okrogle

Končan vrh Srednjeevropske pobude
24. 11. 2001 00.00
V Trstu se je končalo letno zasedanje predsednikov vlad 17 držav članic Srednjeevropske pobude, na katerem so poleg ostalega razpravljali o položaju v svetu po terorističnih napadih na ZDA.

300 vin v Cankarjevem domu
22. 11. 2001 00.00
Na 4. Slovenskem festivalu vin se bo predstavilo več kot 125 vinarjev, vinogradnikov in vinskih kleti iz Slovenije in zamejstva.

Konferenca o vlogi parlamentov pri širitvu EU
15. 11. 2001 00.00
Državni zbor v Ljubljani prireja 2. mednarodno konferenco na temo Projekti 21. stoletja - parlamenti v procesu širitve EU.

Grizold o potrebi po vstopu v Nato
08. 11. 2001 00.00
Obrambni minister Grizold je na okrogli mizi v Kopru dejal, da Slovenija ne more sama zagotoviti optimalne varnosti državljanov, članstvo v zvezi Nato pa bi zagotovilo višjo stopnjo vojaško-politične varnosti in omogočilo partnerstvo s članicami tudi na drugih področjih.

Kučma sprejel Rupla
30. 10. 2001 00.00
Zunanji minister Dimitrij Rupel se je v okviru dvodnevnega obiska v Ukrajini sestal z ukrajinskim predsednikom Leonidom Kučmo.

V Celju na ogled ves svet
14. 09. 2001 00.00
Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek je na celjskem sejmišču uradno odprl 34. mednarodni obrtni sejem. Na sejmu so že izvedli okroglo mizo o vladnem antibirokratskem programu.

V Haag še 200 obtožencev
07. 09. 2001 00.00
Haaško Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije namerava v naslednjih desetih letih sprožiti sodne procese še proti kakim 200 osebam, ki naj bi zagrešili vojne zločine.

Festival Brežice 2001
15. 07. 2001 00.00
V brežiškem gradu se je v začel Festival Brežice 2001, ki je v petih letih prerasel v odmeven evropski festival klasične glasbe. Vrednost podobnih prireditev na Slovenskem je v pozdravnem nagovoru poudarila ministrica za kulturo Andreja Rihter, ki je izdvojila prizadevnost organizatorjev ter zagotovila, da bo ministrstvo tudi v prihodnje podpiralo podobne kulturne dogodke. Pred prvim koncertom je bila tudi podelitev letošnjega Hišnega viteškega reda festivalske dame. Dosedanjima prejemnikoma Jožetu Avšiču in ljubljanski županji Viktoriji Potočnik se je zaradi izrednih zaslug za razvoj in utrjevanje festivala pridružil brežiški župan Vladislav Deržič. Zaslužnim posameznikom je za utrditev festivala svoja priznanja podelil tudi Posavski muzej Brežice. Festival, katerega država partnerica je letos Nizozemska, njegov pokrovitelj pa je predsednik vlade Janez Drnovšek, je odprl Ferdo Pinterič, predsednik upravnega odbora brežiškega festivala.

Konferenca o institucijah v tranziciji
13. 07. 2001 00.00
Dvodnevne mednarodne konference z naslovom Institucije v tranziciji, ki jo pripravlja Urad za makroekonomske analize in razvoj, se udeležuje 80 udeležencev iz tujine in Slovenije, predvsem znanstveniki z univerz oziroma raziskovalnih inštitutov in strokovnjaki iz državnih in mednarodnih ustanov. Osnovni namen konference je analizirati proces tranzicije in vključevanja v EU kot proces institucionalnih sprememb, ki je rezultat delovanja in interesov v njem sodelujočih akterjev in ga zato ni mogoče povsem predvideti.

Gotovina si je poiskal odvetnike
12. 07. 2001 00.00
General Ante Gotovina, na katerega naj bi se nanašala ena izmed dveh obtožnic Mednarodnega sodišča ZN za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu, si je poiskal odvetnike, danes piše hrvaški časnik Večernji list.

