kje

Primakov v Ljubljani
24. 08. 2001 00.00
Nekdanji ruski premier Jevgenij Primakov je med zasebnim obiskom Slovenije obiskal Ljubljano, kjer ga je sprejela ljubljanska županja Viktorija Potočnik.

Nedovoljeno financiranje volitev?
21. 08. 2001 00.00
Predsednik ZLSD Borut Pahor je poudaril, da stranka za volitve ni prejela finančne podpore iz tujine in zanjo formalno tudi ni zaprosila.

Poziv Nove stranke Bohincu
22. 08. 2001 00.00
Nova stranka je ministra za notranje zadeve Rada Bohinca zaprosila, naj predstavi pravno podlago za svoje ukrepe ob pobudi Nove stranke za referendum o PCP-jih.

Pahor ne zanika spornega financiranja
22. 08. 2001 00.00
Na vprašanja povezana s spornim financiranjem predvolilne kampanje ZLSD je odgovarjal njen predsednik Borut Pahor.

Tudi borzi prija pivo
13. 07. 2001 00.00
V četrtek so borzniki sklenili za 10.057 milijonov tolarjev prometa in mirno lahko rečemo, da je četrtek rekorden po doseženem prometu. Zaslugo za to si lastijo delnice Pivovarne Union, saj je bilo z njimi sklenjeno 7 milijard tolarjev prometa, sledijo pa jim delnice Pivovarne Laško s katerimi je bilo sklenjeno za slabi 2 milijardi tolarjev prometa. Slovenski borzni indeks je pridobil dober odstotek in je vreden 1.839,85 točk in se približuje 1850 točkam, kjer so nekateri borzni analitiki predvidevali vrh za letošnje poletje, vendar takrat še niso vedeli za dogajanje z obema pivovarnama. Slovenski borzni indeks pa je višje za 0,5% in je vreden 1.364 točk.

Je USATF prikrivala dopinške primere?
12. 07. 2001 00.00
Neodvisna mednarodna komisija, ki so jo ustanovili zaradi preiskave jemanja nedovoljenih poživil pri športnikih iz ZDA, je v svojem poročilu obtožila ameriško atletsko zvezo (USATF) prikrivanja izidov testiranj. Poročilo komisije je USATF označilo kot precej površno organizacijo, ki se ni držala navodil Mednarodne atletske zveze (IAAF) glede dopinga, precej ohlapno pa so uporabljali celo svoja pravila.

General Ademi se bo predal
12. 07. 2001 00.00
Hrvaški general Rahim Ademi, ki se po mnenju hrvaških medijev nahaja na zapečateni in tajni obtožnici Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu, je nocoj v izjavi za hrvaško televizijo dejal, da se je pripravljen odzvati pozivu haaškega sodišča, ko ga bo dobil. V izjavi je poudaril, da obtožnice še ni videl oziroma dobil, temveč je o obtožbi izvedel iz medijev. Ademi, ki je trenutno na počitnicah, je izrazil obžalovanje, da mu je nekdanja hrvaška vlada leta 1998 prepovedala, da preiskovalcem haaškega sodišča poda izjavo o akciji Medački žep. Pred haaškim sodiščem naj bi ga branil zagrebški odvetnik Čedo Prodanović.

Na kozmodromu odkrili ilegalce
09. 07. 2001 00.00
Ameriška obalna varnostna služba je v petek dopoldne po lokalnem času na ozemlju vesoljskih izstrelišč na Cape Canaveralu na Floridi odkrila 15 nelegalnih priseljencev, 14 od njih je bilo Kitajcev - šest moških in osem žensk - , eden pa je bil Jamajčan. Ilegalci so se znašli na obali v bližini izstrelitvenega kompleksa 40, na katerem nameravajo 27. julija s težko nosilno raketo vrste titan 4B izstreliti strogo tajen ameriški vojaški satelit. Kraj dogodka je blizu meje med Kennedyjevim vesoljskim centrom (KSC) in vojaškim letalskim oporiščem Cape Canaveral (CCAS), kjer je vojaški kozmodrom. Do pripetljaja je prišlo južno od izstrelitvenih ramp 39B in 39A, na katerih sta prav zdaj izjemoma že kak teden kar dva ameriška vesoljska raketoplana, Atlantis - odštevanje za njegovo četrtkovo izstrelitev se je začelo danes -, in Discovery, ki bo poletel prihodnji mesec.

