mleka

Napoved, da bo država odkupila vso slovensko pšenico, vpliva na odkupne cene

08. 07. 2022 16.34

Ukrep odkupa pšenice, ki ga bo izvedel Zavod za blagovne rezerve, je pomemben za zagotavljanje prehranske varnosti v prihodnjih mesecih, obenem pa gre tudi za obliko pomoči kmetom in prehranski verigi v času draginje, je po seji vlade povedala kmetijska ministrica Irena Šinko. A na Gospodarski zbornici opozarjajo, da so slovenski mlinarji in proizvajalci krmil v manj kot tednu odkupili več kot tretjino slovenske pšenice. Vladna napoved, da bo država odkupila vso slovensko pšenico, je tako vplivala na odkupne cene pšenice. Višje cene pšenice pa pomenijo višjo ceno moke in dražji kruh.

Kmetom predlagajo selitev in nove službe. Kaj pa cene hrane?

07. 07. 2022 11.16

Nizozemska vlada počne vse, kar je mogoče, da bi omejila proteste kmetov, ki hromijo državo. Ti so na drugi strani ogorčeni nad načrti vlade, da na nekaterih območjih, še posebej blizu naravnih parkov, drastično skrči kmetijsko dejavnost, še bolj pa jih jezi arogantni pristop. Predvideni ukrepi naj ne bi bili usklajeni niti z lokalnimi oblastmi.

Policija streljala na kmete: zaščita okolja ali slabo premišljene ideje?

06. 07. 2022 15.19

Nizozemska policija je na severu Nizozemske streljala na kmete, ki so protestirali proti načrtom za zmanjšanje emisij dušika. Policija je sporočila, da so se policisti odzvali na "nevarno situacijo", ko so kmetje, ki so se poskušali prebiti mimo blokade, da bi prišli na avtocesto v provinci Friesland, trčili v njihova vozila. V državi sicer že dlje časa vre med politiko in kmeti, prav tako ne manjka kritikov, ki se sprašujejo, ali ne bodo birokrati s slabo premišljenimi "zelenimi idejami" povzročili zgolj popoln prehranski kaos in nevzdržno visoke cene hrane.

'Če vlada z javnim denarjem ravna odgovorno, ljudje nimajo težav s plačevanjem davkov'

06. 07. 2022 06.00

Je davčno breme v Sloveniji visoko ali je to zgolj naš občutek? Kje smo na lestvici v primerjavi z drugimi državi? Zakaj skandinavski model visokih davkov deluje? Prav zato, pravi Suzana Macuh, rojena slovenskim staršem na Švedskem, ker lahko vsak ne glede na dohodek ali socialni položaj dobi od države tisto, kar potrebuje.

Nov nabor ukrepov proti draginji: kmetom 22 milijonov, pregled nad cenami

01. 07. 2022 11.29

Vlada je obravnavala nov paket ukrepov zaradi vse višjih cen. Po tistem, ko je z uvedbo delne regulacije cen in omejitve marž ter z odpovedjo določenim dajatvam naslovila draginjo pri naftnih derivatih, naj bi sedaj sledili predvsem ukrepi za področje kmetijstva in prehrane.

Vročinski val v Evropi: Italija v izredne razmere zaradi suše

19. 06. 2022 15.41

Zahodna Evropa je še naprej pod udarom junijskega vročinskega vala. Ta med drugim pesti Španijo, Francijo in Italijo. Slednja se sooča z vse hujšo sušo, zato so dežele na severu države vlado pozvale k razglasitvi izrednih razmer. Vročina povzroča številne gozdne požare in skrbi, da bo huda vročina v zgodnjem poletju postala običajna.

Od Karavank do Primorske: 10 idej za nepozabne izlete in vzpone

18. 06. 2022 07.37

Se tudi vam zgodi, da vam zmanjka idej ali pa preprosto nimate volje, da bi raziskali, kam se odpraviti v hribe glede na telesno pripravljenost in planinsko znanje, ki ga imate? Da bi olajšali miselno delo tistim, ki razmišljanje v poletnem času z veseljem odložijo, smo zbrali spisek planinskih izletov in vzponov ter jih razvrstili v tri težavnosti. Vsako soboto – torej tri zapored – bomo predstavili eno. Članki ne bodo zgolj ideje, ampak tudi napotki, kako se za določeno težavnost pripraviti, kaj vzeti s sabo, na kaj paziti. Ker v hribih velja načelo postopnosti – od manj k bolj težavnemu, tudi mi začenjamo z nezahtevnimi izleti in vzponi.

