koalicijskih

V soboto o nadaljnjem delu vlade
20. 07. 2000 19.26
Na povabilo predsednika vlade Andreja Bajuka se bodo v soboto v Ljubljani sestali vsi poslanci državnega zbora, ki so izvolili sedanjo vlado, nadomestni poslanci strank SLS+SKD Slovenske ljudske stranke in SDS ter vsi ministri sedanje vlade in razpravljali o novonastali situaciji v zvezi z volilno zakonodajo. Na sestanku naj bi sprejeli tudi izhodišča o nadaljnjem delu vlade. Premier želi na sestanku ugotoviti dejansko razpoloženje v koalicijskih partnericah ter kakšne so možnosti, da bi dobil predlog vlade, po katerem naj bi se ljudje sami na referendumu odločili za volilni sistem, ustrezno oz. dovoljšnjo podporo v parlamentu.

Približevanje EU je prepočasno
20. 07. 2000 15.52
Domnevno zaostajanje pri približevanju EU je bilo za novo vlado le izgovor za prevzem oblasti in za zavrnitev možnosti predčasnih volitev, pravi razlogi za oblikovanje nove vlade pa se skrivajo v aktualnih dogajanjih glede volilnega sistema, ocenjujejo v največji opozicijski stranki LDS. Kronski dokaz tega naj bi bila po besedah podpredsednika stranke Igorja Bavčarja napovedana vezava zaupnice vladi na ustavne spremembe in ne na evropske zadeve. ''Vlada je pripravljena podrediti enega od koalicijskih partnerjev, to je SLS+SKD, in uporabiti vzvod pritiska, s katerim lahko v temelje ogrozi dejavnosti nove koalicije, pri čemer ne razmišlja o razlogu, s katerim je utemeljila potrebo po oblikovanju nove vlade,'' je dejal Bavčar.

Račan priznava razhajanja v vladi
12. 07. 2000 20.20
Hrvaški premier Ivica Račan je na današnji novinarski konferenci priznal, da prihaja do nesoglasij v vladajoči koaliciji že šest mesecev po njenem prihodu na oblast. Dejal je, da so grožnje ene od koalicijskih partneric z izstopom iz vlade zakulisne oblike pritiska, ki destabilizirajo vlado. Hrvaški premier je še dodal, da je novinarsko konferenco sklical zaradi stopnjevanja pritiska in poskušanja rekonstrukcije vlade, o čemer ni mogel več molčati. Račan je poudaril, da je pripravljen na kompromise, ne pa na pritiske. Obenem je izrazil prepričanje, da bodo koalicijske partnerice uspele zgladiti nesporazume in obdržati koalicijo enotno. Račan vseeno ni zanikal govoric o možnosti predčasnih volitev, saj v primeru razpada koalicije Račan ne bi več imel večinske podpore v saboru.

Koalicija potrdila Morija
26. 06. 2000 12.00
Dan po zmagi, so se generalni sekretarji treh japonskih koalicijskih strank danes popodne po lokalnem času, sporazumeli, da bo premier Joširo Mori zaenkrat ostal še naprej na tem položaju. Koalicija Morijeve Liberalnodemokratske stranke (LDP), budistične stranke Komeito in Konservativne stranke je na včerajšnjih parlamentarnih volitvah dobila stabilno večino, 271 mandatov, v spodnjem domu s 480 poslanskimi sedeži. LDP je sicer izgubila absolutno večino in bo imela namesto 271 sedaj 233 mandatov. Največja stranka razdrobljene opozicije, Demokrati, pa bodo doslej namesto prejšnjih 95 imeli 127 poslanskih mandatov. Generalni sekretarji treh koalicijskih strank so se dogovorili tudi, da naj bi bile volitve za novega premiera 4. julija. Mori je v začetku aprila po smrti ministrskega predsednika Keiza Obučija nepričakovano zasedel ta položaj. S spornimi izjavami je kmalu postal najmanj priljubljen politik v državi.

Drnovšek o kadrovskih zamenjavah
22. 06. 2000 08.00
Predsednik LDS in nekdanji predsednik vlade Janez Drnovšek je za sinočnje Odmeve TV Slovenija izrazil upanje, ''da bo poleg kadrovanja sedanja vlada začela tudi z vsebinskim delom''. Predsednik največje opozicijske stranke se sicer strinja, da so določene zamenjave potrebne, vendar je treba po njegovih besedah pri izbiri kadrov iskati ravnotežje. Drnovšek je še dejal, da je kot predsednik vlade skušal vedno izbirati strokovnjake in da si težko predstavlja, da bi vsaka menjava vlade pomenila zamenjati vse ekipe; po njegovem mnenju nekaj mesecev pred volitvami ni pravi čas za številne kadrovske spremembe.

