koalicijskih

Rupel o nasprotnikih vstopa v Nato

04. 02. 2002 00.00

Zunanji minister Dimitrij Rupel se je na svoji spletni strani znova odzval na kritike o slovenskem vključevanju v Nato. Po njegovem mnenju želijo nasprotniki vstopa ustvariti negativno javno razpoloženje.

Stranke o vatikanskem sporazumu

07. 12. 2001 00.00

Parlamentarne stranke so se različno odzvale na odločitev vlade, ki je v četrtek sprejela besedilo sporazuma med Slovenijo in Svetim sedežem o pravnih vprašanjih. LDS in SLS+SKD sta sprejetje sporazuma pozdravili, ZLSD pa opozarja, da v sporazumu niso uveljavljene niti zahteve vlade.

Kučan gre v Zagreb

25. 11. 2001 00.00

Slovenski predsednik Milan Kučan v torek prihaja na prvi uradni obisk v Zagreb od samostojnosti obeh držav. Kučan bo nagovoril poslance sabora.

Drnovšek napoveduje zamenjave

15. 11. 2001 00.00

Koalicija je po letu dni delovanja vzpostavila dokaj trdno vlado, je ob srečanju predsednikov koalicijskih strank povedal premier Drnovšek. Napovedal pa je tudi zamenjave nekaterih ministrov.

Škodljiva privatizacija bank

09. 11. 2001 00.00

V koaliciji Slovenija menijo, da je trenutni model privatizacije bank škodljiv za slovenske nacionalne interese.

Rop izgublja igro z bančnim lobijem

05. 11. 2001 00.00

Slovenija je kot enosmerna ulica, po kateri se vsi prerivamo v isti smeri. Problem je v tem, da ni nasprotne smeri, zato nimamo nobene možnosti izbire: ali si zraven ali pa te množica potepta. Tako je tudi z bankami.

Sprejet zakon za pomoč pri odpravi posledic ujm

16. 10. 2001 00.00

Državni zbor je sprejel zakon o državni pomoči za odpravo posledic suše, pozebe in neurij s točo v kmetijstvu za letošnje leto. Država bo letos in v začetku prihodnjega leta zagotovila približno 5,5 milijarde tolarjev.

SLS+SKD o interpelaciji

05. 10. 2001 00.00

V SLS+SKD se želijo o interpelaciji proti ministru za okolje in prostor Janezu Kopaču pogovoriti s koalicijskimi partnerji, od LDS pa pričakujejo jasno opredelitev do obtožb.

Odzivi na Račanovo napoved arbitraže

03. 10. 2001 00.00

Po besedah premiera Janeza Drnovška možnost arbitraže v reševanju vprašanja slovensko-hrvaške meje zdaj ni aktualna. Kot je dejal, so pogajanja sedaj končana, sporazum o meji je sprejet, obe vladi sta ga parafirali.

Račan napovedal arbitražo

02. 10. 2001 00.00

Hrvaški premier Ivica Račan je za hrvaški radio povedal, da bo od poslancev najverjetneje zahteval, naj za vprašanje meddržavne meje predlagajo mednarodno arbitražo.

Koalicija bolj usklajena?

25. 09. 2001 00.00

Sestali so se vodje poslanskih skupin in generalni sekretarji koalicijskih strank in ugotovili, da koalicijsko usklajevanje kljub nekaterih šibkim točkam poteka večinoma dobro. Vodja poslanske skupine ZLSD Miran Potrč pravi, da so zato sprejeli "nekaj operativnih dogovorov", ki pomenijo bolj dosledno spoštovanje koalicijske pogodbe.

Kako trdna je koalicija?

10. 09. 2001 00.00

Po zaostritvi odnosov v vladni koaliciji zaradi zdravstvenih težav prometnega ministra Jakoba Presečnika, se je po večkratni preložitvi v ponedeljek pozno popoldne sestal izvršilni odbor SLS+SKD.

Zapleti okrog mejnega sporazuma

06. 09. 2001 00.00

Predsednik odbora hrvaškega sabora za zunanjo politiko Zdravko Tomac je potrdil, da so razpravo o dogovoru sporazuma o meji med Slovenijo in Hrvaško odpovedali. Tudi premier Drnovšek je ob zadnjih zapletih že sklical tiskovno konferenco.

Je čas za spremembe?

