odnose

Schröder ni prepričal Busha
30. 03. 2001 00.00
Nemški kancler Gerhard Schröder je sinoči v Beli hiši zaman skušal prepričati ameriškega predsednika Georga Busha, naj ZDA ne odstopijo od mednarodnega protokola iz Kjota o zmanjševanju emisij nevarnih plinov, ki povzročajo klimatske spremembe. Po srečanju z Bushem je Schröder omenil možnost, da bi druge države prevzele del bremena brez ZDA in uresničevale sporazum iz Kjota. Hkrati je Schröder opozoril, da se ZDA vseeno ne morejo izogniti odgovornosti za varstvo okolja. Bush in Schröder sta zagotovila, da nesoglasja v okoljevarstvenih vprašanjih ne bodo ogrozila prijateljstva med državama. Schröder je izrazil zadovoljstvo, da Bush želi razvijati dobre odnose z Rusijo.

Bush zavrnil sporazum o emisiji plinov
29. 03. 2001 00.00
Bela hiša je včeraj sporočila da je predsednik Bush zavrnil dogovor iz Kjota na Japonskem, v katerem so se države dogovorile o zmanjšanju emisije škodljivih plinov. Ameriški predsednik Bush sporazumu nasprotuje, ker je v nasprotju z ameriškimi gospodarskimi interesi. ZDA so največji proizvajalec ogljikovega dioksida na svetu.

Rupel v Washingtonu
29. 03. 2001 00.00
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel se je včeraj v zgradbi State Departmenta v Washingtonu sestal z ameriškim kolegom Colinom Powellom in takoj nato tudi s svetovalko za nacionalno varnost Condoleezzo Rice. Po virih iz slovenske delegacije bo največ pozornosti namenjene predstavitvi slovenskega interesa za pridružitev zvezi NATO, pa tudi trenutnim razmeram na Balkanu.

Rupel danes v Washingtonu
28. 03. 2001 00.00
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel se je danes popoldne v zgradbi State Departmenta v Washingtonu sestal z ameriškim kolegom Colinom Powellom in takoj nato tudi s svetovalko za nacionalno varnost Condoleezzo Rice. Po virih iz slovenske delegacije bo največ pozornosti namenjene predstavitvi slovenskega interesa za pridružitev zvezi NATO, pa tudi trenutnim razmeram na Balkanu.

Kraljica Elizabeta je najboljša babica
27. 03. 2001 00.00
Sarah Fergusson, nekdanja snaha britanske kraljice Elizabete II., je za časnik Sunday Telegraph izjavila, da je kraljica najboljša babica na svetu . "Je moj vzor, rada poje in ima čudovit smisel za humor," je izjavila yorška vojvodinja, ki ima s kraljičinim sinom Andrewom dve hčerki, stari 12 in 11 let. Povedala je tudi, da kraljica ne vtika svojega nosu vsepovsod, temveč pusti vsakemu prosto pot. Odnosi med Fergie in kraljico niso bili vedno tako rožnati, po ločitvi od princa Andrewa pred petimi leti pa je bilo Fergie le redko videti v kraljevskih krogih. Znano je tudi, da je imela yorška vojvodinja zelo slabe odnose s kraljičinim soprogom, princem Philipom.

Darja Lavtižar Bebler vodja misije pri SE
26. 03. 2001 00.00
Predsednik republike Milan Kučan je danes podpisal ukaz o imenovanju Darje Lavtižar Bebler za izredno in pooblaščeno veleposlanico - vodjo slovenske stalne misije pri Svetu Evrope v Strasbourgu, so sporočili iz predsednikovega urada.

Končan vrh v Stockholmu
24. 03. 2001 00.00
S sporočilom, da Evropska unija polno zaupa v svoj gospodarski potencial ter da je odločena zdržati pritiske globalnega gospodarskega upočasnjevanja in okrepiti lastno konkurenčnost, se je danes v Stockholmu končalo dvodnevno vrhunsko zasedanje petnajsterice. Ob gospodarski strategiji so voditelje dva dni zaposlovale tudi zunanjepolitične teme, predvsem napete razmere v Makedoniji in odnosi z Rusijo, izognili pa se niso tudi krizi, v katero je zaradi slinavke in parkljevke zašlo evropsko kmetijstvo.

