obnova.

Na ministrstvu prepričani, da bo sanacija končana v petih letih

30. 07. 2024 19.13

Poplave in plazovi, ki so spremenili podobo Slovenije, so državi izstavili račun v višini okoli 10 milijard evrov, toliko škode naj bi povzročili prebivalstvu, gospodarstvu in okolju. Odstranjevanje naplavin in utrjevanje brežin je trajalo kar 11 mesecev, ti izredni ukrepi pa zagotavljajo zgolj podobno varnost, kot so jo imeli prebivalci najbolj prizadetih območij pred obsežnimi poplavami. Ministrstvo za naravne vire je prepričano, da bo sanacija končana v petih letih, nekateri župani sicer, kot smo videli, poudarjajo, da se vodotoke ureja prepočasi.

'Potrebujemo finance, ki bodo izvajalcu zagotovljene takoj'

30. 07. 2024 12.21

Ogromno je bilo narejenega v zadnjem letu, a veliko dela nas še čaka, je pred obletnico avgustovske uničevalne ujme dejala županja Občine Črna na Koroškem Romana Lesjak. Ob tem je opozorila na težave z izvajalci in zagotavljanjem sredstev, zavirajoče birokratske postopke in veliko psihološko stisko ljudi, tudi zaradi novih poplav.

Leto dni po ujmi: rošade na direkciji za vode

29. 07. 2024 18.56

Se bodo taki prizori in take zgodbe iz leta v leto ponavljali, se sprašujejo prebivalci lani poplavljenih in v zadnjih neurjih spet prizadetih krajev. Je bilo po lanskih katastrofalnih poplavah narejenega dovolj? Kot je pokazala anketa Mediane, več kot 42 odstotkov ljudi meni, da je popoplavna obnova neučinkovita, tretjina pa, da je popolnoma neučinkovita. Le dobra petina vprašanih je mnenja, da je bila država pri tem uspešna. V senci številnih vprašanj, povezanih s popoplavno obnovo, je vlada potrdila večje spremembe v organizaciji in vodstvu direkcije za vode, pred katero je petletno obdobje sanacije, težko več kot 1,3 milijarde evrov.

V skladu za obnovo se je do konca junija nabralo dobrih 88 milijonov evrov

28. 07. 2024 08.51

Za obnovo po poplavah avgusta lani se bodo letos po načrtih v večji meri porabljala sredstva državnega proračuna skupaj s sredstvi iz solidarnostnega sklada EU. V prihodnjih letih pa bodo glavni vir za financiranje obnove sredstva namenskega sklada za obnovo. Vanj se je do konca junija letos steklo dobrih 88 milijonov evrov.

Lanski bilančni dobiček SDH za financiranje popoplavne obnove

26. 07. 2024 17.03

Vlada je v vlogi skupščine Slovenskega državnega holdinga (SDH) potrdila, da se celoten bilančni dobiček SDH, ki je ob koncu 2023 znašal 78,9 milijona evrov, nakaže v proračunski sklad za financiranje obnove po lanski ujmi. SDH bo lahko skladno s spremenjenim statutom še naslednja štiri leta bilančni dobiček namenjal za popoplavno obnovo.

Najprej uvrščeni na seznam za rušenje, zdaj izvedeli, da jih tam ni več

26. 07. 2024 06.00

"Pozabili so na nas, premier Robert Golob naj se neha norčevati iz nas in pomisli na svoj narod." To v Gornjem Gradu sporočajo predsedniku vlade izčrpani, pretreseni in še vedno ob vsaki nevihti prestrašeni domačini, ki so na enakem kot lanskega avgusta po apokaliptičnih poplavah. Brez odškodnin, brez nadomestnih hiš, za piko na i pa so 20 družinam, katerih hiše so bile konec leta uvrščene na seznam za rušenje, minuli mesec sporočili, da so bile iz seznama odstranjene. V tem času bi lahko svoje domove že dvakrat obnovili. In kaj bo, ko pride naslednje močno deževje? Skrbi, ki še bolj bolijo ob dejstvu, da se je premier z vladno delegacijo pred dnevi udeležil predaje prve in edine hiše slovenjgraški družini – hiše, s katero vlada nima nič, zgradilo jo je namreč 41 donatorjev. Kdo torej domačinom zagotavlja, da bodo njihovi domovi in njihova življenja na varnem?

