okrogle

Kam z zasavsko preteklostjo?

19. 10. 2000 00.00

V Domu svobode v Trbovljah je včeraj potekala okrogla miza z naslovom Kam z Zasavsko revolucionarno preteklostjo? Pripravila jo je tamkajšnja civilna iniciativa, na njej pa so sodelovali tudi priznani teoretiki, filozofi, sociologi in politologi, med drugimi Rastko Močnik, Božidar Debenjak in Tonči Kuzmanić. Udeležili pa so se je tudi zasavski župani ter predstavniki ministrstva za ekonomske odnose in razvoj, zadolženi za regionalni razvoj. Glede misli, da je Zasavje leglo komunistične preteklosti je Kuzmanić menil, da se preteklosti ni potrebno sramovati, pravzaprav so lahko nanjo Zasavčani ponosni.

Bavčar na Krku o približevanju EU

28. 09. 2000 00.00

Podpredsednik Liberalne demokracije Slovenije (LDS) Igor Bavčar se je udeležil okrogle mize z naslovom Slovenija in EU, ki so jo v Omišlju na otoku Krku pripravili sindikati. Z udeleženci - sindikalnimi zaupniki iz Tama, Metalne, Gorenja, Domela, Carrere Optyl, Mure, Danfossa, Iskre avtoelektrike, Železarne Ravne in rudnika Mežica&nbsp

Začenja se Mesto žensk

27. 09. 2000 00.00

6

Kakšno upravo potrebuje Slovenija

27. 09. 2000 00.00

Kakšno upravo potrebuje Slovenija?, je naslov letošnjih, že sedmih po vrsti, dnevov slovenske uprave. Na tridnevnem mednarodnem strokovnem simpoziju, ki se bo začel jutri v Portorožu, bodo med drugim predstavili nekatere spremembe v javnem sektorju ter spregovorili o reformi javne uprave, kakovosti v upravnih enotah, uvajanju elektronskega poslovanja v upravo, izobraževanju, spremembah v sistemu javnih uslužbencev ter rabi in urejanju prostora v slovenskih občinah. Del referatov pa se bo nanašal tudi na predstavitev predpristopnih strategij, pogajanj o pristopu Slovenije EU, institucionalne usposobljenosti naše države, denacionalizacije ter zakonodajnega prilagajanja pravu EU. Organizator simpozija je Visoka upravna šola Univerze v Ljubljani.

Nov korak k Univerzi na Primorskem

20. 09. 2000 00.00

S sejo akademskega zbora in ustanovno sejo je v Kopru z delom začela Fakulteta za humanistične študije. Po treh oziroma štirih letih naporov je koprsko visokošolsko središče ustanovilo prvi univerzitetni program ob paleti visokošolskih strokovnih programov, ki jih v treh obalnih občinah že izvajajo.

33. MOS danes zapira svoja vrata

17. 09. 2000 00.00

V Celju danes po desetih dneh vrata zapira 33. mednarodni obrtni sejem. Sejem bo letos obiskalo približno 200 tisoč obiskovalcev, čeprav so se organizatorji sejma nadejali, da se bo ta številka povzpela na 240.000. Kljub temu, kot pravi direktor Celjskega sejma Franc Pangerl, je to bil dober obisk, saj se celjska sejemska prireditev po številu razstavljavcev in obiskovalcev uvršča med pomembne evropske sejme.

Prvi skupni tabor SLS+SKD

10. 09. 2000 00.00

Na

Kučan poudaril pomen znanja

07. 09. 2000 00.00

Okrogle mize o izzivih 21. stoletja, ki ji je predsedoval predsednik singapurske vlade Goh Chok Toh, se je za zaprtimi vrati udeležila prva skupina 40 voditeljev držav, med njimi tudi slovenski predsednik Milan Kučan. Sodelujoči so svoja stališča izražali brez vnaprej pripravljenih govorov, pri čemer je Kučan po lastnih besedah poudaril pomen znanja v sedanjih procesih globalizacije.

Festival Mladi levi - pogovor o gostujočih umetnikih

28. 08. 2000 00.00

Pomemben, čeprav manj opazen del 3. mednarodnega festivala gledališča in plesa Mladi levi, ki se je zaključil včeraj, so bile tematske okrogle mize ter delovna srečanja producentskih mrež. Prireditelj Mladih levov, zavod Bunker, je član dveh mednarodnih mrež (DBM in Junge Hunde), okrogli mizi - bili sta v torek in v sredo - pa je usmeril v pogovor o delovanju in izkušnjah gostujočih umetnikov, o praksi, ki v svetu gledališča in plesa že dalj časa pomeni enega bistvenih elementov mednarodnega sodelovanja v kulturi. Sodelujoči na pogovoru, umetniki, ki ustvarjalno delujejo v drugih okoljih, umetniški vodje plesnih in gledaliških centrov, producenti prireditev in člani mrež ter predstavniki slovenskega ministrstva za kulturo, so med drugim ugotovili, da bi morali v Sloveniji še bolj spodbujati tako sodelovanje in da bi bilo za to potrebno več podpore osveščene kulturne politike.

