obsodili

Dokazi proti Tudjmanu?
02. 11. 2000 00.00
Po pisanju britanskega časopisa Independent obstajajo dokazi o neposredni vpletenosti pokojnega hrvaškega predsednika Franja Tuđmana v vojne zločine nad Muslimani v bosanski vojni. Independent trdi, da so Tuđmanovi sodelavci po njegovi smrti iz Predsedniških dvorov umaknili kar 85 kilogramov prepisov najbolj občutljivih pogovorov med tedanjimi nosilci oblasti.

Aretiranih dvesto pripadnikov sekte falungong
26. 10. 2000 00.00
Na Trgu nebeškega miru v Pekingu je kitajska policija danes aretirala približno dvesto pripadnikov sekte falungong, ki jo je vlada pred letom in pol prepovedala. Po besedah očividcev je v množični aretaciji sodelovalo približno tisoč policistov in agentov v civilu, ki so s trga na silo neznano kam odpeljali protestnike. Tokratna demonstracija pripadnikov sekte, ki izvira iz budizma, je že druga v tem mesecu. Na dan obletnice ustanovitve Ljudske republike Kitajske, 1. oktobra, se je na istem trgu kljub strogim varnostnim ukrepom zbralo 600 pripadnikov falungonga, ki so na miren način protestirali proti prepovedi sekte. Današnja, čeprav nekoliko manj obsežna manifestacija, je bila bolj odločna, saj so pripadniki mimoidočim delili letake, na katerih kitajsko vodstvo in predsednika Jiang Zemina obtožujejo diktature in kršitve ustave. V prizadevanju za legalizacijo delovanja sekte, ki ima po neuradnih virih več članov kot kitajska komunistična partija (60 milijonov), je aprila lani približno 20.000 njenih pripadnikov obkolilo mestno četrt v Pekingu, kjer živijo najvišji partijski in državni voditelji. Pogajanja med vlado in predstavniki sekte, katere voditelj Li Honzhi živi v ZDA, so se lani končala miroljubno in z nekaterim obljubami, dva meseca kasneje pa so kitajske oblasti prepovedale dejavnost falungonga s pojasnilom, da so telesne vaje in meditacije falungonga šamanstvo, zaradi katerega je izgubilo smrt 1500 naivnih pripadnikov. Po poročilih neuradnih virov in agencij, ki spremljajo kršitve človekovih pravic na Kitajskem, so po prepovedi mnoge pripadnike sekte obsodili na prisilno delo, nekaj deset pa naj bi jih umrlo v zaporih. Pred dvema mesecema so kitajske oblasti sekti napovedale boj do njenega uničenja, mednarodna skupnost pa je Peking že nekajkrat pozvala k večji verski strpnosti. Po besedah francoskega predsednika Jacquesa Chiraca je tudi delegacija EU med nedavnim srečanjem na vrhu v Pekingu kitajskim oblastem izročila seznam zahtev, ki bi jih bilo potrebno urediti, med njimi pa je omenjeno tudi preganjanje članov falungonga.

Končan arabski vrh v Kairu
22. 10. 2000 00.00
Voditelji 22 držav članic Arabske lige so Izrael v resoluciji obsodili, da je bližnjevzhodni mirovni proces spremenil v vojno proti palestinskemu ljudstvu ter da je odgovoren za vnovičen izbruh nasilja in napetosti na območju. Od Varnostnega sveta ZN so arabske države zahtevale, da zagotovi zaščito Palestincev in preuči morebitno oblikovanje mednarodnih sil. Od svetovne organizacije so zahtevali tudi ustanovitev mednarodnega sodišča, na katerem bi Izraelcem sodili zaradi vojnih zločinov in pokolov nad Palestinci. Na predlog Savdske Arabije so arabske države odobrile ustanovitev dveh skladov v vrednosti milijarde ameriških dolarjev za podporo družinam ubitih Palestincev in zaščito "arabskega in islamskega značaja vzhodnega Jeruzalema".

Nekdanji premier obsojen
12. 10. 2000 00.00
Nekdanji indijski premier Narasimha Rao je bil danes obsojen na tri leta zaporne kazni in plačilo kazni v višini 100.000 rupij (2175 dolarjev) zaradi podkupovanja poslancev, ki so ga podprli na tajnem glasovanju julija 1993, s tem pa omogočili, da se je njegova vlada obdržala na oblasti. Enako kazen je sodišče izreklo tudi nekdanjemu ministru za notranje zadeve Buti Singhu.

