kmetijskih

'Klic zemlje je bil močan'
12. 06. 2024 06.02
Velik je prepad med mestom in podeželjem, med urbanim in kmečkim. Drug drugega ne slišimo, to je ena izmed velikih težav, pripoveduje Nataša Kramberger, pisateljica, tudi nominirana za Kresnikovo nagrado, kolumnistka in ekološka kmetica. V Jurovskem Dolu vodi majhno biodinamično kmetijo. Posebnost njenega življenjepisa pa je, da skoraj polovico leta preživi v Berlinu.

Združenje poziva k umiku namere za zvišanje DDV na sladke pijače
06. 06. 2024 14.56
Združenje industrije pijač vlado poziva, naj umakne predlog za zvišanje DDV na sladke pijače z 9,5 na 22 odstotkov. Meni, da vlada s tem ne bo dosegla, da bi potrošniki manj posegali po sladkih pijačah, ampak le zavaja javnost in želi povečati prihodke v proračun.

Polži imajo na vrtovih 'pravo zabavo': kaj pomaga?
23. 05. 2024 17.13
Kako je kaj pri vas na vrtu? Dež pomaga, da bolje raste ali ga je že preveč? Zagotovo ga je toliko, pa še mila zima je pomagala, da imajo na vrtovih pravo zabavo polži. In letos jih je res veliko. In kaj pomaga? No, nekaj učinkovitih sredstev imajo v kmetijskih zadrugah, medtem ko se mnogi poslužujejo tudi soli, kemikalij in celo zmrzovanja polžev.

Pripor za moška, ki sta unovčevala ponarejene bankovce za 200 evrov
22. 05. 2024 12.21
Celjski kriminalisti so v sodelovanju z ljubljanskimi kolegi izsledili moška, stara 48 in 50 let, ki sta na celjskem, mariborskem in ljubljanskem območju unovčevala ponarejene bankovce za 200 evrov. Z njimi sta plačala artikle v kmetijskih zadrugah ali od prodajalcev kupovala prehranske izdelke. Na tak način sta uspešno unovčila štiri bankovce, v enem primeru pa je ostalo pri poskusu. Policisti so pri obeh opravili hišni preiskavi in zasegli še 45 ponarejenih bankovcev za 200 evrov. Preiskovalni sodnik je zanju odredil pripor.

Pozivi k čimprejšnji uvedbi kavcijskega sistema: 'To je edina pot'
21. 05. 2024 14.12
V Združenju industrije pijač po dve letih intenzivnih pogovorov z ministrstvom za okolje pristojne pozivajo, naj čim prej sprejmejo dokončno odločitev o uvedbi kavcijskega sistema za embalažo pijač za enkratno uporabo. Podporo slednjemu so izrekli tudi v društvu Eko krog, Zvezi potrošnikov Slovenije in Podjetniško trgovski zbornici.

Svetovni dan čebel: vsaka tretja žlica hrane odvisna od čebel
20. 05. 2024 19.18
Skoraj tri četrtine svetovnih kmetijskih pridelkov je odvisnih od opraševanja. Vsaka tretja žlica hrane je odvisna od čebel in drugih opraševalcev. In tu ne govorimo le o čebelah, za katere skrbijo čebelarji, po svetu je več kot 20 tisoč vrst divjih čebel, ki so pogoste še bolj učinkovite opraševalke določenih rastlin. In prav vse čebele so izpostavljene resnim grožnjam: pesticidom, boleznim, podnebnim spremembam in izgubi habitatov. Zato je bil izjemen uspeh naše države, da je bil svetovni dan čebel potrjen v Generalni skupščini Združenih narodov. A delo se je s tem šele začelo.

Kupil koče na Veliki planini in jih legaliziral
20. 05. 2024 06.16
Investitor Urban Bergant je na Veliki planini kupil pet koč, uredil manjkajočo gradbeno dokumentacijo, jih legaliziral in obnovil. Koče so propadla podjetja prodala v zasebne roke, dokumentacija pa se je zato večinoma izgubila. Za legalizacijo posamezne koče je Bergant potreboval od šest do 12 mesecev. Kakšne pasti pa čakajo kupce, ki kupujejo črne gradnje?

Po Panviti tudi Celjske mesnine v roke Hrvatov?
16. 05. 2024 18.37
Po Drogi Kolinski, Žitu, Mercatorju in Panviti še eno slovensko podjetje prehaja v roke Hrvatov. Gre za Celjske mesnine, ki jih večinoma poznamo po proizvodih Z' dežele, najresnejši kandidat za novega lastnika pa naj bi bila Mesna industrija Braća Pivac iz Vrgorca v Splitsko-dalmatinski županiji. Kaj nova prodaja v hrvaške roke pomeni za državna kmetijska zemljišča?

