kmetijskih

Država razmišlja o izkrčitvi državnih gozdov, ki so jih občine opredelile kot kmetijska zemljišča

06. 04. 2022 13.05

Na ministrstvu za kmetijstvo razmišljajo o dodatku k pogodbi o upravljanju državnih gozdov, po katerem bi SiDG gozdove, ki so jih občine opredelile kot kmetijska zemljišča, izkrčil in jim spremenil katastrsko kulturo. Po besedah direktorja sektorja za gozdarstvo na SiDG Iva Trošta gre za predlog ministrstva, kjer pa vse še ni dorečeno.

Ljubljanske mlekarne bodo kmetom za mleko plačale 5 centov več

06. 04. 2022 00.15

Ljubljanske mlekarne bodo tudi v mesecih aprilu in maju dvignile odkupno ceno mleka.

Na Koroškem zaradi sadre pod lupo inšpekcije že 21 kmetij

05. 04. 2022 15.16

Inšpekcijske službe so v nadzor zaradi suma posipanja odpadne sadre na kmetijske površine v občinah Slovenj Gradec, Dravograd in Mislinja vključile 21 kmetij s skupaj 60 hektarji kmetijskih zemljišč, na katerih naj bi uporabili okoli 510 ton omenjene bele snovi. Od kod sadra prihaja, za zdaj še ugotavljajo.

Nekateri kmetje polja pobelili s sadro, ki močno presega dovoljene vrednosti svinca

31. 03. 2022 15.49

Nekatera polja in travnike v okolici Slovenj Gradca so kmetje zadnje tedne prekrili z nenavadno belo snovjo. Analize so pokazale, da gre za industrijsko sadro, ki je stranski proizvod iz Steklarne Rogaška in ki tudi do 33-krat presega dovoljene vrednosti svinca. Inšpekcijski postopek poteka pri več kmetih. V Steklarni Rogaška navedbe zanikajo.

Izolski župan po ovadbi v zadevi Pivec: Občinski proračun ni bil oškodovan

30. 03. 2022 12.25

Izolski župan Danilo Markočič se je odzval na ovadbo zoper njega v zadevi Pivec. Kot je poudaril v izjavi po srečanju s podjetnikom Miho Kozamernikom, občinski proračun ni bil oškodovan. Pojasnil je še, da je Aleksandra Pivec stroške prenočišča poravnala, na občini pa so Policiji dali vse zahtevane dokumente.

ANALIZA PRVI DEL: Kako bi politične stranke reševale največje izzive časa?

28. 03. 2022 06.00

Pred prvim velikim predvolilnim soočenjem predsednikov največjih političnih strank, ki je na sporedu nocoj ob 20. uri na POP TV, objavljamo poglobljeno analizo volilnih programov. Kakšne ukrepe bi sprejeli, da nas prihodnjo zimo ne bo zeblo in bodo police še vedno založene s hrano? Si bodo mladi lahko privoščili lastno stanovanje? Danes je stanje še slabše kot pred štirimi leti. Kaj pa zunanja politika? Večina strank je zvezi Nato denimo še vedno naklonjena.

Evropski parlament spodbudil k večji neodvisnosti proizvodnje hrane v EU

24. 03. 2022 13.16

Evropski parlament je sprejel resolucijo o potrebi po nujnem akcijskem načrtu EU za zagotovitev prehranske varnosti v Uniji in zunaj nje po ruski invaziji na Ukrajino. Poslanci pozivajo k takojšnji pomoči v obliki preskrbe s hrano za Ukrajino in k ponovnemu zagonu strategije EU za proizvodnjo hrane, so sporočili iz parlamenta.

Stekla pogajanja za zvišanje odkupne cene mleka na raven povprečja EU

24. 03. 2022 11.12

Na ministrstvu za kmetijstvo je potekal prvi krog pogajanj o izboljšanju razmer v mlečnem sektorju. Deležniki v verigi so pristali na več zahtev kmetov, ne pa (še) tudi na zvišanje odkupne cene mleka za pet centov na 42 centov na liter, kolikor je povprečje v EU. V podporo sindikatu kmetov se je pred stavbo ministrstva zbralo 60 mlekarjev.

