odgovor vlade

Izročitev ni presenetila nikogar

02. 07. 2001 00.00

Srbski premier Zoran 195144inđić je v pogovoru za nedeljsko izdajo beograjskega dnevnika Večernje Novosti zatrdil, da sta bila jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica in njegova stranka, Demokratska stranka Srbije (DSS), vnaprej obveščena o izročitvi nekdanjega predsednika ZRJ Slobodana Miloševića Haagu. Izročitev Miloševića Mednarodnemu sodišču za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji "ni presenetila nikogar v koaliciji DOS", je še dejal 195144inđić in dodal, da morajo poiskati način za reformo federacije s Črno goro. "Ta koncept je potrebno Črnogorcem predstaviti kot tudi za njih ugodno rešitev. Če bodo v Črni gori tak predlog zavrnili, se bomo morali raziti."

Prvi obisk Miloševića v zaporu

02. 07. 2001 00.00

Zdenko Tomanović in Dragan Krgović, odvetnika nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića, ki je od minulega petka v zaporu haaškega Mednarodnega sodišča ZN za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v nizozemskem Scheveningnu, sta dopoldne odpotovala v Haag. Tomanović je pred odhodom dejal, da bo z Miloševićem začel pripravljati obrambo.

Milošević telefoniral družini

30. 06. 2001 00.00

Nekaj ur zatem, ko je srbska vlada sprejela odločitev o izročitvi nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića haaškemu Mednarodnemu sodišču za vojne zločine na ozemlju nekdanje Jugoslavije, je v petek v zgodnjih jutranjih urah že prispel v zapor sodišča v Scheveningenu. Potem ko je jugoslovansko ustavno sodišče v četrtek odločilo, da je treba zamrzniti izvajanje v soboto sprejetega odloka jugoslovanske vlade o sodelovanju s haaškim sodiščem, je srbska vlada sprejela odločitev, da bo s haaškim sodiščem sodelovala na podlagi statuta tega sodišča.

Pospešeno reševanje odprtih vprašanj

21. 06. 2001 00.00

Slovenski premier Janez Drnovšek in hrvaški premier Ivica Račan sta se neformalno sestala na Dolenjskem, kjer sta nadaljevala pogovore o vprašanjih meje in nekdanje Ljubljanske banke. Ocenila sta dosedanje aktivnosti in se odločila za intenzivno komunikacijo o še nerešenih vprašanjih, tako da se bodo aktivnosti v naslednjih dneh in tednih intenzivno nadaljevale.

Brez dogovora o odkupni ceni pšenice

20. 06. 2001 00.00

Tudi po sredinih pogajanjih med predstavniki kmetov in žitnopredelovalnih podjetij še vedno ni določena letošnja odkupna cene pšenice. Vsaka stran vztraja pri svojem, pridelovalci pri 27,50 tolarja za kilogram pšenice, prevzete na poljih, predelovalci pa pri 25,50 tolarja za kilogram na odkupnih mestih. Po besedah vodij pogajalcev predsednika Kmetijsko-gozdarske zbornice Petra Vriska in direktorja Žitne skupnosti Janeza Železnikarja vrata za pogovore še niso zaprta, vendar pa je zdaj na vrsti država, saj pri tem ne more "dvigniti rok in se sprenevedati", da je vse uredila s tržnim redom. Oboji zato še ta teden zahtevajo sprejem pri kmetijskem ministru in predsedniku vlade ter odgovor v najkrajšem možnem času.

Juri o usodi tira Koper - Divača

13. 06. 2001 00.00

Poslanec Aurelio Juri (ZLSD) je na ministra za promet ter za okolje in prostor, Jakoba Presečnika in Janeza Kopača, naslovil poslansko vprašanje o usodi drugega železniškega tira Koper - Divača. Če ta ne bo zgrajen v razmeroma kratkem času, kakor opozarjajo predstavniki Luke Koper in Slovenskih železnic ter drugi poznavalci blagovnih tokov na območju severnega Jadrana in srednje Evrope, pri tem pa omenjajo leto 2004 oziroma najdlje 2008, ga koprska Luka ne ob več potrebovala, ker se bo promet medtem preusmeril drugam in bo usoda pristanišča zapečatena, je med drugim zapisal.

Vojno stanje v Makedoniji?

