odnose

Izročitev ni presenetila nikogar
02. 07. 2001 00.00
Srbski premier Zoran 195144inđić je v pogovoru za nedeljsko izdajo beograjskega dnevnika Večernje Novosti zatrdil, da sta bila jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica in njegova stranka, Demokratska stranka Srbije (DSS), vnaprej obveščena o izročitvi nekdanjega predsednika ZRJ Slobodana Miloševića Haagu. Izročitev Miloševića Mednarodnemu sodišču za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji "ni presenetila nikogar v koaliciji DOS", je še dejal 195144inđić in dodal, da morajo poiskati način za reformo federacije s Črno goro. "Ta koncept je potrebno Črnogorcem predstaviti kot tudi za njih ugodno rešitev. Če bodo v Črni gori tak predlog zavrnili, se bomo morali raziti."

Pridružitveni svet o slovenskih pripravah
26. 06. 2001 00.00
Na tretjem rednem letnem zasedanju se danes v Luksemburgu sestaja pridružitveni svet, po Evropskem sporazumu najvišji skupni organ med Slovenijo in Evropsko unijo. Svet bo pregledal izvajanje sporazuma ter dvostranska in mednarodna vprašanja skupnega interesa. Slovensko stran bo vodil zunanji minister Dimitrij Rupel, evropsko pa švedska zunanja ministrica Anna Lindh. Vodja slovenske diplomacije bo nato odpotoval v Bruselj, kjer bo popoldne na konferenci o prihodnosti Evrope, ki jo za države kandidatke prireja Kraljevi inštitut za mednarodne odnose, predstavil slovenske poglede na bodočo podobo EU.

Nizozemski premier v Sloveniji
26. 06. 2001 00.00
Na povabilo predsednika slovenske vlade Janeza Drnovška je danes na uradnem obisku v Sloveniji nizozemski premier Wim Kok. Premiera sta se že sestala na Brdu pri Kranju, predsednik nizozemske vlade pa se bo v Ljubljani srečal tudi s predsednikom republike Milanom Kučanom in predsednikom DZ Borutom Pahorjem. Obisk predsednika nizozemske vlade potrjuje dobre odnose in je pomemben prispevek k razvoju političnih odnosov med državama. Ti dobri odnosi z Nizozemsko se kažejo tudi v podpori vključevanja Slovenije v EU in zvezo NATO, so sporočili iz urada predsednika vlade. Kok prihaja v Slovenijo ob desetletnici slovenske osamosvojitve, ko je pomembno vlogo odigral tudi takratni nizozemski zunanji minister in kasnejši evropski komisar Hans van den Broek.

Egipt s pridružitvenim sporazumom
25. 06. 2001 00.00
Egipt je danes kot peta sredozemska država, ki ne leži v Evropi, podpisal pridružitveni sporazum z EU. Sporazum bo utrdil politične in trgovinske odnose med državo ob Nilu in evropsko petnajsterico. Sporazum, ki so ga ob robu srečanja zunanjih ministrov EU v Luxembourgu podpisali egiptovski zunanji minister Ahmed Maher El Sajed, njegova švedska kolegica Anna Lindh ter evropski komisar za zunanje zadeve Chris Patten, mora ratificirati še egiptovski parlament.

V DZ o Slovencih po svetu
22. 06. 2001 00.00
Komisija DZ za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu, ki ji predseduje Franc Pukšič (SDS), je danes prvič obravnavala predlog resolucije o Slovencih po svetu, ki se za zdaj imenuje predlog resolucije o uresničevanju ustavnih obveznosti Slovenije do Slovencev po svetu. Komisija je že na svoji prvi seji, aprila letos, ustanovila posebno delovno komisijo, ki je po dobrih dveh mesecih izdelala omenjeni predlog.

