muzejev

Veterani proti samostojnemu muzeju osamosvojitve
10. 11. 2022 16.39
Veterani, združeni v ZVVS in ZPVD Sever, menijo, da mora biti muzej osamosvojitve oddelek ali kustodiat Muzeja novejše zgodovine Slovenije. Tako so ob napovedani združitvi Muzeja slovenske osamosvojitve in Muzeja novejše zgodovine Slovenije v nov javni zavod, ki je pri delu javnosti in politike naletela na negativen odziv, zapisali v izjavi. Želijo, da bi bila osamosvojitev, vključno z vojno za Slovenijo, predstavljena čim bolj objektivno, na podlagi zgodovinsko ugotovljenih dejstev.

Neverjetna najdba, ki bi lahko na novo spisala zgodovino
09. 11. 2022 09.50
Italijanski arheologi so med izkopavanjem v Toskani odkrili 24 bronastih kipov iz obdobja pred več kot 2000 leti, ki so se v vročih blatnih vrelcih nekdanjega svetišča skoraj popolnoma ohranili. Po besedah arheologov gre za zelo pomembno odkritje, ki bo osvetlilo zgodovino antičnega Sredozemlja. Še več, nekateri so celo mnenja, da bi lahko ta najdba na novo spisala italijansko zgodovino.

Združitev Muzeja slovenske osamosvojitve: NSi ne izključuje interpelacije
07. 11. 2022 09.56
Odločitev ministrstva za kulturo o združitvi Muzeja slovenske osamosvojitve in Muzeja za novejšo zgodovino v nov javni zavod še naprej buri duhove. Opozicijska NSi tako ne izključuje vložitve interpelacije zoper ministrico za kulturo Asto Vrečko. Ta je v izjavi o usodi Muzeja slovenske osamosvojitve že poudarila, da se muzej ne ukinja, ampak se združuje z Muzejem novejše zgodovine Slovenije in da so v prid združitvi podani strokovni razlogi.

Haloze – Martinovanje v objemu butične dežele okusov
07. 11. 2022 00.15
Butično martinovanje v Halozah-Izjemna kulinarična ponudba lokalno pridelanih izdelkov in dolgoletna vinogradniška tradicija ponujata popolno doživetje v Halozah.

Bodo višje stroške ogrevanja v vrtcih morali plačevati starši?
03. 11. 2022 19.01
Ali so vrtci, šole, muzeji in knjižnice ostali povsem spregledani pri vladnih ukrepih za omilitev energetske draginje? To je bilo slišati na skupni seji dveh parlamentarnih odborov za izobraževanje in kulturo, kjer so javni zavodi s področja kulture in izobraževanja opozorili na vse višje cene energentov in naraščajoče stroške. Vladna stran zagotavlja, da nobena izobraževalna in kulturna ustanova to zimo ne bo zaprla svojih vrat. Medtem pa v Skupnosti vrtcev poudarjajo, da ne mine dan, da se nanje ne bi obrnili ravnatelji v stiski, ki ne vedo, ali bodo dobili subvencijo oziroma dodatno pomoč občine.

'ZDA koristijo Ukrajino 'kot rušilnega ovna' proti Rusiji in Belorusiji'
26. 10. 2022 12.44
Ukrajinske oblasti so v torek pozvale vse državljane Ukrajine, ki so pobegnili pred vojno, naj zaradi pomanjkljive oskrbe z električno energijo in težav pri ogrevanju zimo preživijo v tujini. Omenjeni težavi sta sicer posledica obsežnih ruskih raketnih in letalskih napadov na ukrajinsko civilno infrastrukturo. Ruski predsednik Vladimir Putin je medtem ZDA obtožil, da Ukrajino koristijo kot "rušilnega ovna" proti Rusiji in Belorusiji. Poveljnik ruskih oboroženih sil pa je ponovno sklical sejo sveta za nacionalno varnost, vendar Kremelj ne razkriva, o čem bodo na na napovedanem krajšem sestanku govorili.

Peterle vidi 'alergijo do osamosvojitve', ministrica Vrečko pa strokovno odločitev
26. 10. 2022 06.00
Bomo kmalu videli nove proteste, tokrat zaradi združitve samostojnega Muzeja slovenske osamosvojitve, ki ga je pred dobrim letom ustanovila Janševa vlada, z Muzejem novejše zgodovine, kar predlaga zdajšnja ministrica za kulturo, saj ta že pokriva tudi to obdobje slovenske zgodovine? "Srečujem veliko ogorčenih ljudi, ki te odločitve ne razumejo, se jim zdi nesprejemljiva in so pripravljeni tudi protestirati," je v oddaji 24UR ZVEČER dejal Lojze Peterle. Asta Vrečko pa je napovedala, da bo pri odločitvi za združitev vztrajala, saj je "edina smiselna".

