materialov

Dajte svojemu domu priložnost, da zasije v novi podobi
25. 02. 2022 09.19
Z majhnimi koraki lahko poskrbite, da se boste v svojem domu dobro počutili.

Dodik skušal vsiliti nevtralnost BiH do ruske invazije
02. 03. 2022 16.05
Srbski član predsedstva BiH Milorad Dodik je skušal na seji predsedstva vsiliti sprejetje odločitve o nevtralnosti Bosne in Hercegovine do ruske invazije na Ukrajino, kar pa sta hrvaški in bošnjaški član predsedstva zavrnila. Dodik je zato jezen zapustil sejo in člana okrivil, da sta pod vprašaj postavila obstoj države. Bivša visoka predstavnika mednarodne skupnosti v BiH pa sta na Ursulo von der Leyen in Jensa Stoltenberga naslovila dramatičen poziv k zaščiti Zahodnega Balkana, še posebej BiH, pred podobnimi scenariji, kot je v Ukrajini.

Nezakonito odlaganje smeti v Volčji Dragi: v vrečah odložene hitro vnetljive snovi
22. 02. 2022 18.44
Nezakonita odlaganja smeti se po Sloveniji očitno kar vrstijo. V Volčji Dragi naj bi v noči s ponedeljka na torek tovornjaki iz Italije dovažali smeti in jih odlagali pred tovarno Martex, ki je sicer v stečaju. V vrečah naj bi bila mešanica različnih materialov, občina in civilna iniciativa pa opozarjata, da gre za hitro vnetljive snovi, kar lahko vodi do okoljske katastrofe.

Afera Emporio Medical: Antolič, Vengust, Cirman in Žafran morajo v zapor
19. 02. 2022 12.30
Višje sodišče je skoraj v celoti potrdilo sodbo okrožnega prvi skupini obsojenih korupcije v zdravstvu. Pritrdilo je zapornim kaznim za tri zdravnike, Vaneta Antoliča, Roka Vengusta, Roberta Janeza Cirmana, in nekdanjega komercialista Emporia Medicala Darka Žafrana. Ne bo jim sicer treba plačati denarne kazni, bodo pa morali trije vrniti protipravno pridobljeno premoženjsko korist. Za Sama Karla Fokterja je medtem sodišče izdalo zavrnilno sodbo, saj je očitano kaznivo dejanje zastaralo. Zagovornik Vengusta, Miha Kozinc, in Antolič sta za 24ur.com napovedala, da bosta zoper sodbo vložila zahtevo za varstvo zakonitosti.

Včasih je bil gozd kmetova banka, zaradi podnebnih sprememb le še hranilnik?
17. 02. 2022 06.00
Če so še pred 20 leti v slovenskih gozdovih prevladovali iglavci, je zdaj 55 odstotkov listavcev. Vzrok so ujme in podnebne spremembe, ki bodo sooblikovale naše gozdove tudi v prihodnje. Temu se bo morala prilagoditi lesnopredelovalna industrija, ki zdaj v več kot 80 odstotkih sloni na predelavi iglavcev. Na ministrstvu za gospodarstvo si želijo vlagatelja, ki bi vložil v žago za predelavo listavcev. Sovlagatelje za vzpostavitev lesnopredelovalnih centrov išče tudi državni SiDG. Na koncu se bomo morali prilagoditi tudi kupci, če bomo še želeli kupovati izdelke iz slovenskega lesa, in pa manjši lastniki gozdov. Včasih je namreč gozd veljal za kmetovo banko, a zdaj se tržno najzanimivejše drevesne vrste umikajo iz nižin.

