obnova.

Članice EU za zmanjšanje zaščite volka

25. 09. 2024 13.36

Članice EU so podprle zmanjšanje zaščite volka, ki ga je decembra predlagala Evropska komisija, so potrdili v Bruslju. Pred spremembo ustrezne zakonodaje bo moral zmanjšanje zaščite iz strogo zaščitenega v zaščitenega potrditi stalni odbor bernske konvencije. Slovenija naj bi se pri odločanju vzdržala. Znižanje zaščitenega statusa volka po mnenju okoljske organizacije Alpe Adria Green "odpira vrata odstrelu volkov kot lažni rešitvi za problematiko uničevanja živine". V organizaciji so prepričani, da je to v nasprotju z zavezo Evrope za zaščito in obnavljanje biotske raznovrstnosti. Ministrstvo za naravne vire in prostor je medtem potrdilo, da ima Lovska družina Kropa dovoljenje za odstrel po dveh volkov na Jelovici in Pokljuki.

Našli še eno letalsko bombo, deaktivirali naj bi jo čez mesec dni

23. 09. 2024 15.47

Člani Državne enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi so na območju tirov novogoriške železniške postaje pred poslopjem postaje našli še eno 104-kilogramsko angleško letalsko bombo iz časa druge svetovne vojne. Tudi ta ima mehanski vžigalnik, po natančnem pregledu pa so ugotovili, da ni poškodovana in da je v dobrem stanju. Predviden datum evakuacije je 20. oktober 2024.

Ministrstvo poziva k predložitvi dokazil za predplačila za obnovo poškodovanih stanovanj

20. 09. 2024 15.49

Ministrstvo za naravne vire je poslalo 662 pozivov lastnikom v lanskih poplavah poškodovanih stavb, ki so prejeli predplačila za stroške obnove, da predložijo dokazila za dodelitev sredstev. Če se na poziv ne bodo odzvali, bodo morali prejeta sredstva vrniti v državni proračun, so opozorili pristojni.

Pirc Musarjeva evroposlancem zaželela veliko 'pameti in političnega pragmatizma'

20. 09. 2024 19.30

"Veliko razuma, pameti in političnega pragmatizma," je predsednica republike Nataša Pirc Musar na sprejemu v predsedniški palači zaželela slovenskim evroposlancem za čas, ko bodo v Bruslju na sporedu zaslišanja komisarskih kandidatov. Prepričana je, da je resor širitve Evropske unije, ki je Sloveniji pripadel, dober resor. Kaj pa komisarska kandidatka Slovenije? V SDS menijo, da ima Marta Kos razlogov za nervozo več kot dovolj, v Gibanju svoboda pa so prepričani, da na desnici dvome v njeno kandidaturo ustvarjajo, ker jo želijo diskreditirati.

Kosovi resor za širitev, von der Leynova v DZ poslala pismo s pomisleki o Veselu

17. 09. 2024 08.07

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je v Strasbourgu predstavila novo sestavo Evropske komisije, kandidate mora sicer zaslišati še Evropski parlament. Ugibanj, kaj se bo zgodilo s slovensko izbranko ter kako bo von der Leynova izpeljala predstavitev, je torej konec. Marti Kos je namreč dodelila resor za širitev, a ob tem dodala, da postopek potrditve njene kandidature v Sloveniji še poteka. Predsednik vlade Robert Golob je slednje označil za slovensko zgodbo o uspehu. Ursula von der Leyen pa je potrdila tudi, da je Francu Brezniku poslala želeno pismo, v katerem je premierju izrazila pomisleke o Tomažu Veselu. Breznik je v odgovor za sredo sklical sejo pristojnega odbora.

