odobritev

Pfizer preizkuša tretji odmerek, Moderna s poskusnim cepivom proti mutiranim sevom
25. 02. 2021 08.37
Pfizer in BioNTech testirata morebitni tretji odmerek cepiva proti covidu-19. Iz drugega ameriškega farmacevtska podjetja Moderne so medtem sporočili, da so začeli testiranje poskusnega cepiva proti mutacijam novega koronavirusa. Hkrati preizkušajo, ali bi morda proti novim različicam virusa zadostovalo cepljenje s tremi namesto z dvema odmerkoma. FDA pa je potrdila veliko učinkovitost že enega odmerka cepiva, ki ga je razvilo ameriško podjetje Johnson & Johnson. Učinkovito je tudi pri bolj nalezljivih primerih južnoafriškega in brazilskega seva.

Virginija odpravila smrtno kazen: 'Čas je, da ustavimo to mašinerijo'
23. 02. 2021 09.51
V ameriški zvezni državi Virginija so od leta 1976 izvršili 113 smrtnih obsodb, zdaj pa bodo smrtnim kaznim končno rekli ne. Izvrševanje smrtnih kazni sicer v ZDA upada, kar je deloma povezano tudi z dolgotrajnimi in dragimi sodnimi postopki.

V luči pomanjkanja cepiv tudi Slovaška pogleduje k ruskemu Sputniku
18. 02. 2021 18.49
Kljub zatrjevanju politikov je vse več dvomov, da bo Evropska unija dosegla zadani cilj, da bi do poletja precepili 70 odstotkov prebivalstva. V 450-milijonski Evropi je trenutno precepljenost manj kot dvoodstotna, v Sloveniji smo pri treh odstotkih in pol. Zaradi zamud pri odobritvah in dobavi cepiv v okviru Unije se nekatere države odločajo za nakup drugih cepiv, in to z vso pravico. Tako se Slovaška kot druga članica Unije po Madžarski dogovarja za nakup ruskega cepiva Sputnik, o njem pa razmišlja tudi Hrvaška. Rusija prošnje za odobritev prometa v Uniji sicer še ni vložila.

Direktor AstraZenece lagal o dogovorih med EU in Veliko Britanijo
18. 02. 2021 10.27
Zgodba o zapletih pri dobavi cepiv za države Evropske unije dobiva nove razsežnosti, saj pogodba med AstraZeneco in Združenim kraljestvom kaže precej podobnosti z evropsko. Še več, evropska je bila podpisana celo dan pred britansko, zaradi česar je vprašljiva uradna razlaga podjetja AstraZeneca.

Švedska se pripravlja na morebitno zaostritev omejitvenih ukrepov
17. 02. 2021 08.16
Države se proti širjenju novega koronavirusa še vedno borijo z vsemi razpoložljivimi sredstvi. Tudi Švedska se pripravlja na morebitno zaostritev omejitvenih ukrepov. Iz Nemčije poročajo o izbruhu novega koronavirusa v tovarni sladoleda, zaradi česar je v karanteni pristalo okoli tisoč ljudi. Na avstrijskih šolah pa so skupno opravili 1,3 milijona testov na okužbo z novim koronavirusom.

V Nemčiji delež britanskega seva v 14 dneh s šestih na 22 odstotkov
17. 02. 2021 13.26
Po Evropi se širijo novi sevi koronavirusa. Težave zaradi hitrega širjenja britanske različice, ki je vsaj 35 odstotkov bolj nalezljiva kot prvotni koronavirus, imajo v Nemčiji. Prav zaradi nevarnejših sevov so prepovedali vstop v državo prišlekom iz več deset držav. Britansko različico novega koronavirusa pa so pri skoraj vsaki drugi pozitivni okužbi potrdili na Danskem. V odziv na nove seve je Evropska komisija predstavila načrt "Hera Incubator", ki vključuje tudi okrepitev prepoznavanja novih različic ter razvoj novih in prilagojenih cepiv.

