koalicijskih

Negotova koalicijska usoda SLS+SKD

24. 04. 2001 00.00

Pozno popoldne se je v Ljubljani sestal Izvršilni odbor SLS+SKD Slovenske ljudske stranke, že prej pa se je vodstvo stranke pogovarjalo s poslansko skupino. Tema obeh sestankov je odločitev stranke o položaju v koaliciji, potem ko je vlada Marjana Podobnika razrešila z mesta predsednika uprave Telekoma.

Sprejeli besedilo Vatikanskega sporazuma

13. 04. 2001 00.00

Vlada je po nekajtedenskih koalicijskih pogajanjih sprejela pogajalska izhodišča za sklenitev Vatikanskega sporazuma. Besedilu sporazuma, s katerim naj bi uredili pravni položaj Rimskokatoliške cerkve v Sloveniji, nasprotuje Združena lista, saj naj bi bila nekatera določila sporazuma pravno premalo natančno definirana in dajejo cerkvi preširoka pooblastila.

Zaplet okoli vatikanskega sporazuma

23. 03. 2001 00.00

Med združeno listo in liberalno demokracijo je glede vatikanskega sporazuma prišlo do novega zapleta, saj po mnenju združene liste koalicija o tej temi še ni usklajena. Po mnenju vodje poslanske skupine ZLSD194160 Mirana Potrča zato ni mogoče pričakovati, da bi vlada vatikanski sporazum sprejela že prihodnji četrtek. Predsedniki koalicijskih strank so se na nedavnem sestanku v vili Podrožnik dogovorili, da Vatikanski sporazum preložijo na naslednji četrtek, s čimer pa se v poslanski skupini ZLSD ne strinjajo.

Sestanek koalicijskih strank

21. 03. 2001 00.00

premier Janez Drnovšek je na danes na sestanek za zaprtimi vrati povabil predsednike koalicijskih partneric Boruta Pahorja, Francija Buta in Janka Kušarja.

SLS+SKD sklicala sestanek

16. 03. 2001 00.00

Izvršilni odbor SLS+SKD Slovenske ljudske stranke, ki je po četrtkovi razrešitvi Marije Ribič z mesta direktorice Pošte Slovenije obravnaval nastale razmere v vladni koaliciji, bo zahteval čimprejšnji sklic sestanka predsednikov koalicijskih strank in poslanskih skupin . Na njem naj bi obravnavali razmere v načinu delovanja koalicije, je poudaril prvak SLS+SKD Franci But. Po njegovih besedah naj bi bil namen in cilj sestanka v tem, da najdejo jasen in bolj natančen dogovor, kako in na kakšen način kadrovska vprašanja reševati, da ne bi oteževala izvrševanja vsebinskih projektov programa vladne koalicije.

Minimalne spremembe novele ZRLI

23. 02. 2001 00.00

Na redni tedenski novinarski konferenci je vodja poslanske skupine Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) Miran Potrč predstavil predlagane rešitve v noveli zakona o referendumu in ljudski iniciativi (ZRLI), ki jih je v začetku tedna v obliki dopolnil sprejela vlada. V zvezi s četrtkovim različnim glasovanjem koalicijskih partneric pri odločanju o soglasju k imenovanju Janeza Čadeža za generalnega direktorja RTV Slovenija pa je dejal, da to vprašanje nikoli ni bilo koalicijsko vprašanje

Dogovor med Likudom in laburisti

13. 02. 2001 00.00

Desnousmerjena izraelska stranka Likud se je na včerajšnjih koalicijskih pogovorih z Laburistično stranko dogovorila o glavnih smernicah za oblikovanje vlade narodne enotnosti. Po poročanju izraelskega radia sta se stranki sporazumeli za enotno držo na mirovnih pogajanjih s Palestinci, s čimer je odstranjena glavna ovira za sklenitev koalicije med stranko novoizvoljenega premiera Ariela Šarona in stranko premiera v odhodu Ehuda Baraka. Šaron in Barak sta dogovore že potrdila.

Kandidati za varuha človekovih pravic

08. 02. 2001 00.00

Ivo Bizjak, prvi favorit predsednika Kučana, da ponovno zasede mesto varuha človekovih pravic, je postal žrtev lastne, pomladne koalicije. Socialdemokrati so mu odrekli podporo, vzrok naj bi bila Depala vas, saj je bil takrat minister za notranje zadeve. Darji Lavtižar Bebler, nekdanji poslanki Liberalne demokracije, prav tako ni uspelo prepričati koalicijskih kolegov. V ljudski stranki in Stranki mladih Slovenije so se v zadnjem hipu premislili in glasovali proti Beblerjevi. Tako je propadel še drugi poskus, da Slovenija dobi novega varuha človekovih pravic.

