morejo

Odločitvi ministrstev na podlagi zakonov

11. 07. 2001 00.00

Tako je bila ministrica za kulturo Andreja Rihter v komentarju skopa in je zgolj pojasnila, da izhaja odločitev o zavrnitvi zahtevka za vrnitev Blejskega otoka v naravi iz tega, da je slednji "zavarovan s strani ministrstva za kulturo po zakonu o varovanju kulturne dediščine in prav tako po zakonu o naravni kulturni dediščini, kar potem varuje tudi vse ostale predpise". Njen ministrski kolega Franc But pa je zatrdil, da kasneje sprejeti zakoni - v tem primeru zakon o ohranjanju narave iz leta 1999 - ne morejo posegati retrogradno nazaj v že pridobljene pravice, omenjeni zakon pa sicer govori o omejitvah v pravnem prometu, kar po njegovih besedah denacionalizacija ni.

Pri napadu ni šlo za rasizem?

10. 07. 2001 00.00

Ozadje napada skupine ljubljanskih obritoglavcev na Afričane, ki v Sloveniji živijo že nekaj let, še vedno ni razjasnjeno. Na tiskovni konferenci policijske uprave Ljubljana so pojasnjevali ukrepanje policije. Ponovno so zavrnili možnost, da je v tem primeru šlo za kaznivo dejanje rasističnega napada.

Ljubezen do nakupovanja

08. 07. 2001 00.00

Ljubezen do pohajkovanja po trgovinah je pri ženskah zasidrana že od pradavnine, meni newyorški sociolog Paco Underhill. Zgodovinsko dejstvo je, da so moški bili lovci, ženske pa nabiralke, je v pogovoru za revijo Psychologie Heute poudaril Underhill.

Stavka zaposlenih v prometu

08. 07. 2001 00.00

Italijo je ohromil val stavk zaposlenih v prometu. To pa ne povzroča težav le številnim turistom, temveč tudi samim Italijanom, ki ne morejo oditi v službo ali na službena potovanja. Po včerajšnji osemurni stavki osebja letalske družbe Alitalia, zaradi katere so odpovedali 76 odstotkov vseh letov, naj bi se v nedeljo zvečer, ob 21. uri začela še 24-urna stavka sindikatov zaposlenih na trajektih, ki so v lasti državne železnice. Zaradi stavke bo v lukah ostal velik del trajektov, ki povezujejo kopno s Sicilijo in Sardinijo, prav tako pa na Sicilijo ne bo mogoče potovati z vlakom.

Stavke ohromile Italijo

07. 07. 2001 00.00

Italijo je ohromil val stavk zaposlenih v prometu. To pa ne povzroča težav le številnim turistom, temveč tudi samim Italijanom, ki ne morejo oditi v službo ali na službena potovanja. Po včerajšnji osemurni stavki osebja letalske družbe Alitalia, zaradi katere so odpovedali 76 odstotkov vseh letov, naj bi se drevi ob 21. uri začela še 24-urna stavka sindikatov zaposlenih na trajektih, ki so v lasti državne železnice. Zaradi stavke bo v lukah ostal velik del trajektov, ki povezujejo kopno s Sicilijo in Sardinijo, prav tako pa na Sicilijo ne bo mogoče potovati z vlakom.

Ameriški senatorji o smislu sankcij

05. 07. 2001 00.00

Ameriški senatorji v odboru za mednarodne odnose pod vodstvom demokrata Josepha Bidena so sprožili razpravo o učinkovitosti in smislu gospodarskih sankcij, ki jih ZDA uvajajo proti tujim državam, da bi jih na tak način prisilile v spremembo politike. Republikanski senator Richard Lugar je med razpravo priznal, da so skoraj vse sankcije neučinkovite, saj velikokrat škodijo tudi ameriškim proizvajalcem, ki ne morejo prodajati v države, za katere so razglasili sankcije. Lugar je zato pripravil predlog zakona, s katerim bi sankcije naredili bolj učinkovite.

Država podcenjuje prostovoljno delo

04. 07. 2001 00.00

Armada prostovoljcev, ki delujejo v preko 15.000 društvih, in katerih število gre v sto tisoče, predstavlja izjemen narodov potencial, ki je v mnogih dejavnostih nepogrešljiv. Država bi morala zato v prihodnje ovrednotiti delo društev ter ga vzpodbujati s koncesijami ter davčno zakonodajo. Načrtno uvajanje prostovoljnega dela je prej značilnost razvitih držav, slovenska država pa prostovoljstva še vedno ni dojela, saj raje zaupa uradnikom v ministrstvih, društva pa smatra le kot porabnike proračunskega denarja, je na posvetu Prostovoljno delo - stanje, rezultati, perspektive, ki sta ga ob letošnjem mednarodnem letu prostovoljcev organizirala državni svet in Svet društvenih organizacij Slovenije (SDOS) povedal predsednik SDOS Marjan Jemec.