06. 06. 2001 00.00

Po nočnem uboju petih makedonskih vojakov je za dosego miru v Makedoniji po mnenju premiera Georgievskega potrebna uvedba vojnega stanja, ki pomeni vpoklic vseh vojaških obveznikov. Makedonski parlament utegne o tem odločati še nocoj.

Granate padale na Popovo šapko

22. 05. 2001 00.00

Albanski skrajneži so v noči na torek obstreljevali turistično naselje Popova šapka. Oboroženi Albanci naj bi na naselje izstrelili osem granat. Hoteli in koče na Popovi šapki so zaprti že od februarja, ko so se na Šar planini začele dejavnosti albanskih skrajnežev.

Izraelski napadi se nadaljujejo

21. 05. 2001 00.00

Izraelska vojska je tudi danes zjutraj napadla palestinska naselja v Gazi. V napadu helikopterjev in topništva je na mesto padlo pet raket, pri čemer je ena zadela tudi poslopje varnostih služb palestinskega voditelja Jaserja Arafata. Izstrelki izraelskih sil so zadeli tudi neko tovarno, deset hiš in knjižnico. Gre za prvi napad na civilne cilje od obnovitve izraelsko-palestinskih spopadov na območju pred osmimi meseci. V napadu so bile po navedbah palestinskih varnostnih služb ranjene štiri osebe. Do napadov je prišlo le nekaj ur pred obiskom visokega komisarja EU za zunanjo in varnostno politiko Solane, ki pričenja štiridnevni obisk na Bližnjem vzhodu.

Bush in Putin junija v Ljubljani

19. 05. 2001 00.00

Za pripravo prvega in doslej najbolj elitnega vrha v mandatu obeh predsednikov, ki bo 16. junija v Ljubljani, je celo manj kot mesec dni časa, medtem ko je organizacija Clintonovega obiska junija leta 1999 trajala skoraj pol leta. Vendar zunanji minister Dimitrij Rupel pravi, da zaradi tega ni preveč zaskrbljen. Čeprav sinoči sprva iz Mladike uradno obiska niso hoteli potrditi, tako da smo prvo novico o obisku povzeli po agenciji Reuters, je minister Rupel kasneje povedal, da so že med tednom iz Washingtona dobili vprašanje, ali bi bili v Ljubljani pripravljeni gostiti ameriškega predsednika. Obisk naj bi bil v vseh pogledih izjemna priložnost za Slovenijo. Veliko zadovoljstvo nad izbiro Slovenije kot gostiteljice prvega vrha Bush-Putin sta izrazila tudi oba uradna gostitelja, premier Janez Drnovšek in predsednik Milan Kučan.

Skupščina o odstavitvi Wahida

30. 04. 2001 00.00

Indonezijska skupščina bo odločala o nadaljevanju postopka za odstavitev predsednika države Abdurrahmana Wahida kljub opozorilom vlade pred novim izbruhom nasilja. V podporo Wahidu se je v nedeljo množične molitve udeležilo 25.000 ljudi v Džakari. Poslanci se bodo sestali v poslopju parlamenta, ki bo pod visokimi varnostnimi ukrepi. Poslanci naj bi Wahida že drugič opozorili zaradi njegove domnevne vloge v finančnih škandalih. Wahid bo nato imel mesec dni časa za odgovor.

Avtobusni prevozniki si niso premislili

12. 04. 2001 00.00

Avtobusni linijski prevozniki, tudi po včerajšnjih pogovorih s finančnim ministrom Antonom Ropom, ne bodo preklicali cestne zapore, napovedane za 18. april, vse dokler ne dobijo "papir v roke", da se bo problematika v zvezi z vračanjem trošarin rešila, je povedala samostojna svetovalka sekcije za prevoz potnikov zborničnega združenja za promet in zveze Renata Zatler.

Usklajevanje vatikanskega sporazuma

03. 04. 2001 00.00

Koalicijske stranke tudi včeraj niso dosegle vidnejšega napredka pri usklajevanju vatikanskega sporazuma. Poleg vsebinskih razhajanj si stranke niso enotne niti v oceni, ali je podpis sporazuma prednostna naloga slovenske zunanje politike. Čeprav niso prišli do skupne rešitve, bo liberalna demokracija predloge preučila in jih posredovala zunanjemu ministrstvu in predsedniku vlade. Na pogajanjih je zunanji minister Dimitrij Rupel dejal, da gre za pomembno zunanjepolitično prioriteto in da je v interesu države, da se ta tema pred vstopom v EU in Nato umakne z dnevnega reda.