Slovenski strokovnjaki nasprotujejo uporabi cepiva pred odobritvijo Eme
16. 02. 2021 18.06
Zaupanje v institucije, kot je Evropska agencija za zdravila (Ema), je po mnenju strokovnjakov zelo pomembno, saj sicer "pridemo na divji zahod". Madžarska pa pri ruskem cepivu Sputnik V ni počakala na njeno dovoljenje. Po mnenju Romana Jerale s Kemijskega inštituta to lahko vodi v "kanibalizem" med državami. Medtem je Ema že prejela vlogo za odobritev cepiva družbe Janssen Pharmaceutica, iz Moskve pa sporočajo, da sta ruski cepivi proti covidu-19 učinkoviti proti britanski različici koronavirusa.

Bitcoin presegel vrednost 50.000 dolarjev, v Indiji vztrajajo pri prepovedi kriptovalut
16. 02. 2021 16.50
Kriptovaluta bitcoin je danes dosegla novo najvišjo raven v zgodovini in prvič presegla vrednost 50.000 dolarjev (41.224 evrov). Sredi dneva je bil en bitcoin vreden 50.548 dolarjev (41.725 evrov). Od začetka leta je bitcoin pridobil 75 odstotkov vrednosti. Indija medtem nadaljuje s poskusom popolne prepovedi vlaganja v kriptovalute, hkrati pa naj bi obstoječim vlagateljem zagotovila prehodno obdobje za prodajo svojih deležev.

Oxfordska univerza raziskuje učinkovanje cepiva AstraZenece pri otrocih
13. 02. 2021 15.22
Raziskovalci na Univerzi v Oxfordu nameravajo z novo klinično študijo preveriti, ali cepivo proti covidu-19 AstraZenece učinkuje tudi pri otrocih in mladostnikih. Preizkusili ga bodo na 300 prostovoljcih, starih od šest do 17 let.

Ema začela tekoči pregled cepiva proti covidu-19 podjetja CureVac
12. 02. 2021 12.33
Ema je začela tekoči pregled cepiva CVnCoV. Pregled bo trajal, dokler ne bo na razpolago dovolj dokazov o učinkovitosti cepiva, da bo lahko proizvajalec zaprosil za dovoljenje za prodajo na evropskem trgu. Ema glede tega nato izda priporočilo, uradno odločitev pa sprejme Evropska komisija.

Stranski učinki po drugem odmerku cepiva so lahko izrazitejši, kar ni nujno slabost
12. 02. 2021 06.00
Neželeni učinki po cepljenju so po prejemu drugega odmerka lahko pogostejši in izrazitejši, poročajo osebe, ki so že prejele dva odmerka cepiva Comirnaty ali Moderne. A kot poudarjajo strokovnjaki, ti učinki niso razlog za skrb. Reakcija po drugem cepljenju je pričakovana, saj se imunski sistem burno odzove proti vsiljivcu (proteinu S) in sproži nastanek protiteles. NIJZ je do 7. februarja prejel skupno 1051 prijav neželenih učinkov, najpogosteje cepljeni poročajo o bolečini na mestu vboda.

Strokovnjaki WHO: Cepivo AstraZenece uporabno tudi za starejše od 65 let
10. 02. 2021 17.55
Strokovnjaki Svetovne zdravstvene organizacije so sporočili, da je cepivo AstraZenece in oxfordske univerze proti covidu-19 uporabno tudi za starejše od 65 let. Prav tako je po njihovem mnenju uporabno tudi v okoljih, kjer so potrdili pojav novih različic koronavirusa.

Von der Leynova: Čas, porabljen za odobritev cepiv, naložba v njihovo varnost
10. 02. 2021 16.26
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen se je v Evropskem parlamentu odzvala na kritike zaradi zamud pri odobritvi in dobavi cepiv proti covidu-19 v EU. Kot je priznala, odobritev cepiv v EU traja dlje, a je to naložba v njihovo varnost, ter dejala, da "smo podcenili težave, povezane z množično proizvodnjo cepiv".