Pogajanja za sestavo ministrske liste
11. 05. 2000 09.37
Novi mandatar Andrej Bajuk ima še teden dni časa, da v DZ pošlje seznam ministrov. Pogajanja med socialdemokrati in novo ljudsko stranko so zelo živahna in menda zahtevna, seznam pa se spreminja takorekoč iz ure v uro. Optimisti kljub temu napovedujejo, da bo Bajukova administracija oblikovana do petka, prihodnji teden pa naj bi se začela prva zaslišanja kandidatov za ministre.

Koalicijska usklajevanja o novi vladi
08. 05. 2000 07.56
Na včerajšnjih koalicijskih usklajevanjih o oblikovanju nove vlade, ki so se ga udeležili vodstvi SDS in združene stranke SLS+SKD Slovenske ljudske stranke ter mandatar vlade Andrej Bajuk, naj bi se skušali dogovoriti o dokončni sestavi vlade. Mandatar Bajuk predvideva, da bo že do sredine tedna celotno usklajeno ministrsko listo vložil v državni zbor.

Iščejo se novi ministri
05. 05. 2000 12.26
Kot vse kaže bo novi predsednik vlade že pred rokom predstavil svoje ministre. Včeraj se je o kandidatih že pogovarjal s predsednikoma obeh pomladnih strank, torej novih koalicijskih strank. Sestalo pa se je tudi vodstvo Zagožnove združene stranke. Imena novih mož so že v obravnavi.

Pomladniki zadovoljni, ostali presenečeni
03. 05. 2000 20.32
Pomladne parlamentarne stranke so izvolitev Andreja Bajuka za predsednika vlade zadovoljno pozdravile, za ostale stranke pa je pomenila neprijetno presenečenje. Pomladniki so prepričani, da s sestavo nove vlade ne bo večjih težav, medtem pa preostali še vedno računajo na predčasne volitve in izražajo dvom, da bo nov vladni kabinet v parlamentu v kratkem tudi potrjen.

Zapleteno oblikovanje nove italijanske vlade
25. 04. 2000 15.46
Oblikovanje nove italijanske vlade se je danes izkazalo za trši oreh, kot je bilo sprva pričakovati. Do težav je prišlo, ko je predsednik vplivne koalicijske stranke Demokratov Arturo Parisi zahteval, da mora levica preseči vtis razcepljenosti, in zahteval nujno srečanje vseh koalicijskih partneric. Mandatar za sestavo nove vlade Guiliano Amato si sicer še naprej prizadeva za oblikovanje kabineta z zmanjšanim številom resorjev, o katerem naj bi parlament glasoval še ta teden. Italijanska televizija je poročala, da gre v Rimu za ''odločilne ure''.

Ciampi zavrnil D'Alemov odstop
17. 04. 2000 15.23
Italijanski predsednik Carlo Azeglio Ciampi je danes zavrnil odstop premiera Massima D'Aleme, ki ga mu je ta ponudil po porazu levosredniskih strank na nedeljskih deželnih volitvah. Naložil mu je, naj v parlamentu preveri, ali njegova vlada še uživa zadostno podporo.

Vlada o maloobmejnem sporazumu
27. 03. 2000 17.30
Vlada je 9. marca sprejela odgovor na zahtevo ustavnega sodišča za izrek mnenja o predlogu za oceno ustavne skladnosti sporazuma med Slovenijo in Hrvaško o obmejnem prometu in sodelovanju. V odgovoru vlada predvsem predstavlja svoj namen pri sklepanju sporazuma, obenem pa tudi možne posledice o morebitni neratifikaciji sporazuma.

Podobnik o združevanju desnice
28. 02. 2000 20.22
Osrednja politična tema ostaja združevanje na desnici. Predsednik ljudske stranke Marjan Podobnik je na današnji tiskovni konfrenci razkril nekatere podrobnosti s sinočnjega sestanka z Lojzetom Peterletom in Janezom Janšo. Razmerje v koaliciji treh bo v primeru večinskega sistema dva proti ena v korist združene stranke. Glede vodenja združene stranke Podobnik predlaga, da bi se s Peterletom umaknila vsaj za en mandat.

