odnose

Premier Drnovšek v Luksemburgu
28. 05. 2001 00.00
Slovenski premier Janez Drnovšek je odpotoval na uradni obisk v Luksemburg. Glavne teme pogovorov z gostiteljem, predsednikom luksemburške vlade Jean-Claudom Junckerjem bodo približevanje Slovenije Evropski uniji in zvezi NATO ter razmere v JV Evropi, napovedan pa je tudi podpis pogodbe o štiriletnem sodelovanju na področju kulture, šolstva in znanosti. Premiera Drnovška bo jutri sprejel veliki vojvoda Henri, ob koncu obiska pa se bo premier srečal še s predsednikom luksemburškega parlamenta Jeanom Spautzem, so sporočili iz urada predsednika vlade.

Rihterjeva sprejela kitajsko delegacijo
24. 05. 2001 00.00
Na uradnem obisku v Sloveniji se med 23. in 27. majem mudi delegacija ministrstva za kulturo LR Kitajske, ki jo vodi namestnik ministra Pan Zhenzou. Kitajsko delegacijo je sprejela ministrica za kulturo Andreja Rihter, ki je po srečanju dejala, da je po po podpisu kulturnega sporazuma za kulturo, znanost in šolstvo sodelovanje na področju kulture med Slovenijo in Kitajsko zelo pestro in bogato. Dobre odnose na področju kulture bo gotovo utrdilo gostovanje zbora Carmina Slovenica na drugem festivalu mladinskih pevskih zborov na Kitajskem.

Schuster sklenil obisk v Sloveniji
24. 05. 2001 00.00
Slovaški predsednik Rudolf Schuster je sklenil dvodnevni uradni obisk v Sloveniji. Pred tem se je srečal še s predsednikom vlade Janezom Drnovškom. Tako premier Drnovšek kot predsednik Schuster sta poudarila dobre odnose in sodelovanje med državama na vseh področjih, ki jih potrjuje današnji obisk.

Podobnik o odločitvi ustavnega sodišča
23. 05. 2001 00.00
Z ugotovitvijo ustavnega sodišča, da maloobmejni sporazum med Slovenijo in Hrvaško ni v neskladju s slovensko ustavo, vprašanje sporazuma ni več ustavno-pravno vprašanje, ampak postaja politično vprašanje, je na novinarski konferenci poudaril vodja poslanske skupine SLS+SKD Janez Podobnik, sicer tudi predsednik glavnega odbora stranke. Kot je opozoril, so ustavni sodniki v svojih zaključnih ugotovitvah kar dvakrat jasno zapisali, da velja ločiti ustavno-pravni vidik sporazuma od političnega vidika, katerega težo mora prevzeti državni zbor. "V državnem zboru je zadostna večina za ratifikacijo sporazuma, ugotovitev ustavnega sodišča pa za odnose v vladajoči koaliciji ne pomeni nič."

Bush in Putin o oborožitvi
19. 05. 2001 00.00
Tako Moskva kot Washington upata, da bo prvo srečanje Putina in Busha pomagalo otopliti odnose med njima, saj se državi močno razhajata pri reševanju nekaterih pomembnih vprašanjih.

Bush in Putin junija v Ljubljani
19. 05. 2001 00.00
Za pripravo prvega in doslej najbolj elitnega vrha v mandatu obeh predsednikov, ki bo 16. junija v Ljubljani, je celo manj kot mesec dni časa, medtem ko je organizacija Clintonovega obiska junija leta 1999 trajala skoraj pol leta. Vendar zunanji minister Dimitrij Rupel pravi, da zaradi tega ni preveč zaskrbljen. Čeprav sinoči sprva iz Mladike uradno obiska niso hoteli potrditi, tako da smo prvo novico o obisku povzeli po agenciji Reuters, je minister Rupel kasneje povedal, da so že med tednom iz Washingtona dobili vprašanje, ali bi bili v Ljubljani pripravljeni gostiti ameriškega predsednika. Obisk naj bi bil v vseh pogledih izjemna priložnost za Slovenijo. Veliko zadovoljstvo nad izbiro Slovenije kot gostiteljice prvega vrha Bush-Putin sta izrazila tudi oba uradna gostitelja, premier Janez Drnovšek in predsednik Milan Kučan.