Trenutek resnice za 9 in 11 let stara otroka: 'Ne naslavljajte naju s pravimi imeni'

16. 09. 2024 18.33

Razkritih je bilo nekaj novih podrobnosti iz življenja ruskih vohunov, ki so ju ujeli v Sloveniji in sta bila del izmenjave med Zahodom in Rusijo. Med drugim, da je Joško Kadivnik, šef slovenske obveščevalne službe, v času, ko sta bila zaprta, osebno spremljal dobro počutje njunih otrok, da bi zagotovil, da bi ju to čim manj prizadelo. A šoka, kot pravijo tisti, ki poznajo dinamiko, ki se vzpostavi v takšnih družinah, ni mogoče povsem ublažiti.

Pomoč državam ponudila tudi Slovenija, Karitas začel z zbiranjem pomoči

15. 09. 2024 13.36

Razmere v Srednji Evropi so vse slabše, ciklon Boris pustoši po Romuniji, Češki, Poljski in Avstriji. Poplavljene so ceste, domovi, potrjenih je več smrtnih žrtev, veliko ljudi pa pogrešajo. Slovenska vlada je obljubila takojšen odziv v primeru poziva k pomoči, slovenska Karitas pa je že začela z zbiranjem pomoči.

Umar napoved letošnje gospodarske rasti znižal na 1,5 odstotka

12. 09. 2024 16.26

Urad RS za makroekonomske analize in razvoj je napoved gospodarske rasti za letos znižal z 2,4 odstotka na 1,5 odstotka, napoved za prihodnje leto pa z 2,5 odstotka na 2,4 odstotka. Leta 2026 naj bi rast dosegla 2,6 odstotka, v jesenski napovedi ocenjuje urad. Premier Robert Golob je ob tem poudaril, da gospodarska rast tudi po zadnjih popravkih ostaja dvakrat višja od everskega povprečja.

Izjemno redek model dragocene stare jahte iz Slovenije na Hrvaško: čaka jo popolna obnova

11. 09. 2024 12.01

Na Hrvaškem prah dviga stara jahta, ki so jo iz slovenske Izole prejšnji vikend odvlekli v Bakarac. Gre za 25-metrsko jahto, ki je izredno redek model, na svetu je proizvedenih le nekaj. Nekatere skrbi za varnost. Novi lastniki pa zatrjujejo, da jahta ne predstavlja varnostnega tveganja in da ne gre v uničenje, ampak bodo plovilo v celoti obnovili.

Pospešek popoplavni obnovi: novim kreditnim ugodnostim prižgali zeleno luč

10. 09. 2024 17.38

Poslanci so z 68 glasovi za in brez glasu proti sprejeli novelo zakona o obnovi, s katero želi vlada pospešiti obnovo po lanskih poplavah. Novela zakona širi nabor možnih kreditojemalcev ter podaljšuje veljavnost poroštvene sheme za kredite in ročnost kreditov na največ 25 let.

Kako je bil grad Podčetrtek videti nekoč in kako danes?

30. 08. 2024 16.48

Grad Podčetrtek, eden od srednjeveških draguljev istoimenske občine je ponovno zaživel v polnem sijaju, saj je po več desetletjih propadanja vendarle dočakal slavnostno otvoritev. Z obnovitvenimi deli gradu, ki je zadnjo večjo prenovo doživel davnega leta 1874, je občina začela leta 2020, po tem, ko ga je za 150 tisočakov odkupila kar na Bolhi. Naša kamera je bila v gradu že leta 2017, ko so po grajskih hodnikih še taborile miši. Pa tudi danes, ko je grad postal stičišče zgodovine in modernosti.

Stekla bo obnova dolenjske avtoceste med Bičem in Trebnjim

20. 08. 2024 15.28

V sredo bo stekla obnova vozišča dolenjske avtoceste med priključkoma Bič in Trebnje zahod. V prvi fazi del, ki bo trajala predvidoma do sredine septembra, bo promet tako proti Ljubljani kot proti Novemu mestu potekal po dveh zoženih pasovih, so sporočili z Darsa.