Luka Novak je novi MasterChef Slovenije

17. 06. 2022 19.56

V velikem finalu sta se pomerila Luka Novak in Evita Antončič. Najmlajši finalistki se je po odličnem pozdravu iz kuhinje in izjemni glavni jedi že nasmihala zmaga, a je Luka z osredotočenostjo pri pripravi zahtevne sladice poskrbel za velik preobrat.

Gašper Markun prvič očka: Hčerko sva poimenovala po slovenski igralki

11. 06. 2022 14.00

Slovenski igralec Gašper Markun, ki ga trenutno lahko spremljamo v absurdni humoristični seriji Za hribom na VOYO, je prvič postal očka. S partnerico Petro sta dobila hčerko, ki sta ji nadela ime Ida. Zakaj? "Od začetka sva vedela, da bova iskala ime iz zgodovine slovenskega filma," nam je v kratkem pogovoru zaupal igralec in dodal, da je hčerka radoveden dojenček, ki se po dobrih treh tednih že lepo odziva na starša in okolico.

Maja sta se podražila perutninsko meso in pšenica

03. 06. 2022 14.41

Svetovne cene hrane so se tudi maja rahlo znižale, nižje so cene mleka in mlečnih izdelkov, sladkorja in olja. Podražitev so po drugi strani zabeležile cene mesa, ki dosegajo rekordne vrednosti, prav tako se je spet podražila pšenica.

V ZDA prispelo več kot 35.000 kg mlečne formule

23. 05. 2022 08.57

V Združene države Amerike je iz Evrope prispelo za več kot pol milijona otroških stekleničk posebne formule za dojenčke. Pošiljko so prepeljali v distribucijski center Nestle, kjer bo podjetje opravilo standardni nadzor kakovosti, preden bo zalogo razdelilo bolnišnicam, lekarnam in zdravniškim ordinacijam.

Pomanjkanje posebnega mleka za dojenčke povzroča preplah v ZDA

17. 05. 2022 19.43

V ZDA povzroča preplah hudo pomanjkanje mleka za dojenčke oziroma otroške formule, za katero ni nadomestila in je v večini primerov edina možna prehrana dojenčkov. Ameriška agencija za hrano in zdravila je v začetku leta po več primerih zastrupitve, dva dojenčka naj bi umrla, odredila odpoklic otroške formule največjega proizvajalca v državi in zaprtje tovarne. Ker pomanjkanje otroškega mleka ogroža zdravje, razvoj in celo življenja milijonov dojenčkov, ki jih mame iz različnih razlogov ne morejo dojiti, ali pa so otroci alergični na kravje in druga mleka s potrebnimi hranili, je na nogah tudi ameriška politika.

Molznice obožujejo tekočino, ki ostane po destilaciji ruma

07. 05. 2022 07.00

Kaj imajo skupnega krave in rum? Čeprav ga ne pijejo, krave zaradi žgane pijače iz sladkornega trsa dajejo več mleka, ugotavljajo avstralski kmetje. Odkar molznice pijejo tekočino, ki ostane po destilaciji ruma, se jim je proizvodnja mleka občutno povečala. Stranski produkt nima alkohola, živina pa ga obožuje. V destilarni se veselijo povezovanja z lokalnimi pridelovalci in se nadejajo dolgoročnega sodelovanja. 

Cene nafte še višje

06. 05. 2022 08.34

Na trgovanje vpliva napoved embarga na rusko nafto, ki jo je v novem svežnju sankcij proti Rusiji predlagala Evropska komisija. Odmevala je tudi novica, da bodo ZDA jeseni začele polniti strateške rezerve črnega zlata. Od začetka leta se je nafta podražila za dobrih 40 odstotkov. Medtem so se cene hrane aprila nekoliko znižale, ugotavlja Organizacija ZN za prehrano in kmetijstvo.

