odnosi ZDA in EU

'Vlada na tem izpitu padla'. Janša pa: Ni še smiselno delati zaključkov
16. 11. 2020 07.51
Glede obvladovanja epidemije je vlada prejela kar nekaj očitkov, med drugim tudi, da je "na tem izpitu padla". Premier Janez Janša pri tem odgovarja, da smo trenutno "sredi epidemije, ki je zelo resna", zato ni smiselno že zdaj delati zaključkov. Odgovoril je tudi na poslansko vprašanje glede ameriških volitev in dejal, da bodo veseljem čestitali tistemu, ki bo izvoljen za predsednika, pri tem poudaril, da Slovenija goji dobre strateške in partnerske odnose z ZDA ne glede na to, katera administracija je na oblasti. Spregovoril je tudi o zakonodaji glede gojenja medicinske in industrijske konoplje, za katero meni, da je pretoga.

Kaj pomeni Bidnova zmaga za Slovenijo, odnose z EU in Kitajsko?
08. 11. 2020 19.29
Zdrs slovenskega premierja najverjetneje ne prinaša dolgoročnih posledic, prav tako ne bo bistvenih sprememb v odnosu med obema državama, se bodo pa v prihodnje gotovo znova okrepili odnosi med ZDA in Evropo, napoveduje nekdanji veleposlanik v ZDA Roman Kirn. Da Trump niti s sodnimi bitkami ne more več obrniti rezultata, je prepričana tudi Urška Velikonja, ugledna pravnica, ki že leta dela in živi onkraj luže.

'Trumpov poraz je lahko začetek konca zmagoslavja desnega populizma v Evropi'
07. 11. 2020 18.35
Iz sveta in Slovenije prihajajo prve čestitke novoizvoljenemu ameriškemu predsedniku Joeju Bidnu. Čestital mu je ves evropski in slovenski politični vrh, z izjemo slovenskega premierja, ki je zapisal le, da so v več zveznih državah ZDA vložene pritožbe.

Odzivi po svetu glede na tesen boj med Bidnom in Trumpom previdni
04. 11. 2020 07.29
Iz sveta prihajajo prvi odzivi na predsedniško bitko v Združenih državah Amerike – zmagovalec še ni znan, v nekaterih ključnih državah pa se po projekcijah obeta izjemno tesen izid tekme med Bidnom in Trumpom. Na to se že odzivajo evropski trgi, medtem ko svetovni voditelji ostajajo previdni in poudarjajo dobre odnose z ZDA, ne glede na to, kdo bo naslednja štiri leta sedel v Beli hiši.

Raziskovanje morskega dna v Sredozemlju zopet zaostrilo turško-grške odnose
14. 10. 2020 14.39
Turška ladja Oruc Reis je znova začela raziskovati morsko dno v spornih delih vzhodnega Sredozemskega morja, so sporočile turške oblasti. Zaradi teh raziskav so se v zadnjih mesecih zaostrili odnosi med Grčijo in Turčijo. Naj konča provokacije, sta Turčijo pozvali tudi Nemčija in ZDA.

Janša: V državni upravi se je uveljavila uravnilovka, pokojninske reforme v tem mandatu ne bo
29. 09. 2020 15.12
Premier Janez Janša je prepričan, da se lahko Slovenija glede na svoje potenciale umesti med 15 najbolj konkurenčnih držav na svetu. Med glavnimi ovirami na poti do tega cilja je omenil administracijo oziroma državno upravo, kjer se je po njegovih besedah uveljavila neke vrste uravnilovka, zaradi česar dobri kadri odhajajo v gospodarstvo. Obenem je napovedal debirokratizacijo in večje infrastrukturne projekte, pokojninske reforme pa v tem mandatu ne bo.

Pompeo: Svoboda medijev je temelj demokracije
13. 08. 2020 19.02
Ameriški državni sekretar Mike Pompeo je ob koncu obiska v Sloveniji na Bledu za našo televizijo podal ekskluzivni intervju. V njem je izrazil zadovoljstvo, da bosta ZDA in Slovenija sodelovali na področju 5G. Dejal je, da so Kitajci nevarni za evropske ideje, saj imajo drugačen sistem in drugačne vrednote. Odgovarjal je na očitke o vohunjenju Američanov in o idejah svobode, tudi medijev.

