muzejev

Trienale nemške fotografije v Hamburgu

23. 04. 1999 14.00

Z odprtjem razstave Med abstrakcijo in resničnostjo - fotografije 50. let se bo 24. maja v Hamburgu začelo Trienale fotografije, ki ga pripravlja Svobodna akademija umetnosti.

Monet na ogled tudi ponoči

17. 04. 1999 19.32

Prireditelji razstave Monet v 20. stoletju v galeriji Royal Academy v Londonu so se odločili, da bodo vrata galerije zaradi velikega zanimanja obiskovalcev z nedelje na ponedeljek odprta tudi ponoči. Tako bo razstava na ogled neprekinjeno 34 ur. Razstavo, ki vključuje 80 mojstrovin francoskega impresionističnega slikarja, si je doslej vsak dan ogledalo približno 8200 ljudi, od januarskega odprtja razstave pa skupaj že približno 600.000. Od teh jih ni odvrnila niti visoka vstopnina, ki znaša 9 funtov (skoraj 2600 tolarjev). Razstava vključuje predvsem dela iz let od 1900 do 1926, ki so jih zbrali z vsega sveta, tako iz muzejev kot iz zasebnih zbirk. Nekatere od razstavljenih slik še nikoli niso bile predstavljene javnosti.

Muzeji in knjižnice skupaj na internetu

23. 03. 1999 07.52

Znameniti muzeji in narodne knjižnice iz vse Evrope se bodo v prihodnje skupaj predstavili na internetu. Pri tem nameravajo razširiti že obstoječo spletno stran Web Service skupno 40 evropskih narodnih knjižnic še z informacijami o muzejih, so sporočili danes iz Berlina.

V Mantovi odprli razstavo Raffaelovih del

21. 03. 1999 13.43

V palači Te v Mantovi na severu Italije so odprli razstavo Raffaelovih del, na kateri bo na ogled več kot 300 umetnin tega renesančnega mojstra. Umetnostni kritiki razstavo ocenjujejo kot veliki dogodek letošnje pomladi. Že pred odprtjem je na začetek razstave čakalo 35.000 prijav za ogled.

Izredno zanimanje za dokumentarec Bitka za Reko

06. 03. 1999 12.54

V okviru drugega večera v nizu Bitka za mesto, ki ga pripravljata goriški Kinoatelje in Goriška pokrajina, so sinoči v nabito polni dvorani Pokrajinskih muzejev v grajskem naselju predvajali slovensko-škotski dokumentarec Bitka za Reko avtorja Igorja Pedička.

Makedonske ikone na ogled v Parizu

28. 02. 1999 13.48

V narodnem muzeju za srednji vek v Parizu je do začetka maja na ogled približno 40 ikon iz makedonskih cerkva, samostanov in muzejev. Ikone segajo v obdobje od 7. stoletja vse do začetka 16. stoletja. Razstavo je skupaj z gostiteljem, francoskim predsednikom Jacquesom Chiracom, ob nedavnem uradnem obisku v Parizu odprl makedonski predsednik Kiro Gligorov.

Novi prostori v galerija Uffizi v Firencah

15. 12. 1998 13.38

Eden najbogatejših muzejev likovne umetnosti na svetu, galerija Uffizi v Firencah, bo jutri odprla prvo v nizu novih razstavnih sob, s katero se bo površina galerija s 7000 kvadratnih metrov povečala na 9000. V novi sobi bodo razstavili sto del, ki so bila doslej obiskovalcem skrita v skladišču galerije.

Nagrado Sveta Evrope za 1999 prejel Muzej umetnosti v Lilleu

04. 12. 1998 14.30

Odbor za kulturo in izobraževanje parlamentarne skupščine Sveta Evrope se je danes v Parizu odločil, da nagrado SE za najboljši muzej za leto 1999 dodeli muzeju umetnosti v francoskem Lilleu, so sporočili iz SE. Kot so pojasnili v odboru, je nagrada priznanje skupnim prizadevanjem lokalnih in osrednjih francoskih oblasti za obnovitev muzeja iz leta 1895, obenem pa odbor SE nagrajuje muzej tudi za način postavitve glavne zbirke z naslovom Evropska umetnost od srednjega veka do 20. stoletja, ki je bila prav tak restavrirana. SE je ustanovil omenjeno nagrado leta 1977, da bi povečal prispevke muzejev k boljši seznanjenosti javnosti z raznolikostjo evropske kulture. Uradna podelitev nagrade bo 27. aprila prihodnje leto v Strasbourgu med pomladnim zasedanjem parlamentarne skupščine. Francoski muzej bo za leto dni prejel bronast kipec Joana Mira, priznanje in denarno nagrado.

