muzejev

Kaj je spet dovoljeno in katere ukrepe je vlada podaljšala?
08. 01. 2021 09.40
V soboto se spreminja režim na mejnih prehodih. Mejo bo možno prehajati tako z negativnimi PCR kot negativnimi hitrimi antigenskimi testi, ki pa jih ne bodo več izvajali na petih mejnih točkah. Šolanje še naprej poteka na daljavo. Znova se zapirajo fitnes centri, telovadnice, bazeni, muzeji in galerije. Žičnice so obstale. Je pa po novem dovoljena medicinska pedikura.

(Ne)kulturna demontaža in vojna z mediji
21. 12. 2020 06.06
Ni pomembno, si revizor ali zbiratelj, imaš izkušnje in znanje, vizijo in mednarodni ugled, ključna je barva, pa si, čeprav ti stroka prilepi rdeči karton, odslej direktor osrednjih nacionalnih kulturnih institucij. Kompetence, izkušnje in znanje ne štejejo, stroko se presliši. Vlada oziroma kulturni minister Vasko Simoniti imata svojo agendo. Razrešitve upornih, neposlušnih, (namerni) ponavljajoči razpisi, spremembe ustanovitvenih aktov vsled političnega kadrovanja, psovke in diskreditacije, celo ustavitev financiranja. Če je premier napovedal vojno z mediji, mu v takšnem tempu sledi kulturni minister z demontažo kulture. Ne ustavijo ga ne pisma podpore, ne peticije, ne protesti.

Novo sproščanje ukrepov: med izjemami tehnične trgovine in nega hišnih ljubljenčkov
17. 12. 2020 06.56
Vlada je sprejela več aktov v povezavi z epidemijo covida-19, med njimi je podaljšanje epidemije za mesec dni in ukrep delnega subvencioniranja skrajšanega delovnega časa za šest mesecev, do 30. junija 2021. V vseh slovenskih regijah bodo od sobote do vključno 23. decembra odprte tudi trgovine s tehničnim blagom, vrtnarije in saloni za nego hišnih ljubljenčkov. V osrednjeslovenski, gorenjski, obalno-kraški in goriški regiji bo omogočeno delovanje knjižnic, galerij in muzejev, papirnic, knjigarn in specializiranih otroških trgovin.

V sredo potrdili 1642 okužb, delež pozitivnih 25,8-odstoten
17. 12. 2020 09.34
V Sloveniji smo v sredo ob 6350 testih potrdili 1642 novih okužb. Delež pozitivnih je bil 25,8-odstoten, kar je manj kot v torek, ko je bil delež pozitivnih 32-odstoten. Umrlo je 43 bolnikov s covidom-19. Hospitaliziranih pa je 1229 oseb.

Epidemija podaljšana, večina članov vlade neuradno proti vnovičnemu zapiranju
16. 12. 2020 19.29
Ali se bodo ukrepi po delni sprostitvi, ki jo je vlada uvedla nedavno, spet zaostrili že prihodnji teden? Zdravstveni minister Gantar zagovarja vnovično zaprtje države med božično-novoletnimi prazniki, in to na enak način, kot smo ga poznali zadnjih sedem tednov. A na drugi strani to za gospodarstvo ni sprejemljivo. Zaprtje države sicer podpira tudi vodja strokovne skupine Beovićeva. Vlada pa je medtem epidemijo podaljšala še za 30 dni, v osrednjeslovenski, gorenjski, obalno-kraški in goriški regiji pa bo omogočeno delovanje knjižnic, galerij in muzejev.

Ministrstvo v odzivu na peticijo akademikov: Nič skupnega z resničnim življenjem
15. 12. 2020 16.41
Ministrstvo za kulturo je na svoji spletni strani v angleščini objavilo odziv na peticijo tujih akademikov, ki izražajo svojo zaskrbljenost nad stanjem avtonomije akademikov in strokovnjakov v Sloveniji. Kot so zapisali, opisano v pismu akademikov "nima nič skupnega z resničnim življenjem".

