ob meni

Pobuda Zelenih Slovenije

28. 02. 2001 00.00

Zeleni Slovenije so danes državnemu zboru predali pobudo za nadaljnje neoporečno ravnanje s klavničnimi odpadki. Pobudniki menijo, da je vlada z uredbo o shranjevanju klavničnih odpadkov najbolj škodovala sama sebi, saj je pod pritiskom koncesionarja družbe Koto zavestno ignorirala določen vir prihodkov proračuna.

Prvi Bushev govor pred kongresom

28. 02. 2001 00.00

Bushev prvi govor pred kongresom je bil namenjen predvsem predstavitvi predloga proračuna za prihodnje leto. Poudaril je, da je eden izmed njegovih najpomembnejših političnih ciljev zmanjšanje davkov za 1.6 trilijona dolarjev. 49 minutni govor je pogosto prekinjalo navdušeno ploskanje republikancev in celo demokratov. Bush je dejal, da morebitni proračunski presežki niso last države pač pa, da pripadajo državljankam in državljanom ZDA. Bush meni, da proračunu grozi velik primanjkljaj, če ne bodo zmanjšali davkov.

Pred jutrišnjimi pogajanji

27. 02. 2001 00.00

Najbolj zahtevna pogajanja se šele začenjajo, meni pred jutrišnjimi pogajanji med pogajalsko skupino reprezentativnih sindikatov vzgoje in izobraževanja ter vladno medresorsko pogajalsko skupino za pogajanja s sindikati negospodarstva, vodja sindikalne pogajalske skupine Branimir Štrukelj. Potem ko so se minuli teden na že desetem krogu pogajanj za spremembe panožne kolektivne pogodbe dogovorili za 2,5- odstotno povišanje plač zaposlenih v vzgoji in izobraževanju konec tega leta, ostaja "odprt" še prvi člen sprememb kolektivne pogodbe, ki po Štrukljevih besedah govori o vzpostavitvi trajnejših in bolj razumnih razmerij med plačami v javnem sektorju. To vprašanje pa morajo sindikati razrešiti z medresorsko pogajalsko skupino, ki jo vodi minister za delo, družino in socialne zadeve Vlado Dimovski, in ne z resorno pogajalsko skupino pod vodstvom šolske ministrice Lucije Čok, s katero so se pogajali doslej.

Poročilo State Departmenta o Sloveniji

27. 02. 2001 00.00

Ameriško zunanje ministrstvo je v svetovnem Poročilu o položaju človekovih pravic za leto 2000 Sloveniji podobno kakor pretekla leta namenilo majhno pozornost. Ugotovitve in pripombe State Departmenta glede Slovenije obsegajo skupaj z uvodom le sedem strani, ki jih je moč najti na spletni strani www.state.gov. Mnenje o Sloveniji je predvsem pozitivno, kljub temu pa so izpostavljene nekatere pomanjkljivosti, predvsem glede nasilja nad ženskami, podeljevanjem državljanstva, počasne denacionalizacije in po novem tudi trgovanja z ljudmi. State Department pri slednjem ugotavlja, da je zanimanje policije za ta problem omejeno, vlada pa nima programov za preprečevanje trgovanja z ljudmi ali pomoč žrtvam, prav tako pa ni nevladne organizacije, ki bi se ukvarjala posebej s tem.

195144ukanović na obisku v Belgiji

26. 02. 2001 00.00

Črnogorski predsednik Milo 195144ukanović, ki je danes začel dvodnevni obisk v Belgiji, je v govoru v Centru za študije evropske politike v Bruslju menil, da bi morale ZDA in Evropska unija podpreti neodvisnost Črne gore, saj naj bi to prispevalo k stabilnosti na Balkanu.

Minister But v Podravju

24. 02. 2001 00.00

Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Franc But je včeraj obiskal Podravje, kjer si je ogledal komasacijsko območje Krško polje in prostore vinske kleti Kmetijske zadruge Krško v Leskovcu, nato pa se je s predstavniki posavskega kmetijstva pogovarjal o vlogi in razvojnih možnostih kmetijstva v Posavju. Sogovorniki so soglašali, da so v Posavju marsikaj postorili pri iskanju alternativnih možnost razvoja kmetijstva, pozitiven razvoj pa je videti predvsem pri sadjarstvu. To je v celoti usmerjeno v integrirano pridelavo, predvsem jabolk in hrušk, je povedal minister But.