Ministrica Vrečko: Muzej slovenske osamosvojitve se združuje in ne ukinja
24. 10. 2022 17.31
Ministrica za kulturo Asta Vrečko je v izjavi glede usode Muzeja slovenske osamosvojitve poudarila, da se muzej ne ukinja, ampak se združuje z Muzejem novejše zgodovine Slovenije. Poslanska skupina opozicijske Slovenske demokratske stranke je medtem že vložila zahtevo za sklic nujne seje. "Osamosvojitev zasluži samostojen muzej, ne pa nek priključek v kleti," je dejal predsednik Združenja za vrednote Slovenske osamosvojitve Lojze Peterle. Prvak SDS Janez Janša pa je poudaril, da je bila institucija ustanovljena z vladnimi akti in ne z aktom ministrstva.

Muzej slovenske osamosvojitve ne bo več samostojna institucija
21. 10. 2022 15.46
Muzeja slovenske osamosvojitve kot samostojne institucije, ki jo je zasnovala prejšnja vlada in ki ima že od marca direktorja s polnimi pooblastili, ne bo več. Ministrica za kulturo Asta Vrečko se je namreč odločila, da ga združi z Muzejem novejše zgodovine v nov javni zavod.

V Vatikanskih muzejih razbil antična kipa in poskušal pobegniti
11. 10. 2022 10.59
Ameriški turist je v preteklem tednu v Vatikanu razbil kar dva starodavna doprsna kipa in na umetninah povzročil zmerno škodo, preden ga je ustavilo osebje muzeja. Dogodek se je zgodil v muzeju Museo Chiaramonti, kjer hranijo več tisoč del iz antičnega Rima.

Ukradena Chagallova slika na dražbi v New Yorku
10. 10. 2022 15.27
Slika belorusko-francoskega slikarja Marca Chagalla z naslovom Oče, ki je bila med 15 deli v času nacizma ukradena in jih je Francija nazadnje vrnila dedičem oškodovanih družin, bo naslednji mesec na prodaj na dražbi v New Yorku, je sporočila avkcijska hiša Phillips. Olje na platnu iz leta 1911 bo na dražbi 15. novembra.

Ptuj – mesto tisočletne zgodovine v objemu jeseni
22. 09. 2022 00.15
Med potepanjem po srednjeveških ulicah Ptuja se prepletajo zgodovina, bogata kulturna dediščina, sodobna umetnost, odlična kulinarika in vrhunska vina, termalni vrelci in aktivnosti na prostem.

Maša Levačič
21. 09. 2022 06.00
Maša si želi velike poroke, v slogu tistih, ki jih vidimo v ameriških filmih. Zase pravi, da je prijazna, ambiciozna in pozitivna. Želi si moškega, s katerim bi lahko preživljala prosti čas na različne načine. Privlačijo jo pozitivni moški, polni energije: "Všeč mi je, če ceni malenkosti in zna uživati v vsakem trenutku."

Španski ukrepi jezijo turistične delavce: 'Britanski turisti se bodo scvrli'
07. 08. 2022 11.55
Britanski in vsi drugi turisti, ki bodo poleti obiskali Španijo, se bodo 'scvrli' zaradi novih ukrepov za varčevanje z energijo, opozarja predsednik turističnega odbora Costa del Sol. Španska vlada je namreč sprejela nova pravila, ki med drugim prepovedujejo nastavitev klimatskih naprav pod 27 stopinj Celzija v restavracijah, hotelih, barih in javnem prevozu.

Umrla ameriška igralka Nichelle Nichols, Uhura iz Zvezdnih stez
01. 08. 2022 12.25
Nichelle Nichols, temnopolta igralka, ki je v priljubljeni seriji Zvezdne steze igrala častnico za zveze Nyoto Uhura, je umrla v starosti 89 let. Njeno smrt je pretekli konec tedna potrdil sin Kyle Johnson, ki je potrdil, da je igralka umrla naravne smrti.

Zagotovite si vrhunsko bivanje v Ljubljani
21. 05. 2022 00.15
Na pobočju Golovca nastaja nova sodobno zasnovana stanovanjska soseska, ki bo omogočila izjemno kakovost bivanja v objemu narave.

