ob meni

Francozi so veliki ljubitelji psov
31. 01. 2001 00.00
Osem Francozov od desetih meni, da je pes najboljši človekov prijatelj, vendar pa obenem izražajo zaskrbljenost zaradi nevarnih pasem psov in potepuških psov, je pokazala javnomnenjska raziskava francoskega inštituta SOFRES.

Senat potrdil ministrico za delo
30. 01. 2001 00.00
Ameriški senat je potrdil Elaine Chao za novo ministrico za delo, potem ko je morala od kandidature odstopiti Linda Chavez. Elaine Chao je priseljenka, ki se je rodila na Tajvanu in se z osmimi leti starosti preselila v ZDA. Zaslišanje v odboru je potekalo brez težav, največ vprašanj so ji postavljali demokratski senatorji glede odnosa do minimalne plače. Elaine Chao je glede tega le potrdila mnenje svojega predsednika, ki meni, da je minimalno plačo potrebno zvišati na 6,15 dolarja na uro, vendar ob pogoju, da ima vsaka zvezna država pravico to zvišanje odkloniti.

Polirnica že poskusno obratuje
30. 01. 2001 00.00
V Steklarni Rogaška je minuli petek s poskusnim obratovanjem pričela obratovati prva linija za poliranje izdelkov. Po besedah direktorja družbe Davorina Škrinjariča, so delavci 40 ur pred rokom, na polirni linijo, ki je bila močno poškodovana v nedavnem požaru, namestili popolnoma nove instalacije. V teh dneh linijo pregledujejo tudi različni inšpektorji, vendar Škrinjarič ne pričakuje večjih težav ob izdaji dovoljena za obratovanje. "Predvidevam, da bomo, vse tri v požaru poškodovane polirne linije, za normalno kislinsko poliranje, usposobili v začetku maja meseca. Pri nemškem proizvajalcu polirnih strojev smo že pred požarom naročili nov stroj v vrednosti 1,5 milijona nemških mark. Njegova montaža se bo pričela februarja in bo trajala približno osem tednov," je še dejal Škrinjarič.

Osnutek proračuna do konca tedna
28. 01. 2001 00.00
Na ministrstvu za finance se bodo v začetku prihodnjega tedna nadaljevala usklajevanja s proračunskimi porabniki glede priprave osnutka proračuna za leto 2001. Ta naj bi se na odhodkovni strani gibal okoli 1160 milijard tolarjev, medtem ko naj bi bilo prihodkov za približno 1100 milijard tolarjev. Te številke je vlada postavila na prvi proračunski seji konec lanskega decembra, da bi proračunski primanjkljaj ne presegel 1,3 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP). Minister za finance Tone Rop je v preteklem tednu že opravil pogovore z vsemi ministri, nadaljeval jih bo tudi še v prihodnjih dneh, predvidoma v petek pa naj bi bila predlog državnega proračuna za leto 2001 in proračunski memorandum pripravljena za oddajo na vlado.

SP priložnost za proizvajalce smuči
27. 01. 2001 00.00
Svetovno prvenstvo alpskih smučarjev je tudi lepa priložnost za proizvajalce alpskih smuči. Edini slovenski tovrstni proizvajalec, begunjski Elan, ima po znanih težavah v zadnjih letih majhno ekipo, kljub temu pa v Elanu računajo, da se bodo enakovredno borili za katero od medalj. Njihovi glavni aduti bodo slovenski smučarji. Glede na kakovost bosta v igri za medaljo zanesljivo Matjaž Vrhovnik in Mitja Kunc. Elanove barve bosta branila tudi Švedinja Suzane Eckman in Jernej Koblar. "Svetovna prvenstva so tekmovanja, kjer pogosto prihaja do presenečenj in zakaj ne bi bilo tako tudi tokrat," meni vodja Elanove tekmovalne službe Ernest Kovač, ki obžaluje, da za Elan ne tekmuje obolela Nataša Bokal.

Obveznosti SMS do LDS so izpolnjene
26. 01. 2001 00.00
Predsednik Stranke mladih Slovenije (SMS) in direktor vladnega urada za mladino Dominik S. Černjak je na današnji tiskovni konferenci dejal, da so v vladajoči koaliciji stranke, ki so podpisale koalicijsko pogodbo, v opoziciji pa tiste, ki je niso. In Stranka mladih Slovenije (SMS) pogodbe ni podpisala, je poudaril predsednik Stranke mladih.