Začetek mednarodne konference na Bledu

23. 02. 2001 00.00

Ob začetku tridnevne mednarodne konference o demokraciji, človekovih pravicah in varstvu pripadnikov etničnih in verskih manjšin v JV Evropi na Bledu je predsednik DZ Borut Pahor poudaril, da Slovenija v združeni Evropi vidi varen dom za svoje verske, kulturne in druge posebnosti.

Slovenija in Slovaška zadržani?

19. 02. 2001 00.00

Predlog avstrijske zunanje ministrice Benite Ferrero-Waldnerjeve o strateškem partnerstvu s sosednjimi državami je v Sloveniji in na Slovaškem naletel na "zadržano odobravanje in nezaupljivost", v današnji izdaji piše nemški dnevnik Frankfurter Allgemeine Zeitung. Med obiskom slovaškega premiera Mikulaša Dzurinde minuli konec tedna v Ljubljani je bilo iz izjav slovenskega premiera Janeza Drnovška in slovaškega gosta razbrati, da Slovenija in Slovaška "načelno podpirata" zamisel avstrijske zunanje ministrice. Drnovšek je sicer pripomnil, da podrobnosti predloga še ne pozna, vendar pa "je krepitev srednjeevropske identitete v okviru prihodnjih evropskih struktur v interesu Slovenije".

O slovensko-slovaških odnosih

17. 02. 2001 00.00

Predsednik republike Milan Kučan je včeraj sprejel slovaškega premiera Mikulaša Dzurindo, s katerim sta razpravljala o dvostranskih odnosih med državama ter o možnostih za njihovo vsestransko poglobitev. Izmenjala sta izkušnje obeh držav glede vključevanja v evroatlantske povezave, pogovarjala pa sta se tudi o tesnejšem sodelovanju Slovenije z Višegrajsko skupino.

ZLSD o sprejetju zaščitnega zakona

16. 02. 2001 00.00

Sprejetje zaščitnega zakona za Slovence v Italiji je krona prizadevanj ne le slovenske diplomacije in politike, ampak posebej tudi poslancev ZLSD, je na današnji novinarski konferenci strankine poslanske skupine menil podpredsednik ZLSD Aurelio Juri. Poudaril je, da je bila ZLSD med prvimi strankami, ki so spoznale, da je treba v prizadevanja za sprejetje zakona nujno vključiti tudi intenzivno lobiranje pri italijanskih strankah, ki so o tem odločale. Če bi se tovrstnega lobiranja dovolj zgodaj in ne le "pet minut pred dvanajsto" enako lotile tudi druge slovenske stranke, bi bil zakon po Jurijevih besedah zagotovo sprejet že lani in brez " tolikšnega napenjanja živcev".

CDSMI za interpelacijo proti Ruplu

14. 02. 2001 00.00

Civilna družba Slovenije za mejo v Istri (CDSMI) je sporočila, da bo slovenskim parlamentarnim strankam poslala predlog za interpelacijo proti zunanjemu ministru Dimitriju Ruplu zaradi njegovega nedržavotvornega obnašanja in poigravanja z nacionalnimi interesi. Predsednik CDSMI Frane Goljevšček je na novinarski konferenci v Izoli kot nedopustnega, neodgovornega, nedržavotvornega ter nacionalno škodljivega označil Ruplov predlog, da bi pri reševanju vprašanja meje na morju s Hrvaško poiskali v stičišču slovensko-hrvaško-italijanske meje točko, kjer bi začrtali prostor, ki bi bil nikogaršnji in hkrati od vseh, ter tako rešili vprašanje slovenskega dostopa do mednarodnih voda in omogočili Hrvaški stik z Italijo.

Sonda Near Shoemaker pristala na Erosu

13. 02. 2001 00.00

Ameriška samodejna vesoljska sonda NEAR Shoemaker je nekaj po 21. uri po srednjeevropskem času pristala na planetoidu (asteroidu) 433 Eros in na Zemlji še naprej sprejemajo njen signal in fotografije. Signal potuje do Zemlje 17 minut in pol. Sonda, vredna 122 milijonov dolarjev, ni bila opremljena za pristanek, zato je direktor odprave Robert Farquhar skupaj z drugimi ameriškimi vesoljskimi strokovnjaki pred pristankom trdil, da ima vesoljsko plovilo le en odstotek možnosti, da bo pristanek preživelo.

