odgovor vlade

Drnovšek odgovoril Pahorju

06. 11. 2000 00.00

Predsednik LDS Janez Drnovšek je predsedniku ZLSD Borutu Pahorju poslal odgovor na njegovo današnje pismo, v katerem

V Izraelu potekajo intenzivna pogajanja

23. 10. 2000 00.00

Izraelske sile so v odgovor na palestinsko obstreljevanje judovske naselbine Gilo južno od Jeruzalema pozno

Vlada odgovarja ekologom o deponijah

18. 10. 2000 00.00

Vlada je na seji 6. oktobra sprejela odgovor na zahtevo Društva ekologov Slovenije, ki je zahtevalo pojasnila, vezana na odločbo ustavnega sodišča v zvezi s prostorskimi plani občine Žalec, ki so urejali deponije odvečnega materiala, nastalega pri gradnji avtoceste Arja vas - Ločica pri Vranskem. Društvo se je na vlado prvič obrnilo že decembra lani, ker pa ni bilo zadovoljno z njenim dogovorom, se je konec junija obrnilo na predsednika vlade Andreja Bajuka. Društvo je vlado med drugim vprašalo, kdo je odgovoren za kršitve zakonskega načela vključevanja javnosti in ustavnega načela sodelovanja pri opravljanju javnih zadev. Vlada je pojasnila, da v lokacijski načrt Arja vas - Ločica pri Vranskem niso bile vključene lokacije za pridobivanje gradbenega materiala niti lokacije za deponiranje viškov nenosilnega materiala.

Beneška komisija sprejela poročilo

15. 10. 2000 00.00

Komisija Sveta Evrope za demokracijo skozi pravo, znana predvsem kot Beneška komisija, je včeraj na plenarnem

Koštunica jutri v Podgorici

12. 10. 2000 00.00

Novi jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica bo jutri odpotoval v Podgorico, kjer se bo s predstavniki Socialistične ljudske stranke (SNP) pogovarjal o oblikovanju nove zvezne vlade, je sporočil danes eden od voditeljev Demokratične opozicije Srbije (DOS) Zoran 195144inđić. 195144inđić je obenem izjavil, da je oblikovanje nove vlade v ZRJ mogoče pričakovati prihodnji teden. Predstavniki nevladnega združenja G-17 Plus, ki vodi intenzivna pogajanja o vključitvi ZRJ v mednarodne finančne ustanove in za pridobitev finančne pomoči, pa so danes vnovič opozorili, da je pomembno čimprej oblikovati novo zvezno vlado, da ne bi ZRJ "zamudila sijajne ponudbe mednarodnih partnerjev za vlaganja v ZRJ." Medtem sta v Beograd prispela italijanski premier Giuliano Amato in posebni predstavnik ZN Carl Bildt. Amato je prvi zahodni premier na obisku v ZRJ po umiku nekdanjega predsednika ZRJ Slobodana Miloševića z oblasti minuli teden. Spremljata ga zunanji in finančni minister. Bildt pa je v pogovoru z novinarji dejal, da bo v Beogradu ostal nekaj dni, s Koštunico pa naj bi se pogovarjal tudi o sprejemu ZRJ v ZN. Velika Britanija je danes ZRJ predlagala obnovitev diplomatskih odnosov med državama, so povedali v britanskem zunanjem ministrstvu. V ministrstvu so izrazili upanje, da bodo od Beograda kmalu dobili pozitiven odgovor, da bi lahko državi čimprej izmenjali svoje veleposlanike. Interese Velike Britanije od marca lani predstavlja brazilsko veleposlaništvo v Beogradu.

Peterle zavrača očitke

09. 10. 2000 00.00

Očitki iz interpelacije zoper zunanjega ministra nimajo podlage v dejanjih, je na javni prestavitvi odgovorov na interpelacijo danes dejal zunanji minister Lojze Peterle. Peterle je izrazil obžalovanje, ker se obravnave niso udeležili predlagatelji interpelacije - enajst poslancev iz vrst SNS, DeSUS in ZLSD -, saj tako ni bilo možnosti za politični dialog. Minister Peterle je v svojem odgovoru na očitke interpelatorjev poudaril, da je sam v odnosih z Avstrijo nadaljeval politiko prejšnje vlade.

Odgovor Bajuka na Kučanove kritike

07. 10. 2000 00.00

Predsednik vlade Andrej Bajuk je predsedniku republike Milanu Kučanu pisno odgovoril na njegove ponedeljkove javne kritike glede dveh pisem, ki jih je poslal Komisiji za demokracijo skozi pravo pri SE oz. t.i. Beneški komisiji. Premier je med drugim izrazil prepričanje, da prošnja za mnenje omenjene komisije Sloveniji ne bo povzročila zunanjepolitične škode niti zmanjšala njen ugled. Zavrnil pa je tudi očitke o nezaupanju vlade v slovenske demokratične ustanove.