V Leipzigu znova odprta ena najstarejših kavarn v Evropi

23. 11. 1998 12.30

Kip Turka, ki se sklanja nad skodelico vroče kave, krasi vhod ene najstarejših kavarn v Evropi, ki so jo po sedmih mesecih zahtevnega restavriranja odprli ta mesec v Leipzigu.

V Franciji je potekala prva mednarodna konvencija muzejev stripa

23. 11. 1998 12.27

V francoskem mestu Angouleme je minuli konec tedna potekala prva mednarodna konvencija muzejev stripov. Konvencijo je odprl Američan Mort Walker, ki je leta 1974 ustanovil prvi muzeja stripa na svetu v Greenwichu v ameriški zvezni državi Connecticut. Konvencije so se udeležili predstavniki 11 evropskih in ameriških muzejev. Posvečena je bila medsebojnemu spoznavanju muzejev, izmenjavi izkušenj in organizaciji skupnih razstav in publikacij. Pobudo za srečanje je dal francoski center za strip in podobe (CNBDT), ki so ga v Angoulemeu ustanovili leta 1990.

V Nemčiji odprli prvi muzej plastike

21. 10. 1998 11.34

V novem kulturno-gospodarskem središču NRW ob bregu Rena v Duesseldorfu bodo jutri odprli prvi muzej plastike v Nemčiji in enega prvih v Evropi, s katerimi želi organizator, Združenje muzejev plastike, ki združuje približno 450 posameznih ljubiteljev, znanstvenikov, sindikatov in podjetij opozoriti na vlogo in razširjenost umetnih mas v vsakdanjem življenju. Združenje je v minulih letih zbralo približno 5000 razstavnih objektov, številne tudi na bolšjih trgih, na ogled pa je nekaj sto izdelkov, od plastičnih pepelnikov, zobnih ščetk, nakupovalnih vrečk, od rabljenega trabanta do srčnega spodbujevalnika. Podobne muzeje poznajo tudi v Franciji in Združenih državah.

Obisk rimskih muzejev po nižjih cenah

01. 10. 1998 12.56

V Rimu so se odločili, da bodo turistom konec tedna omogočili cenejši ogled muzejev, hkrati pa prispevek k njihovi ohranitvi. Združenje Roma Caput Mundi, ki skrbi za ohranitev kulturne dediščine v italijanski prestolnici, je začelo prodajati blok vstopnic, ki stane 25.000 lir (2500 tolarjev) in z nakupom katerega postane kupec tudi začasni član združenja. Vstopnice veljajo za vrsto manjših in manj obiskanih muzejev v Rimu in druge kulturne znamenitosti. Z vstopnicami je mogoče obiskati mestni muzej, muzej rimske civilizacije, Trajanov forum, Avgustov oltar miru in Napoleonov muzej. Vstopnice z imenom Itinere Card bodo naprodaj v turističnih agencijah in na samem združenju.

Retrospektiva Pierra Alechinskega v Parizu

16. 09. 1998 14.45

V Parizu bo do konca novembra na ogled retrospektivna razstava belgijskega slikarja Pierra Alechinskega, v okviru katere bodo razstavljena dela iz zasebnih zbirk ter iz osrednjih evropskih, azijskih in ameriških muzejev. Umetnik je ob otvoritvi razstave izrazil navdušenje ob dejstvu, da lahko vidi slike, ki jih ni videl tudi že štirideset let.

V Benetkah odprli razstavo o Majih

07. 09. 1998 07.50

V Benetkah so včeraj odprli vrata razstave o Majih, po mnenju strokovnjakov največje vseh časov. Do 16. maja prihodnje leto bo na ogled 600 predmetov iz številnih ameriških in evropskih muzejev, med drugim tudi zelo težka stela in več monumentalnih kipov. Maji so že poznali in uporabljali natančen koledar in število nič v matematiki, bili pa so tudi dobri gradbeniki, o čemer priča kar nekaj veličastnih svetišč in piramid. Majevska kultura v Srednji Ameriki je doživela razcvet v obdobju med letoma 250 in 900 n.št.