Nadaljujejo se pogovori o cenitvah objektov za odstranitev v Ljubnem ob Savinji

15. 08. 2024 09.56

Vodja vladne službe za obnovo po poplavah in plazovih Boštjan Šefic in državni sekretar v kabinetu predsednika vlade Jure Leben v teh dneh z lastniki objektov za odstranitev v Ljubnem ob Savinji nadaljujeta pogovore o cenitvah. Predstavila sta 26 cenitvenih poročil, velika večina lastnikov se je s cenitvami strinjala, so sporočili z Ukoma.

V Ljubljani za vsaj dva tedna zaprto križišče Linhartove, Vojkove in Železne ceste

15. 08. 2024 09.31

Od ponedeljka do predvidoma 2. septembra bo v sklopu celovite rekonstrukcije Linhartove ceste v Ljubljani, poleg že obstoječe popolne zapore te mestne prometnice med križiščema z Vojkovo in Železno cesto ter s Topniško ulico, vzpostavljena še popolna zapora križišča Linhartove, Vojkove in Železne ceste.

V drugem četrtletju občutna umiritev gospodarske rasti

14. 08. 2024 11.33

Gospodarska rast se je v drugem letošnjem četrtletju občutno umirila. Po 2,1-odstotni rasti v prvem trimesečju se je bruto domači proizvod med aprilom in junijem medletno realno okrepil za 0,7 odstotka. Rast je znižal negativni zunanjetrgovinski saldo. V prvem polletju skupaj je bila gospodarska rast 1,4-odstotna.

Zapore in nadomestni prevozi: na železnicah vzdrževalna dela

12. 08. 2024 11.54

Tudi v poletnih dneh se nadaljujejo vzdrževalna dela na železniškem omrežju. Ta že potekajo ali bodo v naslednjih dneh potekala tako na gorenjski, primorski in zasavski progi ter na nekaterih regionalnih povezavah. Najbolj dolgotrajna bo popolna zapora gorenjske proge med Ljubljano in Kranjem v obdobju med 19. avgustom in 1. septembrom.

Najemnina 'samo' 280 evrov: ni ogrevanja, pušča streha, hiša je 'za silo' bivalna

12. 08. 2024 09.43

Razmere na slovenskem nepremičninskem trgu niso nič kaj naklonjene mladim, ki iščejo prvo streho nad glavo. In ob pomanjkanju nepremičnin na najbolj zaželenih lokacijah se občasno pojavijo oglasi, ki dvignejo veliko prahu. Ker po mnenju marsikoga sodijo v kategorijo "bizarno". Bi se v zameno za nizko najemnino lotili prenove objekta v slabem stanju?

Poplave: 'V trenutku, ko se zaveš, kaj si izgubil, potrebuješ luč'

11. 08. 2024 19.38

Ena od družin, ki se ji je življenje pred dobrim letom postavilo na glavo, je tudi tričlanska družina iz okolice Kamnika. Nenadoma so se zaslišale sirene, dobrih 10 minut pozneje pa jim je voda poplavila stanovanje, ki so ga ravno prenovili za prihod dojenčka. Kot je povedala 37-letna mamica, so neizmerno hvaležni za pomoč humanitarnih organizacij. "Ker v trenutku, ko se zaveš, kaj si izgubil, res potrebuješ neko luč, ki ti posveti na temni poti," se je izpovedala.

Seznam hiš za rušenje: bile so na njem, zdaj jih ni več

06. 08. 2024 19.54

Po začetnem šoku, da bodo avgusta lani poplavljene hiše vendarle ostale, država jih je namreč 85 umaknila s seznama za rušenje, se prebivalci Gornjega Grada v Savinjski dolini sprašujejo, na kakšni strokovni podlagi je vlada sprejela takšno odločitev. V vasici Zgornji Dol je takšnih kar devet hiš. Krajani so skoraj eno leto živeli v nemogočih razmerah in niso obnavljali, ker so verjeli, da se bodo selili drugam. Državna tehnična pisarna s skupino strokovnjakov za vode je sicer prav danes obiskala prve objekte, ki so bili s seznama za rušenje odstranjeni. Zanje namreč iščejo individualne varnostne rešitve.