Pompea veseli podpis memoranduma o varnosti omrežij 5G s Slovenijo
13. 08. 2020 06.51
Ameriški državni sekretar Mike Pompeo je nekaj čez deseto uro zjutraj prispel v Slovenijo. To je prvi obisk ameriškega zunanjega ministra po 23 letih. V ospredju je bil podpis skupne izjave o varnosti v omrežjih 5G, sicer pa je obisk namenjen krepitvi dvostranskih odnosov na vseh področjih, od političnih do gospodarskih in kulturnih. Premier Janez Janša je dejal, da so ZDA edina sila, ki se je sposobna soočiti z novimi oblikami varnostnih groženj, Pompeo pa je poudaril, da ga veseli podpis memoranduma in prenesel pozdrave prve dame Melanije Trump.

Slovenija potrebuje ZDA, še bolj EU, globalizacije pa je konec, četudi Trump izgubi
13. 08. 2020 12.32
"Za Slovenijo je absolutno pomembno, da z ZDA oblikuje dobre odnose," pravi sogovornik, profesor ameriških in svetovnih študij na Fakulteti za družbene vede Bogomil Ferfila. Kot ocenjuje, so bili ti odnosi preveč zapostavljeni. Vseeno pa kot najpomembnejši zunanjepolitični cilj Slovenije vidi dobre odnose z EU. Obisk ameriškega zunanjega ministra Mika Pompea pri nas ocenjuje kot pomemben dogodek, ki pa ima ob vprašanju Huaweija tudi širši pomen. Čeprav trenutno zunanjepolitično delovanje ZDA vidi tudi v volilnem duhu, poudarja, da ne glede nato, ali bo zmagal Donald Trump ali Joe Biden, osnovna pot prihodnje ameriške zunanje politike ostaja jasna: globalizacije, kot jo poznamo, je konec.

EU: Dialog med Srbijo in Kosovom je znova utirjen
12. 07. 2020 17.01
Dialog med Srbijo in Kosovom je znova utirjen, so po virtualnem srečanju srbskega predsednika Aleksandra Vučića in kosovskega premierja Avdullaha Hotija sporočili iz Bruslja. Dogovorili so se o ključnih elementih procesa in dnevnem redu četrtkovega srečanja v Bruslju.

V Sloveniji danes obeležujemo dan državnosti: 29 let samostojne države
25. 06. 2020 11.18
V Sloveniji obeležujemo dan državnosti, kot spomin na 25. junij pred 29 leti, ko je takratna skupščina sprejela temeljne dokumente za osamosvojitev. V predsedniški palači imajo dan odprtih vrat, kjer bo predsednik republike Borut Pahor sprejel in nagovoril obiskovalce, pred predsedniško palačo pa je postrojena častna straža.

Kaj imajo skupnega parni stroj, penicilin, atomska bomba in digitalizacija?
24. 01. 2020 06.00
V moderni človeški zgodovini in napredovanju civilizacije bi težko opredelili najbolj prelomne točke, ki so spremenile mednarodno okolje in zavedanje ljudi, a strokovnjaki pravijo, da so parni stroj, penicilin, atomska bomba in digitalizacija štirje jezdeci, ki označujejo večje družbene spremembe, in v zadnji smo danes.

Nazaj na osnove: mandat nove Evropske komisije bo v znamenju ekonomije
07. 12. 2019 07.00
Lászlo Trossanyi (madžarski kandidat), Janusz Wojciechowski (poljski kandidat), Rovana Plumb (romunska kandidatka) in Sylvia Goulard (francoska kandidatka), ki so veljali za sporne kandidate, na srečo niso huje ohromili procesa imenovanja nove Evropske komisije (EK).

Novo vodstvo EU slovesno začelo z delom. 'Želimo izpolniti velika pričakovanja'
01. 12. 2019 21.21
Novo vodstvo EU je slovesno obeležilo 10. obletnico Lizbonske pogodbe. Ta po prepričanju predsednika Evropskega sveta Charlesa Michela še vedno daje orodja za soočenje s sodobnimi izzivi. Med temi je gotovo tudi ambicija nove Evropske komisije, ki ravno začenja z delom, da bi EU postala globalna sila na področju zelene politike.