Farmacevtski izdelki v rekah ogrožajo svetovno zdravje
15. 02. 2022 10.22
Onesnaženje svetovnih rek z zdravili in farmacevtskimi izdelki predstavlja "grožnjo okolju in globalnemu zdravju", kaže nova študija Univerze v Yorku, ki sodi med najobsežnejše v svetovnem merilu. Paracetamol, nikotin, kofein ter zdravila za epilepsijo in sladkorno bolezen so snovi, ki so najbolj prisotne v svetovnih vodah. Med najbolj onesnaženimi so bile reke v Pakistanu, Boliviji in Etiopiji. Najbolje so se odrezale reke na Islandiji, Norveškem in v amazonskem pragozdu.

'Montaža dlačic na 3D-čebelo je bila poseben izziv ročnega dela'
12. 02. 2022 11.36
Oblikovalka Nina Oman je svojo ustvarjalno žilico začutila že v mladih letih in se nato posvetila 3D-kreativnim izzivom, v katerih, kot pravi, zelo uživa. Njen največji podvig, ki je ponesel ime Slovenije v svet, je maketa 100-krat večje čebele kranjske sivke, kot je ta žival sicer velika v naravi. Kranjska čebela je že mesec dni razstavljena na Expu 2020 v Dubaju, potem se seli še v druge države. A kdo pravzaprav je Nina Oman? Od kod strast do oblikovanja, izdelovanja maket? Z njo smo se pogovarjali o njenem ustvarjanju in seveda 3D-kranjski sivki.

Lesna industrija je bila paradni konj na trgu bivše Jugoslavije
11. 02. 2022 06.01
V času Jugoslavije je bil les 'paradni konj', Slovenija pa znana po uspešnih podjetjih na področju predelave lesa. Zaradi izgube trga, slabega prilagajanja spremembam in privatizacije so ta podjetja propadla. Sledilo je več kot desetletno obdobje zatona lesnopredelovalne industrije v Sloveniji. V podjetjih iz tistega časa pravijo, da je država pozabila nanje. Kakšno je stanje danes? Se lesna industrija pobira?

Slovenci del prelomnega dosežka: Če lahko fuzijo vzdržujemo pet sekund, jo lahko tudi pet ur
09. 02. 2022 18.46
Evropskim raziskovalcem konzorcija EUROfusion je na eksperimentalnem fuzijskem reaktorju JET (Joint European Torus) v Oxfordu v Veliki Britaniji uspel prelomen dosežek. Rekordnih 59 MJ fuzijske energije dokazuje potencial fuzijske energije, ki lahko v prihodnosti zagotovi varno in učinkovito nizkoogljično proizvodnjo energije. V ekipi, ki ji je uspel ta izjemni podvig, je tudi 40 sodelavcev Instituta Jožef Stefan.

'Država poudarja, da je les njeno naravno bogastvo, svojih objektov pa ne gradi iz lesa'
04. 02. 2022 06.00
Skoraj vsak peti Slovenec je lastnik gozda, v državi imamo več kot 400.000 gozdnih posesti. Les je prisoten v vsakem slovenskem domu, lesna goriva – drva, peleti, sekanci – so najpogostejši energent za ogrevanje v gospodinjstvih. A v prihodnosti se bo les ob prizadevanjih po zmanjšanju ogljičnega odtisa iz energenta podeželja spremenil v pomemben material za gradnjo. Povpraševanje po lesenih objektih narašča že zdaj, predvsem zaradi hitre gradnje in dobre toplotne izolativnosti, ki dobro kljubuje nestabilnim cenam energentov na trgu.

Tara Zupančič o vlogi spogledljivke: Očitno sem 'narejena' zanjo
01. 02. 2022 07.00
Ljubitelji in gledalci serije Ja, Chef! ste v tretji sezoni lahko opazili še en znan obraz, in sicer Taro Zupančič, voditeljico oddaje Zvezde plešejo, ki je stopila v čevlje gostje v restavraciji. V pogovoru nam je zaupala podrobnosti svoje vloge spogledljive Veronike, beseda pa je nanesla tudi na njene igralske začetke in kreativno ustvarjanje. Zaupala nam je še, s čim se trenutno največ ukvarja.