Bruselj za sprostitev 500 milijonov evrov pomoči kmetom, Sloveniji 1,7 milijona

23. 03. 2022 15.02

Evropska komisija je predstavila predloge za zagotovitev prehranske varnosti v EU spričo ruske invazije na Ukrajino. Med drugim je predlagala sprožitev 500 milijonov evrov finančne pomoči za najbolj prizadete kmete. Zavzela se je tudi za izredno podporo Ukrajini v višini 330 milijonov evrov.

Pridelovalce žit skrbi morebitna zaustavitev izvoza mineralnih gnojil iz Rusije

22. 03. 2022 12.36

Sestala se je komisija za odkup in prodajo žit. Kmetijski minister dr. Jože Podgoršek pravi, da se je sestala z namenom, "da postavimo približne modele kalkulacij, da bi že v tem trenutku lahko sklepali zavezujoče pogodbe s slovenskimi kmeti v žitni verigi zato, da bi slovensko žito v največji meri ostalo v Sloveniji tudi ob žetvi".

Na Hrvaškem razmišljajo o omejitvi nakupov jedilnega olja

20. 03. 2022 08.29

Hrvaška skupina Fortenova, kamor spadata tudi Konzum in Mercator, bo verjetno uvedla omejitve pri nakupih jedilnega olja. O tem razmišljajo zaradi povečane potrošnje, ne pa zato, ker olja ne bi imeli, je za hrvaško televizijo povedal direktor Fortenove Fabris Peruško.

Koalicijska pogodba: kaj so obljubili, kaj izpolnili in na kaj pozabili

17. 03. 2022 06.00

SDS, NSi, SMC in DeSUS so 25. februarja 2020 podpisale koalicijsko pogodbo za obdobje dveh let. Ukrepe so razdelili na devet področij. Preverili smo njihove obljube in ocenili, ali so jih izpolnili.

Na kmetijskem ministrstvu krizni sestanek zaradi dobave pšenice

11. 03. 2022 14.50

Razmere na trgu s pšenico so pri nas negotove, potem ko je Madžarska sprejela odlok o uveljavljanju predkupne pravice za izvoz te žitarice in je izvoz iz države praktično ustavljen. Na kmetijskem ministrstvu, kjer so v rednih stikih z madžarsko stranjo, je bil zato po neuradnih informacijah sklican krizni sestanek.

Rekordne cene hrane: v zadnjih 20 letih višje za dobrih 73 odstotkov

11. 03. 2022 13.38

Predsednik vlade Janez Janša glede samooskrbe in cen hrane pravi, da mogoče ne bo desetih vrst rogljičkov na mizi, a lačni ne bomo. A dejstvo je, da so cene hrane v Sloveniji najvišje v zadnjih 20 letih. Od začetka februarja 2002 pa do konca februarja 2022 so se cene hrane zvišale za 73,1 odstotkov, kažejo podatki Statističnega urada RS (SURS).

Zaradi višjih cen energentov vlada podrobneje opredelila pomoč kmetijstvu

11. 03. 2022 09.17

Vlada je na četrtkovi dopisni seji izdala odlok o finančnem nadomestilu zaradi vpliva povečanja cen mineralnih gnojil in energentov na kmetijsko pridelavo, s katerim je predpisala podrobnejše pogoje pomoči, pa tudi postopek pridobitve in morebitnega vračila. Nadomestilo naj bi prejelo 56.000 nosilcev kmetijskih gospodarstev in 11.000 čebelarjev.

Nas čaka prehranska draginja?

10. 03. 2022 10.30

Napadi na ukrajinska mesta ob črnomorski obali, kjer ležijo pomembna pristanišča, bi lahko popolnoma prerezali tokove pšenice, sončničnega olja, pa tudi gnojil, od katerih je vsa Evropa močno odvisna. To pa je lahko neposreden udarec vsej prehranski verigi, od kmeta do kupca, tudi v Sloveniji. Trenutno je kmete najbolj prizadela rast cen gnojil: z lanskih 200 evrov so letos poskočila že na okoli 800 evrov. Podražitve repromaterialov in težave v dobavnih verigah pa se bodo prelile tudi v končne cene. Košarica 14 osnovnih živil je že zdaj za skoraj 5,5 odstotka dražja, kot je bila poleti. Nekateri proizvajalci pa že napovedujejo rekordne cene svinjine in govedine.

