ob meni

Počastitev spomina na izumitelja

01. 11. 2000 00.00

Cerkvica svetega Lovrenca v bližini angleškega kraja Doncaster je počastila spomin na Thomasa Crapperja, izumitelja straniščnega splakovalnika iz 19. stoletja.

ZRJ zaprosila za sprejem v ZN

30. 10. 2000 00.00

Jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica je kot gost osrednjega dnevnika Televizije Srbija poudaril, da ZR Jugoslavija obstaja, da jo je mednarodna skupnost ob njenem nastanku leta 1992

Nizek priliv tujih investicij

29. 10. 2000 00.00

Priliv tujih neposrednih investicij (TNI) v Slovenijo je že nekaj let na nizki ravni. Po mnenju domačih in tujih strokovnjakov glavno oviro za tuje investicije predstavlja neprijazno poslovno okolje in z njim povezane administrativne ovire. Direktor Urada za gospodarsko promocijo in tuje investicije Matej Kovač meni, da lahko Slovenija svoj ugled na področju TNI spremeni z bolj ofenzivno in transparentno privatizacijo, odpravo ovir za investicije, kar pomeni predvsem povečati ponudbo stavbnih zemljišč za industrijo, ter vzpostavitev verodostojnega sistema nepovratnih vzpodbud za TNI. Ob tem ocenjuje, če bo država ustrezno ukrepala, da se bo priliv TNI ob vstopu Slovenije v EU najverjetneje povečal in se s slabega enega odstotka bruto domačega proizvoda povzpel na tri odstotke.

Janez Potočnik o raziskavi Eurobarometer

27. 10. 2000 00.00

Rezultati ankete Eurobarometer so pričakovani in podobni rezultatom dosedanjih anket, je v današnji izjavi ocenil vodja slovenskih pogajalcev za EU in v. d. službe vlade za evropske zadeve Janez Potočnik. Kot je pojasnil, je Slovenija majhna in mlada država, slabo razpoznavna na evropskem zemljevidu, ki jo veliko ljudi v tujini še vedno pogosto zamenjuje s Slovaško ali pa jo uvršča v krog držav bivše Jugoslavije, ki so bile vključene v vojne grozote. Po njegovem mnenju bi članstvo Slovenije v EU močno pripomoglo k izboljšanju predstave o Sloveniji. Potočnik je ob tem poudaril, da je slika o Sloveniji v državnih administracijah vseh držav članic povsem drugačna kot med naključno izbranimi državljani, ki jih raziskava zajema, saj te po njegovih besedah natančno spremljajo in tudi cenijo naše dosežke, vse pa se tudi strinjajo, da Slovenija prav gotovo sodi v prvi krog širitve EU. Pojasnil je še, da je sprememba predstave o naši državi zahtevna naloga, ki je ni mogoče uresničiti preko noči. Problem v Sloveniji ni neznan, meni Potočnik. Z njim in njegovo razširitvijo se v Sloveniji na strokovni ravni ukvarja urad vlade za informiranje, v zadnjem času pa so se z njim začele intenzivno ukvarjati tudi ustrezne institucije v EU, je v zvezi z rezultati raziskave Eurobarometer še povedal Potočnik. Včeraj objavljena redna polletna javnomnenjska raziskava o odnosu unijinih državljanov do EU Eurobarometer je znova pokazala, da slovensko članstvo v uniji med prebivalci petnajsterice uživa nizko podporo. Slovenija si med trinajstimi kandidatkami po podpori deli predzadnje mesto z Romunijo, za njima je le Turčija. Članstvo Slovenije je podprlo 34 odstotkov vprašanih, toliko kot članstvo Romunije, nasprotovalo pa mu je 40 odstotkov vprašanih, za dva odstotka manj kot romunskemu.