Odzivi na obsodbo Vinka Levstika

03. 07. 2001 00.00

Obsodba Vinka Levstika, ki ga je ljubljansko okrožno sodišče za dva medvojna umora 15. junija obsodilo na 12 let zapora, je uperjena proti spravi in proti narodu in je, poleg novele zakona o oploditvah z biomedicinsko pomočjo, že drugi primer zlorabe oblasti v Sloveniji v kratkem času, je na novinarski konferenci Združenja za demokratizacijo javnih glasil (ZDJ) in Civilne družbe za demokracijo in pravno državo povedal predsednik ZDJ Vinko Vodopivec.

Hewitt alergičen na travo

01. 07. 2001 00.00

Avstralec Lleyton Hewitt je alergičen na travo. Kar je pravzaprav precej nenavadno, če vemo, da ima letos najboljše rezultate na tej podlagi, igral je 15 tekem in vse dobil. Tudi prestižni turnir pred Wimbledonom, Stella Artois. Lani se je o tem posvetoval s številnimi specialisti, ki pa še vedno ne morejo z gotovostjo potrditi ali gre za virus ali so problematični sinusi.

Omejitve dostopa do interneta

30. 06. 2001 00.00

Nacionalni Iranski telekomunikacijski monopolist je zanikal poročanje časopisa Hambastegi, po katerem naj bi osebam, mlajšim od 18 let prepovedoval uporabo interneta. Časnik je poročal, da je podjetje izdalo nov pravilnik, ki mladoletnim prepoveduje uporabo interneta. Podjetje je trditve iz članka zanikalo, češ da pravilnik mlajšim od 18 let ne prepoveduje uporabe interneta, temveč določa, da ponudniki interneta mladoletnim ne morejo odobriti odprtja cybercafejev. Samo v Teheranu, kjer konservativci nadzorujejo poročanje množičnih sredstev obveščanja, je namreč več kot 1500 cybercafejev, ki so trenutno najbolj priljubljena družabna središča za mlade. Oblasti so prejšnji mesec zaprle 400 cafejev v Teheranu in od lastnikov zahtevale obnovo dovoljenj.

Po konferenci o aidsu

29. 06. 2001 00.00

Končala se je tridnevna konferenca Združenih narodov o aidsu, prva konferenca OZN o zdravstveni temi sploh. Medtem ko so na nepravičnost pri možnostih zdravljenja vse dni konference pred Palačo združenih narodov opozarjali protestniki, pa naj bi se s sprejeto deklaracijo število okuženih skušalo zajeziti. Šestintrideset milijonov ljudi po vsem svetu je okuženih z virusom Hiv, s "kugo današnjega časa". Od tega jih petindvajset milijonov živi v Podsaharski Afriki. "V Afriki razpadajo cele države, družbe, tako ekonomsko, kulturno kot tudi socialno. Rušijo se tradicije in norme, tako, da je skrajni čas za ukrepanje," pravi Dušan Keber, minister za zdravje, ki je na posebnem zasedanju Generalne skupščine OZN zastopal Slovenijo.

Eksplozija v Madridu

28. 06. 2001 00.00

Eksplozijo , ki je dopoldne odjeknila v središču Madrida pred podružnico baskovske banke Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA), je povzročila bomba, ki je bila v paketu, podtaknjenem pred poslopjem, so sporočile mestne oblasti. Ranjenih je najmanj 16 ljudi, od tega trije huje.

Prodi na Irskem

22. 06. 2001 00.00

Predsednik Evropske komisije Romano Prodi se je po včerajšnjih spornih izjavah, da ratifikacija pogodbe iz Nice ni pravni pogoj za širitev Evropske unije, danes v Dublinu sestal še z irskimi nasprotniki širitvenega procesa. Irski nasprotniki pogodbe iz Nice, ki so jih 7. junija na referendumu podprli tudi volivci, s tem pa se je v krizi znašel celoten širitveni proces EU, so že napovedali, da se bodo še naprej borili proti ratifikaciji te pogodbe. Prodi je ob tem dejal, da če Irska pogodbe iz Nice na ponovitvi referenduma ne bo sprejela, bo ta sporazum potisnjen ob stran, v EU pa bo treba odpreti novo fazo pogovorov. "Politično bo širjenje unije sicer zagotovo nemogoče," je še povedal Prodi.

