materialov

Golob: Ukrepi, ki jih bomo morali sprejeti, se ocenjujejo na več kot 1,5 milijarde

05. 09. 2022 06.10

Za pomoč gospodarstvu ob energetski draginji bo treba po oceni predsednika vlade Roberta Goloba sprejeti ukrepe v vrednosti več kot 1,5 milijarde evrov. Kakšne bodo dejansko potrebe, pa je odvisno tudi od tega, koliko bomo uspešni pri zagovarjanju nujnosti reforme energetskih trgov v Evropi, je dejal po srečanju na GZS. Dogovorili so se o oblikovanju ekipe, ki bo v naslednjem mesecu sprejela odločitev, kako v naslednjem letu pomagati gospodarstvu. Predstavniki gospodarstva pa sporočajo, da s sestankom niso zadovoljni, predvsem zato, ker vlada ni obljubila kapice na ceno energentov tudi za gospodarstvo.

Nova miss Slovenije je 24-letna Ljubljančanka Vida Milivojša

05. 09. 2022 11.31

Slovenija ima novo miss. Laskavega naziva se je na prireditvi v Braslovčah razveselila 24-letna Vida Milivojša, ki je postala tudi miss simpatičnosti. Za prvo spremljevalko so razglasili 26-letno Hano Klaut, družbo v šopku treh najlepših pa jima dela tudi 22-letna Talita Sofija Komelj.

Podvodni podatkovni centri: hitrejši internet in manjše emisije CO2?

04. 09. 2022 16.58

V Tihem oceanu bodo namestili prvi komercialni podvodni podatkovni center. Zabojnik Julesa Verna, ki bo postavljen devet metrov pod morsko gladino, bo lahko sprejel 800 serverjev. S to inovacijo želijo v podjetju Subsea Cloud zmanjšati emisije toplogrednih plinov za 40 odstotkov, prav tako pa inovatorji menijo, da bo podvodni podatkovni center omogočal hitrejši internet.

BUTIČNI SEJEM OTROŠKE OPREME LJUBLJANA STROLLER SHOW, KI GA NE SMETE ZAMUDITI

04. 09. 2022 06.00

Edinstven dogodek te jeseni na katerem kot mladi ali že izkušeni starši v fazi nakupa otroške opreme za vaše otroke vsekakor ne smete manjkati.

Nil pred 4500 leti pomagal 'graditi' piramide v Gizi

03. 09. 2022 20.05

Raziskovalci so ugotovili, da so graditelji piramid za prevažanje gradbenega materiala verjetno uporabljali zdaj že presahnjen rokav reke Nil. Ugotovitve kažejo, da so vodne površine in višja gladina reke zdaj že presahnjenega rokava Nila pred približno 4500 leti olajšale gradnjo piramidnega kompleksa v Gizi, je navedeno v študiji.

Zastarela tehnologija v tehnološko napredni državi

03. 09. 2022 13.17

Japonski digitalni minister je "napovedal vojno" disketam in drugi retro tehnologiji, ki jo uporabljajo državni birokrati. Kar 1900 pisarn v podjetjih naj bi še vedno uporabljalo diskete, CD-je in mini diske na svojih delovnih mestih. "Kje se lahko sploh še kupi disketa?" se je minister spraševal na novinarski konferenci.

V Logatcu odprli nov požarni laboratorij, enega največjih v Evropi

03. 09. 2022 06.00

Po obsežnem požaru, ki je opustošil Kras, smo se na lastne oči prepričali, kakšna je moč ognja in kako ranljivi smo lahko ljudje, naselja in seveda narava. Morda bo k večji požarni varnosti vseh pripomogel tudi nov, največji požarni laboratorij v tem delu Evrope, ki so ga odprli v Logatcu. Laboratorij bo omogočal znanstveno preizkušanje požarnih lastnosti materialov in konstrukcij.

Ameriški cariniki zasegli 3000-letni egipčanski artefakt

29. 08. 2022 12.25

Ameriški cariniki so v Memphisu zasegli pošiljko iz Evrope, v kateri se je skrival približno 3000 let star antični kip iz Egipta, ki naj bi upodabljal enega izmed njihovih pogrebnih božanstev, Imseta. Njegova vrednost ni znana.

5 skrivnosti najboljših slovenskih košarkarjev, zaradi katerih so postali svetovno znani!

18. 08. 2022 08.10

Kaj potrebujete, da bi postali naslednji Luka Dončić ali Goran Dragić?