Peterle danes v Sedilisu

05. 08. 2000 00.00

Zunanji minister Lojze Peterle se bo danes v Sedilisu v Italiji udeležil okrogle mize na temo Trije narodi za evroregijo, na kateri bosta sodelovala tudi italijanska ministrica za odnose s parlamentom in evropski komisar za kmetijstvo Franz Fischler.Kot so še sporočili z zunanjega ministrstva, bo Peterle obisk izkoristil tudi za srečanje s Slovenci v Štandrežu.

Festival Mladi levi 2000

03. 08. 2000 13.35

Od 19. do 27. avgusta bo v Ljubljani III. mednarodni festival gledališča in plesa Mladi levi 2000. Na glavnem festivalskem prizorišču stare mestne elektrarne na Kotnikovi ulici v središču mesta, v gledališču Glej in pred kavarno Pločnik se bodo zvrstile žanrsko zelo različne predstave, od plesnih in gledaliških do cirkuških, glasbenih in multimedijskih. V devetih dneh organizator festivala, zavod Bunker, napoveduje predstavitev trinajstih skupin in posameznikov oziroma skupno 22 festivalskih dogodkov. Festival bo odprla madžarska skupina Cinetrip z multimedijskim dogodkom, mešanico ''koncerta, filmske projekcije, zabave in eksplozije luči''.

Festival Mladi levi 2000

03. 08. 2000 00.00

Od 19. do 27. avgusta bo v Ljubljani III. mednarodni festival gledališča in plesa Mladi levi 2000. Na glavnem festivalskem prizorišču stare mestne elektrarne na Kotnikovi ulici v središču mesta, v gledališču Glej in pred kavarno Pločnik se bodo zvrstile žanrsko zelo različne predstave, od plesnih in gledaliških do cirkuških, glasbenih in multimedijskih. V devetih dneh organizator festivala, zavod Bunker, napoveduje predstavitev trinajstih skupin in posameznikov oziroma skupno 22 festivalskih dogodkov. Festival bo odprla madžarska skupina Cinetrip z multimedijskim dogodkom, mešanico ''koncerta, filmske projekcije, zabave in eksplozije luči''.

Beckettov festival v Berlinu

20. 07. 2000 12.59

Z deli Čakajoč na Godota in Konec igre je irski Nobelov nagrajenec za literaturo Samuel Beckett (1906 - 1989) zaznamoval sodobno gledališče. V Berlinu bodo septembra letos pripravili Beckettov festival, na katerem bodo sodelovala gledališča iz ZDA, Francije, Češke, Poljske in Švice. Na festivalu, ki se bo začel 17. septembra in bo trajal do 1. oktobra, bodo pripravili tudi okrogle mize o delu in osebnosti Becketta, v večernih urah pa so napovedani literarni večeri, na katerih bodo brali Beckettova dela.

Dnevi evropske kulturne dediščine

12. 07. 2000 14.05

Letošnji jubilejni, že deseti dnevi evropske kulturne dediščine bodo v večini držav po Evropi in tudi v Sloveniji potekali v zadnji tretjini septembra, od 21. do 30. Domači prireditelji so uprava za kulturno dediščino v sklopu ministrstva za kulturo, regionalni zavodi za varstvo naravne in kulturne dediščine, muzeji, galerije ter izpostave Sklada za ljubiteljske kulturne dejavnosti. Po prvem obvestilu iz uprave bo pri Kulturnih poteh 2000, kot se akcija imenuje pri nas, sodelovalo 16 slovenskih mest. Pod vodstvom konzervatorjev si bo mogoče ogledati dvajset obnovljenih kulturnih spomenikov, v muzejih bodo brezplačno na ogled razstave in udeležba v ustvarjalnih delavnicah, dneve pa bodo pospremili še koncerti in okrogle mize. Med sodelujočimi ustanovami sta s svojimi prireditvami letos prvič tudi dve šoli, srednja trgovska šola iz Ljubljane in Srednja lesarska šola iz Nove Gorice.