Seja vlade
17. 05. 2001 00.00
Vlada je sprejela predlog sprememb zakona o bančništvu, energetsko bilanco za leto 2001, dala soglasje k poslovnemu načrtu Pošte Slovenije za letošnje leto ter k spremembi sestave nadzornih svetov Slovenske razvojne družbe, Slovenskih železnic in Aerodroma Ljubljana. Poleg tega je vlada z uredbo določila, da višina trošarine za mineralna olja in plin tudi po začetku veljave spremenjenega zakona o trošarinah z 21. majem ostane nespremenjena. Ministri so sprejeli še amandma k noveli zakona o sodniški službi ter sklepa o povišanju sodnih in upravnih taks, za sprejem po skrajšanem postopku pa pripravili še novelo zakona o urejanju statusa državljanov drugih držav naslednic nekdanje SFRJ v RS.

Republikanski ukrepi v ZDA
17. 05. 2001 00.00
Ameriški kongres je potrdil del predloga zakona o financiranju dejavnosti State Departmenta, ki prepoveduje ameriško finančno pomoč organizacijam, ki se v tujini ukvarjajo s pomočjo pri umetni prekinitvi nosečnosti. Amandma so izglasovali z 218 glasovi proti 210. Predsednik George Bush je kmalu po prevzemu položaja prepovedal financiranje omenjenih organizacij, vendar je odbor za mednarodne odnose predstavniškega doma pred tednom dni potrdil predlog za odpravo Busheve prepovedi. Celotni predstavniški dom pa je sedaj z amandmajem odpravil odločitev odbora in po besedah zagovornikov splava na tisoče žensk v nerazvitih državah obsodil na smrt.

Odbor DZ podprl resolucijo o nacionalni varnosti
17. 05. 2001 00.00
Odbor DZ za obrambo je na seji soglasno podprl predlog resolucije o strategiji nacionalne varnosti, ki je temeljni dokument na področju nacionalne varnosti. Hkrati so se njegovi člani seznanili s poročilom o obisku izvedenske skupine zveze NATO v Sloveniji, ki je bil namenjen usklajevanju osnutka ocene uresničevanja letnega nacionalnega programa za uresničevanje akcijskega načrta za članstvo v zvezi NATO v obdobju od 2000 do 2001. Seje sta se med drugimi udeležila tudi minister za obrambo Anton Grizold in načelnik generalštaba Slovenske vojske (SV), brigadir Ladislav Lipič. Grizold je pozval člane odbora, naj podprejo predlog resolucije, saj gre po njegovem prepričanju za celovit dokument, ki je primerljiv s podobnimi dokumenti v industrijsko razvitih državah. Glede poročila pa je poudaril, da so bili kriteriji ocenjevanja, ki jih je uporabila izvedenska skupina, zelo visoki. Ta naj bi namreč Slovenijo obravnavala kot potencialno članico zveze NATO. Po ministrovih besedah so njeni člani zlasti poudarjali, da si mora naša država postavljati realistične in dosegljive cilje.

Predstavniki Adrie v Podgorici
17. 05. 2001 00.00
Na dvodnevnem obisku v Podgorici se danes in jutri mudijo predstavniki slovenske letalske družbe Adrie Airways s predsednikom uprave Brankom Lučovnikom na čelu. S predstavniki črnogorske letalske družbe Montenegro Airlines in letališča Podgorica se bodo dogovorili o podrobnostih za izvajanje poletov med državama, so sporočili iz Adrie Airways.