Zasedanje beneške komisije

05. 10. 2000 00.00

Predsednik odbora DZ za mednarodne odnose Jelko Kacin (LDS) je danes prejel odgovor na svoje pismo predsedniku beneške komisije Antoniu La Pergoli. Ta ga je obvestil, da bo na sejo komisije, ki bo mnenje o vprašanju premiera Andreja Bajuka v zvezi s spremembo volilnega sistema sprejemala dan pred slovenskimi parlamentarnimi volitvami, 14. oktobra, povabil pooblaščenega predstavnika slovenskega parlamenta. Sicer pa je La Pergola Kacinovo pismo, ki naj bi ga komisija prav tako upoštevala pri pripravi svojega stališča do tega vprašanja, posredoval tudi drugima dvema poro čevalcema beneške komisije.

SMS o javnomnenjskih raziskavah

04. 10. 2000 00.00

V Stranki mladih Slovenije (SMS) ugotavljajo, da se javnomnenjske raziskave ne izvajajo v skladu s kodeksi poštenosti, saj se sugerirajo odgovori, ki jih anketiranci posredujejo anketarjem. Po njihovem mnenju bi moral imeti vsak anketiranec pri vprašanju o podpori političnim strankam na voljo odgovor z vsemi enajstimi strankami, ki na volitvah kandidirajo v vseh volilnih okrajih. Sprašujejo se ali anketarji res ponudijo anketirancem vseh enajst možnosti ali pa sugerirajo samo šest parlamentarnih strank in neparlamentarno stranko, ki jo vodi trenutni predsednik vlade, so sporočili iz SMS.

Odgovor vlade na interpelacijo zoper Peterleta

20. 09. 2000 00.00

Vlada je na današnji seji potrdila odgovor MZZ na interpelacijo zoper zunanjega ministra Lojzeta Peterleta, v katerem ta zavrača trditve podpisnikov interpelacije o ministrovem protidržavnem, protiustavnem in protislovenskem ravnanju. Odgovor naj bi še danes poslali v državni zbor, minister Peterle pa je ponovil pričakovanje, da bo parlament interpelacijo obravnaval še pred iztekom mandata.

Končan kongres LDS

09. 09. 2000 00.00

S potrditvijo volilnega programa se je v Cankarjevem domu sklenil dvodnevni kongres Liberalne demokracije Slovenije (LDS), ki mu je ob 16. uri sledila volilna konvencija, na kateri so se prvič predstavili kandidatke in kandidati LDS za oktobrske parlamentarne volitve. Osnovno izhodišče volilnega programa LDS je, da je konec tranzicije, prehodnega obdobja, tekme z drugimi državami kandidatkami za vstop v EU, ter da je potrebna nova razvojna strategija. Ključna politična cilja LDS ostajata vključujoča družba in odprta država, ključni elementi za dosego teh ciljev pa so znanje, informacijska infrastruktura in solidarnost. LDS bo na letošnjih volitvah volivke in volivce nagovorila s sporočilom "Slovenija gre naprej!". Na volilni konvenciji LDS so se predstavili vsi kandidati in kandidatke stranke za letošnje parlamentarne volitve. Poleg predsednika stranke Janeza Drnovška kandidirajo skoraj vsi dosedanji poslanci stranke in večina nekdanjih ministrov. Poleg Mirka Bandlja, Slavka Gabra, Boruta Šukljeta, Dimitrija Rupla, Pavla Gantarja, Jožefa Školča, Igorja Bavčarja in Toneta Ropa je prvič na kandidatni listi LDS tudi Mitja Gaspari, in sicer kot nestrankarski kandidat. Med kandidati LDS za poslance je novinec tudi generalni sekretar stranke Gregor Golobič. Kot omenjeno, kandidirajo vsi dosedanji poslanci LDS, razen Jožefa Zimška, pa tudi neodvisni poslanec Ciril Pucko.

Vlada za izredno sejo o interpelaciji

07. 09. 2000 00.00

Vlada bo DZ predlagala, naj še pred 3. oktobrom skliče izredno sejo, na kateri bi poslanci poleg nekaterih evropskih zakonov obravnavali tudi interpelacijo zoper zunanjega ministra Lojzeta Peterleta. Ta je po seji vlade povedal, da bo zunanje ministrstvo v zelo kratkem času pripravilo odgovor na interpelacijo, saj ne želi, da bi obtožbe iz interpelacije ostale nepojasnjene. Peterle je sicer izrazil ogorženje nad obtožbami o njegovem protidržavnem in protiustavnem delovanju, ki se pojavljajo v obrazložitvi interpelacije.

