ob meni

Potrč o vatikanskem sporazumu

23. 03. 2001 00.00

Brez nekaterih resnih popravkov vsebine vatikanskega sporazuma bi se lahko ustvaril vtis, kot da v Sloveniji delujeta dva pravna sistema in ne eden ustavni in pravni sistem, v okviru katerega morajo v Sloveniji delovati vse institucije, vključno z Rimskokatoliško cerkvijo, je na novinarski konferenci poudaril vodja poslanske skupine ZLSD Miran Potrč. Po njegovih besedah je želja in ambicija ZLSD delovati v smeri doseganja uskladitve, saj ni nobenih razlogov za ocenjevanje, da to ni mogoče. "Mi bomo naredili vse, da na tej točki ne bi prišlo do izsiljevanja ali preglasovanja, saj se nam zdi izredno pomembno vprašanje za vso državo, zato je potrebno o temeljnih vprašanjih vsebine, pomena in ureditve odnosov imeti skupen pogled," je poudaril Potrč.

V Sparu zadovoljni z rezultati

22. 03. 2001 00.00

Spar Slovenija je lani v primerjavi z letom 1999 povečal prometa za 43 odstotkov na 36 milijard tolarjev, medtem ko naj bi letos ustvarili za 47 milijard tolarjev prometa. "Če bo trend takšen, kot je bil v prvih treh letošnjih mesecih, bo promet še večji," je na novinarski konferenci poudaril generalni direktor Spara Slovenija Igor Mervič in ob tem dodal, da so z lanskimi poslovnimi rezultati zelo zadovoljni. Spar načrtuje veliko rast poslovanja tudi v prihodnjih dveh letih, k čemur bo med drugim prispevalo odpiranje novih trgovin. V kratkem bodo tako začeli z gradnjo največjega Sparovega svetovnega nakupovalnega centra City Park, ki bo stal 10 milijard tolarjev, zgradili pa ga bodo v dveh fazah.

Ofenziva proti albanskim skrajnežem

20. 03. 2001 00.00

Po poročanju več tiskovnih agencij naj bi makedonske sile danes začele odločilno ofenzivo za uničenje albanskih skrajnežev na območju Tetova. Makedonski tanki so že zavzeli položaje na obrobju mesta, policija pa je sinoči že ob 19. uri zaprla vse vpadnice v Tetovo. Sinoči pa je v Skopje pripotoval koordinator EU za zunanjo in varnostno politiko Javier Solana, ki se je sestal z makedonskim predsednikom Borisom Trajkovskim in premierom Ljubčem Georgijevskim, pa tudi z voditeljema obeh albanskih strank v Makedoniji Arbenom Džaferijem in Imerom Imerijem. Ob tem je Solana zatrdil, da bo mednarodna skupnost Makedoniji pomagala pri ohranjanju njene ozemeljske celovitosti, ter obsodil akcije albanskih skrajnežev.

Vlada odgovarjala na vprašanja poslancev

20. 03. 2001 00.00

Marčna seja državnega zbora se je začela s poslanskimi vprašanji predsedniku in ostalim predstavnikom vlade. Premier Drnovšek je moral zagovarjati mrtve črke iz koalicijske pogodbe, predstavniki vlade pa so med drugim morali opravičevati nedeljsko delo trgovk ter odgovarjati na očitke o vse pogostejšem izginjanju, izgubljanju in uničevanju dokumentov.

Aretirali moskovskega morilca

17. 03. 2001 00.00

Ruski gasilci so po požaru v kleti neke stolpnice v Moskvi našli štiri močno iznakažene umorjene osebe, dva moška in dve ženski. Ruska policija je že aretirala moškega, ki je osumljen štirikratnega umora. Ker so ob truplih, ki so bila brez glave, našli rože in sveče, je policija sprva menila, da gre za obredni umor nekega satanističnega kulta.

Za tesnejše sodelovanje

15. 03. 2001 00.00

Direktorica Slovenske turistične organizacije (STO) Barbara Gunčar je v minulih dveh dneh obiskala Dunaj, kjer se je med drugim srečala z avstrijsko državno sekretarko za turizem Mares Rossmann. Slednja meni, da je dosedanje sodelovanje s Slovenijo dobro, želi pa si tesnejše sodelovanje na področju čezmejnih projektov, kot so kolesarske poti ob Dravi in Muri, povezava vinskih cest na obeh straneh meje, sodelovanje na področju zdravilišč, golfa in jahalnih centrov. Podobni projekti krepijo medsosedske odnose, kar je še posebej pomembno pri vključevanju Slovenije v Evropsko unijo, so sporočili iz STO.