V Berlinu bo za ''dolgo noč muzejev'' odprtih 50 muzejskih in galerij

03. 08. 1998 13.48

V Berlinu bodo 22. avgusta ob četrti ''dolgi noči muzejev'' odprli približno 50 muzejev in galerij. Poleg nočnega obhoda muzejev bo obiskovalcem na voljo še precej dodatnih prireditev, med drugim branje poezije in koncerti.

Sto let od ustanovitve Slovenskega šolskega muzeja

02. 08. 1998 10.17

Slovenski šolski muzej prav danes praznuje stoletnico svoje ustanovitve. Njegovemu nastanku je botrovalo samozavedanje učiteljstva o pomembnosti kulturnega in vzgojnega poslanstva, živa stanovska zavest ter želja, da se ohrani spomin na prizadevanja za slovensko šolstvo in njegov razvoj.

V Puškinovem muzeju na ogled največji slikarski mojstri

01. 08. 1998 13.15

Ob 100. obletnici Puškinovega muzeja lepih umetnosti so v petek v Moskvi postavili na ogled več kot 60 mojstrovin iz najuglednejših muzejev širom sveta. Umetniška dela Rembrandta, Van Gogha, Matissa in Picassa je med drugim posodil francoski Louvre, galerija Tate in Britanska kraljeva akademija, Metropolitanski muzej in Muzej sodobne umetnosti v New Yorku, madridski Prado, Vatikanski muzej in španski muzej Salvadorja Dalija. Na ogled bodo tudi dela ruskih slikarjev Maleviča in Kandinskega.

Britanska vlada povečala pomoč za umetnost

26. 07. 1998 16.28

Britanska vlada je napovedala, da bo za umetnost in kulturo v treh letih namenila 290 milijonov funtov. 100 milijonov funtov bo podarila muzejem in galerijam, tako da bo do leta 2001 vstop v enajst najpomembnejših državnih muzejev in galerij prost. Od britanskih muzejev zaenkrat vstopnine ne zaračunavajo le v Britanskem muzeju, Nacionalni galeriji, Galeriji Tate in Nacionalni galeriji portretov. 125 milijonov funtov pa bo namenjenih ostalim britanskim umetniškim ustanovam, npr. Kraljevi operni hiši in Angleški nacionalni operi, ki sta zabredli v dolgove. Velika Britanija za umetnost namenja dvakrat manj sredstev kot Francija in štirikrat manj sredstev kot Nemčija.

Rusija raziskuje krajo več kot 30.000 kulturnih zakladov

23. 07. 1998 13.35

Rusko notranje ministrstvo naj bi raziskovalo krajo 2500 umetnin in drugih kulturnih zakladov. Iz državnih muzejev, knjižnic in galerij naj bi bilo namreč pokradenih več kot 30.000 primerkov, ki naj bi jih nato prodali v tujini. Čeprav je zahodni trg že prepoln ruskih ikon, povpraševanje po delih ruskega realizma iz 19. stoletja še naprej narašča. Nedavno so zaradi poskusa tihotapljenja antikvitet iz države med drugim obtožili tudi nekega ameriškega diplomata in skupino amaterskih arheologov.

Ameriški pop art v Baslu

30. 06. 1998 15.45

V novem muzeju fundacije Ernst Beyeler v Baslu je do konca septembra postavljena retrospektiva del Roya Lichtensteina, prva večja razstava po umetnikovi smrti septembra lani. Na ogled je 73 slik, ki predstavljajo več kot 30 let umetniškega ustvarjanja Lichtensteina, dobili pa so jih iz muzejev in zasebnih zbirk v ZDA, Veliki Britaniji, Avstraliji, Švici in Nemčiji. Da je to švicarsko mesto trenutno res v znaku pop arta, potrjuje tudi razstava druge ameriške ikone te umetniške smeri iz 60. let, Andyja Warhola namreč, čigar 230 risb je razstavljenih v prestižnem baselskem Kunstmuseumu. Razstava, ki bo v Baslu odprta do 19. julija, bo nato odšla na turnejo po muzejih v Nemčiji in Avstriji, postavili jo bodo tudi v Minneapolisu, pomladi leta 2000 pa se bo na zadnji postaji ustavila še v Pittsburghu.