Skulpturi Degasa in Picassa prodani za rekordno ceno
13. 05. 2022 14.00
Skulpturo francoskega umetnika Edgarja Degasa so v četrtek pri avkcijski hiši Christie's v New Yorku prodali za slabih 40 milijonov evrov, natančneje za 39,93 milijona evrov, kar je najvišji znesek, ki je bil plačan na dražbi za kakšno od Degasovih del. Za rekordno ceno so prodali tudi bron španskega umetnika Pabla Picassa, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

JGZ Brdo: Trenutna postavitev kipov v Pivki je začasna
12. 05. 2022 20.08
V JGZ Brdo pravijo, da je trenutna postavitev kipov iz parka Brdo v Parku vojaške zgodovine Pivka začasna. Vendar za zdaj nimajo informacij, kdaj naj bi se restavratorska dela končala. Prav tako ni v njihovi pristojnosti to, kdaj, če sploh, se bodo skulpture vrnile na svojo lokacijo. Restavratorski posegi se očitno še niso začeli, saj strokovnjaki Zavoda za varstvo kulturne dediščine izvajajo šele preliminarne raziskave.

Ste vedeli, da je na Nizozemskem več koles kot ljudi?
10. 04. 2022 00.15
V povprečju naj bi imel vsak Nizozemec 1,3 kolesa. Ja, Nizozemci so zagrizeni kolesarji, njihova kolesarska infrastruktura obsega kar 37.000 kilometrov kolesarskih poti in kot narod veljajo za najbolj fizično aktivne Evropejce. Kolesarjenje imajo Nizozemci v genomu, tako kot imajo v genomu ljubezen do sirov. Nizozemski sir je znan po vsem svetu in Nizozemska velja za eno največjih proizvajalk in izvoznic sira na svetu.

Vrednost umetniških del robotke Aide presegla 1,2 milijona evrov
08. 04. 2022 18.54
Umetna inteligenca v zadnjih letih drastično spreminja potek naših življenj in nič drugače ni niti na področju umetnosti. Če ste mislili, da lahko portret naslika samo vrhunski slikar, ste se zmotili. V enem izmed londonskih muzejev lahko vaš obraz v pičlih 45 minutah naslika humanoidna robotka Aida. Njena kariera pa več kot očitno cveti. Vrednost prodanih umetniških del, ki jih je naslikala od leta 2019, je namreč že presegla 1,2 milijona evrov. Poleg tega bo prav kmalu odletela v Italijo, kjer bo svoja dela razstavila na slovitem Beneškem bienalu.

Vzorec Triglavskega ledenika se je v tekočem stanju vrnil pod Triglav
18. 02. 2022 14.11
Vzorec Triglavskega ledenika se je po treh mesecih od odvzema in po potovanju v Peking vrnil domov. Ne sicer na sam Triglav, temveč pod njega v Slovenski planinski muzej v Mojstrano. V muzeju bodo ledeniško vodo, v katero se je košček ledenika spremenil, razstavili in obiskovalce opozarjali na podnebne spremembe in varovanje okolja.

Nizozemska sprošča omejitve, Avstrija v ponedeljek odpravlja zaprtje za necepljene
26. 01. 2022 08.42
Po več kot dveh mesecih se bo v ponedeljek v Avstriji končalo zaprtje javnega življenja za necepljene proti covidu-19, je napovedal kancler Karl Nehammer. Ob visokem številu okužb sicer na številnih področjih še naprej ohranjajo pogoj cepljenja ali prebolelosti. Na Nizozemskem, kjer imajo najstrožje omejitve za zaustavitev širjenja novega koronavirusa, veljajo blažje restrikcije. Kljub temu da so bari, restavracije in muzeji zaprti že od 18. decembra lani, se namreč število novookuženih še naprej zvišuje.

Zaprtje kitajskega mesta in pomanjkanje hrane prebivalce 'vrnila v čas primitivne družbe'
04. 01. 2022 07.01
Na Kitajskem se je po odkritju treh primerov okužbe z novim koronavirusom zaprlo še eno mesto. Več kot milijon ljudi mora tako ostati doma, medtem pa so svoja vrata morale zapreti tudi šole, ustavljen je javni prevoz, za prebivalce pa velja tudi prepoved javnega zbiranja. Trgovine lahko medtem zagotavljajo le osnovne potrebščine. Podobne ukrepe je po potrditvi 127 okužb sprejelo tudi mesto Šjan. Tamkajšnji prebivalci so se zaradi pomanjkanja hrane zatekli celo k izmenjavi zalog.

Evropa iz tedna v teden bolj rdeča: Države zaostrujejo ukrepe
23. 12. 2021 13.06
Medtem ko se različica omikron širi z nezadržno hitrostjo, postaja zemljevid Evrope vse bolj temnordeč. Da bi omejili širjenje izredno nalezljivega seva, se zato vse več držav odloča za zaostrovanje ukrepov.