Stipetić pripravljen pričati
24. 03. 2001 00.00
Načelnik generalštaba hrvaške vojske, general Petar Stipetić je napovedal, da bo v torek v Zagrebu pred preiskovalci haaškega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije pričal o nekaterih akcijah, ki jih je hrvaška vojska izvedla v okviru operacij hrvaške vojske Nevihta in Blisk. Stipetić bo tako odgovoril na obtožbe haaškega sodišča o vojnih zločinih, ki naj bi jih zakrivila hrvaška vojska v vojni od leta 1991 do 1995, so poročali hrvaški mediji.

Civilne žrtve spopadov v Makedoniji
23. 03. 2001 00.00
Boji na območju Tetova so se tudi davi nadaljevali, čeprav v manjšem obsegu, poroča makedonska tiskovna agencija MIA. Albanski skrajneži še naprej obstreljujejo makedonske položaje, makedonske varnostne sile pa na napade odgovarjajo. Največkrat se sliši streljanje s hribov nad Tetovom, najpogosteje iz trdnjave Kale na vzpetini Baltepe ter nad vasmi Koltuk, Dva Bresta in Potok. Makedonske varnostne sile so uspešno pregnale albanske skrajneže z njihovih glavnih položajev na Šar planino ter pri tem uničile več ostrostrelskih gnezd, je še poročala MIA.

Slovensko-rusko sodelovanje
23. 03. 2001 00.00
V Moskvi je potekala slovensko-ruska poslovna konferenca, ki se je je udeležilo okrog 300 poslovnežev, od tega predstavniki 55 slovenskih podjetij. Konferenco sta odprla predsednik GZS Jožko Čuk in ministrica za gospodarstvo Tea Petrin. Ta se je danes v Moskvi sestala z ruskim kolegom Aleksandrom Dondukovom, s katerim se je pogovarjala tudi o vprašanju ruskega klirinškega dolga Sloveniji. Za udeležence poslovne konference je nocoj priredil sprejem slovenski premier Janez Drnovšek, ki je danes prispel na dvodnevni delovni obisk v Moskvo.

Vrh EU v Stockholmu
23. 03. 2001 00.00
Ob strategiji za krepitev konkurenčnosti evropskega gospodarstva so bile zaostrene razmere v Makedoniji, odnosi z Rusijo in kritične razmere v evropskem kmetijstvu dodatne, a odmevne teme, ki so voditelje držav Evropske unije zaposlovale prvi dan zasedanja v Stockholmu. Sicer pa je bila švedska prestolnica danes gostiteljica še dveh dodatnih vrhunskih srečanj. Vrh EU se je o napetih razmerah v Makedoniji pogovarjal z makedonskim predsednikom Borisom Trajkovskim, o poglabljanju dvostranskih odnosov pa z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom.

Izgon ruskih diplomatov iz ZDA
22. 03. 2001 00.00
Ameriško zunanje ministrstvo je iz ZDA izgnalo šest ruskih diplomatov, 46 pa mora ZDA zapustiti do 1. julija. Moskva, ki meni, da bo ukrep zaostril odnose med državama, odločitev pa označila za sovražno, je sprejela povračilne ukrepe in napovedala izgon 50 ameriških diplomatov.

Bush in Mori za gospodarsko okrevanje
20. 03. 2001 00.00
Ameriški predsednik George Bush in japonski premier Joširo Mori sta po srečanju v Beli hiši v skupni izjavi za javnost potrdila trdne dvostranske odnose, pri čemer je po njunem mnenju ameriško-japonska zveza temelj miru in stabilnosti v azijsko-pacifiški regiji. Največ časa sta v pogovorih namenila gospodarskim temam, predvsem težavam, v katerem se je znašlo japonsko gospodarstvo, ter sodelovanju pri vzpodbujanju rasti v obeh državah in po svetu. Ameriški predsednik je japonskemu premieru tudi obljubil, da si bodo ZDA prizadevale za čimprejšnje sprejetje Japonske v stalno članstvo Varnostnega sveta ZN.

