materialov

Slovenski fizičarki uspelo: za svoj projekt dobila 1,5 milijona evrov
22. 11. 2022 12.06
Na razpisu Evropskega raziskovalnega sveta za raziskovalce, ki začenjajo svojo samostojno raziskovalno pot, je projekt dobila tudi sodelavka Instituta Jožef Stefan, dr. Zala Lenarčič, ki je evropsko komisijo navdušila s svojim inovativnim znanstvenim predlogom. Za svoj petletni projekt "Šibko vzbujane kvantne simetrije (DrumS)" je pridobila skoraj 1,5 milijona evrov. Kot so pojasnili na Institutu Jožef Stefan, je to že šesti raziskovalni ERC projekt, a prvi, ki ga je pridobila raziskovalka, na tokratnem razpisu pa tudi edini slovenski.

Projekt drugi tir zaradi višjih cen materialov in energentov še dražji
18. 11. 2022 18.00
Uprava 2TDK je s soglasjem nadzornikov potrdila aneks o podražitvah in viaduktu Vinjan v vrednosti 2,98 milijona evrov brez DDV. Gradbeništvo namreč bremenijo višje cene gradbenih materialov, surovin in energentov. Doslej se je projekt drugi tir podražil za okoli osem milijonov evrov.

Kako pravilno izbrati delovno obutev s kapico?
16. 11. 2022 10.30
Delovna obutev je bistvenega pomena za sodobno zaščitno delovno opremo. Ne le, da se lahko uporablja na različnih področjih dela, temveč je v nekaterih panogah, kot sta gradbeništvo in proizvodnja, zahtevana tudi zaradi skladnosti s predpisi.

Zimske službe: Na razpolago več kot 400 plužnih in posipnih vozil
15. 11. 2022 13.29
Na slovenskih cestah se uradno začenja zimska sezona, ki traja vse do konca marca. V polni pripravljenosti pa morajo biti tudi zimske službe. Kot je pojasnil direktor državnih cest pri DSI Andrej Rejec, se zimska služba izvaja iz 55 cestnih vzdrževalnih enot in cestnih baz, razpolagajo pa z več kot 400 plužnimi in posipnimi vozili. Da se Dars z zaključkom ene že začne pripravljati na drugo zimo, je povedal direktor Področja vzdrževanja v Darsu mag. Damijan Jaklin

Adventne dekoracije, ki so vedno v trendu in prijazne do narave
15. 11. 2022 08.53
Adventne dekoracije s katerimi smo lahko v decembrskih dneh prijazni do narave, trajnostni in ekološki? Brez težav!

Zimska služba v nizkem štartu, cene posipnih materialov močno narasle
10. 11. 2022 16.04
Kljub nadpovprečno topli jeseni se pristojni pripravljajo na začetek izvajanja zimske službe. Ta bo letos med drugim potekala v znamenju energetske draginje in pomanjkanja reagentov. Podražili so se tudi posipni materiali. "Izziv za nas je v povezavi s postcovidno krizo ter vojno v Ukrajini v tem, da gredo cene posipnih materialov močno gor, težave so tudi v dobavnih verigah," je dejal vodja dobave pri Darsu. Pri DRI pa pravijo, da imajo precej zalog še iz pretekle mile zime.

Pozor! Z vlago prihaja tudi plesen. Podajamo korake, kako se z njo spoprijeti
08. 11. 2022 00.15
Začenja se obdobje velike vlage v zraku in prve ohladitve, kar ustvarja odlične pogoje za razvoj plesni.

Po letošnji zimi Evropa pred verjetno najtežjim izzivom doslej
06. 11. 2022 07.08
Evropa se bo prihodnje leto, če v poletnih mesecih ne uspe napolniti plinskih zalog, znašla v težkem položaju, opozarjajo pri Mednarodni agenciji za energijo (IEA). Medtem ko so letos uspeli skoraj povsem napolniti skladišča plina, ga bo drugo leto verjetno na voljo za 30 milijard kubičnih metrov, kar je tretjino manj. To pomeni le do 65 odstotkov polna skladišča. Evropa, ki jo vodijo konglomerati različnih interesov, v tem trenutku potrebuje enotnost, povezanost, solidarnost in hitre odločitve, opozarja predsednik uprave Taluma Marko Drobnič.