Irska predsednica nadaljuje obisk
21. 06. 2001 00.00
Irska predsednica Mary McAleese se je danes udeležila delovnega zajtrka s predstavniki slovenskih in irskih podjetij, sestala se je z ministrico za gospodarstvo Teo Petrin, srečala pa se bo tudi s premierom Janezom Drnovškom, ljubljansko županjo in nagovorila člane Društva za mednarodne odnose. Med obiskom v Sloveniji si bo ogledala Bled, Postojnsko jamo in slovensko obalo, v petek zvečer pa se bo vrnila v domovino. Po včerajšnjem prihodu se Mary McAleese srečala z zunanjim ministrom Ruplom, predsednikom državnega zbora Pahorjem, zvečer pa ji je gostitelj predsednik Kučan na Brdu pri Kranju priredil slavnostno večerjo.

Irska ostaja zagovornica širitve EU
20. 06. 2001 00.00
Irskega "ne" pogodbi iz Nice nikakor ne gre razumeti kot zavračanja širitve Evropske unije, je na novinarski konferenci po pogovorih s predsednikom republike Milanom Kučanom zatrdila irska predsednica Mary McAleese, ki je dopoldne prispela na uradni obisk v Slovenijo. Irska ostaja zagovornica širitve EU, v kateri je tudi sama ogromno pridobila, in upa, da bo lahko leta 2004, ko bo znova na čelu unije, v njej pozdravila tudi Slovenijo, je dodala McAleesejeva.

Opozicijska vprašanja premieru
19. 06. 2001 00.00
Na predstavnike vlade se je z vprašanji obrnilo približno 30 poslank in poslancev, med njimi kot prvi trije opozicijski poslanci, ki so svoja vprašanja naslovili neposredno na premiera Janeza Drnovška. Med njimi so poslanci najprej prešli na pobude in vprašanja, v okviru katerih je uvodoma premier Janez Drnovšek odgovarjal na opozicijska vprašanja o odnosih s sosednjo Hrvaško, problematiki mladih in o posledicah morebitnega referenduma v zvezi s prostocarinskimi trgovinami (PCP) na mejnih prehodih z državami EU.

Makedonci podlegli Kitajcem
18. 06. 2001 00.00
Tajvan je takoj po prihodu makedonska zunanja ministrice v Peking prekinil diplomatske odnose z Makedonijo. Tajvansko zunanje ministrstvo je sporočilo, da odločitev Skopja obžaluje in z njim prekinja diplomatske odnose, vzpostavljene leta 1999. V sporočilu za javnost tajvanskega zunanjega ministrstva med drugim piše, da "odločitev makedonske vlade ni samo resno ogrozila tajvanskih nacionalnih interesov, ampak tudi ogrozila dogovorjene projekte med državama, kar utegne ogroziti prihodnji družbeno-ekonomski razvoj Makedonije."

Deset let pozneje
18. 06. 2001 00.00
Pred okroglo mizo ob 10. obletnici osamosvojitve Slovenije in Hrvaške z naslovom Deset let pozneje, ki sta jo v Zagrebu pripravili društvi slovensko-hrvaškega in hrvaško- slovenskega prijateljstva, so se na kratko srečali slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel in minister za evropske zadeve Igor Bavčar ter hrvaški predsednik Stipe Mesić. Kot je po pogovoru povedal predsednik Mesić, so govorili o splošnem tempu približevanja EU, pa tudi o temah nedavnega vrha ruskega in ameriškega predsednika v Sloveniji. Minister Rupel je dodal, da sta s hrvaškim predsednikom govorila tudi o dobrih odnosih med državama, medtem ko ga je minister Bavčar seznanil z vrhom EU v Goeteborgu.

