napisal

Kralj umira v Primorskem dramskem gledališču

20. 02. 2001 00.00

Primorsko dramsko gledališče v torek, 20. februarja, in v četrtek, 22. februarja, v mali dvorani premierno uprizarja igro Eugena Ionesca Kralj umira. Igro v prevodu Janeza Negra je zrežiral Diego de Brea. Poleg domačih igralcev Iva Barišiča, Teje Glažar, Nevenke Sedlar in Jožeta Horvata se na odru novogoriškega gledališča prvič predstavljata tudi dva mlada gostujoča igralca, Tjaša Železnik in Rafael Vončina. Dramaturginja predstave je Tea Rogelj, lektor Srečko Fišer, sceno je oblikoval Vladimir Repnik, kostumi pa so delo Alana Hranitelja.

Umrl realistični slikar Balthus

19. 02. 2001 00.00

Malo pred svojim 93. rojstnim dnevom je na svojem domu v gorski vasici Rossiniere v Švici umrl eden največjih realističnih slikarjev 20. stoletja Balthazar Klossowski de Rola, znan pod psevdonimom Balthus. Slikar je najbolj znan po svojih erotičnih, nekateri menijo, da celo pornografskih, upodobitev najstniške lepote.

Sveti Izidor - zaščitnik računalnikov

08. 02. 2001 00.00

Papež Janez Pavel II. razmišlja o imenovanju svetega Izidorja iz Seville za svetnika - zaščitnika uporabnikov interneta in računalniških programerjev, se je nedavno izvedelo v Vatikanu. Svetega Izidorja so že pred dvema letoma izbrali za svetnika-zaščitnika vseh zaljubljencev v računalnike, vendar ga mora Sveti sedež še dokončno potrditi. Sveti Izidor je živel v sedmem stoletju in naj bi napisal prvo enciklopedijo na svetu o razlagi pojmov s področja medicine, matematike, zgodovine in teologije. Vatikan je prvič vstopil na internet leta 1996 z odprtjem strani www.vatican.va, na kateri je mogoče najti na tisoče cerkvenih dokumentov in govorov papežev. Stran podpirajo trije računalniki, imenovani po nadangelih Rafaelu, Mihaelu in Gabrielu. Papež je prvič posegel v kibernetični prostor leta 1998, ko so lahko rimokatoliki po vsem svetu preko interneta spremljali nedeljsko mašo in tedensko avdienco.

Novosti Mohorjeve družbe Celje

06. 02. 2001 00.00

Kerst per Savizi/Krst pri Savici Franceta Prešerna in Izbrane pesmi Franceta Papeža sta leposlovni novosti, ki jih je danes predstavila Mohorjeva družba Celje. Obenem je razglasila tudi izid nagradnega natečaja za dramsko umetniško besedilo ob 150. obletnici ustanovitve najstarejše slovenske knjižne založbe ter tretjega nagradnega natečaja Moj čopič je beseda, ki ga prireja skupaj z Radiem Ognjišče.

Sodelovanje med akademijama

31. 01. 2001 00.00

Predsednik Slovenske akademije znanosti in umetnosti (SAZU) akademik France Bernik in predsednica Švedske kraljeve akademije književnosti, zgodovine in kulturne dediščine prof. Inge Jonsson sta danes v Ljubljani podpisala sporazum o sodelovanju med akademijama. Po besedah dr. Franceta Bernika gre za prvi sporazum s katero od skandinavskih akademij znanosti, kar je razumljivo, saj ima Slovenija prav s Švedsko najbogatejše kulturne stike, zlasti na področju literature.

Momir Bulatović ponudil odstop

30. 01. 2001 00.00

Včeraj je zasedal odbor stranke SNP, na katerem so spregovorili o pripravah na volitve v Črni gori, začeli pa so tudi z razpravo o spremembi strankinega statuta in o morebitnem izrednem kongresu stranke, na katerem bi odločali o zamenjavi predsednika stranke Momirja Bulatovića. Momir Bulatović na zasedanju sicer ni bil prisoten, prebrali pa so njegovo pismo, v katerem sporoča, da bo odstopil, če stranka to zahteva. Lahko pa prenese pooblastila na koga drugega, ki bi stranko vodil do povolilnega časa, ko bo več časa za kongres, je zapisal v pismu. Dodal je še, da je sicer sodeloval z nekdanjim predsednikom ZRJ, vendar se zato ne počuti krivega. Ne želi sprejeti nikakršnega ambasadorskega mesta, ne v Havani, niti v Moskvi. Bulatović je za konec še napisal, da je o zasedanju zvedel iz časopisov, čeprav Zoran Žižić včeraj izjavil, da mu je poslal poziv.

