kmetijskih

Izjemno nizka samooskrba s sadjem, letos bomo pridelali le 1000 ton hrušk

29. 08. 2023 19.49

Stanje v slovenskem sadjarstvu je resno in tudi napovedi za letošnje leto niso prav obetavne. Po prvih ocenah bo pridelek jabolk za 10 odstotkov nižji od lanskega, pridelek hrušk pa bo padel celo za 80 odstotkov. Na okrogli mizi o povečanju samooskrbe s sadjem so sogovorniki izpostavili pomen prilagoditve sektorja podnebnim spremembam.

Najdaljši lipov drevored: za odstranitev označenih 35 dreves, podrli bodo vsa

25. 08. 2023 17.42

Občina Hoče - Slivnica se sooča z več kritikami glede porabe sredstev dobljenega razpisa za sofinanciranje vlaganj v turistično infrastrukturo in naravne znamenitosti. Z njimi naj bi namreč še pred koncem leta začeli že nekaj časa načrtovano obnovo najdaljšega lipovega drevoreda v Sloveniji. Vendar pa kritike ni zmotila obnova drevoreda v Pivoli, temveč odločitev, da bodo znotraj prenove podrli vsa drevesa in na njihova mesta zasadili nova. Arboristka, ki je za občino pripravila strokovno gradivo, je namreč v njem za odstranitev označila le 35 dreves in ne vseh 222.

Izgubili so hlev, živino, stroje, kmetijsko površino ... Zdaj jih ogroža še plaz

23. 08. 2023 17.53

Poplave so hudo poškodovale in ogrozile kmetijstvo, na kmetiji Hriberšek denimo čakajo oceno, ali je tam sploh še varno živeti in kmetovati, kmetija Zager se sooča z izgubo kmetijskih površin in strojev, poplave pa so na kmetiji Fale v Lučah odnesle hlev z živino. Kmetje sicer ne čakajo križem rok, ustanovili so namreč projekt, v katerem si medsebojno pomagajo s krmo. Kmetije si je ogledala tudi ministrica Irena Šinko in ocenila, da bo potreben individualen pristop.

V Zgornji Savinjski dolini težave s čiščenjem strug, v Brežicah dodatna sredstva

23. 08. 2023 16.17

V Zgornji Savinjski dolini je po poplavah trenutno največji problem čiščenje strug in zadrževalnikov. Občinam v ta namen primanjkuje težke mehanizacije, brez katere ne bodo mogli urediti pretočnosti vodotokov in prevoznosti cest. Zato nekateri zgornjesavinjski župani iščejo pomoč pri različnih podjetjih in opozarjajo, da so prepuščeni sami sebi. Brežiški občinski svetniki so medtem zagotovili dodatna sredstva za sanacijo škode po neurju in poplavah.

Bo Merlak vrnil zemljišča in odstopil od obnove hotela Zlatorog?

23. 08. 2023 06.00

Si predstavljate, da kupite nepremičnino skupaj z zemljo in vso potrebno dokumentacijo, ko pa z dovoljenjem v roki hočete zagnati stroje, vas država pozove, da parcelo vrnete? To je doletelo kriptomilijonarja Damiana Merlaka, zadnjega v vrsti lastnikov prestižnih bohinjskih hotelov, v kar jih je skozi okrilje svoje družbe Alpinia spremenil prav Merlak, s tem pa v napol razpadajoč gorenjski biser vrnil turiste, predvsem pa ugled. O tem, kaj si misli o potezi sklada, je Merlak ekskluzivno spregovoril za našo oddajo.

Začasna zaustavitev gradnje projekta v Bohinju, poziv Merlaku, naj vrne 12 zemljišč

21. 08. 2023 18.52

Bi lahko spor med državo in kriptomilijonarjem Damianom Merlakom ustavil dolgo napovedovani turistični projekt v Bohinju? Leto dni po tem, ko je ta porušil leta zapuščeni in propadajoči hotel Zlatorog in dobil zeleno luč za izgradnjo novega kompleksa, državni sklad, ki upravlja kmetijska zemljišča in gozdove, Merlaka poziva, naj vrne kar 12 okoliških zemljišč. Kot pojasnjujejo, po zakonu, sprejetem pred tremi desetletji, ta pripadajo državi. Družba Alpinia, ki upravlja z Merlakovimi hoteli v Bohinju, naj bi investicijo, vsaj začasno, že ustavila.