Pravna pomoč Miloševiću
06. 07. 2001 00.00
Dva kanadska odvetnika, člana Mednarodnega odbora za obrambo, Christophe Black in Andre Tremblax, sta včeraj odpotovala iz Kanade v Haag, kjer naj bi nekdanjemu jugoslovanskemu predsedniku Slobodanu Miloševiću na njegovo prošnjo nudila pravne nasvete, je pred odhodom v Evropo dejal Black.

Haag čaka na Karadžića in Mladića
05. 07. 2001 00.00
Premier Republike srbske Mladen Ivanić se je danes srečal s Carlo Del Ponte in Claudom Jordo, glavno tožilko in predsednikom haaškega sodišča za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji. Glavna tožilka Mednarodnega sodišča za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji v Haagu

Težave Kliničnega centra
02. 07. 2001 00.00
Za srčnim infarktom v Sloveniji letno zboli okoli 2000 ljudi. Zdravljenje z zdravili , ki topijo krvne strdke, je uspešno le v 60 odstotkih, zato s posebnim aparatom rentgensko slikajo srčne žile, da natančno vidijo, kje je strdek, in ga nato z balonskim katetrom odstranijo.

Končana regata na Bledu
24. 06. 2001 00.00
Na Bledu se je v nedeljo končala tradicionalna 46. mednarodna junijska regata na kateri je nastopilo preko 500 veslačev iz 11 držav. Osrednjo nedeljsko tekmo, memorial Saša Mirjaniča, je dobil slovenski reprezentančni četverec brez krmarja z Matejem Prelogom, Rokom Kolandrom, Milanom Janšo in Janijem Klemenčičem. Po pričakovanju sta v dvojnem dvojcu slavila tudi svetovna in olimpijska prvaka Luka Špik in Iztok Čop.

Našli Ladislava Troho
24. 06. 2001 00.00
Pri Vrhniki na cesti proti Strmici so v soboto zjutraj ob 6. uri našli zvezanega pogrešanega Ladislava Troho, ki naj bi ga neznani trije ugrabitelji zadrževali na neznani lokaciji ter večkrat tudi pretepli. Policisti so ga takoj odpeljali v ljubljanski Klinični center, saj je kazal znake dehidriranosti.

Nepalski princ moril pod vplivom
14. 06. 2001 00.00
Skoraj dva tedna po umoru kraljeve družine v Nepalu je preiskovalna komisija za morilca tudi uradno spoznala princa Dipendro. Komisija je ugotovila tudi, da je prestolonaslednik 1. junija deset članov svoje družine pomoril v opoju alkohola in mamil, potem pa je sodil tudi sebi. Komisija, ki je zaslišala več kot 150 ljudi, med njimi tudi preživele pokola, je poročilo danes uradno predala novemu kralju Gjanendri in ga objavila.

Novo premirje v Makedoniji
13. 06. 2001 00.00
Albanski skrajneži in makedonske varnostne sile so se danes v pričakovanju novih mirovnih pogajanj ob posredovanju zveze Nato dogovorile za prekinitev ognja. Po navedbah makedonske policije obe strani za zdaj spoštujeta premirje. Na nove mirovne pogovore v Makedonijo naj bi jutri ponovno prispel generalni sekretar zavezništva George Robertson. Udeleženci današnjega izrednega vrhunskega zasedanja zveze Nato v Bruslju pa so med drugim makedonski vladi ponovno izrazili solidarnost in albanske skrajneže pozvali, naj položijo orožje. Na makedonskem notranjem ministrstvu pa so medtem povedali, da so albanski skrajneži v noči na sredo prvič streljali na položaje makedonske policije v vaseh blizu Skopja. Šlo naj bi za vasi Stračinci in Brnjarci, oddaljeni približno kilometer od Aračinova, ki je pod nadzorom skrajnežev.