Tudi z zaposlenimi je treba ravnati trajnostno
05. 11. 2022 13.32
Če bi vsi ljudje na svetu živeli kot Slovenci, bi za preživetje potrebovali več kot tri planete Zemlja. Trajnost tako ne sme biti več zgolj floskula. In čeprav lahko marsikaj naredimo sami, pa bo pri spremembah, potrebnih za naše preživetje, ključna vloga podjetij. Ne gre zgolj za okolju prijazno delovanje, pač pa tudi družbeno odgovorno in ekonomsko. In v Sloveniji imamo na tem področju veliko znanja, pa tudi dobrih praks.

Ostanek kitajske rakete se bliža Zemlji. Kam bo priletel?
04. 11. 2022 06.00
Kitajska vesoljska agencija CSMA je v ponedeljek v zemljino orbito z raketo Dolgi pohod 5B poslala tretji in zadnji gradnik vesoljske postaje Nebeška palača. Ker agencija po izpustitvi tovora ostanka rakete ni več spremljala, bo ta v petek padel na neznano lokacijo na Zemljinem površju. 23-tonsko železo bi lahko po izračunih strokovnjakov tla doseglo ali v katerem izmed oceanov ali pa Severni in Srednji Ameriki, južni Evropi, Afriki ali Avstraliji. Verjetnost srečanja s človekom je izredno majhna, v preteklosti je večina ostankov kitajskih raket pristala v oceanih. Nekatera španska letališča so zaradi potencialne nevarnosti dopoldne zaprla svoj zračni prostor. Ukrep je prizadel prihode in odhode z letališč v Barceloni, Taragoni, Reusu in na Ibizi.

IAEA preiskala tri lokacije v Ukrajini, dokazov o 'umazani bombi' ni našla
03. 11. 2022 16.22
Po obtožbah Rusije, da načrtuje Kijev uporabo umazane bombe, je mednarodna agencija za jedrsko energijo preiskala tri lokacije v Ukrajini. Vendar pa znakov "neprijavljenih jedrskih dejavnosti in materialov na teh treh lokacijah" ni odkrila, so sporočili iz organizacije. Kmalu po razkritju rezultatov preiskave pa se je odzval tudi ukrajinski zunanji minister Dmitro Kuleba. "Rusija je potrdila svoj status največjega svetovnega lažnivca," je zapisal na spletu.

'Nek je v Evropi sinonim za stabilno, zanesljivo in varno jedrsko elektrarno'
28. 10. 2022 13.55
Nuklearna elektrarna Krško je po besedah premierja Roberta Goloba v Evropi sinonim za stabilno, zanesljivo in varno jedrsko elektrarno. Če bi bilo takšnih jedrskih elektrarn, kot je Nek, več, bi "bile energetske razmere na evropski ravni bistveno boljše", je prepričan. Ob tem je ob obisku v nuklearki stroko pozval, naj čim prej pred javnost pride s serijsko rešitvijo tehnologije za nov jedrski blok, tako da bo politika lahko začela iskati nacionalno soglasje za investicijo.

Kaj sploh je 'umazana bomba'?
26. 10. 2022 07.00
Nekdaj so sejale strah kot potencialno orožje za teroriste, danes pa predstavljajo grožnjo zaradi vojne v Ukrajini. Rusija je namreč Ukrajino obtožila, da načrtuje uporabo t. i. umazane bombe. A tako Kijev kot njegovi zahodni zavezniki so žogico vrnili Moskvi, češ da bi to orožje pod pretvezo, da napada Ukrajina, v resnici lahko uporabila Rusija ter s tem zaostrila vojno proti Ukrajini. A kaj sploh je ta nova grožnja, ki je znova vzniknila v ukrajinskem konfliktu?

Fotografije študentov s pokrivali proti goljufanju nasmejale splet
24. 10. 2022 08.43
Po družbenih omrežjih na Filipinih so zaokrožile fotografije študentov, ki med izpiti na fakulteti nosijo tako imenovane "klobuke proti goljufanju", kar je sprožilo veliko smeha in zabave, spodbudilo pa tudi druge šole, da so začele razmišljati o podobnem načinu.

Tekma se je začela kasneje, ker so morali skrajšati vratnice
17. 10. 2022 10.35
Na tekmi angleške druge lige oziroma tako imenovanega Championshipa med Hull Cityjem in Birminghamom je prišlo do nenavadnega razloga za 20-minutno zamudo začetka srečanja. Sodniki so namreč ob pregledu igrišča ugotovili, da so vratnice na stadionu MKM za dobrih pet centimetrov prevelike, zato jih je moralo osebje Hull Cityja pred tekmo skrajšati za omenjeno dolžino. Še dobro, da je glavni sponzor Hull Cityja podjetje, ki se ukvarja s prodajo gradbene opreme in materialov.