Civilizacija Majev na razstavi v Benetkah

13. 06. 1998 14.09

V palači Grassi v Benetkah si bo od 6. septembra do srede maja prihodnje leto v okviru velike razstave, naslovljene Maji, mogoče ogledati približno 600 razstavnih primerkov, od katerih številni doslej še niso zapustili ameriške celine. Dela predkolumbovske umetnosti bodo zbrali iz 40 muzejev in drugih kulturnih ustanov iz 10 ameriških in evropskih držav. Razstavljeni predmeti bodo ponudili sprehod skozi 20 stoletij civilizacije Majev, saj najstarejši sega v leto 1000 pred našim štetjem, "najnovejši" pa v leto 1400 našega štetja. Omenjena razstava je že 18. po vrsti, odkar so leta 1986 prenovili beneško palačo Grassi, v 18. stoletju zgrajeno ob robu Velikega kanala. Med njimi so bile v zadnjih letih še posebej odmevne razstave o Feničanih, Keltih, nemškem ekspresionizmu in pa o Picassovem ustvarjanju v obdobju od 1917 do 1924.

Dva nominiranca iz Slovenije za Evropski muzej leta

12. 06. 1998 11.36

Na grškem otoku Samos bodo v soboto, 13. junija, podelili naziv Evropski muzej leta (EMYA). Iz Slovenije se letos za ta laskavi naslov potegujeta dve muzejski ustanovi: Muzej novejše zgodovine iz Ljubljane ter Otroški muzej Hermanov brlog, ki deluje kot oddelek celjskega Muzeja novejše zgodovine.

Situla z Vač kot simbol, tržno blago in ustvarjalni navdih

18. 05. 1998 09.57

V Narodnem muzeju Slovenije bodo danes - ob 18. maju, svetovnem dnevu muzejev, odprli razstavo Po situli situla s podnaslovom Situla z Vač kot simbol, tržno blago in ustvarjalni navdih, na kateri bodo predstavili kopije situle ter uporabne in okrasne predmete, katerih izdelavo je navdihnila situla.

V slovenskih muzejih dan odprtih vrat ob svetovnem dnevu muzejev

18. 05. 1998 08.10

Svetovni dan muzejev, 18. maj, bo tudi v Sloveniji obeležila vrsta prireditev, prav ta dan pa bo v muzejih, čeprav ob ponedeljkih sicer ne delajo, dan odprtih vrat. Izkupiček od vstopnin bo namenjen prizadetim v Posočju.

Galerija Uffizi odslej ponuja tudi kavarno

04. 04. 1998 10.59

V enem od najbogatejših in najbolj obiskanih muzejev, galeriji Uffizi v Firencah, si odslej obiskovalci lahko odpočijejo ob skodelici kave. Pred dnevi so namreč mestni predstavniki otvorili prvo kavarno v palači Uffizi. To pa je le zadnji v nizu znakov mini-revolucije v italijanskih muzejih v zadnjih nekaj letih. Med drugim so muzeji odprti dlje, galerije, ki so bile dolgo zaprte, so znova odprli, v galeriji Ufizzi pa so že pred časom uvedli možnost rezervacije vstopnic po telefonu, da bi se tako izognili dolgim čakalnim vrstam.

Picassova zbirka umetniških del v Muenchnu

18. 03. 1998 12.32

Picassovo zbirko umetniških del drugih umetnikov si bo mogoče prvič ogledati tudi zunaj Francije. V muenchenski Kunsthalle bodo od 30. aprila do 16. avgusta razstavili skupno 170 del, od tega tudi 60 slik Pabla Picassa. Večina slik prihaja iz Picassovega muzeja v Parizu, dopolnjene z izposojenimi deli mednarodnih muzejev in iz zasebne lasti.

Italijanski muzeji bodo odprti tudi zvečer

12. 03. 1998 07.57

Ljubitelji umetnosti bodo lahko v bodoče italijanske muzeje obiskovali tudi zvečer. 17 muzejev, med njimi tudi galeriji Uffizi v Firencah in Borghese v Rimu, bo od aprila odprtih do 22. ure. Dosedaj so vrata za obiskovalce zapirali že popoldan. Italijanski minister za kulturo Walter Veltroni je napovedal, da bodo nov urnik zaenkrat preizkušali do leta 2000.