odnosi ZDA in EU

Orban zagotovil, da Madžarska ne bo nasprotovala sankcijam EU proti Rusiji

03. 03. 2022 12.30

Madžarska ne bo dala veta na sankcije Evropske unije proti Rusiji, je zagotovil madžarski premier Viktor Orban. Enotnost 27 držav članic je nujna v luči vojne v Ukrajini, ki jo Madžarska glasno obsoja, je dodal.

Odziv Moskve na nove sankcije: 'Približujemo se točki brez vrnitve'

25. 02. 2022 06.10

Zunanji ministri EU so na zasedanju v Bruslju na seznam sankcij, ki jih EU zaradi invazije na Ukrajino uvaja proti Rusiji, dodali ruskega predsednika Vladimirja Putina in zunanjega ministra Sergeja Lavrova, je po zasedanju potrdil visoki zunanjepolitični predstavnik unije Josep Borrell. Sankcije sta uvedli tudi ZDA in Velika Brizanija. Po večurni razpravi pa se je v Bruslju v zgodnjih jutranjih urah končalo krizno zasedanje voditeljev članic EU, ki so potrdili drugi sveženj obsežnih sankcij proti Rusiji zaradi vojaške agresije nad Ukrajino. Moskva se je na sankcije kritično odzvala. Tiskovna predstavnica ruskega zunanjega ministrstva Maria Zaharova je dejala, da se odnosi med Mosko in Zahodom približujejo točki brez vrnitve.

'Če Rusija izgubi Ukrajino, ni več evropska velesila, ampak azijska'

15. 02. 2022 17.38

Po več tednih stopnjevanja napetosti med Rusijo na eni strani ter Ukrajino in zahodom na drugi, so se tik pred domnevnim dnevom ruske invazije pokazali prvi znaki deeskalacije razmer. Rusija, ki je ves čas trdila, da izvaja le vojaške vaje v bližini ukrajinske meje in da ne namerava napasti svoje sosede, je sporočila, da je vaj konec in da je pričela z umikom enot. Ruske vojaške aktivnosti, ki so jim sledile diplomatske pobude pa razkrivajo širšo sliko mednarodnih razmerij moči, v kateri Ukrajina predstavlja le manjši, toda pomemben del mozaika.

Japonska Evropi ponuja zemeljski plin, če se bodo odnosi z Rusijo še zaostrili

09. 02. 2022 16.20

Japonska Evropi ob porajajočem se strahu pred pomanjkanjem plina oziroma prekinitvijo dobave tega energenta, ki bi se lahko zgodila ob ruski invaziji na Ukrajino, ponuja del svojega utekočinjenega zemeljskega plina, je dejal japonski minister za trgovino Koiči Hagiuda.

Nova veleposlanica ZDA pred odhodom v Slovenijo še na kremšnito in pogovor v Washington

02. 02. 2022 09.36

Veleposlanik Slovenije v ZDA Tone Kajzer je v Washingtonu gostil novo veleposlanico ZDA v Ljubljani Jamie Harpootlian, ki bo v Slovenijo odpotovala predvidoma konec prihodnjega tedna. Zaželel ji je uspešno delo, napovedal, da se veseli sodelovanja z njo, in ji postregel – s čim drugim kot z našo znamenito kremšnito. Harpootlianova je povedala, da se zelo veseli odhoda v Slovenijo, saj ji je Biden zaupal, da bo delala v prijateljski, zavezniški in izjemno lepi državi.

MZZ: Odsvetujemo potovanja na obmejna območja Ukrajine

26. 01. 2022 10.41

Zunanje ministrstvo je v luči napetosti na ukrajinsko-ruski meji dopolnilo priporočila glede potovanj v Ukrajino. Zaradi nepredvidljivosti razmer odsvetujejo potovanja na območja Ukrajine ob mejah z Rusijo in Belorusijo.

'Ne vemo, kakšna bo potreba Kitajske, da pokaže, da je takšno ravnanje nesprejemljivo'

21. 01. 2022 06.00

Kakšne bodo posledice izjav premierja Janše? Je z njimi dregnil v osje gnezdo občutljive svetovne velesile Kitajske, ki je takoj ne le zažugala, ampak tudi ukrepala. Slovenski gospodarstveniki že čutijo posledice, bodo posledice tudi politične? In kako naj pogasimo diplomatski in gospodarski požar?

