kmetijskih

Kmete razburjajo popusti na goveje meso Izbrane kakovosti, inšpektorji na terenu
20. 01. 2022 16.22
Kmetijski minister Jože Podgoršek je v odzivu na novico, da dva trgovca goveje stegno z oznako Izbrana kakovost Slovenija v akciji ponujata po izredno nizki ceni, poudaril, da gre za podcenjevanje omenjene sheme in za napačno sporočilo potrošnikom. "Potrošnikom namreč dajemo vtis, da se lahko hrana pridela oziroma proizvede po tako nizkih cenah," ugotavlja minister, ki takšen razvoj dogodkov obžaluje. Na ministrstvu bodo na te vidike zdaj posebej pozorni. Na terenu so tudi že inšpektorji uprave za varno hrano, ki ugotavljajo masne tokove.

Napovedujejo podražitve hrane, trgovinska zbornica predlaga delno nižji DDV
13. 01. 2022 08.38
Zaradi podražitev v vseh členih proizvodnje in distribucije hrane se bo po napovedih kmalu podražila tudi hrana na trgovskih policah. V trgovinski zbornici ocenjujejo, da podražitev ne bo velika, so pa vladi predlagali znižanje stopnje DDV za osnovne prehrambne proizvode. Živilska podjetja medtem opozarjajo na težave pri vzdržnosti poslovanja.

V treh dneh šest požarov, v dveh poginila živina
11. 01. 2022 10.31
Med vikendom je v Logarski dolini zagorel lesen objekt, živine lastnikom in gasilcem ni uspelo rešiti. V ponedeljek pa je v Šentjanžu nad Dravčami zagorel hlev, goveda prav tako niso uspeli rešiti. Nekaj sena je pogorelo tudi na območju Mozirja, policisti pa suma, da je pri slednjem šlo za požig, ne izključujejo. Zagorelo pa je tudi v hišah v Spuhlji in Žicah.

Izolani na referendumu zavrnili občinski prostorski načrt
09. 01. 2022 07.19
Izolani so na referendumu zavrnili uveljavitev odloka o občinskem prostorskem načrtu. Proti uveljavitvi odloka je po končnih neuradnih rezultatih glasovalo 3062 volivcev oz. dobrih 72 odstotkov, za pa 1169 oz. slabih 28 odstotkov. Volilna udeležba je bila 31,56-odstotna, s čimer je bil presežen tudi 20-odstotni kvorum, potreben za veljavnost izida. V neuradne rezultate niso všteti glasovi po pošti, ki pa izida referenduma ne bodo spremenili, saj se je predčasnega glasovanja udeležilo 243 volivk in volivcev.

'Poskrbimo, da se zgodba ljudi v Anhovem ne bo ponovila še kje v Sloveniji'
07. 01. 2022 14.39
Pred dvema letoma je skoraj 600 zdravnikov odločevalce pozvalo k odgovornejšemu pristopu k okoljski problematiki. Pobudnica je bila Nevenka Mlinar, zdravnica v Desklah, ki v svoji ambulanti vsak dan spremlja, za koliko trpljenja, tudi smrti, je krivo onesnaženje. Tako enotnega nastopa zdravstvene stroke skorajda nismo vajeni, močan poziv pa je kljub temu naletel na bolj ali manj gluha ušesa. Danes zdravniki pozivajo znova: zavzemajo se za določitev čim nižjih mejnih vrednosti izpustov v uredbi o sežigu odpadkov.

Vplivne ženske v slovenskem gospodarstvu
04. 01. 2022 11.00
V Sloveniji potrebujemo več žensk na vodilnih položajih. V času predsedovanja smo bili edina država v Evropski uniji, ki se ji je indeks enakosti poslabšal. V oddaji Preverjeno smo izpostavili šest vplivnih menedžerk, ki ustvarjajo nova delovna mesta, širijo proizvodnjo in razvijajo različne gospodarske sektorje.

Posnetki po razdejanju vulkana na La Palmi: pri sanaciji pomagajo vojaki
27. 12. 2021 18.58
Več metrov debele plasti črnega pepela, ki pokriva ulice, hiše, šole, vrtce in kmetijske površine. To so prizori, ki so na La Palmi pričakali španske vojake. Ti so se tja napotili, da bi pomagali pri sanaciji opustošenega območja. Strokovnjaki medtem opozarjajo, da bo čiščenje uničenih površin in odstranjevanje velikih količin pepela s stavb in cest trajalo več let.

Po več kot treh mesecih vulkan na La Palmi nehal bruhati
25. 12. 2021 16.40
Izbruh vulkana na španskem otoku La Palma, ki je uničil na stotine domov in veliko kmetijskih površin, je uradno končan. To so več kot tri mesece po začetku izbruha sporočile španske oblasti. Lava in pepel sta od 19. septembra na majhnem otoku uničila več kot 1000 domov, pa tudi šole, cerkve in zdravstvene centre.

