okrogle

Na srečanju PEN tudi politične razprave

28. 04. 2000 17.41

Letošnje 33. mednarodno pisateljsko srečanje, ki ga pripravlja Slovenski center Pen, bo potekalo od 3. do 7. maja, razen na Bledu kot vedno doslej, tudi v Ljubljani in Vrbi. Napovedani sta dve okrogli mizi, na prvi bodo udeleženci razpravljali o Jeziku književnosti med zemljo in obzorjem, tema okrogle mize mirovnega komiteja Pena - tokrat bo v Cankarjevem domu v Ljubljani - pa je etika splošnih človekovih pravic pod pritiskom novih delitev v svetu; ob tej temi je pričakovati priostrene, tudi politično obarvane razprave, saj sta svojo udeležbo v razpravi med drugim napovedala književnik Lev Timofejev iz Rusije in čečenski pesnik Islam Elsanov. Pisatelji se bodo zadnji delovni dan srečanja, 6. maja, v Vrbi poklonili spominu velikana slovenske kulture, pesnika Franceta Prešerna.

Havel in Kučan jutri na Madžarsko

27. 04. 2000 11.59

Češki predsednik Vaclav Havel bo na povabilo slovenskega kolega Milana Kučana danes prispel na delovni obisk v Slovenijo. Češki predsednik bo jutri skupaj s predsednikom Kučanom iz Slovenije odpotoval na srečanje dvanajstih srednjeevropskih predsednikov, ki bo v madžarskem Szekesfehervarju.

Srečanje dosedanjih zunanjih ministrov

26. 03. 2000 17.00

Na današnji okrogli mizi z naslovom Mesto Slovenije v Evropi v organizaciji študentov Pravne fakultete v Ljubljani so vsi dosedanji zunanji ministri - Dimitrij Rupel, Boris Frlec, Davorin Kračun, Zoran Thaler in Lojze Peterle - skušali orisati pot, ki jo je Slovenija prehodila od osamosvajanja in ki jo še čaka pred vstopom v Evropsko unijo ter se dotaknili nekaterih težav, s katerimi se pri tem sooča. Kot enega ključnih problemov so omenili preveliko zaprtost Slovenije, še posebno na področju tujih vlaganj. Ministri se med drugim skušali pojasniti, kaj jim Evropa pomeni in izrazili nedvoumno podporo slovenski zavezanost priključitvi tako EU kot zvezi NATO.

Srečanje nacionalnih ombudsmanov

16. 03. 2000 14.18

Varuh človekovih pravic Ivan Bizjak se na povabilo generalnega sekretariata Sveta Evrope (SE) udeležuje prve okrogle mize SE z nacionalnimi institucijami za človekove pravice, ob njej pa še evropskega srečanja nacionalnih institucij. Obe srečanji bosta še jutri potekali v palači SE v Strasbourgu, na povabilo organizatorjev pa slovenski ombudsman predseduje zasedanju, posvečenemu zaščiti in promociji ekonomskih ter socialnih pravic, vodil pa bo tudi srečanje, posvečeno tej temi.

Okrogla miza o položaju evra

14. 03. 2000 18.49

Združena lista socialnih demokratov (ZLSD) in Kalandrovo društvo bosta v četrtek v hotelu Union priredila mednarodno okroglo mizo o najnovejših izkušnjah držav članic EU pri uvajanju evra, o bodočem položaju enotne evropske valute in o pričakovanih gospodarskih tokovih. Okrogla miza bo namenjena tudi pogovoru z avtorjem knjižice Evro - skupna evropska valuta Klausom Gretschmannom.

Minister Gantar v Preddvoru

08. 03. 2000 13.17

Minister za okolje in prostor Pavel Gantar si bo med današnjim obiskom v občini Preddvor s predstavniki tamkajšnje svetniške skupine LDS in občine ogledal prostor za načrtovano obrtno cono in traso toplovoda. Minister bo sodeloval tudi na okrogli mizi, kjer bodo govorili o problemih, povezanih s prostorom in okoljem v tem delu Gorenjske, so sporočili iz lokalne pisarne LDS za Gorenjsko.

