ocenil

Pobuda za mednarodno listino o internetu

05. 02. 1998 11.23

Evropska komisija je predlagala sprejem mednarodne listine za tesnejše sodelovanje držav na področju interneta. Osrednji oblikovalec pobude, evropski komisar za industrijo Martin Bangemann, je ocenil, da bi se države o njej lahko sporazumele že prihodnje leto.

Kmalu 8 milijonov brezposelnih v Indoneziji?

05. 02. 1998 09.46

Indonezijski minister za delo Abdul Latif je danes ocenil, da se bo število brezposelnih v državi zaradi gospodarske krize letos podvojilo in preseglo osem milijonov. "Pričakovana ničelna gospodarska rast bo imela za posledico osem milijonov brezposelnih," je pojasnil Latif. Delo naj bi letos izgubilo okoli 1,5 milijona Indonezijcev. Indonezijski finančni minister Marje Muhamad pa je za četrtkovo izdajo časnika Jakarta Post povedal, da bo Svetovna banka Indoneziji še februarja nakazala milijardo dolarjev kot takojšnjo pomoč za premostitev finančne in valutne krize v državi.

Blair podpira ruske napore za rešitev iraške krize

04. 02. 1998 17.07

Britanski premier Tony Blair je v današnjem telefonskem pogovoru z ruskim predsednikom Borisom Jelcinom izrazil podporo prizadevanjem Rusije za rešitev iraške krize. Ruski voditelj je telefoniral tudi francoskemu predsedniku Jacquesu Chiracu ter med pogovorom dejal, da je bil po njegovem mnenju zabeležen določen napredek v stališču Iraka glede diplomatske rešitve spora.

Začetek tridnevnih pogajanj o nasledstvu Jugoslavije

04. 02. 1998 11.33

Pod vodstvom mednarodnega posrednika za reševanje vprašanja nasledstva nekdanje Jugoslavije sir Arthurja Wattsa, so se davi v Bruslju na tridnevnih pogajanjih sešle delegacije držav naslednic.

Dini in Marinček podpisala sporazum o znanstveno-tehnološkem sodelovanju

04. 02. 1998 11.15

Slovenski minister za znanost in tehnologijo Lojze Marinček in italijanski zunanji minister Lamberto Dini sta danes v Ljubljani podpisala sporazum o znanstveno-tehnološkem sodelovanju med Slovenijo in Italijo.

Ženski del alpske ekipe optimistično v Nagano

03. 02. 1998 14.01

Štiri dni pred začetkom 18. zimskih olimpijskih iger v Naganu se je kot zadnji del slovenske olimpijske reprezentance javnosti predstavila še ženska ekipa v alpskem smučanju. Dekleta so dobro pripravljena, rezultati v letošnji sezoni pa jim vlivajo zadostno mero optimizma in obete za vrhunske dosežke.

Litva uradno postala pridružena članica EU

02. 02. 1998 08.56

Litva je včeraj uradno postala pridružena članica Evropske unije. Dogodek so obeležili z dvigom litvanske zastave in zastave EU na Trgu neodvisnosti v prestolnici Vilnius.

Janez Janša meni, da v Sloveniji ni nadzora nad tajnimi službami

29. 01. 1998 15.58

Predsednik Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) Janez Janša je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani kritično ocenil nadzor nad tajnimi službami v državi in menil, da Slovenija tako ne izpolnjuje enega od pogojev za vstop v EU.

Goencz: Združena Evropa bo težko sprejela dejstvo, da Slovaška ni njena članica

24. 01. 1998 11.28

Madžarski predsednik Arpad Goencz je v svojem prispevku na zaprti okrogli mizi v okviru srečanja srednjeevropskih predsednikov v slovaški Levoči v petek poudaril, da bo združena Evropa težko sprejela dejstvo, da Slovaška ni njena članica. Prvi predsednik neodvisne Slovaške Michal Kovač je jasno pokazal, da le nekatere sile na Slovaškem zavračajo načela civilne družbe, je poudaril Goencz in ocenil, da današnje težave srednjeevropskih držav ne izhajajo iz nespoštovanja teh načel, temveč prej iz pričakovanja prebivalcev, da bo država poskrbela za vse. "Današnje zahteve so sicer na ameriški ravni, delovanje pa ne," je dejal Goencz.

Načelnik italijanskega generalštaba pri predsedniku Kučanu

22. 01. 1998 17.29

Predsednik Republike Slovenije Milan Kučan je danes sprejel admirala Guida Venturonija, načelnika generalštaba oboroženih sil Italije, ki je na povabilo načelnika generalštaba slovenske vojske generalpolkovnika Albina Gutmana s sodelavci na uradnem obisku v Sloveniji. Admiral Venturoni je pozitivno ocenil tristransko vojaško sodelovanje Italije, Madžarske in Slovenije, ki po njegovih besedah pomembno prispeva k dobrim odnosom med temi državami.

