ocenil

Premier Drnovšek o odprtih vprašanjih

10. 11. 1998 08.39

Vse politične stranke v državi, ki so pripravljene tvorno sodelovati pri projektih priključevanja Slovenije v Evropsko unijo, izvedbi davčne in pokojninske reforme ter pri razreševanju odprtih vprašanj s Hrvaško, imajo odprta vrata za vstop v vladno koalicijo, je na novinarski konferenci povedal predsednik vlade Janez Drnovšek.

Pjongjang zavrnil prošnjo ZDA o pregledu podzemnega skladišča

09. 11. 1998 13.02

Severna Koreja je danes zavrnila prošnjo ZDA po pregledu podzemnega skladišča, v katerem naj bi hranili dele za izdelavo jedrskega orožja. Ameriško prošnjo je Pjongjang ocenil kot žalitev in ''poseganje v notranje zadeve države''.

Premier obiskal prizadeta poplavna območja

09. 11. 1998 08.43

Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek je obiskal območja Celja, Laškega in Zagorja ob Savi, ki so jih zadnje poplave najbolj prizadele. Ob tej priložnosti je premier še enkrat ponovil, da se takšnim katastrofam ne da izogniti oz. se jih tudi ne da predvideti, prizadetim območjem pa bo vlada skušala pomagati po najboljših močeh.

Približno 1500 mrtvih v poplavah in blatnih plazovih

02. 11. 1998 08.59

V poplavah in blatnih plazovih, ki jih je povzročil orkan Mitch v bližini nikaraškega vulkana Casita, je življenje izgubilo približno 1500 oseb. Nikaraški obrambni minister Perdo Joaquin Chamorro je ocenil, da je umrlo celo več kot 1500 oseb. ''Ni znakov življenja. Gre za več kot 1500 pogrešanih oseb, ki so najverjetneje umrle. Jaz osebno verjamem, da so vsi umrli,'' je izjavil Chamorro.

Irski grozi gospodarsko ''pregrevanje''

29. 10. 1998 07.49

Irska bi morala poostriti svoj fiskalni sistem, da bi omejila pregrevanje svojega gospodarstva, ki ima najbrž največjo rast v Evropi in nevtralizirati pričakovano zmanjšanje obrestne mere, je ocenil Mednarodni denarni sklad (IMF). V letošnjem poročilu o stanju irskega gospodarstva so predstavniki sklada pohvalili rezultate, ki jih je Irska zabeležila v zadnjih letih na gospodarskem področju. Medtem ko nekateri menijo, da so kratkoročne perspektive irskega gospodarstva v glavnem ugodne, drugi opozarjajo, da bi pretresi v svetovnem gospodarstvu lahko povzročili izrazito drugačne, negativne učinke.

Menem pozval h konstruktivnejši rešitvi spora o Falklandskih otokih

28. 10. 1998 14.54

Argentinski predsednik Carlos Menem je danes prvi dan uradnega obiska v Veliki Britaniji pozval Veliko Britanijo, naj z Argentino najde konstruktivnejše načine za rešitev spora o suverenosti Falklandskih otokov.

Prebivalci Sortlanda so za modro

25. 10. 1998 09.39

Ob prihodu leta 2000 bo marsikateri meščan svoje mesto verjetno prebarval z rdečo barvo, v Sortlandu na Norveškem pa bodo to storili z modro barvo. Majhna skupnost na severu Norveške razmišlja o predlogu štirih lokalnih umetnikov, da bi celotno mesto prebarvali v modre odtenke, vključno s cerkvijo, pločniki in cestami. Zanimiva zamisel, ki vključuje celotno lokalno skupnost, meni župan Sortlanda Ingolf Markussen. Dejal je tudi, da je mestni svet zamisel ocenil kot pozitivno. Poročila ne navajajo, ali bo Sortland, ki v norveščini pomeni črno deželo, spričo predlagane barve spremenil tudi svoje ime.