Javnim linijskim prevoznikom prekipelo

27. 03. 2001 00.00

Predsedstvo sekcije za javni prevoz potnikov v linijskem in prostem cestnem prometu pri Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) in predsedstvo odbora za potniški promet pri Obrtni zbornici Slovenije (OZS) sta se na današnji skupni seji odločila, da zaradi pereče problematike na področju javnega linijskega prometa in predvsem ignorance vlade ter pristojnih ustanov zahtevata preložitev začetka postopka za registracijo voznih redov za prometno leto 2001/02. Postopek, ki se začne 3. aprila z obvezno predhodno izmenjavo predlogov voznih redov, naj se preloži za nedoločen čas oz. do razrešitve zahtev, ki se nanašajo na 50-odstotno vračilo trošarine za opravljanje javnih linijskih prevozov, so sporočili iz Združenja za promet in zveze pri GZS.

Vrh EU v Stockholmu

23. 03. 2001 00.00

Ob strategiji za krepitev konkurenčnosti evropskega gospodarstva so bile zaostrene razmere v Makedoniji, odnosi z Rusijo in kritične razmere v evropskem kmetijstvu dodatne, a odmevne teme, ki so voditelje držav Evropske unije zaposlovale prvi dan zasedanja v Stockholmu. Sicer pa je bila švedska prestolnica danes gostiteljica še dveh dodatnih vrhunskih srečanj. Vrh EU se je o napetih razmerah v Makedoniji pogovarjal z makedonskim predsednikom Borisom Trajkovskim, o poglabljanju dvostranskih odnosov pa z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom.

Zaplet okoli vatikanskega sporazuma

23. 03. 2001 00.00

Med združeno listo in liberalno demokracijo je glede vatikanskega sporazuma prišlo do novega zapleta, saj po mnenju združene liste koalicija o tej temi še ni usklajena. Po mnenju vodje poslanske skupine ZLSD194160 Mirana Potrča zato ni mogoče pričakovati, da bi vlada vatikanski sporazum sprejela že prihodnji četrtek. Predsedniki koalicijskih strank so se na nedavnem sestanku v vili Podrožnik dogovorili, da Vatikanski sporazum preložijo na naslednji četrtek, s čimer pa se v poslanski skupini ZLSD ne strinjajo.

Potrč o vatikanskem sporazumu

23. 03. 2001 00.00

Brez nekaterih resnih popravkov vsebine vatikanskega sporazuma bi se lahko ustvaril vtis, kot da v Sloveniji delujeta dva pravna sistema in ne eden ustavni in pravni sistem, v okviru katerega morajo v Sloveniji delovati vse institucije, vključno z Rimskokatoliško cerkvijo, je na novinarski konferenci poudaril vodja poslanske skupine ZLSD Miran Potrč. Po njegovih besedah je želja in ambicija ZLSD delovati v smeri doseganja uskladitve, saj ni nobenih razlogov za ocenjevanje, da to ni mogoče. "Mi bomo naredili vse, da na tej točki ne bi prišlo do izsiljevanja ali preglasovanja, saj se nam zdi izredno pomembno vprašanje za vso državo, zato je potrebno o temeljnih vprašanjih vsebine, pomena in ureditve odnosov imeti skupen pogled," je poudaril Potrč.

Keber s predstavniki Fidesa

22. 03. 2001 00.00

Predstavniki Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides in zdravstveni minister Dušan Keber so se na prvih uradnih pogovorih dogovorili o načinu nadaljnjega dela, tudi o tem, da resnično želijo vsebinsko novo poklicno kolektivno pogodbo za zdravnike in zobozdravnike, ki bi lahko veljala za daljši čas in bi morda lahko vključevala tudi nove modele določanja dohodkov zdravnikov.

Elektro afera

15. 03. 2001 00.00

Zadeva Elektro Slovenija dobiva novo poglavje. Najprej je ljubljanskim kriminalistom obsežno dokumentacijo o domnevno spornih poslih Elesa izročilo gospodarsko ministrstvo, zdaj pa bo to storila še opozicija. Koalicija Slovenija zagotavlja, da bodo kriminalisti s temi dokumenti lahko razpletli to afero.