V občini Gorenja vas - Poljane še čakajo na 20 milijonov za popoplavno sanacijo

06. 08. 2024 18.55

33 milijonov škode, poškodovanih 40 kilometrov cest, uničenih 60 mostov. Ne voda, največjo škodo so 4. avgusta lani v občini Gorenja vas - Poljane povzročali plazovi. Sprožilo se jih je kar 220. In kakšno je stanje leto dni kasneje? Po vsej občini so posejana gradbišča, pravi župan, vse ceste so, vsaj zasilno, prevozne. Mostove pa obnavljajo in gradijo višje in bolj odporne proti deroči vodi. Sanacija bo končana do konca leta, še zagotavlja župan.

'Edini, ki so držali svoje obljube, so bile humanitarne organizacije'

06. 08. 2024 09.49

"Edini, ki so držali svoje obljube, so bile humanitarne organizacije," tako po letu dni, odkar so jim poplave zalile še tisto nekaj malega, kar so imeli, pravijo pomoči potrebni. Veriga dobrih ljudi je pomagala 600 družinam v stiski, od zbranih 1,6 milijona evrov so do zdaj razdelili dobro tretjino. Najprej, torej takoj po poplavah, v obliki hrane in oblačil, zdaj pa z nakupom pohištva in opreme.

Prebivalci prizadetih območij ogorčeni: Prepočasi gre, dolgoročnih rešitev ni

05. 08. 2024 20.00

Stvari se odvijajo bistveno prepočasi, dolgoročnih rešitev, ki bi ljudi obvarovale pred novimi, uničujočimi ujmami, ni od nikoder. Tako leto dni po najhujših poplavah v zgodovini države svarijo prebivalci prizadetih območij. Z denarjem, ki so ga dobili od države, zavarovalnic in dobrodelnih organizacij, so sicer uspeli popraviti dobršen del poškodovanih domov. Ostajajo pa neurejene struge rek, protipoplavnih nasipov ni, kar jih ob vse bolj nestabilnem vremenu močno skrbi, pred vrati sta namreč že druga nepredvidljiva letna časa ... jesen in zima.

Vlada obljublja: Sanacija bo končana do leta 2028

05. 08. 2024 20.00

Poplave in plazovi, ki so 4. avgusta lani prizadeli 183 občin in vzeli šest življenj, so povzročili za tri milijarde evrov neposredne škode, upoštevajoč vse vidike naravne nesreče, pa je bila škoda ocenjena na 9,9 milijarde evrov. Kaj leto dni pozneje sporoča vlada? Da so v prej kot letu dni očistili več kot 840 kilometrov vodotokov, dnevno je odstranjevalo naplavine in utrjevalo brežine povprečno več kot 1.500 delavcev. Da se je program sanacije začel in da so prepričani, da bo obnova v celoti končana do leta 2028.

Za obnovo v kmetijstvu in gozdarstvu po poplavah doslej 34,5 milijona evrov

05. 08. 2024 16.20

Pred letom dni je Slovenijo prizadela ena najhujših ujm v novejši zgodovini. Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je od takrat pripravilo devet različnih oblik pomoči v skupni vrednosti 85,5 milijona evrov, doslej pa so za obnovo namenili 34,5 milijona evrov. Na Gospodarski zbornici Slovenije ugotavljajo, da sanacija ključne infrastrukture poteka, a po mnenju lokalnih predstavnikov prepočasi.

