krvni pritisk

BLOG: Nadledvične žleze in izgorelost

11. 04. 2021 17.25

Primarna vloga nadledvičnih žlez je proizvodnja in uravnavanje kortizola (stresnega hormona) v krvi. Nadledvični žlezi tesno sodelujeta s hipotalamusom in hipofizo v sistemu, znanem kot os hipotalamus-hipofiza-nadledvična žleza, proizvajata pa tudi spolna hormona progesteron in estrogen, ki skrbita za tvorbo nevrotransmitorjev adrenalina, noradrenalina in dopamina.

BLOG: Imate leptinsko rezistenco?

17. 01. 2021 07.00

Imate težave z izgubljanjem teže? Opažate, da po začetni izgubi teže, to hitro pridobite nazaj? Se spopadate s "hrepenenjem" in ste lačni tudi takoj po obroku? Morda imate leptinsko rezistenco. Verjetno se sprašujete, kaj je to? Vzemite si nekaj minut časa in spoznajte glavne vzroke leptinske rezistence, simptome ter najboljše podporne strategije.

Interes za cepljenje v enem dnevu izkazalo skoraj 17.000 oseb

09. 12. 2020 12.25

Profesor dr. Borut Štrukelj z ljubljanske fakultete za farmacijo je predstavil nekaj več podrobnosti o cepivu proti covidu-19. Po ocenah bo v Sloveniji najprej na voljo cepivo Pfizerja in BioNtecha, ki je že prejelo dovoljenje v Veliki Britaniji. Cepivo je varno tudi za bolnike s kroničnimi vnetnimi boleznimi, kot je na primer revmatoidni artritis. Svetuje se, da se nosečnice in doječe matere ne cepijo, saj podatkov še ni dovolj. Interes za cepljenje je v manj kot 24 urah prek spletnega obrazca izkazalo skoraj 17.000 ljudi.

BLOG: Citrusi so nepogrešljiv del zdravega prehranjevanja

06. 12. 2020 12.05

Prišla je zima, z njo pa še večja potreba našega organizma po vitaminih in mineralih, ki nam bodo pomagali krepiti imunski sistem. Citrusi so še posebej v tem obdobju odlična izbira živil, ki nam bodo na naraven način lahko pomagala pri oskrbi telesa s temi pomembnimi hranili. So namreč bogat vir vitaminov, mineralov, antioksidantov, dietnih vlaknin in hranljivih snovi, ki jih potrebujemo za rast, razvoj, močan imunski sistem in dobro počutje.

BLOG: Ne ignorirajte simptomov nizkega krvnega tlaka

25. 10. 2020 15.32

Strokovnjaki ljudi večinoma opozarjajo, naj skrbijo zaradi visokega krvnega tlaka, in to z dobrim razlogom, saj ta napoveduje številna zdravstvena tveganja. Na drugi strani pa hipotenzija oziroma nizek krvni tlak, ki ni tako redek, prinaša drugačen nabor težav in je po mojem mnenju od večine strokovnjakov popolnoma zapostavljen.

'Noben zdravstveni sistem takšnega bremena bolnikov ne vzdrži, kaj šele slovenski'

14. 10. 2020 19.45

Pritisk na bolnišnice se zaskrbljujoče veča. Hospitaliziranih je že 210 bolnikov, 35 jih je na intenzivni negi. Povprečen čas zdravljenja v intenzivnih oddelkih je 14 dni in več, zato že zmanjkuje postelj, predvsem pa usposobljenega kadra. In ker približno vsak deseti, ki je okužen, potrebuje bolnišnično zdravljenje, petina od teh pa intenzivno nego, bo kapacitet zelo kmalu zmanjkalo. Zato so v bolnišnicah že začeli ukinjati nekatere nenujne preglede in posege.

Zakaj ima Kaja Karba tako dolge trepalnice in goste obrvi?