Vlada na posvetu z ekonomisti

05. 02. 2001 00.00

Strateški svet za gospodarstvo, v katerega je premier Janez Drnovšek imenoval osem vidnih slovenskih ekonomistov, se je sestal na svoji prvi seji, na kateri so govorili o predlogu letošnjega proračunskega memoranduma in pripravi državnega proračuna za leto 2001. Vlada naj bi proračun dokončno uskladila in sprejela na seji, ki se začne jutri v Ljubljani. Pred tem se bodo o proračunu, pa tudi o aktualnih vprašanjih v parlamentu, pogovorili predsedniki koalicijskih strank in vodje poslanskih skupin DZ, ki so se po končani seji strateškega sveta za gospodarstvo sestali na koalicijskem kosilu. To bo prvo koalicijsko usklajevanje, pogovarjali se bodo o vsebini, prioritetah in načinu, kako priti do končne verzije letošnjega proračuna.

DZ o prostocarinskih prodajalnah

31. 01. 2001 00.00

Državni zbor na današnji seji obravnava zakon o posebnih ukrepih nadzora prodajaln na cestnih mejnih prehodih, s katerim naj bi na predlog vlade postavil zakonsko podlago za preoblikovanje prostocarinskih prodajaln na mejnih prehodih z Italijo in Avstrijo s 1. junijem letos. Zakon je v obravnavi po hitrem postopku, prvo branje pa so poslanci opravili že na decembrski seji.

Podprli preoblikovanje prostocarinskih prodajaln

30. 01. 2001 00.00

Parlamentarni odbor za finance in monetarno politiko je na predlog vlade z desetimi glasovi proti trem kot rok za preoblikovanje prostocarinskih prodajaln na mejnih prehodih z Italijo in Avstrijo v trgovine z običajnimi davčnimi in carinskimi obveznostmi podprl 1. junij letos. Državni zbor bo zakonsko podlago za takšen ukrep obravnaval na potekajoči redni seji, predvidoma jutri, in po pričakovanjih ministra za evropske zadeve Igorja Bavčarja bo parlament zakon tudi sprejel.

Poslanska skupina SLS+SKD

26. 01. 2001 00.00

Vodja poslanske skupine SLS+SKD Janez Podobnik in njegov poslanski kolega Vili Trofenik sta na novinarski konferenci osrednjo pozornost namenila sklepnemu delu prvega kroga koalicijskih usklajevanj za pripravo finančnih načrtov proračunskih uporabnikov za letošnji in prihodnji državni proračun

Preoblikovanje prostocarinskih prodajaln kasneje

24. 01. 2001 00.00

Ker bo državni zbor zakonske rešitve za preoblikovanje prostocarinskih prodajaln na mejnih prehodih z Avstrijo in Italijo sprejel nekoliko kasneje, kot je bilo predvideno, bo vlada na jutrišnji seji predlagani rok za preoblikovanje podaljšala z 31. marca na 31. maj, kar pomeni, da bi od 1. junija dalje omenjene prodajalne poslovale kot trgovine z normalno obdavčitvijo. Vlada naj bi sprejela tudi nekaj tehničnih amandmajev k zakonu, ki naj bi prodajalnam v največji možni meri olajšali prehod na poslovanje po novem režimu, hkrati pa ne posegli v sistemske rešitve.

Drnovšek na seji s poslanci LDS

24. 01. 2001 00.00

Na za javnost zaprti seji poslanskega kluba LDS, ki so se je poleg poslancev stranke udeležili tudi predsednik vlade in predsednik te stranke Janez Drnovšek ter nekateri ministri iz vrst LDS, so spregovorili o odprtih vprašanjih, tudi v državnem zboru. Tako so govorili o sedanjem zapletu v zvezi z oblikovanjem parlamentarnih delovnih teles. Po besedah Drnovška so mnenja o tem vprašanju sicer različna, vendar pa se vsi strinjajo, da so zahteve opozicije pretirane in da praksa v evropskih parlamentih ni takšna, kot jo želi predstaviti slovenska opozicija.

Novi direktor urada za mladino

18. 01. 2001 00.00

Vlada je danes razrešila direktorja urada za mladino, socialdemokrata Borisa Tomašiča, in kljub ogorčenju med podmladki koalicijskih strank na položaj imenovala Dominika Černjaka, predsednika stranke mladih. Ali gre za strokovno pretehtano odločitev ali za še en politični prevzem?