Svet zavoda UKC Ljubljana želi prepotrebno obnovo še pred jesenjo

17. 08. 2022 20.16

Svet zavoda UKC Ljubljana je na seji obravnaval aktualne teme glede delovanja in izpostavil, da je glavna stavba UKC prepotrebna obnove. "UKCL nujno potrebuje nova okna v bolniških sobah in novo izolacijo stavbe pred zimo, ki prihaja, boljše prezračevanje in nova dvigala. Potrebuje še veliko drugega, vendar je energetska sanacija v tem trenutku izvedljiva, prioritetna in v dosegu roke," so zapisali v dopis, ki so ga poslali zdravstvenemu ministrstvu. Sanacijo želijo še pred jesenjo/zimo.

V Sloveniji kmalu največji požarni laboratorij v regiji

09. 08. 2022 10.51

Zavod za gradbeništvo Slovenije (ZAG) bo v začetku septembra v Logatcu odprl nov požarni laboratorij. Po navedbah zavoda bo šlo za največji in edini tovrstni objekt v tem delu Evrope, ki bo omogočil nadaljnji razvoj in znanstveno odličnost na področju preizkušanja požarnih lastnosti materialov in konstrukcij.

Poznate material, ki blaži poletno vročino?

09. 08. 2022 00.15

V vročih poletnih dneh je pravi izziv, kaj obleči, da se bomo počutili kar se da udobno. Izjemno pomembno je, da izbiramo oblačila iz materialov, ki dihajo in nas tako podpirajo pri vsakodnevnih aktivnostih. Verjetno ob tem pomislite na oblačila iz bombaža ali lana ... Pa morda obstaja še kakšna boljša alternativa?

Bešič Loredan po očitkih: Zdaj bo vsebina, prej je bila prazna vreča

03. 08. 2022 06.00

Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan opozarja, da bolnišnice porazno črpajo sredstva za investicije, ki so jim na voljo. S strani urada za nadzor kakovosti in investicij v zdravstvo je bilo še opozorjeno, da milijoni evrov, ki bi lahko prinesli nujne izboljšave za paciente, ki čakajo v nesprejemljivo dolgih čakalnih vrstah, ostajajo neporabljeni. Nasprotno pa so se na ministra usuli očitki skupine zdravnikov, zbranih v skupini Zdravstvo.si, ki trdijo, da so z umikom novele zakona o javnem naročanju stopili v smer korupcije in dogovorne ekonomije v slovenskem državnem zdravstvu. Eden izmed njih, Marko Noč, opozarja tudi na preplačila pri nabavi žilnih opornic.

Bešič Loredan o investicijah v zdravstvo: Do leta 2025 bi v celoti prenovili UKC Ljubljana

02. 08. 2022 10.37

Kot je povedal minister za zdravje Danijel Bešič Loredan, se na Ministrstvu za zdravje po dveh mesecih analiziranja podatkov začenja nova epizoda s podatkovno znanostjo. "Podatke želimo predstaviti v luči tega, koliko investicij gre kam in koliko denarja je bilo porabljenega. Tudi v luči dogajanja v UKC Ljubljana, saj je bilo v javnosti doslej preveč lažnih informacij," je dejal. Kot je povedal, iščejo pot, da bi do leta 2025 v celoti prenovili stavbo UKC Ljubljana, ki doslej razen manjših popravkov ni bila nikoli prenovljena.

Zdravstvo.si: Vlada z interventnim zakonom odpira vrata korupciji

26. 07. 2022 16.36

Skupina zdravnikov zdravstvo.si je razočarana, da je nova vlada z interventnim zakonom o zdravstvu ukinila novelo Zakona o javnem naročanju v zdravstvu, ki jo je sprejela prejšnja vlada. Skupina meni, da je poteza nove vlade korak nazaj v smer korupcije in dogovorne ekonomije dobaviteljev v slovenskem državnem zdravstvu. A že pred sprejemom novele so nekateri pravniki opozorili, da je ta spisana tako, da dopušča netransparentno javno naročanje in nakup medicinske opreme na trgu, kar je v nasprotju z evropsko zakonodajo. Z Ministrstva za zdravje utemeljujejo podobno: "Ker so določbe novele v nasprotju z evropskim pravnim redom, je bilo treba v te določbe poseči z interventnim zakonom."

Doživetja brez avta in brez gneče

23. 07. 2022 12.44

Piran, Kranjska Gora, Bled, Portorož – to so zvezde slovenskega turizma, ki so bile tudi v obdobju turističnih bonov najbolj obiskane. Vendar pa je Slovenija izjemno lepa in zanimiva povsod, zato smo se odpravili na izlete na manj očitne, manj oblegane destinacije – na Ravne na Koroškem, v Trbovlje v Zasavju in Brestanico v Posavju. In to brez avtomobila. In veste kaj? Bila sem navdušena.