'Uporabili bomo vsa varna in odobrena cepiva, tudi ruska, indijska in kitajska'
10. 02. 2021 13.45
V Sloveniji so doslej proti covidu-19 cepili dva odstotka prebivalstva, ob načrtovani novi dobavi cepiva pa po besedah nacionalne koordinatorice programa cepljenja z NIJZ Marte Grgič Vitek računajo, da bodo do konca februarja cepili pet odstotkov populacije. Ko pride na vrsto za cepljenje kritična infrastruktura, predlagajo, naj bodo prvi šolniki. A kot kaže, to še ne bo kmalu. Do konca februarja naj bi precepili starejše od 80 let, ranljivi kronični bolniki naj bi na vrsto prišli morda aprila.

Novo na Sledilniku: podatki o dobavljenih in porabljenih cepivih
09. 02. 2021 15.53
Na Covid-19 Sledilniku je po novem na voljo tudi podatek o številu dobavljenih in porabljenih cepiv, z grafa pa je razvidno tudi število cepljenih z enim in z dvema odmerkoma. Rusi medtem ocenjujejo, da bi lahko večje pošiljke cepiva Sputnik V v EU poslali šele, ko bi končali množično cepljenje v Rusiji, kitajski voditelj pa je državam Vzhodne in Srednje Evrope ponudil njihovo cepivo.

Vodilni neodvisni radio na Madžarskem ugasnil
09. 02. 2021 15.19
Vodilna neodvisna radijska postaja na Madžarskem Klubradio je sporočila, je izgubila pritožbo na odvzem dovoljenja za oddajanje. Državni medijski regulator ji je namreč odvzel dovoljenje, ker da je kršila pravila.

Kitajska odobrila cepivo CoronaVac
06. 02. 2021 13.25
Pristojni kitajski organi so izdali pogojno dovoljenje za promet za že drugo na Kitajskem izdelano cepivo proti covidu-19, so sporočili predstavniki farmacevtskega podjetja Sinovac, ki je izdelalo omenjeno cepivo, imenovano CoronaVac.

Želela moratorij na kredit, a do njega ni upravičena
05. 02. 2021 10.03
Vlada je v PKP7 podaljšala moratorij na kredite za devet mesecev, a to ne pomeni, da lahko odlog plačila izkoristijo tudi tisti, ki so ga že koristili v prvem valu epidemije. Ti namreč do podaljšanja moratorija, če so ga že izkoristili za obdobje devetih mesecev, niso upravičeni. Kdor pa bi želel izkoristiti to ugodnost, mora zahtevo za odlog vložiti najpozneje do 26. februarja.

Švedska do poletja z digitalnimi potrdili o cepljenju
04. 02. 2021 16.11
Švedska namerava do poletja uvesti digitalna cepilna potrdila, ki bodo med drugim dokazovala tudi cepljenje proti covidu-19. Kot je danes sporočila švedska vlada, so uvedbo digitalnih potrdil o cepljenju naložili več pristojnim oblastem. Srbija je s prvim odmerkom cepiva proti covidu-19 cepila že več kot pol milijona prebivalcev, na Hrvaškem razmišljajo o ponovnem rahljanju ukrepov, na Slovaškem pa bodo prihodnji teden ob strogih protikoronskih ukrepih postopoma odprli šole in vrtce.

Dirka za cepivo, privilegiranost najbogatejših in 'prvak' v cepljenju Izrael
04. 02. 2021 06.12
Svetovna zdravstvena organizacija je v sredini januarja opozorila, da je bilo v najbogatejših državah cepljenih že 49 milijonov ljudi, v najrevnejših pa 25. Ne 25 milijonov, le 25. Evropsko unijo in Slovenijo kot njeno članico pa medtem skrbijo težave z dobavo cepiv, ki ne poteka po urniku. Cepivo proti covidu-19, ki je glavno orožje proti pandemiji, torej že imamo – a ne vsi in ne dovolj.

