kmetijskih

Andreja Ravnak zmagala na mednarodnem natečaju popotniške fotografije

23. 01. 2024 12.46

Fotografinja Andreja Ravnak je zmagala na največjem fotografskem natečaju popotniške fotografije na svetu Travel photographer of the year – TPOTY 2023. Žirijo natečaja, na katerem je sodelovala prvič, je prepričala s podobami hmeljarstva v Savinjski dolini ter valovitih polj v Italiji in na Češkem.

'Dovolite gensko spreminjanje hrane!'

21. 01. 2024 18.47

V času, ko klimatske spremembe vse bolj vplivajo na ustaljen način življenja in se v kmetijstvu srečujejo z vse večjimi izzivi, je 35 Nobelovih nagrajencev in več kot 1000 znanstvenikov v Evropski parlament poslalo pismo, ki poziva k podpori novih genskih tehnik. "Bolj kot kdaj koli prej se moramo dvigniti nad ideologijo in slepo vero," sporočajo. Kaj torej manjka tradicionalnim metodam žlahtnjenja in zakaj prihodnost poljščin in druge hrane lahko reši le gensko spreminjanje?

Turki prihajajo!

21. 01. 2024 07.57

Pred dnevi so ponekod v Sloveniji zagoreli kresovi. Kresovi imajo pri nas starodaven pomen, prižigali so jih na najdaljši dan v letu v čast poganskega boga Kresnika. Praktično vlogo pa so imeli v času turških vpadov, ko so opozarjali, da se našim krajem bližajo čete takratnega turškega imperija.

AVK ni ugotovila kršitev glede usklajene rasti cen živil

18. 01. 2024 11.06

Javna agencija RS za varstvo konkurence (AVK) se je ob usklajeni visoki rasti cen živil v letu 2022 odločila raziskati cenovne razmere na trgu v obdobju od 1. avgusta 2022 do 31. marca 2023. Na podlagi zbranih podatkov ni mogla zaključiti, da so podobne cene rezultat spornih ravnanj podjetij na trgu. Bo pa razmere še spremljala, je napovedala.

5000 traktorjev blokiralo ceste Berlina, izžvižgali finančnega ministra

15. 01. 2024 19.07

Več tisoč kmetov se je zbralo v Berlinu in ponovno protestiralo proti načrtom nemške vlade za zmanjšanje subvencij v kmetijstvu. Dejstvo, da je vlada nekoliko omilila načrte glede zmanjšanja subvencij, kmetom ni dovolj, prepričani so namreč, da je treba načrte v celoti spremeniti. Po prvih ocenah policije je ceste Berlina dopoldne blokiralo več kot 5000 traktorjev, finančnega ministra, ki je skušal nagovoriti zbrano množico, pa so kmetje izžvižgali.

Mateja Čalušić: Vsi, ki me poznajo, so me prepoznali v opisu 'atipična'

13. 01. 2024 07.00

Ko bomo naslednjič državljani kupili s pesticidi onesnaženo hrano, ali bo nova ministrica za kmetijstvo tiho kot njena predhodnica? Bo glas potrošnikov in zagovornica kmetov? Odprtih ima veliko front. Vprašljivi so popis košarice živil, odlov nutrij, zaščita živali. Na čigavi strani bo? Bo Mateja Čalušić, nova kmetijska ministrica, ki je naša gostja, zagovarjala stroko, stala za njo, četudi se bo morala zoperstaviti premierju Golobu? Bo kljubovala zahtevam, interesom, lobijem? Bo kos vsem izzivom? Na vprašanja je odgovarjala v oddaji 24UR ZVEČER.

Čalušićeva že prevzela posle na kmetijskem ministrstvu

12. 01. 2024 13.46

DZ je potrdil Matejo Čalušić za ministrico za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Podprlo jo je 45 poslancev, 29 jih je bilo proti. S tem je na čelu resorja nasledila lani jeseni razrešeno Ireno Šinko. Nova ministrica je že prevzela posle od dosedanjega začasnega vodje resorja Marjana Šarca. Medijem izjav ob primopredaji nista dajala, je pa Čalušićeva zagotovila, da se bo potrudila opravljati svoje delo po najboljših močeh.

