kmetijskih

Cene hrane vse višje, slovenskim kmetom pa pridelki ostajajo v kleteh

22. 04. 2021 17.11

Verjetno ste že opazili, da morate v trgovini za hrano odšteti več kot pred letom dni, a tako je po vsem svetu. Cene hrane so marca zrasle že deseti zaporedni mesec in dosegle najvišjo raven v skoraj sedmih letih, ugotavlja Organizacija združenih narodov za prehrano in kmetijstvo. Na dvig cen so vplivale predvsem podražitve rastlinskih olj, mesa in mlečnih proizvodov, slednje predvsem zaradi povečanega kitajskega uvoza. A višje cene v trgovinah se ne poznajo slovenskim kmetom. Trgovci se namreč odločajo za cenejše proizvode, ki jih uvozijo iz tujine, slovenskim kmetom pa pridelki ostajajo v skladiščih.

Apel: Kosite pozneje, zaradi pozebe bo glavna hrana čebelam cvetje na zelenicah

22. 04. 2021 17.38

Zaradi nedavne pozebe je v veliki meri uničeno cvetje sadnega drevja. Glavna hrana za čebele bodo letos tako cvetlice na travnikih. Na Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije ob tem pozivajo k nekoliko poznejši košnji zelenic, predvsem tistih na javnih površinah, od katerih ni odvisna krma živali. Še posebej pomemben bo regrat, ki izdatno medi. "Letos bo štel vsak regratov cvet," pravi predstavnik za odnose z javnostmi KGZS Marjan Papež, sicer tudi sam čebelar. Če pa se že v teh dneh odločite za košnjo, to opravite zvečer ali ob slabem vremenu, še apelira.

Evropska komisija zaščitila slovensko potico

22. 04. 2021 10.36

Evropska komisija je v Uradnem listu objavila Izvedbeno uredbo Komisije o vpisu imena v register zajamčenih tradicionalnih posebnosti "Slovenska potica", s katero je potico zaščitila kot zajamčeno tradicionalno posebnost. Zaščita z zajamčeno tradicionalno posebnostjo pomeni, da proizvodnja slovenske potice ni geografsko omejena, zato se lahko proizvaja kjer koli, pogoj je le certifikat, da je proizvedena skladno s potrjeno specifikacijo za slovensko potico.

Požar uničil hlev v Tacnu, živino uspešno rešili

21. 04. 2021 06.25

V poznih večernih urah je na Kajakaški cesti v Ljubljani zagorelo gospodarsko poslopje. Požar je gasilo 19 poklicnih in 56 prostovoljnih gasilcev iz petih gasilskih enot. 35 glav živine jim je uspelo rešiti, gospodarsko poslopje je uničeno. Vzrok požara še ni znan, škoda je ocenjena na 100.000 evrov.

Kmetijsko ministrstvo v pripravo pravne podlage za pomoč po pozebi

15. 04. 2021 15.38

Vlada se je seznanila z informacijo o posledicah pozebe na kmetijskih pridelkih od 6. do 8. aprila letos. Kmetijsko ministrstvo bo pripravilo pravne podlage za izvedbo pomoči najbolj prizadetim, posebna delovna skupina, ki jo je imenoval minister Jože Podgoršek, pa predlaga, da se za izvedbo ukrepov pripravi interventni zakon.

Podgoršek: Pozeba naj bi povzročila do 50 milijonov evrov škode

12. 04. 2021 13.00

Minister za kmetijstvo Jože Podgoršek, ki si na terenu po nedavni pozebi ogleduje škodo v sadjarstvu in vinogradništvu, je ob obisku v Trebnjem ocenil, da naj bi pozeba povzročila za 40 do 50 milijonov evrov škode. Primerljiva naj bi bila s škodo po pozebi v letih 2016 in 2017, ki je dosegla približno 45 milijonov evrov. Nastalo škodo na sadnem drevju zaradi posebe v Vipavski dolini si je ogledal državni sekretar Anton Harej. Najhuje so prizadeti sadovnjaki v nižjih predelih Vipavske doline in Slovenske Istre, kjer je odvisno od vrste sadnega drevja škoda lahko tudi 100-odstotna. Harej je prizadetim sadjarjem obljubil pomoč države v obliki različnih ukrepov.

Epidemija podaljšana za 30 dni, s ponedeljkom znova odprte vse trgovine

09. 04. 2021 22.10

Vlada je na dopisni seji sprejela nov načrt sproščanja ukrepov za zajezitev širjenja novega koronavirusa in podaljšala epidemijo za 30 dni. Odpravila je policijsko uro, še naprej pa velja prepoved zbiranja in prireditev ter prehajanje med regijami. Spremembe so tudi pri izjemah za vstop v državo. S ponedeljkom se odpirajo vse trgovine, prav tako tudi številne storitve.