Na Novi Zelandiji odobrili prvo cepivo proti covidu-19, v Mehiki Sputnik V
03. 02. 2021 10.20
GlaxoSmithKline in CureVac združujeta moči pri razvoju cepiva proti novim različicam novega koronavirusa z upanjem, da bo na voljo v letu 2022. Rusija si medtem prizadeva za povečanje proizvodnje cepiva Sputnik V v tujini, na Novi Zelandiji pa so pogojno odobrili prvo cepivo proti covidu-19, in sicer cepivo Pfizerja in BioNTecha. Mednarodna pobuda Covax za pravično razdelitev cepiva proti covidu-19 je medtem objavila seznam prvih držav, ki bodo v prvem trimesečju letošnjega leta prejele cepivo, pa tudi načrtovano količino cepiva, ki ga bodo razdelili.

Evropska komisarka: Rusko cepivo se bo preverilo enako kot vsa druga cepiva
03. 02. 2021 17.55
Za vsako cepivo proti covidu-19 veljajo enaka merila v procesu za odobritev njegove uporabe v EU. Če bo proizvajalec ruskega cepiva Sputnik V zaprosil za dovoljenje za uporabo na evropskem trgu, se ga bo preverilo enako kot vsa druga cepiva, je danes v Bruslju poudarila evropska komisarka za zdravje Stella Kiriakides.

Študija: Cepivo AstraZenece zmanjša širjenje virusa
03. 02. 2021 11.28
Cepivo AstraZenece in oxfordske univerze je učinkovitejše, če med cepljenjem s prvim in drugim odmerkom preteče 12 tednov. Prvi odmerek pa ima najvišjo učinkovitost do 90 dni po cepljenju. Ugotovitve tudi kažejo, da lahko omenjeno cepivo znatno zmanjša možnost prenašanja novega koronavirusa s človeka na človeka. Švicarski regulator Swissmedic je medtem sporočil, da podatki, ki jih je za odobritev cepiva proti covidu-19 v Švici predložilo podjetje AstraZeneca, ne zadoščajo za odobritev. Od podjetja je zahtevalo nove študije.

Za bliskovit razvoj cepiva zaslužni milijoni, na tisoče raziskovalcev in že preizkušena tehnologija
02. 02. 2021 06.00
"V primeru covida-19 so države prispevale več milijard za hiter razvoj in zagotovljen odkup cepiva," pove Roman Jerala s Kemijskega inštituta. Poleg masivnega financiranja pa so k hitrosti prispevali tudi izjemen človeški vložek, sodelovanje raziskovalcev z vsega sveta, prilagodljivost regulatorjev in uporaba moderne tehnologije. "Da imamo cepivo v tako kratkem času, je fenomenalen dosežek znanosti," je prepričan urednik Kvarkadabre Sašo Dolenc. Stroka je pri tem enotna – cepiva izpolnjujejo enake visoke standarde, ki jih morajo izpolnjevati preostala cepiva.

V Avstriji prihodnji teden sproščanje ukrepov za zajezitev virusa
01. 02. 2021 11.16
V Avstriji se bodo prihodnji ponedeljek znova odprle trgovine, v katerih bo obvezna zaščitna maska tipa FFP2. Svoja vrata bodo lahko odprli tudi ponudniki storitev. Nadzor na meji bodo medtem zaostrili. Zaradi širjenja novih različic novega koronavirusa pogoje za vstop zaostruje in zapira svoje meje vse več evropskih držav, med njimi Francija, Portugalska in Nemčija. Medtem spodbudnejše novice prihajajo tako od naših zahodnih kot južnih sosedov. Tudi Italija sprošča ukrepe, rdečih območij ni več. Na Hrvaškem pa so zabeležili najmanj novih okužb z novim koronavirusom od konca septembra.