O kandidatih za guvernerja BS

13. 03. 2001 00.00

Po včerajšnjih ločenih posvetovanjih predsednika republike Milana Kučana z vodji poslanskih skupin ter poslancema italijanske in madžarske narodne skupnosti o možnih kandidatih za guvernerja Banke Slovenije (BS) sta se o podpori kandidatom danes dokončno opredelili tudi DeSUS in SDS. Koalicijska DeSUS podpira nekdanjega finančnega ministra Mitjo Gasparija, ki ima ob izraženi podpori LDS, SNS in SMS med tremi kandidati največ možnosti za imenovanje, poslanska skupina SDS pa je predsedniku države danes sporočila, da Gasparijevega imenovanja ne podpira. Med možnimi kandidati za prvega moža osrednje slovenske banke sta sicer še dosedanji guverner France Arhar, ki ga podpirajo v SLS+SKD, ter finančni strokovnjak Boris Pleskovič, ki ga je v včerajšnjem pogovoru predlagala NSi.

Lokalne volitve v Franciji

12. 03. 2001 00.00

V Franciji so se včeraj zvečer zaprla volišča na prvem krogu lokalnih volitev, ki veljajo za pomemben preizkus pred parlamentarnimi in predsedniškimi volitvami, ki so napovedane za prihodnje leto. Po prvih ocenah javnomnenjskih institutov se je volitev udeležilo približno 70 odstotkov volilnih upravičencev. Drugi krog volitev bodo pripravili prihodnjo nedeljo.

Prevelika pričakovanja od pakta stabilnosti

09. 03. 2001 00.00

V senci nove krize na Balkanu, ki je izbruhnila na severu Makedonije ob meji s Kosovom, so se danes v Ljubljani srečali nacionalni koordinatorji Pakta stabilnosti za JV Evropo iz držav regije in njihovih sosed. Slovenija, kot je znano, v prvi polovici leta sopredseduje prvemu delovnemu omizju pakta, to je omizje demokratizacija in človekove pravice.

Kučan sprejel Lipiča

09. 03. 2001 00.00

Predsednik republike Milan Kučan je danes na predstavitveni obisk sprejel novega načelnika generalštaba Slovenske vojske (SV) brigadirja Ladislava Lipiča, sprejema pa sta se udeležila tudi obrambni minister Anton Grizold in dosedanji načelnik generalštaba Iztok Podbregar. Spregovorili so o neposrednih in dolgoročnih nalogah generalštaba in ministrstva za obrambo pri oblikovanju sodobne, učinkovite in racionalne vojaške organizacije, ki bo v skladu s strateškimi cilji Slovenije. Predsednik Kučan je ob tem med drugim izrazil pričakovanje, da bo po desetletnih prizadevanjih državnih organov konec iskanja temeljnih konceptualnih modelov, doktrinarnih opredelitev in normativnih rešitev, so sporočili iz urada predsednika republike.

Tuji časniki o novi izraelski vladi

08. 03. 2001 00.00

Italijanski dnevnik La Repubblica v današnji izdaji piše o novi izraelski vladi, in ob tem poudarja, da je Šaron lahko ponosen na sedanji rezultat, v nasprotju s tem francoski Le Figaro meni, da je Izrael pred novim valom nasilja. Podobnega mnenja je tudi avstrijski Kurier, ki napoveduje, da na Bližnjem vzhodu ne bo nobenih mirovnih pogajanj, dokler bo vlado vodil Ariel Šaron.

Cheney o politiki do Iraka

05. 03. 2001 00.00

Ameriški podpredsednik Dick Cheney je v pogovoru za televizijo CNN dejal, da bo predsednik George Bush kmalu pojasnil politiko ZDA do Iraka. "V ne preveč oddaljeni prihodnosti bomo sposobni razjasniti kaj je to, kar upamo, da lahko dosežemo v zvezi z Irakom," je dejal Cheney in s tem posredno potrdil, da ZDA nimajo jasne politike do Iraka. Cheney je potožil, da je nova administracija od nekdanje ameriške vlade glede Iraka nasledila zmešnjavo.

Republikanci proti pravilom zaščiti delavcev

04. 03. 2001 00.00

Republikanski senatorji v ameriškem senatu nameravajo v kratkem odpraviti pravila za zaščito na delovnih mestih, ki jih je ob hudem nasprotovanju poslovnih krogov sprejel nekdanji ameriški predsednik Bill Clinton. Pravila od delodajalcev zahtevajo, da morajo omogočiti take delovne pogoje, ki bodo zmanjšali nevarnost delovnih okvar in poškodb, do katerih pride zaradi ponavljajočih se delovnih gibov. Delovna pravila so bila namenjena preprečevanju poškodb, na primer pri tajnicah, delavcih za tekočim trakom in drugih, ki dolga leta izvajajo repetitivne gibe ali opravljajo delo v enakem položaju.