Potočnik o pogajanjih za vstop v EU

12. 02. 2001 00.00

Vodja slovenskih pogajalcev za članstvo v Evropski uniji Janez Potočnik se je v okviru obiskov po državah članicah Unije mudil v Španiji, kjer je sogovornikom na španskem zunanjem ministrstvu predstavil slovenska stališča o odprtih problemih v pristopnih pogajanjih in možnih rešitvah. V Madridu se je pogovarjal z državnim sekretarjem na španskem zunanjem ministrstvu Ramonom De Miguelom, koordinatorjem za špansko predsedovanje EU Carlosom Bastarecchejem ter vodjo misije zunanjega ministrstva, odgovorne za kandidatke za EU, Jorgejem Fuentesom. Vsi so poudarili, da se Španija zavzema za čim hitrejšo širitev, Slovenijo pa vidijo v prvem krogu širitve.

Senator Specter ugiba o ponovnem impeachmentu Clintona

12. 02. 2001 00.00

Republikanski senator Arlen Specter je na televiziji Fox glasno razmišljal, da bi proti nekdanjemu ameriškemu predsedniku Billu Clintonu lahko znova sprožili postopek impeachmenta. Specter sicer ni predlagal, da bi ga uvedli, vendar je izrazil mnenje, da je to možno. Njegov republikanski kolega Don Nickles pa je za CNN zavrnil ugibanja o novem impeachmentu, vendar dejal, da ima kongres na voljo druge oblike kaznovanja Clintona. Nov izbruh jeze republikancev, tokrat pa tudi številnih demokratov, si je Clinton zaslužil zaradi sporne pomilostitve milijarderja Marca Richa, ki je pred 17 leti pobegnil v Švico, da bi se izognil pregonu zaradi davčne utaje in trgovanja z režimi, ki so bili pod embargom.

Začeli priprave na iztirjenje Mira

07. 02. 2001 00.00

V Centru za upravljanje poletov (CUP) v Koroljovu pri Moskvi so se začeli pripravljati na iztirjenje ruske orbitalne znanstvene postaje Mir. Vesoljski strokovnjaki preverjajo sisteme postaje, ki jih bodo uporabljali v času operacij potrebnih za znižanje orbite Mira in njegovo iztirjenje. Najprej so preizkusili sistem nadzora delovanja krmilnih raketnih motorjev s pomočjo katerih morajo postajo pred njenim spustom v ozračje pravilno usmeriti. Mir nameravajo po 8. marcu potopiti v Tihem oceanu. Doslej je veljalo, da bodo orbitalni kompleks, ki ima skupno maso 137 ton, začeli iztirjati v začetku marca in operacijo končali do 6. marca.

Društvo slovensko-kubanskega prijateljstva

06. 02. 2001 00.00

V Ljubljani je bil včeraj ustanovni sestanek Društva slovensko-kubanskega prijateljstva. Kot je dejal eden od pobudnikov, predsednik SNS Zmago Jelinčič, ki se je minuli teden v Havani kot predstavnik DZ udeležil tretjega mednarodnega srečanja Globalizacija in problemi razvoja, je namen društva predvsem vzpostavitev kulturnih vezi. Jelinčič je sicer v DZ v prejšnjem mandatu vodil skupino prijateljstva s Kubo in je tudi v tem mandatu dal pobudo za ustanovitev take skupine. Kot je dejal, se je na centralnem komiteju komunistične partije Kube in na ministrstvu za zunanje zadeve pogovarjal o možnostih vzpostavitve političnih in gospodarskih odnosov med državama, pa tudi o vprašanju kubanskih dolgov do Slovenije. Sicer pa bo SNS s centralnim komitejem komunistične partije Kube verjetno podpisala dogovor, kar pomeni, da bo pot za gospodarsko sodelovanje odprta. "Kar smo naredili v ZR Jugoslaviji in Iraku, zdaj delamo na Kubi," je dejal Jelinčič.

Haider za ponoven mandat

04. 02. 2001 00.00

Ob prvi obletnici vladanja Avstrijske ljudske stranke in Svobodnjakov se je v včerajšnji izdaji časnika Kurier oglasil tudi koroški deželni glavar Jörg Haider, ki je dejal, da bi morala črno-modra koalicija vladati vsaj še eno mandatno obdobje. Kanclersko mesto v drugem mandatu pa bi po Haiderjevem mnenju moral prevzeti nekdo iz stranke Avstrijskih svobodnjakov. Pravila so napisana na novo, državni funkcionarji pa se jim morajo privaditi. "Verjetno je bil avstrijski predsednik Thomas Klestil lani ob prisegi vlade zato tako žalosten, ker ni smel pustiti priseči tudi meni," je prepričan Haider.