Pogled iz vesolja: dim požara, 'velikega kot Ljubljana', prekril Tržaški zaliv

21. 07. 2022 12.24

Že več dni poročamo o hudem požaru na Krasu, s katerim se gasilci še naprej borijo. Gre za največji požar v Sloveniji doslej, o tem, kako zelo obsežen je, pa pričajo tudi satelitski posnetki. Poleg tega je dim dosegel tako oddaljene slovenske kot tudi hrvaške in italijanske kraje. Na satelitskem posnetku pa je videti, da je prekril velik del Tržaškega zaliva. Hkrati je tudi močno poslabšal kakovost zraka, zaradi česar NIJZ priporoča izogibanje pretirani fizični aktivnosti na prostem, ljudem z zdravstvenimi težavami pa svetuje zadrževanje v zaprtih klimatiziranih prostorih.

Požar močno poslabšal kakovost zraka od Kopra do Nove Gorice

21. 07. 2022 11.27

Zaradi obsežnega požara na Krasu je močno povečana onesnaženost zraka na območju Mestne občine Koper, Občine Postojna in Mestne občine Nova Gorica. Ob požaru namreč nastajajo različne škodljive snovi, ki z vdihovanjem vstopijo v naš organizem.

Kako ravnati ob požaru?

20. 07. 2022 14.16

Požar na Krasu, ki se je z italijanske strani razširil na slovensko, ogroža prebivalce. Ob požaru nastanejo različne škodljive snovi, odvisno od materialov, ki gorijo, temperature in drugih okoliščin, opozarjajo predstavniki NIJZ. Prebivalci in ljudje, ki se znajdejo v bližini požara, so plinom in delcem, ki botrujejo ognjenim zubljem, neposredno izpostavljeni z vdihavanjem, kasneje lahko tudi s hrano in vodo. Zato so na NIJZ spisali priporočila, kako ravnati ob požaru.

Zaradi suše je nenavadno hitro presahnilo Cerkniško jezero

18. 07. 2022 15.04

Tudi na Notranjskem vztraja huda suša, kar je opaziti na površinskem sloju tal, vodotokih in podzemnih vodah. Glede na običajno stanje za ta čas v letu v površinskem sloju tal primanjkuje približno 120 milimetrov vode. Zaradi pomanjkanja padavin in vročine je tako nenavadno hitro presahnilo tudi Cerkniško jezero.

Vse več kraj koles, na Gorenjskem letos že okoli 50

17. 07. 2022 16.24

V enem od kampov na Gorenjskem sta bili konec tedna odtujeni dve električni kolesi. Policijska uprava Kranj ob tem opozarja, da je tatvin koles v zadnjem času vse več. Lani so gorenjski policisti v vsem letu obravnavali 92 tatvin, letos pa že okoli 50. Da gre najpogosteje za tatvine iz kampov, kleti in drugih prostorov bloka, hiš, parkirišč in podobno, so še sporočili kranjski policisti.

S pomočjo umetnika in okoljskega aktivista sežigalnico približali ljudem

16. 07. 2022 17.31

Sežigalnice običajno niso arhitekturni presežki in nekaj, kar bi si ljudje z veseljem ogledovali. Razen na Dunaju, kjer je ena od znamenitosti prav sežigalnica sredi mesta. Tudi tam je po tem, ko je konec 80. let sežigalnica pogorela, potekala živahna razprava o tem, ali jo obnoviti ali zapreti. Mestne oblasti so obljubile, da bodo vanjo vgradile najsodobnejše čistilne naprave. Javnost pa jim je dokončno uspelo prepričati, ko so v projekt obnove vključili znanega avstrijskega vizualnega umetnika in okoljskega aktivista Hundertwasserja.

Zeleni kapitalizem in podnebni zlom

16. 07. 2022 07.00

Vprašanje okolja, njegove zaščite in boj zoper podnebne spremembe nikoli niso bili bolj v ospredju, saj je jasno, da klimatske spremembe niso fenomen, ki se bo zgodil enkrat v prihodnosti, temveč so postale del naše vsakdanjosti. Zato so različne države sprejele številne zaveze k zmanjšanju izpustov CO2 in k prehodu na obnovljive vire energije. Na ravni EU sta tudi ne tako zeleni plin in bolj "zelena", toda potencialno tudi izjemno nevarna jedrska energija postali zeleni. Oblikujejo se tudi vedno novi koncepti – zeleni dogovor, krožno gospodarstvo ipd. – ki naj bi naslavljali obstoječe nevzdržne razmere in tudi ponujali nove poglede za prihodnost. Toda ključno vprašanje je, ali so ti ukrepi in koncepti zadostni za preprečitev podnebnega zloma.