Pobuda Zelenih Slovenije

28. 02. 2001 00.00

Zeleni Slovenije so danes državnemu zboru predali pobudo za nadaljnje neoporečno ravnanje s klavničnimi odpadki. Pobudniki menijo, da je vlada z uredbo o shranjevanju klavničnih odpadkov najbolj škodovala sama sebi, saj je pod pritiskom koncesionarja družbe Koto zavestno ignorirala določen vir prihodkov proračuna.

Prvi Bushev govor pred kongresom

28. 02. 2001 00.00

Bushev prvi govor pred kongresom je bil namenjen predvsem predstavitvi predloga proračuna za prihodnje leto. Poudaril je, da je eden izmed njegovih najpomembnejših političnih ciljev zmanjšanje davkov za 1.6 trilijona dolarjev. 49 minutni govor je pogosto prekinjalo navdušeno ploskanje republikancev in celo demokratov. Bush je dejal, da morebitni proračunski presežki niso last države pač pa, da pripadajo državljankam in državljanom ZDA. Bush meni, da proračunu grozi velik primanjkljaj, če ne bodo zmanjšali davkov.

Pred jutrišnjimi pogajanji

27. 02. 2001 00.00

Najbolj zahtevna pogajanja se šele začenjajo, meni pred jutrišnjimi pogajanji med pogajalsko skupino reprezentativnih sindikatov vzgoje in izobraževanja ter vladno medresorsko pogajalsko skupino za pogajanja s sindikati negospodarstva, vodja sindikalne pogajalske skupine Branimir Štrukelj. Potem ko so se minuli teden na že desetem krogu pogajanj za spremembe panožne kolektivne pogodbe dogovorili za 2,5- odstotno povišanje plač zaposlenih v vzgoji in izobraževanju konec tega leta, ostaja "odprt" še prvi člen sprememb kolektivne pogodbe, ki po Štrukljevih besedah govori o vzpostavitvi trajnejših in bolj razumnih razmerij med plačami v javnem sektorju. To vprašanje pa morajo sindikati razrešiti z medresorsko pogajalsko skupino, ki jo vodi minister za delo, družino in socialne zadeve Vlado Dimovski, in ne z resorno pogajalsko skupino pod vodstvom šolske ministrice Lucije Čok, s katero so se pogajali doslej.

Poročilo State Departmenta o Sloveniji

27. 02. 2001 00.00

Ameriško zunanje ministrstvo je v svetovnem Poročilu o položaju človekovih pravic za leto 2000 Sloveniji podobno kakor pretekla leta namenilo majhno pozornost. Ugotovitve in pripombe State Departmenta glede Slovenije obsegajo skupaj z uvodom le sedem strani, ki jih je moč najti na spletni strani www.state.gov. Mnenje o Sloveniji je predvsem pozitivno, kljub temu pa so izpostavljene nekatere pomanjkljivosti, predvsem glede nasilja nad ženskami, podeljevanjem državljanstva, počasne denacionalizacije in po novem tudi trgovanja z ljudmi. State Department pri slednjem ugotavlja, da je zanimanje policije za ta problem omejeno, vlada pa nima programov za preprečevanje trgovanja z ljudmi ali pomoč žrtvam, prav tako pa ni nevladne organizacije, ki bi se ukvarjala posebej s tem.

195144ukanović na obisku v Belgiji

26. 02. 2001 00.00

Črnogorski predsednik Milo 195144ukanović, ki je danes začel dvodnevni obisk v Belgiji, je v govoru v Centru za študije evropske politike v Bruslju menil, da bi morale ZDA in Evropska unija podpreti neodvisnost Črne gore, saj naj bi to prispevalo k stabilnosti na Balkanu.

Minister But v Podravju

24. 02. 2001 00.00

Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Franc But je včeraj obiskal Podravje, kjer si je ogledal komasacijsko območje Krško polje in prostore vinske kleti Kmetijske zadruge Krško v Leskovcu, nato pa se je s predstavniki posavskega kmetijstva pogovarjal o vlogi in razvojnih možnostih kmetijstva v Posavju. Sogovorniki so soglašali, da so v Posavju marsikaj postorili pri iskanju alternativnih možnost razvoja kmetijstva, pozitiven razvoj pa je videti predvsem pri sadjarstvu. To je v celoti usmerjeno v integrirano pridelavo, predvsem jabolk in hrušk, je povedal minister But.