Po vetrolomu in napadu podlubnikov ujma kmetom odnesla še krmo in uničila travnike

21. 08. 2023 18.32

Ministrica za kmetijstvo Irena Šinko je v Mežiški dolini obiskala nekaj v ujmi prizadetih kmetij. "Situacija ni lepa, videti je, da je voda naredila ogromno škode. Tega ne bo možno sanirati v zelo kratkem času, ampak bo trajalo leta in leta, da se sploh vzpostavi rodovitna zemlja in obnovi travinje," je ocenila ob obisku.

Odprli most čez reko Mežo na Prevaljah

16. 08. 2023 15.35

Most čez reko Mežo na Prevaljah je tudi uradno odprt. V Zgornji Savinjski dolini se medtem nadaljuje odpravljanje posledic ujme, predvsem čiščenje lokalnih cest in odvažanje zbranih odpadkov v preteklih dneh. V Občini Luče upajo, da se bo pričela gradnja dela uničene glavne ceste proti Ljubnemu ob Savinji, zvečer je predviden tudi sestanek s prebivalci, ki so jim poplave poškodovale domove. Sicer pa lahko Slovenija prvih 100 milijonov evrov iz solidarnostnega sklada EU pričakuje do konca oktobra.

Pred jesenjo urejanje pretočnosti vodotokov, pobuda en evro na prebivalca

16. 08. 2023 06.10

"Zavedamo se, da tudi jesen običajno prinese obilnejše deževje in poplave, zato na terenu že urejamo pretočnost vodotokov," je po srečanju predsednika vlade Roberta Goloba s predstavniki občinskih združenj povedal minister za naravne vire in prostor Uroš Brežan. Ob tem je napovedal, da bodo do 1. septembra pripravili predhodno oceno škode, na podlagi te pa bodo nato pripravili predhodni program odprave posledic. Občinske skupnosti so ob tem izpostavile tudi, da bo velik izziv predstavljalo tudi iskanje nadomestnih zemljišč. Ob tem so predstavili tudi pobudo en evro na prebivalca za pomoč prizadetim v poplavah. Odprto vprašanje pa ostaja odprtje šol na bolj opustošenih območjih.

Občine, kmetje, podjetja, delavci: kako bo pomagala vlada?

11. 08. 2023 07.25

Veljati začenjajo prvi interventni ukrepi po poplavah, združeni v noveli zakona o preprečevanju posledic naravnih nesreč. Med njimi so predplačila občinam, širši obseg upravičencev do pomoči v kmetijstvu, višja sila in čakanje na delo za zaposlene in podjetja, pomoč samozaposlenim, izredni dopust za prostovoljce in dan solidarnosti.

DZ preprečil možnost referenduma o noveli Zakona o odpravi posledic naravnih nesreč

10. 08. 2023 18.00

Poslanke in poslanci so na izredni seji s 53 glasovi za in brez glasu proti potrdili sklep o nedopustnosti zakonodajnega referenduma o noveli Zakona o odpravi posledic naravnih nesreč. V poslanskih skupinah so predlog podprli z namenom, da bi pomoč po katastrofalni povodnji hitreje prišla do tistih, ki jo potrebujejo.

DZ sprejel novelo zakona: 14. avgust bo dela prost dan, občine hitreje do denarja

09. 08. 2023 14.52

Poslanke in poslanci so na glasovanju z 79 glasovi za in brez glasu proti sprejeli novelo Zakona o odpravi posledic naravnih nesreč, ki med drugim omogoča hitrejšo dodelitev finančnih sredstev prizadetim občinam. Na podlagi novele bo v ponedeljek, 14. avgusta, dela prost dan, čemur sicer niso bili naklonjeni v opoziciji.