V Komendi 'raste' (šele) prvi most od štirih, ostali na vrsti prihodnje leto

04. 08. 2024 21.00

Ne hudourniki in ne plazovi, temveč ogromna količina vode, ki se je iz potoka Pšata in pritokov kot cunami razlila v skorajda vsako stanovanjsko in gospodarsko poslopje v občini. 4. avgusta lani je bilo v Komendi pod vodo kar 80 odstotkov občine; v aplikaciji Ajda je največ prijav škode prišlo prav iz Komende. In kako je tam danes? Od štirih uničenih mostov je v gradnji le en. Prebivalci opozarjajo, da se obnova odvija prepočasi, župan pa za zaostanke krivi prepočasno ukrepanje države.

'Šele zdaj razumem dedija, ki je ob vsakem deževju zaskrbljeno gledal Mežo'

04. 08. 2024 09.00

Pred letom dni se je naša novinarska ekipa kot prva prebijala v odrezano Črno na Koroškem. Nismo vedeli, kaj nas bo tam pričakalo, saj niso bile prekinjene le cestne poti, temveč tudi komunikacijska omrežja. Tisti trenutki so se zarezali v spomine Črnjanov. Ostala je travma, ostal je strah. "Ta bo ostal za vekov veke," pravita zakonca Stropnik, ki sta bila med tistimi, ki jim je lanska povodenj opustošila dom. Leto dni po stoletnih poplavah smo se vrnili v Črno ter s tamkajšnjimi prebivalci obujali spomine na grozljive trenutke na lanski avgust. Na trenutke, ki so se jim zarezali v bit, in zaradi katerih ob vsakem močnejšem dežju ne morejo več zatisniti očesa. "Žalostna zgodba, ampak zdaj smo nekako že navajeni," pravi Črnjan Aleš Moličnik.

Bodo družine domove gradile v lastni režiji ali se bodo odločili za nadomestne gradnje?

02. 08. 2024 18.58

Hiša družine Jelšnik je zaradi lanskoletne avgustovske ujme vse do danes ostala zakopana 13 metrov pod zemljo. Ker je zaradi ogroženosti njihovo zemljišče pristalo na vladnem seznamu objektov za odstranitev, se družina v svoj nekdanji dom ne bo mogla nikoli več vrniti. Podobno usodo si z Jelšnikovimi deli še 258 družin po Sloveniji, ki se bodo zaradi popoplavne ogroženosti iz svojih domov morale izseliti.

Tri milijarde evrov škode, 14.000 klicev na pomoč, evakuiranih več kot 8000 ljudi

02. 08. 2024 13.11

4. avgusta 2023 so bili na 122 merilnih postajah na 74 rekah po vsej državi preseženi pragovi visokih voda. Tri največje slovenske reke – Sava, Drava in Mura – so hkrati poplavljale, najhuje pa so bila prizadeta območja ob Savinji, Meži, Mislinji in Kamniški Bistrici. Na številki 112 so tistega dne zabeležili skoraj 14.000 klicev. Kasneje je bilo evidentiranih 15.517 prizadetih lokacij, evakuiranih pa več kot 8000 ljudi.

Bratuškova: Cestna infrastruktura mora biti bolj odporna na vode

01. 08. 2024 18.17

Ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek je leto dni po katastrofalnih poplavah pohvalila hitro vzpostavitev prevoznosti po v ujmi uničenih cestah. "Sledi faza obnov in rekonstrukcij, kar bo trajalo nekaj več časa, saj je treba projekte narediti ali nadgraditi tako, da bo cestna infrastruktura bolj odporna na vode," je dejala.

S seznama za odstranitev zaradi poplavne ogroženosti odstranili 85 objektov

01. 08. 2024 18.40

Vladna služba za obnovo po poplavah in plazovih ima za vseh 343 objektov, ki so se znašli na seznamu za odstranitev zaradi poplavne ogroženosti, zaključene strokovne podlage za nadaljnje aktivnosti, so sporočili iz vladnega urada za komuniciranje. S seznama so umaknili 85 objektov, nanj pa bodo naknadno uvrstili dodatne objekte.