Na Rock Otočcu živahno

09. 07. 2000 17.52

Za nastop na letošnjem festivalu <a href= http://www.rock-otocec.com/ target=_blank>Rock Otočec</a>, ki z nastopi skupin Hladno pivo, Siddharte in pevcev Vlada Divljana in Magnifica danes zaključuje, je bilo med mladimi, še neuveljavljenimi skupinami izjemno veliko zanimanja, saj se jih je v desetih krajih po vsej Sloveniji prijavilo kar 118. Prireditelji festivala so izbrali deset obetavnih glasbenih skupin, ki so v od petka do nedelje nastopile na glavnem odru festivala. Te so: Spirits, Holder, Trije pijančki, N.e.w.s., Kaoz, Jejčk, Projekt Sotočje, Prospect, Sfiltrom, Juff in Direndaj.

Neodvisno sodstvo

04. 07. 2000 18.21

Leto dni po tem, ko nas je obiskal ameriški predsednik Clinton, Slovenija gosti enega najuglednejših predstavnikov ameriškega sodstva vrhovnega sodnika Anthonya M. Kennedyja. Kennedy se je z ameriškim zveznim sodnikom Richardom G. Stearnsom danes udeležil okrogle mize z naslovom <I>Univerzalni vidiki neodvisnosti sodstva</I>. Kako doseči neodvisnost sodstva sta se danes, skupaj s slovenskimi uglednimi pravniki spraševala Kenenedy in Stears. Po mnenju zveznega sodnika je ključna beseda transparentnost, državljani pa morajo razumeti, da sodniki niso samo zato, da ščitijo njihove pravice. Javnost mora zaupati sodnikom tudi takrat, ko njihove odločitve niso najbolj priljubljene, je prepričan Kennedy. Problem ameriškega sodnega sistema pa je, da nimajo vsi sodniki trajnega mandata, tako kot v Sloveniji in imajo zato nekateri velike težave pri ponovni izvolitvi.

Obletnica delovanja multimedijskega centra Kibla

28. 06. 2000 15.49

Multimedijski center KiberSRCeLab - KIBLA bo v petek, 30. junija, ob 20. uri pripravil proslavo ob četrti obletnici delovanja. Ob tem bodo tudi slovesno odprli tablo KIBLA arhitekta in oblikovalca Dejana Štamparja. Center je bil ustanovljen leta 1996 kot projekt narodnega doma Maribor in Zavoda za odprto družbo Slovenija. Poleg njiju ga podpirata še kulturno ministrstvo in mestna občina Maribor.

Okrogla miza o preiskovalnem novinarstvu

28. 06. 2000 08.54

V prostorih Društva novinarjev Slovenije je bila včeraj zvečer okrogla miza na temo raziskovalnega oziroma preiskovalnega novinarstva, na kateri so se udeleženci pogovarjali predvsem o tem, kaj pomeni tovrstno novinarstvo in ali to v Sloveniji obstaja oziroma kakšne so možnosti za njegov obstoj. Gosta okrogle mize sta bila Marko Milosavljevič s Fakultete za družbene vede in novinar Dela Grega Repovž, povezovala pa jo je Sonja Merljak, prav tako novinarka Dela.

Manifesta 3 uradno odprta

24. 06. 2000 16.19

Pred Mednarodnim grafičnim likovnim centrom v parku Tivoli v Ljubljani so opolnoči tudi uradno odprli evropski bienale sodobne umetnosti Manifesta 3. O letošnji največji tovrstni likovni prireditvi v Evropi, na kateri se predstavlja 59 v glavnem še neuveljavljenih umetnikov mlajše generacije z različnih koncev celine, so umetnike, kustose, likovne kritike, novinarje in druge goste nagovorili predsednik nacionalnega odbora Manifeste 3 Jožef Školč, minister za kulturo Rudi Šeligo in predsednik mednarodnega odbora Manifeste 3 Henry Meyric Huges.

Kraljevska rojstnodnevna zabava

22. 06. 2000 11.31

Na gradu Windsor pri Londonu je britanska kraljeva družina sinoči priredila veliko rojstnodnevno zabavo, s katero so praznovali okrogle obletnice kar štirih članov družine. V središču pozornosti je bila zlasti kraljica mati, ki bo 4. avgusta stara sto let, pridružili pa so se ji še princesi Margaret (70) in Anne (50) ter princ Andrew (40).