Potrjen stečaj Tola

20. 06. 2001 00.00

Nadzorni svet Tovarne lahke obutve Tolo iz Šentjurja je na včerajšnji seji, ki so se je udeležili tudi predstavniki pogajalske skupine delavcev in tovarniškega sindikata, sprejel pobudo stavkajočih delavcev o uvedbi stečajnega postopka v podjetju. Tolovi zaposleni, ki zaradi neizplačanih aprilskih plač, povračila stroškov prevoza na delo in regresa za letni dopust stavkajo že dvanajsti dan, so se v ponedeljkovi anonimni anketi opredelili za uvedbo stečajnega postopka namesto prisilne poravnave, ki jo je predlagala direktorica Tola Miša Račič.

V Olimpiji še brez pravih okrepitev

20. 06. 2001 00.00

Po seji upravnega odbora nogometnega kluba Olimpija se je nestrpno pričakovala novinarska konferenca, na kateri naj bi predstavili novosti iz tabora slovenskih podprvakov. Toda večina novinarjev je Mestno hišo, kjer službuje predsednik ljubljanskega prvoligaša Anton Colarič, zapustilo razočaranih, saj informacij, ki bi razveselile predvsem navijače, niso dobili. Ljubljančani, ki jih bo v novi sezoni vodil Mihajlo Petrović, načrtujejo pomlajevanje ekipe, zaenkrat pa v moštvu tudi ni pravih okrepitev. Na treningu je sicer nekaj novih obrazov, ki pa se bodo morali še dokazati.

Novinarji pozivajo k ukrepom proti Rusiji

15. 06. 2001 00.00

Mednarodna organizacija Novinarji brez meja (RSF) je evropske institucije pozvala, naj ukrepajo proti Rusiji zaradi poslabšanja položaja medijev v tej državi, potem ko je na oblast prišel Vladimir Putin. Kot je pojasnil generalni sekretar RSF Robert Menard, položaj medijev od 80. let še ni bil tako slab. Samo od leta 1997 je bilo med opravljanjem dela v Rusiji ubitih 65 novinarjev, približno 300 pa žrtev napada.

Volitve v svete četrtnih skupnosti

14. 06. 2001 00.00

V nedeljo bodo na območju ljubljanske mestne občine potekale prve volitve v svete 17 četrtnih skupnosti. Tisti volivci, ki se nedeljskega glasovanja ne morejo udeležiti, so od torka lahko na edinem predčasnem volišču v mestu v Kresiji oddali svoj glas ter volili. Po podatkih mestne volilne komisije je v treh dneh volilo nekaj več kot 3000 volivcev. Sočasno so se lahko tudi izrekli na referendumu o zakonski noveli o zdravljenju neplodnosti. Sicer so danes pred nedeljskimi volitvami predstavniki ljubljanske občine na novinarski konferenci predstavili še nekatere podrobnosti. Tako morajo, kot določajo roki, prve seje svetov 17 četrtnih skupnosti sklicati že v 20 dneh po volitvah. Po napovedih naj bi tako v 12 dneh, od 28. junija do 13. julija, potekale vse seje novih četrtnih svetov.

Množično grobišče pri Beogradu

13. 06. 2001 00.00

Na policijskem vadišču v Batajnici, deset kilometrov severno od Beograda, so našli množično grobišče, v katerem so domnevno pokopana trupla albanskih civilistov s Kosova, je danes sporočil načelnik policije Dragan Karleuša. Povedal je, da se grobišče razteza na območju stotih kvadratnih metrov in da je globoko tri metre. Novinarjem so predvajali tudi posnetke izkopavanj na tem grobišču, po besedah srbskega notranjega ministra Dušana Mihajlovića pa so pri izkopavanjih navzoči preiskovalci haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije, ki bodo nadzirali tako izkopavanja kot preiskavo. Dodal je še, da je na istem kraju verjetno še več množičnih grobišč.

Manjši padec od pričakovanega

07. 06. 2001 00.00

Tečaji na Ljubljanski borzi vrednostnih papirjev so v četrtek rahlo padli, vendar pa padec ni bil tako močan kot so morda nekateri pričakovali. Borzni analitiki so pričakovali padec na nivo pod 1800 točk, ki pa ga v četrtek še niso dočakali, saj je bil Slovenski borzni indeks na koncu trgovanja vreden 1813 točk. Zmanjšalo se je tudi število poslov, saj jih je bilo sklenjenih le 1083. Zmanjšanje števila poslov je bilo pričakovano, saj investitorji čakajo kam se bo obrnil trg.