Francija uvaja policijsko uro, veljala bo tudi na silvestrovo
10. 12. 2020 08.31
Pandemija covida-19 se še ne umirja, kar potrjujejo tudi podatki umrlih zaradi te bolezni po svetu. V ZDA so tako v sredo zabeležili največje število umrlih od začetka pandemije, umrlo je več kot 3000 ljudi. Španski statistični urad medtem sporoča, da je med marcem in majem zaradi covida-19 v Španiji umrlo več kot 45.000 ljudi. V Franciji bo policijska ura veljala tudi na silvestrovo.

150 podpisnikov opozarja pred 'trdo roko' Janševe vlade
10. 12. 2020 13.16
Kar 150 strokovnjakov, v veliki večini akademikov iz držav srednje in jugovzhodne Evrope, pa tudi ZDA, je podpisalo javno pismo, v katerem izražajo svojo zaskrbljenost nad stanjem avtonomije akademikov in strokovnjakov v Sloveniji, ki jih omejuje “trda roka” vlade Janeza Janše.

Ministrstvo za kulturo: Uslužbence je strah hoditi v službo
04. 12. 2020 10.33
Neznani storilci so se znesli na kulturno ministrstvo. V fasado so vrgli več balonov, napolnjenih s črno barvo, pri čemer je po prvi oceni Policije nastalo za okoli 2.500 evrov škode. Ta zadevo že preiskuje. Na ministrstvu pa pravijo, da se "tovrstne akcije" vrstijo že od poletja in da so njihovi uslužbenci vse bolj prestrašeni. "Policijo pozivamo, da storilce, ki so vsak teden bolj drzni, čim prej izsledi, preden se ne zgodi še kaj hujšega," so zapisali.

IJS: ob takšnem poteku epidemije bi bilo prvo sproščanje možno po 19. decembru
03. 12. 2020 18.46
Na Institutu Jožef Stefan so pripravili novo napoved oziroma model, po katerem bi lahko prvi mejnik za sproščanje ukrepov dosegli 19. decembra. To bi se zgodilo, če bi reprodukcijsko število ostalo takšno, kot je trenutno. Do manj kot 600 hospitaliziranih, torej do zelene faze, pa bi po tem modelu prišli 2. februarja.

'Ukrajina blizu zdravstvene katastrofe', Belgija premešča del bolnikov v Nemčijo
03. 11. 2020 12.06
Na Hrvaškem znova beležijo najvišje dnevno število umrlih za covidom-19. Podobno je tudi v slovenski vzhodni sosedi, madžarske oblasti pa so ob tem napovedale zaostritev ukrepov za zajezitev virusa. Evropskim državam, ki zaostrujejo ukrepe za zajezitev novega koronavirusa, pa se pridružujejo še Avstrija, Grčija in tudi Švedska. Iz Ukrajine medtem poročajo o vse večji obremenitvi zdravstvenega sistema. Na Novi Zelandiji pa so potrdili prvo lokalno okužbo po desetih dneh.

Največje tveganje za okužbo predstavljajo zaprti prostori z veliko ljudmi
14. 10. 2020 14.53
V času koronavirusa lahko za zaščito sebe in drugih naredimo največ kar sami, in sicer tako da se izognemo dejavnikom, ki povečujejo tveganje za okužbo. Največje tveganje za okužbo predstavlja stik z veliko ljudmi, zlasti v zaprtih prostorih in brez ustrezne razdalje. Okužba je najmanj verjetna, če bomo čas preživljali doma in v naravi, tveganje okužbe pa močno zniža tudi dosledno nošenje mask.