Gotovina že ima odvetnike
12. 07. 2001 00.00
Organizacija hrvaških vojnih veteranov je napovedala, da bo domnevnega haaškega obtoženca, upokojenega generala Anteja Gotovino, fizično branila pred izročitvijo v Haag. Obenem pa je eden vodilnih predstavnikov organizacij hrvaških veteranov Marinko Liović na včerajšnji novinarski konferenci sporočil, da hrvaški veterani ne bodo blokirali cest v turistični sezoni, saj "ne želijo škoditi interesom hrvaškega naroda".

Deset let pozneje
18. 06. 2001 00.00
Društvo slovensko-hrvaškega prijateljstva in Društvo hrvaško-slovenskega prijateljstva sta ob 10. obletnici državnosti Slovenije in Hrvaške danes pripravili okroglo mizo z naslovom Deset let pozneje.

Študentje državi - dan D
11. 06. 2001 00.00
Priprave na študentski protest, ki ga za 14. junij napovedujejo študentski organizaciji ljubljanske in mariborske univerze ter Zveza študentskih klubov Slovenije, so praktično že zaključene. Javni shod, ki bo potekal na Trgu svobode v Mariboru ter Trgu republike v Ljubljani, bo predstavljal glas 80.000 slovenskih študentov.

Srečanje angažiranih pisateljev
24. 05. 2001 00.00
V blejskem hotelu Park so danes z okroglo mizo Novi čas in knjiga odprli 34. Mednarodno srečanje pisateljev, ki bo potekalo do nedelje, 27. maja. Moderatorstvo prve okrogle mize je zaradi odsotnosti napovedanega Besnika Mustafaja iz Albanije prevzel ameriški literat Richard Jackson, uvodni referat pa je prispevala Hanifa Kapidžič-Osmanagić iz Bosne. Osmanagićeve misli v referatu so bile navzlic težkim časom, ki naj bi se obetali knjigi, pozitivno naravnane. Drugo okroglo mizo na krovno temo Literatura kot eros novega časa bo vodila Manca Košir

Dnevi slovenske informatike
18. 04. 2001 00.00
Slovensko društvo Informatika ter Gospodarska zbornica Slovenije - Združenje za računalništvo in informatiko, prirejata od 18. do 21. aprila osme Dneve slovenske informatike. Vodilna misel posvetovanja, omrežno gospodarstvo in vloga informatike v njem, je odraz aktualnih dogajanj in razvojnih smeri informatike v svetu, obenem pa tudi pregled dosežkov slovenskih strokovnjakov. Ugledni domači in tuji strokovnjaki bodo osvetlili pomen in vlogo elektronskega poslovanja in novega gospodarstva nasploh. Med ostalimi bodo svoje znanje in vizijo razvoja predstavili tudi strokovnjaki raziskovalnega podjetja Gartner, slovenskega Telekoma ter podjetij Mobitel in Oracle Slovenija. Obiskovalci bodo dobili tehtne odgovore na vprašanja o novostih, ki jih prinaša novo gospodarstvo, o vlogi informatike in njenem vplivu na gospodarstvo ter druga področja življenja. Razen predavanj in referatov, se bodo v treh dneh zvrstile številne okrogle mize in delavnice, ki bodo dodatno osvetlile aktualna področja dela. V gospodarstvu, ki je že postalo globalno, so stiki s predstavniki mednarodnih strokovnih združenj, organizacij in podjetij, za razvoj slovenske informatike in gospodarstva zelo dragoceni. Najpomembnejši cilj vseh organizacij, tako v pridobitnem sektorju kot tudi v upravi in izobraževanju, je vsekakor uspešnost poslovanja. Zato so Dnevi slovenske informatike toliko bolj zanimivi za udeležence iz vseh področij gospodarstva in uprave, kljub temu, da se uspešnost v vsakem od njih meri z drugačnimi merili. Skupni imenovalec je pač informatika in zanjo ni več alternative, če Slovenija želi postati in obstati uspešna in konkurenčna družba znanja.