Spopadi na jugu Srbije
24. 01. 2001 00.00
Iz okolice Velikega Trnovca na jugu Srbije so pozno popoldne poročali o streljanju. Oboroženi albanski uporniki so po poročanju beograjskega radia B-92 začeli obstreljevati položaje srbske policije in jugoslovanske vojske. Jugoslovanski notranji minister Zoran Živković je sporočil, da so albanski uporniki streljali na vojaški tovornjak, ki je prevažal hrano. Po podatkih jugoslovanskega notranjega ministrstva v incidentu ni bil poškodovan noben njihov vojak, ranjena pa naj bi bila dva albanska upornika. Uporniki so streljali tudi na položaje srbskih policistov v vasi Lučane in na cesti med Bujanovcem in Velikim Trnovcem.

Carla Del Ponte v Beogradu
23. 01. 2001 00.00
Glavna tožilka haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije Carla Del Ponte je danes prispela na svoj prvi obisk v Beograd, kjer se bo predvidoma ob 17. uri srečala z jugoslovanskim predsednikom Vojislavom Koštunico, po pogovorih pa je predvidena tudi izjava za javnost.

Kučan končal posvetovanja
16. 01. 2001 00.00
Predsednik države Milan Kučan se je z vodji poslanskih skupin parlamentarnih strank posvetoval o izboru kandidatov za sodnika Evropskega sodišča za človekove pravice. Kandidatov je pet, in sicer Silvo Devetak, Peter Jambrek, Arne Mavčič, Anton Perenič in Boštjan M. Zupančič. Predsednik države mora državnemu zboru do jutri predlagati najmanj tri kandidate, ki pa morajo vsak posamično dobiti večino.

Drnovšek bo obiskal sosede
15. 01. 2001 00.00
Premier Janez Drnovšek je v izjavi, ki so jo objavili na spletni strani vlade, napovedal, da se namerava v naslednjem mesecu sestati s predsedniki vlad vseh sosednjih držav. Pojasnil je, da bodo srečanja usmerjena v utrjevanje dobrososedskih odnosov in v reševanje odprtih vprašanj, med katerimi jih je največ v odnosih s Hrvaško. Drnovšek meni, da ta vprašanja izhajajo iz preteklosti, iz skupnega življenja v nekdanji SFRJ, medtem ko so tekoči odnosi razmeroma dobri in sta jih državi urejali v številnih dvostranskih sporazumih podpisanih v zadnjih letih. Glede na to, da je sedaj politični položaj v obeh državah stabilen in ob dejstvu, da obe vladi izražata interes za urejanje odprtih vprašanj, se po mnenju Drnovška ponuja resna priložnost, da državi napravita črto nad preteklostjo in se usmerita v evropsko prihodnost.

Clinton oddal zadnje poročilo
13. 01. 2001 00.00
Ameriški predsednik Bill Clinton je kongresu podal svoje zadnje gospodarsko poročilo in ob tem opozoril, da bodo velike davčne olajšave, ki jih načrtuje njegov naslednik George Bush, skupaj z večjo porabo, ogrozile nadaljevanje najdaljšega obdobja gospodarske rasti v ameriški zgodovini. Clinton se je pohvalil, da so ZDA pod njegovim vodstvom dosegle neprimerljiv gospodarski napredek. Omenil je 22 milijonov novih delovnih mest in najnižjo stopnjo brezposelnosti v zadnjih nekaj desetletjih, ki se v zadnjih mesecih giblje okrog 4 odstotkov.

Prva seja novega upravnega odbora SOD
12. 01. 2001 00.00
Novi upravni odbor Slovenske odškodninske družbe (SOD), ki ga je decembra imenovala slovenska vlada, se je na današnji prvi seji seznanil z dosedanjim in nadaljnjim poslovanjem družbe. Ob tem je ocenil, da je zaradi pomena solventnosti poslovanja in za zagotavljanje izpolnjevanja zakonskih obveznosti SOD potrebno zagotoviti pogoje za delovanje družbe kot finančne organizacije. Zato je upravni odbor SOD sprejel sklep, da direktor družbe Anton Končnik pripravi za nadaljnjo razpravo na upravnem odboru in na skupščini predlog aktivnosti in ukrepov za zagotovitev izpolnjevanja obveznosti SOD tudi v prihodnje.