Knjiga o skladatelju Škerjancu

26. 01. 2001 00.00

Predstavniki pred letom dni ustanovljene Fundacije Lucijana Marije Škerjanca so na novinarski konferenci ob stoletnici skladateljevega rojstva predstavili knjigo o tem slovenskem skladatelju, pianistu, dirigentu, pedagogu, muzikologu in publicistu. Predstavili so tudi zgoščenko Sonetni venec Franceta Prešerna - kantato v treh delih za soliste, zbor in orkester iz leta 1963 v izvedbi orkestra in zbora Slovenske filharmonije z dirigentom Bogom Leskovicem. V počastitev kulturnega praznika pa bo v Cankarjevem domu ob podelitvi Škerjančevih nagrad, diplom in priznanj koncert mešanega pevskega zbora in simfoničnega orkestra Srednje glasbene šole Ljubljana. Slavnostna govornica bo ministrica za šolstvo, znanost in šport Lucija Čok.

Juričeva v galeriji Alkatraz

25. 01. 2001 00.00

V galeriji Alkatraz na Metelkovi bo danes ob 21. uri kot rezultat simbioze med galerijo in Mreže poezije po pošti potekal literarni večer pesnice Maje Jurič. Pesnica od leta 1996 sodeluje v skupini Poezija po pošti. Svoje pesmi je na javnih nastopih predstavila tako v Sloveniji kot tudi v tujini, tokrat pa gre za njen prvi samostojni pesniški večer.

Sean Connery bo Sokrat

24. 01. 2001 00.00

Britanski igralec Sean Connery bo v svojem prihodnjem filmu igral slavnega antičnega grškega filozofa Sokrata. Novico je grškim medijem posredoval kar sam Connery, ki se je v ponedeljek mudil v Atenah.

Umrl španski dramatik Alfredo Manas

21. 01. 2001 00.00

V 76. letu starosti je umrl španski dramatik in avtor številnih scenarijev Alfredo Manas. Kot so poročali španski mediji, je Manas umrl za posledicami možganske kapi. Manas je napisal številna gledališka dela, največ uspeha pa je dosegel leta 1962, ko so posneli film po njegovem delu "La historia de los Tarantos", v katerem na neprizanesljiv način opisuje takratno špansko družbo. Film je bil nominiran za oskarja za najboljši tuji film.

Zaupnik aretiran zaradi kraje

21. 01. 2001 00.00

Britanska policija je zaradi suma kraje aretirala dolgoletnega butlerja pokojne princese Diane Paula Burrella. Po smrti princese leta 1997 naj bi ukradel njene obleke in dragoceni model ladje v vrednosti 500.000 angleških funtov, ki sta jo od bahreinskega emirja Diana in Charles dobila ob poroki.

Odkrili izgubljeni dokument

20. 01. 2001 00.00

V pokrajinskem muzeju v nemškem Arnheimu je zgodovinar Edwin van Meerkerk odkril domnevni izgubljeni dokument francoskega filozofa Voltaira. Kot je povedal, gre za del zgodbe Micromegas, ki jo je Voltaire napisal že pred letom 1740, vendar je bila objavljena šele leta 1751.