Powell in Riceova o vrhu v Sloveniji
17. 06. 2001 00.00
Ameriški državni sekretar Colin Powell in svetovalka za nacionalno varnost Condoleezza Rice sta tik pred odhodom letala Air Force One iz Slovenije menila, da je bilo sobotno vrhunsko srečanje predsednikov ZDA in Rusije, Georgea Busha in Vladimirja Putina, na Brdu pri Kranju ustrezen sklep Busheve enotedenske turneje po Evropi. "Mislim, da je bil odličen teden, in vesel sem, da se je končal na tako lep način tu, v Sloveniji. Pri tem se želim zahvaliti tudi slovenskemu vodstvu za njihovo gostoljubnost," je med drugim dejal Powell.

Končano zgodovinsko srečanje
17. 06. 2001 00.00
Vrhunsko srečanje ameriškega in ruskega predsednika, Georgea Busha in Vladimirja Putina, na Brdu pri Kranju je potekalo brez zapletov. Pred začetkom vrha so potekali ločeni dvostranski pogovori ameriškega in ruskega predsednika s slovenskima gostiteljema, predsednikom države Milanom Kučanom in premierom Janezom Drnovškom. Premier Drnovšek je s Putinom govoril predvsem o situaciji na jugovzhodu Evrope ter o trenutni situaciji v Makedoniji, Bush in Drnovšek pa sta govorila o vprašanju Nata in njegove širitve ter o vprašanju partnerstva med ZDA in Rusijo. Drnovšek je izrazil upanje, da bo srečanje začetek novega dialoga med voditeljema. Na tiskovni konferenci je slovenski premier spregovoril tudi o stališču Slovenije do protiraketnega stališča. Dejal je, da ZDA ne bodo odstopile od tega projekta, saj izhajajo iz predpostavke, da so tehnološko vodilna država na tem svetu, da se ščitijo pred množičnimi raketnimi napadi ter dodal, da se mu zdi bistveno, da ZDA v tem ne nastopajo enostransko, zato želijo v dialog vključiti tudi Evropo in Rusijo.

Na Brdu končano zgodovinsko srečanje
16. 06. 2001 00.00
V gradu na Brdu pri Kranju se je končalo vrhunsko srečanje med predsednikoma Združenih držav in Rusije. Ameriški predsednik Bush je po srečanju z ruskim predsednikom Putinom na skupni tiskovni konferenci dejal, da se ZDA in Rusija soočata z novimi izzivi ter da morata državi premostiti odnose, ki jih je ustvarila hladna vojna. Bush upa, da bosta s tovrstnimi pogovori državi nadaljevali tudi v prihodnje. ''Rusija in ZDA morata razviti nove odnose ter premostiti tiste, ki jih je prinesla hladna vojna. Obenem morata poiskati nove rešitve za stabilnost in varnost v svetu je,'' je dejal Bush.

Bush v Goeteburgu
14. 06. 2001 00.00
Goeteburg je v pričakovanju demonstrantov zasedlo na tisoče varnostnikov in policistov, a brez spopadov z razjarjenimi nesprotniki globalizma ni šlo. Protestniki nasprotujejo tako ameriškemu zavračanju okoljskega protokola iz Kjota, načrtom za vzpostavitev protiraketnega ščita in izvajanju smrtne kazni, kot tudi nekaterim evropskim temam in globalizaciji nasploh. Medtem pa je ameriški predsednik Bush poskušal voditelje Evropske unije prepričati, da varovanje okolja ogroža ameriško gospodarstvo.

Odnosi Makedonije in Tajvana
13. 06. 2001 00.00
Tajvanu grozi, da bo izgubil ključno evropsko zaveznico, če bo Makedonija z njim zaradi normalizacije odnosov s Kitajsko pretrgala diplomatske vezi. Neki predstavnik makedonskega veleposlaništva v Taipeju je potrdil, da je predstavnik makedonske vlade Antonio Milošoski v izjavil, da želijo Makedonci prekiniti diplomatske stike s Tajvanom in jih vzpostaviti s Kitajsko, vendar pa naj o tem ne bi bila sprejeta še nobena odločitev. Predstavnica tajvanskega zunanjega ministrstva Katherine Chang je medtem dejala, da od makedonske vlade še niso prejeli nobene pisne izjave o tem vprašanju. Kot je še dodala, makedonska vlada po navedbah tajvanskih virov v Makedoniji v torek o zadevi ni dosegla nobenega dogovora.