Ivanov v Beogradu
19. 03. 2001 00.00
Mednarodna skupnost mora ustaviti terorizem na jugu Srbije in v Makedoniji, če se želi izogniti novi eksploziji na Balkanu, je po srečanju z jugoslovanskim predsednikom Vojislavom Koštunico danes v Beogradu povedal ruski zunanji minister Igor Ivanov. Kot je izjavil Koštunica, je po napadu zveze NATO leta 1999 in prihodu mednarodnih mirovnih enot KFOR Kosovo postalo "leglo terorizma". Ivanov je Koštunici predal tudi pismo ruskega predsednika Vladimirja Putina, v katerem ta ni izključil možnosti mednarodnega posredovanja za ustavitev albanskih upornikov v Makedoniji.

Levy o cepivu proti AIDSu
17. 03. 2001 00.00
Da AIDS preti globalno, kažejo podatki, po katerih je bilo lani v svetu z virusom HIV okuženih 36 milijonov ljudi, od tega več kot 5 milijonov na novo okuženih. Virus AIDSa napade celice pomagalke, to so celice CD 4, nadvse pomembne za imunski odziv organizma. Te aktivirajo celice ubijalke CD 8, ki naj bi ubile celice, okužene z virusom HIV, a tega ne storijo. Levy je odkril faktor, ki naj bi preprečeval razmnoževanje virusa, s katerim se zdaj odpira tudi možnost za učinkovito cepivo. Levy je dejal, da v laboratoriju še niso našli trdnih dokazov o uspešnosti cepiva. Preizkusili so približno 10 različnih cepiv pri osebah iz različnih krajev sveta. A raziskave so šele v teku, potrebno bo približno 6 let, da bodo prišli do oprijemljivih rezultatov o uspešnosti teh cepiv.

Francija za hitrejšo širitev EU
16. 03. 2001 00.00
Francija se zavzema, da bi pogajanja za vstop kandidatk v Evropsko unijo napredovala čim hitreje. "Francija želi, da bi čimprej rešili vse probleme. Spodbujamo švedsko predsedstvo EU, naj deluje v tej smeri," je povedal francoski zunanji minister Hubert Vedrine po srečanju s poljskim kolegom Wladyslawom Bartoszewskim danes v Varšavi.

Za tesnejše sodelovanje
15. 03. 2001 00.00
Direktorica Slovenske turistične organizacije (STO) Barbara Gunčar je v minulih dveh dneh obiskala Dunaj, kjer se je med drugim srečala z avstrijsko državno sekretarko za turizem Mares Rossmann. Slednja meni, da je dosedanje sodelovanje s Slovenijo dobro, želi pa si tesnejše sodelovanje na področju čezmejnih projektov, kot so kolesarske poti ob Dravi in Muri, povezava vinskih cest na obeh straneh meje, sodelovanje na področju zdravilišč, golfa in jahalnih centrov. Podobni projekti krepijo medsosedske odnose, kar je še posebej pomembno pri vključevanju Slovenije v Evropsko unijo, so sporočili iz STO.

Planika uspešno koraka po novi poti
14. 03. 2001 00.00
Lanski rezultati poslovanje kranjske proizvajalke obutve Planika kažejo, da podjetje zmanjšuje izgubo, ki jo je imelo v preteklih letih. Lani je namreč izguba podjetja znašala le še 490 milijonov tolarjev, medtem ko je še leto prej presegla 1,3 milijarde tolarjev. Planika je lani proizvedla več kot 1,3 milijona parov čevljev, skupni prihodki pa so se v primerjavi z letom 1999 povečali za osem odstotkov na 8,02 milijarde tolarjev. Na tujih trgih, najpomembnejši zunanjetrgovinski partner Planike je nemški trg, je podjetja lani ustvarilo 5,8 milijarde tolarjev prihodkov, veliko pozornosti pa v podjetju posvečajo tudi trgom držav nastalih na območju bivše Jugoslavije, ki so bili pred razpadom te eden glavnih kupcev Planikine obutve. Podjetje želi na omenjenih trgih po besedah predsednika uprave Planike Milana Bajžlja razviti partnerske odnose z lokalnimi proizvajalci in dobavitelji.