Je kloniranje človeka neizogibno?

15. 01. 1998 14.27

Evropska zveza farmacevtskih združenj in industrij je v včerajšnjem poročilu ponovno izrazila nasprotovanje kloniranju človeka ter spomnila, da se že dlje časa zavzema za sprejetje zakona, ki bo prepovedoval tovrstne poskuse. Po ocenah predsednika zveze Rolfa Krebsa bi moral imeti človek koristi pri uporabi novih tehnik, ne pa tudi sam postati predmet raziskav.

Krepitev sodelovanja med hrvaškimi in slovenskimi oboroženimi silami

14. 01. 1998 16.39

Na prvem uradnem obisku v Sloveniji je načelnik glavnega štaba hrvaške vojske, generalpolkovnik Pavao Miljavac, ki se je dopoldne srečal z načelnikom generalštaba Slovenske vojske generalpolkovnikom Albinom Gutmanom, sprejela pa sta ga tudi predsednik države Milan Kučan in obrambni minister Tit Turnšek. Generalpolkovnik Gutman je v izjavi za novinarje po srečanju izrazil upanje, da bo nadaljnje sodelovanje med Slovenijo in Hrvaško na obrambnem področju intenzivnejše ter pogostejše. Po njegovi oceni so pogovori potekali v zelo prijetnem vzdušju. Slovenska stran je hrvaški predstavila organizacijo in načrte razvoj Slovenske vojske ter sodelovanje Slovenske vojske v Partnerstvu za mir in mednarodnih operacijah, zlasti mirovnih. Pogovarjali so se tudi o možnostih za prihodnje sodelovanje med slovenskimi in hrvaškimi oboroženimi silami. Generalpolkovnik Miljavac je ocenil, da so bili današnji pogovori, tako s kolegom Gutmanom kot predsednikom Kučanom in ministrom Turnškom, koristni in plodni. Pojasnil je, da se je z Gutmanom pogovarjal tudi o nekaterih določnejših oblikah sodelovanja. Predvsem bi bilo potrebno pospešiti podpis splošnega sporazuma o sodelovanju na področju obrambe, ki bo okvir za prihodnje sodelovanje. Predsedniku Kučanu je generalpolkovnik Miljavac prenesel pozdrave hrvaškega predsednika Franja Tuđmana ter predsednika seznanil z organizacijo in temeljnimi usmeritvami za nadaljnji razvoj hrvaških oboroženih sil ter izrazil njihovo pripravljenost za okrepitev mednarodnega sodelovanja. Predsednik Kučan je gosta zaprosil, naj sporoči tudi njegove pozdrave predsedniku Tuđmanu. Zagotovil je, da se tudi sam zavzema za čim boljše odnose med državama in v tem okviru tudi za dobro sodelovanje na vojaškem in obrambnem področju.

Če mirovni proces spodleti je vse mogoče

14. 01. 1998 16.13

Palestinski voditelj Jaser Arafat je danes dejal, da je vse mogoče, če spodleti bližnjevzhodni mirovni proces, oziroma če na bližnjem srečanju izraelskih in palestinskih predstavnikov z ameriškim vodstvom ne bo dosežen napredek.

Kje je perspektiva slovenskega turizma?

13. 01. 1998 17.40

Perspektiva slovenskega turizma ni v velikih hotelskih objektih s 300 in več posteljami, temveč v manjših turističnih zmogljivostih z največ 50 ležišči, kjer gostitelj že prvi večer pozna zahteve posameznega gosta. Slovenski turizem bi torej moral graditi na bolj kakovostni ponudbi, je na seji upravnega odbora združenja za turizem in gostinstvo pri GZS ocenil minister za malo gospodarstvo in turizem Janko Razgoršek. Člani upravnega odbora združenja za turizem in gostinstvo so skušali od ministra izvedeti, kdaj bo Slovenija zaslužila svojo drugo turistično milijardo. Ta se vsaj v letu 1997 izmika - po zadnjih podatkih Banke Slovenije je namreč naša država v prvih enajstih mesecih preteklega leta s turizmom zaslužila 1,91 milijarde ameriških dolarjev, kar je bilo za tri odstotke manj kot v enakem obdobju leto poprej. Slovenci smo v istem obdobju za turistična potovanja v tujino namenili 518 milijonov dolarjev, to pa je tri odstotke več kot v enajstih mesecih leta 1996.