'Žiga upa, da bo na eko kmetiji traktorska kosilnica, s katero bo kosil okolico'
29. 01. 2022 17.14
Od štiri do šest invalidnih odraslih posameznikov na Dolenjskem bo letos jeseni dobilo priložnost, da zaživi življenje brez staršev. Občina Škocjan namreč zanje gradi prilagojeno stanovanjsko hišo na Bučki, ki je del eko-socialne kmetije. Stanovalci si bodo lahko uredili vrt, pridelovali zelenjavo, zelišča, imeli živali. Selitve se že neizmerno veselijo in z zanimanjem spremljajo gradbena dela, ki vidno napredujejo. Eden med njimi je Žiga, ki obožuje konje in si želi, da bi jih na Bučki imeli, pa tudi, da bi lahko kosil okolico kmetije.

'Odločitev ne bi smela biti težka': samo v Sloveniji do leta 2030 milijarda odvrženih plastenk
27. 01. 2022 09.55
Iz društva Eko krog so poslance znova pozvali, naj čim prej uvedejo sistem povratne embalaže. Spomnili so na številne – tudi finančne – prednosti, ki jih prinaša. "Vsako leto v Sloveniji 137 milijonov plastenk konča v sežigu in naravi. Če bo tako tudi ostalo, jih bo naše gospodarstvo do leta 2025 izgubilo že 400 milijonov, do leta 2030 pa že milijardo," opozarja vodja kampanje Zaprimo krog Erika Oblak. Okoljevarstveniki in gospodarstveniki so tu enotni. Če prištejemo še nezanemarljive proračunske prihranke in čistejše okolje, potem odločitev ne bi smela biti težka, so prepričani.

Proizvajalci pijač za kavcijski sistem zbiranja odpadne embalaže
26. 01. 2022 13.46
Predstavniki slovenske industrije pijač so na okoljskega ministra naslovili pobudo za uveljavitev kavcijskega sistema zbiranja odpadne embalaže, kakršnega med drugim poznajo na Hrvaškem. To bi pomenilo, da bi potrošnik ob nakupu pijače za plastenke in pločevinke plačal določen znesek oziroma kavcijo, ki bi se mu ob vrnitvi embalaže na zbirno mesto povrnila. Ob tem so spomnili na evropsko direktivo, ki države članice zavezuje, da do leta 2025 za namene recikliranja ločeno zberejo 77 odstotkov odpadnih plastenk pijač, že do leta 2029 pa naj bi ta delež narasel na 90 odstotkov.

Na Ravnah na Koroškem načrtujejo gradnjo cenovno dostopnih hiš
24. 01. 2022 14.44
Inštitut Back to the village v sodelovanju z Občino Ravne na Koroškem snuje načrte za ureditev naselja na območju Čečovja, kjer bi zgradili več manjših in cenovno dostopnih hiš za mlade družine. Načrte so že predstavili, pozdravlja jih tudi direktor Stanovanjskega sklada RS Črtomir Remec, ki pa je izrazil dvome glede predstavljene cene hiše.

Slovenski oblikovalci, globalne oblikovalske zvezde
16. 01. 2022 07.00
Kdo so in kaj počnejo globalne oblikovalske zvezde iz Slovenije: Nika Zupanc, Rok Predin, Olga Košica in Peter Movrin? Osvajajo ves svet – od Italije, Francije, Londona, Amerike, Kitajske, Koreje. Najemajo jih zvezde svetovnega formata – od Rolling Stonesov, U2, Lady Gaga, Jennifer Lopez, do Philippa Starcka in Mashe Ma. Kakšno vlogo pri tem igra talent, kakšno garanje, vztrajnost, drznost, avtentičnost in nenazadnje glasnost?