Vrtanje zob že pred 8000 leti
13. 04. 2001 00.00
Prebivalci Azije so že pred 8000 leti popravljali zobe z vrtalnim strojem s kamnito konico, dokazuje študija ameriških strokovnjakov, piše ameriški časnik New Scientist.

Rihterjeva v Dubrovniku
31. 03. 2001 00.00
Ministrica za kulturo Andreja Rihter se je v Dubrovniku na povabilo hrvaškega ministra za kulturo Antuna Vujića udeležila konference ministrov na temo Kultura in konflikti. Ministrica Rihterjeva je vodila okroglo mizo z naslovom Kulturna raznolikost, identiteta in globalizacija. Udeleženci okrogle mize so osrednjo pozornost namenili vlogi kulture in mednarodnemu sodelovanju v kulturi pri preprečevanju konfliktov z medsebojnim spoznavanjem različnih kultur in spoštovanjem raznolikosti. Soglašali so z idejo o poglobljenem regijskem sodelovanju, pozdravili pa so tudi idejo o stalni konferenci ministrov za kulturo držav srednje in jugovzhodne Evrope.

Razstava Suzanne Kiraly - Moss
27. 03. 2001 00.00
V ljubljanski Galeriji TR 3 so odprli razstavo z naslovom Jedrišča akademske slikarke Suzanne Kiraly - Moss. Umetnico je na krajši slovesnosti ob odprtju predstavil umetnostni zgodovinar in direktor Galerije v Murski Soboti Franc Obal, razstava njenih del pa bo na ogled do 24. aprila letos.

Pesnika Taufer in Kravos v Španiji
26. 03. 2001 00.00
Santiago de Conpostella v Galiciji na severu Španije je ob svetovnem Dnevu poezije med 21. in 25. marcem gostil nekaj desetin književnikov z vseh koncev sveta, med njimi iz Slovenije Vena Tauferja in Marka Kravosa. Na vseh koncih tega zgodnjesrednjeveškega božjepotnega mesta so se po ves dan vrstili pesniški nastopi, okrogle mize, predstavitev knjig in obiski kulturnih ustanov, je o pesniških dnevih v Španiji povedal Marko Kravos.

Svetovni dan poezije
21. 03. 2001 00.00
Organizacija UNESCO je leta 1999 razglasila 21. marec za svetovni dan poezije. Dan poezije se proslavlja širom sveta. Ker so Združeni narodi isti dan proglasili za svetovni dan boja proti rasni diskriminaciji, se bo dan poezije navezoval tudi na to tematiko. V Sloveniji bodo ljubitelji poezije ta dan letos praznovali prvič. V znamenju pesništva Društvo slovenskih pisateljev in Društvo slovenskih književnih prevajalcev ob podpori Slovenske nacionalne komisije za UNESCO na ta dan pripravljata dva dogodka, ki naj bi osvetlila poezijo z vidikov prevajanja. Svetovni dan poezije bodo z večernim odprtim branjem številnih slovenskih pesnikov vseh generacij obeležili tudi v trnovskem KUD-u France Prešeren.

Sindikati proti preoblikovanju PCP
20. 02. 2001 00.00
Okoli 80 sindikalnih zaupnikov in delavcev prostocarinskih prodajaln je na okrogli mizi, ki jo je na mejnem prehodu Šentilj pripravil Sindikat delavcev gostinstva in turizma Slovenije, poslance državnega zbora pozvalo, naj na ponovnem glasovanju o zakonu o preoblikovanju prostocarinskih prodajaln na mejnih prehodih z Italijo in Avstrijo glasujejo proti zakonu. Po mnenju udeležencev okrogle mize bi veljalo rok za zaprtje prostocarinskih prodajaln s 1. junija podaljšati vsaj do konca leta 2001, saj bi le tako podjetja lahko zaposlenim v teh prodajalnah omogočila prekvalifikacijo ter zagotovila ustrezna nova delovna mesta.