Iskanje rešitev za pozebe: bodo med njimi tudi protipozebne sveče?

08. 04. 2021 21.28

Potem ko je pozeba znova povzročila veliko škode predvsem v sadovnjakih, nizke temperature pa grozijo še naprej, pridelovalci iščejo rešitve, saj vsakoletni izpad dohodka pomeni neizprosno bitko za preživetje. Tudi na kmetijskem ministrstvu pravijo, da bo treba iskati dolgoročne rešitve.

Kmetijsko ministrstvo po pozebi išče rešitve, med njimi tudi interventni zakon

08. 04. 2021 06.00

Strokovnjaki Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije si te dni na terenu ogledujejo razvoj pozebe in ocenjujejo njen vpliv na poljedelstvo ter sadjarstvo. Kmetijski minister Jože Podgoršek je zato imenoval interno skupino s ciljem najti ustrezne rešitve. Ena izmed njih je priprava interventnega zakona, so sporočili.

'Še včeraj so bili cvetovi češenj snežno beli, danes so že oksidirali'

07. 04. 2021 12.51

Spomladanske pozebe so v zadnjih desetletjih postale stalnica in povzročajo vse več resne škode sadjarjem, vinogradnikom, kmetovalcem. Letošnje leto ni nič drugačno. Nizke nočne in jutranje temperature v teh dneh so oklestile letošnjo letino sadnega drevja, slabo se piše tudi zgodnji sorti grozdja. Prve okvirne rezultate o škodi po pozebi v Sloveniji bo Kmetijsko gospodarska zbornica Slovenije podala jutri. Premier Janez Janša pa je že napovedal ukrepe za pomoč kmetovalcem.

Poziv WHO: Vsi bi morali imeti enak dostop do zdravstvenih storitev

07. 04. 2021 12.55

Danes je svetovni dan zdravja. Tokrat je posvečen trenutno najbolj aktualni javnozdravstveni temi – kako svet po pandemiji covida-19 vrniti v sprejemljive tirnice življenja, da bo bolj pravičen za vse in da bodo vsi ljudje in vse družbe uživali več zdravja in blaginje, so pojasnili na NIJZ. Gospodarska zbornica Slovenije pa je ob današnjem dnevu izpostavila pomen kakovostne sestave živil. Medtem na Rdečem križu Slovenije prebivalce spodbujajo k udeležbi na preventivnih zdravstvenih programih.

Kokoši v Sloveniji znesle povprečno 1,2 milijona jajc na dan

03. 04. 2021 20.40

Različne potice, šunka, hren, pirhi – velikonočne dobrote, ki se te dni bohotijo na naših mizah. Kaj nam o hrani, povezani z veliko nočjo, pove statistika? Zanimiva je informacija, da je povprečna cena sestavin za orehovo potico lani znašala okrog 30 evrov.

Vsak član gospodinjstva povprečno poje 27 kilogramov kruha na leto

03. 04. 2021 06.00

Na trgovskih policah je na desetine različnih vrst moke – od bele, črne, polnozrnate, 'kruhove' in ajdove do moke manitoba. Vsak član gospodinjstva v povprečju poje skoraj 27 kilogramov kruha na leto, slabih 7 kilogramov čajnega peciva in piškotov in dobrih 12 kilogramov kosmičev, zdroba in moke vseh vrst. Jemo kakovostno in zdravo? Je najdražje res tudi najboljše? Ste za velikonočno potico izbrali najprimernejšo moko? Se hit epidemije – drožemanija – nadaljuje?

Popolno zaprtje s (pre)številnimi izjemami

01. 04. 2021 13.40

Stroka je pozvala h kratki, a popolni zaustavitvi javnega življenja. Vlada je temu sledila, a s (pre)številnimi izjemami. Večji del gospodarstva ostaja odprt, prav tako številne trgovine. So pa morali svoja vrata znova zapreti frizerski in kozmetični saloni ter vrtci in šole, kljub zatrjevanju vlade, da bodo te zapirali zadnje. In čeprav je prepovedano zbiranje ljudi, to ne velja za 'izjemo' – velikonočno nedeljo. Ali ob tolikšnem številu izjem sploh lahko govorimo o t. i. lockdownu?

Začetek 11-dnevne zapore javnega življenja

01. 04. 2021 06.24

V skladu z odločitvijo vlade, da zaradi poslabševanja epidemije za enajst dni omeji javno življenje, od danes pouk znova poteka na daljavo, z nekaj izjemami je znova prepovedana prodaja blaga in storitev potrošnikom, zapirajo se terase lokalov. Znova je prepovedano zbiranje ljudi, gibanje je omejeno na regije, na prostem so obvezne maske.

