muzejev

Kam za prvi maj? Namigi slovenskega popotnika

24. 04. 2025 08.00

Le še nekaj dni nas loči do prvomajskih počitnic, idej, kam za prvi maj, pa kar mrgoli. Pogovarjali smo se s slovenskim popotnikom Žigo Rejcem, ki je delil nekaj idej, ki jih je zbral v svojem izletniku.

Kdo je bil priljubljeni 'liberalni' papež: reformator in simbol upanja

21. 04. 2025 10.18

Papež Frančišek, ki se je poslovil s tega sveta, je bil 266. rimski škof in pastir vesoljne Cerkve. Na čelu rimokatoliške cerkve je bil 12 let. Staršem italijanskega rodu se je kot Jorge Mario Bergoglio rodil 17. decembra 1936 v Buenos Airesu v Argentini.

Trump podpisal izvršni ukrep proti 'neprimerni ideologiji' v znamenitih muzejih

28. 03. 2025 16.12

Predsednik ZDA Donald Trump je v četrtek podpisal izvršni ukaz, ki nalaga "odstranitev neprimerne ideologije" iz znamenitih Smithsonianovih muzejev in Narodnega živalskega vrta. S tem je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP razširil svoje konservativno zatiranje kulturnih ustanov. Ustanova Smithsonian se zaenkrat še ni odzvala.

Direktorica Louvra se zavzema za temeljito prenovo muzeja

24. 01. 2025 18.38

Prva direktorica na čelu Louvra, najznamenitejšega francoskega muzeja, Laurence des Cars je v zabeležki ministrici za kulturo Rachidi Dati opozorila na nezavidljive razmere v muzeju. Zavzela se tudi za temeljito prenovo muzeja. Iz Elizejske palače so medtem sporočili, da bo francoski predsednik Emmanuel Macron Louvre obiskal v torek popoldan.

Papež imenoval prvo prefektinjo v zgodovini Katoliške cerkve

06. 01. 2025 18.04

Papež Frančišek je imenoval prvo žensko na čelo enega najvišjih upravnih organov rimske kurije. Kot so sporočili s tamkajšnjega tiskovnega urada, bo vodenje dikasterija za ustanove posvečenega življenja in družbe apostolskega življenja, ki ureja tudi vprašanja cerkvenih redov, prevzela italijanska redovnica Simona Brambilla.

Boksarski prvak s sabljo v rokah sredi Savdske Arabije: Pravoslavna vera ali smrt

22. 12. 2024 16.50

Ukrajinski boksar Oleksandr Usik je v Savdski Arabiji še drugič zapored premagal Britanca Tysona Furyja. Ukrajinec je obdržal svoje pasove WBC, WBA in WBO, saj je slavil s 116:112 v točkovanju vseh treh sodnikov. Po obračunu so zbrani navijači v Kingdom Areni spremljali vidno razočaranega Furyja, Usik pa je na drugi strani veliko pozornosti privabil s posebnim sporočilom na svoji majici in edinstvenim rekvizitom v svojih rokah.

Miss ZDA, ki se je odpovedala kroni, je zaročena

04. 12. 2024 18.45

Nekdanja miss ZDA, Noelia Voigt, ki se je julija odpovedala kroni, je zaročena. Njen dolgoletni fant Jack Henry Hendrix jo je zasnubil v enem od muzejev na Floridi, potem ko je pomemben korak načrtoval pol leta, družinski člani obeh bodočih zakoncev pa so pred 25-letnico uspešno obdržali skrivnost, zato je bila snubitev zanjo pravo presenečenje.

Zgodbe ljudi, ki so desetletja preživeli za zidovi 'norišnice' gradu Cmurek

17. 11. 2024 18.42

Eden bolj zanimivih muzejev v Sloveniji je gotovo Muzej norosti. Sprehod čez grad Cmurek, v katerem je več desetletij deloval Zavod za duševno in živčno bolne Hrastovec – Trate, vas ne bo pustil ravnodušnih. Ustanova je namreč prepletena z neverjetnimi zgodbami tistih, ki jih je usoda spravila za obzidje gradu. O tem, da za marsikaterega človeka sploh niso vedeli, zakaj in kako je pristal na oddelku, o tem, da je prihajalo do hudih zlorab zdravil in o tem, kakšna "sredstva za umirjanje" so uporabljali, so spregovorili nekdanji zaposleni, stanovalci in njihovi svojci.