Ne samo pogonska goriva, tudi cene hrane se dvigujejo v nebo: 'Korona je bila mala malica'

09. 03. 2022 20.01

Goriva že plačujemo bistveno dražje. Bomo tudi hrano? Dogajanje v Ukrajini in sankcije proti Rusiji bodo zagotovo vplivale na cene hrane, pravijo poznavalci razmer. Vse več držav že prepoveduje izvoz hrane. Ukrajina je do konca leta prepovedala izvoz nekaterih žitaric, soli in mesa. Srbija bo zaustavila izvoz pšenice in moke, omejile ga bodo tudi Madžarska, Turčija, Argentina in Moldavija. Da so dvigi cen neizogibni, so prepričani tudi v naši mesni industriji. V Celjskih mesninah so povedali celo, da bi lahko cene svinjskega in govejega mesa dosegle rekordne vrednosti.

Vse več držav se odloča za prepoved izvoza hrane

09. 03. 2022 11.34

Vojna v Ukrajini in sankcije proti Rusiji bodo zagotovo vplivale na svetovno oskrbo s hrano. Ukrajina je do konca leta prepovedala izvoz nekaterih žitaric, soli in mesa. Tudi Srbija bo zaustavila izvoz pšenice in moke. Za podoben korak so se pred dnevi odločile tudi Madžarska, Turčija, Argentina, Moldavija in nekatere druge države.

Podražitve bodo po žepih udarile tudi kmete

08. 03. 2022 18.45

Višja cena goriva se bo prelila v ostale podražitve, ki smo jih že deležni in jih še bomo. Dogajanje v Ukrajini in Rusiji največ skrbi povzroča na trgu hrane. Cene gnojil so podivjale, prav tako je vprašanje, kaj bo s krmili. Ukrajina in Rusija sta namreč državi, ki pridelata 30 odstotkov pšenice za celotni svet. Države že omejujejo prodajo lastne pšenice, ker se zavedajo, da je treba imeti hrano najprej za domači trg. Kaj pravijo naši kmetje?

Shod ob 8. marcu: 'Namesto rož enako plačilo žensk in dostojne pokojnine'

08. 03. 2022 16.43

Ob 8. marcu, mednarodnem dnevu žensk, je na ljubljanskem Kongresnem trgu potekal shod, na katerem so udeleženci izpostavili neenakovreden položaj žensk v Sloveniji. "Ženske pogosto delajo v poklicih, ki so najslabše plačani, ob tem pa še vedno večinsko prevzemajo skrb za otroke in starejše," so poudarili tudi gostje dogodka Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS). Opozorili so na po njihovem mnenju lažen občutek, da so ženske v Sloveniji enake moškim. Tudi državni svet nadaljuje s tradicijo tematskih omizij ob 8. marcu. Kot so poudarili, je delež poslank v slovenskem parlamentu pod evropskim povprečjem.

Prehranske verige: 'Vprašanje ni, ali kriza bo. Vprašanje je, kako huda bo'

07. 03. 2022 15.05

Vse več je opozoril, da bodo vojna v Ukrajini in sankcije proti Rusiji močno pretresle svetovno oskrbo s hrano. Obe sta pomembni dobaviteljici pšenice, kar 57 odstotkov vse koruze, ki jo uvozi EU, pa pride iz Ukrajine. Zdaj se je Kijev odločil omejiti izvoz nekaterih kmetijskih proizvodov. Marsikje po državi namreč že močno primanjkuje hrane.

V veljavi zakonska podlaga za pomoč ob visokih cenah energentov

05. 03. 2022 09.10

Veljati sta začela zakona o ukrepih za omilitev posledic visokih cen energentov za prebivalstvo, gospodarstvo in kmetijstvo. Med drugim prinašata podlago za nižje položnice, izplačilo enkratnega dodatek za okoli 710.000 prebivalcev ter pomoč za gospodarske subjekte, kmetijska gospodarstva in čebelarje. A prvemu zakonu se obeta ustavna presoja.

Ruski napad na Ukrajino bi lahko destabiliziral svetovno oskrbo s hrano

02. 03. 2022 12.55

Vojaški spopad med Ukrajino in Rusijo bi lahko ogrozil svetovne zaloge hrane, opozarja Svetovni program Združenih narodov za hrano. Kmetijski minister Podgoršek je zaradi trenutnih razmer v Ukrajini že imenoval krizno delovno skupino na področju prehranske varnosti. Kot je poudaril, slovenski kmetje in potrošniki vpliva vojne v tem trenutku še ne zaznavamo. Je pa ocenil, da bo izredno težka situacija v Ukrajini imela vpliv na kmetijski in živilski sektor v celotni regiji in Evropski uniji.