Podjetja zaradi višjih cen energentov zmanjšujejo proizvodnjo, ponekod tudi ustavljajo
14. 01. 2022 19.40
Z visokimi računi za plin in elektriko se soočajo tudi podjetja, ki v primerjavi z lanskim letom plačujejo tudi do šestkrat višje račune. Zato so nekatera energetsko intenzivna podjetja, kot so papirnice, kartonarne, železarne, steklarne in proizvodnje aluminija, že zmanjšale proizvodnjo, nekatere jo po kolektivnih dopustih po praznikih sploh še niso zagnale. Koliko časa lahko zdržijo takšne cene?

Napovedujejo podražitve hrane, trgovinska zbornica predlaga delno nižji DDV
13. 01. 2022 08.38
Zaradi podražitev v vseh členih proizvodnje in distribucije hrane se bo po napovedih kmalu podražila tudi hrana na trgovskih policah. V trgovinski zbornici ocenjujejo, da podražitev ne bo velika, so pa vladi predlagali znižanje stopnje DDV za osnovne prehrambne proizvode. Živilska podjetja medtem opozarjajo na težave pri vzdržnosti poslovanja.

Ljubljana v novo leto z ekološkim ognjemetom: kaj to pomeni?
31. 12. 2021 16.38
Pri eksploziji pirotehničnega izdelka se v ozračje med drugim sproščajo ultrafini delci, ki lahko predstavljajo zdravstveno tveganje. V številnih slovenskih mestih so se ognjemetom že pred nekaj leti odpovedali, v prestolnici pa pri tradiciji vztrajajo, saj ta razveseljuje Ljubljančane in Ljubljančanke, pravi župan Janković. Bo pa ognjemet ekološki. Kaj to sploh pomeni?

Te pametne naprave so prava tehnološka revolucija
25. 12. 2021 00.15
Tehnološke inovacije se dogajajo skorajda s svetlobno hitrostjo in jim kar težko sledimo. Pametne naprave brez katerih si ne predstavljamo več življenja postajajo prijaznejše za uporabo, sledijo našim željam in potrebam in nam olajšajo marsikatero vsakdanje opravilo, da nam ostane nekoliko več časa za tisto kar počnemo radi. Prav zato je pametna naprava Samsung Galaxy zelo lepo darilo za vaše najdražje.

Nasveti za boljši spanec vašega otroka
20. 12. 2021 00.15
»Spanček je boljši kot žganček,« so včasih rekli. Res je, da je spanje izjemnega pomena za razvijajoče se otroke in mladostnike. Toda odhod v posteljo otrokom velikokrat predstavlja veliko težavo, posledično pa tudi staršem.

Nominiranci za nagrade grammy bodo prejeli darila slovenske oblikovalke Marjete Hribar
18. 12. 2021 08.00
Da smo Slovenci tudi kreativni in zelo nadarjeni, vedo marsikje po svetu. Za svetovno prepoznavnost v umetnosti pa skrbijo glasbeni ustvarjalci, modni oblikovalci, arhitekti in drugi umetniki. Mednje se prav gotovo lahko prišteva tudi zasavska oblikovalka Marjeta Hribar, ki je najbolj znana po kolekcijah nakita iz starih rudarskih materialov. Hribarjevo je pred kratkim doletela čast, ki je prišla v obliki povabila ameriške Snemalne akademije, ki podeljuje prestižne glasbene nagrade grammy. Slovenka bo tista, ki bo za nominirance pripravila darila. Kot nam je zaupala, pa se trenutno bolj osredotoča na korektno izpeljano nalogo, kot na to, kdo vse bo nakit prejel.

Pametna ura, ki se poda vsakemu slogu – preberite, kako enostavno kombinirati pametno uro z oblačili, ki jih nosite
18. 12. 2021 00.15

Znanstveniki v Marsovem Velikem kanjonu odkrili 'znatne količine vode'
17. 12. 2021 11.06
Mars ima svojo različico Velikega kanjona, znanstveniki pa so nedavno ugotovili, da se v njem skrivajo "znatne količine vode", je sporočila Evropska vesoljska agencija. "To je lahko led ali voda, ki je vezana na minerale v tleh. Znanstveniki verjamejo, da je prisotnost ledu verjetnejša," je dejal eden od avtorjev raziskave. Za več ugotovitev bo potrebnega še več raziskovanja.