Čalušićeva dobila zeleno luč na odboru

10. 01. 2024 11.55

Kandidatka za ministrico za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Mateja Čalušić je uspešno prestala zaslišanje pred odborom DZ za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Da je bila njena predstavitev ustrezna, je ocenilo devet poslancev, šest jih je bilo proti. V predstavitvi je med ključnimi nalogami izpostavila kmetijsko in prehransko varnost. Zavzemala se bo za trajnostne oblike kmetovanja ter za to, da bo poklic kmeta dobil večji pomen in postal bolj privlačen, predvsem za mlade. Poslanci bodo v petek na izredni seji DZ odločali o njenem imenovanju.

Kmetijski sektor glede kandidatke za ministrico previden: ne poznajo je dobro

05. 01. 2024 13.26

Predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije Roman Žveglič ne želi vnaprej ocenjevati kandidatke za novo kmetijsko ministrico. "To je stvar predsednika vlade, predsednik vlade mora tudi prevzeti to odgovornost," je Žveglič komentiral predlog za imenovanje poslanke Svobode Mateje Čalušić. V Zbornici kmetijskih in živilskih podjetij pri GZS pa si od nove kmetijske ministrice želijo, da bi ustvarila stabilno poslovno okolje in pogoje za razvoj kmetijskega sektorja. Želijo si delovanja v smeri, da sta pridelava in predelava hrane bistveni za prehransko suverenost države.

Golob za kmetijsko ministrico predlagal Matejo Čalušić

04. 01. 2024 14.42

Čeprav se je za vrh kmetijskega resorja sprva omenjalo zootehnika Vojka Adamiča, upokojenega majorja, pa je zdaj prišlo do spremembe. Predsednik vlade Robert Golob je namreč v Državni zbor poslal predlog, da bi na mesto ministrice imenovali Matejo Čalušić.

Švica nad inflacijo z ukinitvijo uvoznih dajatev

03. 01. 2024 14.24

Da bi razbremenila gospodarstvo in znižala visoke cene za potrošnike, je Švica z letom 2024 ukinila carine na uvoz industrijskih izdelkov. S tem bo država izgubila okoli 600 milijonov švicarskih frankov (645 milijonov evrov) prihodkov letno, so sporočili s švicarskega ministrstva za gospodarstvo.

GZS vladi: Ne pričakujemo subvencij, ampak primerljive konkurenčne pogoje

18. 12. 2023 14.18

Panoge v okviru Gospodarske zbornice Slovenije pričakujejo težavne razmere v letu 2024, predvsem zaradi dodatnih obremenitev, ki jih prinašata zakona o zdravstvu in o obnovi, ter visokih stroškov energije. Želijo razumevanje vlade in njeno ukrepanje za zagotavljanje konkurenčnih razmer.

Drava letos poplavila že petkrat. Kaj predlagajo kmetovalci?

14. 12. 2023 19.38

Samo letos je Drava na območju Ptujskega polja poplavila že trikrat, ponekod tudi petkrat. Veliko škode je na infrastrukturi, še več pa na kmetijskih površinah, prizadetih je namreč 4.000 hektarjev. Drava od leta 2012 ogroža vse bolj, škode se je od takrat nabralo že za več kot 40 milijonov evrov. Pristojnim na ministrstvih, direkciji in vodnem gospodarstvu, so predstavili, kakšne ukrepe zahtevajo.

Slovenija uspela s pobudo o označevanju porekla medu

12. 12. 2023 17.54

Evropski poslanci so prikimali predlogom Evropske komisije za večjo preglednost pri označevanju porekla mešanic medu, za kar si močno prizadeva Slovenija. Potrošniki bodo lahko lažje sprejemali bolj zdrave odločitve o kmetijskih pridelkih in živilskih izdelkih, kot so med, sadni sokovi, marmelade in želeji, so prepričani v Strasbourgu.

Novoletna drevesca iz slovenskih gozdov letos z rdečo nalepko

12. 12. 2023 14.55

Posekana drevesca iz slovenskih gozdov, namenjena praznični okrasitvi, morajo biti letos med prevozi in prodajo označena z nalepko rdeče barve, na kateri je letnica 2023. Zavod za gozdove Slovenije usmerja pridobivanje okrasnih drevesc iz gozdnih površin na gozdu in naravi prijazen način, ki ne povzroča škode v gozdovih, so zagotovili.