Vlada iz državnih rezerv sprostila v uporabo skoraj 4000 parov škornjev

09. 08. 2023 12.56

Vlada je po predlogu Uprave za zaščito in reševanje iz državnih blagovnih rezerv sprostila v uporabo skoraj 4000 parov škornjev. V Slovenijo, ki so jo prizadele katastrofalne poplave, sicer še naprej prihaja pomoč iz tujine. V torek je na Brniku pristal mogočni helikopter ameriške izdelave Chinook CH-47. K nam je priletel iz Španije, trenutno pa že preletava dele Slovenije in pomaga pri sanaciji ter skrbi za prebivalce.

'Nemudoma se morajo očistiti rečne struge na poplavljenih območjih'

09. 08. 2023 07.00

Hidrolog Rok Fazarinc opozarja na veliko nevarnost novih poplav. Struge vodotokov so napolnjene s plavjem, nove obilnejše padavine bi lahko hitro pomenile dodatno razdejanje. Presenečen je nad obsežnostjo območja, ki so ga prizadele hudourniške poplave, segale so od zgornjega toka Poljanske Sore pa vse do Koroške in Savinjske doline. Za najbolj prizadeta območja pa ponuja tudi rešitev: "Zelo težko bo, vendar se bodo prebivalci z nekaterih hudourniških območij morali odseliti, sicer bodo sanacijski ukrepi še dražji."

'Ni najbolj pametno, da hiše in mostove znova zgradimo na istem mestu'

08. 08. 2023 12.46

Klimatologinja dr. Lučka Kajfež Bogataj opozarja, da so krivec za škodo, ki jo je za seboj pustila ujma, poleg moči narave tudi pretekle napake v prostorskem načrtovanju. V Sloveniji ima vsaka občina svoj prostorski načrt. In tu ni širšega pogleda na to, da lahko ena občina dela škodo drugi, opozarja. Potreben bi bil bolj centraliziran pogled in manj občinske samovolje. Kot poudarja, nas pri obnovi ne smejo voditi čustva, ampak se moramo obrniti h klimatsko varni gradnji. Tu je pomembno, kje gradiš, na nekaterih mestih namreč ni pametno znova postavljati domov, in kako gradiš. Zdi se, da je bila velika korelacija med poceni gradnjo in škodami, opozarja. Vsak most, ki je bolj utrjen, je namreč dražji, izpostavlja. Ključno je, da bomo v istem paketu reševali tako suše in požare kot povodenj – vse je namreč del iste zgodbe.

Poplavljeno vozilo: ne zaganjajte motorja, na servis naj ga odpelje vleka

07. 08. 2023 07.25

Hude poplave, ki so odnesle hiše, ceste in drevesa, so zalile tudi na stotine avtomobilov. Vozilo je treba odpeljati na pregled, strokovnjaki pa poudarjajo, da ga nikar ne zaganjajte. "Ne zaganjajte motorja, ampak pokličite vleko, da vozilo odpelje v preverjeno servisno delavnico, kjer bodo serviserji zmočene dele vozila razstavili in preverili, katere komponente je voda poškodovala. Tudi na videz posušeno vozilo naj bo na pregled v delavnico pripeljano z vleko," priporočajo strokovnjaki AMZS.

Trgovine s hrano, tehničnim blagom in otroško opremo bodo v nedeljo odprte

05. 08. 2023 15.56

Poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan je po izredni seji vlade sporočil, da so obravnavali pobudo, da bi bile nekatere trgovine ob nedeljah in praznikih odprte. "To lahko storimo le z odredbo." Izdali jo bodo še danes, je sporočil poveljnik civilne zaščite. Da bi lahko vlada čim prej pomagala ljudem, prizadetim v poplavah, je na današnji seji potrdila napovedane spremembe Zakona o odpravi posledic naravnih nesreč. Kot je na novinarski konferenci po seji vlade povedal minister Uroš Brežan, bodo na ta način pospešili dodelitev finančnih sredstev prizadetim občinam še pred ocenami končne škode.