Minister Frlec sprejel predsednika Združenja atlantskega sporazuma

23. 10. 1998 14.59

Slovenski zunanji minister Boris Frlec je danes sprejel predsednika Združenja atlantskega sporazuma (Atlantic Treaty Association) Theodossisa Georgioua, ki se v Sloveniji mudi ob 5. obletnici Združenja Atlantskega sveta Slovenije, so sporočili z ministrstva za zunanje zadeve.

Slovenija, Italija in Hrvaška za zaščito Jadranskega morja

22. 10. 1998 09.48

V Trstu so se srečali predstavniki italijanske, slovenske in hrvaške vlade, znanstveniki in predstavniki številnih mednarodnih ustanov, ki so predlagali oblikovanje stalnega observatorija za Jadran, političnega organizma, ki bi vladam pomagal pri pripravi načrtov za zaščito morja.

Neuspešni pogovori Holbrooka z Miloševićem

07. 10. 1998 08.33

Ameriški posrednik Richard Holbrooke je približno ob polnoči končal že drugi pogovor z jugoslovanskim predsednikom Slobodanom Miloševićem v 24 urah.

Finančna kriza vzrok strahu svetovnih denarnih ustanov

06. 10. 1998 08.59

Predsednik newyorške Banke zveznih rezerv William McDonough je ocenil, da se svet sooča z najhujšo finančno krizo po koncu druge svetovne vojne, ki se lahko še poslabša, če ne bomo ničesar storili kolektivno.

Milošević se ne da

06. 10. 1998 08.44

Posebni ameriški odposlanec za Balkan Richard Holbrooke se je z jugoslovanskim predsednikom Slobodanom Miloševićem sinoči v Beogradu pogovarjal o kosovski krizi, za danes pa je napovedano nadaljevanje pogovorov.

Evropska konvencija Europola začenja uradno veljati

30. 09. 1998 15.40

Evropska konvencija Europola bo jutri uradno stopila v veljavo. S tem bo ''zarodek'' evropske policije, ki ima sedež v Haagu, dobil status in uradno pravno priznanje.

Drnovšek o predlogu proračuna '99

29. 09. 1998 13.47

Premier Janez Drnovšek je na novinarski konferenci ocenil, da je vladi in vladni koaliciji tokrat uspelo sprejeti predlog proračuna za prihodnje leto v začrtanih rokih do konca septembra. To pomeni, da ga bo vlada v zakonodajni postopek vložila pravočasno in ga bomo v skladu s poslovniškimi roki državnega zbora že dobili do konca letošnjega leta.

Denar poslej na lepe oči

29. 09. 1998 08.20

Nova vrsta bančnih avtomatov, ki so jo razvili na Nizozemskem, ne deluje več na skrivno kodo, pač pa na utrip oči lastnika bančne kartice. Namesto, da bi odtipkali izbrano kombinacijo številk na bančni avtomat, bo poslej zadostoval samo kratek pogled v kamero, ki bo fotografirala oko. Računalnik bo nemudoma ocenil posebne značilnosti očesa in jih preračunal v osebno kodo. Računalnik bo nato kodo primerjal s podatki na bančni kartici. Če se bodo podatki med seboj ujemali, bo moč dvigniti denar. Po mnenju izumitelja te vrste bančnih avtomatov je takšna metoda varnejša od vtipkanja številk, saj je bančna kartica ob morebitni izgubi ali kraji absolutno brez vrednosti. Šarenica človeških oči ima namreč 260 edinstvenih značilnosti in se ne spreminja, prstni odstis na primer jih ima samo 40. Omenjene bančne avtomate bodo lahko brez težav uporabljali tudi tisti, ki nosijo očala ali leče.