Predčasne volitve za vojake

04. 02. 2001 00.00

Za izraelske vojake so se predčasno začele volitve novega premierja, drugi državljani pa bodo volili v torek. Vojaki, ki sodelujejo na vojaških vajah, manevrih in operacijah na terenu, bodo volili prvi, je dejal polkovnik Šaul Magnesi, ki je pristojen za izvedbo volitev v vojski. Svoj glas lahko oddajo do torka zvečer, ko se bodo zaprla vsa volišča v Izraelu. Vojska bo za dostavo volilnih skrinjic na bolj odročna območja uporabila tudi helikopterje, je dodal polkovnik.

Minister But na Dunaju

02. 02. 2001 00.00

Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Franc But se je na Dunaju sestal z avstrijskim zveznim ministrom za kmetijstvo, gozdarstvo, okolje in upravljanje z vodnimi viri Wilhelmom Moltererjem. Sogovornika sta v zvezi z vprašanjem reje lipicancev oziroma vodenja njihovih rodovniških knjig ugotovila, da za zdaj še ni mogoče skleniti ustreznega sporazuma. Vendar pa je bo besedah slovenskega kmetijskega ministra pomembno, da severna soseda meni, da to bilateralno vprašanje ne more ovirati vstopanja Slovenije v Evropsko unijo.

Francozi so veliki ljubitelji psov

31. 01. 2001 00.00

Osem Francozov od desetih meni, da je pes najboljši človekov prijatelj, vendar pa obenem izražajo zaskrbljenost zaradi nevarnih pasem psov in potepuških psov, je pokazala javnomnenjska raziskava francoskega inštituta SOFRES.

Senat potrdil ministrico za delo

30. 01. 2001 00.00

Ameriški senat je potrdil Elaine Chao za novo ministrico za delo, potem ko je morala od kandidature odstopiti Linda Chavez. Elaine Chao je priseljenka, ki se je rodila na Tajvanu in se z osmimi leti starosti preselila v ZDA. Zaslišanje v odboru je potekalo brez težav, največ vprašanj so ji postavljali demokratski senatorji glede odnosa do minimalne plače. Elaine Chao je glede tega le potrdila mnenje svojega predsednika, ki meni, da je minimalno plačo potrebno zvišati na 6,15 dolarja na uro, vendar ob pogoju, da ima vsaka zvezna država pravico to zvišanje odkloniti.

Polirnica že poskusno obratuje

30. 01. 2001 00.00

V Steklarni Rogaška je minuli petek s poskusnim obratovanjem pričela obratovati prva linija za poliranje izdelkov. Po besedah direktorja družbe Davorina Škrinjariča, so delavci 40 ur pred rokom, na polirni linijo, ki je bila močno poškodovana v nedavnem požaru, namestili popolnoma nove instalacije. V teh dneh linijo pregledujejo tudi različni inšpektorji, vendar Škrinjarič ne pričakuje večjih težav ob izdaji dovoljena za obratovanje. "Predvidevam, da bomo, vse tri v požaru poškodovane polirne linije, za normalno kislinsko poliranje, usposobili v začetku maja meseca. Pri nemškem proizvajalcu polirnih strojev smo že pred požarom naročili nov stroj v vrednosti 1,5 milijona nemških mark. Njegova montaža se bo pričela februarja in bo trajala približno osem tednov," je še dejal Škrinjarič.

Osnutek proračuna do konca tedna

28. 01. 2001 00.00

Na ministrstvu za finance se bodo v začetku prihodnjega tedna nadaljevala usklajevanja s proračunskimi porabniki glede priprave osnutka proračuna za leto 2001. Ta naj bi se na odhodkovni strani gibal okoli 1160 milijard tolarjev, medtem ko naj bi bilo prihodkov za približno 1100 milijard tolarjev. Te številke je vlada postavila na prvi proračunski seji konec lanskega decembra, da bi proračunski primanjkljaj ne presegel 1,3 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP). Minister za finance Tone Rop je v preteklem tednu že opravil pogovore z vsemi ministri, nadaljeval jih bo tudi še v prihodnjih dneh, predvidoma v petek pa naj bi bila predlog državnega proračuna za leto 2001 in proračunski memorandum pripravljena za oddajo na vlado.