Okrogla miza o Jerneju Kopitarju

01. 03. 2000 15.39

Narodna in univerzitetna knjižnica, veleposlaništvo Republike Avstrije v Ljubljani in ljubljanska izpostava Avstrijskega inštituta za vzhodno in jugovzhodno Evropo so za petek, 3. marca, ob 11. uri pripravili okroglo mizo na temo Jernej Kopitar in evropska znanost v zrcalu njegove zasebne knjižnice. Sodelovali bodo avtor kulturno-zgodovinske razstave o Kopitarjevi knjižnici, ki je do 31. marca na ogled v Mestni galeriji Ljubljana, dr. Walter Lukan, akademik Jože Pogačnik, vodja rokopisne zbirke NUK prof. Mihael Glavan in drugi poznavalci tematike okrogle mize.

SIM o vrnitvi Slovencev iz tujine

11. 02. 2000 16.27

- Slovenska država ne more pričakovati množičnega vračanja Slovencev iz ZDA, Kanade in Avstralije v domovino in bi morala bolj poskrbeti predvsem za Slovence v nekdanjih jugoslovanskih republikah, saj ti živijo v hudi gospodarski in socialni stiski, so poudarili udeleženci današnje okrogle mize o vračanju Slovencev iz tujine v domovino, ki jo je pripravila Slovenska izseljenska matica (SIM).

Ameriški podsekretar Pickering danes v Ljubljani

31. 01. 2000 10.35

Ameriški državni podsekretar za politične zadeve Thomas R. Pickering bo danes prispel na dvodnevni obisk v Slovenijo. Srečal se bo s predsednikom republike Milanom Kučanom, zvečer pa bo gosta v Bohinju sprejel tudi predsednik vlade Janez Drnovšek.

Slovenija na mednarodnem festivalu žensk Pandora 2000

30. 01. 2000 10.27

Od 1. februarja do 4. marca bo na Dunaju potekal mednarodni festival ženske ustvarjalnosti v organizaciji gledališke in produkcijske hiše DieTheater/Wien z naslovom Pandora 2000. Umetniška voditeljica festivala Anna Thier je izbrala program, ki vključuje avtorice iz Avstrije, Slovenije, Madžarske, Rusije, Češke, ZR Jugoslavije in z območja nekdanje Vzhodne Nemčije. Akcija spodbuja ustvarjalni dialog med Avstrijo in vzhodnoevropskimi državami in jo je podprla avstrijska fundacija KulturKontakt. Festival bo 1. februarja odprla gledališka predstava Kaspar v produkciji ljubljanskega Cankarjevega doma.

Thomas Pickering v ponedeljek v Ljubljani

28. 01. 2000 16.39

Ameriški podsekretar za politične zadeve Thomas R. Pickering bo v ponedeljek, 31. januarja, prispel na dvodnevni obisk v Slovenijo. Srečal se bo s predsednikom republike Milanom Kučanom in nekaterimi predstavniki slovenske vlade, v torek pa se bo udeležil okrogle mize, na kateri bodo obravnavali vlogo Slovenije kot mentorja in vzorčne države v regiji, so danes sporočili z ameriškega veleposlaništva v Ljubljani.

Čuk z novinarji o gospodarstvu

26. 01. 2000 22.05

V okviru 46. svetovnega srečanja novinarjev smučarjev v Mariboru, na katerem sodeluje okoli 220 novinarjev iz 31 držav, so popoldne v hotelu Habakuk pripravili dve okrogli mizi. Udeleženci okrogle mize v Diplomatskem klubu so govorili o deseti obletnici padca berlinskega zidu, na okrogli mizi v Kristalni dvorani pa sta novinarjem iz vsega sveta gospodarske dosežke Slovenije predstavila predsednik in podpredsednica Gospodarske zbornice Slovenije Joško Čuk in Marta Kos. Po besedah Joška Čuka ima Slovenija bogato industrijsko tradicijo in hitro razvijajoče storitvene dejavnosti, po osamosvojitvi pa se je uveljavila tudi kot izvozno usmerjena država, saj z izvozom v najbolj razvite države Evrope in sveta ustvari že skoraj 60 odstotkov svojega bruto proizvoda.