Umrl satirik in kolumnist Auberon Waugh

18. 01. 2001 00.00

V sredo je v 62. letu starosti umrl novinar, pisatelj in satirik Auberon Waugh. Waugh je bil priznani satirični kolumnist pri britanskih časnikih Daily Telegraph in Sunday Telegraph, v svojih člankih pa se je posvečal predvsem političnim in socialnim temam, pisal pa je tudi kolumno o šahu. Njegovi članki so bili zbrani v dveh knjigah z naslovom Way of the World. Nazadnje je delal kot glavni urednik pri reviji The Literary Review. Urednik Daily Telegrapha Charles Moore je dejal, da je bil Waugh najboljši novinar, kar jih je poznal, ki je imel "zelo izviren pogled na življenje". "Sodobnemu svetu se je smejal v obraz," je še dejal Moore. Waugh se je rodil leta 1939, med drugim pa se je šolal v Oxfordu. Daily Telegraphu se je pridružil leta 1960. Med drugim je napisal tudi pet romanov. Waugh je imel že nekaj časa težave s srcem. V zadnjem pogovoru, ki ga je imel lani novembra, je priznal, da je njegovo zdravstveno stanje resno: "Mislim, da ne bom več dolgo živel. Moj konec se bliža," je povedal.

Bo Clinton še predsednik Francije?

12. 01. 2001 00.00

Bill Clinton ima pravico zahtevati podelitev francoskega državljnstva, s čimer bi mu bilo omogočeno, da prihodnje leto sodeluje na francoskih predsedniških volitvah, trdi zgodovinar Patrick Weil. Kot je Weil napisal v javnem pismu ameriškemu predsedniku, ki ga je objavil New York Times, lahko Clinton takšno zahtevo utemelji na podlagi enega izmed členov zakona o državljanstvu, ki predvideva, da lahko državljani ozemelj, ki so bila kdajkoli v zgodovini pod francosko suverenostjo, predložijo zahtevo po takojšnji podelitvi državljanstva in jim ni potrebno izpolniti zakonske zahteve, po kateri naj bi pred tem najmanj pet let živeli v Franciji.

Odzivi na razprave o osiromašenem uranu

11. 01. 2001 00.00

Vlada v Bagdadu je zahtevala, naj ZN uvedejo preiskavo v zvezi s strelivom z osiromašenim uranom, ki so ga ameriške sile uporabile v Iraku in na Balkanu. Uradni časnik As-Asaura je v današnji številki zapisal, da gre za vprašanje svetovnega pomena in da bi morali ZN uvesti mednarodno in nepristranska preiskavo. To bi bil obenem tudi pravni in moralni preizkus za ZN, dodaja časnik, ki poudarja, da bi morale evropske države, ki so zaradi balkanskega sindroma pretresene, prevzeti svojo odgovornost.

Slovo od kina Union

02. 01. 2001 00.00

Tretjega januarja 2001 bosta kino Union in Mini Union prešla v roke Grand hotela Union. Danes se bodo Ljubljanski kinematografi z dnevom odprtih vrat poslovili od dvorane Union. Gledalcem bodo poklonili predstavi dveh najbolj priljubljenih slovenskih filmov: ob 18. uri Ne joči, Peter in ob 20. uri To so gadi. Obe predstavi si bodo gledalci lahko ogledali z brezplačnimi vstopnicami, ki jih lahko dobijo v predprodaji na blagajni kina Komuna in kina Union.

McCartney bo objavil najboljše pesmi

01. 01. 2001 00.00

Paul McCartney, nekdanji član skupine The Beatles, bo prvič objavil zbirko svojih 100 najboljših pesmi.

Slovenska Göthe in Luther

30. 12. 2000 00.00

Nemški časopis Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) v sobotni izdaji obsežno predstavlja življenje in delo pesnika Franceta Prešerna in začetnika slovenske književnosti Primoža Trubarja, ki sta po navedbi avtorja postavila temelje slovenski nacionalni kulturi.

Izšle Beštije Izarja Lunačka

20. 12. 2000 00.00

Živalim, ženskam in drugim beštijam, je zapisano na začetku knjige stripov Izarja Lunačka, in kot je povedal avtor na torkovi predstavitvi svojih Beštij, skozi svoje risbe išče tisto končno mejo, ki ločuje žival in človeka. Naslov Beštije to vsekakor ponazarja, saj so beštije zverine, živali. V njih je zbrano avtorjevo najboljše delo od leta 1995. Knjiga je izšla pri založbi Gyrus, oblikovno opremo pa je prispeval avtor sam in Robi Ilovar.