Sarajevski atentat: krogla, ki je začela prvo svetovno vojno

16. 11. 2024 20.24

11. 11. 1918 ob 11. uri je začelo veljati premirje, ki ga je Nemčija podpisala z antantnimi silami in končala se je prva svetovna vojna. Skupno naj bi na bojiščih umrlo deset milijonov vojakov, ranjenih naj bi jih bilo še vsaj dvakrat toliko. Vojna sicer ni bila presenečenje, napetosti med državami so naraščale že več let, bilo je le vprašanje časa in dogodka, ki bi bil povod za to. Ta je prišel v obliki atentata na avstrijskega prestolonaslednika Franca Ferdinanda in njegovo ženo Sofijo. Obiskali smo kraj, kjer se je to zgodilo.

'Veš, da je ženska vplivna, ko ima sredi noči zase cel Louvre'

28. 06. 2024 10.45

Manekenka Kendall Jenner je na spletu delila fotografije iz znamenitega pariškega muzeja Louvre. In kako se njen obisk muzeja razlikuje od obiska preostalih turistov? Tam je bila sama sredi noči, po hodnikih pa se je sprehajala kar bosa. "Veš, da je ženska vplivna, ko ima sredi noči zase cel Louvre," so prepričani uporabniki na spletu, ki niso navdušeni nad dejstvom, da je 28-letnica hram kulture obiskala brez čevljev.

Nepozabna vožnja Ptujčanov in zajec na mizi

16. 06. 2024 08.00

Vožnje z legendarnim danskim navijaškim avtobusom Gorazd, Marjan, Rado in Tomi ne bodo nikoli pozabili. Ker je en Zajec ostal doma, v Nemčiji pozira drug zajec. Dancem je bilo že danes vroče, Slovenci pa so pazili, da ne bi umazali svojih dresov, ki jih nameravajo danes množično obleči. So pa oboji drli v muzej. Sicer neobičajen cilj za navijače, a Stuttgart je navsezadnje le meka avtomobilizma.

Kako je 'heavy metal', rešen pred razrezom, postal edinstvena atrakcija

02. 06. 2024 07.00

Jugoslovanska podmornica za diverzante, ki izplavajo, na sovražnikove ladje nalepijo mine in se nikoli več ne vrnejo. Nemška vojaška lokomotiva iz druge svetovne vojne, ki je z vožnjo iz Ljubljane v Postojno zaključila obdobje parne vleke pri nas. Tritonski policijski helikopter, evropski rekorder v rešenih življenjih. Mogočna "stoenajstka", ki je 26 let varovala našo morsko mejo. Eden prvih porschejevih motorjev, ki ga nimajo niti v porschejevem muzeju. In direktor, katerega družina je bila del tragedije pred 60 leti, o kateri se ni pisalo. Težko bi na enem mestu našli več zanimivih zgodb, kot jih nudi Park vojaške zgodovine v Pivki.

ZDA Italiji vrnile 600 ukradenih umetnin v vrednosti 60 milijonov evrov

29. 05. 2024 18.27

Italija praznuje. ZDA so namreč vrnile 600 italijanskih umetnin, vključno z antičnimi bronastimi kipi, zlatimi kovanci, mozaiki in rokopisi v vrednosti 60 milijonov evrov, ki so bile pred leti ukradene. Prodane so bile ameriškim muzejem, galerijam in zbirateljem, zdaj pa so jih na podlagi kriminalističnih preiskav pridobili nazaj.

Od 'kazenske' vojašnice prek ruševin do enega največjih vojaških muzejev v Evropi

26. 05. 2024 07.00

Nekdanja italijanska vojašnica, arhitekturno impozantni kompleks z vojaškim muzejem, katerega pobudnik je neko noč umrl v skrivnostnih okoliščinah. Pozneje, v jugoslovanskem obdobju, "kazenska vojašnica", izjemno nepriljubljena pri vojakih in častnikih. Iz nje 26. junija 1991 ob 11.10 na ceste zapeljejo prvi tanki JLA, da bi v kali zatrli slovensko osamosvojitev. Propadajoč objekt, ki ga Slovenska vojska uporablja kot poligon za treniranje in v katerem leta 2001 posnamejo celovečerni film Zvenenje v glavi. Danes pa največji muzejski kompleks pri nas in eden največjih vojaških muzejev v Evropi, v katerem lahko vidite tudi podmornico.