31. 08. 2001 00.00

Na Brdu pri Kranju se je sestalo vodstvo LDS-a. Predsednik stranke in premier Janez Drnovšek je po srečanju v posebnem pogovoru za POP TV napovedal možnost sprememb v koaliciji.

Parlamentarci ZRJ v Sloveniji

03. 09. 2001 00.00

Na dvodnevnem obisku v Sloveniji se mudi jugoslovanska parlamentarna delegacija, ki se bo s slovensko delegacijo pogovarjala o dvostranskih vprašanjih.

Kriza v koaliciji

03. 09. 2001 00.00

Odločitev premiera Drnovška, da bo posle ministra za promet in zveze Jakoba Presečnika iz SLS+SKD med njegovim okrevanjem prevzel minister za informacijsko družbo liberalni demokrat Pavle Gantar, je povzročila krizo sedanje koalicije.

Zamenjava za ministra Presečnika

30. 08. 2001 00.00

Vodstvo SLS+SKD bo predstavilo predlog, da bi za državnega sekretarja imenovalo Jožeta Vidmarja, ki bi lahko dobil tudi pooblastila za nadomeščanje prometnega ministra Presečnika.

DOS o krizi v vladi

29. 08. 2001 00.00

Večina vodij srbske vladajoče koalicije Demokratične opozicije Srbije je izrazila zadovoljstvo nad načinom pogovora na sinočnjem sestanku vodstva DOS o krizi v srbski vladi.

Poslovilni obisk Hybaškove

12. 07. 2001 00.00

Predsednik odbora DZ za zunanjo politiko (OZP) Jelko Kacin je danes sprejel na poslovilni obisk češko veleposlanico Jano Hybaškovo. Kacin se je veleposlanici Hybaškovi zahvalil za vse, kar je naredila v obdobju štiriletnega dela v Sloveniji in poudaril, da je tudi po njeni zaslugi Češka danes bistveno bolj prepoznavna in prisotna ter tudi povsem drugače vrednotena v naši državi, so sporočili iz DZ.

Pred sestankom koalicijskih partneric

10. 07. 2001 00.00

Vlada in parlament naj bi po besedah predsednika SLS+SKD Francija Buta že prihodnji teden obravnavala predlog dogovora o meji s Hrvaško. Seveda pa je pogoj za to obstanek vladne koalicije na Hrvaškem. Pred pomembnimi meddržavnimi odločitvami nekateri analitiki opozarjajo na razrahljano domačo koalicijo. Govori se celo že o vladni krizi.

Obtožnice za Hrvate

07. 07. 2001 00.00

Vlada premiera Račana skupaj s predsedniki petih koalicijskih strank naj bi popoldne za zaprtimi vrati odločila o tem, ali bo za dva obtožena Hrvata izdala nalog za prijetje. Vladne stranke so sicer že v svojih prvih odzivih na obtožnici poudarile, da Hrvaška po zakonu mora sodelovati s sodiščem v Haagu, zato pa desničarske stranke nasprotujejo izročitvi hrvaških generalov. Današnji Feral tribune je objavil vest, da naj se eden od domnevno obtoženih, Ante Gotovina, sodišču ne misli predati prostovoljno.

Zaostrovanje odnosov v koaliciji

06. 07. 2001 00.00

Razmere v vladni koaliciji so se s podpisom štirih poslancev SLS+SKD pod zahtevo za ustanovitev preiskovalne komisije, ki naj bi raziskala okoliščine domnevnega oškodovanja elektrogospodarstva in vrnitvi gozdov v Triglavskem narodnem parku cerkvi ponovno zaostrila. Predsednik Združene liste Borut Pahor je predsednika vlade Janeza Drnovška pozval, naj zaradi političnih razmerah v koaliciji še ta mesec skliče sestanek koalicijskih partnerjev.

Kršitev koalicijske pogodbe

05. 07. 2001 00.00

Je vladna SLS+SKD s tem, ko so se njeni štirje poslanci pridružili opozicijskim poslancem in podpisali pod zahtevo za ustanovitev preiskovalne komisije, ki naj bi raziskala okoliščine domnevnega oškodovanja elektrogospodarstva, kršila koalicijsko pogodbo?

Pospešeno reševanje odprtih vprašanj

21. 06. 2001 00.00

Slovenski premier Janez Drnovšek in hrvaški premier Ivica Račan sta se neformalno sestala na Dolenjskem, kjer sta nadaljevala pogovore o vprašanjih meje in nekdanje Ljubljanske banke. Ocenila sta dosedanje aktivnosti in se odločila za intenzivno komunikacijo o še nerešenih vprašanjih, tako da se bodo aktivnosti v naslednjih dneh in tednih intenzivno nadaljevale.