Govorili o 100 hišah na mesec, po letu dni le ena in le zaradi donatorjev

24. 07. 2024 06.00

"Mogoče bo potrebnega še nekaj časa." Tako je o popoplavni obnovi dejal predsednik vlade Robert Golob, ki je pred slabim letom dni govoril o 100 montažnih hišah na mesec. Po skoraj letu dni je postavljena le ena, pa še ta zahvaljujoč 41 donatorjem in ne vladi. Ob predaji ključev hiše družini Stropnik pa smo kljub temu videli prihod vladne delegacije in govor premiera, ki sicer ni pojasnil, zakaj je za 343 objektov, ki niso več primerni za bivanje, izdelanih le 130 cenitev. Prav tako ni pojasnil, zakaj vladni seznam za rušenje hiš še ni dokončen. Kaj je torej leto dni počela vlada Roberta Goloba? V oddaji 24UR ZVEČER smo gostili vladnega koordinatorja za obnove po poplavah Boštjana Šefica.

Leto dni po poplavah ocenjenih 130 poškodovanih hiš in odposlanih 16 pogodb

23. 07. 2024 20.04

Kaj pa vse ostale nadomestne gradnje, ki jih je obljubljala vlada Roberta Goloba? Spomnimo se obljub, ki jih je v našem studiu le tri dni po poplavah izrekel premier Robert Golob: "Občine zagotovijo zemljišča, jih komunalno opremijo, potem pa s pozivom, ki bo šel k vsem graditeljem montažnih hiš, država postavi tipizirane objekte po celi državi tam, kjer so ljudje izgubili streho nad glavo. Se pravi, da niso ljudje prepuščeni sami sebi, ampak da maksimalno skrajšamo roke."

Kitajci dosegli spravo: Fatah in Hamas bosta oblikovala 'začasno vlado'

23. 07. 2024 15.24

Četudi napredka pri pogajanjih med Izraelom in Hamasom ni na vidiku, pa je Kitajska dosegla napredek med nasprotnimi palestinskimi frakcijami Hamasom in Fatahom. Frakciji sta namreč podpisali izjavo o oblikovanju "začasne vlade nacionalne sprave" za zasedeni Zahodni breg in Gazo.

Skoraj letno dni po uničujoči ujmi DZ sprejel novelo interventnega zakona

15. 07. 2024 17.13

DZ je s 46 glasovi za in 26 proti sprejel novelo zakona o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov iz avgusta 2023, po kateri bo družba DSU med drugim prevzela postopke za odkup in odstranitev ogroženih ter gradnjo nadomestitvenih objektov. Seznanili so se tudi s seznamom upravičencev do šestega sklopa predplačil za obnovo stanovanj, poškodovanih ob poplavah in plazovih iz avgusta lani. V tokratnem paketu bo predplačilo izplačano 201 upravičencu v skupnem znesku 1,1 milijona evrov. Finančna uprava bo sredstva nakazala v prihodnjih dneh.

V Gazi okoli 40 milijonov ton ruševin, obnova bi trajala do leta 2040

15. 07. 2024 10.02

Vojna v Gazi je terjala veliko človeških življenj, uničene infrastrukture, posledično pa tudi povečala razseljenost. Ocena ZN je pokazala, da bi več kot sto tovornjakov dnevno potrebovalo kar 15 let, da bi Gazo očistilo skoraj 40 milijonov ton ruševin, ta operacija bi pa tudi drago stala. Od 450 do 550 milijonov evrov.