Slovenija nadaljuje strateški dialog z ZDA tudi pod Bidnovo vlado

20. 12. 2021 19.49

Zunanji minister Logar se mudi v Washingtonu, kjer ga je sprejel njegov ameriški kolega Blinken. Slovenija nadaljuje strateški dialog z ZDA, ki ga je začela lani decembra z odhajajočo vlado predsednika Donalda Trumpa, tudi z vlado predsednika Josepha Bidna, je po srečanju z državnim sekretarjem Blinknom dejal minister Logar. Blinken je pozdravil slovensko kandidaturo za nestalno članico VS ZN.

Rusija zahteva umik enot Nata iz vzhodne Evrope

17. 12. 2021 19.06

Rusija je Zahodu predlagala seznam predlogov za varnostna zagotovila, s katerimi bi, kot navajajo, končali trenutno krizo in pričeli normalizacijo odnosov. V dveh dokumentih, naslovljenih posebej na zvezo Nato in ZDA, Moskva terja zagotovila, da bodo podpisniki odstopili od nameščanja vojaških enot na ozemlju držav, ki so se zvezi Nato pridružile po letu 1997. Na predlog Moskve so se odzvali v Washingtonu, kjer je tiskovna predstavnica Bele hiše Jen Psaki dejala, da se "ZDA o evropski varnosti ne bodo pogovarjale brez evropskih zaveznikov in partnerjev". ZDA tudi zavračajo kakršne koli garancije o zaustavitvi širjenja Nata na vzhod.

Obdobja Angele Merkel je konec, nemški parlament Olafa Scholza izvolil za novega kanclerja

08. 12. 2021 06.31

Nemški parlament je socialdemokrata Olafa Scholza izvolil za novega kanclerja. Zanj je glasovalo 395 poslancev. S tem se uradno končuje 16-letno obdobje kanclerke Angele Merkel, začenja pa se novo poglavje Nemčije pod vodstvom SPD, Zelenih in liberalcev. Scholz je ob predaji poslov z Merklovo ocenil, da to predstavlja možnost za dober začetek za Nemčijo.

Državni udar v Sudanu: razpuščena prehodna vlada, razglašene izredne razmere

25. 10. 2021 07.47

V Sudanu je prehodna vlada razpuščena, razglašeno je izredno stanje, je v televizijskem nagovoru le nekaj ur po prvih poročilih o državnem udaru v tej vzhodnoafriški državi sporočil vodja prehodnih oblasti v državi, general Abdul Fatah al Burhan. Še pred zoro je vojska pridržala premierja Abdala Hamdoka, ki je v hišnem priporu in vsaj štiri ministre. Vojska je blokirala tudi vse vhode v prestolnico Kartum. Po vsej državi so prekinili internetno povezavo, na ulicah pa so se zbirali ljudje, ki so protestirali proti aretacijam. Mednarodna skupnost je ob dogajanju v Sudanu zaskrbljena. Od države terjajo, da nadaljuje pot demokratične tranzicije.

Pahor ob robu zasedanja Generalne skupščine ZN z Erdoganom

22. 09. 2021 07.41

Predsednik Borut Pahor, ki vodi slovensko delegacijo na 76. zasedanju Generalne skupščine Združenih narodov, se je srečal s predsednikom Turčije Recepom Tayyipom Erdoganom in nato opravil še več dvostranskih srečanj. Kasneje se je udeležil tudi svečanega sprejema ob 30-letnici slovenske samostojnosti.

Beaune: Svet, ki ni prijazen in ni lahek, terja trdnost in enotnost Evropejcev

21. 09. 2021 12.33

Francoski državni sekretar za evropske zadeve Clement Beaune je napovedal, da bodo na oktobrskem vrhu EU razpravljali tudi o novem varnostnem zavezništvu Avstralije, Združenega kraljestva in ZDA za sodelovanje v indijsko-pacifiški regiji, imenovanem Aukus. Aukus po njegovih besedah potrjuje potrebo po krepitvi strateške suverenosti unije, ki je nujna, če želi unija obraniti svoje interese in si zagotoviti spoštovanje.

Spor zaradi podmornic: bo Bidnov klic pomiril razburjeni Pariz?

20. 09. 2021 14.18

"Počutili smo se zavedene," je medijem na letališču v Sydneyju razlagal francoski veleposlanik, ki je moral, potem ko je Francija ostala brez 56 milijard evrov vrednega posla s podmornicami, na hitro odpotovati v domovino na posvete. Nenavadno oster je bil tudi sicer zadržani francoski zunanji minister, uporabil je besede, kot sta laganje in dvoličnost. Jezo Francije pa bo zdaj poskušal ohladiti ameriški predsednik Joe Biden.

