kmetijskih

Po burni sredi državo zajela krajevna neurja z nalivi in točo
20. 07. 2023 08.41
Pozno popoldne so se posamezne nevihtne celice pomaknile iz Avstrije čez Koroško in Štajersko. Nevihte so tudi tokrat marsikje spremljali močnejši sunki vetra in toča. Zvečer je tudi nad Kranjem nastala nova celica z veliko verjetnostjo za pojav toče, ki se je nato pomikala proti jugovzhodu, so sporočili iz Agencije za okolje.

Nevihtna linija pustošila z močnim vetrom in točo, prijavljenih 900 izrednih dogodkov
19. 07. 2023 15.33
Slovenijo je v le nekaj urah prešel nevihtni pas, ki je najprej dosegel zahod države in se nato pomikal proti vzhodu. Nevihtna linija z močnim vetrom in točo v velikosti oreha je zopet lomila drevesa in odkrivala strehe. V Kamniku so aktivirali občinski štab civilne zaščite, vodo pa naj občani prekuhavajo. Prav tako v Celju, kjer je močan veter odkril streho na nogometnem stadionu, na Plečnikovem stadionu v Ljubljani pa je odpihnilo del pločevinaste strehe. Večje število oseb se ni moglo vrniti iz doline Krme.

Silovit veter podiral drevesa in odkrival strehe, številni brez elektrike
19. 07. 2023 06.15
Slovenijo je že v torek prešla obsežna nevihtna linija. Veter je podiral drevesa in odkrival strehe, brez električne energije je ostalo več tisoč odjemalcev. Kako obsežna je škoda neurij, zaenkrat ni znano. V občinah Kostel, Kranjska Gora in Brežice so gasilci na varno evakuirali 253 ljudi, ki so taborili na prostem, so sporočili iz Uprave RS za zaščito in reševanje.

Kako pridelek zaščititi pred ujmami: 'Treba je delati na preventivi'
18. 07. 2023 20.17
Dolgotrajna bo sanacija škode, ki jo je neurje povzročilo v Posavju in na Dolenjskem. Samo v Krškem je toča uničila več kot 400 hektarjev kmetijskih površin. A dejstvo je, da bo vremenskih skrajnosti vse več, slovenska samooskrba s sadjem pa je le okoli 30-odstotna. Kako torej zaščititi pridelke pred točo, sušo in pozebo ter kako povečati samooskrbo? Temu črnemu scenariju namreč ne bomo mogli ubežati, je ob obisku Evrosada, največjega slovenskega sadjarja, izpostavila predsednica republike Nataša Pirc Musar. In rešitve?

Življenje v 'pečici': Vročinski val zajel taborišča za razseljence
16. 07. 2023 21.01
Vročina pa ne pustoši samo po naši celini, temveč napada tudi drugod. Hudo je denimo v begunskih taboriščih v Siriji, kjer je zaradi pomanjkanja možnosti hlajenja in že tako slabih bivalnih razmer izpostavljenost boleznim zaradi vročine močno povečana.

Golob po neurjih: Stroške intervencij bi lahko povrnili že v naslednjih tednih
14. 07. 2023 16.04
Državni sekretar na ministrstvu za obrambo Rudi Medved in poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan sta si popoldne v Posavju ogledala škodo po četrtkovi ujmi. Medved je ob tem občinam, ki jih je prizadela ujma, obljubil hitro pomoč države. Ta bo najprej pokrila stroške intervencij. Škoda bo sicer večja kot ob spomladanski ujmi, je ocenil Medved. Posledice ujme si je pozno popoldan v Orehovcu in Pišecah ogledal tudi predsednik vlade Robert Golob.

Blizu Krškega padla 12-centimetrska toča rekorderka
14. 07. 2023 10.39
V Gorenji Lepi vasi blizu Krškega je padla 12-centimetrska toča, kar naj bi potrdil tudi Evropski laboratorij za hude nevihte. S tem je bil izenačen rekord najdebelejše toče iz Črnomlja leta 2018. Sicer pa je četrtkova toča, ki je klestila po Dolenjskem in v Posavju, največ škode povzročila v Krškem in na Mirni.

Zelena luč nadaljnjemu sprejemanju zakonodaje o obnovi narave, ki razdvaja evroposlance
12. 07. 2023 16.19
Evropski parlament je po burnih razpravah vendarle prižgal zeleno luč pogajalskim izhodiščem za uredbo o obnovi narave, ki je močno razdelila poslance. Za izhodišča za pogajanja s Svetom EU je glasovalo 336 poslancev, proti jih je bilo 300. Postopek sprejemanja zakonodaje se bo tako lahko nadaljeval. Bogovič, ki je glasoval proti, je opozoril, da predvideni ukrepi ne upoštevajo specifik držav. "Posledično bi lahko v Sloveniji izgubili kar 10 odstotkov kmetijskih površin," je poudaril. Nemec, ki je podprl zakonodajo, pa je opozoril na izgubo biotske raznovrstnosti. "Odločitve različnih generacij so nas skozi desetletja in stoletja pripeljale do stanja, ki za planet enostavno ni vzdržno," je poudaril.

