na balkanu

Podpora celovitosti Makedonije
09. 06. 2001 00.00
Srednjeevropski predsedniki so ob koncu dvodnevnega srečanja v italijanski Verbanii podprli ozemeljsko celovitost Makedonije, ob tem pa izrazili upanje v spoštovanje pravic manjšin in medetnični dialog v tej državi. V sklepni izjavi so najostreje obsodili vse oblike ekstremizma, težnje po etnično čisti državi in kršitve človekovih pravic. Gostitelj srečanja, italijanski predsednik Carlo Azeglio Ciampi, je poudaril, da bi predsedniki na prihodnjem srečanju radi videli tudi Makedonijo. Sicer bo prihodnje, deveto srečanje srednjeevropskih predsednikov potekalo v Sloveniji. Letošnjega srečanja se je udeležilo 14 predsednikov, med njimi slovenski predsednik Milan Kučan, prvič pa tudi predsednika ZRJ in Moldavije, Vojislav Koštunica in Vladimir Voronin.

Guterres zaključil obisk
07. 06. 2001 00.00
Zadnji dan dvodnevnega uradnega obiska v Sloveniji se je portugalski premier Antonio Guterres danes v Ljubljani srečal s slovenskim predsednikom Milanom Kučanom in predsednikom državnega zbora Borutom Pahorjem. Kot so sporočili iz urada predsednika republike, so bila izhodišča pogovora Guterresa in Kučana o evroatlantskih integracijskih procesih notranje institucionalne reforme unije, njena regionalna politika, prost pretok delovne sile ter unijina kmetijska politika. Predsednika sta soglašala, da imata obe državi ob številnih vprašanjih enake ali zelo podobne poglede ter skupne interese. Predvsem jima je skupno stališče, da širitev EU, torej tudi širitev in krepitev njenega sistema vrednot, ki vsem zagotavljajo razvoj, varnost in stabilnost, lajša reševanje povsem pragmatičnih vprašanj.

Tobačna prodala manj cigaret
07. 06. 2001 00.00
Tobačna Ljubljana je v letošnjih prvih štirih mesecih prodala 3,12 milijarde cigaret, kar je 20 odstotkov manj od načrtovanega. S sedeža podjetja so sporočili, da je bila v tem obdobju prodaja doma stabilna ter da so prodali 988 milijonov cigaret oz. 99 odstotkov načrtovane količine. Precejšnji padec prodaje so zabeležili v Makedoniji in ostalih republikah nekdanje Jugoslavije, na slabšo prodajo pa naj bi močno vplivale zaostrene politične razmere na Balkanu in vojno žarišče v Makedoniji. Kot navajajo, bodo zaradi nižje prodaje primorani sprejeti ustrezne ukrepe o notranjem prestrukturiranju in zmanjševanju stroškov.

Umirjanje razmer na jugu Srbije
06. 06. 2001 00.00
Po vrnitvi jugoslovanskih varnostnih sil v sektor B varnostnega območja na administrativni meji s Kosovom je ZRJ začela zmanjševati svoje sile na jugu Srbije. Jugoslovanska vlada je ob tem še pozvala vse begunce z območja Bujanovca, Medveđe in Preševa, naj se vrnejo na svoje domove, saj zaradi popolne razorožitve albanskih upornikov na tem območju vlada popoln mir.

Grška podpora Sloveniji
06. 06. 2001 00.00
Slovenija je na vrhu seznama držav kandidatk skupaj z dvema ali tremi državami, Ciprom in Madžarsko, za članstvo v Evropski uniji, pozitivne signale pa je zaznati tudi glede članstva Slovenije v zvezi Nato, čeprav odločitev še ni sprejeta, je po pogovoru s slovenskim zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom v Atenah dejal grški zunanji minister Georges Papandreu. Ob tem je poudaril, da bo Grčija znova predsedovala Uniji v ključnem obdobju, v prvi polovici leta 2003, ko bo pridružitveni proces verjetno v zaključni fazi, zato je v interesu Grčije ostati v tesnih stikih z vsemi kandidatkami, seveda tudi Slovenijo, ki je v prvi skupini držav, ki kandidirajo za članstvo, da bi jim pomagala v tem procesu.

