blokiral prodajo proizvajalca mikročipov

09. 11. 2022 13.43

Nemška vlada je kitajskemu investitorju blokirala prodajo proizvajalca mikročipov Elmos s sedežem v Dortmundu. Blokado je predlagal gospodarski minister Robert Habeck, kot razlog pa navedel varnostna tveganja.

Severna Koreja poziva ZDA, 'naj držijo jezik za zobmi'

08. 11. 2022 20.25

Severna Koreja je zanikala ameriške trditve, da Rusiji pošilja topniške granate in strelivo za uporabo v njeni vojni proti Ukrajini, nato pa so ZDA še obtožili laganja. Medtem ZDA trdijo, da so pošiljali orožje, a na tak način, da je bilo videti, kot da ga pošiljajo v drugo državo, in da se tudi zavedajo, skozi katero državo gre to orožje.

'Rusija je za nas stalen in zanesljiv partner'

08. 11. 2022 18.24

Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je danes v Moskvi gostil indijskega kolega Subrahmanjama Džajšankarja. Ministra sta govorila o vojni v Ukrajini, možnostih skupne proizvodnje orožja ter nadaljevanju sodelovanja med državama na področju energetike, poročajo tuje tiskovne agencije. Današnje srečanje obeh ministrov je bilo že peto letos. Obisk Džajšankarja v Moskvi z veliko delegacijo ministrov kaže, da bosta Indija in Rusija močno razširili medsebojno trgovino. To tudi gospodarsko stabilizira Rusijo in daje Indiji poceni blago – gorivo in gnojila.

Izpuhtele milijarde: najbogatejših Kitajcev 'le' še 1305

08. 11. 2022 17.14

Kitajski bogataši izgubljajo premoženje, kaže pregled seznama najbogatejših Kitajcev za leto 2022. Padec na njihovih bančnih računih gre pripisati vojni v Ukrajini in upočasnitvi kitajskega gospodarstva, ki je posledica kitajske politike ničelne tolerance do covida. Na letošnjem seznamu najbogatejših se je tako znašlo "le" 1305 ljudi, kar je 11 odstotkov manj kot lani.

Prepoved TikToka? Do podatkov Evropejcev dostopajo na Kitajskem

07. 11. 2022 18.38

Dve leti po tem, ko je takratni predsednik Združenih držav Amerike Donald Trump zagrozil s prepovedjo TikToka, češ da gre za grožnjo nacionalni varnosti, je zdaj njegove besede ponovil tudi najvišji ameriški uradnik pri Zvezni komisiji za komunikacije. Dejal je namreč, da bi morala ameriška vlada prepovedati aplikacijo, ki je bila samo v ZDA prenesena več kot 200-milijonkrat. Uradnica TikToka je medtem priznala, da zaposleni na Kitajskem dostopajo tudi do podatkov Evropejcev.

Po ringu na vrsti še kletka: Lahko Pereira prekine vladavino Adesanye?

07. 11. 2022 16.48

Najmočnejša organizacija za borbe po pravilih MMA, UFC, nam bo prihajajoči konec tedna znova postregla s poslastico. V slovitem Madison Square Gardnu se bosta na UFC 281 v glavni borbi večera za naslov prvaka v srednji kategoriji udarila Israel Adesanya in Alex Pereira. Borilni spektakel si lahko v nedeljo ob 4.00 v živo ogledate na VOYO.

Porast okužb na Kitajskem: največ v zadnjih šestih mesecih

07. 11. 2022 14.31

Pristojni so na Kitajskem evidentirali več kot 5600 novih primerov okužb z novim koronavirusom, kar je najvišje dnevno število okužb v zadnjih šestih mesecih. Zaradi porasta okužb so oblasti ponekod v Pekingu odredile zaprtje šol, nekatera podjetja pa so svojim delavcem naročila, naj začasno delajo od doma. Oblast je sicer ponovila, da bo ostala neomajna pri svoji politiki ničelne tolerance do covida-19, kljub vse večjemu razočaranju javnosti, ki meni, da strogi ukrepi stanejo prav tista življenja, ki naj bi jih zaščitili.

