kmetijskih

Kolona traktorjev in krava pred parlamentom
25. 04. 2023 18.51
Bleiweissova ulica v Ljubljani je običajno živahna reka mimovozeče pločevine, tokrat pa je promet stoječ. Namesto običajnih avtomobilov in mestnih avtobusov namreč prednjačijo traktorji, ki čakajo, da bodo lahko zavili proti parlamentu. V koloni čakajo tudi kamniški kmetje, Gregor si je na svoj traktor poveznil narobe obrnjena škornja. Na pot s Ptuja je gospa Metka vzela delovni in "ta boljši" predpasnik, koroški kmetovalec Vinko pa je s transparentom opozarjal, da jih ni upoštevala še nobena od 15 vlad, ki so se zvrstile v vseh letih samostojne države.

Ministrica Šinko: Dogovor s kmeti je mogoč
25. 04. 2023 14.23
Vlada je predstavnikom kmetov poslala odgovor na njihove zahteve. Ker gre za obsežno gradivo, so predlagali, da bi se na pogajanjih ponovno sešli po praznikih, je povedala kmetijska ministrica Irena Šinko. V odzivu na protest kmetov je še dejala, da imajo kmetje pravico protestirati, in menila, da bi se lahko dogovorili glede zahtev. Tudi na ministrstvu za naravne vire in prostor so pripravljeni na nadaljevanje začetega dialoga s kmetijskimi organizacijami in verjamejo v pozitiven razplet.

'Namen zbiranja obvestil pri kmetih je dvig zaupanja v delo Policije'
24. 04. 2023 12.13
V preteklih dneh je po družbenih omrežjih zakrožila fotografija kmeta, ki so ga med napajanjem teličkov obiskali policisti in poizvedovali glede udeležbe na torkovem protestu. Policija se je odzvala na javne pozive, da ravna represivno. "Če je kdo razumel, da je na ta način ustrahovan, nam je sicer žal, ampak to obvestilo temelji na prostovoljnosti in privolitvi," so razložili.

Iz Ljubljanice potegnili 'samo' tono odpadkov, kolesa zamenjali skiroji
22. 04. 2023 18.05
V okviru čistilne akcije so iz reke, ki teče skozi središče prestolnice, potegnili eno tono odpadkov. To je sicer manj kot v preteklosti, a še vedno preveč, poudarjajo v društvu za podvodne aktivnosti. Sodelovalo je 40 potapljačev. Če so v prejšnjih letih med večjimi kosi prednjačila kolesa, so se lani začeli pojavljati električni skiroji. Našli so tudi prometne znake, nekaj telefonov in mnogo kovancev, steklenic ter pločevink.

Bodo na lončku zapisane vse države, iz katerih je med v mešanici?
21. 04. 2023 14.59
Bruselj je predstavil predlog prenove tržnih standardov, ki se uporabljajo za agroživilske proizvode. Med temi je tudi jasnejše označevanje porekla medu. Predlaga, da bi bilo treba na embalažo mešanic medu zapisati vse države, iz katerih je med v mešanici. Slovenija si prizadeva, da bi bil zapisan tudi delež medu iz posamezne države.

Von der Leynova napovedala 100 milijonov evrov dodatne pomoči za kmete
19. 04. 2023 17.12
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen se je v odgovoru na pismo voditeljev petih članic EU, ki se soočajo s težavami zaradi ukrajinskega žita, zavzela za skupen evropski pristop, so povedali na komisiji. Napovedala je dodatno finančno pomoč za kmete v teh državah v višini 100 milijonov evrov.

Nižje cene na trgih, visoke na policah: Ali bomo kdaj jedli cenejši kruh?
18. 04. 2023 18.45
To se upravičeno sprašujejo potrošniki, saj cene žit na svetovnih trgih že nekaj mesecev padajo, cene kruha in drugih izdelkov iz žit pa ostajajo ves ta čas nespremenjene, torej visoke. Po drugi strani pa so Poljska, Madžarska in Slovaška začasno prepovedale uvoz cenejšega žita iz Ukrajine, da bi zaščitili svoje kmete pred nelojalno konkurenco. Glede na to, da smo potrošniki podražitve lani občutili zelo hitro, ali se bodo cene kruha in pekovskih izdelkov tako hitro, kot so se podražile, tudi pocenile?