Na meji s Kosovom še vedno napeto

11. 03. 2001 00.00

Posebni odposlanec generalnega sekretarja zveze NATO Peter Feith je po današnjih pogovorih s podpredsednikom srbske vlade Nebojšom Čovićem v Bujanovcu povedal, da bo nadaljeval ločena pogajanja s srbskimi in albanskimi predstavniki o sporazumu o prekinitvi ognja na jugu Srbije, ko bosta strani pripravljeni na nadaljnje stike. To naj bi se zgodilo že kmalu, sicer pa se s predstavniki Albancev na jugu Srbije danes ni sestal. Pozval je tudi k potrpežljivosti.

Američani podprli makedonsko vlado

02. 03. 2001 00.00

Ameriška administracija je včeraj izrazila podporo makedonski vladi, kritizirala pa skrajneže, ki so odgovorni za nemire v vasi Tanuševci ob meji s Kosovom. "ZDA obsojajo tovrstno nasilje skrajnežev, ki skušajo ogroziti stabilnost Makedonije, Kosova in celotnega območja," je dejal tiskovni predstavnik State Departmenta Richard Boucher. Dodal je, da Washington podpira zmeren odgovor makedonske vlade in da bo storil vse, kar je v njihovi moči, da bo skupaj z zvezo NATO pomagala Skopju pri nadzoru razmer. Na makedonsko-jugoslovanski meji zadnje dni prihaja do incidentov in obstreljevanj s strani albanskih skrajnežev.

Drnovšek odgovarjal na vprašanja

27. 02. 2001 00.00

Pred državnim zborom je danes odgovarjal na vprašanja opozicijskih poslancev predsednik vlade Janez Drnovšek. Potem ko je minuli teden vprašanje že zastavil Zmago Jelinčič (SNS), sta preostali dve opozicijski vprašanji predsedniku vlade Janezu Drnovšku danes zastavila Marko Diaci (SMS) in Alojz Sok (NSi). Prvega je zanimalo, kako je s pravnim statusom Unicefa v Sloveniji in prostovoljnim prispevkom vlade tej humanitarni organizaciji, medtem ko se je vprašanje slednjega nanašalo na zakon o telekomunikacijah oziroma povračilo sredstev prizadetim občanom in lokalnim skupnostim.

Beograjski mediji o krizi na jugu Srbije

19. 02. 2001 00.00

Večernje novosti danes v komentarju z naslovom Z Zahoda nič novega izpostavljajo, da se zločini nad Srbi na Kosovu in na jugu Srbije dogajajo ob navzočnosti mirovnih sil zveze NATO in pred očmi mednarodne skupnosti, ki ima v pokrajini že 20 mesecev svojo civilno upravo in svojo vojaško silo. Krizo na jugu Srbije ocenjujejo tudi drugi beograjski mediji.

Svetovni dan bolnikov

11. 02. 2001 00.00

Letošnji že deveti svetovni dan bolnikov, 11. februarja, spremlja letos geslo "nova evangelizacija in dostojanstvo trpečega človeka". Dan bolnikov je vodstvo Cerkve uvedlo leta 92, obhaja pa se na praznik lurške Matere božje. Že tretje leto zapored ga obeležuje tudi Hobis, združenje humanitarnih organizacij bolnikov in bolnikov-invalidov Slovenije. Ena največjih težav, ki spremlja združenje že od ustanovitve, pa je še vedno njegov neurejen pravni in socialni položaj. Hobis združuje 16 društev in zvez z več kot 228.000 bolniki s kroničnimi obolenji. Za ureditev pravnega in socialnega statusa se borijo že vrsto let. Zdaj čakajo na odgovor zdravstvenega ministra, za katerega pa mislijo, da jim bo ugodil, prav tako pa tudi v državnem zboru. Za njih je to bistvenega pomena, tudi zaradi finančnih sredstev, kar je trenutno problem. Na pomoč so jim priskočili tudi na uradu RS za invalide in bolnike, ki se tudi trudijo, da bi izenačili možnosti bolnikov in invalidov do dialoga z državo. To pomeni, da morajo imeti bolniki ravno tako institucionalen pristop do vlade, ministrstev in državnega zbora, s katerimi lahko usklajujejo svoje interese.