Sodobna umetnost v Sloveniji
17. 02. 2001 00.00
Na predzadnji dan razstave U3. 3. trienala sodobne slovenske umetnosti Vulgata bo v Moderni galeriji, ob 17.uri, potekala okrogla miza na temo Sodobna umetnost v Sloveniji.

Počasna vrnitev beguncev
30. 01. 2001 00.00
Več kot pet let po podpisu Daytonskega mirovnega sporazuma, s katerim je bila končana vojna v Bosni in Hercegovini, ima več kot milijon državljanov BiH še vedno status begunca, je na okrogli mizi, posvečeni vračanju beguncev, ki jo je ministrstvo BiH za begunce in človekove pravice priredilo v Banja Luki, dejal predsednik sveta ministrov BiH Martin Raguž. Pojasnil je, da na podlagi dostopnih podatkov danes še najmanj 625 tisoč državljanov BiH živi v 42 državah sveta, kjer imajo status begunca, v sami BiH pa je razseljenih več kot pol milijona njenih državljanov.

Sedem let Apokalipse
22. 01. 2001 00.00
S ponedeljkom se začenja teden kulturno-umetniškega društva in revije Apokalipsa, ki praznuje sedmo leto ustvarjanja. Do petka, 26. januarja, se bodo v knjigarni Konzorcij v Ljubljani zvrstile okrogle mize, predstavitev pesniške zbirke Iva Volariča Fea in antologije slovenskega haikuja v slovaški reviji Romboid, potekal pa bo tudi pogovor o antologiji mlade slovenske poezije v hrvaški reviji Quorum. Vse prireditve se bodo pričenjale ob 18. uri.

Okrogla miza o prihodnosti Skupine Telekom
12. 01. 2001 00.00
V prostorih GZS je potekala okrogla miza z naslovom Skupina Telekom: včeraj, danes, jutri, udeležili pa so se je predstavniki Telekoma, vlade, gospodarstva in univerze. Ugotovljeno je bilo, da se razvitost informacijske in telekomunikacijske infrastrukture v Sloveniji že približuje ravni razvitih evropskih držav, dodatno spodbudo pa naj bi prinesla tudi liberalizacija tržišča in vstop konkurence na slovenski telekomunikacijski trg. Skupina Telekom je na to po besedah večine udeležencev tako tehnološko kot organizacijsko dobro pripravljena, s privatizacijo pa ne gre hiteti, vsaj ne pred spremembo obstoječih cenovnih razmerij v fiksni telefoniji, ki so zaenkrat še pod vladnim nadzorom. Tako vodstvo skupine Telekom, državni sekretar za telekomunikacije Tomaž Kalin pa je pojasnil, da bo vlada že 11. 1. obravnavala predlog novega zakona o telekomunikacijah, ki bo določil pravila igre na liberaliziranem trgu. Najkasneje v treh mesecih po sprejetju zakona, ki naj bi bil sprejet najkasneje februarja, bo ustanovljena agencija za telekomunikacije, katere direktorja in namestnika naj bi, kot predvideva zakonski predlog, imenovala vlada.

Okrogla miza o Slovencih in plebiscitu
19. 12. 2000 00.00
V Muzeju novejše zgodovine v Ljubljani so ob okroglih obletnicah koroškega plebiscita (1920) ter plebiscita o samostojnosti Slovenije (1990) pripravili okroglo mizo o Slovencih in plebiscitu. Pri prvem po mnenju akademika Janka Pleterskega ni šlo za izražanje narodove samoodločbe, ampak je bil, podobno kot sicer plebisciti v tistem obdobju, prej sredstvo mednarodne diplomacije za rešitev spornega vprašanja o meji na dotičnem območju. Je pa na koroškem plebiscitu šlo za vprašanje narodne rešitve, na plebiscitu o samostojnosti Slovenije pa je bila dilema drugačna, meni Pleterski. Dr. Tine Hribar je poudaril, da so se akterji v času osamosvajanja Slovenije namesto za termin referendum odločili za plebiscit prav zato, ker je šlo za "biti ali ne biti naroda", prof. Ivan Kristan pa je poudaril, da je bilo pomembno predvsem vprašanje samoodločbe in državnosti. Prispevke z okrogle mize - sodelovala sta tudi Božo Repe s Filozofske fakultete v Ljubljani in muzejska svetovalka v Muzeju novejše zgodovine Nataša Urbanc - bodo prihodnje leto objavili v posebni publikaciji.