Čokoladna torta v petih korakih

19. 04. 2022 10.16

Tradicija velike noči na slovenski mizi

16. 04. 2022 07.00

Velika noč je največji in najpomembnejši krščanski praznik, saj kristjani takrat praznujejo temelj njihove vere – vstajenje Jezusa Kristusa od mrtvih. K veliki noči sodi bogato obložena miza z značilnimi jedmi, med katerimi ima posebno mesto meso. Običaj je povezan s koncem 40-dnevnega posta, ki se konča na velikonočno nedeljo. Praznovanje se je včasih prilagajalo naravnim pomladanskim ciklusom in izražalo željo po dobri letini ter boljših obrokih. O velikonočnih dobrotah, tradiciji in običajih smo se pogovarjali z etnologinjo Majo Godina Golija.

Piščančje prsi: nepogrešljivo živilo to pomlad

15. 04. 2022 00.15

Piščančje prsi imajo odlično hranilno sestavo in se tako vedno znova znajdejo na jedilnikih oseb z aktivnim življenjskim slogom.

Ste vedeli, da je na Nizozemskem več koles kot ljudi?

10. 04. 2022 00.15

V povprečju naj bi imel vsak Nizozemec 1,3 kolesa. Ja, Nizozemci so zagrizeni kolesarji, njihova kolesarska infrastruktura obsega kar 37.000 kilometrov kolesarskih poti in kot narod veljajo za najbolj fizično aktivne Evropejce. Kolesarjenje imajo Nizozemci v genomu, tako kot imajo v genomu ljubezen do sirov. Nizozemski sir je znan po vsem svetu in Nizozemska velja za eno največjih proizvajalk in izvoznic sira na svetu.

FAO: Cene hrane so marca dosegle rekordno vrednost

08. 04. 2022 11.05

Cene živil po svetu so marca močno poskočile in dosegle rekordno raven, ugotavlja Organizacija ZN za prehrano in kmetijstvo. Podražitve hrane so predvsem posledica vojne v Ukrajini, ki je močno vplivala predvsem na cene pšenice, koruze in rastlinskih olj. Indeks cen hrane je tako dosegel najvišjo raven od začetka meritev.

Ljubljanske mlekarne bodo kmetom za mleko plačale 5 centov več

06. 04. 2022 00.15

Ljubljanske mlekarne bodo tudi v mesecih aprilu in maju dvignile odkupno ceno mleka.

Zahodna Afrika se tudi zaradi Ukrajine sooča z najhujšo lakoto v desetih letih

05. 04. 2022 12.37

Zahodno Afriko je prizadela najhujša prehranska kriza v zadnjem desetletju, saj je lačnih 27 milijonov ljudi. To število bi lahko, če ne bodo sprejeti nujni ukrepi, do junija letos naraslo na 38 milijonov, novo zgodovinsko raven, in se je že povečalo za več kot tretjino v primerjavi z lani.

Paul McCartney se zavzema za ukinitev doplačila za rastlinsko mleko

02. 04. 2022 10.02

Paul McCartney je v odprtem pismu direktorja priljubljene kavne verige pozval, naj v Združenih državah Amerike preneha zaračunavati doplačilo za rastlinska mleka. V drugih državah je namreč cena rastlinskega in kravjega mleka enaka. Britanski pevec je z aktivistično potezo ponovno stopil na stran živali, saj bo po njegovem mnenju znižanje cen in posledično manjša potrošnja kravjega mleka pripomogla k boljšemu planetu.

Obupani krajani Petrovč zahtevajo rešitve zaradi neprijetnega vonja

01. 04. 2022 18.50

Ste že kdaj odprli tetrapak pokvarjenega mleka? Verjetno ste in vonja ne moremo opisati kot ravno prijetnega. Krajani Petrovč vonj po kislem mleku vonjajo skoraj vsak dan. Ko odprejo okna, ko gredo na sprehod ali pa zgolj sedijo na terasi tamkajšnjega lokala in pijejo jutranjo kavo. Neznosen smrad se po Petrovčah širi že več kot desetletje, krivi pa naj bi bili odpadni materiali iz bližnje Mlekarne Celeia. Obupani krajani zahtevajo rešitve, saj si želijo čim prej ponovno dihati čist in svež zrak.

Stopnja samooskrbe z žiti pri 88 odstotkih, uvozimo polovico zelenjave

31. 03. 2022 12.40

Slovenija je v 20 letih precej izboljšala samooskrbo z žiti, saj je stopnja samooskrbe med letoma 2001 in 2020 poskočila s 46 na 88 odstotkov. Po podatkih statističnega urada se je hrana v zadnjih petih letih podražila za skoraj 15 odstotkov, najbolj so se zvišale cene sadja.

