kitajska

Četrto mesto na SP prineslo tudi kvalifikacije za OI 2024 v Parizu
14. 09. 2022 13.38
Slovenska moška odbojkarska reprezentanca bo med 30. septembrom in 8. oktobrom prihodnje leto igrala v kvalifikacijah za olimpijske igre 2024 v Parizu. V boj za nastop na olimpijskem turnirju se bo podalo 24 reprezentanc. Slovenska moška odbojkarska reprezentanca se sicer na OI ni še nikoli uvrstila, zato ima četrto mesto na svetovnem prvenstvu in posledično igranje v kvalifikacijah še toliko večji pomen.

Papež Frančišek na obisku v Kazahstanu obsodil rusko invazijo
14. 09. 2022 10.42
Papež Frančišek je prosil za konec "nesmiselne in tragične vojne" Rusije v Ukrajini, ko je v torek prispel v nekdanjo sovjetsko republiko Kazahstan, da bi se pridružil verskim voditeljem z vsega sveta v molitvi za mir. "Bog je mir in vedno vodi k miru, nikoli k vojni," je poudaril. Po poročanju tujih tiskovnih agencij gre za kritiko, namenjeno ruskemu patriarhu Kirilu, ki podpira rusko invazijo na Ukrajino in ni prišel na medverski vrh v Nursultanu.

'Ukrajinska zmaga na vzhodu države je balzam za dušo'
14. 09. 2022 09.46
"Molili smo, da bi nas osvobodili brez boja, brez prelite krvi. In to se je tudi zgodilo," so besede prebivalcev Izjuma, ki ga je Ukrajina osvobodila po šestih mesecih ruske okupacije. Da je njihova zmaga na območju balzam za dušo, pravijo. A oddaljeni zvoki obstreljevanja ostajajo kot opomini, da je nevarnost blizu ter da vojna še ni dobljena. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je v torkovem nagovoru sporočil, da so ukrajinske sile od začetka meseca osvobodile že okoli 8000 kvadratnih kilometrov ozemlja. Na nekaterih osvobojenih predelih pa da so že začeli izpolnjevati svoje družbene obveznosti do ljudi, kot je npr. izplačevanje pokojnine. Zelenski je danes tudi prvič obiskal deokupirano mesto Izjum.

Glavnina ukrajinskega žita v 'bogate države', revnejšim le drobtinice?
13. 09. 2022 16.14
Vse od 1. avgusta je Ukrajino zapustilo 122 transportnih ladij z žitom. Iz treh ukrajinskih pristanišč so odpeljale za okoli 2,7 milijona ton žita in drugih živil, a ruski predsednik Vladimir Putin je prejšnji teden opozoril, da večina teh ladij v resnici odhaja v bogate evropske države. Ukrajina sicer zanika njegove navedbe, vendar pa podatki Združenih narodov kažejo, da so do 12. septembra revnejše države v razvoju predstavljale le 28 odstotkov ciljnih destinacij ladij z žitom, 27 odstotkov je bilo držav z zgornjim srednjim dohodkom, kar 44 odstotkov pa je bilo držav z visokim dohodkom.

Kitajska pripravlja tri misije: na Luni odkrili morebiten nov vir energije
11. 09. 2022 19.16
Vesoljska tekma med Kitajsko in ZDA je vse bolj napeta. Nacionalni vesoljski upravi v Pekingu so namreč prižgali zeleno luč, da v naslednjih 10 letih na Luno izstreli tri nove mise. Tja bodo poleteli zaradi novoodkritega minerala, ki bi lahko v prihodnosti predstavljal nov vir energije.

Politiki so se prepoznali: 19 mesecev zapora za knjige o ovci in volkovih
11. 09. 2022 10.46
Pet logopedov v Hongkongu je bilo obsojenih na 19 mesecev zapora, potem ko so bili spoznani za krive izdajanja "uporniških" otroških knjig. Oblasti so si knjige – o ovcah, ki poskušajo odvrniti volkove iz svoje vasi – razlagale, kot da se nanašajo na Hongkong in vlado v Pekingu.