Janez Podobnik o delovanju koalicije

12. 01. 2001 00.00

Na redni tedenski novinarski konferenci poslanske skupine SLS+SKD Slovenske ljudske stranke je njen vodja Janez Podobnik med drugim dejal, da je bil parlamentarni teden v znamenju odločitve DZ o imenovanju štirih ministrov in s tem popolnitve vlade, veliko presenečenje pa je neuspešno dokončanje dogovora, po katerem bi DZ odločil o imenovanju in sestavi vseh preostalih delovnih teles DZ.

Srečanje vladajoče koalicije na Brdu

27. 12. 2000 00.00

Na Brdu pri Kranju so se na delovnem kosilu sestali vodilni predstavniki koalicijskih strank. Sestanka so se poleg predsednika vlade in največje koalicijske stranke LDS Janeza Drnovška udeležili še generalni sekretar LDS Gregor Golobič in vodja poslanske skupine Tone Anderlič, iz ZLSD predsednik stranke Borut Pahor in poslanec Samo Bevk, SLS+SKD sta predstavljala vodja poslanske skupine Janez POdobnik in prvak stranke Franc Zagožen, DeSUS pa predsednik Janko Kušar in vodja poslanske skupine Ivan Kebrič. V ospredju pogovorov so bile poglavitne naloge koalicije v začetku prihodnjega leta, so sporočili iz urada predsednika vlade.

Sprejet zakon o odpravi posledic plazov

21. 12. 2000 00.00

Državni zbor je pred popoldansko prekinitvijo zasedanja soglasno, s 63 glasovi, po hitrem postopku sprejel interventni zakon o ukrepih za odpravo posledic plazu Stože v občini Bovec in plazov večjega obsega, nastalih na območju Republike Slovenije po 15. oktobru 2000. Ta določa, da se sredstva za sanacijo zagotavljajo z zakonom o zagotovitvi sredstev za odpravo posledic suše, neurja s točo, plazenja tal in sluzenja morja v letu 2000, v državnem proračunu za leto 2001 pa se bodo za izvedbo interventnih in drugih ukrepov zagotovila sredstva do višine milijarde tolarjev.

Janša in Bajuk pri Pahorju

19. 12. 2000 00.00

Vodji poslanskih skupin Socialdemokratske stranke (SDS) in Nove Slovenije (NSi), Janez Janša in Andrej Bajuk, sta v današnjem pogovoru s predsednikom državnega zbora Borutom Pahorjem ocenila predlog štirih koalicijskih poslanskih skupin v zvezi z razdelitvijo predsedniških mest in oblikovanjem delovnih teles DZ. Po njunem mnenju ta predlog predstavlja primerno osnovo za nadaljevanje usklajevanj. Ta se bodo nadaljevala jutri. Janša in Bajuk sta predsedniku DZ med drugim predlagala, da bi v nadaljevanju pogajanj rešili tudi vprašanja vodenja in zasedb mest v stalnih delegacijah DZ. Po mnenju predsednika DZ Boruta Pahorja to obeta možnost usklajenega dogovora, kar je bilo od samega začetka pogajanj tudi v interesu vseh poslanskih skupin, predvsem pa vloge in pomena DZ.

Koalicija ponuja kompromis

06. 12. 2000 00.00

Vodje poslanskih skupin koalicijskih strank, LDS, ZLSD, SLS+SKD in DeSUS, Tone Anderlič, Miran Potrč, Janez Podobnik in Ivan Kebrič so pripravili predlog za dogovor o vodenju delovnih teles DZ, ki naj bi po njihovih pričakovanjih še danes omogočil rešitev zapletov pri ustanavljanju in vodenju parlamentarnih komisij in odborov.

SDS in NSi pozdravili ponudbo vladnih strank

06. 12. 2000 00.00

Vodje poslanskih skupin so dopoldne na delovnem pogovoru pri predsedniku DZ razpravljali o predlogu za dogovor glede vodenja delovnih teles, ki so ga opozicijskima SDS in NSi ponudili vodje poslanskih skupin koalicijskih LDS, ZLSD, SLS+SKD in DeSUS. Opozicijski stranki, ki jima koalicija "ponuja" vodenje šestih delovnih teles, naj bi o predlogu razmislili do prihodnjega petka, 15. decembra, je na seji kolegija pojasnil predsednik DZ Borut Pahor (ZLSD). Miha Brejc (SDS) je ponudbo vladnih strank - ta predvideva ustanovitev dveh dodatnih komisij (za evropske zadeve ter Slovence v zamejstvu in po svetu) -, pozdravil, vendar bi bilo po njegovem treba razmisliti še o ustanovitvi samostojne komisije za invalide.