Pogovor na temo Status slike
15. 05. 2001 00.00
V galerijskih prostorih Mednarodnega grafičnega likovnega centra v Ljubljani je potekal pogovor na temo Status slike na Slovenskem. Namen pogovora je bil izmenjava različnih pogledov, ki s kontekstualno določenimi izhodišči opredeljujejo status slike v sodobni družini v Sloveniji in na ta način spodbuditi javno kritiško in umetnozgodovinsko razpravo. Uvodno besedo bo imela direktorica MGLC-ja Lilijana Stepančič. K pogovoru so bili v svojimi referati povabljeni dr. Tanja Mastnak, dr. Tomislav Vignjevič, dr. Melita Zajc, Andrej Medved in Brane Kovič.

Kučan prejel častni doktorat
14. 05. 2001 00.00
Slovenski predsednik Milan Kučan je v nedeljo prejel častni doktorat za javno upravo Clevelandske državne univerze (CSU) zaradi uspešnega vodenja Slovenije pri njeni preobrazbi iz jugoslovanske komunistične republike v samostojno demokratično državo, ki letos praznuje desetletnico obstoja. Kučan je ob prejemu doktorata na slovesnosti ob zaključku študijskega leta, ki se je je v dvorani CSU udeležilo več tisoč študentov in družinskih članov, izrazil hvaležnost za dodeljeno čast ter kasneje novinarjem dejal, da je ponosen zaradi samega sebe, kakor tudi zaradi Slovenije, ki ji priznanje prav tako pripada.

Predstavitev kmetijstva v ZRJ
13. 05. 2001 00.00
Jugoslovanski minister za gospodarstvo Saša Vitošević je sinoči na 68. Mednarodnem kmetijskem sejmu v Novem Sadu ob predstavitvi slovenskega kmetijstva, ki jo je pripravilo slovensko ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, dejal, da se bo ZRJ zavzela za obnovitev nekdanjega skupnega trga na območju nekdanje skupne države.

20 let od atentata na papeža
12. 05. 2001 00.00
13. maja mineva 20 let, odkar je turški napadalec Ali Agca hudo ranil papeža Janeza Pavla II., ki je zato daroval zahvalno mašo in posvetil 34 novih duhovnikov.

Bela hiša kaznuje ZN
11. 05. 2001 00.00
Predstavniški dom je včeraj izglasoval povračilne ukrepe proti Združenim narodom, ki po dolgoletnem članstvu predstavnika ZDA pred tednom dni niso izvolile v komisijo za človekove pravice. Kljub nasprotovanju Busheve administracije, predvsem zaradi skrbi za bodoče odnose s to mednarodno organizacijo, je predstavniški dom ameriškega kongresa glasoval v razmerju 252 proti 165 za zadržanje plačila dolgov ZDA, o katerih so se šele pred kratkim dogovorili, da jih bodo plačali. Po mnenju nekaterih članov doma so želeli na ta način opozoriti na krivico.

ZDA pritiskajo na Koštunico
10. 05. 2001 00.00
Jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica, ki mu poznavalci očitajo, da v mnogih pogledih, najbolj pa glede Kosova, niti ni toliko drugačen od svojega predhodnika, je znan po nasprotovanju izročitvi Miloševića sodišču v Haagu. Pa vendar je sinoči v New Yorku prejel nagrado državnik leta 2000. Ugledni inštitut, ki proučuje odnose med Vzhodom in Zahodom, mu jo je podelil zaradi zaslug pri končanju Miloševićevega režima.

Groendahlova nadaljuje obisk
09. 05. 2001 00.00
Predsednica norveškega parlamenta Kirsti Kolle Groendahl, ki se z delegacijo mudi na uradnem obisku v Sloveniji, se je ločeno sestala s predsednikom vlade Janezom Drnovškom, ministrom za obrambo Antonom Grizoldom ter zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom. Groendahlova je na srečanjih izrazila zadovoljstvo nad dosedanjim sodelovanjem med državama, ki se bo še letošnje leto s podpisom bilateralnega sporazuma o sodelovanju na vojaškem področju še okrepilo. Norveška predsednica parlamenta je Sloveniji izrazila tudi vso podporo svoje države pri sprejemanju v Nato.