Neenakosti so res nevarne, a ne naraščajo tako preprosto, kot mislijo mnogi kritiki
10. 09. 2022 18.57
Slavna libertarna ekonomistka Deirdre McCloskey je v svoji kritični recenziji knjige Thomasa Pikettyja, Kapital v 21. stoletju, pred leti izpostavila, da neenakosti – tudi naraščajoče neenakosti – same po sebi ne bi smele biti skrb vzbujajoče. Pravi, da bi se morali v prvi vrsti zanimati za to, ali revni postajajo vse bogatejši – kar se gotovo dogaja od leta 1800 naprej – ne pa, ali bogati bogatijo hitreje od revnih. Zakaj bi nam bilo mar, se sprašuje, kako hitro napredujejo življenjski standardi različnih ljudi? Zakaj bi nam bilo mar za neenakost? Ali ni najpomembnejše preprosto to, da se standardi vseh izboljšujejo, čeprav z drugačnimi hitrostmi? Kar torej skrbi Pikettyja, ko izpostavlja problematičnost neenakosti, je le "medli občutek zavisti", zaključuje McCloskey.

Izdali 'uporniško' knjigo o ovcah in volkovih, zdaj obsojeni na zapor
10. 09. 2022 16.54
Potem ko so bili spoznani za krive izdajanja "uporniških" knjig za otroke, so zdaj v Hongkongu pet logopedov obsodili na 19 mesecev zaporne kazni. Oblasti so namreč v knjigah o ovcah, ki skušajo volkove odriniti iz svoje vasi, videle politično vsebino, ki govori o Hongkongu in vladi v Pekingu.

Vse slabše stanje kitajskega gospodarstva
09. 09. 2022 14.00
Kitajsko pestijo hude gospodarske težave. Rast je zastala, brezposelnost mladih je rekordno visoka, stanovanjski trg propada in podjetja se spopadajo s ponavljajočimi težavami dobavne verige. Zasluge za tako hud gospodarski padec gredo najbrž kitajski ničelni covid politiki, ki ogroža industrijo. Kitajski voditelj Xi Jinping pa vztraja pri strogemu nadzoru nad covidom, kljub temu, da gospodarstvo resno trpi.

Kitajsko podjetje za generalnega direktorja imenovalo humanoidnega robota
07. 09. 2022 15.19
Svet se modernizira, v vsakdan pa vse pogosteje vpletamo nove tehnologije, ki nam običajno lajšajo življenje. A kitajsko podjetje je pri uporabi tehnologije in umetne inteligence naredilo še korak dlje. Na mesto generalnega direktorja se je namreč prvič doslej zavihtel humanoidni robot. "Gospa Tang Yu je virtualni humanoidni robot, ki deluje s pomočjo umetne inteligence. Imenovali smo jo za rotacijskega generalnega direktorja v glavni podružnici podjetja Fujian," so sporočili v podjetju NetDragon Websoft.

Francoski poslanci na obisku v Tajvanu
07. 09. 2022 12.16
Po obisku Nancy Pelosi v Tajvanu, ki je precej razburil kitajski politični vrh, je danes v Tajpej prispela še delegacija francoskih poslancev. Obisk bi lahko hitro sprožil nov odziv Pekinga, ker razmere med državama ostajajo napete in grožnja kitajske vojske ostaja. Francoski poslanci naj bi razpravljali o vrsti vprašanj, vključno z regionalno varnostjo, tehnološkimi inovacijami in krepitvijo industrijskih dobavnih verig.

Prepoved gradnje na Kitajskem za podjetja, ki prejemajo državni denar
07. 09. 2022 08.55
Ameriška tehnološka podjetja na Kitajskem ne bodo smela graditi novih tehnoloških tovarn. Prepoved velja za naslednjih deset let in le za tista podjetja, ki za svoje delovanje prejemajo državna sredstva. Prav tako podjetja državnega denarja ne smejo porabljati za druge investicije na Kitajskem.

Dva inšpektorja ostajata v Zaporožju, IAEA za razglasitev varovanega območja
06. 09. 2022 10.23
V ukrajinskem Zaporožju se končuje delovni obisk mednarodnih strokovnjakov za jedrsko energijo. Šest strokovnjakov IAEA je območje že zapustilo, dva bosta v nuklearki odslej stalno prisotna. Agencija je objavila prvo poročilo o jedrski varnosti, v katerem je izpostavila potrebo po nujne sprejetju ukrepov za zagotovitev varnosti največje jedrske elektrarne v Evropi.