Kriza v Ukrajini: nas čaka še dodatna podražitev živil?

23. 02. 2022 19.48

Rusko-ukrajinska kriza na mednarodnih trgih že dviguje ceno plina, nafte, tudi nekaterih surovin. Pa bi lahko bila dražja tudi hrana? Posledično tudi pri nas? Že med epidemijo se cene hrane poskočile, letos je po mnenju agrarnega ekonomista pričakovati še 5-odstotno zvišanje. In ta kriza na Vzhodu lahko cene požene še višje. Tako Rusija kot Ukrajina sta namreč pomembni kmetijski proizvajalki. Kaj bi se pri nas lahko podražilo, če bi se kriza v Ukrajini stopnjevala?

DZ potrdil ukrepe za omilitev posledic visokih cen energentov

22. 02. 2022 16.05

Zakon o ukrepih za omilitev posledic visokih cen energentov predvideva enkratni dodatek za 710.000 prebivalcev, izenačitev pravic vseh gospodinjskih odjemalcev, tudi etažnih, ter začasno, trimesečno oprostitev plačevanja prispevkov in omrežnin, ki naj bi za okoli 30 odstotkov znižala položnice. Prav tako je DZ z zakonom potrdil pomoč gospodarski in kmetijski dejavnosti, ki vključuje enkratno nepovratno pomoč za podjetja, ki se jim bo strošek energije letos glede na lani povečal za več kot 40 odstotkov, in nadomestilo za kmete v obliki pavšala na hektar zemljišča glede na vrsto rabe. Za novi zakon je glasovalo 46 poslancev, eden je bil proti.

Levica: Energetski vavčerji naj se razdelijo glede na dohodek gospodinjstva

15. 02. 2022 13.27

V Levici so kritični do vladnega predloga zakona, ki prinaša solidarnostni energetski dodatek. Kot izpostavljajo, bo denar praktično teden dni pred volitvami razdeljen razmeroma naključno. Z dopolnili v Levici med drugim predlagajo, da se vavčerji razdelijo v 15 dneh po uveljavitvi zakona in glede na dohodek gospodinjstva.

Nacionalizacija? Ustavno sodišče bo obravnavalo Levico in SD

07. 02. 2022 22.54

Odločitev, ki bo prav gotovo zatresla slovensko politično prizorišče. Ustavno sodišče se je odločilo, da bo absolutno prednostno obravnavalo delovanje strank Levice in SD ter pobudo o protiustavnosti programa Levice, ki predvideva nacionalizacijo podjetij in kmetijskih zemljišč v velikosti veleposesti.

Dve milijardi evrov v državnih gozdovih, med zasebniki kraljuje Cerkev

01. 02. 2022 06.00

Slovenijo prekriva skoraj 60 odstotkov gozda, s čimer sodimo v evropski vrh, za Finsko in Švedsko. Petino gozda ima v lasti država, s tem pa tudi dve milijardi evrov. Za nekdanjega kmetijskega ministra Dejana Židana je dejstvo, da je šlo toliko gozdov v denacionalizacijo, velika sramota. Večina gozdnih površin, slabih 80 odstotkov, jih je namreč v zasebni lasti, ali – imamo kar 413 tisoč lastnikov gozda. Največji zasebni lastnik pa Rimskokatoliška cerkev. Pa znamo gospodariti z gozdovi? Kdo jih obvladuje?

Ukrepi za zajezitev vpliva cen energentov tudi v gospodarstvu in kmetijstvu

29. 01. 2022 19.34

Vlada je zaradi dviga cen energentov pripravila predlog zakona o ukrepih za pomoč gospodarstvu in kmetijstvu. "Ukrep je vreden 70 milijonov evrov in bo zajel približno 14.500 gospodarskih subjektov," je na novinarski konferenci po seji vlade povedal gospodarski minister Zdravko Počivalšek.

Nagrade kmetom in gozdarjem za shranjevanje ogljika v tleh

28. 01. 2022 15.23

Kmetijski minister Jože Podgoršek je na berlinski ministrski konferenci v okviru Globalnega foruma za hrano in kmetijstvo napovedal vzpostavljanje novega poslovnega modela, in sicer ogljičnega kmetovanja. Kmetje in gozdarji bodo dodatno nagrajeni za shranjevanje ogljika v tleh, je dejal.