kje

Arafat omenja tudi možnost vojne

01. 10. 2000 00.00

V spopadih z izraelskimi vojaki v Gazi in na Zahodnem bregu so bili danes ubiti trije Palestinci, najmanj 112 oseb pa je bilo ranjenih, so sporočili zdravniški viri. Palestinski voditelj Jaser Arafat pa je v pogovoru za današnjo izdajo savdskega časnika Okaz opozoril, da preučuje vse možnosti palestinske obrambe pred Izraelom in ob tem omenil tudi možnost vojne.

Janša prejel poročilo Pentagona

30. 09. 2000 00.00

Slovenski obrambni minister Janez Janša se je v Pentagonu, po uradnem sprejemu z nastopom častne straže, srečal z ameriškim kolegom Williamom Cohenom, ki mu je predal poročilo o slovenski obrambi (Defense Assessment Study), ministra pa sta se med drugim pogovarjala o slovenskem približevanju zvezi NATO ter položaju v JV Evropi. Janša se je v Washingtonu srečal tudi z nekaterimi senatorji in predstavniki ameriške administracije, ki so se zanimali za njegove ocene položaja v JV Evropi.

Na Bledu smetana slovenskih znanstvenikov iz diaspore

28. 09. 2000 00.00

V organizaciji Svetovnega slovenskega kongresa (SSK) se je danes pričela prva konferenca slovenskih znanstvenikov in raziskovalcev z vsega sveta z naslovom Poti znanosti k edinosti Slovenije. Namen dvodnevne konference, na kateri sodeluje okrog sto uglednih slovenskih znanstvenikov iz diaspore in domovine, je povezati slovensko znanje ter videti, kje je Slovenija v sedanji "revoluciji znanja". Boris Pleskovič s Svetovne banke in Jože Krašovec s Slovenske akademije znanosti in umetnosti (SAZU) in ljubljanske teološke fakultete bosta v uvodnih predavanjih govorila o revoluciji znanja, tranziciji in civilni družbi oziroma o načelnih in izkustvenih razlogih za etiko v znanosti. Na prvem tovrstnem srečanju "smetane" slovenskih znanstvenikov in raziskovalcev bodo razpravljali o več vprašanjih, zbranih v štirih tematskih sklopih. Danes bo na vrsti pregled slovenskega znanstvenega potenciala v svetu in vključevanje znanstvenikov in visokošolskih učiteljev iz diaspore v raziskovalno in akademsko pedagoško delo v domovini. Ta dan se bo zaključil z okroglo mizo na temo primerjave študija na univerzah v Sloveniji in tujini. Drugi dan konference bodo razpravljali o prioritetnih smereh razvoja slovenske znanosti in raziskav v luči globalizacije kot tretjim tematskim sklopom. Na njem bo med drugimi sodeloval Joseph Straus z Inštituta Max Planck za tuje in mednarodno patentno, avtorsko in kompeticijsko pravo iz Münchna. Sledil bo sklop z naslovom Organizacija znanstveno-raziskovalnega dela za tretje tisočletje: povezave univerz in raziskovalnih institutov z industrijo, v okviru katerega bo govor o tehnološkem razvoju in posledicah za slovensko tehnološko politiko v prihodnosti, pomenu raziskovalnih inštitutov za razvoj slovenske industrije, vlogi specializiranja v mednarodnem sodelovanju in podobno. Konferenca se bo končala z okroglo mizo, ki bo namenjena vključitvi rojakov v slovenski akademski prostor.

Posvet slovenskih znanstvenikov iz diaspore

28. 09. 2000 00.00

V organizaciji Svetovnega slovenskega kongresa se je pričela prva konferenca slovenskih znanstvenikov in raziskovalcev z vsega sveta z naslovom Poti znanosti k edinosti Slovenije. Namen dvodnevne konference, na kateri sodeluje okrog sto uglednih slovenskih znanstvenikov iz diaspore in domovine, je povezati slovensko znanje ter videti, kje je Slovenija v sedanji "revoluciji znanja".