Popis osnovne košarice živil tudi v 2024, razširjen bo na vso državo

08. 12. 2023 13.26

Projekt spremljanja cen prehranskih proizvodov za osnovno košarico 15 skupin živil ostaja tudi v prihodnjem letu, napovedujejo na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Popise bodo prihodnje leto izmenično izvajali po vseh večjih mestih v Sloveniji in ne zgolj v ljubljanski regiji. Razpis za popis je v pripravi, po ocenah ministrstva pa bo vreden med 120.000 in 130.000 evrov.

Gospodarstvo sprejema povabilo, se bodo z Golobom sešli v sredo?

04. 12. 2023 10.31

Gospodarstvo z nezaupanjem sprejema povabilo predsednika vlade Roberta Goloba k dialogu z vlado, ki ga je premier dal na vrhu gospodarstva. Sešli naj bi se v sredo. Njihovo nezaupanje izhaja iz tega, ker so bili, kot so prepričani, v zadnjem obdobju prevečkrat izigrani in deležni le dodatnih obremenitev. Za vnovična pogajanja vladi postavljajo tudi nekaj pogojev. Minister Boštjančič zahtevo za razveljavitev ukrepov, ki dodatno obremenjujejo gospodarstvo, šele nato so se pripravljene vrniti za pogajalsko mizo, vidi kot izsiljevanje.

Na območjih s presežnimi vrednostmi večinoma živinoreja, gojile so se tudi poljščine

04. 12. 2023 16.23

V kolikšni meri so lahko ugotovitve inšpekcije za kmetijstvo, ki je odkrila presežne vrednosti težkih kovin na vodovarstvenih območjih, zaskrbljujoče za zdravje ljudi in okolja? Aktivne snovi oziroma onesnaževala v tleh, ki so jih ugotovili pri vzorčenju, se lahko spirajo v podtalnico in od tam do uporabnikov pitne vode, hkrati pa onesnaževala iz tal lahko vstopajo v rastline in od tam v prehransko verigo.

Presežene vrednosti težkih kovin pri 11 vzorcih z vodovarstvenih območij

01. 12. 2023 17.46

Inšpekcija za kmetijstvo na Inšpektoratu za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo je izvedla vzorčenje tal na najožjih vodovarstvenih območjih glede prepovedane rabe fitofarmacevtskih sredstev, prisotnosti težkih kovin in nitratov ter uporabe digestata pri gnojenju kmetijskih zemljišč. In kakšni so rezultati? Vzorčenje tal je pokazalo presežene vrednosti težkih kovin pri 11 vzorcih. Med slednjimi sta bila dva vzorca vzeta z lokacij, ki so jih avgusta prizadele poplave. V dveh vzorcih tal pa so odkrili prisotnost prepovedanih pesticidov.

'Narejeno bo vse, kar je možno, za podporo slovenskim kmetom'

24. 11. 2023 06.16

Evropski komisar za kmetijstvo Janusz Wojciechowski je obiskal Slovenijo in si ogledal škodo, ki je v avgustovski ujmi nastala na področju kmetijstva. Ob tem je zagotovil, da bo storjeno vse, kar je mogoče, za podporo slovenskim kmetom. Izpostavil je možnosti evropske pomoči in ocenil, da bo v prihodnje treba okrepiti sredstva za krize. Kot je poudaril, je bil zanj današnji obisk tudi navdihujoč, saj je sam zelo naklonjen malim družinskim kmetijam.

Zakonodaja je jasna: vožnja v naravi z motornimi vozili je prepovedana

23. 11. 2023 16.56

Med snemanjem oglasa za terenca, ki so ga na Otoku prepovedali, se je vsaj eno vozilo zapeljalo čez rečno strugo. Tovrstno poseganje v vodotoke, vodna in priobalna zemljišča je nedopustno, tudi, če je vodno zemljišče v zasebni lasti, so jasni na Direkciji za vode. Tudi sama vožnja z motornimi vozili v naravnem okolju je v Sloveniji prepovedana, razen v redkih izjemah. Kršitelje lahko za takšno početje doletijo visoke kazni.

Potrdili predlog zakona o obnovi po avgustovski ujmi. Kako bo financiran?

