muzejev

Ukradena umetniška dela na internetu

14. 04. 2000 11.34

Številni veliki muzeji v ZDA so se odločili, da bodo sledili zgledu muzejev iz Velike Britanije in Nemčije, s tem da bodo na internetu objavili podatke o umetninah, da bi tako pomagali ugotoviti, ali so jih morda med drugo svetovno vojno po Evropi pokradli nacisti.

Ruski kulturniki o Čečeniji

13. 04. 2000 11.23

Skupina znanih ruskih kulturnih delavcev je v izjavi, ki jo je na sedežu ZN v New Yorku razdelila ruska misija, poslala poseben poziv medijem v zvezi z vojaško operacijo na Severnem Kavkazu oziroma v Čečeniji. Ruski kulturniki menijo, da se njihova država nahaja v dramatičnem obdobju zgodovine ter obžalujejo trpljenje Čečenov, ki so talci teroristov, in hkrati čutijo bolečino ob smrti vsakega ruskega vojaka.

Knjigarji z muzealci ponujajo kataloge

11. 04. 2000 13.39

V prireditvenem prostoru knjigarne Konzorcij na Slovenski cesti v Ljubljani je od danes do 17. aprila na ogled razstava katalogov slovenskih muzejev in galerij. S svojimi izdajami se predstavlja več kot 30 muzejev in galerij iz cele Slovenije z več kot 1000 publikacijami, ki pregledno in strnjeno predstavljajo delo domačih muzealcev v zadnjem letu, pa tudi nekatere odmevnejše muzejske projekte iz prejšnjih let. Razstavo sta odprla predsednica Skupnosti muzejev Slovenije in obenem direktorica Muzeja novejše zgodovine Celje Andreja Rihter in državni podsekretar v ministrstvu za kulturo Gojko Zupan.

Muzejo vabijo s popusti

15. 03. 2000 15.00

Šestindvajset muzejev v Sloveniji in Avstriji želi s posebnimi popusti na razstave privabiti več obiskovalcev. Z brezplačno kartico Društva za podporo muzejem in razstavam ''Museum Bonus Card Steiermark'' (Musis) dobijo obiskovalci od 15- do 20-odstotni popust za vstopnice ter dodatne ugodnosti v gostiščih in hotelih obeh držav.

Zaplenjene slike v britanskih muzejih

03. 03. 2000 15.11

V 10 britanskih muzejih in umetniških galerijah je razstavljenih 350 slik, ki naj bi jih v času nacizma zaplenili Judom ali ostalim žrtvam. Med slikami so dela Picassa, Moneta, Renoirja in Cezanna ter svetovno znana slika Križanje Eugena Delcroixa (1798-1863).

Muzeji pozivajo k sprejetju kulturnega programa

01. 03. 2000 20.52

Večina slovenskih regionalnih muzejev v Sloveniji ima finančne težave, ki so posledica nedoslednosti v zakonodaji, za katero odgovarja država, sta v izjavi za javnost opozorila Skupnost muzejev Slovenije in Slovensko muzejsko društvo. Zaradi takšnih zapletov slovenski regionalni muzeji, ki so bili ustanovljeni za varovanje premične kulturne dediščine na regionalni ravni, svoje naloge ne morejo kakovostno opravljati.

Odrasli z otroki zastonj v muzej

19. 02. 2000 13.33

Italijanska ministrica za kulturo Giovanna Melandri je pred dnevi sporočila, da si bodo lahko odrasli Italijani prihodnji mesec zastonj ogledali 20 italijanskih muzejev, če bodo na ogled s seboj pripeljali otroke. Mlajši od 18 let sicer muzeje že zdaj obiskujejo brez vstopnine. Namen kampanje je vzpodbuditi otroke k obisku muzejev.