SEG opozarja na negativne vplive letalskega prometa na okolje

27. 10. 2000 00.00

Slovensko ekološko gibanje (SEG) se pridružuje tradicionalni mednarodni akciji Prava cena za letalski promet - nebo ima svoje omejitve, s katero želijo strokovne in nevladne okoljske organizacije iz 18 evropskih držav, Združenih države Amerike, Japonske in Avstralije opozoriti na vse večje negativne vplive letalskega prometa na okolje. Akcijo, ki bo potekala 29. in 30. oktobra, vodi okoljska organizacija Milieu Detensie z Nizozemske. Ob letošnji akciji SEG opozarja slovensko vlado in pristojna ministrstva na okoljske probleme, ki jih povzroča letalski promet v Sloveniji, sporočajo iz SEG. SEG opozarja, da lahko letalskemu prometu, kljub vsem tehnološkim izboljšavam, pripišemo velik del onesnaženega zraka in prisotnosti ogljikovega dioksida v zraku. Izgorevanje kerozina v veliki meri povzroča nastanek tople grede in zmanjševanje ozonske plasti ter s tem naraščanje zemeljske temperature in posledično klimatske spremembe. Problem letalstva pa je tudi hrup kot oblika onesnaževanja. Vlado in pristojna ministrstva SEG opozarja, da se mora na območju Triglavskega narodnega parka in drugih razglašenih krajinskih parkih in zavarovanih območjih Slovenije omejiti ali celo prepovedati nekatere letalske oz. helikoptrske polete za komercialne, športne in turistične namene. Hkrati pa opozarja tudi na hrup in pogostnost letalskega koridorja čez slovensko ozemlje na območju Prekmurja, in sicer na relaciji Lendava-Bogojina-Puconci-Avstrija. Koridor poteka preko bodočega krajinskega parka treh dežel Goričko, zato SEG meni, da bo prevelika pogostnost letal ovirala razvoj ekoturizma in biokmetovanja na tem območju.

Odločilna bo volilna udeležba

26. 10. 2000 00.00

Manj kot dva tedna pred ameriškimi volitvami sta kandidata demokratov in republikancev Al Gore in George W. Bush tesno izenačena, čeprav v tej najtesnejši predsedniški tekmi po letu 1960 zadnje javnomnenjske raziskave kažejo nekoliko bolje Bushu. Kot sta na današnji videokonferenci poudarila politični svetovalec demokratov Gary Nordlinger in politična svetovalka republikancev Ann Stone, bo o zmagi odločala volilna udeležba. Nordlinger je sicer izrazil prepričanje, da bo na volitvah zmagal Bush.

Riess-Passer za referendum glede širitve EU

22. 10. 2000 00.00

Namestnica avstrijskega kanclerja Susanne Riess-Passer se je danes na avstrijski televiziji ORF izrekla za izvedbo referenduma o širitvi Evropske unije. Po mnenju Riess-Passerjeve bi morali imeti državljani možnost soodločanja glede prihodnosti EU. Z referendumom pa bi si lahko znova pridobili izgubljeno zaupanje državljanov v EU, je še menila namestnica kanclerja. Doslej so se velike odločitve v EU sprejemale mimo njenih državljanov, meni Riess-Passerjeva. Zato bi bilo potrebno upoštevati tudi mnenje ljudi, in sicer ne samo v Avstriji, ampak v vseh članicah unije. Riess-Passerjeva se je zavzela za širitev EU, vendar ob tem, da se izpolnijo določeni pogoji. To stališče vsebuje tudi koalicijski sporazum obeh vladajočih strank v Avstriji, svobodnjakov (FPÖ) in ljudske stranke (ÖVP).

Clinton pripotoval v Egipt

16. 10. 2000 00.00

Ameriški predsednik Bill Clinton je skupaj z državno sekretarko Madeleine Albright že

Kučan, Bajuk in Podobnik o volitvah

15. 10. 2000 00.00

Predsednik republike Milan Kučan, ki je zjutraj volil na volišču v petem volilnem okraju tretje volilne enote v Murglah v Ljubljani, meni, da bodo ljudje dovolj trezni in bodo svoje glasove zaupali tistim, ki lahko zagotovijo, da se bo ustvarjalna energija Slovencev usmerila v razvoj, blaginjo za vse, spoštovanje in dostojanstvo za vsakogar, in ki bodo sposobni utrditi ugled države v mednarodnem življenju. Na vprašanje, kako komentira nekatere očitke, da se je vmešal v dnevno politiko in vključil v predvolilni boj, je predsednik Kučan odgovoril, da to niso očitki, ampak je to volilni boj tistih, ki so v volilni tekmi. Njemu pa seveda ostane, da na nepravilnosti, ki jih po njegovi sodbi počnejo različni organi in posamezniki v tej državi, opozarja ljudi, da bo njihova sodba lahko objektivnejša. "Zmagajo pač tisti, ki jim ljudje v večji meri zaupajo in to ne pomeni, da nimamo demokracije, ampak da jo imamo," je zaključil predsednik republike Milan Kučan.