Novela Zakona o zaščiti živali: veterinarji in kmetje skeptični, zaščitniki živali naklonjeni
12. 07. 2023 15.27
Kmetje, veterinarji in predstavniki nevladnih organizacij s področja zaščite živali se strinjajo, da je treba poskrbeti za dobrobit živali, vendar so neenotni glede podpore predlagani noveli Zakona o zaščiti živali. Veterinarji in kmetje nasprotujejo uvedbi pooblaščenih svetovalcev, medtem ko so jim v društvih za zaščito živali večinoma naklonjeni.

Kdo se boji zelenega moža?
08. 07. 2023 14.09
Morda se še spomnite otroške igre "Kdo se boji črnega moža?". Črni mož zavpije "Kdo se boji črnega moža?" in se nato zapodi med otroke, ki jih lovi. Oni odgovarjajo "Nihče!" in se mu poskušajo spretno izogniti. Danes imam občutek, da se gremo eno drugo igro, v kateri se sprašujemo, kdo se boji "zelenega moža", le da je tukaj odgovor pogosto kar "Jaz!" ali pa "Vsi mi!", s seveda redkimi izjemami. Vsekakor v tem paničnem strahu pred "zelenim" ne morem mimo tega, da ne bi iskala tistih, ki so postavili pravila igre, tistih, ki strašijo z "zelenim možem". Zeleno brez dvoma pomeni neki konec starih navad, ampak ali pomeni tudi brezkompromisni konec vseh in vsega? Lakoto? Življenje v temi in mrazu?

Poslanci brez glasu proti sprejeli novelo zakona o kmetijstvu
06. 07. 2023 16.02
Poslanci so z 79 glasovi za in brez glasu proti sprejeli novelo zakona o kmetijstvu. Medtem ko so v koalicijskih strankah izrazili prepričanje, da bo z njegovo pomočjo možno ugotoviti dejanska cenovna razmerja v prehranski verigi, pa so v opoziciji izrazili bojazen, da kmetom prinaša dodatna administrativna bremena.

Inšpekcijski nadzor na stojnicah: neizdaja računov, zaposlovanje na črno
06. 07. 2023 14.20
Inšpekcijske službe letos koordinirano izvajajo nadzor nad prodajo sadja in zelenjave na stojnicah. Do sredine junija so izvedle več kot 500 nadzorov. Inšpektorji ugotavljajo različne kršitve zakonodaje, izrekli so tudi prepovedi opravljanja dejavnosti.

Kmetje v skrbeh: zaradi ukrajinskega žita domača letina nekonkurenčna
29. 06. 2023 21.00
Kot pomoč Ukrajini je Evropska unija pri izvozu kmetijskih proizvodov sprostila kvote, evropski trg pa sta preplavila ukrajinsko žito in perutnina, cene so padle, kmetje na Poljskem, Madžarskem, Slovaškem, v Bolgariji in Romuniji pa so se znašli na robu preživetja. Enake težave imajo tudi naši kmetje. Tona ukrajinske pšenice stane 170 evrov. Lani ob žetvi je bila tona odkupne cene pšenice v Sloveniji povprečno od 330 do 350 evrov. Kmetijski inštitut je izračunal, da so imeli slovenski kmetje letos ob povprečnem pridelku šestih ton na hektar strošek pridelave 285 evrov na tono, zato pozivajo državo in kmetijsko ministrstvo, naj zaščitita slovensko pšenico in slovenskega kmeta.

56 vetrnic na Pohorju: investitor umaknil vloge za gradbeno dovoljenje
29. 06. 2023 15.36
Projektna družba Energija na veter, ki pripravlja projekt 56 vetrnic na treh lokacijah Bistriškega Pohorja, je na podlagi odločitve ministrstva za naravne vire in prostor, da zavrne možnost za podaljšanje roka za dopolnitev vloge za prvih 22 vetrnic, predvidenih v sklopu Vetrnega parka Pohorje, umaknila vloge za gradbeno dovoljenje.

Škoda na Ptujskem velika, kmetje pričakujejo interventni zakon
28. 06. 2023 12.46
Škoda na kmetijskih površinah zaradi nedavnih poplav in plazov na območju Spodnjega Podravja bo visoka, zato Kmetijsko-gozdarska zbornica Slovenije pričakuje, da bo država tudi v tem primeru sprejela interventni zakon, s katerim bi pomagala kmetom. Težava pa je, da škode na pridelkih ne ocenjujejo, ker jih je pred poplavami mogoče zavarovati.