Riceova o vrhunskem srečanju v Ljubljani
07. 06. 2001 00.00
Ameriška svetovalka za nacionalno varnost Condoleezza Rice je na novinarski konferenci predstavila dnevni red bližnjega obiska predsednika Georgea Busha v Evropi in posebej izpostavila, da Slovenija ne bo samo prizorišče srečanja Busha z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom. Za ZDA naj bi bila posebna in pomembna postaja turneje, ker so Slovenci pokazali, kaj lahko uspešna država v tranziciji doseže. Slovenija je bila po njenem mnenju odlična v gospodarskih reformah. "Pomika se proti odlični politični utrditvi svoje demokracije, njeno vodstvo pa kaže odločenost za uresničitev potrebne gospodarske, pravne in vojaške reforme, da postane članica EU in sčasoma tudi zveze Nato," je dejala Riceova.

Kraj srečanja še nedorečen
26. 05. 2001 00.00
Odbor za pripravo srečanja ameriškega in ruskega predsednika Georgea Busha in Vladimirja Putina se je včeraj sestal na drugi seji, na kateri so predstavniki posameznih ministrstev in služb predstavili potek dosedanjih priprav na srečanje. Odbor je ugotovil, da priprave potekajo v skladu z načrti in zelo intenzivno, tako da bo do srečanja pripravljeno vse potrebno za njegov nemoten potek.

Odbor nadaljuje z aktivnostmi
23. 05. 2001 00.00
Odbor ZA svobodno odločanje, civilno gibanje, ustanovljeno 17. maja, h kateremu je doslej pristopilo 1500 posameznikov, društev in drugih združenj, bo v naslednjih dneh pripravil vrsto t.i. predreferendumskih okroglih miz v različnih slovenskih krajih. Prva bo v petek, 25. maja, v Postojni, na večini pa bo sodeloval tudi minister za zdravje Dušan Keber, ki je s predstavniki odbora pojasnili, kje so po njihovem mnenju resnični problemi naknadnega zakonodajnega referenduma o noveli zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo. Kot so zapisali že v ustanovni listini, se bo na referendumu v prvi vrsti odločalo o tem, ali bo naša država avtoritarna ali demokratična.

Zastoj pri nasledstvenih pogajanjih
21. 05. 2001 00.00
Na Dunaju se nadaljujejo prejšnji teden začeta pogajanja med petimi naslednicami nekdanje SFRJ o delitvi nekdanjega skupnega premoženja, pogajalci pa so se tokrat posvetili skoraj izključno vprašanju hranilnih vlog, a se je razprava zaostrila in je zaradi razhajanja v stališčih Slovenije in ostalih štirih naslednic prišlo do zastoja.

Zastoj pri nasledstvenih pogajanjih
21. 05. 2001 00.00
Na Dunaju se nadaljujejo prejšnji teden začeta pogajanja med petimi naslednicami nekdanje SFRJ o delitvi nekdanjega skupnega premoženja, pogajalci pa so se tokrat posvetili skoraj izključno vprašanju hranilnih vlog, a se je razprava zaostrila in je zaradi razhajanja v stališčih Slovenije in ostalih štirih naslednic prišlo do zastoja.

Moka gre na sežig v Nemčijo
18. 05. 2001 00.00
Na ministrstvu za okolje in prostor so našli rešitev, kje sežgati skladiščeno mesno kostno in perno moko. Iz Blance pri Sevnici, Brega pri Kočevju, mariborskega Aerodroma in skladišč predelovalcev bodo kakšnih šest tisoč ton moke izvozili v Nemčijo.