Po Ljubljani z 'milico' in 'marico': policijski starodobniki so atrakcija
28. 09. 2020 15.07
Modro-belo obarvana intervencijska vozila ljudske milice, fiat 750 ’fičo’, IMV marica in golf II, so nekoč na cestah po državi zbujala strahospoštovanje, danes pa predvsem privlačijo nostalgične in zvedave poglede mimoidočih. Društvo starodobnih policijskih vozil, ki sta ga ustanovila zakonca Tatjana in Miran Pahor, pa ni le nekakšen ataše nekega preteklega časa, ki zgolj poskuša ohranjati spomin na takratno delovanje varnostne sile, ampak je združenje, ki aktivno sodeluje s policijo in lokalno skupnostjo pri preventivi, promociji varnosti v prometu ter številnih drugih aktualnih dejavnostih. To sodelovanje si želi v bližnji prihodnosti še poglobiti.

Hrvaška svojim državljanom nudi letovanja po polovični ceni
09. 09. 2020 16.31
Hrvaško ministrstvo za turizem in šport ter Hrvaška turistična skupnost od 16. do 25. oktobra 2020 organizirata akcijo Teden počitnic se izplača (Tjedan odmora vrijedan). Cilj akcije je okrepiti interes za potovanja znotraj države in turistične aktivnosti zunaj poletne turistične sezone.

Od spoznavanja brancina do raziskovanja in gastronomije v podzemlju
11. 08. 2020 08.11
Spadate med tiste, ki svoj dopust raje preživijo v hribih in na morju, ali pa vas mikajo nenavadna, a čarobna doživetja? Zdaj, ko se številni gnetejo na plažah, je zato idealna priložnost, da preizkusite nekaj novega, nekaj, kar bo za vedno pustilo pečat. Bi poskusili?

Grčija zaradi naraščanja okužb poostrila ukrepe, v Nemčiji na ulicah protestniki
01. 08. 2020 09.14
Grčija je zaradi naraščanja okužb s koronavirusom poostrila ukrepe v državi. Od zdaj so v zaprtih prostorih obvezne zaščitne maske. Mehika je medtem po številu umrlih za covidom-19 prehitela Veliko Britanijo in je na tretjem mestu na svetu, za ZDA in Brazilijo. Virus se še naprej širi tudi po Evropi, zaradi česar marsikje v veljavo stopajo nove omejitve, ki pa vsem niso po godu. V Nemčiji so ulice zasedli protestniki.

Na Kitajskem spet porast okužb, na Malti kljub koronavirusu pripravljajo festivale
31. 07. 2020 11.13
Na Kitajskem so v zadnjem dnevu zabeležili 127 novih okužb s koronavirusom, kar je največ po več kot treh mesecih. V sosednjem Vietnamu pa so zabeležili prvo smrtno žrtev covida-19. V tej azijski državi od sredine aprila do sredine julija niso zabeležili nobenega lokalnega prenosa virusa. Ta se je znova pojavil prejšnji konec tedna v med turisti priljubljenem kopališkem mestu Da Nang. V Indiji boj proti epidemiji otežujejo poplave, na Malti pa kljub covidu-19 tečejo priprave na štiri glasbene festivale.

Nekdanjemu vojaškemu pilotu izpolnili željo: želel je še enkrat obiskati Franjo
18. 07. 2020 19.48
Zaradi epidemije večina slovenskih muzejev beleži manjši obisk kot pretekla leta. Tako je tudi v partizanski bolnišnici Franja, kjer pa opažajo veliko več slovenskih gostov. Razveselili pa so se prav posebnega gosta, ki so ga kot prvega v zgodovini muzeja med barake prinesli s pomočjo nosil in gorskih reševalcev. 89-letni Albin Pibernik je po vseh vojnih grozotah, ki jih je preživel, želel še enkrat obiskati ta spomenik humanosti.

Novo žarišče v Cerknici: prenos okužb se je zgodil na zasebni zabavi
07. 07. 2020 09.50
V ponedeljek smo ob 1325 opravljenih testih zabeležili 23 okužb z novim koronavirusom. Kot kaže, je eno novih žarišč v Občini Cerknica, kjer so potrdili kar pet okužb. Prenos se je zgodil na zasebni zabavi. V vipavskem domu starejših Pristan so potrdili eno novo okužbo, prav tako v domu starejših na Krasu. Vlada je sicer vse domove za starejše občane in druge socialnovarstvene zavode razglasila za ogrožena območja. Kacin je omenil tudi možnost omejitve druženja na 10 oseb, če bi se epidemiološka situacija še poslabšala.