Obletnica izida prve slovenske knjige

08. 06. 2000 12.37

Ob koncu leta 1550 sta v nemškem Tuebingenu izšli prvi slovenski knjigi, Katekizem in Abecednik, ki ju je pripravil slovenski protestantski reformator Primož Trubar. Te pomembne okrogle, 450&#64979;letnice se bodo spomnili na osrednji slovenski proslavi v nedeljo, 11. junija, ob 13. uri na Trubarjevi domačiji na Rašici na Dolenjskem. Slavnostni nagovor, posvečen predvsem usodi slovenske knjige danes, bo podal predsednik Društva slovenskih pisateljev Evald Flisar.

40. festival otroškega filma

31. 05. 2000 19.04

Na 40. festivalu otroškega filma, ki se je ta teden začel v češkem mestu Zlin, bodo predstavili filme iz 33 držav. Prireditelji so na slovesno otvoritev povabili italijanski igralki Lino Lollobrigido in Ornello Muti, ki je predstavnica Unicefa, in francosko igralko Annie Girardot. Slovesnosti naj bi se udeležila tudi žena češkega predsednika in nekdanja igralka Dagmar Havel, vendar se je opravičila zaradi bolezni.

Okrogla miza o izseljenskem gradivu

31. 05. 2000 12.50

V okviru dnevov Inštituta za slovensko izseljenstvo (ISI) ZRC SAZU so danes pripravili okroglo mizo o arhivskem, muzealskem, knjižničarskem in umetniškem gradivu, ki je nastalo med izseljenci in je po različnih poteh prišlo v Slovenijo in zamejstvo. Na okrogli mizi so sodelovali raziskovalci iz Slovenije, zamejstva in Hrvaške, ISI pa je predstavil tudi svoj vodnik po arhivskem gradivu.

Brez vlaganj ni nove ekonomije

12. 05. 2000 07.31

Sproščanje trga telekomunikacij in informacijske tehnologije je ključnega pomena za razvoj slovenskega gospodarstva. Slovenija na tem področju že zaostaja, predvsem zaradi odsotnosti učinkovite zakonske regulative in premajhnih vlaganj. Pripravljenost domačih finančnih ustanov in podjetij za vlaganja v t. i. novo ekonomijo je namreč zelo skromna, so menili nastopajoči na okrogli mizi s temo Slovenska podjetja visoke tehnologije in trgovina na internetu, ki jo je Ljubljanska borza pripravila v okviru 17. finančno-borzne konference v Portorožu.

Okrogla miza >>Samomor na stičišču genov in okolja<<

11. 05. 2000 10.22

V parlamentu se danes začenja prvi dan razprav in delavnic ter okrogla miza mednarodnega srečanja Samomor na stičišču genov in okolja, katerega organizatorja sta državni svet in Pravno-informacijski center nevladnih organizacij (PIC).

Pisatelji zaskrbljeni zaradi vojne v Čečeniji

05. 05. 2000 19.32

Mednarodna pisateljska srečanja, ki jih organizira slovenski center Pen vsako leto maja na Bledu, oživljajo vojne z vseh koncev sveta. Kakor je bila prejšnja leta tema pogovorov vojna na Balkanu, je letos osrednjo vlogo odigrala vojna v Čečeniji. Njej je bilo posvečene večina današnje okrogle mize Mirovnega komiteja mednarodnega Pen >>Etika splošnih pravic pod pritiskom novih svetovnih ureditev<<.V okviru srečanja je dopoldne potekala v Cankarjevem domu v Ljubljani. Podrobno in na dolgo je grozote vojne v Čečeniji več kot šestdesetim udeležencem srečanja predstavil čečenski pisatelj Islam Elsanov in jih pozval, naj podpišejo apel za posredovanje mednarodne javnosti v Čečeniji, saj je dogajanje tam popolnoma ušlo izpod nadzora ruskim oblastem, domače upornike pa postavilo pred nepremostljivi zid. Njegov kolega iz ruskega centra Pen Lev Timofejev je posvaril pred škodljivimi posledicami čustvenega pristopa. Njuno soočenje je ponazorilo aktualno dilemo mednarodnega Pen. Boris A. Novak je na blejskem srečanju namreč odstopil kot predsednik Mirovnega komiteja, saj se ne strinja, da bo prihodnja svetovna konferenca Pen v Moskvi. Tam jo bo 22. maja letos organiziralo svetovno predsedstvo Pen, da bi podprlo demokratična prizadevanja v tej državi. Nekateri drugi člani te organizacije pa menijo, da mora Pen reagirati predvsem na nedemokratične procese v Rusiji, na prvem mestu agresijo nad čečenskim prebivalstvom. Da bi Mirovni komite dokončno oblikoval svoje stališče, ki ga bo predstavil na svetovni konferenci, se bo danes, tretji dan mednarodnega srečanja, pozno zvečer sestal znova. Ljubljanska županja Viktorija Potočnik, ki je udeležence srečanja danes v Mestni hiši pogostila s kosilom, je opazila, da dopoldanska problematika še tli v njihovih mislih in da se ji bodo posvečali še naprej. Zelo verjetno se bo to dogajalo do nedelje, ko se bo pisateljsko druženje zaključilo.