Cepivo AstraZenece v Sloveniji predvidoma konec tedna
01. 02. 2021 10.33
Prva pošiljka cepiva AstraZenece proti covidu-19 bo v Slovenijo prišla konec tedna ali pa na začetku prihodnjega tedna – gre za 15.000 odmerkov. V ponedeljek je prispela nova pošiljka s približno 17.550 odmerki Pfizerjevega cepiva. V Evropski komisiji so zatrdili, da je bila dobava cepiv proizvajalcev BioNTech in Pfizer ter Moderne v prejšnjem tednu stoodstotna, torej v skladu s pogodbama. Medtem je evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) zagnal sledilnik cepljenja v Evropi na podlagi podatkov, ki so sicer še pomanjkljivi. Slovenija je po podatkih porabila 83,5 odstotka prejetih odmerkov cepiva.

Evropska unija odobrila cepivo AstraZenece
29. 01. 2021 15.28
EMA je odobrila uporabo cepiva proti covidu-19, ki sta ga razvila podjetje AstraZeneca in oxfordska univerza, in sicer za osebe, starejše od 18 let. Odločitev je potrdila tudi Evropska komisija. Švedsko-britansko farmacevtsko podjetje AstraZeneca in univerza v Oxfordu sta za pogojno dovoljenje za promet s cepivom v EU zaprosila 12. januarja. (Ne)distribucija omenjenega cepiva je sicer povzročila precejšnjo napetost med farmacevtskim gigantom ter EU.

'Če je cepivo Pfizerja in Moderne mercedes, je cepivo AstraZenece dober clio'
29. 01. 2021 06.00
Cepljenje proti covidu-19 se je v Sloveniji začelo 27. decembra 2020 in za maskami strokovnjakov, ki so na ta dan poročali o prvih cepljenih v DSO-jih, se je skrival nasmešek. Od takrat je minil že več kot en mesec in v tem času smo do 27. januarja cepili 51.653 ljudi, 13.319 z dvema odmerkoma. Ker pa smo še daleč od cilja, tudi zaradi nezaupanja v cepiva, moramo začeti pri osnovah: kako delujejo cepiva, kakšna so, kdo stoji za njihovim razvojem?

WHO opozarja, da v Evropi še ni čas za sproščanje ukrepov
28. 01. 2021 10.53
Urad WHO opozoril, da je še prezgodaj za sproščanje ukrepov v Evropi, čeprav je v več državah upadlo število okužb. Poljska bo kljub temu delno sprostila nekatere ukrepe, Madžarska je omejitvene ukrepe podaljšala, Norveška pa je sporočila, da bo v prizadevanjih zajeziti širjenje novih, bolj nalezljivih različic novega koronavirusa, zaprla meje za skoraj vse, ki nimajo bivališča na Norveškem. V ZDA je do torka v januarju zaradi covida-19 umrlo že 79.500 ljudi, kar je največ doslej v mesecu dni.

Bruselj: Na potezi je AstraZeneca. Cepivo učinkovito tudi pri starejših od 65 let?
28. 01. 2021 07.35
V Evropski komisiji so po sredinem sestanku, ki še ni prinesel preboja v sporu EU in AstraZenece glede dobave cepiv, danes poudarili, da je na potezi podjetje, ki mora povedati, kako bo izpolnilo pogodbo. V Bruslju tudi še vedno čakajo na odgovor družbe, ali pristaja na objavo pogodbe. Na prošnjo Evropske komisije so v tovarni AstraZenece izvedli tudi inšpekcijski nadzor. Datuma za naslednji sestanek EU in AstraZenece še ni. Poleg tega je danes Nemška komisija za cepiva omenjeno cepivo priporočila le starejšim od 18 in mlajšim od 65 let, a AstraZeneca trdi, da je njeno cepivo učinkovito tudi pri starejših od 65 let.