Kitajska zavrnila Rumsfeldove napovedi
08. 05. 2001 00.00
Kitajska je odločno zavrnila napovedi ameriškega obrambnega ministra Rumsfelda, da bo Peking vrnil ameriško vohunsko letalo. Kitajci letalo, ki je trčilo z njihovim lovcem, v nesreči pa je umrl kitajski pilot, že več kot mesec dni zadržujejo na otoku Hajnan.

Koizumi predlaga strukturne reforme
07. 05. 2001 00.00
Novi japonski premier Juniširo Koizumi želi Japonski pomagati iz krize s strukturnimi reformami v gospodarstvu, politiki in družbi na sploh. V prvem govoru pred parlamentom, odkar je Koizumi postal premier, je opozoril, da brez teh reform ni mogoč razvoj države. Na zunanjepolitičnem področju je poudaril pomen zavezništva z ZDA, ni pa omenil spremembe japonske ustave, ki bi omogočala sodelovanje japonskih vojakov v mednarodnih operacijah z zavezniki. Deveti člen japonske ustave namreč dovoljuje uporabo vojske zgolj za obrambo države.

Prihodnji teden v DZ
05. 05. 2001 00.00
Prihodnji teden bodo poslanke in poslanci DZ delovni v odborih in komisijah, saj bodo pripravljali točke dnevnega reda za novo, majsko plenarno zasedanje.

Norveška vidi Slovenijo v zvezi NATO
04. 05. 2001 00.00
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel, ki je bil v okviru skandinavske turneje danes na enodnevnem delovnem obisku v Oslu, se je z gostiteljem, vodjo norveške diplomacije Thorbjoernom Jaglandom pogovarjal predvsem o slovenskem približevanju zvezi NATO. Minister Jagland je ob tem izrazil norveško podporo politiki odprtih vrat zavezništva, Slovenijo pa označil kot močno kandidatko za povabilo v zvezo NATO na vrhu leta 2002 v Pragi. Ob tem je še kandidatkam priporočil dosledno izpolnjevanje akcijskega načrta za članstvo, poudaril pa, da bo zavezništvo kandidatke ocenjevalo na podlagi njihovih dosežkov.

Bush in Peres optimistična
04. 05. 2001 00.00
Izraelski zunanji minister Šimon Peres je včeraj v Beli hiši pozval ameriškega predsednika Georgea Busha naj sprejme aktivno vlogo v bližnjevzhodnem mirovnem procesu. Po srečanju je Peres dejal, da glede miru med Izraelci in Palestinci še ni izgubil upanja, Bush, ki mu je Peres predstavil optimistični pogled, pa je dejal, da tudi sam po tem pogovoru čuti več optimizma. Peres je še dejal, da je Bush potrdil svoj večji napor v mirovnih pogajanjih.

Obisk ministra Rupla na Islandiji
03. 05. 2001 00.00
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel se je na delovnem obisku na Islandiji sestal z gostiteljem, islandskim zunanjim ministrom Halldorjem Asgrimssonom, srečal pa se je tudi s predsednikom vlade Davidom Oddssonom, podpredsednikom parlamenta Magnusom Stefanssonom ter predsednikom parlamentarnega odbora za zunanje zadeve Tomasom Ingijem Olrichom. Zunanja ministra sta odnose med državama ocenila kot tradicionalno zelo dobre in brez odprtih vprašanj ter s številnimi možnostmi za razvoj in poglobitev sodelovanja, predvsem na področju turizma. Minister Rupel je z islandskimi sogovorniki govoril predvsem o vključevanju Slovenije v zvezo Nato. Ob tem so islandski sogovorniki zatrdili, da je Islandija Slovenijo podpirala že v prvem krogu širitve zavezništva in da se bo podpora nadaljevala tudi v prihodnje.

Kriza v odnosih med ZDA in Kitajsko
03. 05. 2001 00.00
Iz ameriškega obrambnega ministrstva je v sredo najprej prišla novica, da Pentagon prekinja vse, že tako šibke odnose s Kitajsko, nakar je tiskovni predstavnik Craig Quigley to zanikal. Obrambni minister Donald Rumsfeld naj bi prekinil vse odnose s kitajsko vojsko, kot so na primer medsebojni obiski vojaških ladij in častnikov, vendar je Quigley kasneje dejal, da temu ni tako. Rumsfeld naj bi le ukazal, da bodo poslej vsak tak obisk obravnavali posebej in nato izdali dovoljenje zanj.