Hirschev sklad nakazal sredstva
13. 06. 2001 00.00
Rdečemu križu Slovenije je nemški Hirschev sklad s polletno zamudo nakazal preostala sredstva za izplačilo odškodnin še zadnjim 1021 slovenskim upravičencem - taboriščnikom v koncentracijskih taboriščih, političnim zapornikom, ukradenim otrokom in Judom, ki so bili še živi 1. januarja 1997. RK je odškodnine v višini 1000 nemških mark v obliki enkratne humanitarne pomoči začel izplačevati prejšnji teden, je povedal generalni sekretar RKS Mirko Jelenič, prvih 2000 upravičencev pa je odškodnino sicer prejelo že lani.

Dosegli dogovor o vrnitvi letala
07. 06. 2001 00.00
Kitajski in ameriški pogajalci so se včeraj dogovorili o tem, kako bodo razstavili in v ZDA prepeljali ameriško izvidniško letalo EP-3, ki je po trčenju s kitajskim lovcem 1. aprila zasilno pristalo na južnokitajskem otoku Hainan. Tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Sun Yuxi ni pojasnil tehničnih podrobnosti dogovora, potrdil pa je, da so se priprave na vrnitev letala začele in da so ameriški predstavniki že odpotovali na Hainan. Po besedah predstavnika ameriškega veleposlaništva v Pekingu bodo razstavitev letala nadzirali štirje ameriški strokovnjaki, ki so na Kitajsko prispeli minuli teden. Zaenkrat ni znano, kdaj naj bi letalo odpeljali iz Kitajske.

SLS+SKD vložila resolucijo o meji
07. 06. 2001 00.00
Sedem poslancev koalicijske SLS+SKD je pred sprejemom maloobmejnega sporazuma in napovedanim srečanjem premiera Janeza Drnovška s hrvaškim kolegom Ivico Račanom, včeraj v državni zbor vložilo resolucijo o meji med Slovenijo in Hrvaško v Istri in na morju. V resoluciji med drugim piše, da so naselja ob Dragonji in Piranski zaliv v celoti slovenski pa tudi, da so ozemlje katastrske občine Sečovlje, morski akvatorij Piranskega zaliva s statusom notranjih morskih voda in teritorialni dostop do odprtih voda Jadranskega morja tisti del enotne in nedeljive države, nad katerimi mora Slovenija ohraniti polno suverenost. Gre za radikalizacijo stališč v odnosih s Hrvaško.

Slovenski praznik v Ohiu
06. 06. 2001 00.00
Guverner ameriške zvezne države Ohio Bob Taft je v torek podpisal resolucijo, s katero je 25. junij, dan slovenske državnosti, postal uradni praznik Ohia. Taft je v resoluciji pozval vse prebivalce Ohia, naj se pridružijo slovenski skupnosti v praznovanju dneva državnosti z ustreznimi dejavnostmi in prireditvami. Prav tako pa je tudi določil, da bo slovenska zastava 25. junija izobešena pred državnim poslopjem državnega kongresa (State capitol) v prestolnici Ohia, Columbusu.