EU beleži proračunski presežek
30. 05. 2001 00.00
Evropska unija je proračun za leto 2000 sklenila z 11,6 milijarde evrov presežka. Kot so danes povedali na Evropski komisiji, bo od te vsote članicam, ki so lani v skupno denarnico nakazale skupaj okrog 91 milijard, v obliki znižanja nacionalnih prispevkov v letošnji proračun vrnjenih 7,5 milijarde evrov, preostali presežek pa bo porabljen za dodatne potrebe na področju prednostnih skupnih politik in za plačilo britanskega "proračunskega popusta".

Luksemburški tisk o Drnovškovem obisku
30. 05. 2001 00.00
Luksemburški tisk je ob včeraj končanem dvodnevnem uradnem obisku slovenskega premiera Janeza Drnovška veliko pozornosti posvetil Sloveniji, njenim dosežkom na poti v Evropsko unijo in vprašanju prehodnih obdobij pri prostem pretoku delovne sile po širitvi unije. Luksemburg je za Slovenijo zgled, izjavo slovenskega premiera povzemajo luksemburški časniki, ki Drnovška označujejo kot številko ena slovenske politike.

Slovenija in BiH sklenili sporazum
30. 05. 2001 00.00
V okviru dvodnevnega obiska v Bosni in Hercegovini je gospodarska ministrica Tea Petrin v Sarajevu z ministrico za zunanjo trgovino in ekonomske odnose BiH Azro Hadžiahmetović podpisala sporazum med Slovenijo in BiH o vzajemnem spodbujanju in zaščiti naložb, ki je bil dokončno usklajen in parafiran 21. marca letos v Ljubljani. Državna sekretarka na ministrstvu za gospodarstvo Renata Vitez, pristojna za področje ekonomskih odnosov s tujino, pa je prav tako danes podpisala sporazum med slovensko vlado in Svetovno banko o projektu podpore razvoju podjetij na Balkanu. V okviru obiska, ki ga slovenska delegacija končuje danes popoldne, je ministrica Petrinova tudi predavala na ekonomski fakulteti v Sarajevu na temo razvoja Slovenije v smeri nove ekonomije.

Slovenija v Natu leta 2002?
28. 05. 2001 00.00
"Ne morem si predstavljati, da bi tako pomembno zasedanje, kot je vrh zveze Nato, potekalo v Pragi, ne da bi zavezništvo povabilo novih članic in da med povabljenimi ne bi bilo Slovenije," je danes po pogovorih s slovenskim predsednikom Milanom Kučanom na dvorcu v Lanah pri Pragi dejal češki predsednik Vaclav Havel. Havel je ob tem še izrazil trdno pričakovanje Češke, da bo Slovenija povabljena v Nato na vrhu zavezništva leta 2002.

ZDA poklonile Cad-Cam opremo
25. 05. 2001 00.00
Združene države Amerike so prek Mednarodnega sklada za razminiranje in pomoč žrtvam min (ITF) slovenskemu Inštitutu za rehabilitacijo poklonile najsodobnejšo Cad-Cam opremo, ki bo znatno izboljšala in olajšala rehabilitacijo. Gre za trenutno najsodobnejšo opremo v svetu, ki omogoča natančno odvzemanje mer pri izdelavi manjkajočih delov telesa. Natančni podatki zagotavljajo večjo zanesljivost pripomočka, natančnost izdelave, s tem pa tudi njegovo hitrejšo aplikacijo. Sistem je prenosljiv in ga je zato možno uporabljati tudi pri triažiranju na terenu.