Veliki zimski festival v Montrealu

13. 02. 2000 17.39

V Montrealu so 11. februarja odprli prvi zimski festival z naslovom Razsvetljeni Montreal, na katerem se bodo do 4. marca zvrstile številne glasbene in druge prireditve. Po besedah pobudnika festivala Alaina Simarda gre za tri festivale v enem, in sicer o umetnosti gledališča in muzejev, prehrane in svetlobe. Prireditev bodo sklenili s spektaklom Montrealskega simfoničnega orkestra pod vodstvom Charlesa Dutoita. Na programu bo med drugim recital romunskega pianista Raduja Lupuja in nastop opere-gledališča iz Pekinga. Na festivalu bodo tudi številne degustacije hrane, kulinarične delavnice in konference na temo prehrana.

Mandela odprl muzej, posvečen njegovemu življenju

11. 02. 2000 19.39

Nekdanji južnoafriški predsednik Nelson Mandela je danes v svojem rojstnem kraju Mvezo ob 10. obletnici izpustitvi iz zapora odprl muzej, posvečen njegovemu življenju. Gre za prvega od treh muzejev, ki jih bodo v posvetili 81-letnemu Mandeli.

Antične freske v Sloveniji

13. 12. 1999 16.23

V Narodnem muzeju Slovenije so predstavili znanstveno publikacijo v dveh knjigah z naslovom Antične freske v Sloveniji znane slovenske arheologinje Ljudmile Plesničar-Gec in njenega strokovnega sodelavca Veljka Tomana. Publikacija je izšla kot 31. zvezek v seriji Katalogi in monografije Narodnega muzeja Slovenije. Na nedavnem 15. slovenskem knjižnem sejmu je prejela nagrado Združenja založnikov in knjigotršcev Slovenije pri Gospodarski zbornici Slovenije kot najlepša slovenska knjiga leta 1999 v kategoriji znanstvenih izdaj. Oblikovala jo je Evita Lukež v sodelovanju z Metko Žerovnik. Besedilo je natisnjeno v slovenskem in angleškem jeziku. Objavljeno gradivo izhaja iz Narodnega muzeja, Mestnega muzeja Ljubljana in pokrajinskih muzejev v Celju in na Ptuju.

Razstava o začetkih moderne grške države

22. 11. 1999 15.40

V muenchenskem Narodnem muzeju je do 13. januarja 2000 na ogled razstava o življenju Grkov in Bavarcev v 19. stoletju, ki je nastala v sodelovanju z atensko Narodno pinakoteko.

Novosti v celjskem Muzeju novejše zgodovine

15. 11. 1999 19.37

V Muzeju novejše zgodovine Celje, ki se v letošnjem letu lahko pohvali s 56.000 obiskovalci, pripravljajo stalno postavitev Živeti v Celju - živeti v letih 1900-2000, ki jo bodo odprli v začetku prihodnjega leta. Vsebinsko bo to prikaz življenjskih poti treh (namišljenih) generacij, od rojstva na začetku tega stoletja pa do današnjih dni. Pri tem so upoštevali tehnološki razvoj ter vse spremembe in dogajanja v mestu. Razstavo bodo oblikovali z dveh muzeoloških pristopov in pripravili klasično in ambientalno-scensko postavitev.

Jan Sas na Muzeoforumu

15. 11. 1999 15.16

Slovensko muzejsko društvo je danes v Cankarjevem domu že deveto leto zapored pripravilo mednarodno strokovno srečanje Muzeoforum. O temi vrednotenje kot muzejsko orodje je predaval višji predavatelj na amsterdamski akademiji Reinwardt Jan Sas. Tokratni Muzeoforum je bil namenjen vsem, ki se ukvarjajo s področjem komunikacije in dela z obiskovalci v muzejih ter vseh, ki sodelujejo pri načrtovanju, pripravi in izvedbi muzejskih razstav.

Razkrite skrivnosti ličenja antičnega Egipta

24. 09. 1999 08.24

Stari Egipčani so uporabljali raznovrstna ličila, znali so izdelovati ličila in poznali so njihovo zgradbo, so zaključki triletne raziskave, ki sta jo opravila raziskovalni laboratorij Francoskih muzejev in neka francoska kozmetična družba.