Bodo Ribičevo razrešili?
14. 03. 2001 00.00
Kot kaže se je vladna koalicija znašla pred prvo resno preizkušnjo, saj je odnose v njej zaostrila za četrtek napovedana razrešitev generalne direktorice Pošte Marije Ribič. Ribičeva je sicer že prejšnji teden napovedala, da bo razrešena, vendar je bil predlog umaknjen.

Internet za boljše odnose z javnostmi
13. 03. 2001 00.00
Razvoj digitalne tehnologije in interneta spreminja delovne navade in načine izvajanja programov odnosov z javnostmi. Dobro komuniciranje s številnimi javnostmi je ključni dejavnik uspešnega izvajanja vsakdanjega dela. V 21. stoletju bodo odnosi z javnostmi postali ključno komunikacijsko orodje, še posebej zato, ker bodo mediji postali še bolj raznoliki, tudi s pomočjo interneta in digitalne televizije. Z ukrepi za liberalizacijo telekomunikacijskega trga bo vlada dosegla zniževanje cen in s tem omogočili širšo uporabo interneta, je v nagovoru obiskovalcem vladne spletne strani napovedal predsednik vlade Janez Drnovšek.

Negotova usoda Javorjevih družb
13. 03. 2001 00.00
Usoda dveh Javorjevih odvisnih družb, Opažni elementi Belsko in Furnir Prestranek, kjer od 12. februarja poteka stavka, je še vedno negotova. Kljub stavki - v Furnirju danes stavka 23 od 146 zaposlenih, v Opažnih elementih pa 60 od 199 zaposlenih - proizvodnja poteka v okrnjenem obsegu. Poleg začasne odredbe, ki stavkajočim v Furnirju prepoveduje oviranje dela delavcem, ki ne stavkajo, so z delovnega sodišča včeraj prejeli začasno odredbo z enako vsebino tudi za stavkajoče v Opažnih elementih. Kršitelji teh dveh odredb bodo kaznovani z denarno kaznijo v višini 100.000 tolarjev.

Umrl Vitodrag Pukl
12. 03. 2001 00.00
V ljubljanskem kliničnem centru je umrl Vitodrag Pukl, podpredsednik skupščine Republike Slovenije v letih 1990-1992, v naslednjem mandatnem obdobju pa poslanec Socialdemokratske stranke Slovenije v državnem zboru.

Rupel napovedal dobre odnose
12. 03. 2001 00.00
Zunanji minister Dimitrij Rupel je v pogovoru za včerajšnjo izdajo tržaškega Il Piccola napovedal dobre odnose med Slovenijo in Italijo tudi v primeru zmage desnosredinskih strank pod vodstvom Silvia Berlusconija na majskih parlamentarnih volitvah. Rupel dodaja, da je imela slovenska vlada v zadnjih mesecih več stikov s predstavniki različnih italijanskih političnih strank, tudi tistih z desne sredine, poleg tega pa se je premier Janez Drnovšek nedavno v Rimu neuradno srečal z Berlusconijem. Po Ruplovih besedah je bil njun pogovor "zelo zanimiv in pozitiven".

Za boljše partnerske odnose
09. 03. 2001 00.00
Ministrica za šolstvo, znanost in šport Lucija Čok, in državni sekretar za znanost Zoran Stančič, sta danes sprejela na pogovor direktorja ustanove Slovenske znanstvene fundacije (SZF) Edvarda Kobala, ki je predstavil najpomembnejše aktivnosti SZF v tem letu. Pogovor je bil sicer namenjen graditvi partnerskih odnosov med obema institucijama. Kobal je v okviru programa dejavnosti v letošnjem letu še zlasti izpostavil aktivno vlogo SZF pri nastajanju Evropskega raziskovalnega prostora ter v Jugovzhodni Evropi v okviru slovenske donatorske vloge v Paktu stabilnosti. Menil je, da bi ministrstvo znalo koristno izkoristiti priložnosti, ki jih omogoča aktivna vloga SZF v Evropi.