Leto dni socialnega dela za brutalen pokol mačke
10. 10. 2000 00.00
Nekega 30-letnega Rusa so zaradi "brutalnega umora mačke" obsodili na leto dni socialnega dlea. Moški iz mesta Ufa na Uralu je potem, ko je zaužil ogromno količino alkohola, s sekiro razsekel neko potepuško mačko. Ko je s krvavimi rokami ostanke nesrečne mačke hotel vreči v smetnjak, ga je opazila neka policijska patrulja. Sodišče mu je poleg socialnega dela še naložilo, da bo moral v državno blagajano leto dni prispevati tudi 20 odstotkov svojega mesečnega zaslužka.

Fosterjeva pripravlja film o Riefenstahlovi
09. 10. 2000 00.00
Ameriška igralka, oskarjevka Jodie Foster v Hollywoodu zadnje čase dviga veliko prahu, saj namerava posneti film o ženski, ki je bila Hitlerjeva najljubša režiserka. Judovska skupnost v Los Angelesu je zgrožena nad dejstvom, da želi Fosterjeva ovekovečiti Nemko Leni Riefenstahl, ki je svojimi filmi podpirala Hitlerjeve nacistične ideje in holokavst. Riefenstahlova naj bi bila sicer pri svojih 97 letih edina še živeča oseba iz tako imenovanega Hitlerjevega ožjega kroga. Kot fotografinja in režiserka je bila na vrhuncu slave v poznih dvajsetih in v tridesetih letih. Za Hitlerja je posnela številne propagandne filme o tretjem rajhu, njen najbolj znan film pa je Olimpija, ki ga je posnela med olimpijskimi igrami v Berlinu leta 1936. Zavezniki so jo po koncu vojne zaradi simpatiziranja z nacizmom obsodili na tri leta zapora in ji prepovedali snemanje filmov. Film o Riefenstahlovi namerava Jodie Foster producirati in v njem tudi igrati glavno vlogo. Sedemindevetdesetletna nemška filmska režiserka upa, da ji bo načrtovani film povrnil spoštovanje Hollywooda. Njena filma Olimpija in Triumf volje (1934) veljata za najbolj pomembna med filmi, ki so bili posneti v času nacizma v Nemčiji. V intervjuju za londonski Daily Express se Riefenstahlova spominja svojega zadnjega obiska v Hollywoodu, leta 1938: "Kar naprej so me spraševali, ali sem imela razmerje s Hitlerjem. Čeprav sem samo posnela dokumetarec o njem. 

Babickega najprej obsodili, nato pa pomilostili
06. 10. 2000 00.00
Novinarja ruskega radia Svoboda, Andreja Babickega, ki se je domnevno zaradi lažne uporabe potnega lista znašel na zatožni klopi, so danes obsodili na denarno kazen v višini 8350 rubljev (300 dolarjev) in ga takoj zatem pomilostili. Zakon, ki ga je lani sprejela ruska duma, namreč predvideva pomilostitev za manjše prekrške. Babicki, sicer znan po svojem kritičnem poročanju o operaciji ruske vojske v Čečeniji, je sodni proces označil kot jasen znak, da je svoboda tiska v Rusiji ogrožena. Odvetnik Babickega pa je napovedal, da se bodo na sodniško odločitev pritožili, če bo potrebno, tudi pred evropskim sodiščem za človekove pravice.

Španija bo v boju proti ETA poostrila kazni
06. 10. 2000 00.00
V boju zoper baskovsko teroristično organizacijo ETA bo španska vlada močno zaostrila kazensko zakonodajo. Tako bodo lahko obsodili že 14-letnike, ki bodo sodelovali v terorističnih napadih, na deset let kazni v zaporu za mladoletnike. Doslej je bila najvišja možna kazen zanje pet let. "Poslej se bo kaznovalo vsakršno poveličevanje terorističnega nasilja," se glasi osnutek zakona, ki ga je danes v obravnavo predlagala španska vlada. Ukrepi so uperjeni predvsem proti mladim privržencem organizacije ETA, ki v Baskiji skorajda dnevno z zažigalnimi napravami napadajo javne zgradbe, banke, policijske postaje in avtobuse. "V pravni državi se morajo počutiti preganjane teroristi, ne pa državljani," je pojasnil pravosodni minister Angel Acebes, čeprav generalni državni tožilec in sodniška zbornica menijo, da so ukrepi prestrogi. Končno besedo o predlogu bo imel parlament.