NATO bo oblikoval letalsko enoto za Kosovo

24. 09. 1998 12.49

Zveza NATO je danes od svojih vojaških strokovnjakov zahtevala, naj sestavijo posebno letalsko enoto za morebiten vojaški poseg na Kosovu, je danes v portugalski Vilamouri dejal generalni sekretar Severnoatlantske zveze Javier Solana.

Začetek zasedanja Arabske lige

16. 09. 1998 11.46

V egiptovski prestolnici se je danes začelo dvodnevno polletno zasedanje Arabske lige, na katerem bodo zunanji ministri sodelujočih držav obravnavali zastoj v bližnjevzhodnem mirovnem procesu ter vprašanje nadzora razoroževanja Iraka, pa tudi postopek proti dvema libijskima teroristoma v zadevi Lockerbie.

Mitja Gaspari predstavil rezultate dela Strategije Svetovne banke za Republiko Slovenijo

15. 09. 1998 10.16

Minister za finance Mitja Gaspari je na novinarski konferenci predstavil rezultate enoletnega dela v okviru Strategije Svetovne banke za Republiko Slovenijo. Dosedanje delo je ocenil kot uspešno ter poudaril, da Slovenija pričakuje sodelovanje tudi v prihodnje, predvsem na področjih, ki imajo prednostni značaj. Gre predvsem za področja trga nepremičnin in posodobitve zemljiškega katastra, za reformo zdravstvenega sektorja in za reformo javne uprave; na omenjenih področjih bi se Slovenija tudi dogovorila za finančno pomoč. Za delo v okviru strategije Svetovne banke za Slovenijo so se dogovorili pred letom dni. Osnovna ideja je bila po ministrovih besedah ugotoviti, katere strukturne reforme so potrebne in katere reforme je potrebno pospešiti. Poleg tega bo projekt služil tudi pripravi Slovenije za začetek pogajanj o polnopravnem članstvu v Evropski uniji (EU), predvsem na področjih kjer ima Slovenija premalo izkušenj ali kjer ima težave pri vpeljevanju rešitev v prakso.

Eggleton zaključil uradni obisk v Sloveniji

15. 09. 1998 10.10

S pogovori z obrambnim ministrom Alojzom Krapežem in ločenimi sprejemi pri premieru Janezu Drnovšku in predsedniku Milanu Kučanu je dvodnevni uradni obisk v Sloveniji zaključil minister za nacionalno obrambo Kanade Art Eggleton. Ob koncu obiska v okviru turneje po vzhodnoevropskih državah je kanadski gost ocenil, da je Slovenija zaradi velikega napredka, ki ga je dosegla v zadnjih letih, primerna za članstvo v zvezi NATO in jo bo Kanada v teh prizadevanjih še naprej podpirala. Kanadski obrambni minister Eggleton je v pogovorih s slovenskimi sogovorniki izpostavil odlične odnose med Slovenijo in Kanado, k čemur je prispeval tudi nedavni obisk kanadskega premiera Jeana Cretiena. Z obrambnim ministrom Krapežem je kot dobro ocenil tudi dvostransko sodelovanje med ministrstvoma, zlasti na področju jezikovnega izobraževanja slovenskih častnikov v kanadskih izobraževalnih institucijah in njihovega usposabljanja v centru za mirovne operacije.

Odzivi na objavo poročila Kennetha Starra

12. 09. 1998 12.47

''Tudi če Clinton preživi, je njegovo predsedovanje mrtvo,'' je po objavi poročila neodvisnega poročevalca Kennetha Starra o aferi Lewinsky zapisal washingtonski dopisnik italijanske La Repubblice. In medtem ko je voditeljica ameriške diplomacije Madeleine Albright med sprejemom novega južnokorejskega zunanjega ministra zagotavljala, da dogajanja okrog afere Lewinsky nikakor ne vplivajo na njeno delo, so iz Azije prihajale zaskrbljene ocene, da bo možnost odstavitve predsednika Clintone še dodatno destabilizirala oslabljena azijska gospodarstva.