30. 09. 2020 00.15

Znano influencerko Kajo Karba najverjetneje prav vsi najprej prepoznamo po njenih čudovitih in gostih obrveh. Pred kratkim pa nam je zaupala, da si želi daljše trepalnice zato je pričela vsako jutro in večer uporabljati serum za rast trepalnic Lux-Factor Eyelash. Le katera si ne želi lepih in dolgih trepalnic, ki poskrbijo, da je pogled še bolj očarljiv? Odločili smo se, da z vami delimo še nekaj naravnih receptov iz sestavin, ki jih najdete kar v svojem domu, natančneje v kuhinji.

BLOG: Katera živila znižujejo krvni pritisk?

13. 09. 2020 13.15

Visok krvni tlak je bolezen, s katero se bori kar vsak tretji človek na svetu. Kronično zvišan krvni pritisk lahko povzroči okvare ožilja, srčno odpoved, možgansko kap, odpoved ledvic itd. Prehrana ima pri krvnem tlaku pomembno vlogo, saj ga lahko zviša, ohranja v mejah normale ali zniža. Kako si lahko pomagate sami?

Kronični stres zaradi pandemije lahko pojasni, zakaj verjamemo teorijam zarote

13. 09. 2020 10.00

Strah pred neznanim virusom, karantena, nejasna navodila, negotovost pred prihodnostjo, zahteve po spremembi navad ... Že približno pol leta smo zavedno ali nezavedno pod dodatnim stresom, ki ga je povzročila pandemija. V našem telesu pa kronični stres povzroča povišane koncentracije adrenalina in kortizola, ki sta uničevalna za mnoge telesne in mentalne funkcije. Kaj se dogaja z našimi možgani v času pandemije?

Znanstvena analiza podatkov o covid-19: 'Virus bi lahko že izkoreninili'

27. 08. 2020 07.00

Z Aleksom Jakulinom, profesorjem statistike, ki je poučeval na prestižni ameriški fakulteti Columbia, o tem, kaj že lahko razberemo iz podatkov o bolezni covid-19. Kako dostopni so podatki za Slovenijo in kaj se lahko naučimo s preučevanjem tistih iz tujine? Zakaj je vse bolj razširjena miselnost, da je koronavirus le 'navadna gripa', pravzaprav nevarna. A to še ne pomeni, da pandemije ne moremo obvladovati.

BLOG: Banane so odličen prigrizek, a ne za vse

02. 08. 2020 07.00

Banane so odličen prigrizek za večino, vendar ne za vse. Če ste zdravi in razmeroma aktivni, so banane pametna in koristna izbira sadeža, ki ga lahko dodate k svoji prehrani. Če pa želite shujšati ali imate težave z obvladovanjem ravni sladkorja v krvi, pa bo namesto banan bolj priporočljivo, če posežete po drugih vrstah sadja.

Zelenjava med mladostniki bolj priljubljena, pitje sladkih pijač močno upadlo

16. 07. 2020 10.50

Ugotovitve raziskave NIJZ med mladostniki kažejo, da se po letu 2010 nekoliko umirja trend naraščanja odstotka čezmerno hranjenih in debelih, vendar je ta v skupinah 13-letnih fantov in 15-letnih deklet še vedno neugoden. Skrb vzbujajoče je tudi, da je na različnih shujševalnih dietah kar dobra petina deklet, skoraj polovica 15-letnih fantov pa pije energijske pijače.

BLOG: Naj vam stres ne pride do živega

12. 04. 2020 07.00

Ne potiskajte težav pod preprogo. Ne izogibajte se stresnim okoliščinam, temveč prilagodite vaš odziv na stres. Ta je kar precej odvisen od naših prepričanj, ki so zakoreninjena globoko v nas in temeljijo na izkušnjah. Da se boste znali spopasti s stresom, torej spremenite vaša sidra in razvijte lastno protistresno strategijo. Vse se da naučiti, tudi spopadanje s stresom.

'Koronalekcije' in znanstvenik, ki pravi, da je koronavirus rešil več življenj, kot jih je vzel

25. 03. 2020 13.58

Zapuščene ulice, prazne plaže in priljubljene turistične točke, ustavljena podjetja, javni promet, prizemljena letala, ladje v pristaniščih, še avtomobili so večinoma v garažah. Novi koronavirus je ustavil svet in v tej situaciji je precej težko najti zmagovalce. A so. Vsaj trenutno je med njimi okolje, a številni svarijo - na dolgi rok se lahko zgodi, da bo ena največjih žrtev novega koronavirusa prav naš planet.