Posnetki iz zraka kažejo razsežnosti poplav po državi

04. 08. 2023 15.25

Iz vseh koncev Slovenije prihajajo pretresljivi posnetki poplav, že sedaj pa je jasno, da bo škoda ogromna. Tudi na območju Gorenjske in osrednje Slovenije z Ljubljano, kjer je Sava že zgodaj popoldne prestopila bregove in zalila številne stanovanjske in industrijske objekte, ceste so marsikje neprevozne. Pod vodo so tudi vrtički, travniki in hektarji kmetijskih površin. Pravo razsežnost poplav razkrivajo šele posnetki iz zraka.

Za nujno pomoč prizadetim v nedavnih neurjih 1,1 milijona evrov

03. 08. 2023 18.53

Vlada je na dopisni seji zagotovila 1,1 milijona evrov pomoči prizadetim v neurjih med 12. julijem in 2. avgustom. Sredstva bo ministrstvo za finance zagotovilo iz splošne proračunske rezervacije, pomoč pa bodo oškodovancem v sodelovanju z občinami dodeljevale humanitarne organizacije.

Sadra na koroških poljih: odpadek je svinčena ruda, podana tudi kazenska ovadba

03. 08. 2023 10.13

Policijska uprava Celje je končala preiskavo sumov storitve več kaznivih dejanj s področja okoljske kriminalitete. Primer je javnosti poznan kot "sadra na koroških poljih". Na okrožno državno tožilstvo v Slovenj Gradcu so že podali kazensko ovadbo za osem kaznivih dejanj obremenjevanja in uničevanja okolja. V preiskavi so ugotovili, da so kmetje od lokalnega podjetnika odkupili apno, za katero se je sedaj izkazalo, da je industrijska sadra, ki je nastala kot stranski produkt zastarele in uradno opuščene oblike proizvodnje steklenih izdelkov.

Bo vlada z zbiranjem cen v prehranski verigi omejila podražitve?

01. 08. 2023 09.34

Zavezanci bodo danes začeli Agenciji RS za kmetijske trge in razvoj podeželja (AKTRP) pošiljati podatke o cenah kmetijskih pridelkov in živilskih proizvodov, s čimer naj bi se po napovedih vlade omejilo naraščanje cen hrane. Spremljanje cen bo trajalo pol leta, zavezanci za poročanje so pridelovalci, posredniki, predelovalci in trgovci.

V Sloveniji so najugodnejši pogoji za nastanek neviht

29. 07. 2023 11.17

Narava je v zadnjih tednih pokazala vso svojo moč: silovit veter, padala je 12-centimetrska toča, na severu države pa je julija veliko uradnih merilnih postaj namerilo več kot 300 litrov dežja na kvadratni meter. V zadnjih dneh pa nižja temperatura, na Kredarici je denimo včeraj snežilo. Kaj je razlog za tako ekstremne vremenske pojave?

Pirc Musarjeva po ogledu škode zagotovila, da bo pomoč prišla hitreje kot doslej

28. 07. 2023 10.21

Po vsej državi so v zadnjem času pustošila huda neurja, ki so za sabo pustila hude posledice. Po prvih ocenah je v neurjih 12. in 13. julija v 90 občinah nastalo za skoraj 2,5 milijona intervencijskih stroškov, v ta znesek še niso všteti stroški sanacije. Poleg tega bodo stroški še precej višji za intervencijo in sanacijo posledic neurij, ki so po vsej državi pustošila med 17. in 25. julijem – prizadetih je bilo 191 občin. Posledice neurij v Vojniku, kjer so še na delu intervencijske ekipe, si je ogledala predsednica Nataša Pirc Musar. Zagotovila je, da bo pomoč prišla hitreje, kot je doslej.

Eno najtežjih let za kmetijsko pridelavo v Sloveniji: kakšne so rešitve?

27. 07. 2023 15.50

Letošnje ujme z nalivi, točo in močnimi vetrovi so na kmetijskih površinah na severovzhodu Slovenije povzročile veliko škode. "Marsikje je uničen ves pridelek," je na predstavitvi razmer državnemu sekretarju na kmetijskem ministrstvu Dariju Krajčiču povedal direktor Kmetijsko-gozdarskega zavoda Murska Sobota Stanko Kapun. Krajčič, ki si je ogledal škodo na več kmetijah, se je strinjal, da so slike na terenu res žalostne. Po njegovih besedah se je država že odzvala, saj je pripravljena sprememba zakona o naravnih nesrečah.