Predstavniki ITF in SPEM pri Kučanu
12. 01. 2001 00.00
Predsednik republike Milan Kučan je danes sprejel predstavnike mednarodnega sklada za razminiranje in pomoč žrtvam min (ITF), republiškega inštituta za rehabilitacijo in komunikacijske skupine SPEM, ki so lani prejeli nagrade treh mednarodnih ustanov za izjemne dosežke pri skrbi za žrtve vojn. "V mednarodnem skladu za razminiranje je Slovenija združila znanje, sposobnost, skupno voljo, spoštljivost, humanizem in solidarnost. Zmoremo skupaj, kadar to tudi hočemo. To smo si dokazali ob osamosvojitvi, to si dokazujemo vedno znova, tudi ob tem projektu. Znamo biti odlični, vrhunski. V odličnosti je priložnost za Slovenijo," je v nagovoru poudaril predsednik Kučan.

Hrvaška vlada o strategiji pogajanj
10. 01. 2001 00.00
Hrvaška vlada naj bi jutri na zaprtem delu svoje redne seje razpravljala o strategiji pogajanj s Slovenijo, poročajo danes hrvaški mediji. To razpravo je sicer že prejšnji teden na zadnji seji vlade napovedal hrvaški zunanji minister Tonino Picula. Hrvaška stran bo slovenski predlagala, da se o vrsti nerešenih vprašanj ne bi pogajali v paketu, pač pa posamič, je za novinarje danes izjavil Picula. Picula je še dejal, da bo Sloveniji predlagal reševanje najprej lažjih in šele potem težjih vprašanj.

Izjava Komisije Pravičnost in mir
08. 01. 2001 00.00
Komisija Pravičnost in mir pri Slovenski škofovski konferenci je pripravila posebno izjavo oziroma "apel javnosti" proti izkoriščanju zaposlenih in za zaščito družine, v kateri med drugim ugotavlja, da so v Sloveniji razmere pri zaposlovanju žensk in varstvu materinstva ter družinskega življenja zaskrbljujoče. Pri tem komisija posebej opozarja na problem podaljševanja delovnega časa v nekaterih dejavnostih, zlasti v trgovini, kjer med zaposlenimi prevladujejo ženske.

Srečanje Arafata in Clintona
02. 01. 2001 00.00
Popoldne je v Washington prispel palestinski vodja Jaser Arafat, ki se bo drevi srečal z ameriškim predsednikom Billom Clintonom, od katerega bo zahteval dodatna pojasnila glede predloga za rešitev bližnjevzhodne krize. Clinton, ki je novoletne praznike preživel z družino v Camp Davidu, se je s helikopterjem že vrnil v Washington. Arafat ob prihodu na vojaško letališče blizu Washingtona ni dal izjave.

Letos boljši odnosi s Hrvaško
02. 01. 2001 00.00
Potem ko v minulem letu pri reševanju odprtih vprašanj med Slovenijo in Hrvaško ni prišlo do napredka kljub številnim izjavam politikov obeh držav o njihovi rešljivosti, naj bi po napovedih Ljubljane v odnosih med državama leta 2001 nastopili boljši časi. Zunanji minister Dimitrij Rupel je ob izteku minulega leta ureditev odnosov s Hrvaško izpostavil kot eno od prednostnih nalog vlade in menil, da je odprta vprašanja moč rešiti v nekaj mesecih. Napovedano je srečanje notranjih ministrov, vendar o datumu še ni govora.

Reševanje zaostankov in sprejem zakonodaje
30. 12. 2000 00.00
Minister za pravosodje Ivan Bizjak je z delom svojih predhodnikov zadovoljen, saj meni da je harmonizacija naše zakonodaje z evropsko potekala tekoče, začeli pa so se tudi programi za reševanje sodnih zaostankov. Med prednostne naloge svojega ministrovanja uvršča sprejem zakona o lastninskopravnih razmerjih, obligacijskega zakonika, zakona o prekrških, zakona o brezplačni pravni pomoči ter spremembe zakonov o odvetništvu in varstvu osebnih podatkov. Skrajšati želijo čakalne dobe na državni pravniški izpit, v štirih letih pa nameravajo doseči tudi tekočo obravnavo zadev na vseh sodiščih, je dejal Bizjak.

Človeški glas Tetičkovičeve v MGL
29. 12. 2000 00.00
Po dolgem premoru so pri ŠKUC-u obudili profesionalno gledališko dejavnost in tako bodo drevi ob 20. uri na Mali sceni Mestnega gledališča ljubljanskega gostovali s premierno uprizoritvijo monodrame Jeana M. Cocteauja z naslovom Človeški glas (La Voix humaine) pod režisersko taktirko Alena Jelena. V glavni vlogi bo nastopila Alenka Tetičkovič. Besedilo je iz francoščine prevedla Kaja Petre.