Tri vesoljske obletnice
16. 12. 2000 00.00
Minilo je 35 let od izstrelitve najstarejšega še delujočega ameriškega vesoljskega plovila, 30 let od prvega pristanka vesoljske sonde na drugem planetu in 35 let od prvega zbližanja dveh vesoljskih ladij s posadko v orbiti okoli Zemlje. Zaradi razmeroma okrogle obletnice se je najstarejšega ameriškega vesoljskega plovila, ki še deluje, samodejne vesoljske sonde Pioneer 6, spomnila tudi ameriška vesoljska agencija NASA in z njo že pred dnevi vzpostavila zvezo. Pioneer 6 so v ZDA z nosilno raketo thor-delta E izstrelili 16. decembra 1965 in mu načrtovali šestmesečno delovanje. Sonda obkroži Sonce v 311 dneh. Pioneer 6 ima oddajnik z močjo 7,5 vata in je trenutno od Zemlje oddaljen 133 milijonov kilometrov. Poslali so mu signal, nato pa v Goldstonu v Kaliforniji z anteno premera 70 metrov prestregli odgovor, ki ga je Pioneer 6 oddajal s hitrostjo 16 bitov na sekundo. Sondi niso pošiljali kakšnih drugih ukazov

Nov informacijski projekt o mamilih
04. 12. 2000 00.00
V okviru prizadevanj za večjo obveščenost slovenske javnosti o mamilih bodo jutri opoldan v Celju v dvorani mladinskega centra predstavili projekt Konoplja.org, ki ga podpira urad vlade RS za droge. Projekt vključuje vrsto informativno-izobraževalnih dejavnosti o konoplji in ostalih mamilih, v njegovem okviru pa so na svetovnem spletu že oblikovali spletno stran z naslovom www.konoplja.org.

Šestnajsti knjižni sejem
28. 11. 2000 00.00
V Linhartovi dvorani Cankarjevega doma so slavnostno odprli 16. knjižni sejem, ki bo potekal v znamenju 450. obletnice izida prve slovenske knjige in 200. obletnice rojstva največjega slovenskega pesnika Franceta Prešerna. Ob odprtju - slavnostna govornica je bila pisateljica Desa Muck - so podelili Schwentnerjevo priznanje za pomemben prispevek k razvoju založništva in knjigotrštva, dosežene uspehe v založništvu in knjigotrštvu ter priznanje za delo pri razvijanju bralne kulture v Sloveniji in med Slovenci zunaj meja domovine. Sejem v organizaciji Strokovnega združenja založnikov in knjigotržcev Slovenije in Cankarjevega doma bo potekal do 3. decembra.

Festival vin v Cankarjevem domu
23. 11. 2000 00.00
Od 23. do 25. novembra poteka v Cankarjevem domu že 3. Slovenski festival vin. Odprt bo v četrtek in petek od 13. do 21. ure, v soboto pa že od 11. pa vse do 21. ure. Predstavljenih bo več kot 220 vrhunskih slovenskih in tujih vin, na festivalu pa sodeluje več kot 100 vinarjev, vinogradnikov in vinskih kleti. Slovenski festival vin ni novost na slovenskem trgu. Letos poteka že tretje leto, čeprav pod novim imenom. Iz lanskoletnega Festivala novih vin na slovenskem trgu se je preimenoval v Slovenski festival vin.