V luči poostrenih vzhodnoazijskih razmer Japonci organizirali pomorsko parado

06. 11. 2022 18.07

Japonska je gostila svoj prvi mednarodni pregled flote po sedmih letih z ladjami iz 12 drugih držav, po tem ko je Severna Koreja izstrelila rekordno število raket, Kitajska pa povečuje pritisk na Tajvan. Na pomorski paradi v zalivu Sagami blizu Tokia je sodelovalo 38 plovil, od tega 18 iz prijateljskih držav, kot so ZDA, Južna Koreja, Velika Britanija, Avstralija, Singapur, Indija in Tajska. Nad njimi je letelo 33 letal, vključno s patruljnimi letali za lov na podmornice in helikopterji.

Kitajska na razpotju

06. 11. 2022 15.07

Na nedavno končanem 20. kongresu Kitajske komunistične partije je Ši Džinping dobil že tretji mandat za vodenje Kitajske komunistične partije. Kongres je potekal v luči vse večjih problemov z ekonomsko neenakostjo znotraj države ter v luči vojne v Ukrajini in tudi tehnološke in trgovinske hladne vojne med ZDA in Kitajsko.

'Kljub ukrepom ledenikom ni več pomoči'

06. 11. 2022 09.24

Ledeniki po vsem svetu, vključno z zadnjimi v Afriki, bodo izginili do leta 2050 zaradi podnebnih sprememb, navajajo Združeni narodi v poročilu. Stalili bi se na tretjini območij svetovne dediščine v treh desetletjih. Izginili bodo tudi ledeniki na gori Kilimandžaro, prav tako ledeniki v Alpah in nacionalnem parku Yosemite v ZDA.

Po letošnji zimi Evropa pred verjetno najtežjim izzivom doslej

06. 11. 2022 07.08

Evropa se bo prihodnje leto, če v poletnih mesecih ne uspe napolniti plinskih zalog, znašla v težkem položaju, opozarjajo pri Mednarodni agenciji za energijo (IEA). Medtem ko so letos uspeli skoraj povsem napolniti skladišča plina, ga bo drugo leto verjetno na voljo za 30 milijard kubičnih metrov, kar je tretjino manj. To pomeni le do 65 odstotkov polna skladišča. Evropa, ki jo vodijo konglomerati različnih interesov, v tem trenutku potrebuje enotnost, povezanost, solidarnost in hitre odločitve, opozarja predsednik uprave Taluma Marko Drobnič.

'Srbija še naprej vodi odgovorno politiko miru in stabilnosti'

05. 11. 2022 15.32

Posebni odposlanec EU za dialog med Beogradom in Prištino Miroslav Lajčak je danes dejal, da "računa na odgovorno ravnanje" obeh strani za ohranitev stabilnosti v času novih napetosti na Kosovu, o katerih je Beograd že obvestil Moskvo in Peking. Stranka kosovskih Srbov Srbska lista je sklenila, da bodo danes srbski predstavniki in uslužbenci protestno zapustili kosovske institucije. Odločitev zadeva tako ministra, pristojnega za etnične skupine, in predsednika Srbske liste Gorana Rakića, pa tudi vse poslance, sodnike in tožilce ter policiste.

Severna Koreja izstrelila nove rakete, nad Južno Korejo prelet ameriškega B-1B

05. 11. 2022 10.21

Pjongjang je v jutranjih urah proti morju izstrelil štiri balistične rakete kratkega dosega, je sporočila južnokorejska vojska. Do novih izstrelitev je prišlo po tem, ko je Seul napovedal, da bo v sklopu skupnih vaj ameriški nadzvočni bombnik B-1B poletel nad Južno Korejo. To je prvič po letu 2017, da so B-1B namenili za skupne vojaške vaje med državama.

Rusija in Kitajska onemogočili obsodbo Severne Koreje v Varnostnem svetu ZN

05. 11. 2022 08.03

Varnostni svet Združenih narodov tudi po devetem letošnjem zasedanju o Severni Koreji, ki po tekočem traku izvaja izstrelitve raket, ni sprejel nobenega ukrepa, ker sta to preprečili Kitajska in Rusija. Tri zahodne članice Varnostnega sveta so dejanja Pjongjanga obsodile ločeno. Enako je storilo deset nestalnih članic Varnostnega sveta.

Ostanek kitajske rakete se bliža Zemlji. Kam bo priletel?