V Ukrajini našli Bachovo zbirko partitur

12. 08. 1999 16.14

V Ukrajini so nedavno našli zbirko partitur, ki je bila last enega od sinov nemškega skladatelja Johanna Sebastiana Bacha (1685-1750), med drugim pa obsega tudi izvirne skladbe avstrijskih skladateljev Wolfganga Amadeusa Mozarta (1756-1791) in Josepha Haydna (1732-1809). Skupina strokovnjakov z univerze Harvard ter ukrajinske akademije znanosti in umetnosti bodo zdaj preučili, katere od približno 5000 partitur iz zbirke so originali in katere kopije. Večina od partitur še ni bila nikdar objavljenja niti ni bila na voljo drugim skladateljem. Omenjeno zbirko partitur, ki so jo hranili v Berlinu, so nemške oblasti med drugo svetovno vojno umaknile na Poljsko, od koder so jo odpeljali vojaki sovjetske Rdeče armade, nato pa se je za njo izgubila sled. O vrnitvi zbirke Nemčiji se morajo zdaj dogovoriti oblasti v Kijevu in Berlinu. Sicer je Ukrajina leta 1993 Nemčiji že vrnila umetniške objekte, povezane z Goethejevim življenjem, in več arheoloških predmetov, leta 1996 pa zbirko grafik in litografij, ki so bile nekoč v lasti enega od muzejev v Dresdenu.

V Firencah obsežna razstava zgodnjih Michelangelovih del

12. 08. 1999 14.04

V Firencah bo od 18. septembra do 9. januarja na obsežni razstavi v hiši Buonarrotti in palači Vecchio prvič na ogled celotna zbirka zgodnjih del renesančnega genija Michelangela Buonarrottija (1475-1564). Razstava bo ponudila pregled umetnikovega ustvarjanja iz zgodnjega florentinskega in rimskega obdobja. Umetnine, ki bodo na ogled, bodo v Firence prišle iz muzejev in galerij z vsega sveta. Med razstavljenimi primerki bodo tudi Madona iz Manchestra iz londonske Narodne galerije, marmornati kipi Mladi strelci iz New Yorka ter več skulptur iz Siene in Bologne. Michelangelo, italijanski kipar, slikar, stavbar in pesnik, je pokazal pot iz renesanse v barok. Med njegovimi najbolj znanimi deli so kipi Pieta, David in Mojzes, freske v Sikstinski kapeli v Rimu ter kupola v rimski baziliki Sv. Petra.

Ukradeni libanonski zakladi v Rusiji

28. 07. 1999 15.50

Starine, nakit in dragoceni kovanci v vrednosti šest milijard dolarjev, ki so jih palestinski gverilci v Libanonu ukradli med državljansko vojno v letih 1975-90, se po pisanju nekaterih tujih časnikov nahajajo v Rusiji. Sovjetski strokovnjaki za starine so skupaj z obveščevalno službo večkrat obiskali Bejrut, da bi preverili pristnost ukradenih predmetov, preden so jih prinesli v Moskvo. Dragocenosti, ki naj bi jih gverilci zamenjali za orožje, narejeno v Sovjetski zvezi, hranijo v kleteh moskovskih muzejev.

Razstava renesančne umetnosti v Benetkah

27. 07. 1999 10.29

V Benetkah bo od 5. septembra do 9. januarja na ogled več kot 200 umetniških del, med njimi mnoge mojstrovine, ki bodo prikazovale odnos med renesančno umetnostjo Benetk in Severne Evrope. Razstavo bo v razkošni palači Grassi pripravila fundacija Fiat, osrednji poudarek pa bo na umetniških razlikah med slikami Nizozemske in Južne Nemčije ter Benetkami med letoma 1450 in 1600. Razstava je razdeljena na sedem sekcij, med njimi sekcijo Drer in Benetke ter Titian in Sever. T.i. Kabinet risb pa bo v sedmih razstavnih prostorih predstavil kakih sto risb, rokopisov in grafik. Dela 90 avtorjev iz približno sto muzejev, javnih ali zasebnih zbirk iz 16 držav bodo na ogled v 28 razstavnih prostorih palače Grassi, zgradbe iz 18. stoletja. Med najpomembnejšimi deli bodo na ogled Sveti Hieronim Antonella da Messina iz londonske National Gallery, Opus Quinque Dierum Albrechta Drera zbirke Tyssen iz Madrida ter Titienova Flora iz Firenc.