Podobnik zahteva neodvisno preiskavo
28. 02. 2000 18.34
Predsednik SLS Marjan Podobnik je na novinarski konferenci pojasnil odločitev, da bo na četrtkovi seji vlade sprožil zahtevo za neodvisno preiskavo o kraji njegovega službene avtomobila, o čemer je v petek pisno obvestil premiera Janeza Drnovška. Kot je dejal, se je o tem v petek pogovarjal z ministri vseh treh koalicijskih strank, med drugim tudi z notranjim ministrom Borutom Šukljetom in generalnim direktorjem policije Andrejem Podvršičem, ter jim predstavil razloge za to zahtevo. Podobnik sicer zaupa uradnim organom slovenske oblasti, vendar gre za indice, ''da so v krajo službenega avtomobila in sprožanja afer ob tem vpleteni posamezniki iz uradnih organov slovenske oblasti''.

Na pogajanjih v Avstriji dosežen napredek
31. 01. 2000 10.28
Avstrijska ljudska stranka (OeVP) in svobodnjaki (FPOe) so na novem krogu koalicijskih pogajanj, ki so jih nadaljevali ob kritikah mednarodne skupnosti, dosegli soglasje na področju raziskav, izobraževanja, znanosti, kulture, športa in medijev.

Klima in Schuessel bosta danes pri Klestilu
29. 12. 1999 10.12
Avstrijski socialdemokratski kancler Viktor Klima in vodja ljudske stranke, zunanji minister Wolfgang Schuessel, se bosta danes srečala s predsednikom države Thomasom Klestilom in mu predala poročilo o dosedanjih pogajanjih za oblikovanje nove avstrijske vlade. Delegaciji socialdemokratov (SPOe) in ljudske stranke (OeVP) sta se sicer včeraj na Dunaju sešli na tretjem krogu koalicijskih pogajanj, vendar vsebina pogovorov ni znana.

Gradnje še ne bo
22. 12. 1999 20.48
Pozno popoldne so vladni pogajalci prekinili pogajanja s slovensko avstrijskim podjetjem Sava d.o.o. o podpisu pogodbe za gradnjo hidroelektrarne na spodnji Savi. Sporna naj bi bila predvsem cena elektrike. Če se vlada ne bo odločila drugače, kar pa je malo verjetno, se bodo iskanja novih možnosti za gradnjo lotili prihodnje leto. Že dopoldne pa je o tem spregovoril podpredsednik vlade Marjan Podobnik, ki že nekaj časa zagovarja tako imenovano slovensko različico projekta.

SPOe in OeVP še neenotni glede sestave vlade
21. 12. 1999 21.36
Mandatar za sestavo nove avstrijske vlade, predsednik socialdemokratov (SPOe) Viktor Klima, je po današnjih koalicijskih pogajanjih s predstavniki ljudske stranke (OeVP) povedal, da v pogajanjih ni bil dosežen napredek, in poudaril, da se morata stranki predvsem osredotočiti na delo. Klima je ob tem dejal, da ne bo ''pristal na socialdemokratsko vlado, če ne bo prepričan, da je takšen korak smiseln''.

Sprejeta deklaracija o zunanji politiki
17. 12. 1999 20.08
Deklaracijo o zunanji politiki Slovenije je DZ sprejel s 36 glasovi proti 21. Med parlamentarnimi strankami so vladni dokument podprli poslanci koalicijskih LDS in DeSUS, poleg njih pa še del poslancev iz vladne SLS in opozicijske ZLSD. Proti deklaraciji pa so poleg petih poslancev SLS glasovali predstavniki opozicije iz vrst SDS in SNS ter vsi navzoči poslanci SKD z izjemo Marijana Schiffrerja, ki je vladne zunanjepolitične usmeritve podprl.

Včerajšnji sestanek koalicije pozitivno ocenjen
11. 11. 1999 07.58
Na razširjenem sestanku so se danes sešli predstavniki vseh treh koalicijskih strank. Kot je znano, je v petek podpredsednik vlade in prvak Slovenske ljudske stranke Marjan Podobnik premiera in vodjo Liberalne demokracije Slovenije Janeza Drnovška v pismu pozval, naj čimprej skliče vrh koalicije. Koalicijski partnerji naj bi na sestanku ugotovili, ali še obstaja dovolj politične volje za dogovor o skupnih ciljih vlade.

SLS predčasno iz koalicije?
10. 11. 1999 20.00
Na zahtevo predsednika slovenske ljudske stranke Marjana Podobnika so se danes sestala vodstva koalicijskih strank. Razhajanja v koaliciji se z bližino volitev, kot kaže, povečujejo. Ljudska stranka se zato po nekaterih informacijah pripravlja na predčasni odhod iz koalicije in vlade, LDS pa je že oblikovala volilni štab za prihodnje parlamentarne volitve.