20 let po potresu še vedno čakajo na nadomestne gradnje, na klice ni odzivov

12. 07. 2024 18.46

Natanko 20 let mineva od zadnjega večjega potresa pri nas. 12. julija 2004 je nekaj po 15. uri Posočje stresel potresni sunek z močjo 4,9 po Richterjevi lestvici. Takrat je prebivalcem spodmaknilo tla pod nogami, okoli njih pa je bobnelo, ko so velike skale padale v reko, veliko hiš in cest je bilo poškodovanih. 20 let kasneje v Posočju nekateri še vedno čakajo na nadomestne gradnje, pa čeprav imajo gradbeno dovoljenje. "Z ukinitvijo državne tehnične pisarne v Tolminu nimamo več sogovornika, zato ostajamo brez odgovorov," pravijo domačini.

Manjkajoči kvadrati: Vežnaver bi zemljišče podaril, če se mu Golob opraviči

12. 07. 2024 19.20

Nakup nesojene sodne stavbe na Litijski v Ljubljani še naprej buri duhove. Ministrstvo za finance s pojasnili ni uspelo prepričati revizorjev računskega sodišča, ki ugotavljajo, da je vlada s prerazporeditvijo proračunskih sredstev kršila zakon o javnih financah. Pred objavo končnega poročila bo sicer ministrstvo vložilo nov ugovor. Še vedno tudi ni jasno, kaj bo s samim poslopjem. Ministrstvo namreč brez parkirišč in manjkajočega 35 kvadratov velikega zemljišča, ki je še vedno v lasti prodajalca Sebastjana Vežnaverja, ne more dobiti gradbenega dovoljenja za obnovo.

Razočaranje v Strugah: 'Cenitve so okoli 50 odstotkov nižje od pričakovanih'

04. 07. 2024 12.12

"Dvojno razočaranje." S temi besedami je prebivalec Strug opisal prve cenitve, ki so jih skoraj leto po poplavah prejeli nekateri prebivalci Luč in Ljubnega. Ne le, da so na prve cenitve zemljišč čakali skoraj eno leto, tudi ocene so bistveno nižje od pričakovanih oz. "zgolj do 60 odstotkov tržne vrednosti". Prejemniki odločb imajo sicer zdaj 10 dni časa, da pristojnim podajo pripombe in pritožbe, kar po besedah Paula Orešnika tudi že počnejo ter ob tem upajo na posluh države.

Od četrtka do ponedeljka zaradi del zaprta Dunajska cesta

24. 06. 2024 13.43

Zaradi gradnje viadukta bo od četrtka do ponedeljka do 5. ure zjutraj zaprta Dunajska cesta za ves promet, vključno s pešci in kolesarji, so sporočili iz Mestne občine Ljubljana. Dars pa je zaključil z glavnimi gradbenimi deli na avtocestnem odseku med predorom Šentvid in razcepom Koseze v Ljubljani, kjer je promet oviran od sredine marca. Začeli bodo odstranjevati delovno zaporo, zato bo avtocesta na tem odseku v noči na torek zaprta v obe smeri.

Darsu soglasje za širitev štajerske avtoceste pred Ljubljano

22. 06. 2024 14.35

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je Darsu izdalo okoljevarstveno soglasje za ureditev tretjega prometnega pasu na štajerski avtocesti med priključkoma Domžale in Zadobrova. Na tem prometno zelo obremenjenem odseku namerava Dars preurediti odstavni pas v vozni pas, dela bi se lahko začela v letu 2025.

Učinek domin: kako je del Balkana ostal brez elektrike?

22. 06. 2024 10.40

Obsežen kolaps elektroenergetskega sistema, kot ga na območju še ne pomnijo, je prizadel dele Hrvaške, Črno goro, Bosno in Hercegovino ter Albanijo. Za to, da je bil udarec še toliko hujši, sta poskrbela vreme in začetek turistične sezone, ko je poraba energije že precej visoka. Za zdaj uradnega epiloga, zakaj se je zgodil zlom omrežja vzdolž štirih držav, še ni, odprtih možnosti pa je veliko. Kaj je torej sprožilo verižni učinek?