Nagca skušala zavzeti sinagogo

04. 10. 2000 00.00

Nemška policija je imela ob praznovanju judovskega novega leta precej nenavadno nalogo - izpred sinagoge v Berlinu je morala odgnati dva nagca, ki sta skušala vdreti v svetišče prav med verskim obredom. Posrečilo se jima je prebiti policijsko stražo okrog poslopja, tik pred vhodom pa so ju ustavili uslužbenci v sinanogi, ki so bili opremljeni s solzilcem. Vodja judovske skupnosti v Berlinu Andreas Nachama je akcijo označil za vandalistično dejanje. Storilca sta bil po njegovem mnenju obritoglavca, saj so ju prepoznali po zanje značilnih gojzarjih. Medtem pa policija meni, da ni šlo za dejanje skrajnih desničarjev, ampak "le" opitih objestnežev. Možje v modrem namreč niso opazili, da bi nagca nosila gojzarje.

Končani sedmi dnevi slovenske uprave

30. 09. 2000 00.00

V Portorožu so se končali sedmi dnevi slovenske uprave. Temi letošnjega posveta sta bili Spremembe v sistemu javnih uslužbencev ter Raba in urejanje prostora v slovenskih občinah. V sklepnem delu strokovnega simpozija zaposlenih v javni in poslovni upravi so prišli do sklepa, da je potrebna reforma uslužbeniškega sistema s spremembami zakona o javnih uslužbencih ob hkratni spremembi sistema plač in da je nujno potrebna analiza obstoječega stanja plač. Državni sekretar v ministrstvu za notranje zadeve Gregor Virant je predstavil optimistični razvoj dogodkov, da bi hkrati oblikovali tako zakon o javnih uslužbencih kot celovit zakon, ki bi urejal plače v javnem sektorju. Vendar bi bile tudi manj optimistične rešitve še ugodne, tudi če bi plačno reformo izvajali s spremembami sistema plač v elementih zakona, meni Virant. Na lokalni ravni pa bi z decentralizacijo bile pristojnosti razdeljene na različne ravni oblasti, tudi na občine, kjer je nujno izboljšanje kakovosti in učinkovitosti lokalnih javnih služb.

Slovenija podpira odločitev srbskega naroda

30. 09. 2000 00.00

Slovenija se pridružuje izjavam in podpori EU srbskemu narodu ob njegovi zgodovinski odločitvi na predsedniških in parlamentarnih volitvah preteklo nedeljo, so danes sporočili z zunanjega ministrstva. Slovenija meni, da bo ta odločitev vodila v novo, demokratično in sodobno ZRJ.

SBC in BellSouth dobila zeleno luč za združitev

30. 09. 2000 00.00

Ameriški komisija za telekomunikacije je konec tedna prižgala zeleno luč za združitev dveh ameriških operaterjev mobilne telefonije SBC Communications in BellSouth. Omenjeni podjetji bosta z združitvijo postali drugi največji ameriški operater mobilne telefonije.

Odzivi mednarodne skupnosti na volitve v ZRJ

26. 09. 2000 00.00

Ameriška administracija se je doslej vzdržala daljših komentarjev na povolilno dogajanje v ZR Jugoslaviji, medtem pa sta oba domova ameriškega kongresa potrdila predlog zakona o finančni pomoči opozicijskim skupinam oziroma pomoč pri razvoju demokracije v Srbiji in Črni Gori, ki v letu 2000 znaša okrog 50 milijonov ameriških dolarjev.