Koliko denarja potrebujemo za gradnjo lastne hiše ali nakup stanovanja?

08. 07. 2022 17.08

Dvig cen energentov in prekinitev dobavnih poti dvigujeta tudi cene surovin in materialov. Posledično je gradnja hiš zato veliko dražja, prav tako v nebo rastejo cene vseh nepremičnin. Če je bila v 90. letih izgradnja hiše nekaj normalnega, je danes to s povprečno plačo, brez kredita ali celo z njim skorajda nemogoče. Če pogledamo ceno stanovanja v Ljubljani, ki je danes na kvadratni meter torej malo manj kot 3.400 evrov, bi bilo v 90. letih to okrog 400 do 500 evrov na kvadratni meter. Koliko bi torej potrebovali na bančnem računu, da bi lahko danes začeli graditi hišo, in za koliko se je le v enem letu povišala cena stanovanja v Ljubljani?

Slovenija brez plinohramov in z 90-odstotno odvisnostjo od ruskega plina

07. 07. 2022 18.12

Gospodarska zbornica Slovenije je na srečanju z ministrom za infrastrukturo Bojanom Kumrom poudarila, da je slovensko gospodarstvo kar 90 odstotkov odvisno od ruskega plina. Ministrstvo so pozvali, naj v Bruselj sporoči, da je Slovenija na evropski ravni zelo specifična, ko govorimo o odvisnosti od plina. Kumer se zaveda, da dodatne težave predstavlja tudi dejstvo, da v Sloveniji nimamo plinohramov. Obe strani sta se strinjali, da je treba oblikovati nabor ukrepov, s katerimi bodo pomagali gospodarstvu.

Slovenska podjetja letos večinoma izplačala višje regrese kot lani

05. 07. 2022 09.51

Izplačani regresi so letos večinoma bistveno višji od tistih, izplačanih v letu 2020 in lani, ugotavlja ZSSS. V dejavnostih, kjer je organiziran sindikat, nepravilnosti pri izplačilih niso zaznali, ugotavljajo pa, da se pri regresu znesek pogosto določa tudi v povezavi s težjimi pogoji dela ali kot del nagrade za delovno uspešnost.

Dilema energetske krize: Katere sektorje najprej odklopiti iz omrežja

02. 07. 2022 11.35

Dobava plina upada. Tako močno, da so Nemci, ki so veliki podporniki zelenega prehoda, zagnali termoelektrarne, sledijo jim tudi druge evropske države. Pripravljeni so energetski krizni načrti, pristojne skrbi, kako globoko po krivulji konkurenčnosti bo padlo evropsko gospodarstvo, katere panoge bodo v primeru pomanjkanja odklapljali iz plinskega omrežja. Slovenija zaradi svoje odvisnosti od tega energenta ne more biti izjema. Tomaž Orešič, poznavalec energetskih trgov in strategij ter energetski menedžer, pravi, da smo zaradi nepredvidljivosti in nestabilnosti pred največjim izzivom doslej.

Dve od edinstvenih štirih jadrnic bosta pluli v Piranskem zalivu

01. 07. 2022 19.53

V stotih letih se je marsikaj spremenilo. Tudi jadranje ... Od materialov za plovila in jadra, pa vse do drugačnih tehnik, ki so jih novosti potegnile za seboj. A včasih imajo stare stvari, še posebej če so izjemno ohranjene, poseben šarm. In tega imata zagotovo na pretek tudi Tuiga in Mariska, več kot 100 let stari jadrnici, ki bosta od petka do nedelje tekmovali v Piranskem zalivu. Prva je v lasti monaškega princa, druga pa bogatega tujca, ki se ne želi izpostavljati, je pa na svojo jadrnico postavil slovensko ekipo. Na svetu obstajajo le štiri tovrstne lepotice, tri še plujejo. In dve od teh bosta na ogled v našem morju.

Odprla se je prenovljena prodajalna Intersport BTC City Ljubljana

25. 06. 2022 00.15

Družba ISI, d. o. o., je odprla prenovljeno in razširjeno prodajalno Intersport BTC City Ljubljana, ki je z več kot 2000 m2 nakupovalnih površin največja Intersportova prodajalna v Sloveniji.

STILLES – predstavitev na sejmu v Milanu

24. 06. 2022 00.15