Jazbec o varnostnih vprašanjih
18. 05. 2001 00.00
Državni sekretar na ministrstvu za obrambo Milan Jazbec in podpredsednik odbora državnega zbora za obrambo Dorijan Maršič se udeležujeta francosko-nemško-britanskega seminarja o evropskih varnosti v Shrivenhamu v Veliki Britaniji. Na seminarju, ki bo trajal do 23. maja, sodeluje 31 predstavnikov zunanjih in obrambnih ministrstev ter parlamentov 17 držav članic zveze NATO in držav, ki sodelujejo programu Partnerstvo za mir.

Nemčija proti spremembam meja
18. 05. 2001 00.00
Nemški zunanji minister Joschka Fischer se je danes v Berlinu sestal z albanskim premierom Ilirjem Meto in po pogovorih poudaril, da Nemčija ne bo sprejela nobenega nasilnega spreminjanja meja na Balkanu. Vodstvu v Tirani je vodja nemške diplomacije pripisal "odgovorno nalogo" v luči dejavnosti albanskih skrajnežev na jugu Srbije in v Makedoniji. Tirani je tudi zagotovil podporo Berlina pri približevanju EU.

Uspešen nakup Droge
16. 05. 2001 00.00
Predsednik uprave in generalni direktor družbe Droga Matjaž Čačovič je v torek v Portorožu podpisal pogodbo o nakupu 51-odstotnega deleža italijanske družbe Sandri, ki se ukvarja z zakolom perutnine. Izolska družba bo za nakup italijanskega podjetja odštela 8,5 milijarde lir, posel pa bo realiziran v šestih mesecih. Kot so pojasnili v Drogi, si na ta način zagotavljajo dobavitelja oz. surovinski vir za svojo kokošjo pašteto argeta.

Balkanska konferenca v Tirani
16. 05. 2001 00.00
Albanski zunanji minister Paskal Milo je danes v Tirani odprl konferenco devetih držav jugovzhodne Evrope, posvečeno stabilnosti na Balkanu. Glavni temi pogovorov bosta regionalno sodelovanje ter boj proti kriminalu in tihotapljenju. Konference se udeležuje tudi jugoslovanski zunanji minister Goran Svilanovič, ki je prvi jugoslovanski minister v Albaniji po letu 1990.

Balkanske države za sodelovanje
16. 05. 2001 00.00
Udeleženci ministrskega srečanja držav članic Procesa za sodelovanje držav JV Evrope so se danes v Tirani zavzeli za okrepitev sodelovanja držav v regiji in izrazili podporo suverenosti Makedonije. Albanski zunanji minister Paskal Milo je v otvoritvenem govoru odločno obsodil tudi nasilje in ekstremizem na območju. Makedonska zunanja ministrica Ilinka Mitreva, ki je opozorila, da se Makedonija sooča z napadi skupin oboroženih albanskih teroristov, ki prihajajo in imajo podporo na Kosovu, pa se je zavzela za nedotakljivost meja na Balkanu.

Filmi bosanskih študentov v Mariboru
15. 05. 2001 00.00
Na študentskem kulturnem festivalu Štukfest, v okviru katerega poteka tudi Festival študentskega filma Novega Balkana, so se predstavili filmski umetniki iz Bosne in Hercegovine. Predstavitve se je udeležil tudi minister za kulturo sarajevskega kantona Bosne in Hercegovine Gradimir Grojer, za katerega sta organizatorja Štukfesta, Študentska organizacija Univerze v Mariboru (ŠOUM) in Študentsko kulturno društvo ŠOUM, pred predstavitvijo kratkih filmov pripravila sprejem.

Sporazum o policijskem sodelovanju
15. 05. 2001 00.00
Minister za notranje zadeve dr. Rado Bohinc, ki se s sodelavci mudi na dvodnevnem obisku v Rusiji, je danes z notranjim ministrom Ruske federacije Borisom Vječeslavom Grizlovom podpisal sporazum o policijskem sodelovanju. Ta obvezuje državi, da sodelujeta pri izmenjavi informacij na področju boja proti organizirani kriminaliteti, še posebej v primerih, ko gre za preprečevanje, identifikacijo, zatiranje in preiskovanje kriminalitete. Kot je poudaril minister Bohinc, je to že petnajsti sporazum o policijskem sodelovanju na operativni in razvojni ravni, ki ga je z različnimi državami podpisala Slovenija.