Predlog za noveliranje poslovnika DZ

05. 12. 2000 00.00

Vodje koalicijskih poslanskih skupin so prvi dan decembra v Državni zbor vložili predlog za noveliranje poslovnika DZ, s katerim naj bi v zakonodajnem postopku onemogočili zlorabe, ki jih sedanja ureditev dovoljuje z možnostjo vlaganja podobnih zakonskih predlogov. Po predlaganih rešitvah naj bi namreč kolegij predsednika DZ v prihodnje določal vrstni red obravnave zakonov v vseh tistih primerih, ko je v postopku več zakonskih predlogov na isto temo, zakonodajni postopek pa se za nobenega od njih še ni začel.

Tuji tisk o izvolitvi Pahorja

10. 11. 2000 00.00

Tuje tiskovne agencije so pozno popoldne poročale o izvolitvi novega vodstva drž avnega zbora. V ospredje postavljajo novega predsednika DZ Boruta Pahorja, vodjo ZLSD. Francoska tiskovna agencija AFP je poročala, da je za "reformiranega komunista" glasovalo 63 poslancev, 25 pa jih je bilo proti. Hkrati se nadaljujejo pogovori o oblikovanju vladne koalicije, ki naj bi jo vodil Janez Drnovšek, čeprav ta še ni bil uradno imenovan za mandatarja, piše AFP.

Koalicijski partnerji še niso znani

06. 11. 2000 00.00

Predsednika Liberalne demokracije Slovenije (LDS) in Demokratične stranke upokojencev Slovenije (DeSUS),

SPO grozi z bojkotom

28. 10. 2000 00.00

Predsednik Srbskega gibanja prenove (SPO) Vuk Drašković je povedal, da predstavniki njegove stranke ne bodo sodelovale pri delu prehodne srbske vlade, če do ponedeljka ne bodo razrešeni šef službe državne varnosti Srbije Rade Marković, predsednik vrhovnega sodišča Srbije Balša Govedarica in srbski državni tožilec Dragiša Krsmanović.

Poslanci na ustanovni seji

27. 10. 2000 00.00

Po Zdravljici je vodenje seje prevzel najstarejši poslanec Jože Bernik iz Nove Slovenije. Predsednik države Milan Kučan pa je novim poslancem povedal, da so jim volivci za štiri leta zaupali vodenje države in jim prepustili odločitve, ki bodo določale vsebino in kakovost življenja ljudi v Sloveniji.

Pogovori LDS in ZLSD o koaliciji

25. 10. 2000 00.00

Neformalni pogovori o morebitnem oblikovanju vladne koalicije so se med Liberalno demokracijo Slovenije (LDS) in Združeno listo socialnih demokratov (ZLSD) nadaljevali tudi danes, o morebitnem sodelovanju stranke v koaliciji pa bo jutri popoldne razpravljalo predsedstvo ZLSD.

Drnovšek si želi bolj učinkovito koalicijo

06. 10. 2000 00.00

Prvak LDS in nekdanji premier Janez Drnovšek, ki se je mudil v Slovenskih Konjicah in Zrečah, je v pogovoru za Radio Rogla med drugim dejal, da je bilo delo v koaliciji LDS-DeSUS-SLS izjemno težavno in da upa, da bo njegova stranka na letošnjih volitvah dosegla tako dober rezultat, da bo imela na voljo boljšo izbiro pri iskanju koalicijskih partnerjev. Po Drnovškovih besedah bi bilo za Slovenijo bolje, če bi bile v vladi stranke s podobno programsko usmeritvijo. Na vprašanje, ali bi v vlado sprejel tudi stranko sedanjega premiera Andreja Bajuka, pa Drnovšek ni želel neposredno odgovoriti.

Povračilni letalski napad na Irak

03. 09. 2000 00.00

Predstavniki ameriške vojske so potrdili, da so včeraj letala NATO napadla nekaj ciljev v južnem Iraku in se varno vrnila v baze. "Napadi so odgovor na protiletalski ogenj Iračanov na letala koalicije, ki so delovala v skladu z resolucijo Varnostnega sveta ZN", so sporočili z ameriške centralne komande v letalski bazi Macdill na Floridi. Predstavniki ZDA so dejali, da je bil namen 'zmanjšati zmožnost Iraka, da bi ogrožal letala in pilote koalicijskih sil, ki kontrolirajo področje prepovedano za polete v Iraku. Zadnji tak napad se je zgodil 30. avgusta. Britanija je izjavila, da v sobotnih napadih niso sodelovala njena letala.

Priprave LDS na volitve v polnem teku

26. 08. 2000 00.00

Ožje vodstvo LDS v prostorih portoroškega hotela Palace danes končuje predvolilni programski posvet, ki ga je začelo včeraj. Predsednik stranke, ki je zadnjih nekaj mesecev v opoziciji,