Prva javna zaslišanja pred impeachentom Donalda Trumpa
13. 11. 2019 20.40
Predstavniški dom ameriškega kongresa je začel javna zaslišanja v okvirju preiskave pred ustavno obtožbo za odstavitev predsednika ZDA Donalda Trumpa in uvodni priči sta v svojih izjavah poudarili pomen trdnih strateških odnosov med ZDA in Ukrajino proti na novo agresivni Rusiji.

Erdogan zagrozil EU: Vrata se bodo odprla. Tedaj se boste morali znajti sami
12. 11. 2019 17.30
Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je zagrozil EU, da bo Turčija v evropske države izgnala še več borcev IS, če bo povezava uvedla sankcije proti Ankari zaradi vrtanja nafte in plina v ciprskem morju. "Vrata se bodo odprla," je zagrozil turški predsednik. EU je obenem sporočil, da lahko Turčija kadarkoli konča pogajanja za članstvo.

Oboroževalna tekma na Balkanu: poligon interesov velikih sil
03. 11. 2019 07.19
Oboroževalna tekma med tremi supersilami, ZDA, Rusijo in Kitajsko, povzroča verižno oboroževanje tudi na regionalnem in lokalnem nivoju. Nič drugače ni niti na Balkanu, kjer postdaytonska ureditev doživlja resne preizkušnje.

ZDA uvajajo carine za več kot 100 izdelkov iz EU
08. 10. 2019 17.47
Čez 10 dni bo ZDA začele cariniti več kot 100 izdelkov iz Evropske unije. 25-odstotne carine bodo za zdaj veljale večinoma za blago letalske industrije, tekstilne in prehrambene izdelke. Če se bodo trgovinske napetosti med EU in ZDA stopnjevale in bodo Američani uvedbo carin razširili še na avtomobilsko industrijo, pa bo Slovenija negativne posledice močno občutila.

Vračanje Slovencev iz Venezuele se bo začelo v nekaj tednih
26. 09. 2019 07.43
Po besedah zunanjega ministra Mira Cerarja se bo vračanje ljudi slovenskega porekla iz Venezuele začelo v nekaj tednih. "Repatriacija Slovencev iz Venezuele se bo zgodila kmalu. Skušamo jo organizirati v vseh podrobnostih, kajti ne gre za enostaven načrt in izvedbo," je dejal zunanji minister.

Sodišče EU: Starbucksu ni treba plačati 30 milijonov, Fiat mora
24. 09. 2019 12.47
Sodišče EU je razveljavilo odločitev Evropske komisije iz leta 2015, da mora ameriška veriga kavarn Starbucks Nizozemski plačati 30 milijonov evrov neporavnanih davčnih obveznosti. Po drugi strani je potrdilo podobno odločitev Bruslja glede italijanskega proizvajalca avtomobilov Fiat, ki mora Luksemburgu plačati podoben znesek.

Od zaveznice do 'projekta zarote' in nazaj: EU – trn v Trumpovi peti
19. 09. 2019 07.00
Trump je sedel s prekrižanimi rokami, očitno mu ni bilo všeč, da so ga zbrani voditelji družno prepričevali, naj podpiše skupno izjavo. Nazadnje se je strinjal in rekel, 'dobro, podpisal bom'. Nato je vstal, dal roke v žepe suknjiča, iz njega vzel dva bonbona, jih vrgel na mizo ter rekel Merklovi: "Tukaj imaš, Angela. Da ne boš rekla, da ti nikoli ničesar ne dam."

Johnson: Možnosti za dogovor o brexitu se izboljšujejo
25. 08. 2019 10.51
Britanski premier Johnson je dejal, da bo Evropska unija odgovorna, če bo Velika Britanija zapustila brexit brez dogovora. A po njegovem prepričanju se "možnosti za dogovor izboljšujejo". O izstopu iz EU se je Johnson ob robu vrha G7 pogovarjal tudi z ameriškim predsednikom Trumpom. Ta je dejal, da je Johnson "pravi človek za to nalogo".