Vojno stanje ni rešitev

07. 06. 2001 00.00

Makedonska policija je danes aretirala dva moška makedonske narodnosti, ki sta osumljena streljanja na urad predsednika Borisa Trajkovskega. Po navedbah policije naj bi eden od osumljencev streljal na poslopje predsednikovega urada, njegov spremljevalec pa naj bi bil - po nepreverjenih podatkih - pripadnik posebnih enot policije. Na predsedniški urad so včeraj streljali dvakrat, ravno ko se je Trajkovski pogovarjal s predsednikom socialdemokratske stranke SDSM Brankom Crvenkovskim. Osumljenec naj bi na predsednikov urad streljal iz ogorčenja nad zadnjimi napadi albanskih skrajnežev na makedonsko vojsko.

Epilog milanske zgodbe

07. 06. 2001 00.00

Direktorja milanske manekenske agencije Flash Model sta bila obtožena zanemarjanja mladoletnega dekleta, 15-letne slovenske manekenke, ki je delala v njuni agenciji. Proces proti Massimu Mandelliju in Albertu Righiniju iz ene izmed najbolj znanih agencij v italijanski prestolnici mode naj bi se začel 12. marca 2002.

Stanovanjska afera kot zarota

06. 06. 2001 00.00

Od štirih služb, ki so ministru Bohincu zagotavljale pravilnost postopka cenitve stanovanja, je na zapisnik inšpektorja pisni ugovor sestavil le servis skupnih služb, zato pa je zanimivejše dopisovanje med ministrom Bohincem in Pogorevcem.

Kučan v Grčiji

06. 06. 2001 00.00

Predsednik grškega parlamenta Apostolos Kaklamanis je po pogovorih s slovenskim predsednikom Milanom Kučanom v Atenah dejal, da Slovenija izpolnjuje vse potrebne pogoje za vključitev v Evropsko v prvem krogu širitve, tako kot Ciper. Dodal je, da si želi grški parlament ob sprejemu Slovenije in drugih novih članic hkrati tudi sprejetje Cipra, ker bi s tem pomagali rešiti ciprsko vprašanje, če to do takrat še ne bi bilo rešeno. To je po besedah Kaklamanisa razlog, zakaj grški parlament ne bo mogel ratificirati nobenega drugega pridružitvenega sporazuma, če Ciper ne bo sprejet v EU v prvem krogu širitve. Poudaril je tudi, da to dejstvo nima nikakršne zveze z željo Grčije, da bi Slovenijo videli v EU, temveč pomeni le, da je nesprejemljivo, da bi bila EU talka Turčije, ki zaseda 40 odstotkov Cipra. Predsednik Kučan, ki je po srečanju s Kaklamanisom izrazil pričakovanje, da bo grški parlament istočasno ratificiral sporazum o članstvu v EU s Ciprom in Slovenijo, je v izjavi za slovenski novinarki izrazil pričakovanje, da bo v EU prevladalo stališče, da bodo Ciper sprejeli ne glede na odprto vprašanje njegovega statusa, ki se rešuje že 30 let, kar bi omogočilo normalno ratifikacijo pridružitvenih sporazumov vseh drugih članic. V nasprotnem primeru pa bi se znalo zgoditi, da bi ratifikacijo blokiral grški parlament.

Umrl je Nkosi Johnson

01. 06. 2001 00.00

Na svojem domu v Johannesburgu je davi umrl 12-letni Nkosi Johnson, simbol boja proti aidsu v Južnoafriški republiki. Nkosi se je že rodil kot seropozitiven, zdravniki pa so ob njegovem rojstvu menili, da bo živel največ devet mesecev. Deček je postal simbol boja proti aidsu, potem ko je lani v Durbanu na konferenci Združenih narodov, posvečeni boju proti tej bolezni, ganil udeležence s svojim govorom. Med drugim se je zavzel za to, da bi bolnike z aidsom obravnavali enako kot zdrave ljudi.