Slovenija tudi o evropski obrambi
15. 05. 2001 00.00
Na sestankih, ki postajajo redna praksa za izmenjavo mnenj o projektu skupne evropske obrambne politike, sta oba ministra potrdila že izraženo slovensko pripravljenost za sodelovanje v prihodnjih evropskih misijah za posredovanje v kriznih situacijah, tako vojaških kot civilnih. Minister Rupel je pri tem menil, da bo lahko Slovenija v procesu nedvomno več prispevala, ko bo postala članica EU in bo polno vpeta v področni dialog.

Dogovor o prednostnih nalogah
15. 05. 2001 00.00
Četrto plenarno srečanje prvega delovnega omizja Pakta stabilnost za Jugovzhodno Evropo, t.j. za demokratizacijo in človekove pravice, je bilo zelo uspešno, saj je 58 delegacij doseglo konsenz o prihodnjih usmeritvah, je danes v Portorožu povedal predsedujoči delovnega omizja, namestnik posebnega koordinatorja pakta stabilnosti Donald Kirsch. Delegacije so določile štiri prednostna področja delovanja: vračanje beguncev, mediji, medetnični odnosi in čezmejno sodelovanje ter izobraževanje in mladi.

Delovno omizje Pakta stabilnosti
14. 05. 2001 00.00
V uvodnem govoru četrtega srečanja prvega delovnega omizja Pakta stabilnosti za Jugovzhodno Evropo (PS) v Portorožu je minister za zunanje zadeve Dimitrij Rupel povedal, da so kritične ocene delovanja PS in očitki o neučinkovitosti do neke mere upravičeni, saj gre za dolgoročno usmeritev delovanja, ki je bilo nepopolno do vključitve ZR Jugoslavije v PS. Ob tem je minister Rupel zavrnil potrebo po Balkanski konferenci oziroma nekakšni mirovni konferenci. V naporih za zagotavljanje trajnega miru in stabilnosti na Balkanu je izpostavil, da le dvig gospodarskega položaja in investicije predstavljajo možnost za končanje krize in za dobre dogovore med etničninmi skupnostmi.

Droga kupila skopski Agroimpex
11. 05. 2001 00.00
Predsednik uprave in generalni direktor družbe Droga Matjaž Čačovič je v četrtek v Skopju podpisal pogodbo o nakupu 100-odstotnega deleža skopskega Agroimpexa. Podjetje se ukvarja s praženjem in prodajo kave v Makedoniji in obvladuje 40-odstotni tržni delež. Izolska družba bo za nakup skopskega podjetja odštela 5,6 milijona mark. Kot so pojasnili v Drogi, na ta način uresničujejo strateške usmeritve glede nakupov in prevzemov podjetij na trgu jugovzhodne Evrope, ki so jih začrtali v strateškem poslovnem načrtu do leta 2005.

Upočasnitev gospodarske rasti
10. 05. 2001 00.00
Bivše komunistične države Vzhodne Evrope so bile lani celo bolj uspešne, kot so predvidevale najbolj rožnate napovedi gospodarske rasti. Letos pa glavni gospodarski kazalci kažejo, da se bo gospodarska rast zaradi stagnacije severnoameriškega in zahodnoevropskega gospodarstva v teh državah upočasnila, je zapisala Ekonomska komisija Združenih narodov za Evropo.