Putin pozval Indijo k prepovedi jedrskih poskusov
05. 10. 2000 00.00
Ruski predsednik Vladimir Putin je opozoril Indijo, da je že skrajni čas, da pristopi k sporazumu o popolni prepovedi jedrskih poskusov. Ob koncu obiska v Indiji, kjer je Putin obiskal indijski jedrski raziskovalni center BARC v Trombayu, je izrazil željo po sodelovanju Indije na pogajanjih za podpis sporazuma o popolni prepovedi jedrskih poskusov.

Karadžić ponovno obsojen
26. 09. 2000 00.00
Nekdanjega političnega vodjo bosanskih Srbov Radovana Karadžića je včeraj sodišče v New Yorku na civilnem procesu zaradi srbskega nasilja obsodilo na plačilo 4,7 milijarde dolarjev skupini 22 tožnikov, državljanov BiH. Tožbo je vložil Center za človekove pravice že leta 1993, samo sojenje pa je trajalo dva tedna.

Šestnajsletnika obsodili zaradi vdorov v računalniške sisteme
22. 09. 2000 00.00
Na sodišču v ameriškem mestu Miami so včeraj nekega šestnajstletnika obsodili na šest mesecev zapora, ker je vdrl v mreže ameriškega obrambnega ministrstva, ameriške agencije za vesolje (NASA) in v zasebni strežnik, so danes sporočili iz ameriškega pravosodnega ministrstva. Šestnajstletnik, ki je na internetu uporabljal ime cOmrade, je od avgusta do oktobra 1999 večkrat vdrl v omrežje Agencije za znižanje stopnje nevarnosti (DTRA), ki je del ameriškega obrambnega ministrstva, in zlorabil več deset gesel. Vdrl je tudi v računalnik zasebnega uporabnika v Virginiji, in prestregel približno 3300 sporočil po elektronski pošti. Junija 1999 je cOmrade vdrl v 13 računalnikov centra agencije NASA za polete v vesolje v mestu Huntsville v ameriški zvezni državi Alabama in z njih snel različne programe v skupni vrednosti 1,7 milijona dolarjev. Sistem centra zaradi vdorov v omrežje ni deloval 21 dni, zaradi česar je nastala škoda, ki jo ocenjujejo na 41.000 dolarjev.

Srbski novinar aretiran
17. 08. 2000 00.00
Srbskega novinarja Zorana Lukovića so ta teden aretirali. Po besedah Lukovićeve žene je v torek odšel registrirati avto, vendar se ni vrnil domov, sporoča neodvisna srbska agencija Beta. Beograjskega novinarja naj bi kaznovali s petmesečno zaporno kaznijo na podlagi članka, v katerem je domneval, da je bil z nekim umorom povezan tudi srbski vladni funkcionar. Lukovića, nekdanjega novinarja beograjskega dnevnika Dnevni Telegraf, ki so ga ukinili zaradi restriktivne srbske medijske zakonodaje, so obsodili marca lani zaradi 'širjenja napačnih poročil'.

Predčasno izpustili Lia Wenshenga
15. 08. 2000 00.00
Kitajske oblasti so danes po osmih letih predčasno izpustile iz zapora ustanovitelja Socialistične in demokratične stranke Kitajske Lia Wenshenga. Kot so sporočili iz centra za človekove pravice in demokracijo v Hongkongu, je Liu sedaj doma v kraju Yinchuan v avtonomni pokrajini Ningxia.

Anwarja obsodili na devetletno zaporno kazen
08. 08. 2000 00.00
Nekdanji podpredsednik malezijske vlade Anwar Ibrahim je bil danes zaradi sodomije obsojen na devetletno zaporno kazen, je poročala malezijska tiskovna agencija Bernama. Višje sodišče je pred tem 52-letnega Anwarja spoznalo za krivega. Sodnik Arifin Jaka je zahteval, da se kazen doda šestletni zaporni kazni, na katero je bil Anwar obsojen lani zaradi zlorabe oblasti. Če mu ne bodo znižali kazni, bo nekdanji član malezijske vlade v zaporu do leta 2014. Njegova žena je že napovedala, da se bo Anwar na odločitev sodišča pritožil.

Smrt zaradi podkupljivosti
31. 07. 2000 15.45
Nekdanjega podpredsednika kitajskega parlamenta Cheng Kejiea so obsodili na smrt zaradi sprejemanja podkupnine. Nekdanji vodilni politik kitajske Komunistične stranke je skupno prejel 41 milijonov juanov (pet milijonov dolarjev) podkupnine. 66- letni Cheng je najvišji kitajski politik, ki so ga obsodili na smrt, odkar je komunistična stranka na Kitajskem leta 1949 prevzela oblast.