04. 11. 2022 06.00

Kitajska vesoljska agencija CSMA je v ponedeljek v zemljino orbito z raketo Dolgi pohod 5B poslala tretji in zadnji gradnik vesoljske postaje Nebeška palača. Ker agencija po izpustitvi tovora ostanka rakete ni več spremljala, bo ta v petek padel na neznano lokacijo na Zemljinem površju. 23-tonsko železo bi lahko po izračunih strokovnjakov tla doseglo ali v katerem izmed oceanov ali pa Severni in Srednji Ameriki, južni Evropi, Afriki ali Avstraliji. Verjetnost srečanja s človekom je izredno majhna, v preteklosti je večina ostankov kitajskih raket pristala v oceanih. Nekatera španska letališča so zaradi potencialne nevarnosti dopoldne zaprla svoj zračni prostor. Ukrep je prizadel prihode in odhode z letališč v Barceloni, Taragoni, Reusu in na Ibizi.

Scholz: Kitajska naj uporabi svoj vpliv in pritisne na Rusijo

04. 11. 2022 06.15

Nemški kancler Olaf Scholz je na obisku v Pekingu pozval kitajskega predsednika Ši Džinpinga, naj uporabi svoj vpliv in pritisne na Moskvo, da se vojna v Ukrajini čim prej konča. Ruskega predsednika Vladimirja Putina pa je pozval, naj podaljša sodelovanje pri sporazumu o izvozu žita iz ukrajinskih črnomorskih pristanišč. Kitajski predsednik Ši Džinping pa je dejal, da obisk krepi praktično sodelovanje Kitajske in Nemčije.

Rusija in Ukrajina izmenjali 107 vojnih ujetnikov, veliko huje ranjenih

03. 11. 2022 10.02

Iz Ukrajine in Rusije prihajajo novice, da sta si državi izmenjali večje število ujetnikov, in sicer 107. Medtem v državi raste napetost zaradi večkratnih ruskih pozivov k evakuaciji Hersonske regije. Ruski ambasador zatrjuje, da naj bi bili v nekatere napade s strani Ukrajine vpleteni tudi agenti britanske obveščevalne službe in da bo v javnost 'kmalu' prišel dokument, ki slednje potrjuje. Zaradi ruskega obstreljevanja je jedrska elektrarna v Zaporožju ponovno odklopljena iz električnega omrežja, je sporočil ukrajinski operater jedrskih elektrarn Energoatom. Zelenski zatrjuje, da se ne bo udeležil srečanja G20, če bo tam tudi Putin.

Evropa želi okrepiti domačo proizvodnjo baterij: kako konkurirati Azijcem?

03. 11. 2022 11.01

V okviru spodbujanja zelenega prehoda si Evropa prizadeva okrepiti domačo proizvodnjo baterij za električna vozila. A evropska zagonska podjetja, ki jih želijo proizvajati in konkurirati azijskim velikanom, se soočajo s številnimi izzivi. Proizvodnja baterij je namreč draga, podjetja pa le stežka pridobijo zadostna finančna sredstva za zagon in gradnjo tovarn.

Z umirajočim sinom ni mogel do pomoči: Vse se je vrtelo okoli covida

03. 11. 2022 08.31

Tuo Šilej, oče triletnega dečka, ki je v torek na severozahodu Kitajske umrl zaradi zastrupitve z ogljikovim monoksidom, je dejal, da je stroga politika do covida-19 "posredno ubila" njegovega sina, saj je zaradi nje prišlo do zamude pri zdravljenju.

'Marksistično-leninistična pot': Spremeniti moramo način ravnanja

03. 11. 2022 08.24

Nemški kancler Olaf Scholz je zapisal, da mora Berlin spremeniti način ravnanja s Kitajsko, medtem ko se država vrača k bolj odkrito "marksistično-leninistični" politični poti. V svojem članku za Politico in nemški časopis Frankfurter Allgemeine Zeitung je Scholz branil svoje potovanje na Kitajsko, vendar je poudaril, da bodo morala nemška podjetja sprejeti ukrepe za zmanjšanje "tveganih odvisnosti" v industrijskih dobavnih verigah, zlasti v smislu "najmodernejše tehnologije".