Premier Drnovšek o gospodarskih gibanjih in odnosih s sosedi

09. 09. 1998 16.07

Slovenska vlada je po počitnicah najbolj zaposlena s sprejemanjem državnega proračuna za prihodnje leto, o tem pa je tekla beseda tudi na današnjem sestanku vodstev vseh treh koalicijskih strank, je na svoji prvi redni popočitniški novinarski konferenci dejal premier Janez Drnovšek, ko je predstavnikom javnosti spregovoril tudi o drugih aktualnih dogodkih.

OMO potrdil 11 od 12 članov slovenskega dela pridružitvenega parlamentarnega odbora

09. 09. 1998 13.36

Odbor DZ za mednarodne odnose (OMO) je danes, potem ko so člani poimensko glasovali o vsakem kandidatu posebej, potrdil 11 od 12 predlaganih članov slovenskega dela pridružitvenega parlamentarnega odbora. Odbor je zavrnil le kandidaturo Zmaga Jelinčiča.

Srečanje jedrskih strokovnjakov v Termah Čatež

08. 09. 1998 13.36

V Termah Čatež se je davi začelo redno vsakoletno mednarodno znanstveno-strokovno srečanje Društva jedrskih strokovnjakov Slovenije z naslovom <I>Jedrska energija v Srednji Evropi</I>.

Kučan in Izetbegović podprla poglobljeno gospodarsko sodelovanje med državama

07. 09. 1998 16.19

Predsednika Kučan in Izetbegović sta se strinjala, da bi bilo treba čim prej odpraviti ovire v gospodarskem sodelovanju med državama. Posebej sta pri tem omenila vprašanje deviznih vlog pri Ljubljanski banki d.d. Sarajevo; izrazila sta skupno mnenje, da je treba pospešiti delo strokovne skupine, ki se ukvarja s tem vprašanjem. Predsednik Kučan je ponovil stališče Slovenije, da bi lahko Ljubljanska banka pomagala pri višjih oblikah gospodarskega sodelovanja med državama in ''vidimo jo tudi kot možno mešano podjetje'', kot je ob zadnjem obisku v Sarajevu povedal že slovenski premier Janez Drnovšek.

Solana ugodno ocenil predlog o začasnem sporazumu

07. 09. 1998 14.03

Generalni sekretar zveze NATO Javier Solana je predlog o začasnem sporazumu, ki ga je Beograd ponudil voditelju kosovskihh Albancev Ibrahimu Rugovi, ugodno ocenil, saj po njegovem mnenju predstavlja ''dobre možnosti za začetek pogajanj''. Solana je hkrati dodal, da je potrebno še videti, ali bo predlog dobil ''zadostno podporo'' predstavnikov obeh sprtih strani na Kosovu. Beograd je namreč Prištini predlagal, da bi Kosovu za obdobje od 3 do 5 let podelili ''določeno stopnjo samouprave''.

Slika v kleti irske narodne galerije je vendarle Rembrandtova

03. 09. 1998 07.58

V kleti irske narodne galerije je bila glede na sedanje ugotovitve kar 30 let shranjena originalna Rembrandtova slika. Delo z naslovom Starčeva glava so umetnostni zgodovinarji sredi šestdesetih let zavrgli, češ da gre za kopijo. Kot je zdaj sporočil muzej, pa so izsledki testov pokazali, da se pod plastjo prahu in barve vendarle skriva delo nizozemskega umetnika. Konservator Andrew O'Connors je ugotovil, da se poteze čopiča na sliki, ki je nastala leta 1650, ujemajo s potezami nizozemskega mojstra. Tudi vodja raziskovalnega projekta Rembrandt v Amsterdamu Eernst van de Wetering je ocenil, da slika, ki je v muzeju sicer že od leta 1871, ni ponaredek.