IMF napoveduje rast svetovnega gospodarstva

20. 09. 2000 00.00

Mednarodni denarni sklad (IMF) v svojem letnem poročilu napoveduje, da bo svetovno gospodarstvo letos doseglo 4,7-odstotno gospodarsko rast, kar je za 0,5 odstotka več, kot so napovedali maja letos. Zasluge za izboljšano napoved gredo trajni gospodarski rasti Združenih držav Amerike, okrepljeni evropski gospodarski rasti ter okrevajočemu japonskemu gospodarstvu. Če se bodo napovedi IMF uresničile, bo to najvišja gospodarska rast po letu 1988. IMF napoveduje, da naj bi razmere v svetovnem gospodarstvu ostale takšne tudi naslednje leto. Letno poročilo je IMF objavil ob začetku rednega letnega srečanjem IMF in Svetovne banke, ki se ga bodo konec tedna v Pragi udeležili predsedniki vlad, finančni ministri in guvernerji centralnih bank iz 182 držav.

ŠOU obsoja vlado RS

19. 09. 2000 00.00

Uprava Študentske organizacije Univerze v Ljubljani strogo obsoja potezo vlade Republike Slovenije, ki je obljubila brezplačno uporabo in dostop do interneta vsem udeležencem v procesu izobraževanja. ŠOU v Ljubljani meni, da je ta poteza zavajajoča.

Nemci proti brezposelnosti starejših

18. 09. 2000 00.00

V Nemčiji bo ob koncu prihodnjega leta število brezposelnih manjše za 300.000, torej jih bo še 3,6 milijona, je za nek nemški radio dejal predsednik zveznega urada za delo Bernhard Jagoda. Ob tem je izrazil zaskrbljenost zaradi visoke stopnje brezposelnosti med starejšimi od 50 let, saj trenutno v Nemčiji išče delo 821.000 ljudi, starejših od 55 let.

Proti obveznemu prispevku ob vpisu

13. 09. 2000 00.00

Študentska organizacija Univerze (ŠOU) v Ljubljani se pridružuje stališču stanovske organizacije v Mariboru, ki nasprotuje plačevanju prispevkov v višini 2500 tolarjev ob vpisu za izvajanje interesnih dejavnosti študentskega sveta Univerze v Mariboru. ŠOU v Ljubljani meni, da je obvezen prispevek, ki ga je junija na predlog študentskega sveta potrdil upravni odbor Univerze v Mariboru, nezakonit.

Slovenija se bo pogajala o programu Sapard

12. 09. 2000 00.00

Slovenska delegacija pod vodstvom državnega sekretarja na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP) Franca Buta bo na jutrišnjem zasedanju Stalnega odbora za podeželje in agrarne strukture Evropske komisije v Bruslju predstavila slovenski sedemletni program razvoja podeželja. Slovenski program razvoja podeželja vsebuje štiri prednostna področja sofinanciranja: investicije na kmetijo, lokalno infrastrukturo, prestrukturiranje živilsko predelovalne industrije in ekonomsko diverzifikacijo na podeželju. Če bo slovenski program potrjen, bo Slovenija korak bližje k črpanju predpristopne pomoči EU iz programa Sapard.

Dobitnik kristala Vilenice Istvan Voeroes

09. 09. 2000 00.00

Dvorišče gradu v Štanjelu je bilo opoldne prizorišče tradicionalne literarne matineje v okviru vileniških prireditev in podelitve kristala Vilenice, ki kot priznanje kolegov - pesnikov za najboljši prispevek v zborniku velja za "malo vileniško nagrado". Dobitnik kristala je madžarski pesnik in prevajalec iz češčine Istvan Voeroes (1964), od konca 80. let naprej avtor petih pomembnejših zbirk, tudi pisec kratkih zgodb in esejev. Štanjelska matineja je bila tudi priložnost za predstavitev slovenskega prevoda romana Najožja domovina, dela lanskoletne nagrajenke Vilenice Erice Pedretti. Knjigo v prevodu Anje Uršič je izdala Cankarjeva založba.