'Težko spoštujem politika, ki skuša na volitvah zmagati z nestrpnostjo'

18. 06. 2024 06.00

Namesto predsednika vlade Roberta Goloba se je udeležila mirovne konference v Švici, po kateri je sporočila, da je bil storjen korak naprej. Kakšen je ta korak in kako komentira, da je Golob raje odletel v ZDA na finale lige NBA kot pa na mirovno konferenco? Predsednica države Nataša Pirc Musar je odgovarjala tudi na vprašanja o delovanju vlade, o nasilju nad osebami LGBTIQ+, ki zadnja leta spremljajo parade ponosa v Sloveniji, pa tudi evropskih volitvah in izvoljenih poslancih ter prihodnosti Evropske unije. In kako ocenjuje delo vlade na polovici njenega mandata?

Ministrica podprla zakonodajo o obnovi narave, vlada v krizi

17. 06. 2024 16.28

Okoljski ministri EU so na današnjem glasovanju potrdili zakonodajo o obnovi narave. Ključen je bil glas avstrijske ministrice Leonore Gewessler, ki je kljub nasprotovanju avstrijskega kanclerja Karla Nehammerja zakonodajo podprla. Nehammer je njeno potezo označil za nezakonito in napovedal pritožbo pred Sodiščem EU.

Golob: Posledic poplav ne bomo mogli odpraviti v želenih rokih

17. 06. 2024 14.06

Prednostne naloge pri fizični odpravi posledic lanskih katastrofalnih poplav, to je povečanje pretočnosti vodotokov in obnova prizadete infrastrukture, so v celoti opravljene, kar je po besedah premierja Robert Goloba velik uspeh. Si pa želi, da bi bili postopki za preselitev ljudi s prizadetih območij hitrejši.

Vsako sekundo se degradira za štiri nogometna igrišča zdrave zemlje

17. 06. 2024 06.38

Letošnji svetovni dan boja proti širjenju puščav in degradaciji tal je osredotočen na prihodnost upravljanja zemljišč. Vsako sekundo se degradira za štiri nogometna igrišča zdrave zemlje oz. 100 milijonov hektarjev na leto, opozarjajo Združeni narodi (ZN).

Neskončno štetje glasov, gost iz Ukrajine in Robert, ki je spoznal magičnega Luko

15. 06. 2024 15.27

Volilna nedelja se je zavlekla pozno v noč, preštevanje glasov je potekalo počasi, a naposled smo le dobili rezultate treh posvetovalnih referendumov in devet novih oz. starih evroposlancev, ki nas bodo predstavljali v Bruslju. Obrvi je v tem tednu dvigovala odločitev predsednika vlade, da raje, kot da bi se udeležil mednarodne mirovne konference za Ukrajino, odpotuje na ogled finalne tekme lige NBA v Dallasu ter stiska pesti za slovenskega zvezdnika Luko Dončića. V Grčiji so zaradi vročine zaprli šole, Romunija pa je zaradi suše omejila porabo vode. Z odgovornostjo do sebe, narave in prihodnosti je naša medijska hiša obeležila Zeleni teden, srečali pa smo se tudi z županom Lvova.

Župan Lvova: Vsak dan položim cvetje v krsto in nekomu izrečem sožalje

15. 06. 2024 11.39

"Ruska invazija je spremenila naša življenja. Vsak dan imamo nov pogreb. Vsak dan položim cvetje v krsto in izrazim sožalje družinam, ki so izgubile svoje ljubljene, otrokom, ki so izgubili očeta. Težko je," v pogovoru za 24ur.com prizna župan Lvova, ki sicer leži več sto kilometrov stran od krvave fronte. Tam se bori 30.000 njegovih someščanov. Tisti, ki so ostali, živijo v stalnem strahu. Mednje lahko v vsakem trenutku prileti raketni izstrelek ali brezpilotni letalnik. Povedal nam je, kako prepričan je v zmago, kaj meni o odločitvah predsednika Zelenskega in kako odgovarja na očitke, da je Putinov agent.