Rimske skulpture v Italijo

23. 07. 1999 14.37

Fondacija nacionalnih muzejev iz Berlina je sporočila, da bo Italiji vrnila tri rimske skulpture iz marmorja iz 2. st. pr. n. št., ki so jih nacisti ukradli v letih 1940 in 1941. Predsednik fondacije Klaus-Dieter Lehman je danes skulpture predal predsedniku italijanske komisije za obnovo umetniških del Mariu Bondioli-Osiu. Skulpture iz marmorja naj bi bile namenjene v muzej Adolfa Hitlerja, ki si je muzej hotel urediti ali v svojem rojstnem mestu Linz v Avstriji ali v vili Hermanna Goeringa Carnihall. Do danes pa so skulpture hranili v berlinskih muzejih.

Razstava Monetovih del podaljšana do 16. avgusta

22. 07. 1999 17.33

Slikarsko razstavo priznanega francoskega impresionista Clauda Moneta z naslovom ''Monet: Opus- vile'', ki je od 6. maja na ogled v pariškem nacionalnem muzeju Orangerie in naj bi svoja vrata zaprla 2. avgusta, so podaljšali do 16. avgusta, je sporočila Zveza nacionalnih muzejev. Razstavo si je do sedaj ogledalo že 300.000 obiskovalcev.

Velika razstava Renesansa v Benetkah

18. 07. 1999 17.31

V beneški palači Palazzo Grassi bodo 5. septembra odprli veliko razstavo z naslovom Renesansa v Benetkah, na kateri bo do 9. januarja 2000 na ogled kakih 200 del 90 umetnikov.

Velik obisk Guggenheimovega muzeja

05. 07. 1999 15.30

Ultra moderni Guggenheimov muzej v Bilbau je minuli konec tedna presegel znamko dveh milijonov obiskovalcev. Nedvomno gre za enega najbolj priljubljenih španskih muzejev, kljub dejstvu, da so ga odprli šele pred manj kot dvema letoma. Muzej, futuristična stavba iz titana, ki leži ob reki Nervion, dnevno sprejme povprečno 3000 obiskovalcev. Zadnji statistični podatki kažejo, da je muzej za madridskim Pradom na drugem mestu na lestvici najbolje obiskanih španskih muzejev. Delež tujih obiskovalcev je kar 46-odstoten. V muzeju pripravljajo razstave sodobne umetnosti, ogledati pa si je mogoče tudi dela mojstrov, kot so Marc Chagall, Vasilij Kandinski in Jean-Michel Basquiat.

Muzej Van Gogh spet odprt

24. 06. 1999 12.43

Nizozemska kraljica Beatrix je včeraj uradno odprla prenovljeni muzej Van Gogh v Amsterdamu. Po desetih mesecih bo muzej za javnost odprt od danes naprej, in sicer z dodatnim krilom, v katerem je najpomembnejša zbirka nizozemskega slikarja Vincenta van Gogha z več kot 200 slikami in 500 risbami. Muzej so odprli leta 1973, vendar je zaradi velike priljubljenosti sčasoma postal premajhen. ''Njegovi snovalci niso nikdar pričakovali, da bo postal eden najslovitejših muzejev na svetu. Računali so na kakih 60.000 obiskovalcev na leto in ne na milijon, kolikor jih je muzej letno obiskovalo pred zaprtjem septembra 1998,'' je pojasnil direktor muzeja John Leighton.