120 let staro pivo

27. 09. 2000 00.00

Nizozemski potapljači so na dnu Severnega morja odkrili približno 150 steklenic norveškega in nemškega piva, je za francosko tiskovno agencijo AFP potrdil eden od sodelujočih potapljačev Nico Brink. Po njegovih besedah steklenice izvirajo iz nemške ladje Lisette, ki je kmalu po začetku potovanja v Afriko in Peru leta 1881 doživela brodolom. Še danes lahko v nekaterih okoliških hišah najdemo stvari, ki so jih po brodolomu odnesli z ladje, kot na primer skodelice. Razen ribičev nihče ne ve, kje natančno ležijo ostanki ladje, pojasnjuje Brink. Dodaja tudi, da so odkrili arhive, v katerih so podatki o tem, da je Lisette prevažala steklenice norveškega piva, odkritje nemškega piva pa je bilo za potapljače presenečenje. Potapljaški klub je pričel raziskovati ostanke ladje, da bi odkril sodčke in steklenice piva. Po odkritju nemškega piva so že poskusili navezati stike s še obstoječo nemško pivovarno, ki ga je proizvedla, norveško pivovarno pa še iščejo. Verjetnost, da je pivo še pitno, je zelo majhna, saj je pivo kljub dolgemu obdobju, ko je bilo na dnu morja, nemoteno vrelo. Možnost, da bi bilo pivo pitno, bodo preučili do zime, je pojasnil Brink.

Mura (ne)mirna reka?

26. 09. 2000 00.00

Prebivalci ob Muri, ki niti ne vedo, kje je meja, a jih to tudi ne zanima, želijo in zahtevajo, da mejne črte sploh ne bi bilo. Zato bi moral biti sporazum o čezmejnem sodelovanju v gospodarstvu, kulturi,

Crvena Zvezda na Dunaju ali v Skopju

19. 09. 2000 00.00

Predstavniki jugoslovanskega nogometnega kluba Crvena Zvezda iz Beograda so Evropski nogometni zvezi (UEFA) kljub nestrinjanju z njeno odločitvijo, da se povratna tekma 1. kroga pokala UEFA proti angleškemu Leicestru zaradi varnostnih razlogov ne sme odigrati v Beogradu, poslali dva predloga, kje naj bi bila tekma odigrana. Po prvi različici naj bi se z Leicestrom - prva tekma se je končala neodločeno 1:1 - pomerili na Dunaju, po drugi pa v Skopju.

STO izvedla turistično delavnico

19. 09. 2000 00.00

Po današnji predstavitvi slovenske turistične ponudbe, ki jo je v Sydneyu organizirala Slovenska turistična organizacija (STO) in jo je obiskalo kar 36 predstavnikov avstralske potovalne industrije, se Sloveniji obeta uspešnejše sodelovanje z Avstralijo tudi na turističnem področju, so sporočili iz STO.

Drnovšek pri hrvaškem predsedniku

12. 09. 2000 00.00

Predsednik Liberalne demokracije Slovenije Janez Drnovšek se je v Zagrebu sestal s hrvaškim predsednikom Stipetom Mesićem. Govorila sta predvsem o odnosih med Slovenijo in Hrvaško ter o sukcesiji nekdanje Jugoslavije.

Namesto prstana rentgenski posnetek

08. 09. 2000 00.00

V ameriški zvezni državi Massachusetts so bili povabljenci na poroki med Hillary Feinberg in Markom Meltzom priča zelo nenavadnemu dogodku, saj je ženin namesto poročnega prstana na prstanec neveste nataknil rentgenski posnetek.

Vodafone in Microsoft

08. 09. 2000 00.00

Microsoft Slovenija je sporočil, da sta Vodafone UK in Microsoft najavila skupno sodelovanje na projektu, ki bo omogočal razširitev poslovnih intranetnih storitev in na mobilne naprave prinesel uporabnost poštnega odjemalca Microsoft Outlook. Podjetji bosta sodelovali pri evropskem poskusnem projektu mobilnih intranetnih izdelkov, komercialno pa bodo storitve predvidoma na voljo spomladi v letu 2001. Skupni razvoj rešitev bo podjetju Vodafone omogočal enotno ponudbo svojih storitev po vsem svetu, ne glede na to, kje se uporabniki nahajajo. Uporabniki, vključeni v preizkušanje storitev, bodo lahko uporabljali Microsoft Outlook za pošiljanje elektronske pošte, dostop do koledarja, stikov ter nekaterih posebnih spletnih strani.