Razpoke v temeljih turške jedrske elektrarne ali zgolj igra prestolov?
04. 08. 2019 07.00
Zgodba turške želje po energetski neodvisnosti, sploh zaradi dobre gospodarske rasti zadnjih 20 let, je državo že večkrat pripeljala do odločitev, ki so na mednarodnem prizorišču dvigovale prah. Tako so po letu 2000 na skrivaj kupovali naftne derivate iz okoliških držav, ki so bile v vojni, imeli megalomanske načrte za naftovode in plinovode, in željo, da zgradijo jedrsko elektrarno. Prvotno je bilo mišljeno, da jo bodo gradili Evropejci ali Japonci, a so se odločili za Ruse in Kitajce, kar je odprlo geopolitično pandorino skrinjico, tudi z namigi o nevarni elektrarni.

Janša o izbiri Lenarčiča: Dvojni strel v koleno za Šarca
18. 07. 2019 06.53
Vlada je na seji potrdila Janeza Lenarčiča za komisarskega kandidata. Šarčev predlog je sicer sprožil burne odzive med koalicijskimi strankami, na kar pa se je premier Šarec odzval na Facebooku in zapisal, da "o postopku govorijo isti, ki so pred petimi leti sodelovali pri popolnem fiasku".

Čestitke Sloveniji dežujejo: Pahorju med drugim čestitali Trump, Putin in Macron
25. 06. 2019 07.31
Predsednik republike Borut Pahor ob dnevu državnosti prejema številne čestitke. Med drugimi so mu že čestitali papež Frančišek, predsednik ZDA Donald Trump, hrvaška predsednica Kolinda Grabar-Kitarović, predsednik Francije Emmanuel Macron in ruski predsednik Vladimir Putin, so sporočili iz urada predsednika republike.

Več kot 1000 kitajskih kamer: prepoznavajo obraze, tablice, celo obnašanje
23. 06. 2019 07.27
Med obiskom srbskega predsednika Aleksandra Vučića na Kitajskem je ta potrdil zavezo za boljše sodelovanje med državama, a zgodba tega sodelovanja se je začela že pred leti. Kitajsko podjetje Huawei je namreč v Beogradu začelo pilotni projekt prepoznavanja obrazov in registrskih tablic, prvi tak strateški projekt kitajskega podjetja v Evropi. Srbija tako v Beogradu namešča več kot 1000 kamer, ki bodo avtomatsko nadzorovale promet, prekrške, obraze ljudi in še sumljivo obnašanje.

'Pripravljeni smo bili izvesti napad, dokler nisem vprašal, koliko ljudi bo umrlo'
21. 06. 2019 07.13
Ameriški predsednik Donald Trump je po sestrelitvi ameriškega brezpilotnega letala nad Hormuško ožino ukazal napad na Iran, a si je nato premislil. "Pripravljeni smo bili izvesti napad, ko sem vprašal, koliko ljudi bo umrlo. 150, gospod, je bil odgovor generala," pa je razlog za opustitev napada navedel Trump.

Predsedniki pobude Tri morja podprli vzpostavitev investicijskega sklada
06. 06. 2019 08.32
V Ljubljani in na Brdu pri Kranju se bo sklenil četrti vrh pobude Tri morja, ki ga gosti predsednik Borut Pahor. Tokratni četrti vrh pobude Tri morja, ki združuje 12 držav v trikotniku med Jadranskim, Črnim in Baltskim morjem, je po udeležbi največji doslej. Ob zaključku so predsedniki pobude sprejeli sklepno deklaracijo, v kateri so podprli vzpostavitev investicijskega sklada.

Hrvaški obveščevalci v Sloveniji zelo aktivni, a nas v poročilu ne omenjajo
06. 06. 2019 10.03
Poročilo hrvaške varnostno-obveščevalne službe njihovega delovanja v Sloveniji ne omenja niti z besedo, pisanje bosanskih medijev o novačenju salafistov pa izpostavlja kot primer lažnih novic. To je normalno, saj tudi mi ne omenjamo njih, pravi nekdanji direktor Sove, a neurejeni odnosi med državama so zagotovo njihov glavni fokus. Tega pač ne poudarjajo, ker smo zavezniki.

Trump v primeru vojne Iranu zagrozil z uničenjem: Nikoli več ne grozi ZDA
20. 05. 2019 07.03
Ameriški predsednik Donald Trump je po raketnem napadu v Bagdadu Iranu zagrozil z uničenjem in mu zabičal, naj nikoli več ne grozi ZDA. Raketo proti utrjeni zeleni coni Bagdada, ki je polna Američanov, naj bi izstrelili iz šiitskega dela iraške prestolnice.