Zunanji ministri EU določili pet meril za sodelovanje s talibani

03. 09. 2021 14.36

Zunanji ministri Evropske unije so na neformalnem zasedanju na Brdu pri Kranju določili pet meril, od katerih bo odvisno sodelovanje EU s talibani, ki so prevzeli oblast v Afganistanu, je povedal visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell. Zavzeli so se tudi za evakuacijo sodelavcev, ki so ostali v Afganistanu.

Vučić nad EU: Včasih je bilo veliko entuziazma. Protestniki izrazili zahteve

01. 09. 2021 08.59

S podobami izgradnje sodobne Evrope se je na Bledu začel tradicionalni, že 16. Blejski strateški forum, ki je letos sredi slovenskega predsedovanja Svetu EU posvečen razpravam o prihodnosti EU. Na Bledu so se ob slovenskem političnem vrhu zbrali tudi predsednika Evropskega sveta in parlamenta ter številni premierji, ministri in drugi pomembni gostje. Razprava voditeljev je postregla z zavedanjem, da EU, ki jo pretresajo razpoke in nesporazumi, čaka veliko dela, če želi najti skupno strategijo in se iz "gasilca kriz" preobraziti (nazaj) v geopolitičnega igralca. Srbski predsednik je povezavo celo opozoril, da izgublja privlačnost za države kandidatke.

Vzpon Kitajske in mednarodni odnosi v 21. stoletju

26. 06. 2021 08.55

V zadnjih dveh tednih se je izkristalizirala nova pozicijska vojna v mednarodnih odnosih. Čeprav je veliko kritik na račun Rusije, ki jo mediji še vedno dojemajo kot ključni protipol ameriški moči, se že vsaj dobro desetletje izrisuje novi "hladnovojni" konflikt med ZDA in Kitajsko, za kar smo dobili potrditev na zasedanjih Nata in G7. V samem središču obtožb tako Nata kot G7 se je našla kitajska pobuda En pas, ena cesta, večletni gospodarski projekt obuditve svilne poti.

EU s četrtim svežnjem sankcij kaznovala tudi Lukašenkovega sina in snaho

21. 06. 2021 19.05

EU je potrdila nove sankcije proti 86 posameznikom in pravnim osebam, odgovornim za zatiranje oziroma hude kršitve človekovih pravic v Belorusiji ter za prisilni pristanek Ryanairovega letala v Minsku in aretacijo opozicijskega novinarja Romana Protaseviča. Ukrep je že objavljen v uradnem listu EU. To je četrti sveženj sankcij, kmalu se pričakuje še peti. Pri tem gre sicer za doslej najostrejši sveženj sankcij Unije zaradi zatiranja v tej državi. Poleg EU pa so usklajeno sankcije proti Belorusiji uvedle še ZDA, Velika Britanija in Kanada.

Ruska federacija v geostrateškem kontekstu aktualne pandemije

19. 06. 2021 07.00

Aktualna globalna geopolitična realnost se odvija v kontekstu pandemije covida-19, kar dodatno spodbuja tekmovanje med posameznimi globalnimi akterji, med katere sodi tudi Ruska federacija. Pandemija in z njo povezane politike, ki so pretresle svet, odpirajo novo pomembno dilemo, kako oblikovati družbeno in politično realnost po njej, pripadajoča geostrateška tekma med najmočnejšimi pa se že odvija. Koronska realnost pa ne zasenči ostalih problematik, ki so bile prisotne že prej, temveč je mnoge le še intenzivirala.

Vrh EU z Bidnom: 'Vrnila se je diplomacija'

15. 06. 2021 06.40

Vrh EU in ZDA je zaznamoval preboj glede 17-letnega spora o državnih pomočeh za letalska proizvajalca Airbus in Boeing, ki naj bi v prihodnje olajšal njuno sodelovanje glede Kitajske. Čezatlantski partnerici sta sicer sprejeli daljnosežno skupno izjavo, so po srečanju z ameriškim predsednikom Bidnom sporočili na strani EU.

EU in ZDA z dogovorom glede 17-letnega spora o Airbusu in Boeingu

15. 06. 2021 12.36

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je ob začetku vrha EU in ZDA v Bruslju potrdila dogovor o 17-letnem sporu v povezavi z državno pomočjo za letalska proizvajalca Airbus in Boeing, zaradi katere sta strani vzajemno uvedli carine.

Peking: Nato glede grožnje s Kitajske pretirava in ustvarja konfrontacijo

15. 06. 2021 09.26

Peking je zvezo Nato obtožil, da s trditvami o grožnji s Kitajske pretirava in "ustvarja konfrontacijo". Zahodne zaveznice so se na vrhu Nata namreč zaobljubile, da bodo sodelovale v boju proti izzivom, ki jih predstavlja kitajska politika.