Malo konkretnih stališč in predlogov o tem, kako izpelajti pokojninsko reformo

13. 01. 1998 17.33

Belo knjigo o reformi pokojninskega in invalidskega zavarovanja, ki je sicer bila javnosti predstavljena novembra lani, je podprla večina dosedanjih udeležencev javne razprave. Kot je na novinarski konferenci ocenil minister za delo, družino in socialne zadeve Tone Rop, so mnenja o beli knjigi zelo različna, malo pa je tistih, ki pa bi se izrekli proti pokojninski reformi. Da bi ugotovili, kaj javnost, in ne samo socialni partnerji, meni o beli knjigi in kakšna je pripravljenost na pokojnisko reformo, je za ministrstvo za delo agencija Studio 3S opravila anketo na vzorcu 1200 oseb, tokrat pa je o delnih rezultatih (791 anketirancev) spregovoril minister Rop. Posamezniki so zelo kritični do posameznih predlogov v beli knjigi, vendar pa je malo konkretnih stališč in predlogov o tem, kako izpeljati pokojninsko reformo.

V nedeljo zvečer je bilo ubitih 400 ljudi v Sidi Hamedu

13. 01. 1998 09.43

Alžirski tisk poroča, da so islamski skrajneži v nedeljo zvečer v kraju Sidi Hamed ubili 400 civilistov in ne 103, kot navajajo uradni podatki. Na pokole v Alžiriji so se odzvali tudi v Washingtonu. State Department je ocenil, da so grozodejstva delo Oborožene islamske skupine (GIA), vanje pa so verjetno vpletene tudi lokalne skupine za samoobrambo. Tiskovni predstavnik State Departmenta James Rubin je menil, da bi bilo dobro, če bi se lahko o položaju na kraju samem prepričal posebni poročevalec ZN, pa tudi predstavniki nevladnih organizacij in medijev.

Richard Seed ne bo kloniral človeka v Mehiki

10. 01. 1998 10.24

Mehiške oblasti so izključile vsakršno možnost, da bi ameriški raziskovalec Richard Seed lahko izvedel kloniranje človeka v Mehiki, kot je nedavno sam predlagal. Njegove namere o "eksperimentiranju na človeških bitij v Mehiki" so na mehiškem ministrstvu za zdravstu zavrnili kot neodgovorne, kažejo pa tudi na popolno nepoznavanje mehiške zdravstvene politike. Predsednik nacionalne bioetične komisije dr. Manuel Velasco je ocenil, da mora kongres nujno sprejeti zakon o prepovedi kloniranja človeka v karkšnekoli namene.

Uspeli smo ohraniti politično stabilnost

09. 01. 1998 17.14

Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek je na svoji prvi letošnji novinarski konferenci - ki sovpada tudi z prvo obletnico, ko ga je državni zbor izvolil za mandatarja za sestavo nove vlade - ocenil, da je "predvsem pomembno, da smo v Sloveniji uspeli ohraniti politično stabilnost".

V ponedeljek protestno zborovanje v Črni Gori

09. 01. 1998 17.05

Glavni odbor črnogorske Demokratske stranke socialistov (DPS) pod predsedstvom Momira Bulatovića je danes sprejel odločitev, da bodo v ponedeljek, 12. januarja, pred stavbo republiške skupščine v Podgorici priredili zborovanje proti "nezakoniti oblasti in njenemu ogrožanju države ter osnovnih človekovih pravic ter svoboščin".

Nova pedofilska afera v Belgiji

08. 01. 1998 12.16

Belgijo znova pretresajo pedofilske afere. Tokrat se je med osumljenci znašla cerkev.

Evropska komisija obsoja kruto nasilje v Alžiriji

07. 01. 1998 17.28

Evropska komisija je danes ostro obsodila "kruto nasilje", ki se v zadnjih tednih dogaja v Alžiriji, in izrazila solidarnost s tamkajšnjimi prebivalci. Opozorila je, da Evropska unija ob tem ne sme "biti nema".

Romano Prodi v Indiji

06. 01. 1998 12.36

Italijanski premier Romano Prodi je danes začel tridnevni obisk v Indiji, kjer ga spremlja močna gospodarska delegacija. Ob prihodu v New Delhi je Prodi ocenil, da tudi politična nestabilnost Indije pred bližnjimi parlamentarnimi volitvami ne bo prizadela tujih vlaganj. Italijanski premier ima v programu srečanje s kolegom Inderjem Kumerjem Gujralom in s številnimi gospodarstveniki.

Stvari v Ljubljani se morajo premakniti iz mrtega teka

06. 01. 1998 12.24

Kandidat za ljubljanskega župana Anton Jeglič je na predvidoma zadnji novinarski konferenci pred nedeljskim drugim krogom nadomestnih volitev ocenil dosedanjo volilno kampanjo, ki je bila po njegovem prepričanju na nek način enolična, saj so pravzaprav vsi kandidati opozarjali na podobne probleme v mestu. Vsi si želimo, da se stvari v Ljubljani premaknejo iz mrtvega teka, zato mora to predstavljati tudi osnovo našega delovanja po končanih volitvah, je med drugim poudaril Jeglič.