Spet o pokojninski blagajni

06. 09. 2000 00.00

Danes je o zaskrbljujočih podatkih o luknji v pokojninski blagajni, kjer

Michael Douglas zanikal novico o poroki

03. 09. 2000 00.00

Ameriški filmski zvezdnik Michael Douglas je zanikal pisanje britanskih tabloidov, da se namerava poročiti z britansko igralko Catherine Zeta Jones, ki je mati njegovega tri tedne starega sina. "V teh poročilih ni kančka resnice," je zatrdil Michaelov tiskovni predstavnik Allen Burry. Britanski tabloid The Sun je poročal, da naj bi bila poroka 30. septembra v nekem povsem novem luksuznem hotelu v Santa Barbari v Kaliforniji. Tiskovni predstavnik je povedal, da Michael in Catherine sploh ne vesta, kje je ta hotel. The Sun je pred dnevi poročal, da ima hotel v španskem stilu ob Tihem oceanu 360 sob, od katerih jih ima večina pogled na morje. Za bivanje v razkošnem predsedniškem apartmaju naj bi mladoporočenca odštela približno 5480 dolarjev na noč. Nevesto naj bi do oltarja pospremil njen oče Dai, je še pisal The Sun.

Chirac za evropsko ustavo

29. 08. 2000 00.00

Francoski predsednik Jacques Chirac je na letni konferenci francoskih veleposlanikov v Parizu ponovil svojo zahtevo, da bi Evropska unija sprejela ustavo. "Po francoskem predsedovanju Evropski uniji bi morali razmisliti o temeljnem besedilu, ki bi kasneje postalo prva evropska ustava," je poudaril Chirac.

Policija pojasnjuje incident na Metelkovi

16. 08. 2000 00.00

Pomočnik policijske

Izginila olimpijska reprezentanca Toga

15. 08. 2000 00.00

Doslej neznano kam je izginila olimpijska reprezentanca Toga. Iz avstralskega olimpijskega komiteja (AOC) so sporočili, da dva športnika in štirje spremljevalci niso prišli v trening center v Adeleidu. Vsi poskusi, da bi odkrili kje so ostali, so bili zaenkrat zaman. Športnika iz Toga naj bi se s približno drugimi 200 športniki v Adelaidu pripravljala na nastop v Sydneyju. Po podatkih organizatorjev z ostalimi ni težav. Afričani nekoliko tarnajo le nad mrazom, saj so temperature v mestu trenutno med osem in 14 stopinj Celzija.

Ruska jedrska podmornica obtičala na dnu morja

14. 08. 2000 00.00

Ruska jedrska podmornica Kursk je morala zaradi tehničnih težav ostati na dnu Barentsovega morja na severozahodu Rusije. Podmornica ni prenašala jedrskega orožja, prav tako pa ni prišlo do povečanega jedrskega sevanja, je danes zagotovil predstavnik ruske mornarice Igor Digalo. Digalo je še povedal, da so jedrski reaktor na podmornici takoj ustavili, ni pa ni navedel, kdaj natančno je do težav prišlo in kje v Barentsovem morju podmornica leži.

Madonna rodila dečka

12. 08. 2000 00.00

Ameriška pop zvezda Madonna je včeraj rodila dečka, je sporočila pevkina tiskovna predstavnica Liz Rosenberg, ki pa kraja rojstva ter podatkov o otrokovi teži in višini ni navedla. "Angleški filmski režiser Guy Ritchie in Madonna z veseljem naznanjata, da se jima je 11. avgusta rodil sin Rocco Ritchie," je povedala Rosenbergova. Rok poroda je bil sicer predviden za september.

Zahovič presenečen nad Katančevo odločitvijo

07. 08. 2000 22.05

Slovenski selektor Srečko Katanec je danes objavil spisek reprezentantov, ki bodo prihodnji teden odigrali prijateljsko tekmo s Češko v Ostravi (sreda, 16.8. ob 17. uri). Na spisku ni prvega slovenskega reprezentančnega strelca Zlatka Zahoviča. V pogovoru za Radio Slovenija je Katanec povedal, da se je za to odločil zaradi vsem znane situacije in da se želi z nogometašem najprej pogovoriti na ''štiri poči''. Zahovič pa je menil, da je takšno odločitev nekje pričakoval, da pa je kljub temu vedno bil in bo na voljo reprezentanci.

Luis Figo iz Barcelone v Madrid?

22. 07. 2000 16.31

Novi predsednik madridskega Reala Florentino Perez je prepričan, da bo v začetku prihodnjega tedna lahko tudi uradno sporočil novico o selitvi portugalskega zvezdnika in reprezentančnega napadalca Luisa Figa iz Barcelone v Madrid.