Novitete knjižne zbirke Knjižnica tretji dan

19. 12. 2000 00.00

Krščanska revija za duhovnost in kulturo Tretji dan je predstavila novitete iz zbirke Knjižnica tretji dan, izdalo jih je društvo Skam, in sicer: Duhovne osnove življenja avtorja Vladimira Sergejeviča Solovjovega v slovenskem prevodu urednika zbirke Gorazda Kocijančiča, Zublji Gerarda Manleya Hopkinsa v prevodu Vena Tauferja in delo Znanost in Bog Jožeta Hlebša.

20.000 mišolovk

16. 12. 2000 00.00

Danes bodo v gledališču St Martin v londonskem West Endu dvajsettisočič uprizorili gledališko predstavo Mišolovka avtorice Agathe Christie.

Revizor v SLG Celje

15. 12. 2000 00.00

Člani ansambla Slovenskega ljudskega gledališča (SLG) Celje bodo v petek premierno uprizorili predstavo Revizor, ki jo je napisal Nikolaj Vasiljevič Gogolj. Ob letošnji četrti premieri celjskega gledališča je režiser predstave in umetniški vodja celjskega gledališča Matija Logar povedal, da je delo, ki ga je Gogolj napisal kot komedijo, postalo groteska, saj so današnji ljudje drug drugemu ovaduhi, revizorji. V omenjeni predstavi, pravi Logar, se nam bodo liki smejali s spačenimi obrazi. Med gledalci in igralci pa bo potekala identifikacija.

V Zagrebu odprli razstavo 100 v 1000

13. 12. 2000 00.00

V torek so v zagrebški Nacionalni univerzitetni knjižnici slovesno odprli razstavo z naslovom 100 v 1000 - najbolj znamenite knjige prejšnjega tisočletja. Na razstavi je predstavljenih sto najpomembnejših hrvaških knjig iz preteklega tisočletja s področja književnosti, znanosti in publicistike. Razstavo je slovesno odprl akademik Radoslav Katičič. Knjige so izbrali glede na odmevnost, inovativnost ter prispevek k hrvaški in evropski kulturi. Izbrali so dela hrvaških avtorjev, ne glede na jezik, v katerem so bila napisana, izbirali pa niso med deli še živečih avtorjev. Tako so vključena dela Marina Držiča, Ljudevita Gaja, Petra Hektoroviča, Bartola Kašiča, Jura Kaštelana, Miroslava Krleže, Vladimira Nazora, Vanje Sutliča, Augusta Šenoe, Tina Ujeviča, Fausta Vrančiča pa tudi Franje Tuđmana. Edina avtorica med izbranimi je Ivana Brlič Mažuranič. Razstava je tudi v znaku 550. obletnice rojstva Marka Maruliča in 500. obletnice Judite, prvega avtorskega epa v hrvaškem jeziku, ki ga je napisal Marulič. Razstava bo odprta do 31. januarja prihodnjega leta.

Poročilo obtičalo v Rimu?

12. 12. 2000 00.00

Zgodovinar dr. Jože Pirjevec je ob predstavitvi knjige Zgodovina Slovencev v Italiji 1866 - 2000, ki je izšla v zbirki Korenine založbe Nova revija, napisal pa jo je skupaj z zgodovinarko, prav tako izredno poznavalko slovensko-italijanskih odnosov dr. Milico Kacin Wohinz, danes v Ljubljani opozoril na negotovo usodo Poročila o slovensko-italijanskih odnosih od leta 1880 do 1956. Zadnjo in dokončno verzijo trideset strani obsegajočega dokumenta sta 25. julija letos v Kopru podpisala sopredsednika slovensko-italijanske zgodovinsko-kulturne komisije, Milica Kacin Wohinz in Girgio Conetti. Po navedbah akademika Pirjevca je dokument, ki ga je omenjena komisija pripravljala vse od novembra leta 1993, "obtičal" nekje na italijanskem zunanjem ministrstvu. Zavzel se je, da bi slovenska stran, konkretno slovensko zunanje ministrstvo, vztrajala pri njegovi javni objavi.