Italija: le en odstotek umrlih zaradi koronavirusa brez drugih bolezni

19. 03. 2020 08.26

V Italiji je zaradi koronavirusa umrlo že okoli 3000 ljudi, kar je 8,3 odstotka vseh potrjeno okuženih. A dejstvo je, da je 99 odstotkov umrlih trpelo za kroničnimi boleznimi, kot so visok krvni tlak, sladkorna bolezen ali srčna obolenja. Povprečna starost umrlih je sicer 79,5 leta.

V Italiji v 24 urah zaradi koronavirusa umrlo 196 ljudi, zapirajo nakupovalne centre

11. 03. 2020 07.42

V Belgiji so potrdili prve tri primere smrti zaradi novega koronavirusa. V državi so zaenkrat potrdili 267 primerov okužb, med drugim so prve primere potrdili tudi pri zaposlenih pri Evropski komisiji. V Španiji je število okuženih preseglo 2000. Prvo smrtno žrtev so potrdili tudi v Albaniji. Medtem je v Italiji v zadnjih 24 urah umrlo 196 ljudi, skupno že 827.

Kako smo ljudje z vzrejo v 100 letih uničili pasme psov?

29. 11. 2019 21.42

Fotografije razkrivajo, kako smo ljudje – v želji, da bi imeli popolne hišne ljubljenčke – z vzrejo in križanjem pasem v zadnjih 100 letih škodili zdravju psov in kako se je njihova podoba do danes spremenila. Bulterier, na primer, ni imel značilne ploščate lobanje, zdrav buldog danes ne obstaja več, mops pa je bolj kot pes postal modni dodatek, ki se sooča z vsemi možnimi zdravstvenimi težavami.

BLOG: Kako se izogniti putiki?

10. 11. 2019 07.00

Verjetno ste že slišali izraze protin, putika ali giht, ki opisujejo zvišano vrednost sečne kisline v krvi, to pa s seboj prinese simptome, kot so bolečine v sklepih. Protin je bil v preteklosti bolezen kraljev, saj so le premožni uživali bogato mesno hrano in večje količine alkoholnih pijač. Danes pa je zaradi spremembe prehranjevalnih in življenjskih navad postal bolezen množic.

BLOG: Kostanj je dober za zdravje

29. 09. 2019 07.00

Oktober je pred vrati in prav jesen je čas, ki ga vedno z veseljem dočakam, saj spet vse zadiši po kostanju. Verjetno se velika večina strinja z menoj, da nič ni bolj prijetnega kot nabiranje kostanja v dobri družbi, in vonj, ki ga pričara ta z veseljem nabrani pečen kostanj.

Takole vas vaš debel trebuh ne bo več nikoli sramotil na plaži!

22. 08. 2019 00.01

Znano je, da spada trebušna maščoba med bolj trdovratne v telesu. Tudi, če se še tako trudimo, se držimo najstrožjih diet in redno telovadimo, na predelu trebuha vseeno ostajajo maščobne blazinice. S to težavo se spopada ogromno ljudi, vendar malokdo ve, da so znanstveniki že odkrili rešitev, ki omogoča lokalizirano topljenje maščobe prav na predelu trebuha.

BLOG: Borovnice niso samo okusne, so tudi zdrave

18. 08. 2019 14.15

Danes bom pisal o super živilu, borovnicah, drobnem sadežu, ki pa je – ne glede na majhnost – izjemno hranljiv in poln antioksidantov. Poleg dolgega seznama pozitivnih vplivov na zdravje so borovnice zelo okusen, sladek in nizkokaloričen prigrizek.

Na pohodu mišja mrzlica, letos že več kot 200 primerov obolelih

01. 08. 2019 08.33

V Sloveniji se je po sedmih letih znova razmahnila mišja mrzlica. Letos je bilo namreč odkritih že več kot 200 primerov te bolezni, katere znaki so visoka vročina, mrzlica, močan glavobol in močne bolečine v ledvenem predelu in trebuhu.

BLOG: Zakaj naše telo potrebuje magnezij?