ECB znižala napoved gospodarske rasti za leto 2022 na 4,2 odstotka
16. 12. 2021 15.27
Evropska centralna banka (ECB) je zvišala napoved gospodarske rasti v območju evra za letošnje leto za 0,1 odstotne točke na 5,1 odstotka, za prihodnje leto pa jo je znižala za 0,4 odstotne točke na 4,2 odstotka. Občutno navzgor je popravila tudi napoved inflacije, ki naj bi bila prihodnje leto 3,2-odstotna, kar je krepko nad ciljem ECB. Prav tako je odločila, da s koncem marca 2022 zaključuje v koronski krizi oblikovan program odkupovanja obveznic. Ob tem bo v drugem četrtletju 2022 okrepila program nakupa vrednostnih papirjev, ki ga je oblikovala pred pandemijo covida-19.

Slovenca s svojima ovčarkama pometla s konkurenco
14. 12. 2021 15.50
Slovenca Tomaž Režonja s psico Ello in Jože Gradišar s psico Auro sta poskrbela za enega največjih slovenskih uspehov v tekmovanjih s psi. Na svetovnem prvenstvu psov v sledenju sta pometla z zahtevno konkurenco. Uspeh je bil popolno presenečenje, a velika nagrada, saj lastnik v šolanje psa vloži veliko časa in truda.

Kuba razvila svoja cepiva, zaobšla blokado ZDA in precepila večino prebivalstva
04. 12. 2021 12.25
Kljub desetletjem gospodarskih in političnih sankcij, je Kuba na pragu uspeha v boju proti covidu-19. Cepivo Soberana je po kliničih preizkušanjih pokazalo 92,4-odstotno učinkovitost. Na otoku, kjer so razvili že dve cepivi, je vsaj en odmerek prejelo 90 odstotkov prebivalstva, število okužb pa se je v zadnjih dveh mesecih drastično zmanjšalo. Cepljenje je sicer dobilo zalet šele po tem, ko so posamezniki in organizacije uspeli zaobiti ameriško blokado in Kubi donirati več kot osem milijonov injekcijskih igel. Vsa svetovna podjetja, ki jih proizvajajo, namreč s Kubo zaradi ameriških sankcij ne smejo poslovati.

Zelena luč matičnega odbora DZ kasnejšemu začetku izdajanja biometričnih osebnih izkaznic
03. 12. 2021 14.44
Odbor DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo je soglasno potrdil predlog novele zakona o osebni izkaznici, po katerem bi biometrične osebne izkaznice začeli izdajati 28. marca, ne pa že 3. januarja 2022. Do takrat bo mogoča uporaba pretečenih osebnih izkaznic.

S kakovostnimi vhodnimi vrati do nižjih stroškov ogrevanja
28. 11. 2021 00.15
Ste že ocenili, kako močno vas bo letošnja kurilna sezona udarila po žepu? Konkretne številke so sicer odvisne od tega, kako neusmiljena zima se nam obeta, a obstajajo načini, da njen vpliv na svoje domovanje (in s tem na denarnico) vsaj nekoliko zmanjšam. Kako? Med drugim tudi z dobro izoliranim vhodom!

UKC Maribor: Delamo, kolikor lahko in čez mejo
30. 11. 2021 16.09
Ekipa Preverjeno je prejšnji petek preživela dan v Univerzitetnem kliničnem centru Maribor. Bili so tudi na urgenci, ko so pripeljali še enega kritično bolnega pacienta s sumom na covid-19. "Samo prosimo in molimo lahko, da jih danes ne bo še več in tako iz dneva v dan, tedna v teden, meseca v mesec," je pripovedoval predstojnik Urgentnega centra v Mariboru.