Voditelji na vrhu G7 podprli ameriški predlog za premirje v Gazi

13. 06. 2024 21.36

Voditelji, ki se udeležujejo vrha sedmih najrazvitejših gospodarstev sveta na jugu Italije, so podprli predlog za premirje v Gazi, ki ga je maja predstavil ameriški predsednik Joe Biden. Kot je dejal nemški kancler Olaf Scholz, je zdaj pomembno, da ga vpletene strani uresničijo.

V OŠ Bistrica pri Tržiču po požaru že pouk in priprave na prenovo

10. 06. 2024 13.35

Učenci Osnovne šole Bistrica pri Tržiču so se po sredinem požaru vrnili k pouku. Z nujnimi sanacijskimi deli in reorganizacijo pouka so poskrbeli, da bodo lahko učenci normalno zaključili šolsko leto. Občina Tržič medtem bije bitko s časom, da bi bila obnovitvena dela končana do začetka septembra.

Urgentne ambulante infekcijske klinike bodo začasno v nekdanjem objektu ZVD

03. 06. 2024 15.53

Pred začetkom gradnje nove ljubljanske infekcijske klinike bo v prihodnjem tednu potekala selitev urgentnih ambulant infekcijske klinike, ki bo prihodnjih 18 mesecev delovala v nekdanjem objektu Zavoda za varstvo pri delu (ZVD), ki je zdaj del glavne stavbe UKC Ljubljana. Infekcijska klinika bo sicer v času gradnje delovala na štirih lokacijah.

Bolnišnica Franja ostaja zaprta, lastništvo se prenaša na državo

02. 06. 2024 18.57

Partizanska bolnišnica Franja deset mesecev po uničujoči povodnji še vedno ostaja zaprta. Da bi se sploh lahko lotili obnove uničenih barak, morajo sprva sanirati zaledje in zagotoviti bistveno večjo varnost v primeru ekstremnih padavin. Dokumentacija je skoraj pripravljena, zagotavljajo na občinah Idrija in Cerkno. Kaj pa denar? Z ministrstvom za kulturo so se uspeli dogovoriti, da lastništvo tega spomenika prenesejo na državo in tako poenostavijo vzdrževanje.

Obnova bolnice Franja: ministrica in župana za prenos lastništva na državo

31. 05. 2024 12.04

Ob prizadevanjih za obnovo partizanske bolnice Franja, ki jo je uničila lanskoletna vodna ujma, so se ministrica za kulturo Asta Vrečko ter župana občin Idrija in Cerkno Tomaž Vencelj in Gašper Uršič strinjali, da bi bil smiseln prenos lastništva spomenika na državo. To bi olajšalo varovanje in ohranjanje tega zgodovinsko pomembnega območja.

Poplave: ministrstvo 32 podjetjem priznalo škodo v višini 69 milijonov evrov

30. 05. 2024 08.41

Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport je izdalo prvi paket odločb 32 prizadetim podjetjem v katastrofalnih poplavah avgusta lani. S tem jim je priznalo povrnitev škode v znesku skoraj 37 milijonov evrov, od česar so podjetja že lani prejela dobrih 12 milijonov predplačil, so sporočili z ministrstva.

Dolgo pričakovana obnova mostu prek Save v Kranju je pri koncu

28. 05. 2024 15.28

Dolgo pričakovana obnova mostu prek Save v Kranju je pri koncu, zaključujejo se tudi dela na podvozu v Savski loki. Ta bodo po zagotovilih izvajalcev predvidoma končana do sredine junija, sporočajo s kranjske občine. Prej zaradi velikega števila deževnih dni v maju to ni bilo mogoče. Ker sta projekta povezana, do zaključka del v podvozu povezava prek Savskega mostu ostaja zaprta za motoriziran promet, že od lanske jeseni pa je most odprt za pešce in kolesarje.