Kmetje po dveh tednih obupali nad vlado, v torek s traktorji v Ljubljano
18. 04. 2023 12.42
Predstavniki organizacij s področja kmetijstva so opustili pogajanja z vlado, saj ta ne izpolnjuje njihovih pričakovanj. Kot so pojasnili, je bil "kaplja čez rob" predlog novele o zaščiti živali, ki je zanje ponižujoč. Prihodnji torek bodo v Ljubljani pripravili nov protestni shod, stavkovne aktivnosti pa bodo nato po potrebi še zaostrovali. Tako hiter odhod predstavnikov kmetov s pogajanj z vlado daje po mnenju premierja Roberta Goloba misliti, da je morda zadaj kak drug interes, in to političen.

Pirc Musarjevo zaprosili, da bi postala ambasadorka slovenskega kmetijstva
13. 04. 2023 14.50
Predstavniki kmetijskih organizacij so predsednici republike Nataši Pirc Musar na srečanju v predsedniški palači predstavili največje izzive, s katerimi se soočajo. Kmetje so po koncu srečanja izrazili zadovoljstvo, da jih je predsednica sprejela in se z njimi odkrito pogovorila, v prihodnje pa naj bi sledilo več takšnih srečanj. Zaprosili so tudi, da bi Pirc Musarjeva postala ambasadorka slovenskega kmetijstva. Na uradu predsednice bodo o tej ponudbi še razmislili.

Slovenija v vrhu evropskih držav po prodaji traktorjev
10. 04. 2023 11.50
Slovenija se po številu prodanih traktorjev uvršča v zgornji del evropske lestvice. Konec lanskega leta jih je bilo registriranih skupno nekaj manj kot 120.000, na kmetijah pa je poleg tega po ocenah še do 15.000 neregistriranih. Razlike v cenah traktorjev so ogromne, v nekaterih primerih pa si lahko kmetje pri nakupu pomagajo tudi s subvencijami.

Vlada nekoliko popustila zahtevam kmetov: omejitev na Naturi 2000 še ne bo
09. 04. 2023 20.19
Po protestih kmetov in pogovorih pri premierju je vlada očitno že nekoliko popustila zahtevam kmetov. Omejitev kmetovanja na območjih Natura 2000, ki jih predvideva nova uredba o upravljanju teh območij, očitno vsaj letos še ne bo. To naj bi bilo vsaj načelno dogovorjeno na ponedeljkovem sestanku. A kaj to pomeni z vidika varstva narave?

Nizke temperature ogrozile cvetoča sadna drevesa, škoda bo znana po tednu dni
06. 04. 2023 13.26
Minula noč je bila po večini države najhladnejša v tem tednu, s temperaturami pod lediščem. Najnižjo so po podatkih Arsa izmerili na Blokah, minus osem stopinj Celzija. Ponekod bi pozeba lahko ogrozila cvetoča sadna drevesa, so opozorili na Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije (KGZS). Škodo bodo sicer lahko ocenili po enem do dveh tednih.

Zaradi ohladitve v noči na četrtek nevarnost pozebe
05. 04. 2023 21.29
Zaradi ohladitve bodo v četrtek zjutraj najnižje jutranje temperature od –8 do –1 stopinje Celzija. Možno je pričakovati povečano tveganje za morebitne poškodbe zaradi pozebe na kmetijskih rastlinah, so opozorili na Agenciji RS za okolje (Arso).

Kmetje vztrajajo: Natura 2000 se mora zmanjšati
05. 04. 2023 19.03
Je Nature 2000 pri nas res preveč, ali kmetje zaradi varstva okolja res ne morejo več kmetovati? Kmetje namreč zahtevajo, da se površina, namenjena Naturi 2000, kjer veljajo strožja pravila za varovanje okolja, zmanjša. Trenutno je 38 odstotkov vsega slovenskega ozemlja v Naturi 2000, a gre le za 20 odstotkov kmetijskih zemljišč, preostalo so gozdovi. Končno je o zahtevah kmetov in o varstvu narave po desetih dneh spregovoril tudi državni sekretar z ministrstva za naravne vire in prostor.

Zaradi požara na Krasu šparglji lažje dostopni in bolj vidni
31. 03. 2023 12.23
Sezona divjih špargljev je letos zelo dobra, na Krasu se jih ponekod zelo veliko najde, morda tudi zato, ker je dostop do njih zaradi lanskega požara lažji in so bolje vidni, je dejal predsednik Turističnega društva Brest Stane Švigelj.