Podgoršek: Strateški načrt skupne kmetijske politike vliva optimizem
23. 12. 2021 17.19
Vlada je potrdila okoli 750 strani dolg strateški načrt skupne kmetijske politike 2023-2027 in Slovenija ga pošilja Evropski komisiji. Kmetijski minister Jože Podgoršek je ob predstavitvi načrta izrazil zadovoljstvo s procesom priprave načrta, glede na vsa usklajevanja je zadovoljen tudi z vsebino. Načrt vliva optimizem, je dejal.

Trend so postale naravne smrečice, a tuje, ne slovenske
10. 12. 2021 12.32
V prazničnem času domove krasimo tudi z okrasnimi smrečicami, vedno raje z naravnimi. Posekana gozdna drevesca iz slovenskih gozdov, namenjena za okras in praznovanje, morajo biti v letošnjem decembru med prodajo označena z nalepko rumene barve, na kateri je letnica 2021. Njihovo pridobivanje iz gozdnih površin usmerja Zavod za gozdove Slovenije (ZGS) na naravi prijazen način, ki ne povzroča škode v gozdovih, nadzor pa vrši gozdarska inšpekcija. Ob tem pa na pristojnem ministrstvu opozarjajo, da je treba za drevesce poskrbeti tudi po koncu praznikov - treba ga je pravilno odložiti ali pa skuriti v peči.

Na embalaži piva po novem zapisana tudi energijska vrednost
01. 12. 2021 14.09
Člani Združenja slovenskih pivovarn so danes podpisali zavezo za prostovoljno navajanje sestavin in informacij o energijski vrednosti piva na embalaži izdelka. Pivovarji so se za to zavzemali že nekaj let, kot je bilo slišati ob današnjem podpisu, pa je ta zaveza tudi v interesu transparentnega podajanja informacij potrošnikom.

Ekološka vstaja v Srbiji: protestniki blokirali ceste, prišlo do pretepa
27. 11. 2021 18.53
V Srbiji veliko prahu dviga načrtovano odprtje rudnika litija, ki ga je napovedalo britansko-avstralsko podjetje Rio Tinto. Peticijo proti odprtju rudnika na lokaciji Jadar pri Loznici je podpisalo več kot 220.000 ljudi, na ustavno sodišče pa je že bila poslana zahteva za oceno ustavnosti lokalnega prostorskega načrta, ki predvideva izkoriščanje litija. Nasprotniki so znova dvignili glas in se v luči varovanja okolja podali na ulice širom Srbije. Protesti pa niso minili brez izgredov, saj so se nad demonstrante znesli huligani. Tako so jih poimenovali srbski mediji, ki so še dodali, da so protestnike pretepali s palicami, eden od njih je šel nadnje celo z bagrom.

70.000 evrov škode: z macolo razbijal vrata in izložbe ter kradel orodje
26. 11. 2021 09.21
Novomeški kriminalisti so prijeli 34-letnika, sicer dobrega znanca Policije, ki je po različnih krajih vlamljal v objekte in kradel predvsem orodje, pa tudi električna kolesa in v enem primeru blagajno. "Udaril" je v Žužemberku, Ravnah na Koroškem, Mislinji, Slovenj Gradcu, Lenartu v Slovenskih goricah in na območju Kop. Policija sumi, da to še ni vse, zato se preiskava nadaljuje.

Vlada razrešila Ireno Majcen, očita ji nezakonito ravnanje
25. 11. 2021 18.06
Vlada je razrešila Ireno Majcen s položaja direktorice Sklada kmetijskih zemljišč in gozdov. Očita ji namreč nezakonito ravnanje, kršitve obveznosti dobrega poslovanja in premalo aktivno vlogo direktorice sklada. Majcnova očitke zavrača. Za eno leto je kot vršilca dolžnosti direktorja imenovala Aleša Tolarja.

Kdo bo suženj položnic in dražje hrane?
22. 11. 2021 06.00
Dvig cen energentov je sprožil val podražitev tudi v drugih segmentih družbe. Dražijo se surovine, kot so pšenica, soja in ječmen, posledično se višajo cene hrane, mesa in mleka, na drugi strani pa cene surovin, nujnih v proizvodnji podjetij – na udaru je predvsem avtomobilska industrija zaradi pomanjkanja čipov. Podražitve energentov bomo tako občutili na položnicah, pri nakupih hrane in končnih izdelkih podjetij.