Citroën C5 Aircross: prenovljen, edinstven in drzen
17. 10. 2022 00.15
Morda razmišljate o nakupu novega avtomobila, v poplavi ponudb na avtomobilskem trgu pa težko sprejmete končno odločitev? Okusi so kajpak različni, pričakovanja prav tako... Prenovljen Citroën C5 Aircross je SUV z edinstvenim karakterjem in je vsekakor merilo udobja, prostornosti in modularnosti. Ta izraža še več odločnosti in edinstvenosti, ki z izrazitim in drznim dizajnom, velikimi kolesi ter s privzdignjenim podvozjem zadovolji potrebe vsakogar, ki išče športno terensko vozilo.

'Prihodnost na trgu dela ne bo tako svetla'
05. 10. 2022 14.38
Čeprav je bilo septembra zabeleženih rekordno malo registriranih brezposelnih, le 52.043, prihodnost ne bo tako svetla, je dejal generalni direktor Zavoda RS za zaposlovanje Mitja Bobnar. Konec leta pričakujejo nekaj čez 60.000 brezposelnih, ob zaostritvi razmer zaradi podražitev energentov in drugih dobrin pa bi bil lahko skok mnogo večji.

Nobelova nagrada za kemijo trem znanstvenikom za razvoj klik kemije
05. 10. 2022 11.59
Nobelovo nagrado za kemijo bodo letos prejeli Carolyn R. Bertozzi, Morten Meldal in Karl Barry Sharpless "za razvoj klik kemije in bioortogonalne kemije," je danes sporočila Švedska kraljeva akademija znanosti. Sharpless bo tako postal peti posameznik v zgodovini z dvema Nobelovima nagradama, potem ko je bil nagrajen že leta 2001.

Hamiltonu zaradi uhana v nosu 25 tisoč evrov kazni
02. 10. 2022 09.45
Mednarodna avtomobilistična zveza (Fia) je kaznovala ekipo Mercedesa s plačilom globe v višini 25.000 evrov. Razlog pa: postopkovna napaka. Lewis Hamilton je namreč nepravilno izpolnil kontrolni obrazec, v katerem je navedeno, da bo upošteval predpise, ki določajo, da vozniki med dirkanjem ne smejo nositi nakita. Hamilton je nakit nato vseeno nosil, polemike o tem, da v svojem dirkalniku nosi uhan v nosu, pa označil za "malce neumne". Pravilo o prepovedi nošnje nakita med dirkanjem je v veljavi od letos, Fia pa je kot razlog navedla dejstvo, da bi lahko nakit v primeru nesreče poškodoval voznika.

Pankerji, opice in škrati – aplikacija hi in Mastercard predstavljata prvo kartico, ki omogoča uporabo NFT-podobe
30. 09. 2022 09.56
Finančna aplikacija hi in podjetje Mastercard sta predstavila prvo debetno kartico na svetu, ki omogoča uporabo NFT-avatarja in možnost plačil v tradicionalnih (fiat) ter digitalnih (kripto) valutah na več kot 90 milijonov lokacijah po vsem svetu. S kombinacijo funkcionalnosti kripto menjalnice in platforme za digitalno bančništvo naslednje generacije ta uporabniku prijazna aplikacija svojim članom zagotavlja vse na enem mestu – varčevanje, naložbe, plačila in ugodnosti življenjskega sloga.

Najvišja stanovanjska stolpnica v Sloveniji zrasla do svoje končne višine
27. 09. 2022 13.50
Gradbeni delavci so stanovanjsko stolpnico, ki jo družba Spektra Invest gradi med Celovško cesto in Celovškimi dvori v Ljubljani, zgradili do njene končne višine, 85 metrov oziroma do 21. nadstropja. Velikanka bo ponujala streho nad glavo ljudem v več kot 200 stanovanjih. Kakšen je razgled iz 21. nadstropja, si je ogledal naš fotograf.

Kaj je rekuperacija in kakšna je naloga rekuperatorja?
27. 09. 2022 09.23
Mnogi rekuperacijo zraka povezujejo s centralnimi prezračevalnimi sistemi, ki se najpogosteje vgrajujejo v novogradnje. Vendar učinkovito prezračevanje z rekuperacijo je možno tudi v starejših stanovanjskih objektih in hišah z lokalnimi rekuperatorji, ki skrbijo za učinkovito in enakomerno prezračevanje in odzračevanje.