Izraelci volijo premiera

06. 02. 2001 00.00

Danes Izraelci volijo svojega ministrskega predsednika, izbirajo pa med dvema kandidatoma, "ki ju ne marajo". To sta Ehud Barak iz Laburistične stranke dela in194160Ariel Šaron iz stranke Likud. Do poldneva po lokalnem času se je volitev udeležilo le 23,5 odstotka volilcev, kar je precej manj kot na zadnjih volitvah maja 1999, ko je bila udeležba ob istem času 29-odstotna. Najmanj ljudi prihaja na volišča v delih države z večinskom arabskim prebivalstvom, ki sicer tradicionalno voli za levico. Prvi izidi pa naj bi bili znani jutri okoli 2. ure ponoči. Volitve so razpisali potem, ko je Barak kot premier odstopil, ker je njegova vladna koalicija izgubila večino v knesetu.

V Kalabriji še eno okuženo govedo

01. 02. 2001 00.00

V vseh državah članicah Evropske unije poteka obvezno testiranje vse govedi, ki je starejše od 30 mesecev na morebitno prisotnost BSE. V Kalabriji na jugu Italije so včeraj izločili in začasno osamili čredo 60 govedi, ki so verjetno uživala krmo z živalsko moko. Nekaj dni nazaj so tam iz istih razlogov že osamili 75-glavo čredo govedi. Obe čredi so hranili s krmo istega proizvajalca. Na severu Italije pa je danes policija v tovarni, ki predeluje živalske ostanke, zasegla 20.000 ton živalske moke. Od izbruha krize bolezni norih krav so v Italiji opravili že 11.333 hitrih testov, od katerih sta bila pozitivna le dva. Nadaljnji testi so potrdili obolelost za boleznijo norih krav le pri enem govedu. Kljub temu je uživanje govedine v Italiji upadlo za 30 do 50 odstotkov, zato bo vlada v petek razpravljala o ukrepih za podporo govedorejcem. Po torkovih demonstracijah več sto govedorejcev pa se je danes pred parlamentom v Rimu zbralo še približno 200 mesarjev, ki so zahtevali odgovor vlade na krizo.

Danes iztek roka

27. 12. 2000 00.00

Danes se izteče rok, do katerega morata palestinski voditelj Jaser Arafat in izraelski premier Ehud Barak odgovoriti na predlog mirovnega načrta, ki ga je pripravil ameriški predsednik Bill Clinton. Ta naj bi, kot se je neuradno izvedelo, predvideval dvojno suverenost nad Tempeljskim gričem v vzhodnem delu Jeruzalema. Izraelski premier je že sklical zasedanje svojega varnostnega kabineta, ki naj bi oblikoval odgovor na Clintonov predlog.

Slovenski okoljevarstveniki proti JE

16. 12. 2000 00.00

Slovensko ekološko gibanje (SEG), Zelena alternativa (ZA) in Zeleni Slovenije (ZS) s skupno izjavo pozdravljajo izklop zadnjega delujočega reaktorja jedrske elektrarne v Černobilu 15. decembra letos. Obenem opozarjajo, da je "degradacija zavesti in volje do varovanja okolja na področju političnega odločanja danes v Sloveniji tolikšna, da je nujna združitev vseh okoljevarstvenikov in zagovornikov človekovih pravic ter njihov skupen politični nastop, ne glede na medsebojne zamere in tekmovalnost, kar je lahko tudi edini pravi slovenski odgovor na nesrečo v Černobilu".

SVIZ o svojih pričakovanjih

08. 11. 2000 00.00

Sindikat vzgoje, izobraževanja in znanosti Slovenije (SVIZ) od prihodnje vlade pričakuje, da se bo z njim takoj začela pogajati o spremembah kolektivne pogodbe za dejavnost vzgoje in izobraževanja in vzporedno tudi za raziskovalno dejavnost ter da bo ob pripravi proračuna za prihodnje leto računala na to, da je sindikat vložil zahtevo po dvigu plač v vzgoji in izobraževanju.

Drnovšek odgovoril Pahorju

06. 11. 2000 00.00

Predsednik LDS Janez Drnovšek je predsedniku ZLSD Borutu Pahorju poslal odgovor na njegovo današnje pismo, v katerem