Po pijačo bo treba kar peš

05. 01. 1998 08.56

Sodnik občine Hilsboro v ameriški zvezni državi Ohio je razglasil precej nenavadno sodbo - kroničnemu alkoholiku Dennisu Caysu je ukazal, naj se v roku 30 dni preseli v neposredno bližino trgovine s pijačami, da bo lahko po "kozarček" hodil peš. Sicer mu grozi od eno do poldrugo leto zapora. Caysa so osemnajstič privedli na sodišče zaradi vožnje v vinjenem stanju, zato je sodnik James Hapner ocenil, da je najpametneje, da se neozdravljivi alkoholik preseli nekam, kjer bo do pijače lahko prišel brez avtomobila. Sodnik Hapner je po poročanju agencije Reuters še razsodil, da mora Cays prihodnjih pet let vsak prvi teden januarja prebiti v zaporu.

Microsoft kupil Hotmail

05. 01. 1998 08.34

Ameriški računalniški velikan Microsoft je kupil kalifornijskega ponudnika elektronske pošte Hotmail. Koliko je odštel za prevzem le dve leti starega podjetja, ni znano, kot je ocenil ameriški gospodarski časnik Wall Street Journal, pa naj bi se cena gibala okoli 350 milijonov dolarjev. Hotmail ponuja storitve elektronske pošte (e-mail), ki so preko svetovnega spleta dostopne na internetu. Storitve Hotmaila so namenjene uporabnikom interneta, ki nimajo lastnega elektronskega naslova ali pa si želijo tudi s poti doseči svojo elektronsko pošto. Za branje in pošiljanje elektronskih sporočil ni potreben poseben program, temveč je to mogoče opraviti z običajnim brkljalnikom, npr. Microsoftovim Internet Explorerjem ali pa Netscapovim Navigatorjem. Hotmail ima po lastnih trditvah devet milijonov uporabnikov, financira pa se z oglasi.

DS na slavnostni seji obeležil dan samostojnosti

24. 12. 1997 09.51

Državni svet je na slavnostni seji obeležil sedmo obletnico plebiscitarne odločitve oz. dan samostojnosti. V slavnostnem govoru je predsednik DS Tone Hrovat med drugim ocenil, da je državni svet zelo pomemben sestavni del sistema parlamentarne demokracije in zelo pomemben sooblikovalec kulture in prakse parlamentarne demokracije.

Solana v BiH na pogovorih s Plavšićevo

19. 12. 1997 13.08

Generalni sekretar zveze NATO Javier Solana je danes prispel v Banja Luko na pogovore s predsednico Republike srbske Biljano Plavšić. Popoldne bo Solana obiskal Sarajevo, kjer se bo srečal z visokim civilnim predstavnikom za BiH Carlosom Westendorpom in poveljnikom Sforja ameriškim generalom Ericom Shinsekijem, morda pa tudi s člani bosanskohercegovskega predsedstva.

Italijanski predsednik Scalfaro v Zagrebu

17. 12. 1997 09.56

Italijanski predsednik Oscar Luigi Scalfaro bo danes spregovoril v hrvaškem saboru. Sinoči je imel po prihodu v Zagreb pogovore na štiri oči s hrvaškim predsednikom Franjom Tuđmanom. Sestali sta se tudi delegaciji Hrvaške in Italije pod vodstvom obeh predsednikov. Hrvaška je poudarila, da kot srednjeevropska in sredozemska država pričakuje italijansko podporo pri vključevanju v evroatlanstske integracije, kar je druga stran potrdila.

Uspešen obisk Janeza Podobnika v Luxemburgu

15. 12. 1997 16.27

Predsednik državnega zbora Janez Podobnik je današnje delovne pogovore z luksemburškimi sogovorniki ocenil kot uspešne. Posebej je poudaril, da je po mnenju luksemburškega zunanjega ministra Jacquesa Poosa lahko Slovenija prva izmed držav, ki naj bi končale celoten sklop pogajanj z EU in tako med prvimi pristopila v to zvezo. Poos je tudi zatrdil, da se lahko država prebija skozi pogajanja, če v njej obstaja politična volja, politični konsenz, če ima vso potrebno znanje in če ve, kaj je njena nacionalna identiteta.

Amistad od jutri v ameriških kinodvoranah

09. 12. 1997 14.59

Najnovejši film ameriškega režiserja Stevena Spielberga z naslovom Amistad bodo, tako kot je bilo predvideno, začeli predvajati v ameriških kinodvoranah jutri. Sodišče v Los Angelesu je namreč zavrnilo zahtevo pisateljice Barbare Chase-Riboud o prepovedi predvajanja filma, za katerega pisateljica meni, da je plagiat.