Vrh Nata odprl novo poglavje v čezatlantskih odnosih, zaostrili držo do Kitajske

14. 06. 2021 06.30

Voditelji 30 članic zveze Nato, med njimi kot predsednik ZDA prvič Joe Biden, so v Bruslju odprli novo poglavje v čezatlantskih odnosih v času vse kompleksnejšega varnostnega okolja. Potrdili so enotnost, solidarnost in povezanost ter zavezanost 5. členu Severnoatlantske pogodbe o skupni obrambi. Nato je prvič tudi zaostril držo do Kitajske. Poleg tega so odločili, da Nato ne bo normaliziral odnosov z Rusijo, dokler ne bo izpolnjevala mednarodnih zavez. Odločili so se tudi za krepitev skupnega financiranja z letom 2023, in sicer na podlagi analize potreb.

Biden bo v četrtek sodeloval na virtualnem vrhu EU

23. 03. 2021 18.56

Ameriški predsednik Joe Biden bo v četrtek sodeloval na virtualnem vrhu EU, so danes potrdili v Bruslju. Predsednik Evropskega sveta Charles Michel je tvitnil, da se veseli sodelovanja Bidna, saj je prišel čas za obnovitev transatlantskega zavezništva. To bo prvi pogovor novega ameriškega predsednika z voditelji sedemindvajseterice.

EU: Putin je politično odgovoren za umore kritikov

18. 03. 2021 18.01

Potem ko je ameriški predsednik Joe Biden ruskega predsednika Vladimirja Putina označil za morilca, je tudi Evropska unija opozorila, da je Putin politično odgovoren za umore kritičnih oseb v Rusiji. Ruski predsednik pa je na ostre obtožbe ameriškega predsednika odgovoril, da "v drugih vedno vidimo svoje lastnosti". Bidna je pozval k javni in odprti razpravi prek spleta.

Leto dni koalicije in opozicije: Treba se je pogledati v ogledalo in postaviti cilje

14. 03. 2021 12.35

Za nami je pestro prvo leto aktualne vlade Janeza Janše. O tem, kaj ga je zaznamovalo, kaj pomeni za prihodnost Slovenije, njenega političnega prostora in njeno mesto na evropskem zemljevidu – predvsem ob predsedovanju, smo se pogovarjali z analitikoma Aljažem Pengovom Bitencem in Markom Balažicem.

Trumpova administracija Kitajsko obtožila genocida nad Ujguri

19. 01. 2021 07.34

Ameriški predsednik Donald Trump je sporočil, da odpravlja prepoved potovanj v ZDA za državljane EU, Brazilije in Velike Britanije, ki je zaradi pandemije veljala vse od marca lani. To naj bi se zgodilo 26. januarja, a so iz Bidnove pisarne že sporočili, da gre za nerazumen ukrep, ki ga ne bodo dovolili. Poleg tega pa je Trumpova administracija kitajske oblasti obtožila genocida nad muslimansko manjšino Ujgurov.

Trump v podporo Izraelu zakockal še Zahodno Saharo

11. 12. 2020 10.12

Dober mesec pred odhodom iz Bele hiše je Donald Trump omogočil še en diplomatski sporazum med arabsko državo in Izraelom. Cena za maroško vzpostavitev diplomatskih odnosov z judovsko državo je bilo ameriško priznanje, da je Zahodna Sahara del Maroka.

Vrh EU o covidu, blokadi svežnja za okrevanje, Turčiji, podnebju

10. 12. 2020 07.27

Voditelji članic EU na dvodnevnem zasedanju v Bruslju razpravljajo o vrsti perečih tem: usklajevanju boja proti covidu-19, možnosti sankcij proti Turčiji zaradi provokacij v vzhodnem Sredozemlju, krepitvi podnebnega cilja do leta 2030 in odnosih z ZDA, pa tudi o blokadi svežnja za spoprijem Evrope s pandemijo.

Po zmagi Joeja Bidna zavelo novo upanje v ponoven zagon transatlantskih odnosov

01. 12. 2020 18.20

Na ameriško-evropskem posvetu, ki ga je organizirala pisarna Evropskega parlamenta v Sloveniji, so ugotavljali, da je upanje v ponoven zagon transatlantskih odnosov po zmagi demokrata Joeja Bidna na volitvah v ZDA, veliko. Spoštovanje človekovih pravic, vladavine prava in liberalne demokracije znova postaja pomembno na obeh straneh Atlantika, so menili udeleženci.