Gröndahlova s člani odbora DZ
10. 05. 2001 00.00
Predsednica norveškega parlamenta Kirsti Kolle Gröndahl, ki končuje večdnevni uradni obisk Sloveniji, se je sešla s člani odbora DZ za zunanjo politiko na čelu s predsednikom Jelkom Kacinom. Govorili so o sodelovanju med obema parlamentoma, širitvi Evropske unije in prizadevanjih Slovenije za članstvo v zvezi Nato. Gröndahlova je poudarila pomen dobrih odnosov med parlamentoma, posebej pa se je zanimala za razvoj dogodkov na Balkanu, še zlasti v Bosni in Hercegovini, Makedoniji in Črni gori, pri čemer je izpostavila vlogo mednarodne skupnosti pri urejanju tamkajšnjih napetosti.

Poverilno pismo izraelskega veleposlanika
09. 05. 2001 00.00
Predsednik republike Milan Kučan je danes sprejel poverilno pismo novoimenovanega izrednega in pooblaščenega izraelskega veleposlanika v Sloveniji Davida Granita. Poleg dvostranskega sodelovanja so bile osrednja tema pogovora razmere na Bližnjem vzhodu. Predsednik Kučan in veleposlanik Granit sta izrazila zaskrbljenost zaradi zastoja v bližnjevzhodnem mirovnem procesu, so sporočili iz urada predsednika republike.

Kučan in Groendahlova o širjenju EU
08. 05. 2001 00.00
Predsednik države Milan Kučan je danes sprejel predsednico norveškega parlamenta Kirsti Kolle Groendahl, s katero sta se pogovarjala o različnih vidikih širjenja EU, precej pozornosti pa sta namenila tudi aktivnostim in izkušnjam Norveške oziroma Slovenije v zvezi s sodelovanjem in formalnim vključevanjem v unijo. Gostjo je v tem okviru posebej zanimal potek pogajanj Slovenije z EU in podpora slovenske javnosti vključevanju v EU.

Obetavno slovensko-srbsko sodelovanje
08. 05. 2001 00.00
V Kočevju so podpisali prvo pogodbo v sklopu Pakta stabilnosti za jugovzhodno Evropo. Od politične zveze, ki naj bi vzpodbujala sodelovanje na Balkanu, ima tako prvič korist tudi slovensko gospodarstvo.

Zunanji ministri EU o širitvi
05. 05. 2001 00.00
Na neformalnem zasedanju so se danes v švedskem Nykopingu sestali zunanji ministri Evropske unije. Osrednja tema pogovorov bo po pričakovanjih napredek na pristopnih pogajanjih s kandidatkami za članstvo. Še posebej naj bi se ministri osredotočili na še vedno neusklajena stališča držav EU do vprašanja prostega pretoka delovne sile, pri katerem se v članicah kot sta Nemčija in Avstrija , pojavlja strah, da bi brez prehodnih zaščitnih mehanizmov, torej ob takojšnjem odprtju meja, delavci iz novih članic preplavili nacionalna tržišča petnajsterice.

Referendum čez devet mesecev?
03. 05. 2001 00.00
Črnogorski predsednik Milo 195144ukanović je v pogovoru za beograjsko televizijo B92 potrdil, da bo referendum o državno-pravnem statusu Črne gore čez približno devet mesecev.

Dan žalovanja v Makedoniji
01. 05. 2001 00.00
V Makedoniji so z dnevom žalovanja počastili žrtve sobotnega napada albanskih skrajnežev ONV na makedonske varnostne sile pri Tetovu. Makedonski svet za nacionalno obrambo je v nedeljo zahteval, naj zahod Osvobodilno narodno vojsko razglasi za teroristično organizacijo. Zaradi napada so makedonske sile okrepile varnostne ukrepe na meji s Kosovom, v Tetovu pa je policija uvedla policijsko uro.

OVN prevzela odgovornost za napad
29. 04. 2001 00.00
Albanski skrajneži so prevzeli odgovornost za sinočnji napad na makedonsko obmejno patruljo ob severni meji s Kosovom, v katerem je bilo ubitih osem makedonskih vojakov in policistov. Gre za najhujši incident po ofenzivi makedonske vojske pred mesecem dni. Sicer pa je bilo danes v Makedoniji mirno.