Ministrstvi in kmetje so se uskladili glede predlogov za območja Nature 2000
23. 06. 2023 16.16
Predstavniki ministrstev za kmetijstvo in za naravne vire ter deležnikov v kmetijstvu so se na pogajanjih dokončno uskladili glede predlogov prostovoljnih ukrepov za območja Nature 2000. Evropski komisiji bodo predlagali prostovoljna ukrepa, ki bi nadomestila plačila Natura 2000.

Teden, ki so ga zaznamovali športni podvigi
17. 06. 2023 12.17
Sinjemodro slavje v Manchestru, zgodovinski dosežek Novaka Đokovića, novi prvaki lig NHL in NBA – tu nikakor ne moremo mimo fenomenalnega Nikole Jokića – pa slovenska kolesarska pentlja. Minuli teden je nedvomno minil v znamenju športa. Kaj pa druge novice? V Ukrajini poteka protiofenziva, Italijani so se poslovili od Silvia Berlusconija, v Grčiji pa se je zgodila nezamisljiva tragedija.

'Uvedba strogega režima samo eden od možnih ukrepov'
15. 06. 2023 14.49
Naravovarstvene cilje na območjih Nature 2000 je treba doseči, ob pripravi programa upravljanja teh območij v 2023–2028 poudarja ministrstvo za naravne vire. Med njimi je izboljšanje stanja vrst na travnikih, kar je povezano z intenzivnostjo kmetovanja na njih. Ukrepi so lahko prostovoljni, a ti v preteklosti niso bili učinkoviti, opozarjajo.

Trgovci: Mi nikogar ne lupimo, z veseljem bomo pokazali svoje marže
12. 06. 2023 19.47
So za visoke cene hrane v Sloveniji krivi oderuške marže in neupravičeni dobički proizvajalcev in trgovcev? Tako je pred kratkim izjavil premier Robert Golob in napovedal, da bo vlada od julija kar pol leta spremljala cene hrane v celotni verigi: od kmeta do trgovca. A kot pravijo kolegi iz časnika Finance, ki so analizirali poslovanje vseh večjih trgovskih in prehrambnih družb v Sloveniji, oderuških marž niso našli, prej nasprotno, večini trgovcev in živilskih podjetij so dobičkovne marže v zadnjih letih precej padle.

Eden najbolj aktivnih vulkanov na svetu začel bruhati lavo, evakuirali 12.000 ljudi
12. 06. 2023 07.46
Najbolj aktiven filipinski vulkan Mayon je začel bruhati lavo in s tem prisilil 12.000 vaščanov k obvezni evakuaciji iz večinoma revnih kmetijskih skupnosti. Vulkan je sicer že prejšnji teden začel kazati znake morebitnega izbruha, zato so bili ljudje v pripravljenosti.

Brez sprememb na krožnikih ne bo šlo: 'Ni pa treba, da vsi postanemo vegani'
11. 06. 2023 09.11
Kako zagotoviti okolju prijaznejše kmetijske prakse in hkrati zagotoviti, da bomo imeli na krožniku dovolj raznolike in kakovostne hrane? Brez spremembe prehranskega sistema ne bo šlo, opozarja okoljski znanstvenik dr. Žiga Malek iz inštituta za okoljske študije na univerzi Vrije v Amsterdamu. Želi si sistem, ki bo bolj robusten proti podnebnim spremembam in bo imel manjše vplive na okolje. Kmete, ki so se v zadnjem času podali na ulice, razume, saj ne moremo zahtevati enakega prehranskega sistema, obremenjevati pa samo eno stran. Zato moramo kmete podpreti in jih kot enakopravne deležnike vključiti v razpravo, ne pa da jim bomo samo zapovedovali, pravi. In kje začeti?

Kako nas duši centralizacija?
10. 06. 2023 12.17
Slovenija in Slovenci smo bili skozi zgodovino prisotni bolj ali manj na obrobju večjih držav in državnih tvorb. Pogosto iz tega izhaja zmotna predstava, da zato nismo imeli večje vloge oz. da se nas dogajanje v njih v praksi ni preveč dotikalo. V zadnjih letih Avstro-Ogrske in v obeh Jugoslavijah so bili slovenski politični veljaki zelo aktivni v diskusiji, kakšen naj bo interni ustroj teh večnacionalnih tvorb. V veliki večini s(m)o – ne glede na ime krovne države – Slovenci zagovarjali federalistične rešitve, ki bi Sloveniji in drugim manjšim narodom zagotavljale interno avtonomijo.