Štiri desetletja na dnu morja, danes buri duhove v muzeju

25. 05. 2024 11.56

Nobena naprava, povezana z drugo svetovno vojno, skoraj 80 let po njenem koncu, ne vzbuja tolikšnega zanimanja in ne razburja toliko domišljije kot nemški šifrirni stroj enigma. Ker so nemški vojaki storili vse, da ne bi prišla v sovražnikove roke, je ohranjenih relativno malo. Ena od njih je 40 let ležala potopljena na dnu morja med Umagom in Savudrijo, nato pa se je po spletu naključij znašla v zbirki Parka vojaške zgodovine v Pivki. Tam so njeno zgodbo raziskali in dobili veliko odgovorov, ne pa še vseh. Enigma enigme je, kaj je ta sofisticirana naprava sploh počela na skromnem minolovcu? Njeno zgodbo pripoveduje razstava, ki je pred dnevi prejela veliko priznanje.

Slabi pogoji za delo? V najbolj obiskanih muzejih so se odločili za akcijo

13. 05. 2024 11.32

Zaposleni v Vatikanskih muzejih imajo dovolj. Pravijo, da že več let opozarjajo na neustrezne delovne pogoje, a so vedno naleteli na gluha ušesa. Zdaj so se odločili za akcijo.

V Kamniku pripravljajo več kot 40 prireditev v čast Rudolfu Maistru

05. 02. 2024 14.22

V Kamniku ob tako imenovanem Maistrovem letu, ki ga je vlada razglasila ob 150. obletnici rojstva in 90. obletnici smrti generala in pesnika Rudolfa Maistra – Vojanova, pripravljajo skoraj 40 prireditev.

Kaj je še ostalo nepoškodovanega v Gazi?

21. 01. 2024 07.16

Malce več kot 100 dni mineva od začetka konflikta na Bližnjem vzhodu. Več kot 24.000 mrtvih, domovi uničeni, infrastruktura porušena. A ne samo to. Palestinska enklava je bila dom številnim zgodovinsko pomembnim spomenikom, ki so tam stali tisoče ali več let, zdaj pa jih ni več.

Pogrebi za elito

12. 11. 2023 10.23

Kje najbolje vidiš elito pri nas? Menda na pogrebih. Pogreb leta ljubljanske elite, taka je bila naslovnica ene izmed revij, ki rada fotografira pogrebe. Pogrebe seveda tako ali drugače zanimivih ljudi. Posebej so izpostavili dva, pogreb umetnika in leto pozneje pogreb poslovneža. Udeležba – menda elita. Ki se je na obeh pogrebih precej prepletala. Tako, kot se bodo menda prepletali pripadniki različnih elit, ki bodo stanovali v na novo zgrajenih blokih, v domnevno po vseh merilih fantastičnih stanovanjih v središču mesta. Ki jih v zadnjih dneh in tednih vsi še dodatno oglašujejo, z opisi različnih marmorjev, oljenih parketov in podobnega razkošja.

Picassov portret Marie-Therese Walter prodan za 130 milijonov evrov

09. 11. 2023 12.03

Sliko španskega umetnika Pabla Picassa Femme a la Montre, ki prikazuje portret Marie-Therese Walter, so v sredo na dražbi avkcijske hiše Sotheby's v New Yorku prodali za približno 130 milijonov evrov (139,3 milijona dolarjev). To je druga najvišja cena, ki so jo kdaj dosegle Picassove mojstrovine.

Danska vojska ukrajinske enote uri s tanki, izposojenimi iz muzejev

11. 09. 2023 09.13

Konzorcij Danske, Nemčije in Nizozemske (kasneje še Belgije) naj bi Ukrajini dobavil okoli 180 tankov Leopard 1A5. A za uporabo tankov je treba usposobiti skoraj 1000 tankistov. Po tem ko je konzorcij zagotovil inštruktorje, je moral priskrbeti še vozila, na katerih bi tečajniki lahko vadili. In očitno je bila peščica leopardov 1A5, razstavljenih v danskih muzejih, v boljšem stanju kot skoraj 100 tankov, ki so skoraj dve desetletji čakali v skladišču.

Obiskovalcev muzejev in galerij v primerjavi z 2019 skoraj za četrtino manj

25. 08. 2023 17.37

Muzeji, ustanove z muzejskimi zbirkami in galerije so lani pripravili 786 občasnih in 219 stalnih razstav. Ogledalo si jih je skoraj 2,2 milijona obiskovalcev oz. povprečno 5900 na dan, so sporočili s Statističnega urada RS (Surs).