Začetek mednarodne konference na Bledu

23. 02. 2001 00.00

Ob začetku tridnevne mednarodne konference o demokraciji, človekovih pravicah in varstvu pripadnikov etničnih in verskih manjšin v JV Evropi na Bledu je predsednik DZ Borut Pahor poudaril, da Slovenija v združeni Evropi vidi varen dom za svoje verske, kulturne in druge posebnosti.

Slovenija in Slovaška zadržani?

19. 02. 2001 00.00

Predlog avstrijske zunanje ministrice Benite Ferrero-Waldnerjeve o strateškem partnerstvu s sosednjimi državami je v Sloveniji in na Slovaškem naletel na "zadržano odobravanje in nezaupljivost", v današnji izdaji piše nemški dnevnik Frankfurter Allgemeine Zeitung. Med obiskom slovaškega premiera Mikulaša Dzurinde minuli konec tedna v Ljubljani je bilo iz izjav slovenskega premiera Janeza Drnovška in slovaškega gosta razbrati, da Slovenija in Slovaška "načelno podpirata" zamisel avstrijske zunanje ministrice. Drnovšek je sicer pripomnil, da podrobnosti predloga še ne pozna, vendar pa "je krepitev srednjeevropske identitete v okviru prihodnjih evropskih struktur v interesu Slovenije".

O slovensko-slovaških odnosih

17. 02. 2001 00.00

Predsednik republike Milan Kučan je včeraj sprejel slovaškega premiera Mikulaša Dzurindo, s katerim sta razpravljala o dvostranskih odnosih med državama ter o možnostih za njihovo vsestransko poglobitev. Izmenjala sta izkušnje obeh držav glede vključevanja v evroatlantske povezave, pogovarjala pa sta se tudi o tesnejšem sodelovanju Slovenije z Višegrajsko skupino.

ZLSD o sprejetju zaščitnega zakona

16. 02. 2001 00.00

Sprejetje zaščitnega zakona za Slovence v Italiji je krona prizadevanj ne le slovenske diplomacije in politike, ampak posebej tudi poslancev ZLSD, je na današnji novinarski konferenci strankine poslanske skupine menil podpredsednik ZLSD Aurelio Juri. Poudaril je, da je bila ZLSD med prvimi strankami, ki so spoznale, da je treba v prizadevanja za sprejetje zakona nujno vključiti tudi intenzivno lobiranje pri italijanskih strankah, ki so o tem odločale. Če bi se tovrstnega lobiranja dovolj zgodaj in ne le "pet minut pred dvanajsto" enako lotile tudi druge slovenske stranke, bi bil zakon po Jurijevih besedah zagotovo sprejet že lani in brez " tolikšnega napenjanja živcev".

CDSMI za interpelacijo proti Ruplu

14. 02. 2001 00.00

Civilna družba Slovenije za mejo v Istri (CDSMI) je sporočila, da bo slovenskim parlamentarnim strankam poslala predlog za interpelacijo proti zunanjemu ministru Dimitriju Ruplu zaradi njegovega nedržavotvornega obnašanja in poigravanja z nacionalnimi interesi. Predsednik CDSMI Frane Goljevšček je na novinarski konferenci v Izoli kot nedopustnega, neodgovornega, nedržavotvornega ter nacionalno škodljivega označil Ruplov predlog, da bi pri reševanju vprašanja meje na morju s Hrvaško poiskali v stičišču slovensko-hrvaško-italijanske meje točko, kjer bi začrtali prostor, ki bi bil nikogaršnji in hkrati od vseh, ter tako rešili vprašanje slovenskega dostopa do mednarodnih voda in omogočili Hrvaški stik z Italijo.

Sonda Near Shoemaker pristala na Erosu

13. 02. 2001 00.00

Ameriška samodejna vesoljska sonda NEAR Shoemaker je nekaj po 21. uri po srednjeevropskem času pristala na planetoidu (asteroidu) 433 Eros in na Zemlji še naprej sprejemajo njen signal in fotografije. Signal potuje do Zemlje 17 minut in pol. Sonda, vredna 122 milijonov dolarjev, ni bila opremljena za pristanek, zato je direktor odprave Robert Farquhar skupaj z drugimi ameriškimi vesoljskimi strokovnjaki pred pristankom trdil, da ima vesoljsko plovilo le en odstotek možnosti, da bo pristanek preživelo.