Bo država prisluhnila pozivom in sprejela ukrepe zaradi vse višjih cen hrane?

31. 03. 2022 06.00

Zaradi draginje, ki jo povzroča vojna v Ukrajini, je Zveza potrošnikov pozvala vlado, naj zaščiti najranljivejše potrošnike. Kmetje so pred ministrstvom za kmetijstvo na mirnem protestu zahtevali višje odkupne cene za mleko, za pet centov na liter, saj imamo v Sloveniji drugo najnižjo odkupno ceno mleka v Evropski uniji. Svoje predloge, kako v Sloveniji pridelati več hrane, pa je predstavila tudi kmetijsko-gozdarska zbornica. Bo država prisluhnila zahtevam in sprejela kakšne ukrepe? In kaj bo s slovenskim mlekom? Kmetje protestirajo. Bomo zaradi prenizkih odkupnih cen ostali brez njega? Ali sploh obstaja realen načrt, kako v Sloveniji pridelati več hrane?

Stekla pogajanja za zvišanje odkupne cene mleka na raven povprečja EU

24. 03. 2022 11.12

Na ministrstvu za kmetijstvo je potekal prvi krog pogajanj o izboljšanju razmer v mlečnem sektorju. Deležniki v verigi so pristali na več zahtev kmetov, ne pa (še) tudi na zvišanje odkupne cene mleka za pet centov na 42 centov na liter, kolikor je povprečje v EU. V podporo sindikatu kmetov se je pred stavbo ministrstva zbralo 60 mlekarjev.

V Šrilanki zaradi pomanjkanja papirja odpovedali izpite, med čakanjem na bencin umrla moška

20. 03. 2022 15.47

Šrilanka se sooča z najhujšo gospodarsko krizo od leta 1948. Država tako med drugim ne more financirati uvoza papirja, zato bodo zdaj številni študenti ostali brez možnosti pisnih zaključnih izpitov. Pristojni so zaradi pomanjkanja papirja odpovedali izpite za milijone študentov. Po državi se vijejo dolge kolone čakajočih na hrano in gorivo. Med čakanjem na bencin sta zaradi izčrpanosti umrla dva starejša moška. Po državi so zaradi vedno hujše krize izbruhnili protesti.

Beovićeva predstavila predloge zdravniških organizacij za izboljšanje zdravstvenega sistema

15. 03. 2022 19.48

Predsednica zdravniške zbornice Bojana Beović je na seji skupščine predstavila predloge zdravniških organizacij za izboljšanje zdravstvenega sistema. Kot pravi, gre za korake, za katere zdravniki ocenjujejo, da bi pripeljali do sodobnega, evropsko primerljivega zdravstva. Med njimi je izločitev zaposlenih v zdravstvu iz enotnega plačnega sistema.

'EU se je odzvala izjemno hitro, prepričljivo in enotno. Presenetili smo celo same sebe'

12. 03. 2022 16.31

Ruski predsednik Vladimir Putin predstavlja grožnjo celotnem svetu, je jasna predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola. Tega so se že dolgo zavedale predvsem ruske sosede, zdaj pa je do tega spoznanja prišel tudi ves svet. Poleg okupirane Ukrajine je na grožnjo dlje časa opozarjala tudi baltska država Estonija. Premierka te države, Kaja Kallas, je vojno, ki trenutno divja v Ukrajini, povezala z že znano zgodovino Sovjetske zveze, ko so bili deportirani tudi njeni predniki. "V konfliktu vedno glejte, kam bežijo begunci," pravi. "Trenutno so se ti usmerili proti Evropski uniji, in ne proti Rusiji," opozarja na očitno.

Energetski strokovnjak: Edina rešitev je večja domača proizvodnja energije

09. 03. 2022 10.15

Že leta imamo na dnevnem redu projekt za proizvodnjo dizla iz domačih odpadkov lesa, je pojasnil energetski strokovnjak Peter Novak, a dodal, da država vseeno noče primakniti niti minimalnih sredstev, da bi naredili prototipni proizvajalni komplet za 300 litrov dizla na uro, in bi tako začeli s proizvodnjo dizla doma. Kot pravi, imamo dovolj zaloge in tudi tehnologijo, ki bi jo lahko izkoristili.