Knjiga o zgodnji slovenščini
18. 05. 2001 00.00
Založba Mladika iz Trsta je v prostorih ZRC SAZU predstavila knjigo Nikolaja Mikhailova Jezikovni spomeniki zgodnje slovenščine. Avtor, po rodu Rus, ki živi in dela na Južnem Tirolskem, je knjigo napisal potem, ko je opazil ogromno praznino v preučevanju in analiziranju slovenskih rokopisov v obdobju med Brižinskimi spomeniki in Primožem Trubarjem. Knjiga je nekoliko skrajšana in dopolnjena slovenska verzija doktorske disertacije, ki je v nemščini izšla na Nizozemskem, je povedal Mikhailov.

Število belcev se zmanjšuje
01. 05. 2001 00.00
V skoraj polovici od stotih največjih mest v ZDA se je prvič v zgodovini zgodilo, da večino prebivalcev ne predstavljajo več belci, so pokazali podatki o popisu prebivalstva. Kot so ugotovili statistiki, se je v minulih desetih letih v 71 od 100 velemestih število belcev zmanjšalo. V istem času se je število prebivalcev, južnoameriškega prebivalstva povečalo za 41 odstotkov. Belci še naprej predstavljajo večino v 52 mestih, medtem ko so bili še pred desetimi leti večina v 71 velikih mestih po državi. Ob vsem tem tako nekatera, nekoč velika mesta, doživljajo pravo krizo. Žalosten je primer Detroita, v katerem se je od leta 1990 število prebivalcev zmanjšalo za 53 odstotkov in bilo prvič po 1980 manjše od enega milijona. V podobnem položaju se je znašlo še mesto Rochester v zvezni državi New York, kjer se je število prebivalcev zmanjšalo za 44 odstotkov. Velike spremembe v minulem desetletju so zabeležili v Alabami, kje se je število belega prebivalstva zmanjšalo za 40 odstotkov in v Santa Ani v Kaliforniji, kjer so zabeležili 38 odstotkov manj belih prebivalcev. Sicer pa bi številna mesta, med njimi tudi Boston, Dallas in Los Angeles, imela danes manj prebivalcev kot leta 1990, če se v mesta ne bi preselilo veliko število temnopoltih prebivalcev in prebivalcev južnoameriškega rodu.

Ericsson in Sony s skupnimi močmi
27. 04. 2001 00.00
Telekomunikacijski gigant Ericsson in korporacija Sony sta objavila, da sta podpisala sporazum o ustanovitvi nove družbe, ki bo združila njuna podjetja za mobilno telefonijo po vsem svetu. Nova družba, imenovana Sony Ericsson Mobile Communications, bo enakovredno v lasti Ericssona in Sonyja. Opirala se bo na Ericssonove vodilne strokovnjake za telekomunikacije in Sonyjeve vodilne strokovnjake za proizvode zabavne elektronike.

Večji del prometa ponovno s svežnji
26. 04. 2001 00.00
Danes je med borznimi udeleženci še vedno odmevala včerajšnja skupščina Kompasa MTS na kateri so izglasovali dividendo v višini 800 SIT plus 205 SIT, ki naj bi bili pod določenimi pogoji izplačani v decembru. Žal pa tudi ta novica, tako kot druge do sedaj, ni bistveno vplivala na dogajanje na trgu. Tako je bilo danes sklenjeno 932 poslov, ki so bili skupaj vredni 1.094 mio SIT, večji del prometa je bilo ponovno narejeno s svežnji, tako, da je bilo navadnih poslov le za 215 mio SIT. Pri tem se poraja vprašanje kje bi bili tečaji delnic, če bi Ljubljanska borza ukinila posle s svežnji, saj bi moral potem tisti, ki bi si zaželel večjo količino določenih delnic, le te kupiti na trgu od vseh ponudnikov.