Varnost traktoristov: Slovenija po številu traktorjev prava velesila
31. 03. 2023 11.51
Ker ima kar polovica kmetij vsaj en traktor, njihovo število pa v Sloveniji še narašča, je v prostorih izpitnega centra v Mariboru potekal dogodek za večjo varnost voznikov traktorjev s predavanji in praktičnimi prikazi na vadbeni površini. V petih letih je bilo v Sloveniji zabeleženih 757 prometnih nesreč s traktorjem, v katerih je umrlo devet voznikov traktorjev.

'Kmete bodo prisilili, da se odrečejo prvovrstnim zemljiščem'
30. 03. 2023 06.00
Načrti za postavitev suhih vodnih zadrževalnikov razburjajo prebivalce Savinjske doline. "Ti načrti ogrožajo bivanjsko okolje, kmetijstvo, gospodarstvo in naravo naše doline," se bojijo prebivalci pod okriljem Civilne iniciative Savinja. Na Direkciji za vode mirijo, da se kakovost bivanja prebivalcem na teh območjih ne bo poslabšala, bodo pa naselja na tem območju manj poplavno ogrožena. Zemljišč, na katerih bodo zgrajeni nasipi suhih zadrževalnikov, sicer res ne bo več možno obdelovati, priznavajo. Na stran kmetov pa so stopili na kmetijskem ministrstvu, kjer poudarjajo, da predlog pomeni trajno izgubljen kmetijski potencial.

Manj metana, alternativne beljakovine: kako bi finančni sektor preobrazil prehrano
27. 03. 2023 18.35
Preobrazba globalnih prehranskih sistemov je nujna, pravijo strokovnjaki, ki menijo, da je ključnega pomena za zmanjšanje svetovnih emisij. Koristi pa naj na koncu ne bi imelo le okolje. Preobrazba naj bi namreč prinesla tudi 1,4 bilijona evrov gospodarskih koristi, zatrjuje poročilo Planet Tracker.

Napovedane nizke temperature in nevarnost pozebe
27. 03. 2023 16.19
Vremenoslovci za torek zjutraj za večji del države napovedujejo negativne temperature. In ker je nadpovprečno toplo zgodnje pomladansko vreme v marcu pospešilo fenološki razvoj rastlin, negativne temperature predstavljajo nevarnost pozebe tako cvetnih brstov in cvetov kot tudi zgodnjih zelenjadnic, opozarjajo pri Agenciji RS za okolje (Arso).

Po štirih dneh Španci omejili prvi večji letošnji požar
26. 03. 2023 15.28
V četrtek se je na vzhodu Španije zanetil prvi večji požar letos. Gasilcem ga je po štirih dneh uspelo omejiti, kljub temu pa požar še ni popolnoma pod nadzorom. Ognjeni zublji, ki divjajo od četrtka, so doslej uničili 4000 hektarjev površin.

Na zahodu Francije novi nasilni protesti, tokrat zaradi vodnega rezervoarja
26. 03. 2023 08.19
Na zahodu Francije so po izgredih v okviru shodov proti pokojninski reformi izbruhnili novi nasilni protesti, tokrat usmerjeni proti izgradnji vodnega rezervoarja. Da bi razgnala zbrane na nedovoljenem pohodu, je policija med drugim uporabila tudi vodni top. Več ljudi, tako protestnikov kot policistov, je bilo poškodovanih.

'Obljubim, da bomo zahteve kmetov preučili in v desetih dneh sedli za mizo'
25. 03. 2023 07.00
Zaradi nezadovoljstva, vrste zahtev do kmetov in perečih težav v kmetijstvu je Sindikat kmetov Slovenije na več lokacijah po Sloveniji organiziral opozorilni protestni shod. Kaj boste jedli, če bodo kmetije še naprej propadale? Hrana namreč ne raste na cesti, in ko pade kmetijstvo, pade država, so kmetje sporočali politiki. Svoje zahteve so nato poslali vladi, predsednici države in vsem pristojnim ministrom. "Pričakujemo, da nas bodo sprejeli v desetih dneh, sicer bomo aktivnosti stopnjevali," je opozoril predsednik sindikata kmetov Slovenije Anton Medved. Slednji se je skupaj z ministrico za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Ireno Šinko soočil v oddaji 24UR ZVEČER. Tam mu je ministrica obljubila, da bodo "v desetih dneh sedli za mizo".