Logarjeva: Če ne bi uvedli teh ukrepov, bi bilo stanje čez 14 dni zelo slabo

29. 03. 2021 09.20

V Sloveniji smo v nedeljo opravili 1774 PCR-testov in potrdili 287 novih primerov okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih je znašal 16,2 odstotka. Hospitaliziranih je bilo 526 oseb, 27 več kot dan prej. Umrlo je šest bolnikov s covidom-19. Glede najnovejših ukrepov za zajezitev širjenja virusa in zaprtja države je vodja strokovne skupine za covid-19 Mateja Logar dejala, da je to bila "edina možnost, da zmanjšamo pritisk na bolnišnice".

V veljavi nove omejitve pri prehajanju meje

29. 03. 2021 05.58

Tako je prepovedano potovati v države, ki so na rdečem seznamu, to so med drugim sosednje države ter države zahodnega Balkana. Ob vračanju v Slovenijo je, da se izognete karanteni, potreben negativen izvid PCR-testa. Pred zaprtjem države, ko bo pouk potekal na daljavo, pa naj bi šole danes prejele okrožnico z navodili za delo v prvi tretjini aprila.

11 dni dolga zapora javnega življenja: vlada pritrdila stroki, vračajo se maske na prostem

28. 03. 2021 15.25

Vlada je obravnavala predlog strokovne skupine o 11 dni dolgem zaprtju države in ga tudi sprejela. Predlog strokovne skupine temelji na številkah, ki kažejo naraščanje števila okužb in hospitalizacij ter pod vprašaj znova postavljajo trdnost slovenskega zdravstvenega sistema, saj bi lahko potrebe po intenzivnem zdravljenju presegle celo številke, ki smo jih videli na vrhuncu drugega vala okužb. Stroka sicer poudarja, da je glede ukrepov enotna.

Od polnoči ni več mogoče potovati v države na rdečem seznamu

28. 03. 2021 17.56

Vlada je sprejela odlok o omejitvi prehajanja državne meje. Kot pravijo, želijo s tem preprečiti, "kar se pričakuje za praznike", še posebej v luči dejstva, da se epidemiološka slika na Balkanu izjemno zaostruje. Po novem tako ne bo več možno zapustiti Slovenije za potovanje v državo, ki je na rdečem seznamu, za vstop v Slovenijo pa bo potreben PCR-test, ki mora biti opravljen v državi članici Evropske unije ali schengenskega območja.

Zaradi krajše policijske ure nekatere trgovine podaljšujejo delovni čas

26. 03. 2021 06.27

V obalno-kraški, goriški in koroški regiji, ki so glede na epidemiološko stanje znova obarvane rdeče, od danes spet velja omejitev gibanja na regijo. Verski obredi na prostem so številčno omejeni na enega udeleženca na 10 kvadratnih metrov. Nočna omejitev gibanja po vsej državi po novem traja od 22. do 5. ure, zaradi česar tudi nekatere trgovine podaljšujejo delovni čas.

Srečanje s Pahorjem bo potekalo v nedeljo, večjega dela opozicije ne bo

25. 03. 2021 09.50

Novo srečanje o strategiji boja z epidemijo ter nadaljnjih ukrepih bo na povabilo predsednika Boruta Pahorja potekalo v nedeljo. A kot kaže, večjega dela opozicije na Brdo pri Kranju ne bo. V LMŠ potrebe po pogovorih ne vidijo, predsednica SD, Tanja Fajon, pa ne vidi smisla za prisotnost na srečanju. V Levici Pahorju predlagajo, naj organizira posvet o predčasnih volitvah, v SAB pa zahtevajo odgovore. Vse več je medtem ugibanj o morebitnem zaprtju države v začetku aprila od 1. do 12. aprila, kar naj bi neuradno predlagala strokovna skupina.

Prehajanje v rdeče regije in iz njih prepovedano, določenih je več izjem

24. 03. 2021 21.31

Zaradi poslabšanja epidemiološke slike bodo tri statistične regije znova postale rdeče. Gre za obalno-kraško, goriško in koroško regijo, gibanje bo tu znova omejeno na posamezno regijo. Pri tem je določenih več izjem, prehajanje bo mogoče z negativnim testom ali dokazilom o cepljenju. Je pa še naprej dovoljeno prehajanje med občinami v rdečih regijah.