V tatvini v Britanskem muzeju ukradenih ali uničenih več kot 2000 predmetov

22. 08. 2023 16.05

Tatvina v Britanskem muzeju je bila veliko večja, kot so sprva predvidevali. Po poročanju časnika Telegraph, ki se sklicuje na zaposlene v muzeju, je bilo ukradenih ali uničenih precej več kot 1000 predmetov, njihovo število je celo bližje 2000 in gre za nekaj milijonov funtov vrednosti.

Poplave prizanesle večjim kulturnim ustanovam

06. 08. 2023 16.39

Iz muzejev in galerij danes do 12. ure niso poročali o večji škodi zaradi poplav. V Mariboru je nekoliko zamakala streha operne hiše, manjše zamakanje so imeli tudi v pokrajinskem muzeju Ptuj - Ormož. V ljubljanskem Muzeju za arhitekturo in oblikovanje so preventivno prestavili muzejsko gradivo v višje lege, sporočajo z ministrstva za kulturo.

Vroče poletje in drugi ekstremi(zmi)

15. 07. 2023 07.00

Te dni preživljam dopustniško. A ne brezskrbno. Spremljam vedno nove, žal nič kaj športne – ampak temperaturne – rekorde. Ko si že zaželim vsaj rahle ohladitve, me do kosti zmrazi ob fotografijah, ki že od jutra polnijo vsa možna družbena omrežja – podrta drevesa, zaliti domovi, odkrite strehe, uničen pridelek ... Dan prej že za trenutek slavim neko zmago narave, a me realnost takoj spomni, da smo do zmage še kako daleč. Minuli teden zasledim izjavo, kako bo za predsednika vlade to najbolj vroče poletje do sedaj. Pa ne samo zanj. In (žal?) ne samo politično. In če morda odstopitev zdravstvenega ministra upravičeno dviguje politično temperaturo in polni strani medijev, imamo na drugi strani probleme, ki ravno tako potrebujejo nujno (medicinsko) pomoč. Začnimo s planetom.

Angleži spet v stavko: napovedali so jo v Britanskem muzeju

01. 07. 2023 13.00

V londonskem Britanskem muzeju bodo sredi julija stavkali. Zaposleni v muzeju so stavko napovedali za čas od 11. do 16. julija, ker se ne strinjajo s plačami, delovnimi pogoji in pogoji upokojevanja. Delavski spor traja že od novembra lani, jabolko spora pa je po poročanju tujih medijev tudi neizplačilo solidarnostnega dodatka.

Zvok harmonike v grajski kavarni

18. 06. 2023 20.25

Odmev klavirskega recitala po mogočnih sobanah, družinska delavnica spoznavanja življenja starih Rimljanov ter brezplačni ogledi bogatih zbirk starin. Poletni muzejski noči, največji promocijski akciji slovenskih muzejev in galerij, se že vrsto let pridružuje tudi Pokrajinski muzej Maribor. Zanimanje obiskovalcev, ki so vse do polnoči uživali v grajskem vzdušju, je letos preseglo vsa pričakovanja.

Čar srbskih mest v popolnem mestnem oddihu

05. 06. 2023 00.15

Od zahoda proti vzhodu, od severa do juga, skozi različne regije, pokrajine, ravnine in gore... Srbija očara očarljiva mestna območja, kjer je zagotovljena dobra zabava in uživanje bogate kulture.

Z avtomobilom zapeljal skozi vatikanska vrata na dvorišče Apostolske palače

19. 05. 2023 08.23

Pozno zvečer je skozi vatikanska vrata in mimo stražarjev Švicarske garde voznik zapeljal avto s polno hitrostjo na dvorišče vatikanske palače. Kljub urni reakciji vatikanskih žandarjev je vozniku uspelo nadaljevati pot. Ko je avtomobil prispel do dvorišča San Damaso v Apostolski palači, je voznik izstopil, žandarji pa so ga aretirali.

Vlada podpira vrnitev kipov iz parka Brdo pri Kranju na posestvo Brdo

11. 05. 2023 19.13

Vlada podpira vrnitev bronastih skulptur, ki so bile pred dvema letoma odstranjene iz parka Brdo pri Kranju. Kot je zapisala v odgovoru na poslansko vprašanje Anje Bah Žibert, naj vrnitvi sledi strokovna odločitev o primerni postavitvi na podlagi projekta ureditve parka, ki bo upoštevala strategijo upravljanja protokolarnega posestva Brdo.