Mesec dni dlje v vesolju

31. 05. 2001 00.00

Ameriška vesoljska agencija NASA bo prihodnja dva poleta vesoljskih raketoplanov Atlantis in Discovery proti Mednarodni vesoljski postaji (MVP) preložila za približno tri tedne. Odločitev so sprejeli zaradi težav z novo 600 milijonov dolarjev vredno in 17,6 metra dolgo kanadsko mehanično roko Canadarm 2, ki so jo na postajo dostavili aprila in je še vedno ne morejo upravljati. Canadarm 2 je odločilnega pomena za prihodnje sestavljanje MVP. Zaradi preložitve poletov bo sedanja posadka MVP ostala v vesolju skoraj mesec dni dlje kot je bilo načrtovano.

Sojenje Levstiku se končuje

29. 05. 2001 00.00

Senat ljubljanskega okrožnega sodišča je na obravnavi zoper Vinka Levstika, ki je obdolžen dveh kaznivih dejanj vojnih hudodelstev, zavrnil predlog obrambe, da se iz spisa izloči pričanja oseb, ki so bile v zvezi z obtožbami zoper Levstika pred preiskovalnim sodnikom po uvedbi preiskave leta 1982 zaslišane brez navzočnosti obdolženca. Gre za priče, ki na glavni obravnavi zaradi starosti, bolezni ali smrti ne morejo sodelovati, tožilstvo pa želi z njimi osvetliti predvsem osebnost obdolženca. Na obravnavi so pregledali tudi dokazno gradivo v spisu, naslednja, predvidoma zadnja obravnava, ki bo 14. junija, pa bo potekala v znamenju branja zapisnikov zaslišanj desetih prič pred preiskovalnim sodnikom, tožilec in Levstikova odvetnika pa bodo podali svoje zaključne govore.

Hoteli za reveže v Riu de Janeiru

25. 05. 2001 00.00

Mestne oblasti v brazilskem Rio de Janeiru nameravajo ustanoviti hotele, v katerih bi za eno nočitev zaračunali en real (okoli 120 tolarjev), namenjeni pa naj bi bili več sto ljudem, ki vsako noč prespijo na ulicah mesta. Po podatkih mestne uprave vsako noč "pod milim nebom" povprečno prespi 1500 ljudi, med katerimi so potepuhi, pa tudi tisti z najnižjimi plačami, ki si ne morejo privoščiti prenočišča. Med slednjimi so predvsem delavci, ki služijo kruh v predmestjih in nimajo dovolj denarja, da bi se vsak dan vračali domov. V hotelih naj bi ljudem ponudili zobne ščetke, milo, brisače in rjuhe, ter kovinske škatlice, v katere bodo lahko zaklenili svoje premoženje.

Predreferendumski preobrat

25. 05. 2001 00.00

Sklep zdravniškega sveta, da so do umetne oploditve upravičene tudi neplodne samske ženske, pomeni velik preobrat, pod vprašaj pa postavlja tudi argument predlagateljev referenduma, da oploditvi samskih žensk nasprotuje vsa zdravniška stroka. Vendar zdravniški svet pravi, da o upravičenosti postopkov plodnih samskih ženskah ne morejo odločati zdravniki, temveč drugi strokovnjaki. Z

Obtožnica za Lončariča

24. 05. 2001 00.00

Vodja skupine tožilcev za posebne zadeve Jožica Boljte Brus je vložila obtožnico zoper Josipa Lončariča in še 14 oseb. Vsi naj bi bili člani kriminalne združbe, ki jim še ne pravnomočna obtožnica očita, da naj bi preko naše države prepeljali na tisoče ilegalnih prebežnikov. Od vseh je 9 obdolženih, tudi Lončarič, že od prijetja novembra lani še vedno v priporu. Še vedno ni znano kdaj se bo sojenje začelo, vendar pa se bo to zgodilo kmalu, saj gre za prednostno zadevo.

Potočnik proti prehodnim omejitvam

17. 05. 2001 00.00

Šef slovenske pogajalske ekipe za članstvo v EU Janez Potočnik je znova opozoril, da za Slovenijo uvedba prehodnih omejitev za prost pretok delovne sile po vstopu v unijo ni sprejemljiva. V skladu z načeli, po katerih potekajo pristopna pogajanja, mora biti vsaka zahteva po prehodnih obdobjih vsebinsko utemeljena in popolnoma upravičena, kar pa je pri prostem pretoku delovne sile v primeru Slovenije vprašljivo, saj nobena študija ne kaže, da bi se Slovenci po pridobitvi članstva želeli množično zaposlovati na ozemlju današnje petnajsterice, je izpostavil Potočnik, ki se je v Bruslju pogovarjal s Frankom Belfragejem, generalnim direktorjem za na zunanjem ministrstvu Švedske, ki trenutno predseduje EU.