Obsodili srbskega novinarja
27. 07. 2000 20.45
Jugoslovansko vojno sodišče je včeraj obsodilo srbskega novinarja Miroslava Filipovića na sedemletno zaporno kazen. Srbski novinar je bil obsojen, ker naj bi ''izdajal vojaške skrivnosti ter širil lažne informacije''.

Zaradi korupcije 14 let zapora
22. 07. 2000 20.36
Nekdanjega pakistanskega premiera Nawaza Šarifa, katerega vlado je z državnim udarom lani oktobra zrušila vojska pod vodstvom generala Perveza Mušarafa, so danes zaradi korupcije obsodili na 14 let zapora. Šarifa so spoznali za krivega davčnih poneverb in okoriščanja z državnimi sredstvi, med drugim naj bi tako leta 1993 prikril nakup ruskega helikopterja.

Nadaljevaje vrha G-8
22. 07. 2000 15.13
Voditelji držav in vlad industrijsko najbolj razvitih držav in Rusije (G-8) so se danes na japonski Okinavi dogovorili, da si bodo prizadevali še pred koncem letošnjega leta organizirati nov krog trgovinskih pogovorov v okviru Svetovne trgovinske organizacije (WTO). Novi krog trgovinskih pogajanj, ki naj bi se začela letos, nato pa nadaljevala v letu 2001, je podprl tudi ameriški predsednik Bill Clinton, vendar mora prepričati še ameriški kongres.

Kaznovan zaradi vinjenosti med vožnjo
12. 07. 2000 09.04
Ameriškega igralca belgijskega porekla Jean-Clauda Van Damma so obsodili na tri leta pogojne zaporne kazni ali denarno kazen v višini 1200 ameriških dolarjev zaradi vožnje v vinjenem stanju in brez vozniškega dovoljenja. Višje sodišče na Beverly Hillsu je igralcu, znanem predvsem po vlogah v akcijskih filmih, odredilo tudi obvezen obisk 90-urnega programa za odvračanje od vožnje v vinjenem stanju. V tem času se bo lahko Van Damme z avtomobilom vozil le v službo in nazaj.

V Szegedu sprejeli sklepni dokument
24. 06. 2000 20.41
Zunanji ministri držav članic Srednjeevropske pobude (SEP) so danes v madžarskem Szegedu sklenili plenarno zasedanje s sprejemom sklepnega dokumenta, v katerem so izrazili zadovoljstvo, da je sedem držav kandidatk iz srednje in vzhodne Evrope že začelo pogajanja za polnopravno članstvo v EU, pozdravili pa so tudi novo politiko stabilizacije in pridružitve držav JV Evrope. Regionalno sodelovanje je temeljno načelo SEP, so še poudarili ministri.

V Teksasu usmrtili Garyja Grahama
23. 06. 2000 10.47
V Teksasu so sinoči usmrtili 36letnega Garyja Grahama zaradi umora leta 1981, za katerega je do konca vztrajal, da ga ni zagrešil. Graham se je do konca boril z zaporniškimi pazniki, ki so ga morali tesno prikleniti, ko so ga peljali do ležišča, na katerem so mu vbrizgali smrtonostno tekočino. Grahamova usmrtitev je pritegnila največjo pozornost ameriških medijev od usmrtitve Karle Fay Tucker leta 1998, ker guverner Teksasa George Bush kandidira za predsednika ZDA. Njegova kandidatura je bila pomeben element pri začetku nacionalne debate o upravičenosti smrtne kazni v pravosodnem sistemu, ki je dokazano pomanjkljiv in pristranski.

Črnogorski koraki k neodvisnosti
18. 06. 2000 20.42
Črna Gora zaostruje spor z Beogradom in nadaljuje pot k neodvisnosti. Črnogorska vlada je namreč sprejela štiri uredbe, ki urejajo zunanjetrgovinsko in carinsko poslovanje, in tako prevzela vse pristojnosti zvezne države na teh odročjih. Bulatovićevi socialisti, ki se zavzemajo za enotno Jugoslavijo, so odloke ostro obsodili.

Sprejetje resolucije o ZRJ
16. 06. 2000 08.02
V Evropskem parlamentu so včeraj sprejeli resolucijo, v kateri so obsodili nasilje in sistematično zastraševanje, ki ga nad prebivalci izvajajo jugoslovanske oblasti, da bi preprečile množične demonstracije opozicije in delovanje neodvisnih medijev. Poslanci so v resoluciji zahtevali takojšnjo izpustitev vseh kosovskih Albancev iz srbskih zaporov in predlagali sprejetje programa CARD za ustanovitev mreže neodvisnih medijev v ZRJ, ki bi se financiral iz proračuna EU.