Ministra za prijaznejše poletje
06. 06. 2001 00.00
V Portorožu sta se v okviru rednih letnih srečanj sestala hrvaški in slovenski notranji minister Šime Lučin in Rado Bohinc. Osrednjo pozornost sta namenila vsakoletnemu dogovoru, da si bosta državi prizadevali izogibati mejnim incidentom in da bosta upoštevali sporazum o vračanju oseb na državni meji. Že od leta 1992 velja za čas poletne turistične sezone poseben dogovorni režim o plovbi za turistična in športna plovila v Piranskem zalivu, vključno z uporabo obal zaliva obeh držav. Takšen dogovor naj bi veljal tudi za letošnje poletje. Ministra sta v zvezi z režimom plovbe za t.i. dnevne turiste med poletno turistično sezono sklenila, da se ta dogovor ne omeji zgolj na čas med 15. junijem in 1. oktobrom, temveč raztegne na vse leto. Sicer sta ministra, ki se že tradicionalno srečujeta dvakrat letno, pred turistično sezono in po njej, poudarila, da si bosta prizadevala za dobrososedske odnose in trajnejše rešitve odprtih meddržavnih vprašanj.

Kučan v Grčiji
05. 06. 2001 00.00
Grški premier Simitis, ki bo Slovenijo obiskal novembra, je po pogovorih s Kučanom dejal, da za sprejetje Slovenije v EU ne vidi težav. Izrazil je tudi upanje, da bodo kandidatke , med njimi Slovenija in Ciper, do konca leta 2002 izpolnile pogoje za članstvo, tako da bo Grčija, ki bo znova predsedovala uniji v prvi polovici leta 2003, takrat lahko še dodatno prispevala k temu, da bodo lahko kandidatke leta 2004 sodelovale na volitvah v Evropski parlament.

Drnovšek za poglobitev sodelovanja
01. 06. 2001 00.00
Drugi dan obiska v Sloveniji se je madžarski predsednik Ferenc Madl srečal s predsednikom vlade Janezom Drnovškom, ki je v pogovoru izpostavil razvejane odnose med državama. Odnosi so na visoki ravni in se kažejo tudi v madžarski podpori slovenskim prizadevanjem za vstop v evroatlantske integracije. Madl je ob tem poudaril interes Madžarske za poglobitev sodelovanja, predvsem na področju izgradnje transportne infrastrukture v okviru 5. koridorja, kot tudi sodelovanja v okviru Srednjeevropskega sporazuma o prosti trgovini CEFTA. Madžarski predsednik se je tudi dotaknil nekaterih vprašanj, povezanih s položajem slovenske manjšine na Madžarskem in madžarske narodne skupnosti v Sloveniji.

Finančni ministri na Bledu
01. 06. 2001 00.00
Finančni ministri držav z območja nekdanje Jugoslavije in Albanije so se na povabilo slovenskega ministra za finance Toneta Ropa srečali na Bledu. Razpravljajo o programu in delu regionalne ustanove Center za razvoj financ.

Makedonsko-tajvanski zaplet
01. 06. 2001 00.00
Vodja tajvanske diplomacije Tien Hung Mao je danes prispel v Skopje, kjer naj bi se sestal z makedonskim premierom Ljubčem Georgievskim. Makedonska zunanja ministrica Ilinka Mitreva pa je poudarila, da Tien Hung Maa ne bo sprejela, tudi če si bo to želel. Mitreva je še poudarila, da bo prihodnji teden predstavila priprave na ponovno vzpostavitev diplomatskih odnosov med Makedonijo in Kitajsko in posledično prekinitev vseh diplomatskih stikov s Tajvanom.

Pahor in Tomčić v Podčetrtku
01. 06. 2001 00.00
Predsednika slovenskega in hrvaškega parlamenta Borut Pahor in Zlatko Tomčić sta se danes v Podčetrtku sešla na delovnem srečanju, ki sta ga označila kot izraz njune pripravljenosti in pripravljenosti parlamentov obeh držav, da dajo vzpodbudo vladam pri reševanju odprtih vprašanj med državama. Pobuda za srečanje s hrvaškim kolegom je prišla iz Pahorjeve strani. Predsednik DZ Pahor je srečanje izpostavil kot simbol želje po ustvarjanju ustreznega političnega ozračja med državama, v okviru katerega bosta obe diplomaciji in predsednika vlad storila pričakovane korake pri urejanju odprtih vprašanj. Po njuni oceni je namreč dozorel čas za rešitev teh vprašanj.