Silvestrovanje - priložnost za potovanje
24. 12. 2000 00.00
Silvestrovanje je posebna priložnost tudi za organizatorje potovanj, ki pa letos v primerjavi z lanskim letom beležijo tudi upad povpraševanja. Večje turistične agencije so za letošnje silvestrovanje ponujale tudi dražja potovanja v bolj oddaljene kraje, manjše pa večinoma organizirajo potovanja v evropske prestolnice, na hrvaško obalo ter tudi po Sloveniji. Amsterdam je bila lani najbolj zaželena destinacija za silvestrovanje mladih, letos pa ga je zamenjala Budimpešta, ki za malo denarja ponuja razmeroma pestro silvestrovanje.

Neuspešna vojaška pogajanja
21. 12. 2000 00.00
V kraju Panmunjon so se danes neuspešno končala vojaška pogajanja med Severno in Južno Korejo. Severnokorejski vojaški predstavniki so se namreč spotaknili ob dokument južnokorejskega obrambnega ministrstva, ki je Severno Korejo označilo za "glavnega sovražnika" Južne Koreje. Severna Koreja meni, da takšno stališče južne sosede pomeni zavračanje dialoga in željo po prepiranju.

Picula o odnosih s Slovenijo
20. 12. 2000 00.00
Po parlamentarnih volitvah, ki so letos potekale v obeh državah, sta Hrvaška in Slovenija dobili stabilni vladi, ki lahko brez strahu začneta odprto in iskreno reševati vrsto nerešenih vprašanj, ki predolgo obremenjujejo odnose med Zagrebom in Ljubljano, je za hrvaško televizijo ocenil hrvaški zunanji minister Tonino Picula. Picula je bil pozno sinoči skupaj z nekdanjima hrvaškima zunanjima ministroma Matejem Granićem in Zvonimirjem Šeparovićem ter nekdanjim hrvaškim veleposlanikom v Ljubljani Ivico Maštrukom gost v oddaji Forum, posvečeni hrvaški zunanji politiki in odnosom s sosednjimi državami.

Beblerjeva ni dobila podpore
19. 12. 2000 00.00
Državni zbor ni podprl predloga predsednika države Milana Kučana, ki je za varuhinjo človekovih pravic predlagal Darjo Lavtižar - Bebler. Beblerjeva je dobila 57 glasov, proti je bilo 23 poslancev, za izvolitev pa bi potrebovala 60 glasov.

Okrogla miza o Slovencih in plebiscitu
19. 12. 2000 00.00
V Muzeju novejše zgodovine v Ljubljani so ob okroglih obletnicah koroškega plebiscita (1920) ter plebiscita o samostojnosti Slovenije (1990) pripravili okroglo mizo o Slovencih in plebiscitu. Pri prvem po mnenju akademika Janka Pleterskega ni šlo za izražanje narodove samoodločbe, ampak je bil, podobno kot sicer plebisciti v tistem obdobju, prej sredstvo mednarodne diplomacije za rešitev spornega vprašanja o meji na dotičnem območju. Je pa na koroškem plebiscitu šlo za vprašanje narodne rešitve, na plebiscitu o samostojnosti Slovenije pa je bila dilema drugačna, meni Pleterski. Dr. Tine Hribar je poudaril, da so se akterji v času osamosvajanja Slovenije namesto za termin referendum odločili za plebiscit prav zato, ker je šlo za "biti ali ne biti naroda", prof. Ivan Kristan pa je poudaril, da je bilo pomembno predvsem vprašanje samoodločbe in državnosti. Prispevke z okrogle mize - sodelovala sta tudi Božo Repe s Filozofske fakultete v Ljubljani in muzejska svetovalka v Muzeju novejše zgodovine Nataša Urbanc - bodo prihodnje leto objavili v posebni publikaciji.

Silvestrska ponudba v Ljubljani
18. 12. 2000 00.00
Božično-novoletni prazniki so vsak dan bližje. Nanje nas opozarjajo okrašene ulice in trgovine, nakupovalna mrzlica in praznična glasba. Tisti, ki bodo novo leto pričakali v ljubljanskih hotelih, so se za to morali odločiti že pred časom, saj so prosta mesta za silvestrovo začeli prodajati že v začetku decembra, zanimanje pa je zelo veliko. Med tujimi gosti v ljubljanskih hotelih prevladujejo Italijani, ki so med drugim popolnoma zakupili silvestrovanje v hotelu Austrotel, največ pa bodo za silvestrovanje odšteli gostje hotela Lev Inter-Continental, in sicer 35.000 tolarjev. Pet tisoč tolarjev manj pa bodo za zadnjo zabavo v tem letu plačali tudi gostje gostilne As v središču Ljubljane. Le v hotelu Park ne sprejemajo rezervacij za zadnjo noč v letu, zato lahko k njim odidejo tudi tisti, ki se bodo za takšno silvestrovanje odločili zadnji hip.