Kličejo za gradnjo na kmetijskem zemljišču
16. 05. 2024 06.00
'Kličejo nas za gradnjo na kmetijskem zemljišču,' pravi arhitekt Janez Gaberščik, ki ponuja tudi legalizacije črnih gradenj. Nezakonitih gradenj naj bi bilo celo 90 odstotkov. V Ljubljani je samo na območju Tomačevega čez 100 črnih gradenj. V Krškem predvsem zidanice spreminjajo v stanovanjske hiše. Več nedovoljenih gradenj pa predstavljajo pomožni objekti ob stanovanjskih hišah in na kmetijah. V izolski občini investitorji legalizirajo v veliki meri stavbe na kmetijskih zemljiščih. Nekaterih stavb pa črnograditelji ne morejo legalizirati. Zakaj?

Se vse črnograditelje preganja enako?
15. 05. 2024 06.23
Ko črne gradnje znanih Slovencev, ki so bile celo na seznamu za rušenje, še vedno stojijo, ali so bile celo legalizirane, se druge – tudi gasilska društva 'preganja' gasilne dome. Je sistem enak za vse? Uradnega podatka koliko imamo črnih gradenj v Sloveniji ni. A poznavalci, stroka, pravijo, da je nelegalnih večina objektov v državi. Zakaj toliko nelegalnih gradenj? Veliko se je gradilo v lastni režiji, mimo gradbenih dovoljenj ali celo brez. In ključno vprašanje: kaj počne inšpekcija? Ali oblast vedno znova kloni pritiskom in zato črnih gradenj ne uspe preprečiti?

Pred dnevom spomina na nakbo se sprašujejo: Se nam zdaj dogaja druga nakba?
14. 05. 2024 09.49
Palestinci se bodo v sredo ob dnevu spomina na nakbo spomnili etničnega čiščenja in množičnega izgona v času ustanovitve države Izrael leta 1948. Letos ta dan zaznamuje tudi še vedno trajajoča izraelska ofenziva v Gazi, v kateri je bilo doslej ubitih več kot 35.000 Palestincev. Nekateri so jo označili za drugo nakbo.

'Nehajmo legalizirati čebelnjake z dnevnimi sobami in vile z bazeni kot vrtne ute'
14. 05. 2024 06.00
"Nehajmo legalizirati čebelnjake z dnevnimi sobami in vile z bazeni kot vrtne ute," opozarja državni svetnik in župan Žirovnice Leopold Pogačar, pobudnik ustavne presoje 146. člena, ki omogoča legalizacijo objektov daljšega obstoja. Zakaj? Ker omogoča legalizacijo praktično kjer koli – na kmetijskih in gozdnih zemljiščih, v narodnih parkih, na zaščitenih območjih ... Ustavno sodišče je te legalizacije zato začasno onemogočilo. Postopki so obtičali, nastopila je panika, ker ljudje nimajo več možnosti cenejše in hitrejše legalizacije svojih nedovoljenih gradenj.

Razkrivamo nedovoljene bazene, teniška igrišča, dele hiš na državnih parcelah
13. 05. 2024 06.00
Bazeni, teniško igrišče, nadstreški, deli hiš na državnih parcelah. Tam nimajo pravice graditi. Zakaj? Ker se nahajajo na vodnih zemljiščih, namenjenih za javno dobro, torej mora imeti pravico do uživanja vsak. Gre za privatiziranje javnega dobrega? To sebično in neodgovorno ravnanje, kot pravi dr. Igor Zelnik z biotehniške fakultete, ogroža tudi sosednje objekte, zgrajene legalno. Kakšne posledice ima lahko to v primeru poplav? Kako bo ukrepala direkcija za vode, ki skrbi za vodotoke?

'Zaradi tega prevzema ne bo v Sloveniji niti enega delovnega mesta manj'
09. 05. 2024 06.00
Hrvaška skupina Mplus bo z odkupom 51-odstotnega deleža skupine Panvita postala njen večinski lastnik. Do prevzema so skeptični mnogi, tudi v Kmetijsko gozdarski zbornici, kjer opozarjajo, da so Hrvati s prevzemom v roke dobili tudi več kot 3000 hektarjev kmetijskih površin, ki so v državni lasti. O tem, kaj ta prevzem pomeni, kakšna bo usoda kmetov in zakaj so se Hrvati sploh odločili za nakup večinskega deleža, je spregovoril izvršni direktor Panvite Toni Balažič.