Kitajska bo ruski plin plačevala v rubljih in juanih
06. 09. 2022 16.35
Kitajska bo ruski plin namesto v dolarjih odslej plačevala v rubljih in juanih, so sporočili iz ruskega energetskega velikana Gazprom. Do poteze prihaja v času, ko Moskva zaradi zahodnih sankcij išče načine za poglobitev odnosov s Pekingom.

Rusiji v času vojne 158 milijard evrov za energente
06. 09. 2022 09.28
Ruski prihodki od izvoza fosilnih goriv odtehtajo izdatke za vojno v Ukrajini, trdi analiza, ki jo povzemajo avstrijski mediji. Medtem ko so stroški vojne v prvih šestih mesecih znašali okoli sto milijard evrov, se je na ruski račun iz naslova energentov v tem času steklo 158 milijard evrov. Analiza se opira na izvoz nafte, plina in premoga med 24. februarjem in 24. avgustom. Rusiji naj bi šle na roko predvsem visoke cene, saj se je na drugi strani izvoz količinsko zmanjšal.

'Pet minut sem se skrivala pod mizo, zaradi tresenja se mi je vrtelo'
06. 09. 2022 08.03
Najmanj 66 ljudi je umrlo v potresu, ki je v ponedeljek prizadel jugozahodno kitajsko provinco Sečuan. Poškodovanih je okoli 250 ljudi. Na območju se še vedno pojavljajo popotresni sunki, na delu so reševalne ekipe, saj še vedno pogrešajo več ljudi.

Na Kitajskem odobrili prvo cepivo proti covidu, ki se ga vdihne
05. 09. 2022 14.30
Kitajska agencija za zdravila je odobrila prvo intranazalno cepivo proti covidu-19. Kot je v nedeljo sporočil proizvajalec cepiva, kitajsko podjetje CanSino Biologics, so pristojne kitajske oblasti zdravilo, ki ga bolniki vdihnejo s pomočjo inhalatorja, odobrile kot poživitveni odmerek za uporabo v nujnih primerih.

'Stavba se je kar naprej tresla, z vsakim sunkom je bilo huje'
05. 09. 2022 11.14
Kitajsko je prizadel močan potres, v katerem je po prvih poročilih državnih medijev umrlo najmanj sedem ljudi. Epicenter je bil približno 43 kilometrov jugovzhodno od mesta Kangding v provinci Sečuan, na globini desetih kilometrov, je sporočil ameriški geološki zavod. Tresljaje so čutili tudi v bližnjih mestih Čengdu in Čongking.

Cenovna kapica na rusko nafto? 'Če sodelujeta tudi Kitajska in Indija'
05. 09. 2022 09.49
Poteza, s katero želijo najbolj razvita gospodarstva Rusijo prisiliti, da prodaja nafto po nižji ceni, bi lahko bila učinkovita le, če se pobudi G7 pridružijo tudi večji kupci, kot sta Kitajska ali Indija. Tako menijo nekateri analitiki. Prepričani so namreč, da ne bo dovolj, da cenovno kapico sprejme le sedem najbolj razvitih gospodarstev.

Kitajski motoristi namesto na cestah bitko bili na požarnih območjih
05. 09. 2022 09.22
Bitki s požari, ki so jih na Kitajskem po mesecu dni končno uspeli pogasiti, so se pridružili tudi motoristi. Ti so na težko dostopna območja prevažali gasilce in dostavljali nujne potrebščine. "Bilo je kot v filmu. Lagal bi, če bi rekel, da me ni bilo strah," je o svoji izkušnji povedal eden izmed motorističnih prostovoljcev.

Spored vseh tekem svetovnega prvenstva v odbojki
04. 09. 2022 22.52
Spored svetovnega prvenstva v odbojki, ki bo od 26. avgusta do 11. septembra potekalo v Sloveniji in na Poljskem.

Rezultati SP 2022 v odbojki
04. 09. 2022 22.50
Rezultati vseh tekem SP 2022 v odbojki in razpored prihajajočih tekem:

Strah pred demografsko krizo: na Kitajskem najmanj porok od leta 1986
04. 09. 2022 07.56
Na Kitajskem se je lani poročilo najmanj ljudi, odkar je začela država te podatke pred več kot tremi desetletji javno objavljati. Državni uradniki so tako vse bolj zaskrbljeni, da se azijska država sooča z demografsko krizo.