Britanci odpravili karanteno za 'varne' države. Slovenije ni med njimi
03. 07. 2020 07.41
Britanska vlada je objavila seznam več deset držav, za katere od 10. junija ne bo več potrebna karantena ob vstopu v Anglijo. Na britanski vladni strani Slovenije med naštetimi varnimi državami ni. V Severni Koreji medtem trdijo, da so najuspešnejši v boju z zahrbtnim virusom, saj niso zabeležili niti ene okužbe. O porastu okužb medtem poročajo iz sosednje Južne Koreje in ZDA. V Teksasu je guverner uvedel obvezno nošenje zaščitnih mask.

Muzejska noč: priložnost, ko se lahko na obisk muzeja odpravimo kar ponoči
21. 06. 2020 20.16
Ste sinoči tudi vi obiskali kakšnega od muzejev? Muzejska noč je namreč priložnost, da si ljubitelji umetnosti, naravoslovja ali tehnike svojo najljubšo razstavo lahko ogledajo kar ponoči - in to brezplačno. Tako je svoja vrata, v času ko so sicer zaprta, že 18. leto zapored odprlo več kot 60 muzejev in galerij.

Muzej, ki razkriva preteklost slovenske policije, forenzike in Kotnikove 8
21. 06. 2020 07.29
Biti orožnik je bil zelo spoštovan poklic, zanj so obstajala stroga pravila. Predpisana je bila že hoja, kako mora stopati, v kateri roki držati sabljo, kakršenkoli odklon v spoštovanju je pomenil takojšnjo izključitev. V orožniške vrste so sprejemali samo moške, ki niso smeli biti poročeni ali imeti otrok. Ženske so lahko postale miličnice šele leta 1974. Vse to razkriva razstava Od orožnika do policista v Muzeju slovenske policije, ki se je ob stoti obletnici iz Tacna preselil v središče Ljubljane. Obiskovalci si lahko ogledajo tudi, kako v praksi poteka iskanje prstnih odtisov in DNK-sledi.

V Braziliji več kot pol milijona okuženih, na Norveškem in Finskem odprli bare
01. 06. 2020 08.33
V Braziliji so do zdaj potrdili že več kot pol milijona okužb z novim koronavirusom. Kot je sporočilo tamkajšnje ministrstvo za zdravje, so zabeležili 514.849 okužb, za koronavirusno boleznijo 19 je umrlo več kot 29.000 ljudi, od tega 480 v zadnjih 24 urah. V ZDA, kjer že več dni potekajo množični protesti proti policijskemu nasilju, pa so v strahu pred povečanjem števila primerov okužb. Teh je že skoraj 1,8 milijona. Medtem pa se po Evropi in drugod po svetu nadaljuje rahljanje ukrepov proti covidu-19.

V Italiji na intenzivni negi manj kot tisoč obolelih za covidom-19
11. 05. 2020 07.16
V več evropskih državah se nadaljuje rahljanje ukrepov proti novemu koronavirusu, med drugim v Franciji, Belgiji, Španiji, Švici, na Češkem, Danskem, Nizozemskem, Hrvaškem in v Srbiji, kjer so deloma odprli šole in vrtce. V Italiji je prvič od začetka marca na intenzivni negi manj kot tisoč okuženih z novim koronavirusom, v ZDA pa se v New Yorku, kjer je najhujše žarišče covida-19, veča gnev zoper odgovorne zaradi katastrofalnega stanja v domovih za starejše.