SP priložnost za proizvajalce smuči

27. 01. 2001 00.00

Svetovno prvenstvo alpskih smučarjev je tudi lepa priložnost za proizvajalce alpskih smuči. Edini slovenski tovrstni proizvajalec, begunjski Elan, ima po znanih težavah v zadnjih letih majhno ekipo, kljub temu pa v Elanu računajo, da se bodo enakovredno borili za katero od medalj. Njihovi glavni aduti bodo slovenski smučarji. Glede na kakovost bosta v igri za medaljo zanesljivo Matjaž Vrhovnik in Mitja Kunc. Elanove barve bosta branila tudi Švedinja Suzane Eckman in Jernej Koblar. "Svetovna prvenstva so tekmovanja, kjer pogosto prihaja do presenečenj in zakaj ne bi bilo tako tudi tokrat," meni vodja Elanove tekmovalne službe Ernest Kovač, ki obžaluje, da za Elan ne tekmuje obolela Nataša Bokal.

Obveznosti SMS do LDS so izpolnjene

26. 01. 2001 00.00

Predsednik Stranke mladih Slovenije (SMS) in direktor vladnega urada za mladino Dominik S. Černjak je na današnji tiskovni konferenci dejal, da so v vladajoči koaliciji stranke, ki so podpisale koalicijsko pogodbo, v opoziciji pa tiste, ki je niso. In Stranka mladih Slovenije (SMS) pogodbe ni podpisala, je poudaril predsednik Stranke mladih.

Spopadi na jugu Srbije

24. 01. 2001 00.00

Iz okolice Velikega Trnovca na jugu Srbije so pozno popoldne poročali o streljanju. Oboroženi albanski uporniki so po poročanju beograjskega radia B-92 začeli obstreljevati položaje srbske policije in jugoslovanske vojske. Jugoslovanski notranji minister Zoran Živković je sporočil, da so albanski uporniki streljali na vojaški tovornjak, ki je prevažal hrano. Po podatkih jugoslovanskega notranjega ministrstva v incidentu ni bil poškodovan noben njihov vojak, ranjena pa naj bi bila dva albanska upornika. Uporniki so streljali tudi na položaje srbskih policistov v vasi Lučane in na cesti med Bujanovcem in Velikim Trnovcem.

Carla Del Ponte v Beogradu

23. 01. 2001 00.00

Glavna tožilka haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije Carla Del Ponte je danes prispela na svoj prvi obisk v Beograd, kjer se bo predvidoma ob 17. uri srečala z jugoslovanskim predsednikom Vojislavom Koštunico, po pogovorih pa je predvidena tudi izjava za javnost.

Kučan končal posvetovanja

16. 01. 2001 00.00

Predsednik države Milan Kučan se je z vodji poslanskih skupin parlamentarnih strank posvetoval o izboru kandidatov za sodnika Evropskega sodišča za človekove pravice. Kandidatov je pet, in sicer Silvo Devetak, Peter Jambrek, Arne Mavčič, Anton Perenič in Boštjan M. Zupančič. Predsednik države mora državnemu zboru do jutri predlagati najmanj tri kandidate, ki pa morajo vsak posamično dobiti večino.

Drnovšek bo obiskal sosede

15. 01. 2001 00.00

Premier Janez Drnovšek je v izjavi, ki so jo objavili na spletni strani vlade, napovedal, da se namerava v naslednjem mesecu sestati s predsedniki vlad vseh sosednjih držav. Pojasnil je, da bodo srečanja usmerjena v utrjevanje dobrososedskih odnosov in v reševanje odprtih vprašanj, med katerimi jih je največ v odnosih s Hrvaško. Drnovšek meni, da ta vprašanja izhajajo iz preteklosti, iz skupnega življenja v nekdanji SFRJ, medtem ko so tekoči odnosi razmeroma dobri in sta jih državi urejali v številnih dvostranskih sporazumih podpisanih v zadnjih letih. Glede na to, da je sedaj politični položaj v obeh državah stabilen in ob dejstvu, da obe vladi izražata interes za urejanje odprtih vprašanj, se po mnenju Drnovška ponuja resna priložnost, da državi napravita črto nad preteklostjo in se usmerita v evropsko prihodnost.

Clinton oddal zadnje poročilo

13. 01. 2001 00.00

Ameriški predsednik Bill Clinton je kongresu podal svoje zadnje gospodarsko poročilo in ob tem opozoril, da bodo velike davčne olajšave, ki jih načrtuje njegov naslednik George Bush, skupaj z večjo porabo, ogrozile nadaljevanje najdaljšega obdobja gospodarske rasti v ameriški zgodovini. Clinton se je pohvalil, da so ZDA pod njegovim vodstvom dosegle neprimerljiv gospodarski napredek. Omenil je 22 milijonov novih delovnih mest in najnižjo stopnjo brezposelnosti v zadnjih nekaj desetletjih, ki se v zadnjih mesecih giblje okrog 4 odstotkov.