Potočnik o pogajanjih za vstop v EU

12. 02. 2001 00.00

Vodja slovenskih pogajalcev za članstvo v Evropski uniji Janez Potočnik se je v okviru obiskov po državah članicah Unije mudil v Španiji, kjer je sogovornikom na španskem zunanjem ministrstvu predstavil slovenska stališča o odprtih problemih v pristopnih pogajanjih in možnih rešitvah. V Madridu se je pogovarjal z državnim sekretarjem na španskem zunanjem ministrstvu Ramonom De Miguelom, koordinatorjem za špansko predsedovanje EU Carlosom Bastarecchejem ter vodjo misije zunanjega ministrstva, odgovorne za kandidatke za EU, Jorgejem Fuentesom. Vsi so poudarili, da se Španija zavzema za čim hitrejšo širitev, Slovenijo pa vidijo v prvem krogu širitve.

Senator Specter ugiba o ponovnem impeachmentu Clintona

12. 02. 2001 00.00

Republikanski senator Arlen Specter je na televiziji Fox glasno razmišljal, da bi proti nekdanjemu ameriškemu predsedniku Billu Clintonu lahko znova sprožili postopek impeachmenta. Specter sicer ni predlagal, da bi ga uvedli, vendar je izrazil mnenje, da je to možno. Njegov republikanski kolega Don Nickles pa je za CNN zavrnil ugibanja o novem impeachmentu, vendar dejal, da ima kongres na voljo druge oblike kaznovanja Clintona. Nov izbruh jeze republikancev, tokrat pa tudi številnih demokratov, si je Clinton zaslužil zaradi sporne pomilostitve milijarderja Marca Richa, ki je pred 17 leti pobegnil v Švico, da bi se izognil pregonu zaradi davčne utaje in trgovanja z režimi, ki so bili pod embargom.

Začeli priprave na iztirjenje Mira

07. 02. 2001 00.00

V Centru za upravljanje poletov (CUP) v Koroljovu pri Moskvi so se začeli pripravljati na iztirjenje ruske orbitalne znanstvene postaje Mir. Vesoljski strokovnjaki preverjajo sisteme postaje, ki jih bodo uporabljali v času operacij potrebnih za znižanje orbite Mira in njegovo iztirjenje. Najprej so preizkusili sistem nadzora delovanja krmilnih raketnih motorjev s pomočjo katerih morajo postajo pred njenim spustom v ozračje pravilno usmeriti. Mir nameravajo po 8. marcu potopiti v Tihem oceanu. Doslej je veljalo, da bodo orbitalni kompleks, ki ima skupno maso 137 ton, začeli iztirjati v začetku marca in operacijo končali do 6. marca.

Društvo slovensko-kubanskega prijateljstva

06. 02. 2001 00.00

V Ljubljani je bil včeraj ustanovni sestanek Društva slovensko-kubanskega prijateljstva. Kot je dejal eden od pobudnikov, predsednik SNS Zmago Jelinčič, ki se je minuli teden v Havani kot predstavnik DZ udeležil tretjega mednarodnega srečanja Globalizacija in problemi razvoja, je namen društva predvsem vzpostavitev kulturnih vezi. Jelinčič je sicer v DZ v prejšnjem mandatu vodil skupino prijateljstva s Kubo in je tudi v tem mandatu dal pobudo za ustanovitev take skupine. Kot je dejal, se je na centralnem komiteju komunistične partije Kube in na ministrstvu za zunanje zadeve pogovarjal o možnostih vzpostavitve političnih in gospodarskih odnosov med državama, pa tudi o vprašanju kubanskih dolgov do Slovenije. Sicer pa bo SNS s centralnim komitejem komunistične partije Kube verjetno podpisala dogovor, kar pomeni, da bo pot za gospodarsko sodelovanje odprta. "Kar smo naredili v ZR Jugoslaviji in Iraku, zdaj delamo na Kubi," je dejal Jelinčič.

Haider za ponoven mandat

04. 02. 2001 00.00

Ob prvi obletnici vladanja Avstrijske ljudske stranke in Svobodnjakov se je v včerajšnji izdaji časnika Kurier oglasil tudi koroški deželni glavar Jörg Haider, ki je dejal, da bi morala črno-modra koalicija vladati vsaj še eno mandatno obdobje. Kanclersko mesto v drugem mandatu pa bi po Haiderjevem mnenju moral prevzeti nekdo iz stranke Avstrijskih svobodnjakov. Pravila so napisana na novo, državni funkcionarji pa se jim morajo privaditi. "Verjetno je bil avstrijski predsednik Thomas Klestil lani ob prisegi vlade zato tako žalosten, ker ni smel pustiti priseči tudi meni," je prepričan Haider.