Tradicionalni slovenski zajtrk ni le zajtrk, je vzgoja bodočih potrošnikov
16. 11. 2021 13.35
Dnevu slovenske hrane in projektu Tradicionalni slovenski zajtrk, ki bo v vrtcih in šolah potekal 19. novembra, je letos dodana še zgodba o tradicionalnem kmečkem obroku. Projekt, ki mlade ozavešča o lokalno pridelani hrani in prehranskih navadah, je pomemben tudi v luči zmanjševanja količine zavržene hrane in vpliva na podnebje.

Raziskava: 90 odstotkov Slovencev zaužije premalo prehranskih vlaknin
16. 11. 2021 06.00
Živila iz polnozrnatih žit pomembno prispevajo k prehranskemu vnosu vlaknin, zato je pomembno, da so redni sestavni del naših jedilnikov. Imajo namreč številne dokazano ugodne vplive na zdravje. Slovenci jih kljub temu jemo bistveno premalo – kar okrog 90 odstotkov prebivalcev Slovenije ne zaužije dovolj prehranske vlaknine, so med drugim ugotovili raziskovalci, ki so svoje izsledke objavili v zadnji številki mednarodne znanstvene revije Nutrients.

Prepovedana simpatija: Tjaša in Gino v šovu pozabila na resnični svet
14. 11. 2021 09.58
V resničnostnem šovu Kmetija že od samega začetka ne manjka spletk, trenj in drame, ki vsak večer pred televizijski ekran privabijo številne gledalce. Nekoliko nepričakovana, a zaradi tega nič manj zanimiva pa je vsa ljubezen, ki je med snemanjem vzcvetela med tekmovalci. Poleg Nine in Ambroža, ki po šovu že načrtujeta skupno prihodnost, sta veliko obrvi dvignila Gino in Tjaša, mlad Primorec in mlada Prekmurka, ki sta vezi spletla že takoj na začetku.

Pobudniki zbrali zadosti podpisov za razpis referenduma o prostorskem načrtu Občine Izola
14. 11. 2021 09.38
Civilna iniciativa Gibanje za Izolo je zbrala zadostno število podpisov za razpis referenduma o občinskem prostorskem načrtu (OPN) Občine Izola, je sporočila pobudnica referenduma Viktorija Carli. Overjene podpise bodo na Občino Izola predali v četrtek, ko bodo tudi sporočili točno število zbranih podpisov.

Joško Joras prekinil gladovno stavko
18. 10. 2021 16.34
Joško Joras je prekinil gladovno stavko, ki jo je začel 30. septembra, ko so mu hrvaški organi z izvršbo zasegli kmetijsko zemljišče, za katerega je plačeval najemnino Skladu kmetijskih zemljišč in gozdov. Zdaj bo sprožil tožbo proti skladu zaradi nespoštovanja pogodbenih obveznosti, je povedal.

'Usoda naroda je odvisna od njegovega načina prehranjevanja'
17. 10. 2021 07.00
Trditve različnih strok, da je domača hrana boljša, in spodbude, naj raje izberimo pridelke domačih kmetov, so postale stalnica, ko je govor o hrani in kmetijstvu. A kaj stoji za temi besedami? Zakaj je pomembno, da vlagamo v domače kmetijstvo in skrbimo za razvoj trajnostne kmetijske pridelave? Na drugi strani kmetijsko-živilsko panogo pestijo številne težave, ki odvračajo mlade, da bi bodisi začeli kmetovati bodisi ga prevzeli od svojih staršev. Ali v Sloveniji naredimo dovolj za spodbujanje domačega kmetijstva? Kje šepamo, kje nam gre dobro?

'Boljša proizvodnja, boljša prehrana, boljše okolje in boljše življenje'
16. 10. 2021 07.00
Vsakič, ko jemo, se vpnemo v kmetijsko-prehranski sistem. Hrana, ki jo izberemo, način, kako jo pridelamo, pripravimo, skuhamo in shranimo, je sestavni in aktivni del delovanja tega zapletenega kolesja. Trajnostni kmetijsko-živilski sistemi si prizadevajo zagotavljati prehransko varnost in prehrano za vse, ne da bi pri tem ogrozili ekonomsko, socialno in okoljsko podlago za prihodnje generacije. Privedli naj bi do "boljše proizvodnje, boljše prehrane, boljšega okolja in boljšega življenja" za vse, kar je tudi geslo letošnjega svetovnega dneva hrane. Kako sistem deluje pri nas, v Sloveniji?

Prihajajo podražitve, Kovač: Imamo tri možne rešitve
12. 10. 2021 21.07
Običajno se, ko se začnejo dražiti energenti, draži tudi vse ostalo. Kot je pojasnil ekonomist Bogomir Kovač, imamo po prihodu inflacije tri možne rešitve. Država lahko zamrzne cene, poseže po nižanju davkov, ali pa skuša zadevo reševati s subvencijami. Večina osnovnih živilskih izdelkov se je podražila že lansko leto. Najbolj so se podražili jabolka, za 35,4 odstotka, in mleto mešano meso, za 22,8 odstotka.