Izbrana dela Jorgeja Luisa Borgesa

12. 12. 2000 00.00

Pri Cankarjevi založbi so v sodelovanju s filozofsko fakulteto (oddelek za romanske jezike in književnost) izšle prve tri knjige Izbranih del Jorgeja Luisa Borgesa. Kot je povedal urednik zbirke Andrej Blatnik, gre za izbrana dela, v katerih bo izšla vsa Borgesova proza, en izbor esejistike in en izbor poezije, v zadnji knjigi pa bodo tudi teksti o Borgesu. Skupno bo izšlo devet knjig, ki jih bomo na knjižnih policah v celoti dobili v naslednjih dveh letih. V prvem letniku sta v eni knjigi izšli deli Evaristo Carriego v prevodu Marjete Drobnič in Splošna zgodovina podlosti v prevodu Maje Šabec, zraven pa še Knjiga izmišljenih bitij, ki jo je prevedel Pavel Fajdiga, in Šest problemov za Isidra Parodija v prevodu Vesne Velkovrh Bukilica. Zbirko so uredili Andrej Blatnik, Tomo Virk in Branka Kalenič Ramšak, likovno podobo pa ji je priskrbela Darja Spanring Marčina. Predstavili pa so tudi Zbornik mednarodnega posvetovanja o Jorgeju Luisu Borgesu, ki je potekal novembra lani ob stoletnici pisateljevega rojstva na filozofski fakulteti.

Predstavljena še Prešernova pisma

12. 12. 2000 00.00

Prešernovo leto se še ne končuje. V Narodni univerzitetni knjižnici so slovenski javnosti prvič predstavili trinajst izvirnih Prešernovih pisem, ki so sicer shranjena v Pragi, Zagrebu in Gradcu. Pisma sodijo med dragoceno pesnikovo zapuščino, saj je vse skupaj ohranjenih le 23 pisem. Vsa so objavljena v knjigi založbe Rokus Prešernova pisma, katere predstavitev je pospremila odprtje razstave originalov Prešernovih pisem. Projektu se je pridružila radovljiška knjižnica Antona T. Linharta s tematsko razstavo omemb in izvora priimka Prešeren.

Črnogorski jezik v ustavi?

11. 12. 2000 00.00

Predsednik odbora za jezik črnogorskega PEN centra Vojislav Nikćević je napovedal, da bo komisija izvedencev že kmalu ponudila vladi Črne gore listino o kodifikaciji črnogorskega jezika in njegovem priznanju kot uradnega jezika, kar bi bilo napisano tudi v novi ustavi te republike, pišejo beograjski časniki.

Karničar užaljen

06. 12. 2000 00.00

Na sejmu Šport in rekreacija so predstavili knjigo Dava Karničarja, Tadeja in Urbana Goloba z naslovom Z Everesta, v kateri opisujejejo dogajanje ob podvigu Karničarja, ki se je s smučmi spustil z najvišje gore sveta. Na predstavitvi je bil tudi glavni akter podviga, ki pa o knjigi ni hotel govoriti.

Koncert glasbenika Teofila Chantra

06. 12. 2000 00.00

V četrtek, 7. decembra ob 21. uri, bo v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma koncert Teofila Chantra, enega najljubših skladateljev Cesarie Evore in prvega moškega glasu Zelenortskih otokov, s spremljevalno skupino.

Umrl britanski romanopisec Malcolm Bradbury

29. 11. 2000 00.00

V 68. letu starosti je umrl britanski romanopisec sir Malcolm Bradbury, ki je med drugim napisal romana Eating People is Wrong in The History Man. Bradbury je utemeljil šolo kreativnega pisanja na univerzi East Anglia, iz katere so prišli številni znani romanopisci, med njimi tudi Kazu Išigura in Ian McEwan, dobitnika ugledne britanske literarne nagrade Booker. Britanski dnevnik Times je tečaj kreativnega pisanja, ki na univerzi v Norwichu na jugovzhodu države deluje od leta 1970, opisal kot ustanovo, ki je vzgojila številna velika imena sodobnega britanskega pisanja. Bradbury je bil profesor ameriških študij na univerzi, delal pa je tudi kot televizijski scenarist in literarni kritik. Njegov šesti, zadnji roman To The Hermitage je bil objavljen pred sedmimi meseci.