Nekateri plazovi po nedavnih nalivih sanirani, škode za več kot 50 tisoč evrov
09. 06. 2023 10.13
Sklad kmetijskih zemljišč in gozdov RS je pri nekaterih plazovih, ki so jih sprožili močni nalivi v maju in juniju, že opravil nujna sanacijska dela. Pri večjih plazovih, ki zahtevajo obsežnejšo sanacijo, pripravlja javno naročilo za izvedbo del. Kot so v skladu zapisali v sporočilu, bodo v prihodnje nujni preventivni ukrepi.

V poplavljeni regije Herson ujetim prebivalcem vodo dostavljajo tudi z droni
08. 06. 2023 08.50
Po podatkih ukrajinskega notranjega ministra je bilo po torkovi porušitvi jezu Nova Kahovka poplavljenih 30 naselij ob reki Dneper, več tisoč ljudi so evakuirali iz njihovih domov. Ob tem še več sto tisoč ljudi nima dostopa do čiste vode, zato plastenke z vodo ukrajinska vojska prebivalcem, ki so ostali ujeti v hišah, dostavlja kar z droni. Poleg tega bo imelo uničenje jezu katastrofalne učinke na premike min na prizadetem območju, je v sredo posvaril Rdeči križ. Gre za še eno od nevarnosti, ki po razlitju vode iz jezu grozijo okoliškim krajem, pri čemer ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski pogreša pomoč Združenih narodov in Rdečega križa.

Satelitski posnetki poplav po uničenem jezu: iz vode kukajo le strehe hiš
08. 06. 2023 13.26
Razsežnost poplav, ki jih povzročilo porušenje jezu hidroelektrarne na reki Dneper v kraju Nova Kahovka, je vse bolj jasna. Satelitske slike razkrivajo, da voda ponekod sega do streh hiš, ponekod pa so celo popolnoma potopljene.

'Mislim, da prihaja obdobje, ko bodo trendi rasti cen začeli pojenjati'
08. 06. 2023 06.00
Bo hrana res cenejša? Bomo plačevali manj za kruh, mleko in druga osnovna živila? V Nemčiji so nekateri trgovci že napovedali trajno nižanje cen mlečnih izdelkov, kar pri nas želi doseči vladna odredba, ki bo z naslednjim mesecem pol leta spremljala cene pridelkov in izdelkov v prehranski verigi. In čeprav naj bi se tudi pri nas cene umirjale, se te ne umirjajo za vse surovine. Zaradi posledic razstreljenega jeza v Ukrajini so denimo danes spet poskočile cene žita na borzah.

Ukrajinske sile pri Bahmutu prešle v napad. Dneper še naprej poplavlja
07. 06. 2023 08.06
Ukrajinski predsednik zatrjuje, da eksplozije na jezu reke Dneper, zaradi katerih so regijo prizadele velike poplave, ne bodo uničile prizadevanj Kijeva za začetek protiofenzive. Ta se uradno še ni začela, naj bi pa ukrajinske sile v okolici Bahmuta napredovale za nekaj sto metrov. Ob tem EU poplavljenim območjem ponuja pomoč.

'Ni naloga države, da spremlja cene po celotni prehranski verigi'
07. 06. 2023 19.27
Gospodarska zbornica je prepričana, da nov vladni poskus zajezitve visokih cen hrane s spremljanjem cen po celotni prehranski verigi ni delo države. Naš največji trgovec z živili ob tem sporoča, da oderuških marž pri njih ne bodo odkrili. Zakaj so torej nekateri, tudi slovenski, izdelki na policah italijanskih trgovin cenejši? Pri Mercatorju so prepričani, da so nizke cene posameznih izdelkov del strategije, kako "čez mejo" privabiti slovenske kupce. Opozarjajo tudi, da je slovenski trg manjši, zato so nabavne cene za trgovce v Sloveniji višje.

'Uničenje jezu Kahovka je največja okoljska katastrofa v Evropi po Černobilu'
07. 06. 2023 07.00
Posledice uničenja jezu Kahovka na okolje še niso povsem jasne, ukrajinski znanstveniki namreč čakajo, da se voda povsem umakne. Kljub temu svarijo, da bi to lahko povzročilo najhujšo okoljsko katastrofo po jedrski nesreči v Černobilu.

Plazovi v Šentilju: 'Ko sem prišel domov, so že vrata hiše padla'
06. 06. 2023 21.00
Po majski ujmi so v Šentilju našteli okoli 150 plazov ob objektih ali cestah, 300 pa na kmetijskih površinah. Deževje zadnjih dni je stanje še poslabšalo, veliko plazov je še aktivnih. Ogroženih je sedem objektov, še dvajsetim preti nevarnost ob morebitnem premikanju plazov. Tudi hiši družine iz Sladkega Vrha, ob kateri je zazijala ogromna razpoka.