Kučan poudaril pomen znanja

07. 09. 2000 00.00

Okrogle mize o izzivih 21. stoletja, ki ji je predsedoval predsednik singapurske vlade Goh Chok Toh, se je za zaprtimi vrati udeležila prva skupina 40 voditeljev držav, med njimi tudi slovenski predsednik Milan Kučan. Sodelujoči so svoja stališča izražali brez vnaprej pripravljenih govorov, pri čemer je Kučan po lastnih besedah poudaril pomen znanja v sedanjih procesih globalizacije.

Bajuk odgovoril Kučanu

29. 08. 2000 00.00

Predsednik vlade Andrej Bajuk je predsedniku države Milanu Kučanu včeraj poslal odgovor na vprašanje v zvezi s stališčem slovenske vlade do zahtev nekaterih avstrijskih politikov za odpravo avnojskih sklepov. Premier je v pismu poudaril, da si vlada pri izvajanju vseh dejavnosti v zvezi z vključevanjem Slovenije v Evropsko unijo prizadeva za učinkovito in pravočasno izpolnjevanje obveznosti, ki izhajajo iz evropskega sporazuma o pridružitvi, partnerstva za pristop in državnega programa za prevzem pravnega reda evropskih skupnosti.

Bo Bajuk prisluhnil beguncem?

30. 06. 2000 21.37

Slovenska sekcija nevladne organizacije za človekove pravice Amnesty International Slovenije (AIS) je včeraj predsedniku vlade Andreju Bajuku poslala pismo, v katerem ga je seznanila z delom te organizacije na področju varstva človekovih pravic beguncev. Predvsem pa so v pismu izpostavili kritične pripombe, ki jih delijo z nekaterimi drugimi nevladnimi organizacijami v zvezi s položajem beguncev v Sloveniji. Kot so sporočili iz AIS, je bil njihov namen Bajuka seznaniti s številnimi dolgoletnimi težavami, ki kažejo na izjemno restriktivno slovensko begunsko politiko, in opozoriti na nekatere aktualne probleme. V vednost pa so mu poslali tudi zahteve nevladnih organizacij, ki so jih na vlado naslovili v zadnjem letu.

Kučan o trenutnih razmerah

22. 06. 2000 17.03

Pred dnevom državnosti je predsednik države Milan Kučan sklical novinarsko konferenco za domače in tuje novinarje. Opravil je nekakšno inventuro doseženega v zadnjih devetih letih, odkar je Slovenija samostojna. Predsednik države je komentiral tudi dogajanje po izvolitvi nove vlade.

Sodišče poslalo tožbo DZ in pravobranilcu

30. 05. 2000 19.28

Vrhovno sodišče je dopolnjeno tožbo predsednika vlade Andreja Bajuka in njegovih ministrskih kandidatov danes poslalo državnemu zboru kot toženi stranki in državnemu pravobranilcu kot zastopniku javnega interesa v upravnem sporu, je povedal predsednik vrhovnega sodišča Mitja Deisinger. Takšen postopek namreč določa zakon o upravnem sporu. Sicer pa je vrhovno sodišče potrdilo, da so tožniki svojo tožbo dopolnili, tako kot je to od njih zahtevalo.

Tujina za čimprejšnje volitve

25. 05. 2000 15.00

Evropska unija, katere odzivi na vladno krizo v Sloveniji so zelo ostri, nam ponuja jasen odgovor na razplet krize, in sicer čimprejšnje volitve, poudarja v današnjem sporočilu za javnost poslanski klub LDS.

Združenje žrtev okupatorjev ugovarja Ruplu

17. 05. 2000 17.08

Slovensko Združenje žrtev okupatorjev je v današnji izjavi zanikalo včerajšnje trditve v. d. zunanjega ministra Dimitrija Rupla na novinarski konferenci glede uveljavljanja odškodnin žrtvam okupatorjev.

Pergarjeva odgovorila na očitke SDS

11. 05. 2000 08.17

Nevenka Črešnar Pergar, generalna sekretarka vlade, ki opravlja tekoče posle, je povedala, da vlada tudi v času, ko opravlja tekoče posle, opravlja imenovanja. Kot je dejala, je v tem trenutku povsem jasno, kaj so tekoči posli.