23. 11. 2023 11.56

Finančni minister Klemen Boštjančič je sporočil, da je vlada na dopisni seji potrdila predlog Zakona o obnovi, razvoju in zagotavljanju finančnih sredstev. Zakonski predlog vsebuje okoli 150 členov in posega na številna področja, omogočil pa naj bi hitro obnovo in normalizacijo razmer na prizadetih območjih ter postavil temelje za nadaljnji razvoj in večjo odpornost na naravne nesreče. Za financiranje projektov in ukrepov, povezanih s poplavami in plazovi, bodo ustanovili proračunski sklad, na katerem se zbirajo sredstva na posebnem računu, ločeno od drugih proračunskih sredstev.

Za pomoč kmetom po poplavah 3,7 milijona evrov

16. 11. 2023 20.00

Vlada je izdala odlok o zagotavljanju nujne finančne pomoči za ublažitev premoženjske škode po poplavah. Nekaj manj kot 3,7 milijona evrov bodo prejeli kmetje, ki so utrpeli škodo v avgustovskih poplavah in bi brez pomoči s težavo ohranili dejavnost. Izplačila pomoči so predvidena do konca leta.

Ministrstvo odobrilo odstrel dveh volkov v Brkinih

15. 11. 2023 16.45

Ministrstvo za naravne vire in prostor je izdalo dovoljenje za odstrel dveh volkov na območju Brkinov. Dovoljenje se nanaša na območja, kjer so volkovi letos večkrat povzročili škodo na rejnih živalih. Kot so sporočili, sta strokovni predlog za izdajo dovoljenja, ki velja štiri mesece, pripravila Zavod za gozdove Slovenije in Zavod RS za varstvo narave.

Robotska roka zgrabila delavca in mu zdrobila obraz in prsni koš

08. 11. 2023 15.03

Iz Južne Koreje poročajo o nenavadni nesreči s tragičnim koncem. Robotska roka je v podjetju, ki se ukvarja s pakiranjem kmetijskih pridelkov, stisnila delavca, ta pa je pozneje v bolnišnici poškodbam podlegel.

Drava v spodnjem toku še narasla, poplavljene zlasti površine pod Ptujskim jezerom

04. 11. 2023 07.12

Najhujši vremenski scenariji se niso uresničili, kažejo podatki meteorologov in centra za obveščanje. Je pa Drava v spodnjem toku še nekoliko narasla in v nekoliko večjem obsegu poplavila površine na območju pod Ptujskim jezerom, je povedal dežurni hidrolog na Agenciji RS za okolje Andrej Golob.

Po novem obvezno označevanje slovenskega izvora mesa na računih

01. 11. 2023 08.03

Trgovci morajo od danes v prodaji na drobno sveže meso slovenskega izvora na računu označiti z oznako SI. Z uvedbo masnih bilanc, kot se ukrep imenuje, naj bi preprečili lažno označevanje slovenskega porekla mesa. Ukrep je bil tudi ena od stavkovnih zahtev kmetijskih organizacij.

Cerkev zahteva odškodnino in čaka na bisere

01. 11. 2023 07.00

Nadškofija Ljubljana, ki je zaradi dolgotrajnih denacionalizacijskih postopkov in nezmožnosti izkoriščanja pokljuških in mozirskih gozdov že dobila rekordnih 22,6 milijona evrov, zaradi gozdov na Gorenjskem od države še vedno terja 1,3 milijona evrov, v kar niso všteti zamudne obresti in pravdni stroški. Vztraja tudi pri vrnitvi naravnih biserov – slapa Savica, obalnega pasu Bohinjskega jezera in Doline Triglavskih jezer. Glede slednje mora odločati upravno sodišče.

Škoda avgustovske ujme: tri milijarde evrov

25. 10. 2023 19.16

Vlada je na današnji seji potrdila končno oceno neposredne škode na stvareh zaradi posledic avgustovske ujme, ki skupaj znaša 2,98 milijarde evrov. Največ je k skupnemu znesku prispevala škoda na vodotokih, ki znaša 1,32 milijarde evrov.

Bruselj pripravlja paket pomoči Sloveniji za odpravo škode v kmetijstvu po ujmi

24. 10. 2023 06.18

Evropska komisija pripravlja paket finančne pomoči Sloveniji za odpravo posledic poplav v kmetijstvu, je v Luxembourgu povedal evropski komisar za kmetijstvo Janusz Wojciechowski. Obenem je pozdravil pobudo Slovenije in Hrvaške za vzpostavitev posebnega finančnega mehanizma za primer kriznih razmer v kmetijstvu.