Okrogle mize o problematiki duševno bolnih

17. 01. 2000 13.23

Psihiatrična klinika in Slovensko združenje za duševno zdravje ŠENT pripravljata sklop okroglih miz z namenom vplivati na zmanjšanje predsodkov, povezanih z duševno boleznijo. Na njih bodo predstavili psihiatrične motnje, njihove značilnosti, posledice, zdravljenje, rehabilitacijo in prognozo. S ciklusom okroglih miz se Psihiatrična klinika in ŠENT vključujeta v antistigmatizijski program, ki so ga uvedli lani in se bo v naslednjih letih nadaljeval z različnimi, predvsem izobraževalnimi projekti. Prva okrogla miza bo 27. januarja v Cankarjevem domu.

Slovenski prispevek k Pandori 2000

13. 01. 2000 12.55

Avstrijci v prelomnem letu 2000 posebno pozornost posvečajo ustvarjalnosti žensk. Zato je avstrijska fundacija KulturKontakt, ki podpira ustvarjalni dialog med Avstrijo in vzhodnoevropskimi državami, podprla mednarodni festival <B>Pandora 2000</B>. Festival organizira gledališka in produkcijska hiša DieTheater/Wien, odvijal pa se bo od 1. do 29. februarja 2000.

Leto okroglih obletnic

02. 01. 2000 12.38

Prelomno leto 2000 bo za Slovenijo tudi leto okroglih obletnic. Desetletje bo minilo od nekaterih ključnih dogodkov, ki so vodili k samostojnosti Slovenije in so pomenili uresničevanje vse glasnejših zahtev po demokratizaciji, suverenosti slovenskega naroda in uvedbi političnega pluralizma, ki so zaznamovale konec osemdesetih let. Sicer bomo v letu 2000 zaznamovali tudi nekatere druge okrogle obletnice. 10. oktobra bo minilo 80 let od plebiscita na Koroškem, na katerem so se prebivalci odločali med kraljevino Jugoslavijo in republiko Avstrijo; večina se je odločila za Avstrijo; prav tako 80 let pa bo 12. novembra minilo od podpisa Rapalske pogodbe, s katero so Goriška, del Notranjske, Trst in vsa Istra pripadli Italiji. 26. novembra bo minilo 200 let od rojstva slovenskega nabožnega pisatelja in pesnika, mariborskega škofa Antona Martina Slomška, ki so ga 19. septembra 1999 razglasili za blaženega. Dan kasneje bomo obeležili 135 let od rojstva začetnika krščanskega socialnega gibanja na Slovenskem Janeza Evangelista Kreka. 2. aprila bo preteklo 150 let, odkar je v Ljubljani izšel prvi slovenski uradni list Ljubljanski časnik, 5. junija pa bomo zaznamovali 45 let od odprtja novega sejmišča v Ljubljani. 8. junija bo minilo 450 let od izida prvih slovenskih knjig, Abecednika in Katekizma, 7. julija pa 865 let od začetka rednega meniškega življenja v cistercijanskem samostanu Stična. Slovenska prestolnica Ljubljana bo 10. septembra zabeležila 95. obletnico odkritja Prešernovega spomenika.

Še zadnji dan v letu 1999

31. 12. 1999 10.03

Danes je Silvester, še zadnji dan v tem letu. Dan, ko se predvsem zahodni svet poslavlja od starega leta, je dobil ime po papežu Silvestru I., ki je umrl 31. decembra 335 v Rimu. Njegovo ime so v cerkveni koledar vnesli leta 813.

Najboljša fotografija na temo mladih

20. 12. 1999 18.00

Knjižnica Nova vas, ki deluje v okviru Informacijskega centra Čuk (InfoČuk), je razpisala natečaj najfotke na temo Mladi danes. Med prispelimi fotografijami bodo najboljše nagradili, podelitev nagrad pa bo v začetku februarja 2000.