Nervozni Figo

20. 07. 2000 15.14

Portugalski nogometni zvezdnik Luis Figo, za katerega se borijo španska Barcelona in Real Madrid ter italijanski Lazio, je očitno že naveličan velike medijske pozornosti. Tako si gre razlagati tudi njegov fizični obračun z italijanskim fotoreporterjem, ki ga je nadlegoval na Sardiniji, kjer Figo skupaj s svojo družino preživlja počitnice.

Predsednik avstrijskega ustavnega sodišča v Sloveniji

10. 07. 2000 18.41

Na povabilo predsednika državnega sveta Toneta Hrovata je sinoči na dvodnevni obisk v Slovenijo prispel predsednik avstrijskega ustavnega sodišča Ludwig Adamovich. Gost se je danes najprej srečal s predsednikom državnega zbora Janezom Podobnikom, nato pa je imel predavanje na temo Razmerje med parlamentom in ustavnim sodiščem. Za Adamowicha je ključno vprašanje, do kje segajo pravice ustavnega sodišča, predvsem z vidika interpretacij določenih ustavnih določil, saj so ustave pisane praviloma na splošno in kratko, kar pa ponuja številne različne razlage. Ravno na tej točki po predavateljevem mnenju prihaja do omenjene napetosti med parlamentom in ustavnim sodiščem. Meja med političnimi principi parlamenta, ki simbolizira načelo demokracije, in principi pravne države, ki jih zastopa ustavno sodišče, ni jasna. Njena transparentnost pa je odvisna tudi od urejenosti delitve oblasti in stopnje demokratične kulture v neki državi. Razvoj ustavnih sodišč po svetu (ta so se pospešeno oblikovala predvsem po drugi svetovni vojni) je vzpodbudilo predvsem notorično kršenje človekovih pravic in avtoritarnost oblasti, je dejal Adamovich. V sodobni pluralistični demokraciji smo zato na ustavnih sodiščih priča vedno znova ponavljajočim se konfliktom med splošnim interesom in interesom posameznika.

Razmerje med parlamentom in ustavnim sodiščem

10. 07. 2000 17.31

Napetost med parlamentom in ustavnim sodiščem je naravna in nujna v vsaki državi z ustavnim sodiščem, ki nadzoruje spoštovanje ustave v zakonskih aktih, je zatrdil predsednik avstrijskega ustavnega sodišča Ludwig Adamovich na svojem predavanju z naslovom Razmerje med parlamentom in ustavnim sodiščem. Pripravili so ga državni svet, vlada ter Zveza društev pravnikov Slovenije. Za Adamowicha je bolj ključno vprašanje, do kje segajo pravice ustavnega sodišča, predvsem z vidika interpretacij določenih ustavnih določil, saj so ustave pisane praviloma na splošno in kratko, kar pa ponuja številne različne razlage. Ravno na tej točki po predavateljevem mnenju prihaja do omenjene napetosti med parlamentom in ustavnim sodiščem. Meja med političnimi principi parlamenta, ki simbolizira načelo demokracije, in principi pravne države, ki jih zastopa ustavno sodišče, ni jasna. Njena transparentnost pa je odvisna tudi od urejenosti delitve oblasti in stopnje demokratične kulture v neki državi. Razvoj ustavnih sodišč po svetu (ta so se pospešeno oblikovala predvsem po drugi svetovni vojni) je vzpodbudilo predvsem notorično kršenje človekovih pravic in avtoritarnost oblasti, je dejal Adamovich. V sodobni pluralistični demokraciji smo zato na ustavnih sodiščih priča vedno znova ponavljajočim se konfliktom med splošnim interesom in interesom posameznika.

Havel kupil hišo na Portugalskem

10. 07. 2000 07.32

Češki predsednik Vaclav Havel je kupil počitniško hišo na Portugalskem, kjer namerava ponovno začeti s pisateljevanjem, ko se mu bo leta 2003 iztekel predsedniški mandat. 63-letni nekdanji dramatik je že večkrat počitnikoval na Portugalskem in povedal, da je ta država idealen prostor za njegova obolela pljuča.