Okrogla miza >>Ustavnost in zakonitost v RS<<

05. 05. 2000 07.42

Dobro obiskana včerajšnja okrogla miza z naslovom Ustavnost in zakonitost v Republiki Sloveniji - pred polno Štihovo dvorano Cankarjevega doma je ostala množica ljudi, ki je razpravo spremljala prek monitorjev v preddverju dvorane - je bila prva konkretna akcija včeraj ustanovljenega odbora za zaščito ustave. Ta naj bi kot oblika civilne družbe javnost opozarjal na najbolj izrazite kršitve ustavnosti in zakonitosti v Sloveniji.

Mednarodno srečanje Pen na Bledu

04. 05. 2000 14.09

Tema današnje okrogle mize Jezik književnosti med zemljo in obzorjem je izzvala udeležence mednarodnega srečanja pisateljev k razmišljanju o temeljih sporazumevanja, predvsem pa o vlogi, ki jo ima literatura za medsebojno razumevanje narodov. V hotelu Park jo je vodil Veno Taufer, predsednik slovenskega centra Pen, ki organizira srečanje. Uvodni govornik Jochen Kelter je poudaril, da literatura spet obnavlja, če ga že ne ustvarja. Aktualna globalizacija je po njegovem funkcionalizirala jezik do te mere, da v podporo materialnemu bogatenju posreduje ničvredne informacije, literatura pa uveljavlja domišljijo, gradi nadčutni svet in tako resnično bogati življenje. Kelter je prepričan, da jezik spet ohranja suverenost narodov, kakršna je že bila njegova vloga nekoč v preteklosti. Ta švicarski pisatelj je tudi predsednik evropske pisateljske konference, ki se kot vseevropska organizacija zavzema za uveljavitev kulturne politike v programih Evropska unije. Romunska pisateljica Ioanna Ieronim Brandus je opozorila, da pogosto prav nejasne identitete narodov ustvarjajo nacionalizme. Teme, ki jih nacionalistične vlade potiskajo v molk, pa lahko zaživijo v prevedenih knjigah tujih avtorjev. Portugalec Joao Barrento je zbrane spomnil, da literatura išče smisel tam, kjer navidez ni ničesar. Tone Peršak je ugotovil, da se je v Sloveniji zanimanje za literaturo močno zmanjšalo, od kar le-ta ni več v službi vsakdanje politike. Zdi se mu, da pri nas literatura ni nič bolj privilegirana kot drugod po svetu.

PEN o jeziku književnosti in etiki

04. 05. 2000 09.40

V organizaciji Slovenskega centra Pen se danes na Bledu začenja 33. mednarodno pisateljsko srečanje. V okviru srečanja, ki se bo selilo še v Ljubljano in Vrbo, bodo pripravili dve okrogli mizi, na prvi bodo razpravljali o jeziku književnosti med zemljo in obzorjem, tema okrogle mize mirovnega komiteja Pena - tokrat bo v Cankarjevem domu v Ljubljani - pa je etika splošnih človekovih pravic pod pritiskom novih delitev v svetu; ob tej temi je pričakovati priostrene, tudi politično obarvane razprave, saj sta svojo udeležbo v razpravi med drugim napovedala književnik Lev Timofejev iz Rusije in čečenski pesnik Islam Elsanov. Pisatelji se bodo zadnji delovni dan srečanja, 6. maja, v Vrbi poklonili spominu velikana slovenske kulture, pesnika Franceta Prešerna.

Mednarodno pisateljsko srečanje

02. 05. 2000 14.46

Na Bledu, v Ljubljani in Vrbi bo od jutri do sobote, 6. maja, 33. mednarodno pisateljsko srečanje, ki ga pripravlja Slovenski center Pen. V okviru srečanja sta napovedani dve okrogli mizi. Na prvi bodo udeleženci razpravljali o jeziku književnosti med zemljo in obzorjem, tema okrogle mize mirovnega komiteja Pena, ki bo tokrat v Cankarjevem domu v Ljubljani, pa bo etika splošnih človekovih pravic pod pritiskom novih delitev v svetu. Pisatelji se bodo zadnji dan srečanja v Vrbi poklonili spominu velikana slovenske kulture, pesnika Franceta Prešerna.