Težave Perutnine Ptuj
25. 04. 2001 00.00
Zadnji odvoz mesno-perne moke v skladišče v Kočevju je bil iz Perutnine Ptuj opravljen konec meseca marca, od takrat dalje pa moka ostaja v lastnih skladiščih. Po besedah predstavnika Perutnine Ptuj, Slavka Visenjaka, ima podjetje s skladiščenjem moke zelo velike težave, saj nimajo ustreznega in dovolj velikega prostora za njeno skladiščenje. Glavni problem je po njegovem mnenju v tem, da država po prepovedi uporabe mesno-perne moke ni določila, kje jo skladiščiti oziroma zažgati.

PIX spet pod 1400 točk!
24. 04. 2001 00.00
Današnji trgovalni dan nam je prinesel nadaljni padec tečajev, kar se odraža tudi na indeksih. Slovenski borzni indeks je izgubil 0,19% in je vreden 1.736 točk, Slovenski indeks pidov pa je izgubil slab odstotek in je vreden 1.398 točk. Število sklenjenih poslov je bilo malce večje kot prejšnje dni, saj je bilo sklenjenih 1.530 poslov, s katerimi je bilo narejeno 1.033 mio SIT prometa. Polovico vsega prometa pa so borzni posredniki sklenili s posli s svežnji.

Zasebno vročanje v postopkih
22. 04. 2001 00.00
Zasebni vročevalci za vročanje pomembnejših sodnih pisanj v pravdnih postopkih so z delom začeli v drugi polovici preteklega leta, trenutno pa jih je registriranih kar 91. Zasebno vročanje odredi sodišče na predlog strank potem, ko je bilo vročanje po pošti ali s pomočjo sodnih kurirjev neuspešno. Če se naslovnika ne najde in tožba ni vročena, se postopek ne more začeti, nevročena sodba pa ne more postati pravnomočna, so povedali na ljubljanskem okrajnem sodišču.

Sveče za Troho
19. 04. 2001 00.00
Po treh mesecih od izginotja pojočega majorja Ladislava Trohe še vedno ni znano, kje se nahaja. Troho pogrešajo od objave članka, v katerem je svoje prejšnje sodelavce iz vojaške specialne brigade in nekdanjega obrambnega ministra Janeza Janšo obtožil, da naj bi pred osmimi leti pripravili zastraševalno akcijo proti prvaku slovenske nacionalne stranke Zmagu Jelinčiču. Kot je znano, je leta 93 pod Jelinčičevim avtomobilom počilo eksplozivno telo. Ladislav Troha je izginil pred tremi meseci, potem ko je v časniku večer razkril, da naj bi pod Jelinčičev avtomobil eksploziv podstavili pripadniki brigade Moris. Od tedaj smo slišali veliko različnih hipotez o tem, kaj se je s Troho zgodilo. Policija ni potrdila niti ene. Morda pa kaj vejo njegov oče in prijatelji, ki so se danes odločili, da spregovorijo v javnosti.

O izginotju Trohe nič novega
19. 04. 2001 00.00
Ljubljanski policisti še vedno nadaljujejo z iskanjem Ladislava Trohe, nekdanjega pripadnika Slovenske vojske, ki je izginil pred več kot tremi meseci, na podlagi opravljenih pogovorov in zbranih obvestil o primeru pa še ne morejo potrditi, ali je Troha žrtev nezgode oziroma kaznivega dejanja ali se mogoče skriva doma oziroma v tujini. Kot je na novinarski konferenci povedal načelnik urada kriminalistične policije ljubljanske policijske uprave Drago Menegalija, zaenkrat kot najbolj verjetne še ne morejo izpostaviti nobene od možnosti, zakaj je Troha izginil, zato se delo policistov nadaljuje po ustaljenih postopkih v okviru zakona in policijskih pooblastil.