23. 06. 2019 10.41

Pomanjkanje magnezija je povezano s številnimi zdravstvenimi stanji, kot so bolezni srca, migrene, inzulinska rezistenca, sladkorna bolezen tipa 2, Alzheimerjeva bolezen in hiperaktivnostna motnja. Magnezij je naravno prisoten v mnogih živilih, dobri viri pa so oreški, polnozrnata žita, stročnice in zelena zelenjava, pa tudi krompir.

BLOG: Vse o češnjah

09. 06. 2019 07.00

Češnje so priljubljene zaradi svoje sladkobe in sočnosti, zelo koristne pa so tudi za vaše zdravje. Uživanje češenj in izdelkov iz njih zmanjša oksidativni stres, vnetja, bolečine v mišicah in izgubo moči, LDL holesterol, krvni tlak, simptome artritisa in težave s spanjem. Obilje flavonoidov blaži tudi simptome alergij in astme.

9 čudežnih artiklov za hujšanje, katere farmacija skriva pred vami!

16. 05. 2019 00.10

Na trgu obstaja ogromno različnih izdelkov za hujšanje, kot so tablete, prehranski nadomestki, čaji in podobno. Njihovi proizvajalci zatrjujejo, da resnično delujejo in pomagajo topiti kilograme. Pa je temu res tako? Marsikdo je upravičeno skeptičen pred nakupom tovrstnega izdelka, zato smo se odločili, da vse skupaj preverimo in opravimo analizo 10 najbolj priljubljenih shujševalnih izdelkov.

V UKC Ljubljana za gripo umrlo 29 oseb, med njimi tudi zdrav mlajši moški

12. 02. 2019 13.45

Epidemija gripe je na vrhuncu. Zaenkrat je le malo bolj pogosta kot prejšnja leta, je pa žal več hospitaliziranih bolnikov. Pogosti so namreč zapleti zaradi pljučnice. Žal so ti lahko zelo hudi, tudi usodni, pa ne samo za starejše kronične bolnike.

5 razlogov za uživanje CBD olja že danes!

15. 01. 2019 00.01

Ste tudi vi eden izmed tistih, ki jih pestijo zdravstvene težave, ki se na prvi pogled morda zdijo nerešljive? Že dolgo časa iščete ustrezen način, kako jih lajšati, pa vam nobeden od njih ne ustreza? Potem je čas, da podrobneje spoznate konopljo in njene neverjetne koristi za naše zdravje.

Vse več nosečnic s sladkorno, si zdravstvo tako le polni blagajno?

04. 12. 2018 06.00

V letu 2017 se je moralo v diabetološki ambulanti zglasiti 1700 nosečnic, obravnava ene stane 85 evrov na mesec. Naši zdravniki so leta 2011 med prvimi v Evropi smernice za sladkorno bolezen v nosečnosti znižali na 5,1 milimola na liter na tešče. Zakaj je mejna vrednost postavljena tako nizko? S tem želimo spodbuditi k bolj zdravemu načinu življenja tudi na dolgi rok, odgovarjajo strokovnjaki.

Za oblasti smrt para 'normalna', a pritožilo se je še 200 gostov

26. 08. 2018 15.33

Pred Kelly Ormerod, ki je v egiptovskem letovišču Hurgada v sumljivih okoliščinah izgubila oba starša,  je desetdnevno čakanje, po katerem bo morda dobila odgovor, zakaj sta v resnici umrla. Egiptovske oblasti so vzrok njune smrti razglasile kot 'normalen', a 200 pritožb ljudi, ki naj bi zboleli v istem letovišču, še krepi dvome o resničnosti teh ugotovitev.  

'Šele čez dva dni sem izvedel, da sta umrla, pa nihče ne ve, zakaj'

25. 08. 2018 17.15

Vzrok tragične smrti angleških zakoncev, ki sta v torek umrla v hotelu Steigenberger v priljubljenem egiptovskem turističnem letovišču Hurgada, je še vedno zavit v tančico skrivnosti. Čeprav v hotelu vztrajajo, da sta umrla naravne smrti, pa njuna hči vztraja pri tem, da so okoliščine dogodka 'sumljive', pri tem pa ni edina.