Dan žalovanja v Makedoniji
01. 05. 2001 00.00
V Makedoniji so z dnevom žalovanja počastili žrtve sobotnega napada albanskih skrajnežev ONV na makedonske varnostne sile pri Tetovu. Makedonski svet za nacionalno obrambo je v nedeljo zahteval, naj zahod Osvobodilno narodno vojsko razglasi za teroristično organizacijo. Zaradi napada so makedonske sile okrepile varnostne ukrepe na meji s Kosovom, v Tetovu pa je policija uvedla policijsko uro.

Znova spor med Kitajsko in ZDA?
28. 04. 2001 00.00
Kitajsko zunanje ministrstvo je danes posvarilo ZDA, naj ne izdajo tranzitnega vizuma tajvanskemu predsedniku Čen Šujbjanu, ki naj bi se maja na poti v Južno Ameriko na kratko ustavil v ZDA. Ameriško zunanje ministrstvo za zdaj še ni potrdilo izdaje vizuma, diplomatski viri pa menijo, da bo to zagotovo storilo.

Srečanje Mubaraka in Ivanova
28. 04. 2001 00.00
Egiptovski predsednik Hosni Mubarak se je v okviru obiska v Moskvi danes srečal z ruskim zunanjim ministrom Igorjem Ivanovom. Govorila sta zlasti o mirovnem procesu in razmerah na Bližnjem vzhodu in Mubarakovih sinočnjih pogovorih z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom, je poročala ruska tiskovna agencija Interfax.

Dan upora proti okupatorju
27. 04. 2001 00.00
Slovenija praznuje dan upora proti okupatorju. Predsednik Zveze združenj borcev Slovenije Ivan Dolničar je ob prazniku, ki obeležuje 60 let ustanovitve osvobodilne fronte in 10-letnico slovenske državnosti, za 24 ur povedal: "Presoja pomena teh dveh dogodkov s primerne časovne oddaljenosti samo potrjujeta njuno skupno sporočilnost, ki vsebuje tako program osvobodilne fronte, sprejet v surovem času tuje okupacije, kot program naše državne osamosvojitve, ki je sledila očitni nemoči nekdanje skupne države, da bi uspešno reševala odnose med njenimi konstitutivnimi deli na demokratičnih in enakopravnih temeljih."

Drnovšek končal obisk v Franciji
25. 04. 2001 00.00
V Franciji lahko tudi v prihodnje računamo na zelo jasno podporo, dvostranske odnose pa smo ob tokratnem obisku precej poglobili in jih postavili na še bolj trdne temelje. To je po srečanju s predsednikom francoske narodne skupščine Raymondom Fornijem dejal predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek. S tem srečanjem je premier tudi sklenil uradni del obiska v Franciji, kjer se je srečal z vsemi najvišjimi predstavniki države, na čelu s predsednikom države Jacquesom Chiracom in premierom Lionelom Jospinom.

Odlični odnosi med Slovenijo in Francijo
24. 04. 2001 00.00
Predsednik vlade Janez Drnovšek se je drugi dan uradnega obiska v Franciji srečal s premierom Lionelom Jospinom in predsednikom senata Christianom Ponceletom. Ta je po pogovorih poudaril odlične odnose med državama ter zagotovil francosko podporo vključevanju Slovenije v Evropsko unijo in zvezo NATO. Premier Drnovšek se je dopoldne srečal tudi z nekdanjim vodjem misije ZN na Kosovu Bernardom Kouchnerjem, ki je zdaj francoski minister za zdravstvo. Pogovoru, ki sta ga namenila položaju v JV Evropi kot vprašanju zdravstvenih reform, se je pridružil tudi slovenski minister za zdravstvo Dušan Keber.