Konferenca o širitvi EU
09. 03. 2001 00.00
V švedskem parlamentu se danes začenja dvodnevna mednarodna konferenca z naslovom Švedsko predsedstvo in širitev EU - krščansko demokratska perspektiva, ki se je bo udeležilo okrog 60 predstavnikov evropskih konzervativnih strank, v imenu SLS+SKD Slovenske ljudske stranke tudi predsednik glavnega odbora stranke in vodja poslanske skupine Janez Podobnik ter predstavnik strankinega odbora za mednarodne odnose Peter Svetina, so sporočili iz SLS+SKD.

Račan o vprašanjih s Slovenijo
07. 03. 2001 00.00
Hrvaška vlada ne želi napovedovati, kdaj bodo rešena odprta vprašanja s Slovenijo, vendar pa si močno prizadeva, da bi čimprej našli rešitve, ki bi bile sprejemljive za obe strani, je dejal hrvaški premier Ivica Račan, ko je danes v saboru odgovarjal na poslanska vprašanja.

Na makedonski meji zaenkrat mirno
06. 03. 2001 00.00
Poročila številnih medijev, da ob kosovsko makedonski meji potekajo hudi spopadi, so po trditvah makedonskih in ameriških virov neresnična. Razmere v vasi Tanuševci so mirne, a še vedno napete. Makedonska vojska in policija pa sta vpoklicali manjše število rezervistov.

Sindikati bodo poenotili stališča
05. 03. 2001 00.00
Socialni partnerji - predstavniki vlade, delodajalcev in sindikatov - so danes nadaljevali pogajanja o predlogu novega zakona o delovnih razmerjih, pri čemer so sindikati ugotovili, da so amandmaji vlade k predlogu zakona pri nekaterih rešitvah drugačni od že usklajenih predlogov vseh treh socialnih partnerjev. Zato se bodo na predlog sindikatov pogajanja o zakonu nadaljevala 16. marca. Do takrat pa bodo štiri sindikalne centrale uskladile stališča ter predlagale enotne predloge.

Grizold na Hrvaškem
05. 03. 2001 00.00
Slovenskega ministra za obrambo Antona Grizolda, ki je danes začel dvodnevni uradni obisk na Hrvaškem - to je sicer njegov prvi uradni obisk tuje države -, je dopoldne najprej sprejel gostitelj, hrvaški obrambni minister Jozo Radoš. Poleg dvostranskega sodelovanja na vojaško-obrambnem področju sta bili glavni temi pogovorov med delegacijama obeh ministrstev skupna evropska varnostna in obrambna politika ter varnostno-političen položaj v jugovzhodni Evropi. Popoldne se je slovenski obrambni minister ločeno pogovarjal s predsednico saborskega odbora za notranjo politiko in nacionalno varnost Djurdjo Adlešić ter namestnikom predsednika vlade Goranom Granićem. Zatem je Grizolda sprejel še predsednik države Stjepan Mesić, s katerim sta v "izjemno prijateljskem vzdušju" ocenila odnose med sosednjima državama.

Švicarji proti hitremu začetku pogajanj z EU
04. 03. 2001 00.00
Švicarski volivci so na današnjem referendumu zavrnili predlog, da bi Švica pospešila pogajanja o vključitvi v Evropsko unijo. Kot so pokazale prve ocene, ki jih je objavila švicarska televizija TSR1, je za takojšen začetek pogajanj z Brusljem glasovalo okrog 30 odstotkov volivcev. V kantonu Ženeva je proti glasovalo 58 odstotkov volivcev, v edinem kantonu, kjer so že prešteli izide, t.j. v kantonu Glarus, pa je predlog zavrnilo celo 86,7 odstotka volivcev.