Novi lastniki Panvite v uporabo dobili tudi več tisoč hektarjev najboljše zemlje
08. 05. 2024 19.37
Po Drogi Kolinski, Žitu in Mercatorju je še en velikan slovenske kmetijsko predelovalne industrije pristal v hrvaških rokah. 51 odstotkov skupine Panvite je za 50 milijonov evrov kupil hrvaški finančni sklad. Na kmetijsko gozdarski zbornici se sprašujejo, kaj bo z več kot tri tisoč hektarji kmetijskih zemljišč, ki jih Panvita najema od države - pogodbo za najem so lani podaljšali še za desetletje. In kaj hrvaški prevzem na dolgi rok pomeni za slovenske kmete? Predvsem pa, kako to, da bodo Hrvati za Panvito odšteli tolikšno vsoto, ko pa je država pred leti pomemben delež v podjetju prodala za drobiž?

Zbornica ob prodaji Panvite zaskrbljena nad usodo državnih kmetijskih zemljišč
07. 05. 2024 16.42
V Kmetijsko gozdarski zbornici opozarjajo na morebitne negativne posledice prodaje skupine Panvita hrvaški storitveni družbi Mplus. Kot je v izjavi za medije opozoril njen predsednik Roman Žveglič, bodo novi lastniki, ki imajo svoje načrte, s tem tudi avtomatsko pridobili zakupne pogodbe za več kot 3000 hektarjev državnih kmetijskih zemljišč.

Hrvaški Mplus postal 51-odstotni lastnik skupine Panvita
07. 05. 2024 12.23
Hrvaška storitvena družba Mplus je postala 51-odstotna lastnica skupine Panvita. Z dokapitalizacijo bo podprla strategijo Panvite in razširila svoje poslovanje v agroživilsko industrijo. "Skupini se povezujeta z namenom pozicioniranja nove skupine kot vodilne v živilski industriji v jugovzhodni Evropi," so sporočili iz Panvite.

Novo življenje v zapuščenih prostorih velikih propadlih podjetij
02. 05. 2024 11.01
V prostorih nekdanje tekstilne tovarne Mura na vzhodnem robu središča Murske Sobote, ki so prazni od junija 2019, se spet dela. Več podjetij je prostore kupilo ali najelo, tam delujejo tiskarna, pa tapetništvo in proizvodnja stavbnega pohištva. Prav tako so spet polni prostori nekdanje tiskarne Pomurski tisk nedaleč stran.

Škodo zaradi pozebe utrpeli predvsem sadjarji in vinogradniki
24. 04. 2024 15.38
Druga ocena stanja kmetijskih kultur po nizki temperaturi in snegu v zadnjih dneh kaže, da so škodo utrpeli predvsem sadjarji in vinogradniki, pri čemer so poškodovani zlasti nasadi v izpostavljenih zatišnih legah. Po podatkih Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije je prizadeto tudi jagodičevje. Prizadeto je bilo območje vse Slovenije.

Zimske razmere: se nam lahko ponovi aprilska pozeba iz leta 2017?
23. 04. 2024 06.00
Kaj mraz in veter aprila pomenita za kmete, sadjarje? Kako so se pripravili na vnovično grožnjo pozebe? Bo oroševanje in gretje pomagalo? Pozeba je prejšnji teden že uničila velik del pridelka. Se ponavlja leto 2017, ko zaradi aprilske pozebe poleti nismo mogli jesti slovenskega sadja, ocenjena škoda pa je znašala skoraj 50 milijonov evrov? Letos pa je, potem ko so to pred njo storile že druge, zavarovanje pridelkov proti pozebi ukinila tudi največja zavarovalnica.

Končana prva analiza spremljanja cen v prehranski verigi
15. 04. 2024 13.37
Prva analiza spremljanja cen v prehranski verigi še ne razkriva, kdo se morebiti okorišča z neupravičenimi dobički in oderuškimi maržami, zaradi česar jo je vlada uvedla. Doslej zbrani podatki so primerljivi podatkom statističnega urada, opazovano obdobje pa je prekratko za bolj poglobljene analize, ugotavljajo na kmetijskem ministrstvu.

Hladno petkovo jutro: pozeba na Notranjskem in Krasu
19. 04. 2024 10.38
Po pričakovanjih se je prejšnjo noč temperatura ponekod spustila pod ledišče. Eno izmed nižjih temperatur so izmerili v Babnem Polju, in sicer –6,3 stopinje Celzija. Po prvih zbranih informacijah s terena so škodo zaradi jutranje pozebe v zadnjih dneh utrpeli kmetje na Notranjskem in ponekod na Krasu, med prizadetimi kmetijskimi rastlinami pa so sadno drevje, orehi in trta.