Prve grobe ocene po neurjih: prizadetih okoli 10.000 hektarjev kmetijskih površin

26. 07. 2023 13.35

Neurja z vetrom in točo, ki so po državi divjala v zadnjih dveh tednih, so po prvih grobih ocenah Kmetijsko gozdarske zbornice (KGZS) povzročila škodo na okoli 10.000 hektarjih kultur, poljščin, sadovnjakov in vinogradov. Velika škoda je po ponedeljkovem neurju tudi na Severnoprimorskem. V zbornici državo pozivajo k hitri pomoči kmetom in sprejemu interventnega zakona za odpravo posledic škode. Premier Robert Golob in kmetijska ministrica Irena Šinko sta se sešla s predstavniki osrednjih kmetijskih organizacij.

Hudinja in Dobrnica prestopili bregove, Paka in Pešnica ostali v strugi

26. 07. 2023 11.17

Na območju Velenja, Vojnika, Šentjurja in Koroške se razmere po zadnjih neurjih umirjajo. V Velenju je sicer reka Paka grozila, da bo začela poplavljati, a se to naposled vendarle ni zgodilo. Enako je bilo tudi s potokom Pešnica v Šentjurju. V Vojniku pa sta bregove prestopili reki Hudinja in Dobrnica, predvsem tam, kjer ni urejene protipoplavne zaščite.

Močno prizadeta Goriška: ponekod poškodovana tudi protitočna zaščita

25. 07. 2023 06.29

Zaradi neurja je bila tokrat močno prizadeta Severna Primorska. Na območju Goriških Brd, Vipavske doline in Krasa so neurja poškodovala skoraj vse kmetijske kulture, ponekod v celoti. Poškodovani so tudi kmetijski objekti in mehanizacija. Na območju Čepovanskega dola sta ponedeljkovo neurje s točo in današnji hud vetrolom močno poškodovala tamkajšnje stavbe, na nekaterih cestah na tem območju je še vedno oviran promet. Po besedah pristojnih v naselju Čepovan ni hiše, ki bi ostala nepoškodovana.

Marina si je priborila zmenek s Hrvojem, dame postajajo zavistne

24. 07. 2023 22.20

Čas spoznavanja je mimo in na kmetijah je treba poprijeti tudi za delo, a s tem se vse kandidatke ne morejo sprijazniti. Paulina je priznala, da je sanjala Sinišo, Hrvoje naj bi Marini podaril zmago na tekmovanju v kmetijskih opravilih, Milko je navdušen nad Jasno. Zvonko je ugotovil, da so dekleta ljubosumna ena na drugo, Ivan jih je peljal s traktorjem, Dragoljub pa je priznal, da do Smiljane goji samo prijateljska čustva.

V skladišču streliva na Krimu odjeknila eksplozija

22. 07. 2023 10.55

Po napadu ukrajinskega brezpilotnega letalnika na polotok Krim, ki si ga je leta 2014 nezakonito priključila Rusija, je odjeknila eksplozija v skladišču streliva, je sporočil proruski guverner polotoka Sergej Aksjonov. Z območja blizu kraja eksplozije so evakuirali ljudi in ustavili železniški promet. Žrtev naj ne bi bilo.

Namakalni sistemi: slovensko kmetijstvo v glavnem čaka na dež

22. 07. 2023 13.09

Pretekli teden so prvi kmetje le dobili državno pomoč za škodo, ki jim jo je povzročila lanska katastrofalna, najbolj uničevalna suša doslej. A tudi letos vreme kmetovalcem ne gre na roko. Če pridelka ne zdesetkajo neurja z močnimi nalivi, točo in orkanskim vetrom, udarita vročina in suša. Zato je jasno: brez namakanja kmetijstvo v prihodnje ne bo več mogoče.