Poročilo modrecev Chiracu

08. 09. 2000 00.00

Trije modreci Evropske unije predlagajo odpravo sankcij 14 članic EU proti Avstriji. V poročilu naj bi pisalo, da je "diplomatska osamitev Avstrije kontraproduktivna, zato je potrebno sankcije odpraviti. Kazenski ukrepi so v Avstriji sprožili celo nacionalistične občutke, predvsem zato, ker so jih avstrijski državljani v nekaterih primerih napačno razumeli kot sankcije proti njim". Francoske oblasti so sporočile, da se prizadevajo za posvetovanje s trinajstimi partnericami EU, s katerimi bi skupaj preučili zaključke poročila treh modrecev v zvezi s sankcijami proti Avstriji. Britanska vlada je poročilo treh modrecev Evropske unije o notranjepolitičnih razmerah v Avstriji preučila, vendar želi o možnih ukrepih razpravljati še z drugimi članicami na ravni EU, je povedala tiskovna predstavnica britanskega zunanjega ministrstva. Luksemburški premier Jean Claude Juncker pa je ob robu neformalnega srečanja finančnih ministrov EU v Versaillesu poudaril, da večina predsednikov držav in vlad 14 držav članic EU, ki so februarja letos proti Avstriji uvedle sankcije, meni, da bi jih morali čim prej odpraviti.

Evro je podcenjen

08. 09. 2000 00.00

Gospodarski položaj v Evropski uniji je z izjemo nekaterih težav odličen, je v pogovoru za madridski El Mundo povedal evropski komisar za gospodarska vprašanja Pedro Solbes Mira. Dodal je, da je evro v primerjavi z dolarjem nedvomno podcenjen.

Marko Polo je resnično obiskal Kitajsko

07. 09. 2000 00.00

Marko Polo je resnično obiskal Kitajsko, pripoved o njegovem potovanju pa ni ponaredek, je potrdil kitajski zgodovinar in profesor na prestižni kitajski univerzi v Pekingu Dang Baohai. Zgodovinar ocenjuje, da trije deli "Knjige čudes", ki jih je ob koncu svojega življenja napisal Marko Polo dokazujejo, da je znani popotnik dobro poznal Kitajsko.

Potujoči labirint 2000

02. 09. 2000 00.00

Na pot po Sloveniji bo danes krenil Muzejski vlak, v katerem bo neformalna gledališka skupina Star, ki se že nekaj let ukvarja z raziskovanjem senzorialnega jezika gledališča, predstavila projekt Potujoči labirint. Po zamisli avtorja in režiserja Gabriela E. Hernandeza L., sodelavke Barbare Pie Jenič in še štirih soustvarjalcev je gledališka srčika projekta potovanje gledalcev-obiskovalcev skozi devet vagonov starega vlaka, njihova srečanja z devetimi izzivalci - "prebivalci" labirinta in osebna doživetja, ki jih spodbujajo čutni vtisi v kombinaciji z vsem, kar prinašajo s seboj.

Začenjajo se Kogojevi dnevi 2000

01. 09. 2000 00.00

Z razstavo del

Končna odločitev v rokah Katanca

18. 08. 2000 00.00

Predsednik nogometne zveze Slovenije (NZS) Rudi Zavrl se je danes (petek) po telefonu pogovarjal z Zlatkom Zahovičem. Tema pogovora je bil seveda spor med Zahovičem in selektorjem Katancem, zaradi katerega najboljši slovenski nogometaš ni igral na prijateljski tekmi proti Češki. Kakšnih posebnih novosti pogovor ni prinesel, saj se Zahovič zaenkrat ne namerava opravičiti Katancu. Slednji mora do ponedeljka, 21. avgusta na sedež NZS predložiti seznam igralcev za tekmo s Ferskimi otoki, takrat pa se bo tudi zvedelo, ali Katanec na igralca Valencije še računa ali ne. V razgovoru je Zavrl prenesel Zahoviču sporočilo in stališče selektorja, češ da je v slovenski reprezentanci pred začetkom kvalifikacij za svetovno prvenstvo leta 2002 dobrodošel in vsekakor potreben igralec. Predsednik je ob tej priložnosti Zahoviču svetoval, naj pokliče Katanca in se z njim dogovori o prihajajočih skupnih aktivnostih reprezentance. Nogometaš meni, da selektorja ne namerava klicati, saj to ni storil še pred nobenim