Spet lahko sedete na zobozdravniški stol, odslej odprti tudi nekateri dodatni mejni prehodi
09. 05. 2020 07.57
Državno mejo bo mogoče odslej prečkati na nekaterih dodatnih kontrolnih točkah. Spreminja se delovanje mejnih prehodov Predel, Nova Gorica in Neblo ob Italiji, odpira pa se nova kontrolna točka na železniškem prehodu iz Avstrije pri Šentilju. Večinoma bodo omogočali prečkanje dnevnim delovnim migrantom in osebam s potrdilom lokalne skupnosti. Znova je dovoljeno tudi izvajanje vseh zdravstvenih in zobozdravstvenih storitev. Veljajo pa tudi tukaj posebni pogoji.

Dva meseca po prvem potrjenem primeru brez nove okužbe
03. 05. 2020 07.37
V zadnjih 24 urah je bilo v Sloveniji opravljenih 500 testiranj in prvič po dveh mesecih niso potrdili nobene nove okužbe. Vlada je odločila, da so prodajalne z živili to nedeljo izjemoma odprte in sicer med 8. in 13. uro. V ponedeljek pa bo dovoljena strežba na zunanjih površinah gostinskih lokalov, odpirajo se tudi cerkve, nekatere neživilske trgovine, lepotni saloni in še nekatere druge storitvene dejavnosti.

Evropa se počasi prebuja: kako ukrepe rahljajo naše sosede?
03. 05. 2020 11.38
V prihodnjem tednu bodo številne države po Evropi nadaljevale z rahljanjem ukrepov, sprejetih zaradi širjenja epidemije. Kako bo pri naših sosedah? V Italiji se bodo spet začela dela v gradbeništvu, odpirajo se tudi trgovine na debelo. V Avstriji bodo že začeli s poukom zaključni letniki srednjih šol. Na Hrvaškem se odpirajo vsi zdravstveni zavodi, vključno z zasebnimi, Madžarska pa je, denimo, odprla meje za poslovna potovanja iz šestih držav, a Slovenije ni med njimi.

'Potreba po psihoterapiji bo večja neposredno po in v triletnem obdobju po karanteni'
03. 05. 2020 07.00
Posledice dolgotrajne izolacije in karantene bodo nekateri lahko čutili še nekaj let po koncu pandemije. Stresne situacije, ki spremljajo pandemijo, so lahko sprožilec, ki odpre še najglobje rane, potlačene spomine in čustva, med njimi je tudi strah, pravi psihoterapevtka, ki med drugim veliko dela tudi s Slovenci po svetu. Ti se spopadajo s posebej velikimi izzivi – od negotovosti, občutkov drugorazrednosti do občutkov krivde, ker niso ob svojcih v domovini.

Občinske meje so odprte, župani lahko sami odločajo o prepovedih
30. 04. 2020 06.16
S 1252 testi na okužbo s koronavirusom v zadnjem dnevu so potrdili 11 novih primerov, dve osebi sta umrli. Vladni govorec Jelko Kacin je povedal, da bi z 11. majem spet lahko zagnali javni potniški promet. Gibanje med občinami je spet dovoljeno, še vedno pa ostaja prepovedano zbiranje ljudi na javnih površinah. "Kresovanj in drugih zborovanj ob 1. maju letos ne bo," je opozoril notranji minister Hojs.

NIJZ pripravil navodila za frizerske in kozmetične salone, knjigarne in muzeje
29. 04. 2020 18.17
Pri obisku kozmetičnih, frizerskih in masažnih salonov naj ostanejo v veljavi splošni ukrepi samozaščite, obvezno razkuževanje rok in nošenje zaščitne maske, za zaposlene tudi uporaba vizirja, svetujejo na NIJZ. V salonih naj bo le toliko strank, kolikor jih lahko naenkrat postrežejo. Minimalna razdalja med delovnimi območji naj znaša najmanj dva metra, stik med stranko in izvajalcem dejavnosti pa naj bo čim manjši. Muzeji in galerije pa naj posamezniku poskušajo zagotoviti vsaj 20 kvadratnih metrov prostora.