Končan kongres ZLSD

11. 06. 2001 00.00

Borut Pahor ostaja predsednik, Dušan Kumer pa glavni tajnik ZLSD, so odločili delegati 4. kongresa stranke, ki je končal dvodnevno zasedanje v koprski Bonifiki. Pahor in Kumer sta bila edina kandidata za predsedniško in tajniško funkcijo, in sicer je prvi prejel 325 glasov, drugi pa 285. V drugem krogu volitev je bila za podpredsednico stranke izvoljena Breda Pečan, člana strankinega predsedstva sta postala Danilo Tomšič in Jernej Brvar, članica pa Jožka Hegler. Nadzorni odbor bo po koprskem kongresu vodil Aleksander Ravnikar, njegovi člani pa bodo Majda Cvetanovski, Vida Florjančič, Tomaž Horvat, Anton Kovše, Jožefa Miklič in Jože Vuk. Delegati so za podpredsednika ZLSD izvolili Miloša Pavlico, predsednik konference je postal Boris Sovič, podpredsedniško mesto v istem organu pa je zasedla Danica Simšič. Izvoljeni so bili tudi en član in dve članici predsedstva stranke: Aurelio Juri, Janja Romih in Tjaša Žgavec.

Trupla s Kosova v okolici Beograda

07. 06. 2001 00.00

Srbski notranji minister Dušan Mihajlović je potrdil, da je množično grobišče albanskih žrtev iz tovornjaka-hladilnika, ki so ga marca 1999 izvlekli iz Donave pri Kladovu, "na območju Beograda". V njem naj bi bile poleg tistih iz tovornjaka tudi druge žrtve. "Vse to je bilo grozljivo. Ni šlo samo za en tovornjak-hladilnik, ampak so trupla sistematično odvažali s Kosova," trdi Mihajlović. Po njegovih besedah obstaja na omenjeni lokaciji po presoji policije pet ali šest množičnih grobišč, trupla kosovskih Albancev pa naj bi bila celo pod avtocesto.

Pogajanja v makedonski koaliciji

04. 06. 2001 00.00

Sinoči se je predsednik Boris Trajkovski sestal s predstavniki koalicijskih strank, med katerimi je tudi albanska Stranka demokratičnega napredka, ki obsoja napade makedonske vojske. Pogovarjali so se o albanskih zahtevah po večjih pravicah. Tiskovna predstavnica predsednika Makedonije Dinka Jilkova je za 24 ur povedala, da so se stranke uspele uskladiti glede decentralizacije. Ker so v zadnjih letih opazili petindvajset odstotni porast vpisa albanskih študentov na makedonske univerze in hkrati desetodstotni upada vpisa makedonskih, so se odločili, da bodo na makedonske fakultete uvedli tudi albanski jezik.

ZRJ bo pomagala Makedoniji

04. 06. 2001 00.00

Makedonija in ZRJ sta v Skopju podpisali sporazum o vojaškem sodelovanju, ki med drugim predvideva, da bo Beograd zagotavljal vojaško opremo za Skopje. Sporazum sta državi podpisali ob obisku jugoslovanskega obrambnega ministra Slobodana Krapovića v makedonski prestolnici.

V Baskiji zmagali zmerni nacionalisti

14. 05. 2001 00.00

Na predčasnih lokalnih volitvah v španski avtonomni pokrajini Baskiji je zmagala zmerna Baskovska nacionalistična stranka (PNV), ki je na oblasti že 21 let, vendar jih tokrat ni uspelo zbrati absolutne večine. Za sestavo vlade zato potrebujejo podporo katere od manjših strank, vodstvo stranke pa je že sporočilo, da v vlado ne bo povabilo političnega krila ETE Euskal Herritarrok vse dokler ta ne obsodi nasilja Baskovskih separatistov.

Rokavec ne priznava koalicijske pogodbe

13. 05. 2001 00.00

Slovenski parlament je ta teden razburkala odločitev Francija Rokavca, poslanca SLS+SKD, ki je vodstvo svoje stranke obvestil, da ne bo več spoštoval koalicijske pogodbe. Rokavec se je za to odločil, ker je stranka kljub zamenjavi Marjana Podobnika z mesta predsednika uprave Telekoma ostala v vladni koaliciji.