Ob izraziti ohladitvi v prihodnjih dneh možnost pozebe
16. 04. 2024 12.01
S prihodom hladne fronte se bodo temperature ponekod znižale za več kot 15 stopinj Celzija. Ministrstvo za kmetijstvo opozarja na možnost jutranje pozebe v prihodnjih dneh in s tem povečano tveganje za morebitne poškodbe na kmetijskih rastlinah.

Lani zaradi izsekavanja izgubili za površino Švice tropskega pragozda
06. 04. 2024 10.09
Lani je bilo predvsem zaradi izsekavanja izgubljenih 3,7 milijona hektarov tropskega pragozda. To je skoraj površina Švice, kaže poročilo organizacije World Resources Institute. Izguba je bila ob izboljšanju v Braziliji za devet odstotkov manjša kot v 2022, a ostaja visoka. Zaradi požarov v Kanadi je medtem narasla izguba gozda drugod po svetu.

Priprava potice bo letos cenejša kot lani
27. 03. 2024 11.42
Priprava potice za veliko noč bo letos nekoliko cenejša kot lani, saj so bile cene večine osnovnih sestavin za njeno pripravo februarja nižje kot pred letom dni, pred prihajajočimi prazniki ugotavlja državni statistični urad. Moka, sladkor in mleko so se pocenili, jajca so se podražila, za ceno orehov pa svežih podatkov statistiki še nimajo.

Kmetje znova zavzeli bruseljske ulice: slišijo se eksplozije, policija uporabila solzivec
26. 03. 2024 10.46
Nezadovoljni kmetje z okoli 250 traktorjev so zasedli bruseljske ulice, medtem ko tam poteka zasedanje kmetijskih ministrov EU, ki obravnavajo spremembe skupne kmetijske politike. Na več krajih so zanetili ogenj, slišati pa je tudi močne eksplozije pirotehničnih sredstev. Popoldne so se razmere precej zaostrile, protestniki so se znesli tudi nad novinarji. Policija skuša dogajanje umiriti s solzivcem in vodnimi topovi.

Golob o predlogih Bruslja: Odlična novica za slovenskega kmeta
22. 03. 2024 06.14
Voditelji držav EU so odločeni podpreti evropske kmete, ki se soočajo s številnimi izzivi glede upravnih bremen in nelojalne konkurence na kmetijskih trgih. Na zasedanju v Bruslju so pozvali k nadaljnjemu delu, med drugim pri zmanjšanju birokracije in pri zagotavljanju poštene konkurence tako na notranjem trgu, kot tudi globalno. "Kratkoročni ukrepi izrazito zmanjšujejo administrativno breme za male kmete, to so vsi tisti, ki imajo kmetijska zemljišča manjša od desetih hektarjev. Takšnih je v Sloveniji kar 80 odstotkov in to je odlična novica za slovenskega kmeta," je ocenil Golob.

Vsi kmetje ne sprejemajo sporazuma, s protesti bodo nadaljevali
20. 03. 2024 12.17
Novonastala Kmečka iniciativa ne sprejema sporazuma o nadaljnjem sodelovanju pri reševanju zahtev, ki so ga ta teden s kmetijsko ministrico Matejo Čalušić podpisali v šestih kmetijskih organizacijah in je bil podlaga za odpoved protesta. V iniciativi menijo, da dogovor ne rešuje težav slovenskega kmeta, zato bodo nadaljevali protestne aktivnosti.

Končan odvoz 2200 ton nevarnega mulja s Koroške v Avstrijo
19. 03. 2024 12.55
Sanacija onesnaženega mulja na Koroškem je končana. Podjetje Saubermacher Slovenija je v Avstrijo v predelavo odpeljalo 2200 ton mulja, skupna vrednost projekta pa je stala slabih 640.000 evrov. So pa z okoljskega ministrstva sporočili, da bo potrebno v najkrajšem možnem času urediti center za ravnanje z onesnaženimi zemljinami na območju Mežiške doline in Celjske kotline.

Kmetje odpovedali protest: vlada pozitivno odgovorila na večino zahtev
18. 03. 2024 07.42
Po intenzivnih pogajanjih, ki so potekala ta konec tedna, so se predstavniki kmetijskih organizacij odločili, da veliki kmečki protest, ki so ga napovedali za torek v Ljubljani, za zdaj prekličejo. Kmetijsko ministrstvo je z njimi podpisalo dogovor, nadaljevali pa bodo pogajanja. Ministrica je pozdravila pripravljenost kmetov na kompromise in pričakuje uspešne nadaljnje pogovore.