Avstrijski obrambni minister izjavil, da je mogoče najti politično rešitev za Kosovo

31. 08. 1998 09.00

Avstrijski obrambni minister Werner Fasslabend je v nedeljo v Skopju izjavil, da je mogoče najti politično rešitev za Kosovo. Ob koncu srečanja z makedonskim kolegom Lazarjem Kitanovskim je Fasslabend ocenil, da je Kosovo ''velik problem za Avstrijo in Makedonijo'' ter da je potrebno čimprej poiskati rešitev spora, da se kriza ne bi podaljševala, kot se je to zgodilo na Hrvaškem in v BiH. Kitanovski pa je izrazil zaskrbljenost pred humanitarno krizo v pokrajini, če do zime ne bo prišlo do politične rešitve problema. Fasslabend je prav tako napovedal, da bo Avstrija v Skopje napotila vojaškega atašeja, ki bo omogočil neposredno sodelovanje med ministrstvoma za obrambo obeh držav. Avstrijski obrambni minister se je sestal tudi z makedonskim predsednikom Kirom Gligorovom, s premierom Brankom Crvenkovskim ter z zunanjim ministrom Blagojem Handžiskim.

Po mnenju Dresdenske banke le manjše posledice ruske krize za Nemčijo

30. 08. 1998 09.29

Gospodarska in finančna kriza v Rusiji bo po mnenju glavnega ekonomista Dresdenske banke Klausa Friedricha imela le manjše gospodarske posledice za Nemčijo. Rusija naj bi po njegovih besedah v celotnem nemškem izvozu imela le dvoodstoten delež. Friedrich je v pogovoru za Deutschlandradio Berlin tudi ocenil, da padcu vrednosti indeksa DAX konec tedna ni botrovala ruska kriza, ampak je bil posledica precenjenosti indeksa. Veliko bolj zaskrbljujoče pa je po njegovem mnenju dejstvo, da bi lahko ruska finančna kriza imela nepredvidljive politične posledice. Friedrich je tudi kritiziral ravnanje MDS, ki naj bi Rusiji izplačeval pomoč, kljub temu da Moskva ni izpolnila postavljenih pogojev.

Portugalsko gospodarstvo na čvrstih nogah

29. 08. 1998 09.24

Gospodarska rast na Portugalskem se bo nadaljevala tudi v letu 1999, je ocenil portugalski finančni minister Antonio Sousa Franco. Kljub krizam v Rusiji in Aziji Evropska unija predstavlja ''območje zaupanja, razvoja in stabilnosti''. To pa zaradi načrtov za uvajanju evra, je dodal Sousa Franco. Po njegovih besedah je Portugalska letos zabeležila rast industrijske proizvodnje, zmanjšanje brezposelnosti ter povrnila zaupanje ljudi v domače gospodarstvo. Po uradnih podatkih portugalske centralne banke bo država letos zabeležila rast BDP v višini štirih do štirihi in pol odstotka. Proračunski primanjkljaj pa bo zmanjšan na 2,3 odstotke BDP, kar je precej pod predpisanimi tremi odstotki, ki so pogoj za vstop v evropsko monetarno unijo. Ob tem se bo tudi koeficient javnega dolga letos zmanjšal z lanskih 62,4 odstotka na 59 odstotkov, kar bo ravno tako zadovoljilo stroge zahteve za pristop k evropski monetarni uniji.

Proizvodnja v Nafti Lendava se bo nadaljevala

28. 08. 1998 07.51

Med včerajšnjim obiskom v Nafti Lendava sta predsednik vlade Janez Drnovšek in minister za gospodarske dejavnosti Metod Dragonja predstavila predlog za prihodnost te edine slovenske rafinerije. V prihodnjih 6-12 mesecih bosta država in Petrol zagotovila denar za ponoven začetek predelave nafte, v tem času pa naj bi strokovnjaki preverili, ali obstajajo možnosti za pozitivno poslovanje rafinerijske dejavnosti in če, ali je v nadaljevanju smiselna tudi posodobitev rafinerije.