Trst razglasili za mesto z najboljšo kakovostjo življenja
18. 12. 2021 19.30
"Mesto na izjemni lokaciji s čudovitimi razgledi, kjer je v zadnjem času zacvetelo podjetništvo. Mesto, ki je po zaslužku na vrhu države, ima zelo dober javni prevoz in odličen dostop do zdravstvenih storitev, poleg tega pa še ogromno stavi na kulturo." To je kratek opis mesta, ki se je v Italiji zavihtelo na sam vrh lestvice po kakovosti življenja. Milano, Torino, morda Verona ali Firence? Nikakor ne, to je Trst. Tako pravi italijanska raziskava, kako je prilezlo tako visoko, pa je ugotavljal Jaka Vran.

Od ponedeljka vstop v Avstrijo mogoč le ob izpolnjevanju pogoja PC
17. 12. 2021 06.30
Avstrija se je zaradi različice novega koronavirusa omikron odločila s ponedeljkom zaostriti pogoje za vstop v državo. Po novem bodo smeli v državo brez obvezne karantene le cepljeni proti covidu-19 ali prebolevniki. Poleg tega bodo v izogib samoizolaciji zahtevali ali aktualen negativen test PCR ali pa potrdilo o cepljenju s poživitvenim odmerkom. Na avstrijskem Koroškem, Štajerskem, Solnograškem in v Spodnji Avstriji se sicer znova odpirajo gostinski lokali in nastanitveni objekti, v Zgornji Avstriji tudi vsi drugi javni prostori. Slovaška medtem sprošča covidne ukrepe, a uvaja policijsko uro, Danska pa zaradi rekordnih okužb zapira nekatere javne prostore.

30 let po vojni: ruševin v Vukovarju ni več, a nekdanjega blišča mesta tudi ne
18. 11. 2021 08.37
V enem od simbolov vojne na Hrvaškem, mestu heroju Vukovarju, 30 let po vojni skoraj ni videti ruševin, ki so bile posledica trimesečnega obleganja mesta jeseni 1991. Mesto ob Donavi na meji s Srbijo je skoraj v celoti prenovljeno in posodobljeno, a se sooča s pospešenim izseljevanjem in pomanjkanjem delovnih mest. Na obletnico zavzetja mesta so na Hrvaškem potekale številne spominske slovesnosti.

Avstrija vse bližje zaprtju države za necepljene
11. 11. 2021 08.29
Ob širjenju okužb z novim koronavirusom v Avstriji poteka razprava o zaostrovanju ukrepov. Med njimi je na mizi tudi zaprtje javnega življenja za necepljene. Najstrožje ukrepe naj bi uvedli v Zgornji Avstriji in Salzburgu, kjer naj bi bil 'lockdown' tudi najbolj priporočljiv. V zadnjih 24 urah so v Nemčiji zabeležili 50.196 novih primerov okužbe s koronavirusom. To je znak velike moči tokratnega vala epidemije, so sporočili z Inštituta Roberta Kocha. Medtem pa je bolgarska vlada spričo izrednih razmer zaradi pandemije covida-19 Evropsko unijo oz. njene članice zaprosila za pomoč. Kot so v sredo pojasnili v Bruslju, je uradna Sofija aktivirala mehanizem EU za pomoč ob izrednih nesrečah. V Bolgariji potrebujejo predvsem medicinsko opremo, kot so kisikove maske, ventilatorji in postelje za intenzivno terapijo.

V Nemčiji svarila pred pandemijo necepljenih, v Avstriji potrdili največ okužb letos
03. 11. 2021 13.16
Nemški minister za zdravje Jens Spahn je posvaril, da se država sooča s pandemijo necepljenih in pozval k strožjim ukrepom za zajezitev širjenja novega koronavirusa. V nekaterih deželah se soočajo s hitrim porastom covidnih bolnikov na intenzivni negi, zaradi česar so že začeli premeščati bolnike v druge bolnišnice. V Avstriji pa so v zadnjem dnevu potrdili še 6506 okužb z novim koronavirusom, kar je največ letos. Številke rastejo tudi na Hrvaškem, ki ostaja med državami članicami EU z najmanjšim deležem cepljenih prebivalcev.

Evropske študentske izkaznice in še bolj brezpapirne izmenjave
21. 09. 2021 15.02
Evropska komisija je predstavila novo aplikacijo Erasmus+, ki po njihovih besedah predstavlja nov mejnik pri digitalizaciji programa Erasmus+. Aplikacija je na voljo v vseh jezikih EU, z njo pa bodo vse študentke in študenti dobili evropsko študentsko izkaznico, ki bo veljavna povsod v Evropski uniji. Kot pravijo, je prihodnost digitalna, s prenovljeno aplikacijo pa bodo študentske izmenjave še bolj brezpapirne.