Praznovanje 80. obletnice obstoja

11. 12. 1999 16.53

Na ljubljanski univerzi danes praznujejo 80-letnico obstoja - 3. decembra 1919 je na njej potekalo prvo predavanje, ustanovljena pa je bila nekaj mesecev prej. Dopoldne je potekala okrogla miza o avtonomiji univerze, ki so se je udeležili rektorji, prorektorji ali drugi predstavniki obeh domačih in nekaterih evropskih univerz. Osrednji dogodek dneva pa bo drevišnja slavnostna akademija v Cankarjevem domu, kjer bo predvidoma slavnostni govornik predsednik Milan Kučan, spregovorila pa bosta tudi rektor ljubljanske univerze Jože Mencinger in predsednik študentskega sveta Univerze v Ljubljani Andrej Pučnik. Udeležencem okrogle mize je rektor Mencinger predstavil nekatere spremembe, uvedene z novelo zakona o visokem šolstvu. V razpravi pa je beseda tekla o financiranju univerze, izvajanju vpisa na univerze in razmerju med številom študentov in profesorjev.

Natečaj za najfotko

25. 11. 1999 11.27

Knjižnica Nova vas iz Maribora prireja natečaj za najfotko, namenjen mladim fotografom. Pogoj za sodelovanje je starost od 15 do 19 let ter avtorsko delo.

Mladi vozniki o prometni varnosti

11. 11. 1999 18.22

Ob zaključku letošnje akcije Mladi voznik, ki jo je v sodelovanju z ministrstvom za notranje zadeve in AMZS pripravil svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu (SPVCP), so danes pripravili še okroglo mizo o prometni varnosti med mladimi vozniki. Na okrogli mizi so poleg strokovnjakov s področja prometa s svojimi predlogi sodelovali tudi nekateri izmed 5239 anketiranih mladih voznikov in voznic, ki so v okviru omenjene akcije s svojimi odgovori želeli opozoriti na probleme prometne varnosti.

Juri na obisku v Rimu

29. 10. 1999 21.59

Državni sekretar v ministrstvu za zunanje zadeve Franco Juri se je danes mudil na delovnem obisku v Rimu, kjer se je sestal z državnim podsekretarjem na italijanskem zunanjem ministrstvu Umbertom Ranierijem. Sogovornika sta največ pozornosti namenila širitvi EU, pri čemer je Ranieri poudaril strinjanje Italije s predlogom, da unija določi časovni termin za sprejem novih članic. Ranieri je prav tako vnovič izrazil podporo čimprejšnji vključitvi Slovenije v EU, so sporočili z zunanjega ministrstva.

V središču Ljubljane odprt Center Evropa

25. 10. 1999 18.15

V središču Ljubljane, na Dalmatinovi 4, je danes svoja vrata odprl Center Evropa, informacijski center delegacije Evropske komisije v Sloveniji. Slovensko javnost naj bi seznanjal z Evropsko unijo: prebivalcem naj bi posredoval informacije o politikah, institucijah in načinu delovanja unije ter o vključevanju Slovenije vanje. Tako naj bi ljudje v njem našli vse, kar jih zanima o EU.

Ustanovitev ženske delovne skupine

20. 10. 1999 16.18

Na prvem sestanku okrogle mize pakta stabilnosti o človekovih pravicah in demokratizaciji, ki se je včeraj končal v Ženevi, so sprejeli pobudo o ustanovitvi ženske delovne skupine pakta stabilnosti. Za voditeljico je bila predlagana Sonja Lokar, predsednica Ženskega foruma ZLSD in izvršna direktorica srednje- in vzhodnoevropske mreže za enake možnosti spolov, so sporočili z Evropskega foruma za demokracijo in solidarnost.