Srečanje Rupla in Ivanova
31. 05. 2001 00.00
Ljubljana bo storila vse, da bo bližnji ameriško-ruski vrh potekal v najboljših razmerah, je svojemu ruskemu kolegu Igorju Ivanovu zagotovil slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel. Neformalno srečanje ministrov je potekalo ob robu zasedanja Evroatlantskega partnerskega sveta v Budimpešti, kjer sta se ministra med drugim dogovorila, da bosta vse do vrha v stalni zvezi.

Slovenija in BiH sklenili sporazum
30. 05. 2001 00.00
V okviru dvodnevnega obiska v Bosni in Hercegovini je gospodarska ministrica Tea Petrin v Sarajevu z ministrico za zunanjo trgovino in ekonomske odnose BiH Azro Hadžiahmetović podpisala sporazum med Slovenijo in BiH o vzajemnem spodbujanju in zaščiti naložb, ki je bil dokončno usklajen in parafiran 21. marca letos v Ljubljani. Državna sekretarka na ministrstvu za gospodarstvo Renata Vitez, pristojna za področje ekonomskih odnosov s tujino, pa je prav tako danes podpisala sporazum med slovensko vlado in Svetovno banko o projektu podpore razvoju podjetij na Balkanu. V okviru obiska, ki ga slovenska delegacija končuje danes popoldne, je ministrica Petrinova tudi predavala na ekonomski fakulteti v Sarajevu na temo razvoja Slovenije v smeri nove ekonomije.

Evropa celovita le s Slovenijo
30. 05. 2001 00.00
Slovenskega premiera Janeza Drnovška je včeraj, ob koncu uradnega obiska v Luksemburgu, sprejel veliki vojvoda Henri, ki je sprejel Drnovškovo povabilo, da morda še letos obišče Slovenijo. Uradni obisk slovenskega premiera v Luksemburgu je bil v znamenju zelo prijateljskih odnosov z gostiteljem, predsednikom luksemburške vlade Jean-Claudom Junckerjem, ki se je kolegu Drnovšku dopoldne pridružil na sprehodu po starem jedru Luxembourga. Juncker je poudaril, da bo Evropa celovita le, če bo Slovenija članica tako Evropske unije kot zveze NATO. Juncker je napovedal, da se bo z Drnovškom vnovič srečal, še preden bo Slovenija postala članica Unije. Drnovšek je ponovil, da je za Slovenijo luksemburška izkušnja v evroatlantskih povezavah zelo zanimiva in koristna.

ZRJ želi članstvo v Partnerstvu za mir in EU
30. 05. 2001 00.00
Jugoslovanski zunanji minister Goran Svilanović je v Budimpešti zatrdil, da Zvezna republika Jugoslavija želi čimprej postati članica Partnerstva za mir in Evropske unije. Ministra so kot gosta medse povabili vodje diplomacij Evroatlantskega partnerskega sveta (EAPC), ki združuje članice zveze NATO in njihove partnerske države, med njimi Slovenijo. Svilanović, ki je v uvodnem nagovoru poudaril, da so oblasti v Beogradu zavezane krepitvi demokracije in vladavine prava, se bo drevi v Beogradu udeležil vladnih posvetov o predlogu zakona o sodelovanju ZRJ s haaškim sodiščem.

Šuklje prispel v Beograd
30. 05. 2001 00.00
V Beograd je prispel prvi slovenski veleposlanik v Zvezni republiki Jugoslaviji Borut Šuklje. Akreditivno pismo bo jugoslovanskemu predsedniku Koštunici predal prihodnji teden. Ena prvih in glavnih nalog veleposlanika bo urejanje viznega režima. Slovensko veleposlaništvo pa bo do septembra, ko se bo preselilo v primernejše prostore na Knez Mihajlovi ulici, delovalo v hotelu Interkontinental.