Zaradi stavke zaprti muzeji v Parizu

19. 05. 1999 15.29

Zaradi stavke zaposlenih na področju kulture je danes v Parizu zaprtih več muzejev, med temi tudi Louvre in Musee d'Orsay. Stavkajoči skušajo doseči predvsem odprtje novih delovnih mest in sprejetje ukrepov za odpravo negotovosti na delovnih mestih. Po trditvah francoskih sindikatov ima 2000 kulturnih delavcev neredno zaposlitev, po njihovih ocenah pa bi bilo treba odpreti še tisoč delovnih mest, da bi zagotovili normalno delovanje kulturnega sektorja.

Podelitev Valvasorjeve nagrade in priznanj

18. 05. 1999 13.40

Na opoldanski slovesnosti v Narodni galeriji v Ljubljani so danes podelili najvišje muzealske nagrade in priznanja: Valvasorjevo nagrado za leto 1998 so izročili ravnateljici Kulturnega centra Kamnik in muzejski svetovalki <I>Marini Cvikl Zupančič</I>, Valvasorjevo priznanje pa muzejski svetovalki <I>Marjeti Mikuž </I>ter kustodinjama <I>Mojci Terčelj </I>in <I>Poloni Sketelj</I>, vse tri so iz Slovenskega etnografskega muzeja. Valvasorjevo častno priznanje za leto 1998 pa je prejelo <I>Časopisno podjetje Gorenjski glas </I>za podarjeno fotografsko zbirko Gorenjskemu muzeju iz Kranja.

Podelitev Valvasorjevih nagrad in priznanj

18. 05. 1999 09.31

''Pomladno praznovanje'' muzejev v Sloveniji se bo na današnji opoldanski slovesnosti v Narodni galeriji zaokrožilo s podelitvijo najvišjih muzealskih nagrad.

Vrhunci baroka od 4. julija na ogled v Torinu

14. 05. 1999 10.46

V Torinu bodo 4. julija odprli razstavo skulptur, skic in arhitekturnih modelov znamenitih baročnih umetnikov iz 17. in 18. stoletja, med njimi tudi Giana Lorenza Berninija.

Rekordna udeležba na muzejskem sejmu

13. 05. 1999 22.14

V Cankarjevem domu se na četrtem muzejskem sejmu predstavlja 40 slovenskih muzejev, s predstavitvami svojih najljubših predmetov pa se jim bodo v prihodnjih dveh dneh pridružile še tri muzejske ustanove iz tujine, iz Velike Britanije, Finske in Hrvaške. Sredi razstavnega prostora si je tako mogoče ogledati tudi papirnate čeveljce iz leta 1940, ki so pripadali takratni direktorici muzeja v Helsinkih. Sejem bo svoja vrata zaprl čez približno teden dni, v tem času pa bodo posamezni slovenski muzeji pripravili tudi celostne predstavitve svojega dela.

Kinoteka: Egon Bunn predstavlja projekt video umetnosti Vamp

12. 05. 1999 10.25

V Slovenski kinoteki bo nemški umetnik Egon Bunn v četrtek, 13. maja, ob 20. uri predstavil projekt video umetnosti Vamp, ki ga predvajajo na eni od zasebnih nemških televizijskih postaj, posredoval izkušnje z medijsko umetnostjo sredi komercialne televizije in prikazal občinstvu osebni izbor presežkov, nastalih v času njegovega dosedanjega dela glavnega urednika.

Maj - mesec muzejev

10. 05. 1999 15.13

Maj je mesec slovenskih muzejev. V Ljubljani bo v četrtek. 13. maja, ob 9.30 v Cankarjevem domu slavnostni začetek mednarodnega srečanja Evropskega muzejskega foruma za Evropski muzej leta - EMYA. Spregovorili bodo nacionalna korespondentka EMYA in predsednica nacionalnega organizacijskega odbora Taja Čepič, predsednik Evropskega muzejskega foruma J. Patrick Greene in minister za kulturo Jožef Školč. Od 13. do 19. maja bo v slovenski prestolnici potekal tudi 4. muzejski sejem. V torek, 18. maja, pa bodo muzealcem podelili Valvasorjeve nagrade ter priznanja.