Odstavljeni prvi nadzornik 2TDK: Prihaja večstomilijonska podražitev
23. 09. 2022 08.41
Zgodila se je zamenjava članov nadzornega sveta državnega podjetja 2TDK, ki nadzoruje največji infrastrukturni projekt v Sloveniji - izgradnjo drugega železniškega tira Divača–Koper. Dosedanji predsednik nadzornega sveta Robert Rožič trdi, da gre za "politično zamenjavo". "Od tega tedna dalje projekt drugega tira namesto strokovnjakov nadzira aktualna politika in domnevno izvajalci sami. Vse to bo v prihodnje najverjetneje pomenilo, da se bo ta projekt s sedanje cca. milijarde evrov vredne investicije podražil za več sto milijonov evrov, in to v škodo davkoplačevalskega denarja," je opozoril. V družbi 2TDK sicer Rožičeve navedbe zavračajo.

Strah pred visokimi stroški in težave s partnerji v Trbižu
22. 09. 2022 13.59
Priprave na svetovno prvenstvo v nordijskem smučanju, ki bo med 22. februarjem in 5. marcem 2023 v Planici, potekajo po načrtih. Generalni sekretar organizacijskega odbora Tomaž Šušteršič je v pogovoru za STA vendarle priznal strah pred naraščanjem stroškov in težave, ki jih imajo s partnerji v Trbižu, ki naj bi gostili start nekaterih tekov.

Med 17 slovenskimi rekordi tudi matica rekorderka
15. 09. 2022 11.26
Slovensko podjetje Matica MB se je z največjo matico na svetu zapisalo v Guinnessovo knjigo rekordov. Matica je visoka 3,6 metra, široka pa 4,16. "Matica je postala simbol naše nenehne rasti in našega gesla: Kvaliteta, znanje, sanje," je ponosno naznanil direktor Matej Burger. V Guinnessovi knjigi rekordov pa je poleg matice še 17 drugih rekorderjev, med njimi tudi Janja Garnbret, Primož Roglič, Predjamski grad in še mnogi drugi.

SVRK se želi s hitro potrditvijo programa izogniti izgubi pol milijarde evrov
13. 09. 2022 12.52
Služba vlade za razvoj in evropsko kohezijsko politiko (SVRK) hiti s pripravo programa za izvajanje kohezijske politike za obdobje 2021-2027. "Okvirno bo program potrjen do konca oktobra oz. začetka novembra. S tem bi se izognili izgubi pol milijarde evrov prve in druge tranše v novi finančni perspektivi," je povedal minister Aleksander Jevšek.

Minister: Razmere so take, da ne morejo preživeti vsi. Podjetniki: Poiskati je treba rešitev
09. 09. 2022 06.07
To, na kar že nekaj časa opozarjajo gospodarstveniki, se je, kot kaže, začelo uresničevati. Enormne cene energentov in prepočasno ukrepanje vlade že terjajo svoj davek v gospodarstvu. Finančni minister pa kljub temu pojasnjuje, da je čas helikopterskega razmetavanja z denarjem mimo.

Kateri ženski čevlji bodo v trendu letošnjo sezono? Kako jih skombinirati z različnimi modnimi slogi?
08. 09. 2022 08.19
Čevlji sodijo med najbolj priljubljene kose garderobe vsake ženske. Zagotovo se boste strinjale, da ni le obleka tisto, kar ustvari dovršen videz, ampak imajo veliko pri tem opraviti tudi različni dodatki. Še posebej pomembna je izbira čevljev, ki lahko poskrbi za piko na i celotnega videza in poskrbi za popestritev na vsakem koraku. Večina žensk ima zato v svoji zbirki različne pare čevljev, ki jih spretno kombinira z ostalimi kosi garderobe.

Kako so videti luksuzna umetna drevesa?
07. 09. 2022 08.43
Luksuzna umetna božična drevesa danes išče vse več ljubiteljev božiča.

Miren Kras: divji vetrovi, lokalne dobrote in neokrnjena narava
06. 09. 2022 18.47
Obiskali smo kraj na prepihu divjih vetrov, a hkrati na mirni in sanjavi strani Slovenije. Daleč stran od mestnega vrveža, nekje na stičišču med kamnitim Krasom in čudovito, zeleno Vipavsko dolino. Tam stoji miren Kras. Neokrnjena narava tam sodeluje s srčnimi ljudmi. Že vrsto let iz naravnih materialov nastajajo obrtniški izdelki, na domačijah pa diši po domači hrani iz lokalnih proizvodov.