Ničelna toleranca do covida-19: Kitajska ujeta v past, ki jo je ustvarila sama

02. 11. 2022 11.06

Stroge omejitve, kot so zapore meja, dolge karantene, množično testiranje in prepovedi gibanja, na Kitajskem povzročajo kaos in bedo po vsej državi ter močno obremenjujejo gospodarstvo. Potrpežljivost javnosti je vse manjša, frustracije naraščajo. "Oblasti so demonizirale covid, pretiravale z njegovo resnostjo, številni se še vedno zelo bojijo virusa, preboleli pa trpijo zaradi hude diskriminacije in stigmatizacije," opozarja virolog z univerze v Hongkongu, ki je prepričan, da takšni drakonski ukrepi niso več primerni. "Ves svet je opustil ta pristop, saj preprosto ne deluje," je dejal. A nič ne kaže na to, da bi se v tej državi v prihodnosti obetala sprememba strategije, pred vrati pa je zima, ki lahko prinese nov val okužb.

Nezemeljski izvor? 'Številna videnja imajo precej bolj preproste razlage'

01. 11. 2022 17.42

Pojav neznanih letečih predmetov je predmet obravnave že vrsto let. Ameriške obveščevalne agencije kongresu redno podajajo poročila o neznanih letečih predmetih, povzetek pa je tudi javno objavljen na spletu. Novo poročilo so predložili ravno na noč čarovnic, pravijo pa, da gre pri večini primerov le za vremenske spremembe, nered v zraku in tuj nadzor. A kljub temu nekatere incidente vseeno ni mogoče pojasniti.

'Raketni teror na noč čarovnic': številni prebivalci Kijeva brez vode

31. 10. 2022 08.03

V Kijevu je zjutraj odjeknilo več eksplozij, prav tako v Harkovu, kjer naj bi bila spet napadena kritična infrastruktura. Obrambno ministrstvo je napade opisalo kot "raketni teror na noč čarovnic". Oblasti so sicer sporočile, da jim je uspelo prestreči 44 od 50 ruskih raket. Kljub temu je kar 80 odstotkov prebivalcev ukrajinske prestolnice ostalo brez vode, zvečer se je ta odstotek prepolovil. Župan je prebivalcem svetoval, naj se z vodo oskrbijo na javnih pipah, zato so oblasti objavile tudi zemljevid, na katerem so te označene.

Ujeti v šanghajskem Disneylandu, odidejo lahko le z negativnim testom

31. 10. 2022 17.34

Zaradi izbruha okužb s covidom-19 so kitajske oblasti odredile zaprtje letovišča Disney Resort v Šanghaju. Gosti, ki so ostali ujeti v njem, bodo letovišče lahko zapustili šele, ko prejmejo negativen rezultat testa na novi koronavirus. Tri negativne teste na koronavirus v treh zaporednih dneh pa bodo morali pridobiti tudi vsi tisti, ki so letovišče obiskali od četrtka.

Kitajska lansirala zadnji modul na vesoljsko postajo

31. 10. 2022 14.46

Kitajska je danes izstrelila zadnjega od treh modulov, potrebnih za izgradnjo njene vesoljske postaje Tiangong, ki naj bi bila dokončana še letos. Tiangong bi tako kmalu lahko postala druga stalno naseljena vesoljska postaja v nizki zemeljski orbiti.

Delavci skakali čez ograje, da bi pobegnili, preden bi jih zaprli v tovarno

31. 10. 2022 10.29

Potem ko se je v tovarni največjega Applovega dobavitelja na Kitajskem pojavil koronavirus, so delavci panično bežali, da bi se izognili zaprtju v tovarni. Video, ki je bil objavljen na družbenih omrežjih, prikazuje več kot 10 ljudi, ki preskakujejo ograjo pred tovarno v mestu Džengdžov. Ni še povsem jasno, koliko primerov covida so odkrili v tovarni. Kitajci se še naprej namreč spopadajo z ničelno politiko covida predsednika Ši Džinpinga.

Zgodba o 'vrtu' in 'džungli' – breme evropskega človeka v 21. stoletju

29. 10. 2022 07.20

Josep Borell, visoki predstavnik EU za zunanje zadeve in varnostno politiko, sicer pa dolgoletni politik in član socialistične stranke v Španiji, je na odprtju programa Evropske diplomatske akademije v Brugesu v okviru Collège d'Europe svoj uvodni nagovor koncipiral v kontekstu teze o barbarih in civiliziranih ljudstvih, v okviru zaščite "vrta" pred "džunglo" ter moralni dolžnosti "vrtnarjev", da civilizirajo "džunglo".