Joško Joras zaradi zapleta s kmetijskim zemljiščem gladovno stavka
01. 10. 2021 21.05
Joško Joras spet gladovno stavka. Tokrat zaradi zapleta s kmetijskim zemljiščem tik ob njegovi hiši na levem bregu Dragonje. Čeprav ima s skladom kmetijskih zemljišč pogodbo, ki velja do leta 2047, in za to zemljišče plačuje najemnino, je včeraj nekdo postavil ograde, ki so ga odrezale od zemljišča. Podrli so tudi hlev, odpeljali kobilo in dve kravi, do hiše ne more, ne da bi prečkal hrvaško kontrolno točko. Za vsem skupaj naj bi stal Jorasov sosed, lastnik igralnice, ki je omenjeno zemljišče leta 2007 kupil od Hrvatov.

Veselje in razočaranje v Nemčiji: semafor ali Jamajka?
27. 09. 2021 06.13
Zmaga za SPD in Olafa Scholza, velik poraz CDU/CSU in Armina Lascheta, na koncu stranka ni dominirala niti v njegovi zvezni deželi. To je razplet nemških volitev. Zdaj pa se začenja faza iskanja koalicije, ki naj bi bila vse prej kot preprosta. Obdobje velikih, dominantnih strank je namreč končano, glavne niti so pravzaprav v rokah Zelenih in FDP. Odločili bosta tudi, kdo bo kancler.

Počivalšek šmarskim podjetnikom predstavil načrt za okrevanje in odpornost
14. 09. 2021 06.41
Gospodarski minister Zdravko Počivalšek je v okviru vladnega obiska savinjske regije v Šmarju pri Jelšah predstavil načrt za okrevanje in odpornost. Kot je potem dejal v izjavi za medije, bo gospodarsko ministrstvo iz tega načrta, ki je težak 2,5 milijarde evrov, prejelo 427 milijonov evrov, denar pa bo šel za spodbujanje podjetništva.

Ste zaužili katerega izmed odpoklicanih izdelkov? NIJZ pomirja, da je tveganje nizko
24. 08. 2021 18.05
Že več kot 150 izdelkov je trenutno na seznamu iz prodaje umaknjenih živil zaradi nevarnega in v Evropi prepovedanega etilen oksida prisotnega v aditivu za živila, znanem tudi kot rožičev gumi, in so ga zaznali v posameznih slotih aditiva E410. Med umaknjenimi izdelki je največ sladoledov, sadnih jogurtov in kefirjev, najdejo pa se tudi krofi, radler z okusom grenivke, sadne pijače, piškoti, rezine soljenih svinjskih pleč in živila, katerih sestavina je ingver.

Stekla dela na območju Koroške: simbolično zasadili prvo lopato
24. 08. 2021 16.36
V Podgorju pri Slovenj Gradcu so stekla začetna dela na tretji razvojni osi na območju Koroške. Minister za infrastrukturo Vrtovec je v govoru poudaril, da bo tretja razvojna os prinesla razvoj in napredek za vse prebivalke in prebivalce. Dodal je: "Ne smemo dovoliti, da bi bila Koroška še kdaj zapostavljena zaradi njene geografske odmaknjenosti od osrednje Slovenije."Načrt Darsa je tretjo razvojno os od Šentruperta do Slovenj Gradca zgraditi do konca leta 2027.

Novi požari v Grčiji, v Alžiriji 'kolektivna histerija' pripeljala do smrti nedolžnega
16. 08. 2021 17.48
V že tako opustošeni Grčiji so izbruhnili novi požari. Zaradi dveh, ki ju je raznesel veter, so oblasti znova pozvale k evakuaciji ljudi na jugovzhodu in severozahodu grške prestolnice. V Alžiriji pa je jezna množica ljudi napadla in ubila moškega, ki so ga po krivem obtožili, da je v državi sprožil smrtonosne požare. Sodni policist Mohamed Chagor je dejal, da je bila množica v "kolektivni histeriji".

Toča na hmelju povzročila približno 80-odstotno škodo
10. 08. 2021 15.31
Predsednik Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije Roman Žveglič si je skupaj s predstavniki lokalnih skupnosti v Spodnji Savinjski dolini ogledal kmetijske površine, ki jih je v preteklih dneh prizadelo neurje s točo. Ocenil je, da je toča na hmelju povzročila približno 80-odstotno škodo, in napovedal prizadevanje za pomoč hmeljarjem.