Grški premier odgovarja Samaranchu

23. 04. 2000 09.23

Grški premier Costas Simitis je predstavnikom Mednarodnega olimpijskega komiteja (MOK) zagotovil, da bo pospešitev priprav na olimpijske igre v Atenah leta 2004 ena glavnih nalog nove grške vlade. Odgovor Smitisa je prišel le nekaj dni po ostrih kritikah predsednika MOK, Juana Antonia Samarancha, češ da priprave na igre potekajo prepočasi.

Linijski avtobusni prevozniki izročili zahteve vladi

06. 04. 2000 14.11

Linijski avtobusni prevozniki so danes po ljubljanskih ulicah izvedli opozorilno vožnjo ter slovenski vladi ob 10. uri izročili pisno zahtevo za povračilo polovičnega zneska trošarine. Pisno zahtevo linijskih avtobusnih prevoznikov je v imenu vlade prevzela generalna sekretarka vlade Nevenka Črešnar Pergar. Linijski avtobusni prevozniki odgovor vlade pričakujejo v 14 dneh in so se takoj pripravljeni pogovarjati s pooblaščenimi predstavniki vlade, niso pa več pripravljeni čakati in se zadovoljiti z neučinkovitimi podporami in obljubami, so med drugim zapisali v svojem pismu vladi.

Kandidatka za ministrico brez podpore

05. 04. 2000 20.50

Dopoldne je parlamentarni odbor za notranjo politiko in pravosodje zaslišal prvo kandidatko za ministrico. Irene Badovinac Bjelič, ki naj bi v Drnovškovi vladi zasedla mesto pravosodne ministrice, člani odbora niso podprli.

Vlada o maloobmejnem sporazumu

27. 03. 2000 17.30

Vlada je 9. marca sprejela odgovor na zahtevo ustavnega sodišča za izrek mnenja o predlogu za oceno ustavne skladnosti sporazuma med Slovenijo in Hrvaško o obmejnem prometu in sodelovanju. V odgovoru vlada predvsem predstavlja svoj namen pri sklepanju sporazuma, obenem pa tudi možne posledice o morebitni neratifikaciji sporazuma.

Poročilo o kraji Podobnikovega vozila

10. 03. 2000 20.34

Dosedanja preiskava kraje službenega avtomobila podpredsednika vlade Marjana Podobnika je pokazala, da vanjo niso bili vpleteni ljudje iz uradnih organov slovenske države. To je uradno sporočilo tiskovnega predstavnika slovenske policije, ki jo je javnosti posredoval pozno sinoči. Izjava je v popolnem nasprotju s sumi podpredsednika vlade, ki je s preiskavo nezadovoljen in je od notranjega ministra že zahteval ukrepe - po nepotrjenih informacijah celo zamenjavo direktorja policije Podvršiča.

Kučan pričakuje Podobnikovo opravičilo

10. 03. 2000 17.46

Predsednik republike Milan Kučan je sprejel na znanje ugotovitve policije, da navedbe Marjana Podobnika o vpletenosti uradnih organov slovenske oblasti in s tem tudi kabineta predsednika republike ter posameznikov v njih v tatvino njegovega službenega avtomobila ne morejo predstavljati niti indicev, so sporočili iz urada predsednika republike.

Kriminalna ali politična zgodba?

06. 03. 2000 21.04

Kraja službenega avtomobila, ki ga je uporabljal podpredsednik vlade Marjan Podobnik, je vedno manj kriminalna in vedno bolj politična zgodba. Zdaj je na potezi predsednik države, saj je Marjan Podobnik za krajo obtožil ljudi iz njegovega kabineta. Obtožbe so resne, z njimi se ukvarjajo kriminalisti, v naslednjih dneh pa lahko pričakujemo prva poročila o izsledkih preiskave. Imamo pa že nekatere podrobnosti.

Ukinitev vizumov v pristojnosti zvezne vlade

24. 02. 2000 10.14

Jugoslovanska vlada pripravlja odgovor na potezo črnogorskega ministra za turizem, ki je Slovencem sporočil, da lahko v Črno goro potujejo brez vizumov, piše danes beograjski zasebni časnik Blic.

Maloobmejni promet s Hrvaško še vedno neurejen

17. 02. 2000 18.58

Ustavno sodišče je včeraj naslovilo na vlado predlog, naj mu posreduje svoje mnenje o predlogu skupine poslancev LDS, DeSUS, ZLSD in narodnosti s prvopodpisanim Jožetom Avšičem (LDS) za oceno skladnosti sporazuma med Slovenijo in Hrvaško o obmejnem prometu in sodelovanju z ustavo, so sporočili iz poslanske skupine LDS.

Premier Račan pri Robertsonu

15. 02. 2000 19.03

Hrvaški premier Ivica Račan se je danes v Bruslju srečal z generalnim sekretarjem zveze NATO Georgem Robertsonom.