Slovenski okoljevarstveniki svarijo: Zaščitimo vodne vire

22. 03. 2021 06.56

Obeležujemo svetovni dan voda, ki je letos namenjen ozaveščanju o pomenu te dobrine. Slovenija velja za bogato državo z vodami, a mora vodne vire ščititi tudi za zanamce, opozarjajo strokovnjaki. Te dni so razprave o pomenu vode in ščitenja vodnih virov razgrete, saj javnost deli predlagana novela zakona o vodah. Na pravico do čiste vode je opozoril tudi varuh človekovih pravic. Posvaril je pred hitrimi rešitvami, ki bi to pravico lahko ogrozile. Vsak peti otrok na svetu sicer nima dovolj vode, da bi zadostil svojim vsakodnevnim potrebam.

Vlada v DZ pošilja predlog zakona o debirokratizaciji

18. 03. 2021 16.38

Vlada je sprejela predlog zakona o debirokratizaciji, katerega namen je poenostaviti življenje državljanom in poslovanje podjetjem. Z njim se posega v 20 veljavnih zakonov in jih več kot 200 razveljavlja. Med drugim naj bi za plače nad 6000 evrov bruto uvedli socialno kapico.

Delovni migranti in dvolastniki zemljišč v Slovenijo samo z negativnim testom

15. 03. 2021 06.05

Od danes lahko čezmejni dnevni delovni migranti, tisti, ki mejo prehajajo zaradi izobraževanja, in dvolastniki zemljišč v Slovenijo brez napotitve v karanteno vstopijo samo, če predložijo negativen izvid testa na novi koronavirus, ki ni starejši od sedem dni. Ukrep velja za vstop iz držav na rdečem seznamu.

Tudi po desetih letih del Fukušime 'prepovedana' cona

11. 03. 2021 07.00

Pred natančno desetimi leti se je na Japonskem zgodila najhujša jedrska nesreča po Černobilu. V najmočnejšem potresu v zgodovini meritev na Japonskem in cunamiju, ki mu je sledil, je bila poškodovana jedrska elektrarna v Fukušimi. Razdejanje, ki sta ga povzročila potres in cunami, je spremljal ves svet. Posledice te okoljske katastrofe pa na območju čutijo še danes.

Inštitut 8. marec poziva k solidarnosti z žrtvami spolnega nasilja

08. 03. 2021 07.02

Današnji mednarodni dan žensk se osredotoča na nujnost, da tudi ženske zasedajo vodstvena mesta. To se je po ugotovitvah agencije za vprašanja žensk pri Združenih narodih zelo očitno pokazalo med pandemijo covida-19. V Inštitutu 8. marec so opozorili, da še vedno živimo v družbi neenakosti med spoloma, kjer ženske za delo prejemajo nižje plačilo in imajo nižje pokojnine. Epidemija je te neenakosti še poglobila. Po mesecu kampanje samo ja pomeni ja prav tako pozivajo, da skupaj izkažemo solidarnost z žrtvami spolnega nasilja. Ženskam so ob prazniku voščili tudi premier, številni ministri in stranke.

Po 400 letih so se v Anglijo vrnili bobri, ki pokrajino ščitijo pred poplavami

04. 03. 2021 06.00

Med tihimi ovinki reke Otter v angleškem Devonu se po poročanju lokalnih medijev dogaja nekaj izjemnega. Po 400 letih so se v okolico vrnili bobri. Pred nekaj sto leti so namreč vrh moške mode v Evropi postali klobuki iz bobrovega krzna. Povpraševanje je bilo tako veliko, da se je število živali izjemno zmanjšalo, v Veliki Britaniji pa so bobri celo izumrli.

Gasilci imajo polne roke dela s požari v naravi: bodite previdni

02. 03. 2021 09.50

V zadnjih dneh se je zaradi toplega in suhega vremena v večjem delu države začela povečevati možnost nastanka požarov na prostem in v naravnem okolju. Podobno vreme se bo še nadaljevalo, zato Uprava za zaščito in reševanje v prihodnjih dneh pri uporabi ognja na prostem in v naravnem okolju svetuje previdnost, zlasti pri kmetijskih opravilih.

Nadzor na 'rdeči' Obali: le nekaj kršitev omejitev gibanja in prepovedi zbiranja

27. 02. 2021 07.24

Zaradi poslabšanih epidemioloških razmer so v obalno-kraški regiji danes začeli veljati strožji ukrepi. Znova je prepovedano zbiranje ljudi, prepovedana sta vstop v regijo in izstop iz nje (razen za 12 izjem), a gibanje ni omejeno na občine. Šol v tej regiji za zdaj ne bodo zaprli, so pa od danes zaprte vse trgovine s površino nad 400 kvadratnih metrov.