Pisatelji z vlakom po Evropi

10. 10. 1999 18.22

Približno sto pisateljev iz 40 držav bo prihodnje poletje prepotovalo Evropo z vlakom Literatura ekspres Evropa 2000, je sporočil organizator projekta Thomas Wohlfarth. Vlak bo krenil po poti legendarnega ekspresa sever-jug, ki povezuje Lizbono in Moskvo ter prečka 11 evropskih držav. Vsak udeleženec bo na vlaku spisal esej na temo Evrope. Tekste bodo nato objavili na internetu in izdali tudi knjigo, predvidoma leta 2001. Med potjo bodo pripravili predstavitve avtorjev in okrogle mize. Vlak bo odpeljal 1. junija iz Lizbone prek Španije, Francije, Belgije, Nemčije, Poljske, baltskih držav, Rusije in Belorusije in bo pripeljal na končno postajo v Berlinu. Projekt poteka pod pokroviteljstvo Sveta Evrope, Evropske komisije, UNESCO in Mednarodne zveze železnic.

Festival sodobnih umetnosti Mesto žensk

07. 10. 1999 16.54

Prihodnjo sredo, 13. oktobra, se bo v Ljubljani začel peti mednarodni festival sodobnih umetnosti Mesto žensk. Zasnova festivala je bilo pred petimi leti delo Uršule Cetinski, ki ga je do lani tudi vodila, za kar se ji je na današnji predstavitvi direktor Cankarjevega doma Mitja Rotovnik tudi javno zahvalil. Producent festivala je Društvo za promocijo žensk v kulturi - Mesto žensk, ki ga po novem vodi Darja Zaviršek, selektor in programski koordinator festivala je Koen van Daele. CD je soproducent in bo sodeloval s tremi festivalskimi dogodki ter gostil tiskovno središče, predavanja in okrogle mize.

Srbska opozicija ni enotna

02. 10. 1999 12.53

Najbolj pomembne opozicijske stranke v Srbiji so se končno zbrale za skupno mizo, vendar nič kaže, da bi kmalu utegnilo priti do približevanja Srbskega gibanja prenove (SPO) in Zveze za spremembe (SZP).

O socialnem partnerstvu

22. 09. 1999 18.00

Na delovnem pogovoru sta se danes sestali vodstvi Združenja delodajalcev Slovenije in Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS). Na razgovoru, ki sta ga vodila predsednika Jože Stanič in Dušan Semolič, so izmenjali poglede na nadaljnji razvoj socialnega partnerstva v Sloveniji ter na nekatere težave reprezentativnosti socialnih partnerjev. Menili so, da je treba ta vprašanja čimprej urediti, so sporočili iz ZSSS.

Otvoritev mednarodnega obrtnega sejma

10. 09. 1999 14.44

Predsednik države Milan Kučan je dopoldne slovesno odprl 32. Mednarodni obrtni sejem (MOS) v Celju. V desetih sejemskih dneh se bo na skupno 60.000 kvadratnih metrih razstavnih površin (od tega 39.000 pokritih) predstavilo nekaj več kot 1800 razstavljalcev iz 28 držav, ki jim je letos na voljo nova sejemska dvorana z 11.000 kvadratnih metrov uporabnih površin.

Deželna glavarka Klasniceva jutri v Sloveniji

07. 09. 1999 18.40

Slovenijo bo jutri obiskala delegacija avstrijske zvezne dežele Štajerske pod vodstvom deželne glavarke Waltraud Klasnic. Gostjo bosta dopoldne v Ljubljani ločeno sprejela predsednik države Milan Kučan in zunanji minister Boris Frlec, srečala pa se bo tudi z ministrom za ekonomske odnose in razvoj Marjanom Senjurjem. Avstrijska delegacija se bo popoldne v Mariboru udeležila okrogle mize o sodelovanju na področju malega gospodarstva med Slovenijo in avstrijsko Štajersko.

Šesta obletnica Metelkove - mesta

06. 09. 1999 15.25

Te dni mineva šesto leto, odkar si je v objektih nekdanje vojašnice na Metelkovi svoj prostor izborila ljubljanska neinstitucionalna kultura. Člani Mreže za Metelkovo so namreč 10. septembra 1993 iz bojazni, da bodo umetnikom namenjene prostore porušili, del objektov zasedli in v njih prenočili, že naslednji dan pa je Metelkova postala prizorišče različnih kulturnih dejavnosti in to ostala tudi v naslednjih šestih letih.