'Politika dela nerazumne poteze, skregane s tradicionalno kmečko prakso'
24. 03. 2023 09.51
Zaradi nezadovoljstva, vrste zahtev do kmetov in perečih težav v kmetijstvu je Sindikat kmetov Slovenije ob 13. uri na več lokacijah po Sloveniji organiziral opozorilni protestni shod. Kmetje so se v Ljubljani s traktorji zapeljali tudi mimo poslopja državnega zbora, kjer so s hupanjem izrazili svoje nezadovoljstvo. Pred tem so predstavniki sindikata prebrali svoje zahteve, podporo pa so jim izrazile tudi druge nevladne organizacije s področja kmetijstva. "Danes bomo vse te zahteve poslali vladi, predsednici države in vsem pristojnim ministrom. Pričakujemo, da nas bodo sprejeli v desetih dneh, sicer bomo aktivnosti stopnjevali," je opozoril Medved.

Ljubljanski svetniki potrdili dvig takse za obravnavo pobud
20. 03. 2023 21.01
Ljubljanski mestni svetniki so na seji sprejeli letni program športa v občini za letošnje leto, ki opredeljuje obseg sofinanciranja programov športa. Prav tako so podprli predlog o podražitvi takse za obravnavo pobud za spremembo podrobnejše namenske rabe v občinskem prostorskem načrtu in več prostorskih dokumentov.

'Nezmotljiv znak volivca': nizozemski kmetje tik pred zmago?
18. 03. 2023 16.01
Potem ko so nizozemski volivci na regionalnih volitvah vladi premierja Marka Rutteja obrnili hrbet in podprli Gibanje kmetov in državljanov (BBB), se vladajoča nizozemska politika očitno začenja zavedati, da bodo potrebne spremembe. Stranke desnosredinske koalicije so na volitvah, ki odločajo tudi o sestavi zgornjega doma parlamenta, namreč utrpele velike izgube.

Namakalni sistem Vogršček zaradi puščanja zaprli po le enem dnevu delovanja
16. 03. 2023 17.22
Namakalni sistem iz zadrževalnika Vogršček, ki je začel delovati v ponedeljek, so že v torek zaradi večjega števila ugotovljenih napak ponovno zaprli. Zaradi večje napake na primarnem vodu bi namreč lahko prišlo do prevelikih izgub vode, so pojasnili v družbi Vodovodi in kanalizacija Nova Gorica.

Šmarski občini ni treba plačati 1,65 milijona evrov najemniku igrišča za golf
16. 03. 2023 10.14
Celjsko višje sodišče je odločilo, da šmarski občini ne bo treba plačati 1,65 milijona evrov odškodnine Golf klubu Jelšingrad, ki je kot najemnik zemljišča v okolici dvorca vrsto let uporabljal za igranje golfa. Občina je klubu leta 2013 odpovedala pogodbo o najemu igrišča, v klubu pa menijo, da je bila odpoved neutemeljena.

Teden shodov, upora in zmag v fotografijah
11. 03. 2023 10.44
Lahko bi rekli, da so minuli teden zaznamovali protestni shodi. Po železniški nesreči v Grčiji so se na ulice odpravili sindikati, v Gruziji so ulice vseh večjih mest preplavili besni državljani, ki nasprotujejo predlogu zakona, ki zatira delovanje civilne družbe in omejuje medije, še naprej je vroče na pariških ulicah, kjer nasprotujejo pokojninski reformi. Z množičnimi shodi po svetu pa so ženske obeležile 8. marec in opozorile na številne krivice, ki se jim dogajajo. Rusija še naprej raketira ukrajinska mesta, Ši Džinping pa je bil še tretjič izvoljen za predsednika Kitajske.

Golob o investiciji Leka, davčni reformi, interpelaciji in zdravstvu
10. 03. 2023 06.00
Premier Robert Golob je v oddaji 24UR ZVEČER spregovoril o Sandozu, ki bo v center za proizvodnjo zdravil v Lendavi vložil 397 milijonov evrov in ustvaril 300 novih delovnih mest. Prav tako je napovedal, da bodo v torek predstavili časovnico davčne reforme: "Cilj je znižati obremenitev dela in povišati obremenitev premoženja." Glede zdravstvene reforme je medtem med drugim dejal, da je smešno, da se danes pogovarjamo samo o plačah, komentiral pa je tudi sum korupcije v UKC Ljubljana. "S podobnimi primeri sem seznanjen vsak dan," je dejal. Ušla pa ni niti debata o interpelaciji in Muzeju slovenske osamosvojitve.

Rušenje črnih gradenj v hrvaški Istri. Za začetek jih bodo odstranili 14
08. 03. 2023 12.11
V hrvaški Istri so začeli rušiti nezakonito zgrajene objekte. Kot je dejal glavni državni inšpektor Andrija Mikulić, jih bodo za začetek porušili 14, in sicer tri v Umagu, pet v Rovinju in šest v Ližnjanu.