Prva letalonosilka indijske izdelave: 'Vikrant je simbol avtohtonega potenciala'
03. 09. 2022 07.00
Indija je na uradni slovesnosti predstavila svojo prvo letalonosilko domače izdelave. S tri milijarde evrov vrednim Vikrantom se je država pridružila majhnemu številu držav, ki imajo več kot eno letalonosilko.

Najbolj razvita gospodarstva bi rada Rusijo prisilila, da nafto prodaja po nižji ceni
02. 09. 2022 17.39
Finančni ministri držav skupine G7 želijo uvesti zgornjo mejo za cene ruske nafte, so zapisali v skupni izjavi. Pravijo, da želijo s cenovno kapico na rusko nafto preprečiti, da bi se Moskva okoristila s posledicami vojne v Ukrajini. S to potezo želi sedem najbolj razvitih gospodarstev sveta prisiliti Rusijo, da bi v prihodnosti nafto velikim kupcem, kot je Indija, prodajala po veliko nižji ceni. Rusija pa je že zagrozila, da bo prenehala prodajati nafto vsem državam, ki bodo sprejele cenovno kapico.

Slovenci pred vnovičnim zmenkom z Nemci: Veselimo se polnih Stožic
01. 09. 2022 19.54
Odbojkarska reprezentanca Slovenije se bo v osmini finala svetovnega prvenstva, ki ga spremljamo v Sloveniji in na Poljskem, pomerila z Nemčijo. Naša izbrana vrsta se bo z nemško tako srečala še drugič, prvi obračun pa so gladko dobili varovanci selektorja Georgeja Cretuja (3:0). Dvoboj bo v soboto ob 17. uri, prenašali pa ga bomo na POP TV in VOYO. "Veselimo se polnih Stožic," v en glas sporočajo naši odbojkarji pred začetkom izločilnih bojev.

SP v odbojki: kdo je napredoval, kdo izpadel in kdo se bo s kom pomeril?
01. 09. 2022 07.30
Uvodni teden svetovnega prvenstva v odbojki je končan in s tem tudi skupinski del. Med najboljšo šestnajsterico je po dveh prepričljivih zmagah in tesnem porazu napredovala tudi Slovenija, ki bo pohod na močno želeno medaljo nadaljevala v soboto, ko se bo znova pomerila z Nemčijo. Tekmo si boste lahko od 17.30 dalje v živo ogledali na POP TV in VOYO.

Je Kitajska v Sinkiangu zagrešila zločine proti človečnosti?
01. 09. 2022 06.36
Združeni narodi so v dolgo pričakovanem poročilu o domnevnih zlorabah v provinci Sinkiang Kitajsko obtožili resnih kršitev človekovih pravic. Poročilo ocenjuje trditve o zlorabah ujgurskih muslimanov in drugih etničnih manjšin na Kitajskem. Peking je sicer poročilo označil za farso, ki so jo pripravile zahodne sile.

Slovenija tudi v osmini finala SP z Nemčijo
31. 08. 2022 22.01
V izločilnih bojih svetovnega prvenstva v odbojki bo znova zelo zanimivo. Slovenski odbojkarji se bodo v osmini finala v dvorani Stožice pomerili z reprezentanco Nemčije, ki jim v skupinskem delu ni bila kos. Takrat so Slovenci zmagali s 3:0 v nizih, sedaj sledi drugi del slovensko-nemškega obračuna. Znani so vsi pari osmine finala.

Za zaključek skupinskega dela SP Italija ekspresno odpravila Kitajsko
31. 08. 2022 14.00
Zadnji tekmovalni dan skupinskega dela letošnjega odbojkarskega svetovnega prvenstva, ki poteka v ljubljanskih Stožicah, ponuja nove štiri obračune v skupinah E in F. Že prva tekma v skupini F je prinesla velik tekmovalni naboj za Argentince, ki so si s tesno zmago nad Egiptom (3:2) zagotovili mesto v izločilnih bojih. Turčija je z zmago proti Kanadi s 3:0 osvojila drugo mesto v skupini E. Nizozemska je premagala Iran s 3:1 v boju za prvo mesto v skupini. Italija je na zadnji tekmi gladsko s 3:0 v nizih premagala Kitajsko.