Avtoprevozniki zahtevajo srečanje z Bajukom

04. 07. 2000 11.38

Predsedstvo sindikata avtoprevoznikov Slovenije (SAS) je konec minulega tedna obravnavalo položaj, ki je nastal z izvolitvijo nove vlade. Avtoprevozniki so negativno presenečeni nad ravnanjem premiera Andreja Bajuka in njegove vlade, ki ni odgovorila na dopis, poslan 16. junija. V njem je SAS zahteval imenovanje pogajalske skupine, ki bi se lotila reševanja odprtih vprašanj na področju avtoprevozništva. V ta namen je SAS v začetku tega tedna predsednika vlade pozval, da avtoprevoznikom omogoči srečanje z njim, hkrati pa od Bajuka zahteva, da se loti reševanja njihovih težav.

Iz Narodne galerije ukradli sliko

30. 06. 2000 20.17

Včeraj sta dva neznanca v Narodni galeriji v Ljubljani ukradla dragoceno sliko slikarja Jožefa Petkovška z naslovom Pismo, ki je bila del stalne zbirke. Policija krajo še preiskuje. Kje naj bi bila slika in ali je morda naročnik iz tujine, za zdaj še ni znano, slika pa naj bi bila vredna 5 milijonov tolarjev.

Crespo v Lazio?

29. 06. 2000 19.25

Rimski Lazio se za razliko od mnogokaterega športnega kolektiva ne ukvarja s težavo, kje pridobiti denarna sredstva za svoje uspešno delovanje. Tako lahko sklepamo po zadnjih poročilih italijanskih medijev, da naj bi vrste italijanskega prvaka v naslednji sezoni okrepil argentinski napadalec Hernan Crespo. Prestop 24- letnega igralca Parme naj bi bil po besedah predsednika Lazia Sergia Cragnottija le še vprašanje časa, v naslednjih dneh naj bi namreč uskladili samo še majhne podrobnosti. V zameno za Crespa naj bi v Parmo odšla dva igralca Lazia- čilenski napadalec Marcelo Salas ter Argentinec Almeyda- Lazio pa bo moral Parmi plačati še 10 milijonov nemških mark, tržna vrednost Crespa naj bi namreč znašala kar 120 milijonov nemških mark.

Sampras za zgodovino

25. 06. 2000 09.15

Pete Sampras in Wimbledon. Dva pojma, ki sta tesno povezana in pomenita le eno - zmago. V zadnji sedmih letih je Američan šeskrat dvignil pokal in zabeležil 46 zmag proti enemu porazu; leta 1996 v finalu z Krajickom. Tudi letos se Sampras ni izneveril tradiciji. Nekaj dni pred začetkom turnirja je obiskal osrednje igrišče Wimbledona, se priklonil prazni kraljevski loži, pobožal travo in odšel z mislijo, da lahko čez štirinajst dni postane igralec z največ osvojenimi turnirji za grand slam.

Premiera gledališke skupine Bube

21. 06. 2000 21.51

V KUD France Prešeren se bo nocoj ob 21. uri predstavila gledališka skupina Bube s premierno predstavo Zažgi!. Predstava je nastala po motivih istoimenskega dramskega besedila Lanforda Wilsona, ki je štiri natančno oblikovane like postavil v realno okolje New Yorka ter med njimi spletel nenavadne odnose in jih obremenil s skrajno človeškimi problemi in strastmi. Režiserka Kim Komljanec je besedilo priredila in v njem izpostavila konflikte, ki se najbolj dotikajo slovenskega prostora.

Izguba prenosnih računalnikov

08. 06. 2000 08.46

Britansko obrambno ministrstvo se je moralo odzvati na nedavne ''sramotne'' kraje in izgube prenosnih računalnikov z zaupnimi podatki, zato so uradniki ministrstva priznali, da je z njihovega ministrstva v zadnjih treh letih izginilo kar 67 prenosnih računalnikov. Od leta 1997 so z ministrstva ukradli 59 prenosnih računalnikov, osem pa so jih pozabljivi uslužbenci kje pustili. Letos so trije neobičajni pripetljaji s prenosnimi računalniki, ki so vsebovali zaupne podatke, razburili javnost. Nek britanski tajni agent je službeni računalnik s podatki o tajni službi MI6 pustil v nekem baru, drugemu agentu so podoben prenosni računalnik ukradli na podzemni zelenici, tretji uslužbenec pa je računalnik s podatki o novem bojnem letalu izgubil na železniški postaji.