Za vodjo skupine tožilcev le dve kandidaturi
25. 10. 1999 20.29
Opolnoči se izteče rok za zbiranje prijav za mesto vodje skupine tožilcev za posebne zadeve. Po odstopu Barbare Brezigar je kot vršilec dolžnosti skupino vodil Anton Ribnikar. Zaradi premembe zakona, ki delo skupine precej omejuje, pa je pravosodni minister razpisal novo kandidaturo za vodjo skupine, ki bo po novem imela šest članov.

V petek koalicijsko srečanje na najvišji ravni
03. 06. 1999 19.23
Vladne stranke, Liberalna demokracija Slovenije (LDS), Slovenska ljudska stranka (SLS) in Demokratična stranka upokojencev Slovenije (DeSUS) se bodo v petek, 4. junija, sešle na koalicijskem sestanku v Spodnjem Dupleku.

Romunija bo dovolila uporabo zračnega prostora zvezi NATO
20. 04. 1999 15.36
Voditelji romunske vladajoče koalicije so se danes strinjali, da zvezi NATO v času napadov na ZRJ dovolijo neomejeno uporabo romunskega zračnega prostora.

Odbor DZ za gospodarstvo podprl predstavitev kandidatke za gospodarsko ministrico
15. 04. 1999 16.54
Odbor državnega zbora za gospodarstvo je na današnji izredni seji sklenil, da je bila predstavitev dr. Tee Petrin, kandidatke za ministrico za gospodarske dejavnosti, ustrezna, zato državnemu zboru predlaga, naj jo imenuje na ta položaj. Kot je pokazalo glasovanje, je osem članov odbora, poslancev koalicijskih strank LDS in SLS in Desus, glasovalo ''za'', štirje opozicijski poslanci SDS in SKD so bili ''proti'', poslanca ZLSD ter predsednik odbora Jože Zagožen (SDS) pa so so se glasovanja vzdržali.

Bundesrat za zmanjšanje davkov
20. 03. 1999 09.27
Zgornji dom nemškega parlamenta bundesrat je sprejel davčno reformo in reformo na področju varstva okolja, ki ju je predlagala vlada kanclerja Gerharda Schroederja. Davčna reforma, ki jo je pripravljal predvsem nekdanji finančni minister Oskar Lafontaine, predvideva neto zmanjšanje obdavčitev, ki naj bi leta 2002 znašale 10,2 milijarde evrov.

Koalicijske stranke podprle Demšarjevo kandidaturo
03. 02. 1999 16.20
Vodilni predstavniki treh koalicijskih strank - LDS, SLS in DeSUS - so se na današnjem srečanju znova pogovarjali o kandidatu za ministra za obrambo Francija Demšarja in ga podprli. Ocenili so tudi dosedanje delo pri analizi koalicijskega delovanja in pri pripravi programa za naslednje obdobje, so sporočili iz kabineta predsednika vlade.

Skopje zavrača očitke Pekinga
29. 01. 1999 16.48
Makedonski zunanji minister Aleksander Dimitrov je po vrnitvi s Tajvana zavrnil očitke nekaterih domačih politikov zaradi navezave diplomatskih odnosov s Tajvanom, češ da se makedonska vlada bolj kot s političnimi ukvarja z gospodarskimi vprašanji.

Premier Drnovšek o gospodarskih gibanjih in odnosih s sosedi
09. 09. 1998 16.07
Slovenska vlada je po počitnicah najbolj zaposlena s sprejemanjem državnega proračuna za prihodnje leto, o tem pa je tekla beseda tudi na današnjem sestanku vodstev vseh treh koalicijskih strank, je na svoji prvi redni popočitniški novinarski konferenci dejal premier Janez Drnovšek, ko je predstavnikom javnosti spregovoril tudi o drugih aktualnih dogodkih.

Nizozemska koalicija bo homoseksualcem omogočila prave poroke
02. 06. 1998 07.27
Tri nizozemske vladajoče stranke želijo v prihodnjem mandatu homoseksualcem omogočiti polno veljavno poroko. Od začetka leta lahko istospolno usmerjeni pari sklenejo pogodbo o partnerstvu, ki jih v davčnem in dednopravnem smislu izenačuje z zakonskimi pari. Kljub temu pa uradno niso poročeni in to pomanjkljivost naj bi v prihodnje odpravili. Kot je konec tedna poročal nizozemski radio, so se voditelji strank o tem sporazumeli na koalicijskih pogajanjih v Haagu. Zveza, v kateri so socialdemokrati ter levo- in desnousmerjeni liberali, je vladno večino sestavila po parlamentarnih volitvah 6. maja.