Avstrijski duhovnik obsojen
14. 06. 2000 09.50
Nekega katoliškega duhovnika so na Dunaju obsodili na šest mesecev zapora zaradi spolne zlorabe nekega invalida. 86-letni duhovnik je priznal, da se je leta 1998 v domu za nego bolnikov nenavadno dotikal 36-letnega invalida. Svoje dejanje pa je označil kot ''izraz ljubezni in naklonjenosti''.

Pomiloščeni atentator v Turčiji
14. 06. 2000 08.24
Nekaj ur potem, ko so pomilostili Turka Mehmeta Alija Agco, ki je leta 1981 izvedel atentat na papeža Janeza Pavla II. in ga huje ranil, je Agca zapustil zapor v Anconi in z vojaškim letalom poletel v Turčijo.

Mladoporočenca obsodili na zaporno kazen
13. 06. 2000 09.02
26-letnega Lija Benwuja iz revne kitajske province Anhui so obsodili na triletno zaporno kazen, ker je takoj po poroki pretepel in posilil svojo nevesto. Sodišče v kantonu Fengyang je ugotovilo, da je obsojeni svojo soprogo, 22-letno Ji Kaitao, posilil v dneh po poroki. Sodišče je tudi ugotovilo, da poroka med omenjenima ni zakonita, saj sta pripravila le preprosto družinsko slavje, kar je sicer običajno na revnem kitajskem podeželju. Mlada Kaitao je sicer sprva oklevala s poroko, vendar so jo v poroko nato prisili starši, saj so od staršev zaročenca prejeli 480 dolarjev dote. Po poročni slovesnosti pa je Kaitao ženinu odrekla ''ustrežljivost'', nakar je ženinov oče mladoporočenca zaprl v sobo, kjer je ženin nato soprogo zvezal, pretepel in posilil. Kaitao se je nato pritožila pri policiji, ki pa je razsodila ženinu v prid. Ta je namreč zatrdil, da ga je soproga ogoljufala, s tem ko je sprejela doto, njega pa ''zavrnila''. Kaitao so nato za en teden odpeljali v zapor.

Podnajemnika odkril šele po desetih dneh
09. 06. 2000 08.59
Deset dni po nenavadnem dogodku je 60letni Britanec Jonathan Butlin iz Swindona zahodno od Londona ugotovil, da si stanovanje deli še z nekom. Iz hladilnika so namreč izginile klobase in jajca, nekdo je uporabil prho in zavesa je bila zagrnjena drugače kot ponavadi. Lastnik stanovanja je sprva menil, da ga je večkrat na skrivaj obiskal vlomilec, končno pa je policija na podstrešju odkrila skrivnega 21letnega podnajemnika. Gre za nekdanjega podnajemnika, ki je moral pred tremi tedni zapustiti stanovanje. Kljub temu pa je vanj še vedno prihajal skozi okno. Kot je poročal britanski časnik Daily Telegraph, so fanta zaradi nedovoljenega prebivanja na podstrešju obsodili na šest mesecev pogojnega zapora in 177 funtov odškodnine.

Havel pomilostil Angolcana
08. 06. 2000 08.49
Ceski predsednik Vaclav Havel je pomilostil nekega Angolcana, ki je češki Telekom oškodoval za okoli 330.000 kron. Moški je leta 1997 s ponarejeno telefonsko kartico večkrat telefoniral svoji noseči soprogi v Afriko. Razloga za dolge pogovore sta bila problematična nosečnost in smrt otroka tik po porodu. Moškega so kasneje obsodili na dveletno zaporno kazen, hkrati pa mora v obrokih Telekomu vrniti prigoljufano vsoto.

Shodi proti nasilju organizacije ETA
05. 06. 2000 16.30
Po Španiji danes potekajo številni protestni shodi, na katerih so prebivalci izrazili protest proti nedeljskemu umoru mestnega svetnika Jesusa Marie Pedrosa v Baskiji, ki ga je izvedla baskovska teroristična organizacija ETA.

Nove aretacije na Kitajskem
04. 06. 2000 19.45
Na enajsto obletnico krvavega zatrtja demokratičnih protestov na Trgu nebeškega miru (Tiananmen) v Pekingu je danes kitajska policija aretirala vsaj 15 borcev za človekove pravice. Kot je sporočil hongkonški informacijski center za človekove pravice in demokracijo, so oblasti med drugim trem disidentom odredile hišni pripor v nekem pekinškem hotelu. Na strogo varovanem Trgu nebeškega miru pa je zaenkrat še mirno.