Razveljavili del zakona o dedovanju
15. 12. 2000 00.00
Ustavno sodišče je razveljavilo zakon o dedovanju (ZD) v delu, ki se nanaša na dedovanje družbene skupnosti po zapustniku, ki je prejemal socialno pomoč. Ustavno sodišče meni, da je določilo, po katerem ob smrti zapustnika del zapuščine v vrednosti prejete pomoči postane družbena lastnina, nesorazmerno interesu, ki ga varuje, saj je možno varstvo pravic dajalca pomoči zagotoviti tudi na blažji način.

Razvozljali celoten genetski zapis
14. 12. 2000 00.00
Znanstveniki so prvič dekodirali celoten genetski zapis neke rastline in tako postavili mejnik v genetiki, ki bo pospešil možnosti za gojenje boljših pridelkov, pa tudi možnosti za odkrivanje zdravil nove dobe. Celoten genetski zapis rastline z latinskim imenom Arabidopsis thaliana, ki sodi med kreše, je razvozljala skupina mednarodnih raziskovalcev. Evropski koordator projekta, vrednega 70 milijonov dolarjev, Mike Bevan je dejal, da od tega trenutka dalje znanost o rastlinah in genetika ne bosta nikoli več isti. Bevan je še dodal, da so v tej majhni rastlini, ki skriva veliko presenečenj za znanost, odkrili 26.000 genov. Znanstveniki so ob tem odkrili, da je okoli 100 genov rastline povezanih z človeškimi geni, ki so udeleženi pri dedovanju bolezni, kot so gluhost, slepota in rak. Trenutno poznajo "naloge" le za 10 odstotkov genov rastline.

Konferenca ZN o organiziranem kriminalu
12. 12. 2000 00.00
Na štiridnevni konferenci v organizaciji Združenih narodov, ki se je danes začela v Palermu, je v prvem delu konference, ki se je začela z minuto tišine v spomin na žrtve mafije, spregovoril tudi italijanski predsednik Carlo Azeglio Ciampi, ki je opozoril, da novi dosežki tehnologije ne bi smeli služiti kriminalnim namenom, zato je treba sprejeti ustrezne zakone in varnostne ukrepe. Italijanski pravosodni minister Piero Fassino je poudaril, da je Palermo simbol boja državnih organov proti mafiji in napovedal, da bodo 25 odstotkov sredstev, ki bodo na podlagi nove konvencije zaplenjena podjetjem in združbam, ki se ukvarjajo z mednarodnim kriminalom, namenili ZN.

Rupel pisal Piculi
11. 12. 2000 00.00
Zunanji minister Dimitrij Rupel je ob koncu tedna pisal hrvaškemu kolegu Toninu Piculi, v katerem je izrazil prepričanje, da je treba nadaljevati dialog med državama tam, kjer se je končal ob obisku hrvaškega predsednika Stipeta Mesića v Sloveniji spomladi letos.

Šestdeset let Nika Grafenauerja
05. 12. 2000 00.00
Ob šestdesetem rojstnem dnevu Nika Grafenauerja sta pri založbi Mladinska knjiga izšli antologiji njegove poezije, kjer je kot urednik otroške literature preživel več kot dve desetletji svojega plodnega urednikovanja, ki ga tačas nadaljuje v založništvu Nove revije. Grafenauer kot vsestranski umetnik pesni, piše kritike in eseje, prevaja najzahtevnejše avtorje, zlasti iz nemškega kulturnega kroga, urednikuje - sprva pri Tribuni in Problemih, nazadnje pri Novi reviji, ki jo je, kot meni urednik v MK Aleksander Zorn, spremenil v "žarišče posebne razumniške inteligence, kakršne na Slovenskem skorajda, ali pa sploh ni bilo" v zadnjih petdesetih letih. Grafenuaer piše tako za odrasle kot pesmi in pravljice za mladino. Aleksander Zorn kolego Grafenauerja uvršča med najboljše, pa tudi najbolj izvirne in samosvoje slovenske mladinske avtorje, "modernista najvišje lege", eksistencialista po čutenju, hermetičnega v izrazu, v poeziji arhitektonsko čistega in likovno nazornega, obenem pa neprevedljivega pisca.