Odprli nov Mercatorjev hipermarket

18. 08. 2000 00.00

V Brežicah, kjer v zadnjih letih zaradi hrvaških kupcev cveti trgovina, je zrasel sedmi Mercatorjev hipermarket v Sloveniji. Poleg Mercatorja, ki zavzema dobro četrtino prodajne površine nakupovalnega centra, je v njem še 40 prodajaln z različnimi izdelki. Tako je Mercator že korak bliže tržno izzivalnemu milijonskemu mestu Zagrebu. Prvi mož Mercatorja, ki napoveduje, da bodo čez tri leta že med 50 največjimi trgovci na svetu, ne skriva teka po mamljivem hrvaškem trgu. Zato bo Mercator že prihodnje leto v Zagrebu odprl dva velika centra. Brežiški hipermarket je tako namenjen predvsem kupcem iz Posavja. Odprtje velikega centra bo nedvomno hud udarec za manjše trgovce, meni Jankovič. Predstavnik konkurenčnega hipermarketa Živila Kranj, ki je v neposredni soseščini "najboljšega soseda" meni, da je na nekaterih področjih boljši ponudnik in se zato konkurence ne boji. Septembra pa se bosta v Mercatorjev sistem vključili še dve trgovini iz prevzetih trgovskih družb, ki sta takorekoč na meji s Hrvaško. Nekateri pa so vendarle mnenja, da bo zlatih časov trgovinskega turizma v Brežicah enkrat konec in se jim zdi gradnja novih trgovskih con ob meji nesmiselna. Že zdaj naj bi se namreč dogajalo, da Slovenci, ki cenovne razmere dobro poznajo, nakupujejo na Hrvaškem, saj dobijo povrnjen enotni 22 odstotni davek na dodano vrednost.

Po 50-letni ločitvi 200 ljudi iz obeh Korej obiskalo sorodnike

16. 08. 2000 00.00

Po več desetletni ločitvi se je 200 ljudi iz obeh Korej danes znova srečalo s svojimi sorodniki in družinami. V južnokorejsko prestolnico Seul je z letalom najprej prispelo 100 Severnokorejcev, potem pa je z istim letalom v Pjongjang poletela še južnokorejska delegacija. Dogovor o izmenjavi sta v luči normalizacije odnosov med državama dosegla voditelja Korej na junijskem srečanju v Pjongjangu. Polet iz Pjongjanga do Seula traja manj kot uro, vendar so prvi potniki na to potovanje čakali kar 50 let. Tako je nek Severnokorejec po dolgih letih ponovno srečal svojega očeta. 200 srečnih izbrancev iz obeh držav, ki so jih za zgodovinsko izmenjavo posebej izbrali, še ni smelo obiskati sorodnikov na njihovih domovih. Kljub temu je bilo dolgo pričakovano snidenje polno čustev in vzhičenosti. V 50 let trajajoči hladni vojni med Korejama so bili vsakršni kontakti med prebivalci obeh držav prepovedani. Tako so mnoge družine ostale na dveh različnih bregovih. Po nekaterih podatkih na snidenje s svojimi sorodniki samo v Južni Koreji čaka več kot 7 milijonov ljudi.

Muslimanski uporniki Indiji grozijo z novimi napadi

14. 08. 2000 00.00

Skupine muslimanskih upornikov so Indiji danes zagrozile, da bodo jutri v indijskem delu Kašmirja, ob dnevu indijske neodvisnosti, izvedle več množičnih napadov. "Izvedli bomo silovite množične napade na vojaške objekte v zasedenem Kašmirju in dan indijske neodvisnosti bo postal dan uničenja," je povedal tiskovni predstavnik gibanja Harkatul Mudžahedin. Predstavnik nekega drugega uporniškega gibanja pa je povedal, da so že izbrali samomorilske napadalce. Oba sta poudarila, da so cilji napadov izključno vojaški objekti.

Preložitev razglasitve palestinske države je možna

13. 08. 2000 00.00

Egiptovski predsednik Hosni Mubarak meni, da bi bilo mogoče preložiti datum razglasitve neodvisne palestinske države 13. septembra. Po besedah Mubaraka obstaja želja po dosegu rešitve, da bi se izognili spopadu med Izraelom in Palestinci, je danes v Kairu dejal Mubarak. Mubarak je tudi izrazil prepričanje, da je mogoče doseči sporazum pred napovedanim datumom razglasitve palestinske države ali pa preložitev tega datuma. Egiptovski predsednik je dal ob tem jasno vedeti, da leži Jeruzalem na arabskih tleh in da bi, kot je pojasnil v intervjuju dan prej, lahko prišlo do izbruha nasilja, če bi se Arabci morali odpovedati zgodovinski zahtevi po Jeruzalemu.